PDA

View Full Version : Intrebari ce astreapta raspuns-Prin Biblie spre Coran



munir
06-19-2011, 02:03 PM
Raspunsurile se pot gasi citind scrierile biblice ,Sfintul Coran sau postarile de la sectiunea ,,Crestinism” si ,,Islam “de pe forumul ,,Rasarit”

1- Cum se numeau cele doua popoare care au ocupat Mesopotamia si care sunt denumite generic,, leaganul civilizatiei lumii”.- Istorie antica -Forum Rasarit

2- Cum il chema pe tatal lui Avraam si unde s-au stabilit dupa plecarea din Ur -Chaldea ?-Biblia,Coran,Forum Rasarit

3-Ce popor domina teritorul Mesopotamiei la plecarea familiei lui Avraam din acesta zona - Istorie Biblica-Forum Rasarit

4-Care sunt cele doua ,carti apartinind religiei iudaice ,care au stat la baza formarii VT si ce cuprind fiecare ?-iudaism-Forum Rasarit

5- Cine a fost primul om care, prin modul relatiei lui cu divinitatea , putem considera ca este promotorul dogmei islamice-Logica,Sfintul Coran-Forum Rasarit

gabriela guettat
06-19-2011, 10:03 PM
:salam:

Shi zic eu,cine sparge gheatza?

La cat imi tot povesteshti de toate acestea cu timiterile facute,incerc sa dau un avant la fete,pentru moment numai la primele doua (ca doar eu itzi zisei trei,da tu pusei cinci),oricum trebuie sa-tzi multzumesc ca nu le ai lasat la forma care mi ai vorbit prima data de ele,ca apoi cred ca numai tu erai capabil sa raspunzi.

1.Cele doua popoare sunt Sumerieni shi Akkadienii;sumerienii erau de origine indo-europeana iar akkadienii erau de origine semita.
Aceste doua popoare au dezvoltat scrierea cuneiforma ,roata,sistematizarea,calculul aritmetic si ,ca o curiozitate ,pentru prima oara pe vreamea lor in Mesopotamia s-a practicat sistemul de plata in rate.

Poate mai ai tu ceva de completat,dar cred ca,am cuprins esentzialul.

2. Pe tatal lui Avraam(aleihi sallam) il chema Terah (conform Bibliei)shi dupa plecarea din Ur s-au stabilit la Haran in centrul ` semilunii fertile``,care era la granitza dintre Irak shi Siria.

Inshallah ,las fetele sa continuue.

loreley
06-20-2011, 04:29 AM
1-Mesopotamia
-regiune din Orientul Apropiat ce tine de Irak,Syria si Turcia.Numele ii vine din grecescul “meso+potamia”-intre rauri.
Primii mesopotanieni care au trait acolo , au fost sumerienii:
-au inventat scrierea cuneiforma
-construiau ziggurate
-primele orase civilizate(Ur,Nippur,Kis,Babilon,Ninive,Assur)
-primele incercari de irigatii sistematizate
-primele schimburi comerciale
-primele descoperiri in astrologie si astronomie
Succesorii acestora au fost akkadienii semitici.
Civilizatia sumeriana s-a ivit pe la 3500 i.Hr.

Akkad-oras pe malul Eufratului la 50 km s/v de Bagdad,devine capital imperiului Akkadian.
Babilonul ia fiinta in a doua jumatate a mileniului 3,in.Hr.in Mesopotamia , in timpul regelui Hammurabi(1792-1750)i.Hr.
Hammurabi a ramas in istorie datorita culegerii de legi ,pastrata in cuneiforma ,numita “Codul lui Hammurabi”
Nabucodonosor al 3-lea a renascut Babilonul ,cucereste Asiria,Siria,Fenicia si Iudeea.
In 539 persii si mezii ataca si cuceresc Babilonul si-l ucid pe regale Belsatar.
Asirienii au trait la N-E ul Mesopotamiei si au creat unul dintre cele mai puternice imperii din Orient.
Curand Asiria distruge Babilonul (689 i.Hr),cucereste Egiptul,Syria si Anatolia.
Imperiul Asirian a fost cucerit de babilonieni si capital Ninive distrusa.In 614 i.Hr mezii cuceresc orasulAssur,iar in 612 Ninive si Kalakh sunt ocupate.

2.Avraam a fost fiul lui Terah din Ur-ul Caldeei,descendent al lui Sem.
Terah a apartinut triburilor seminomade din sudul Mesopotamiei ,iar dup ace a cazut a 3-a dinastie a Ur-ului(1940)a plecat la Haram ,loc de transit catre Canaan.
3.Babilonienii
Numele vechii capital babiloniene apare de mai multe ori in VT,inca dinainte de timpul patriarhului Avraam (Fac 10,11.11,4-9)si pana la ducerea poporului evreu in robie,de catre regale Nabucodonosor.
4. Biblia ebraica se mai numeste si Mikra sau Tanah (VT)si e formata din 3 parti:
-Torah-legea sau invatatura
-Neviim-profetii
-Ketuvim-celelalte scrieri.
5.Cred ca promotorul dogmei islamice a fost Adam,fiind primul om care s-a inchinat(supus)si a crezut in unicitatea lui Allah.

munir
06-20-2011, 06:19 PM
As salam alaykum wa rahmadullah wa barakatuku
Multumesc surioara Gabriela si surioara loreley pentru bunavointa voastra de a deschide seria raspunsurilor .Cum astept raspuns de la cit mai multi frati si/sau surori nu pot spune deocamdata daca e bine sau gresit cele scrise de voi aici .La prima citire mi se pare ca exista unele mici inadvertente dar deocamdata nu le mentionez.

