PDA

View Full Version : Cine a scris Biblia?



yvette
04-19-2011, 10:14 PM
Cine a scris Biblia?
1. Preoţii creştini
2. Scribii evrei la porunca regilor
3. Compilaţie a mai multor autori
4. Isus
5. Numai Dumenezeu ştie răspunsul corect

munir
04-20-2011, 11:11 AM
Autorii cărţilor Vechiului Testament
AUTORUL SCRIERILE CAPITOLE OCUPAŢIA
Moise--- Geneza 1 - Deuteronom 33 186 prinţ, cioban, conducător şi călăuză a poporului evreu
Psalmul 90 1
Iov 42
Iosua ---Deuteronom 34 1 conducător militar slujitor, ucenic, conducător al poporului evreu
Iosua 1:1-24:28 24
Eleazar--- Iosua 24:29-32 4 vers. mare preot, lucrător în ----l
Fineas---- Iosua 24:33 1 vers. mare preot, portar la cortul întâlnirii
Samuel--- Judecători 21 judecător, preot profet, conducător al poporului evreu
Rut 4
1 Samuel 1-24 24
Natan şi Gad--- 1 Samuel 25 - 2 Samuel 24 31 profeţi, sfetnici împărăteşti
David ---Psalmii 2-9,11-32,34-41,51-65,68-70,86,95,101,103,108-110,122,124,131,133,138-145 75 cioban, cântăreţ, poet, erou militar împărat al naţiunii Israel
a colectat psalmii 1-41 (?)
Asaf--- Psalmii 50,73-83 12 preot, profet, cântăreţ la Templu
Fiii lui Core: Asir, ELkana, Abiasaf, Tahat, Uriel, Uzia, Saul---- Psalmii 42,44-49,84,85,87 10 preoţi, compozitori, cântăreţi
Etan--- Psalmul 89 1--- înţelept
Heman---- Psalmul 88 1-- înţelept
Solomon--- Cântarea Cântărilor 8--- împărat al naţiunii Israel, cel mai înţelept om, muzician, poet, zoolog, botanist
Proverbe 1-29 29
Psalmii 72,127 2
Eclesiastul 8
Agur--- Proverbe 30 1 înţelept
Lemuel--- Proverbe 31 1 incert
Ahia, Ido--- părţi din cărţile 2 Impăraţi şi Cronici ? profeţi
Şemaia, Iehu---- părţi din cărţile Împăraţi şi Cronici ? profeţi
Obadia---- Obadia 1 profet
Ioel--- Ioel 3 profet
Iona--- Iona 4 profet
Amos---- Amos 9 păstor, fermier, profet
Osea---- Osea 14 profet
Mica---- Mica 7 fermier, profet
Isaia--- Isaia 66 preot, prinţ, profet
Ezechia---- a editat Proverbe 30 şi poate Psalmii 42-89 ? împărat, constructor iscusit
Naum---- Naum 3 profet
Ţefania--- Ţefania 3 profet
Ieremia---- 1 şi 2 Împăraţi 45 preot, profet
Ieremia 52
Plângerile lui Ieremia 5
Baruc---- Ieremia 52:31-34 4 versete scrib, ucenic
Habacuc---- Habacuc 3 muzician, profet, preot (?)
Daniel---- Daniel 12 înţelept, profet, înalt demnitar în imperiile Babilonian şi Persan
Ezechiel--- Ezechiel 48 preot, profet
Hagai----- Hagai 2 profet
Zaharia---- Zaharia 14 preot, profet
Mardoheu---- Estera 10 demnitar în imperiul Persan
Ezra---- 1 şi 2 Cronici 65 preot, cărturar, învăţător şi conducător de reformă
Ezra 10
Neemia13
A editat probabil psalmii 90-150
Neemia---- Neemia 1:1-7:5; 11:27-12:43; 13:4-31 9
Maleahi--- Maleahi 4 profet
Anonimi---- 2 Impăraţi 25; unii psalmi 48

Autorii cărţilor Noului Testament
AUTORUL SCRIERILE CAPITOLE OCUPAŢIA
Matei ----Matei 28 vameş, (ucenic al lui Isus) ?
Ioan Marcu--- Marcu 16 (un ucenic) ? menţionat în Faptele Apostolilor
Luca ----Luca 24 medic, tovarăş de călătorie al lui Pavel
Faptele Apostolilor 28
Ioan---- Ioan 21 Nu a fost ucenic al lui Isus
1 Ioan 5
2 Ioan 1
3 Ioan 1
Apocalipsa 22
Pavel--- Romani 16 Parintele crestinismuluiu
1 Corinteni 16
2 Corinteni 13
Galateni 6
Efeseni 6
Filipeni 4
Coloseni 4
1 Tesaloniceni 5
2 Tesaloniceni 3
1 Timotei 6
2 Timotei 4
Tit 3
Filimon 1
Evrei 13
Iacov---- Iacov 5 fratele prorocului Isus
Petru---- 1 Petru 5 pescar, ucenic al lui Isus
2 Petru 3
Iuda----- Iuda 1 fratele lui Iacov şi al lui Isus

munir
04-20-2011, 01:28 PM
Acestia sunt din punct de vedere traditional scriitorii Biblici.Adevarul este unul mult mai ....nuantat si mai putin cunoscut si acceptat de catre crestini.
Ca un exemplu -Nici unul dintre presupusii autori ai celor patru evanghelii si a mare parte din scrierile canonice ale Noului Testament nu au fost apostoli ai lui Isus si nici nu l-au cunoscut pe Isus in mod direct.
Scrierile lui Isaia nu sunt in totalitate ale acestuia ci ele apartin cel putin inca unui autor in afara acestuia. Etc.

