PDA

View Full Version : Poligamia in Bangladesh



Mariyah
06-07-2006, 10:34 AM
Barbatii din Bangladesh care vor sa se insoare cu mai multe femei vor plati, pentru fiecare noua sotie, un impozit anual la stat. Autoritatile din aceasta tara au instituit, incepind de ieri, asa-numitul "impozit pe poligamie", dar taxa va intra in vigoare abia incepind din luna iulie. Primul oras care va aplica acest impozit este Rajshahi, al patrulea ca marime si importanta din Bangladesh, dar apoi impozitul va fi extins in intreaga tara. Impozitul se aplica tuturor barbatilor doar incepind de la a doua casatorie. Sotii sint obligati sa plateasca statului cite 117 dolari pe an pentru cea de-a doua sotie, 351 de dolari pentru a treia si 468 de dolari pentru a patra.

Primarul din Rajshahi considera ca poligamia este un lucru "urit si revoltator", ce contravine religiei crestine, iar barbatii care nu se pot abtine si vor sa traiasca in acelasi timp, legal, cu mai multe femei trebuie sa plateasca. Poligamia in Bangladesh, o tara cu 140 de milioane de locuitori, majoritatea de religie musulmana, s-a redus in ultimii 50 de ani, mai ales in marile orase. Totusi, exista localitati unde barbatii traiesc in acelasi timp legal cu doua sau mai multe femei, pe care le exploateaza, punindu-le la munca.

Impozitul este menit sa descurajeze aceste practici, lasind totodata posibilitatea unor casatorii multiple pentru cei care-si pot permite sa intretina mai multe sotii.









( va rog sa fiti atenti k e un vot public, doar cu un singur click ceilalti pot vedea ce a-ti votat)

hannen
06-07-2006, 11:53 AM
Corect!
Multi au deviat si asa cum zice si articolul ,isi iau sotii pe care efectiv le exploateaza si pe care apoi le arunca ca pe niste carpe.
Sa le fie rusine!Da` ia sa incerci sa le zici ceva,pfuaaa ce ar sari in sus.
Lipsa educatiei e de vina!!!

diamond
06-07-2006, 12:44 PM
Oare chiar e nevoie de poligamie in bangalades? ciudat, la noi barbatii fug sa se insoare cu una singura,li se par ca sunt incatusati , prizonieri ai casniciei dar cu mai multe.

Anna
06-07-2006, 09:37 PM
aceasta lege contravine legilor islamice...musulmanii de acolo oare nu pot protesta impotriva ei?
islamul iti permite sa iei mai multe sotii dar sa platesti impozit pentru ele....ce e astaa???o nebunieeeeeee:smile33: :smile33:

hannen
06-08-2006, 08:06 AM
aceasta lege contravine legilor islamice...musulmanii de acolo oare nu pot protesta impotriva ei?
islamul iti permite sa iei mai multe sotii dar sa platesti impozit pentru ele....ce e astaa???o nebunieeeeeee:smile33: :smile33:

Anna,dar ceea ce fac ei nu contravine legilor islamice????
sincer am vazut documentare f triste despre situatia musulmanilor din bangladesh ,india.efectiv folosesc femeile pe post de magari,sau slugi.sunt de plins saracele.
Educatia islamica lipseste cu desavirsire.
:( :( :( :( :(

Anna
06-08-2006, 08:10 AM
Anna,dar ceea ce fac ei nu contravine legilor islamice????
sincer am vazut documentare f triste despre situatia musulmanilor din bangladesh ,india.efectiv folosesc femeile pe post de magari,sau slugi.sunt de plins saracele.
Educatia islamica lipseste cu desavirsire.
:( :( :( :( :(

da asta e problema ca nu sunt educati islamic...ca nu dau atentie si importanta islamului.
dar vezi u femeile alea nu sunt obligate sa se marite cu respectivii dar sa te oblige sa platesti impozit?
pai ce e asta o afacere????:smile33:
statul prin legea asta clar discrimineaza femeia vazand-o si tratand-o ca pe o afacere.:smile33: :smile33:

hannen
06-08-2006, 09:47 AM
Anna,sincer nu stiu daca sunt obligate sau nu ...dar nici de placere sigur nu o fac.Se marita de nevoie,aranjamente ,plus ca unele sunt si foarte tinere.
Nasc pina pe la 20 si ceva de ani o droaie de copiii fara asistenta medicului si dupa ce sunt "praf" sotii iubiti le alunga in strada.:mad: :mad: :mad:

huda_alrahim
06-09-2006, 12:32 AM
Mai bine ar trebui sa ii controleze daca prima sotie este tratata cum trebuie...si nu neaparat sa o intrebe "esti bine?" si intr-adevar sa vada daca sotul ii asigura toate necesare...si numai atunci sa ii dea voie sa o ia si pe a doua!!!!

amoodia
06-09-2006, 01:33 AM
si mie mi se pare corecta legea asta. zilele trecute am vazut un reportaj m-a apucat plansul. femeia acolo nu are nici un statut, nu are nimic.erau fete pana in 25 de ani care aveau deja o caruta de copii si pe care barbatu-su se gandea sa o trimita la parintii ei, plus ca daca o femeie naste mai multe fetite deja devina ca sluga la a doua sotie a barbatului. e teroare iar asta mi se pare mult mai grav decat legea respectiva.cel putin in india e durere, 90 % din fetitele nou nascute sunt aruncate sau omorate.m-am umflat de plans cand am vazut ce e acolo.