Allah subhana wa ta`ala sa va binecuvinteze.

flor6
06-21-2011, 09:35 PM
1- Cum se numeau cele doua popoare care au ocupat Mesopotamia si care sunt denumite generic,, leaganul civilizatiei lumii”.
Cele doua popoare sunt:
1)Sumerienii care au ocupat Mesopotamia pe la începutul mileniului al IV-lea î.e.n. erau o populație indo-europeană vorbind o limbă aglutinantă asemănătoare limbii turce vechi.
Ei au inventat scrierea cuneiformă, construiau ziggurate, au construit primele orașe civilizate, printre care: Ur,Nippur, Kiș, Babilon, Ninive și Assur, au făcut primele încercări de irigații sistematizate în agricultură, au inițiat primele schimburi comerciale cu alte popoare, au făcut descoperiri în astrologie și astronomie.
2)Akkadienii: erau triburi semite de păstori nomazi care pătrund în prima jumătate a mileniului III î.e.n., în Mesopotamia centrală.Limba akkadiană este cel mai vechi idiom semitic atestat; ea adoptă la mijlocul mileniului III î.e.n., scrierea cuneiformă, devenită limbă internațională în comerț, cultură, diplomație. La începutul mileniului II î.e.n., limba avea 2 dialecte principale: babiloneană și asiriană.
Akkadienii mai sunt cunoscuți și pentru arta lor, continuatoare a celei sumeriene și care a dezvoltat basorelieful și sculptura cu subiecte mitologice.

2- Cum il chema pe tatal lui Avraam si unde s-au stabilit dupa plecarea din Ur -Chaldea ?
Tatal lui Avraam era Terah, care aparținea triburilor semite seminomade.Familia lui Avraam a parasit Ur-ului s-a mutat în nord, la Haran; loc de tranzit către Canaan.

3-Ce popor domina teritorul Mesopotamiei la plecarea familiei lui Avraam din acesta zona .
In momentul plecarii din Ur al familiei lui Avraam avea loc caderea celei de-a treia dinastie a Ur-ului Meskiagnunna fiind urmata de Elulu.

4-Care sunt cele doua ,carti apartinind religiei iudaice ,care au stat la baza formarii VT si ce cuprind fiecare ?
Vechiul Testament sau prima parte a Bibliei, este compusă din:
-Torah sau Legea, formată din cele cinci cărţi ale lui Moise (Facerea, Ieşirea, Leviticul, Numerii,Deuteronom
ul);
-Profeţii şi Scrierile.

5- Cine a fost primul om care, prin modul relatiei lui cu divinitatea , putem considera ca este promotorul dogmei islamice.
Cred ca a fost Abraham (Avraam).Il putem caracteriza ca fiind un monoteist intransigent, distrugător de idoli, peregrin spre unicul Dumnezeu,binecuvântat de Dumnezeu, după sacrificiul lui Isac; binecuvântare pe care o transmite descendenței sale: Ismael, strămoșul arabilor. Odată cu binecuvântarea Abraham îi transmite lui Ismael și adevărata credință – Islamul .Nu putem omite rolul de fondator al Ka’ba și al pelerinajului sacru.

munir
06-25-2011, 10:18 AM
As alaykum wa rahmadullah
Multumesc celor trei surori care s-au incu----t sa participe la acest concurs si care cu multa inteligenta si bunavointa au raspuns la intrebari.Este adevarat ca mi-as fi dorit o participare mai buna dar asta este ,,de unde nu-i nici Dumnezeu nu cere " zice o vorba din batrini.
Tin sa arat ca toate raspunsurile au fost in proportie de 99% corecte cu singura mentiune ca la intrebarea 3 raspunsul corect era -amoritii-
Dar avind in vedere ca data plecarii lui Terah din Ur este destul de dicutata si diputata putem considera ca raspunsul dat este corect atiata timp cit el se poate inscrie intr-una dintre teoriile existente referitoare la acest fapt.
O mentiune as mai avea .Este normal si firesc sa culegeti date de pe net dar va rog faceti o selectie a lor incadrindu-le intr-un rezumat . Nu este bine sa copiati frazele cu totul de acolo pentru ca atunci veti retine foarte putin din acele date .

Si cum de mine nu scapati pentru ca sunt mai rau ca riia si mai incapatinat ca un catir -adica cum e mai rau- am sa continui cu intrebarile.Ei acum sa va vedem ! Cine are perspicacitate si curaj sa raspunda .

Si pentru ca am primit reprosuri ca 5 intrebari sunt prea multe , in continuare am sa ma rezum doar la serii de 3 intrebari .

Allahu Akbar

munir
06-25-2011, 10:26 AM
Intrebari ptr.concurs.