yvette
04-20-2011, 11:00 PM
Mersi frate munir...
Au fost un filmulet pe youtube, postat dupa o emisiune tv Vax Populi...
Ii intreba acel "reporter" pe niste oameni simpli cine a scris biblia....
multi radeau...faceau comentarii ironice....bietii oameni..cu asemenea pleiad[ intreag[ de autori... de unde sa fi stiut ei raspunsul corect?!

gabriela guettat
04-21-2011, 04:37 AM
:salam:
Mashallah,Frate Munir,din pacate ,cei intrebatzi pe strada au raspuns dezastruos.

LUMINA s a stins de mult,pacat mare pacat!

munir
04-21-2011, 02:22 PM
As salam alaykum wa rahmadullah wa barakatuku .

Multumesc pentru cuvintele frumoase surioarelor.Da .Aveti mare dreptate .Crestinul de rind isi practica religia dupa cum crede el de cuviinta si dupa propriile idei si nevoi .De cele mai multe ori chiar cei care ar trebuii sa-i invete ii indruma pe drumuri gresite de dragul obtinerii de profituri personale cit mai multe .

Dupa ani de cercetare daca ar fi sa contabilizez in procente continutul scrierilor biblice adunate la un loc sub denumirea de Septuaginta(Biblia ), as spune ca ele contin cam 30% revelatie divina ,15% fapte istorice,30% pseudoistorie si 25% pseudorevelatii sau pseudoprofetii.Poate socheaza aceste procente dar nu este decit vina celor ce au intervenit si modificat textele biblice initiale pentru ca ele sa se potriveasca cu traditiile pagine si sa poata servii astfel ca baza pentru creearea unei noi religii -crestinismul greco-roman

flor6
04-22-2011, 04:34 PM
biblia a fost scrisa de "scriitori foarte diferiti" :) parerea mea

daca e sa ne luam dupa carti,am gasit si eu ceva despre biblie
" In 2 Petru 1:20-21, Petru aminteste cititorilor ca “ Nici o proorocie n-a fost adusa prin voia omului ; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, manati de Duhul Sfant”. Biblia singura ne spune ca Dumnezeu este autorul cartii Sale."
-de aici inteleg ca biblia este scrisa chiar de Dumnezeu.
" Biblia este scrisoarea lui Dumnezeu pentru omenire, cuprinde 66 de carti scrise de 40 de autori inspirati divin. Acesti scriitori provin din toate straturile sociale (adica de la imparati la pescari) si se intinde pe o perioada de 1500 de ani sau mai mult. Aceste pretentii par a fi spectaculoasae (sau nerealiste pentru unii), insa un studiu atent si onest al Scripturii va arata ca ele sunt justificate."

este ce gasesc mai in toate lucrarile si am trans concluzia ca :
biblia e scrisa de Dumnezeu cu ajutorul a 40 de autori inspirati.

flor6
04-22-2011, 04:41 PM
incerc si eu un video poate merge
sa vedem ce raspunde lumea:scenic:


http://www.filebox.ro/video/play_video.php?key=twh2a3zi7r891ous

hannen
04-26-2011, 11:33 AM
Doamne,nu stiu daca`i de ris sau de plins!Mie una imi vine sa ma ascuuuuuuund.Auzi,Eminescu si/sau Creanga au scris Biblia.Unii au dubii dar exista si posibilitatea ca autorul sa fi fost strain,mica ce`i drept,ca doar citi ortodocsi is pe lumea asta in afara de romani.
Sa rid,sa pling,sa ma ascund?

munir
04-26-2011, 08:43 PM
Iti dai sema surioara hannen cit de multi crestini au citit biblia si citi dintre cei care au citit-o au si inteles ceva din ea ?.Acum poate iti va fi mai lesne de inteles de ce sunt atit de ingusti la minte si indaratnici cind este vorba de intelesul scrierilor biblice in discutiile purtate cu ei.Sper ca de acum sa nu te mai chinui sufleteste cind un crestin(crestina) incearca sa combata,, Adevarul " cunoscut de tine cu minciuna cunoscuta de el ,De aceea am tinut atit de mult sa scriu aici pe forum despre crestinism pentru a face cunoscut toate adevaratele mesaje existente si revelate in acele scrieri si pentru ca Adevarul sa poata fi usor de gasit din noianul de minciuna si fals existent .De aceea am tinut si acele lectii la Liga Islamica si Culturala in dorinta ca musulmanii si nemusulmanii care vor sa cunosca Adevarul existent in cartea ce ascunde in paginiile ei revelatia divina si Cuvintul lui Allah Subhana Wa Ta`ala.