5 -Incepind de la Adam si pina la Noe se poate vorbi de popoare semite ? Monoteistii existenti la acea vreme pot fi inscrisi ca - iudei , crestini sau musulmani -? De ce ?- Istorie si Dogmatica

6- Conf.scrierilor biblice - Cine a fost parintele popoarelor semite-?- Geneza-Scrieri biblice

7-Cum se numea ,,pomul cunoasterii “ cunoscut si ca ,,Arborele vietii”din care a mincat Eva ? In ce cultura religioasa a aparut pentru prima data acesta reprezentare purtind denumirea de ,,arborele vietii”- Geneza-Istoria religiilor lumii

loreley
06-27-2011, 08:48 PM
5 -Incepind de la Adam si pina la Noe se poate vorbi de popoare semite ? Monoteistii existenti la acea vreme pot fi inscrisi ca - iudei , crestini sau musulmani -? De ce ?- Istorie si Dogmatica

Da,se poate vorbi de popoare semite.monoteistii acelei vremi pot fi inscrisi ca musulmani,pentru ca toti ne nastem musulmani(supusi unui unic Allah)


6- Conf.scrierilor biblice - Cine a fost parintele popoarelor semite-?- Geneza-Scrieri biblice
Parintele popoarelor semite este Abraham.


7-Cum se numea ,,pomul cunoasterii “ cunoscut si ca ,,Arborele vietii”din care a mincat Eva ? In ce cultura religioasa a aparut pentru prima data acesta reprezentare purtind denumirea de ,,arborele vietii”- Geneza-Istoria religiilor lumii
. In Rai exista o gradina numita Eden iar in Eden domnul a plantat doi copaci,pomi spune biblia,unul al "Vietii" si celalalt pomul cunostintei "Binelui si a Raului".Eva a fost ispitita sa manance din Pomul cunoasterii
Deci ce ne spune acest fapt?VIATA A APARUT IN MARE,si apoi pe pamant,poate prin animalele marine devenite pasari,pinguini ....
ziua a cincea.
24 Şi a zis Dumnezeu: „Să scoată pământul fiinţe vii după felul lor: dobitoace, târâtoare şi fiare sălbatice după felul lor“. Şi a fost aşa:
25 A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, şi dobitoacele după felul lor, şi toate târâtoarele pământului după felul lor.
Deci omul nu se trage din animale caci omul a aparut in ziua a sasea dupa ce Domnul a facut toate animalele,si stim ca a fost construit in lut si Har Divin,suflarea Domnului:
Şi a zis Dumnezeu: „Iată, vă dau vouă toată iarba dătătoare de sămânţă pe faţa'ntregului pământ, şi tot pomul purtător de rod cu sămânţă de pom într'însul; acestea vă vor fi vouă spre hrană.
30 Şi tuturor fiarelor pământului şi tuturor păsărilor cerului şi tuturor vietăţilor ce se târăsc pe pământ, şi care au în ele suflare de viaţă [le dau] toată iarba verde spre hrană“. Şi a fost aşa.
Deci omului i-a dat pomul purtator de rod iar animalelor nu
Ei si de aici se incurca treaba
Şi Domnul Dumnezeu a sădit un rai g în Eden h, spre răsărit, şi l-a pus acolo pe omul pe care-l zidise.
Deci edenul este o parte din Paradis sau rai
Si acum urmeaza:Şi Domnul Dumnezeu a făcut să răsară din pământ tot soiul de pomi plăcuţi la vedere şi buni la mâncare, precum şi pomul vieţii i în mijlocul raiului şi pomul cunoştinţei binelui şi răului j.
Deci erau doi pomi
Intr-o alta versiune a Bibliei,ce am scris mai sus este Bartolomeu Anania,scrie maiambiguu,cam asa:iar in mijlocul raiului era pomul vietiisi pomul cunoasterii binelui si raului
: Şi Domnul Dumnezeu i-a dat lui Adam poruncă şi i-a zis: „Din toţi pomii raiului poţi să mănânci,
17 dar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci în ziua în care vei mânca din el, cu moarte vei muri!
Arborele vietii a aparut ca symbol in paganism pentru prima data..

flor6
06-28-2011, 01:20 AM
5 -Incepind de la Adam si pina la Noe se poate vorbi de popoare semite ? Monoteistii existenti la acea vreme pot fi inscrisi ca - iudei , crestini sau musulmani -? De ce ?
-NU se poate vorbi de popoare semitice pana la Noe.
Cred ....ca monoteistii de la acea vreme erau musulmani ,deoarece nu se poate vorbi de iudaism pana la Musa si crestinism pana la Isa.

6- Conf.scrierilor biblice - Cine a fost parintele popoarelor semite-?
Sem ( personajul biblic prezentat în Vechiul Testament ca strămoș al popoarelor semitice)

7-Cum se numea ,,pomul cunoasterii “ cunoscut si ca ,,Arborele vietii”din care a mincat Eva ? In ce cultura religioasa a aparut pentru prima data acesta reprezentare purtind denumirea de ,,arborele vietii”
Eu stiu acel pom ca fiind “copacul cunoasterii binelui si raului” iar originea acelui pom are mai multe dezbateri cum ca ar fi fost un mar sau vita de vie.....daca e sa facem referire la religii in general.
Arborele vietii este un simbol religios creştin.

munir
07-01-2011, 01:53 PM
As salam alaykum
Multumesc surioarelor care au raspuns la intrebari si le doresc din toata inima ca Allah subhana wa ta`ala sa fie multumit de ele si sa le lumineze viata .

Sora flor6
Ati raspuns frumos si se vede ca va documentati cu atentie cernind toate infiormatiile gasite .Inca o data felicitari :give_rose:.O singura mentiune .Datorita traducerilor succesive acel ,,arbore al vietii " prezent in scrierile biblice in limba ebraica, a devenit ,, copacul cunoasterii binelui si raului" .De aici confuzia creata .Acest ,,arbore al vietii" apare pentru prima data consemnat in religia politeista egipteana.Identificarea acelui ,,Copac al binelui si raului " cu marul a inceput, in religia crestina in perioada ,,Renasterii"(sec.XV-XVI).

Surioara loreley .:scenic:
Multumesc pentru bunavointa de a aduce un zimbet pe chipul celor ce va citesc postarea .Cred ca ati dat aceste raspunsuri in asa fel incit sa ma verificati daca citesc cu atentie raspunsurile dumneavoastra .Va asigur ca o fac cu toata atentia si de aceea m-am amuzat teribil de ,,greselile" pe care ...cred ... ca le-ati strecurat voit !!!.Acum nu imi ramine decit sa astept din partea dumneavostra un raspuns cit mai documentat

flor6
07-02-2011, 11:47 PM
:confused:
astept noi intrebari frate munir!!!!

munir
07-03-2011, 01:08 PM
8-Care a fost primul om(conf.bibliei) care a primit denumirea de hebrew- (evreu) ?Cine i-a dat-o si ce insemna acesta titulatura ?-Geneza- Istoria Bibliei-Forum Rasarit

9-La cine se refera scrierile din Sfintul Coran atunci cind se vorbeste de ,,Oamenii Cartii” si ,,Oamenii Scripturii” .Exista o similitudine intre cei denumiti astfel sau ei apartin unor denominatiuni separate?-Explicatii privind termenii folositi in Sfintul Coran-Surat Al Imran

10- Analizind cele scrise atit in Sfintul Coran cit si in Biblie ,ce legaturi credeti ca exista intre creerea de catre Allah subhana wa ta`ala a lui Adam si nasterea lui Isus ? Pot fi ele suprapuse ca forma ?- Geneza -Coran-Logica

munir
07-04-2011, 01:06 PM
As salam alaykum
Surioara flor6 intrebarile le afisez in fiecare zi de dumininca lasind timp de cercetare patru zile iar raspunsurile corecte la aceste intrebari (daca este cazul) le postez simbata .

flor6
07-05-2011, 03:47 AM
8-Care a fost primul om(conf.bibliei) care a primit denumirea de hebrew- (evreu) ?Cine i-a dat-o si ce insemna acesta titulatura ?
La aceasta intrebare sunt confuza.Am cautat peste tot si cred,cred! nu sunt sigura,ca primul hebrew este Iosua denumirea fiind data de locuitorii Canaanului inseamnand "om fara de tara"

9-La cine se refera scrierile din Sfintul Coran atunci cind se vorbeste de ,,Oamenii Cartii” si ,,Oamenii Scripturii” .Exista o similitudine intre cei denumiti astfel sau ei apartin unor denominatiuni separate?
Se face referire la iudei si crestini .
Apartin unor denominatiuni separate deoarece iudeilor le-a fost data Tora iar crestinilor Evanghelia,chiar daca in unele puncte se aseamana sunt culte diferite cu traditii si credinte diferite.

10- Analizind cele scrise atit in Sfintul Coran cit si in Biblie ,ce legaturi credeti ca exista intre creerea de catre Allah subhana wa ta`ala a lui Adam si nasterea lui Isus ? Pot fi ele suprapuse ca forma ?
Coran
Isus s-a nascut în mod miraculos, la comanda lui Allah Preaînaltul, asa cum si Adam a fost creat din pământ. Allah a spus:
Înaintea lui Allah, Isus este asemenea lui Adam, pe care El l-a facut din lut si apoi i-a zis lui si el a fost." (Sura 'Al-'Imran:59).
Aceasta este asemanarea din punctul meu de vedere,creerea in mod miraculos,dar sa nu uitam modul de creeare a fost diferit,Adam fiind creat din lut,iar Isus a fost nascut.
Adam a fost primul om creeat,omul din care se va naşte generaţie după generaţie iar Isus a fost creeat pt a aduce oamenilor Cuvantul lui Allah.


Biblie
Isus este fiul lui Dumnezeu,si mai gasim in (Luca 3:37) adevaratul fiu al lui Dumnezeu este Adam.Si de aici ma complic singura:
La început era Cuvântul(Isus), şi Cuvântul(Isus) era cu Dumnezeu, şi Cuvântul(Isus) era Dumnezeu. El era la început cu Dumnezeu. Toate lucrurile au fost făcute prin El; şi nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El. (Ioan 1:1-3)
de aici as intelege ca Adam a fost creat, Domnul Isus nu. El a existat ca şi Dumnezeu din veşnicii. Adam a fost creat prin Domnul Isus, aşa cum spune şi Scriptura!!!
Adam a murit. El a fost un muritor. Domnul Isus însă, după ce şi-a dat trupul Său să fie jertfit pentru păcatele întregii omeniri (Ioan 1:29), a înviat a 3-ea zi şi acum este viu.
Adam a păcătuit, Domnul Isus a trăit fără păcat.
Si daca e sa vb despre toate ce am gasit prin biblie diferenţele dintre Adam şi Isus sunt incomparabile, iar legatura care imi vine in minte este cea ca Dumnezeu L-a creat pe Isus pentru a fi sacrificat pentru pacatul lui Adam dupa sute de ani. Adam a pacatuit si Isus a platit pentru asta.

munir
07-07-2011, 11:55 AM
As salam alaykum .Surioara flor6 toata gratitudinea si respectul meu pentru zelul tau si pentru dorinta ta de a patrunde intelesurile revelatiei divine .Chiar daca nu sunt mai multi cei interesati este pierderea lor nu a ta.Mergi inainte si ai sa iti dai seama cit de mult vei cistiga prin acesta dorinta de cunostere.
Poate intrebarile acestea au fost mai grele ,dar raspunsurile tale sunt bunicele si faptul ca ai incercat sa aduci argumente cu citate biblice este un lucru bun .Daca ai fi fost un picut mai atenta fie la nuanta intrebarii cit si la unele pasaje din scrierile biblice erau niste raspunsuri perfecte.Sa nu cedezi si sa nu te superi ca greseti .Mai bine gresesti incercind decit sa renunti inainte de a incerca.
Acum am sa iti dau raspunsul corect la intrebarea nr. 8

-Care a fost primul om(conf.bibliei) care a primit denumirea de hebrew- (evreu) ?Cine i-a dat-o si ce insemna acesta titulatura ?
La prima parte a intrebarii raspunsul era-....- Avraam -

Geneza 14:13
A venit unul, care scăpase, şi a dat de ştire lui Avram, evreul;
La partea a doua a intrebarii raspunsul tau este corect.
La intrebarea nr 9 - Raspunsul tau surioara este corect doar argumentatia este un pic deficitara in continut.Pentru o mai buna intelegere trebui sa stim ca :

1-Torah+Tanach=Biblia ebraica(folosita doar de evrei) = Cartea(la care se face referire in Sfintul Coran) =>,,Oamenii Cartii"
Cind va fi tradusa in limba greaca aceasta va primii denumirea de V.T. sau Septuaginta

2-V.T(Septuaginta).+N.T.(tradus sau scris in limba greaca) =>Scriptura (folosita doar de crestinii neevrei-=>,,Oamenii Scripturii "-la care face trimitere Sfintul Coran

Raspuns pentru intrebarea nr.10
-Adam a fost creat prin actiune directa (altfel decit toata cratia divina)

Geneza 2:7
Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă, şi omul s-a făcut astfel un suflet viu.
iar Isus prin Vointa si Cuvint (asemenea totalitatii creatiei divine) vezi Luca cap.1 vs.35;37


35-Ingerul i-a răspuns: „Duhul Sfânt Se va coborî peste tine, şi puterea Celui Preaînalt te va umbri. De aceea Sfântul care Se va naşte din tine, va fi chemat Fiul lui Dumnezeu.
37-Căci niciun cuvânt de la Dumnezeu nu este lipsit de putere.

flor6
07-08-2011, 02:50 AM
va multumesc mult si nu am de ce sa ma supar,eu am incercat dar biblia e f complicata pt mine si mereu ma incurc singura cand incerc a o intelege.nu gasesc logica. eu mai astept intrebari ca imi place sa cercetez!!

munir
07-09-2011, 04:45 PM
As salam alaykum surioara flor 6.
Chiar daca ceilalti au abandonat sau ne trateaza cu indiferenta eu voi continua sa postez aici intrebari in urma carora sa gasim raspunsuri pentru calauzire in cunostere.

11- Ce tip de constructie a fost ridicata in orasul Ur(ale carei ruine se mai pot vedea si astazi) si cind a fost ea cladita?Care era scopul acestei constructii?-Istorie Antica-Forum Rasarit



12- Era adevarata afirmatia facuta de Avraam in fata faraonului din Egipt ca sotia sa Sara ii era sora sau a fost doar o stratagema folosita de Avraam ca sa nu fie omorit de egipteni din cauza frumusetii Sarei?--Scrieri biblice-Geneza

13 -Cum se numeste cartea de care se vorbeste in scrierile biblice si in care este descrisa legatura strinsa si plina de afectiune ,dintre Avraam si Ismael precum si despre urmasii lui Ismael ? Unde anume in scrierile biblice se face vorbire de acesta carte?-Scrieri biblice

yvette
07-09-2011, 06:26 PM
11. Daca am înţeles bine e vorba de turnul Babel, despre care arheologii spun că este un zigurat construit sub domnia lui Nabucodonosor, iar un text cuneiform il descria ca fiind făcut să "dureze veşnic", însă "veşnicia" a durat numai oleacă...l-a dărmat Xerxes!

12. Dacă răspund după Biblie, nu imi place de loc...aşa ca mai bine nu scriu.

13. O fi vorba despre capitoul Facerea din vechiul testament unde Avraam este foarte mâhnit de mânia şi de vorbele Sarei împotriva lui Ismail.

In versetele 10 -12 . "a zis catre Avraam: "Alung-o pe roaba aceasta, si pe fiul ei!; caci fiul acestei roabe nu va fi mostenitor laolalta cu fiul meu, cu Isaac!
# Dar lui Avraam i-a cazut tare greu cuvantul acesta pe seama fiului sau. # . Dumnezeu insa a zis catre Avraam: "Sa nu-ti pice greu cuvantul asupra baiatului si asupra roabei [tale]; ......"

flor6
07-10-2011, 01:43 AM
11- Ce tip de constructie a fost ridicata in orasul Ur(ale carei ruine se mai pot vedea si astazi) si cind a fost ea cladita?
Turnul Babel
Varianta 1. In timpul domniei lui Nabucodonosor
Varianta 2.S-a inceput cladirea in timpul regelui Nabopolassar,mai precis am gasit ca acest rege a domnit intre anii 625-605 i.Hr.,dar lucrarile au fost continuta e si sfarsite in timpul domniei lui Nabucodonosor in jurul anului 560 i.Hr.
Care era scopul acestei constructii?
Varianta 1.Facere 11, 4: „Haidem sa ne facem un oras si un turn al carui varf sa ajunga la cer si sa ne facem faima“
Potrivit bibliei oamenii doreau sa recuceresca paradisul pierdut.
Varianta 2.Potrivit unor cercetatori turnul era construit la indemunul unor zei care i-au dat indicatii precise regelui,mai precis aveau pe platformele turnului temple dedicate zeilor.

Eu acum cu cine votez?pt varianta 2 am si o poveste:
“ O inscriptie de pe vremea lui Nabopolassar spune: " In acea vreme, Marduk mi-a poruncit sa implant adanc in maruntaiele pamantului temeliile turnului Babel, care se cutremurase inaintea domniei mele, gata sa se prabuseasca, si sa-i ridic varful pana la cer".
Iata deci o informatie interesanta: inainte de anul 626 i.e.n., data suirii pe tron a lui Nabopolassar, turnul din Babilon a fost grav avariat de un cutremur. Acestei inscriptii i se adauga alta, a fiului lui Nabopolassar, Nabucodonosor II (605-562 i.e.n): "Am pus cununa peste Etemenanki, ca varful lui sa se ia la intrecere cu cerul". Iar alta inscriptie cuneiforma proclama: "Etemenanki va dura vesnic". Ceea ce realitatea nu a lasat ca Turnul Babel sa supravietuiasca decat ceva mai mult de un veac, pana ce Xerxes, regele persilor, cucerind Babilonul, porunci daramarea edificiului”


12- Era adevarata afirmatia facuta de Avraam in fata faraonului din Egipt ca sotia sa Sara ii era sora sau a fost doar o stratagema folosita de Avraam ca sa nu fie omorit de egipteni din cauza frumusetii Sarei?
Prima intamplare in care Sara apare in Biblie ca personaj important se petrece cand ea avea 65 de ani si calatorea catre Egipt cu Avraam intr-o perioada de foamete in Canaan. In ciuda varstei, Sara era frumoasa si Avraam se temea ca daca Faraonul ar fi stiut ca este sotia lui, l-ar fi omorat pe el si ar fi luat-o pe ea. De aceea s-a prefacut ca Sara era sora lui si Faraonul intr-adevar a luat-o, dandu-i lui Avraam o multime de daruri bogate in schimb. Apoi Dumnezeu a trimis molimi sa pedepseasca casa Faraonului pana cand acesta i-a dat drumul si l-a lasat pe Avraham sa plece.
Deci...dupa biblie povestea e:
Geneza 12:10 – Datorita foametei, Avram a coborat in Egipt impreuna cu nevasta lui Sara. Avand informatia ca ea este sora lui Avraam, Faraon a vrut sa o ia de nevasta. „pe Avram l-a primit bine din pricina ei si Avram a capatat oi, boi, magari, robi si roabe, magarite si camile” (vers 16). Dupa ce a aflat ca Sara era de fapt sotia lui Avram, Faraon i-a dat-o inapoi si le-a spus sa plece, dar nu a cerut inapoi bogatiile pe care i le daduse lui Avram. Biblia ne spune in cap 13:1-2.”….Avram era foarte bogat ….”


13 -Cum se numeste cartea de care se vorbeste in scrierile biblice si in care este descrisa legatura strinsa si plina de afectiune ,dintre Avraam si Ismael precum si despre urmasii lui Ismael ? Unde anume in scrierile biblice se face vorbire de acesta carte?
Cartea facerii
Geneza 25:12
Iată spiţa neamului lui Ismael, fiul lui Avraam, pe care-l născuse lui Avraam, egipteanca Agar, roaba Sarei.

Geneza 21:9
Sara a văzut râzând pe fiul pe care-l născuse lui Avraam, egipteanca Agar.
Geneza 21:10
Şi a zis lui Avraam: „Izgoneşte pe roaba aceasta şi pe fiul ei; căci fiul roabei acesteia nu va moşteni împreună cu fiul meu, cu Isaac.”
Geneza 21:11
Cuvintele acestea n-au plăcut deloc lui Avraam, din pricina fiului său.
Geneza 21:12
Dar Dumnezeu a zis lui Avraam: „Să nu te mâhneşti de cuvintele acestea, din pricina copilului şi din pricina roabei tale: fă Sarei tot ce-ţi cere; căci numai din Isaac va ieşi o sămânţă, care va purta cu adevărat numele tău.

munir
07-10-2011, 02:03 PM
As salam alaykum wa rahmadullah .
In primul rind vreau sa spun bun venit in concursul nostru surioarei yvette.
Deasemeni multumesc si surioarei flor6 pentru promtitudinea cu care se grabeste sa raspunda la intrebari .


12. Dacă răspund după Biblie, nu imi place de loc...aşa ca mai bine nu scriu.

Surioara daca gasesti raspunsul la intrebarea mea in Sfintul Coran chiar daca el difera de cele narate in scrierile biblice,il poti da specificind si diferenta existenta in cele doua carti revelate referitoare la acel subiect .Asta m-ar bucura de un milion de ori mai mult .

Am sa mai astept o zi poate doua ,desi sunt tentat sa dau rasunsurile corecte chiar acum dar tot mai sper ca vor mai vrea si alti frati sau surori sa participe la concursul nostru .
Pina atunci va dau un indiciu cu privire la unul dintre raspunsuri- Turnul Babel a fost construit in orasul Bab-ili (Babilon)-orasul zeilor- si nu in Ur(fosta capitala a sumerului ) oras situat in regiunea Haldeea- .

yvette
07-10-2011, 07:49 PM
la 11 - nu imi trece prin cap nimic...sec!

la 12. Eu stiu că nu există o astfel de poveste îbn Sfantul Quran, in care Sarai, prima soţie a Profetului Avraam alaihi salam să fi fost concubina faronului, iar Avraam să îi ceară dă declare că este sora lui, nu nevasta!

la 13. Este descrisă in Sura Ibrahim şi in sura Anbiya. Avraam alayhi wa salam cerea lui Alllah subhnahu binecuvântare pentru el, şi a fost numit cel blând.

yvette
07-10-2011, 07:55 PM
la 11, dacă nici Marele Zigurat, ca o piramidă in trepte, nu este...atunci...clar HABAR N-AM!

munir
07-10-2011, 08:02 PM
http://i56.tinypic.com/28wm92h.jpg


Pai de el ara vorba surioara .De ziguratul din Ur in virful caruia se afla templul zeitei luna Nannar si care a fost construit de regele Ur-Nammu ( ~ 2047-2030 ien) intemietorul dinastiei a trei-a din Ur
Ruinele acestei constructii se mai pot vedea si astazi.Din Turnului Babel nu au mai ramas decit fragmente de fundatie.

munir
07-10-2011, 08:18 PM
Si acum ca am aflat raspunsul la intrebarea 11 va incu----ti sa aflati raspunsurile corecte si la celelate intrebari?

12- Era adevarata afirmatia facuta de Avraam in fata faraonului din Egipt ca sotia sa Sara ii era sora sau a fost doar o stratagema folosita de Avraam ca sa nu fie omorit de egipteni din cauza frumusetii Sarei?-

Daaaaaaaaaaa- Afirmatia lui Avraam este adevarata- Conform scrierilor biblice -Cartea Genezei cap 20 vs.12 unde
Avraam afirma citez:

,,De altfel, este adevărat că este sora mea, fiica tatălui meu; numai că nu-i fiica mamei mele; şi a ajuns să-mi fie nevastă."

Asa dar Sara(Sarai) era sora dupa tata a lui Avraam

flor6
07-10-2011, 11:23 PM
:36_1_21: frate munir am gasit si eu asta dar cum nu ma pricep la biblie am crezut ca face parte din poveste,caci in geneza toate sunt asa de amestecate pt mine ca nici daca as incerca 1000 de ani tot nu as intelege!!!

munir
07-11-2011, 11:50 AM
As salam alaykum surioara flor6.
Ei nici chiar asa surioara .Nu este chiar atit de alambicant totul.Trebuie o lecuta de rabdare si ceva ani de munca .Nici intelegerea Sfintului Coran nu-i la indemina oricui .Vezi cite dispute naste uneori neintelegerea sau intelegerea gresita a unor invataturi revelate din el ? De aceea insist ca este bine sa cunostem scrierile biblice pentru ca acesta ne va ajuta sa intelegem mai usor cele revelate in Sfintul Coran .

munir
07-11-2011, 12:12 PM
As salam alayku wa rahmadullah
Cum nu cred ca va mai incerca cineva sa raspunda la intrebarea 13 am sa postez raspunsul exact macar asa poate vor vedea si altii si vor invata ceva .

Intrebarea era:

13 -Cum se numeste cartea de care se vorbeste in scrierile biblice si in care este descrisa legatura strinsa si plina de afectiune ,dintre Avraam si Ismael precum si despre urmasii lui Ismael ? Unde anume in scrierile biblice se face vorbire de acesta carte?

Cartea despre care e vorba este: Cartea Dreptului sau Cartea lui Jashar .

Despre ea se vorbeste in Cartea lui Iosua cap.10 vs.13

Şi soarele s-a oprit, şi luna şi-a întrerupt mersul, până ce poporul şi-a răzbunat pe vrăjmaşii lui. Lucrul acesta nu este scris oare în Cartea Dreptului? Soarele s-a oprit în mijlocul cerului şi nu s-a grăbit să apună, aproape o zi întreagă.
Precum si in Cartea -2 Samuel- cap.1 vs.18
,
,şi pe care a poruncit s-o înveţe copiii lui Iuda. Este numită cântarea arcului şi se află scrisă în Cartea Dreptului."
Cum despre acesta ,,Carte a Dreptului" se face vorbire la trecut si ca,la ceva deja cunoscut de toata lumea ,rezulta ca ea era scrisa cu mult inainte de scrierea cartii lui Iosua (~ 800 ien)Am sa dau citeva date din acesta carte .In ea se nareaza nasterea lui Avraam si conflictul lui cu regele din Ur.Fuga in Haran la neamurile lui.Plkecarea intregii familii in Haran .Relatia speciala dintre el si Allah subhana wa ta`ala si alegerea lui ca profet.Nasterea ,copilaria ,pribegia in desert,casatoria si copii lui Ismael precum si respectul, grija si dragostea pe care Ismael si Avraam si-o purtau reciproc .In acesta carte se dezvolta naratiunea in ceea ce priveste relatia celor doi.
Principalul atu al acestei carti a Dreptului (traducerea mai corecta ar fi ,,Cartea celui care Crede sau Credinciosului " ) este ca cele narate in ea sunt mult mai detaliate decit in scrierile biblice si mult mai pe intelesul celui ce o citeste faptele prezentate intrind intr-o logica fireasca normala.Prin lecturarea ei multe necunoscute vi se vor face cunoscute si multe neintelegeri va vor fi clarificate.

flor6
07-11-2011, 02:56 PM
Jazak Allahu Khaire frate Munir dar acest raspuns e foarte departe de mine.Am sa incerc sa gasesc cartea sa arunc o privire,nu am auzit niciodata(in perioada crestina din viata mea) de ea.Eu am aruncat o privire in Noul Testament.

flor6
07-11-2011, 04:27 PM
Si daca tot suntem aici cu discutia as dori sa pun si eu 2 intrebari referitoare la unele citate si lecturi gasite in studiile mele biblice incercand sa ii raspund fratelui Munir.

14.Conform bibliei fiul sacrificat de Avraam a fost Isaac.Putet gasi unele extrase biblice prin care sa aratati ca Isaac nu putea fi cel sacrificat?

15.Prin incercarea lui Avraam din partea lui Dumnezeu (care a fost o jertfa suprema prin care Dumnezeu l-a rascumparat pe Avraam) conform Bibliei credeti ca Dumnezeu avea in vedere sa arate "o jertfa minunata" care avea sa vina mai tarziu peste ani?


Frate Munir o sa imi spun si eu parerea, inca mai lucrez la material si astept sa ma indrumati.

munir
07-11-2011, 05:04 PM
As salam alaykum.
Surioara la intrebarea 14 eu iti spun ca se pot ,,specula "unele aspecte ce ar putea d e m o nstra ca nu Isaac a fost fiul ce AR FI TREBUIT sacrificat (am scris cu litere mari pentru ca in intrebarea ta rezulta ca el A FOST sacrifcat.Ceea ce ar fi dat nastere la dispute teologice )


15.Prin incercarea lui Avraam din partea lui Dumnezeu (care a fost o jertfa suprema prin care Dumnezeu l-a rascumparat pe Avraam) conform Bibliei credeti ca Dumnezeu avea in vedere sa arate "o jertfa minunata" care avea sa vina mai tarziu peste ani?
Surioara imi cer iertare pentru suficienta mintii mele dar daca prima parte a frazei o inteleg ,,
Prin incercarea lui Avraam din partea lui Dumnezeu....partea a doua a frazei ma baga in ceata ,,
(care a fost o jertfa suprema prin care Dumnezeu l-a rascumparat pe Avraam)" .???????
Care jertfa suprema ,,a fost" ? Nu a fost jertfit nimeni ...a ba da a fost jertfit un berbec. Dar el nu reprezinta jertfa suprema in acest caz .Asa cum am mai spus Isaac nu a apucat sa fie jerfit.

conform Bibliei credeti ca Dumnezeu avea in vedere sa arate "o jertfa minunata" care avea sa vina mai tarziu peste ani?

Ultima parte a intrebarii face o trimitere destul de stravezie spre ,,jertfa lui Isus" ceea ce este o eroare .Nu .In tot Vechiul Testament nicaieri ,oricit am vrea noi sa speculam si sa rastalmacim unele versete nu se face nicaieri o trimitere catre scrierile din Noul Testament .Toate acele speculatii ce apartin teologiei crestine sunt usor de d e m o ntat

flor6
07-11-2011, 05:25 PM
Asa cum am si precizat am gasit in mai multe site-uri,atat in romana cat si in engleza aceste dispute si ambele intrebari fac referire doar la extrase biblice.Am sa prezit ce toata analiza sa vedeti pana unde poate merge conceptia crestina,mai am de tradus un pic si sa aranjez.

munir
07-11-2011, 05:39 PM
Surioara flor6
Nu te supara pe mine dar daca vrei sa deschizi o dezbatere pe seama acestor teorii ce tin de teologia speculativa crestina poti deschide pe acest topic un Threand nou cu titulatura asta,,teorii si speculatii crestine " Si iti promit ca vom participa cu parerile nostre la aceasta tema.Eu as vrea sa mai continui concursul acesta aici fara sa divagam sau sa incepem sa aducem in atentie teorii si controverse indoielnice.

Daca vrei da-mi citatele (capitol si verset biblic) unde pot gasii aceste trimiteri si le voi studia .Dar eu te asigur ca toata acesta teorie este doar o furtuna intr-un pahar cu apa.Adica are valoare 0 / barat .Tot la fel de bine putem specula afirmind ca in scrierile biblice se vorbeste despre,, cresterea bamelor in baie"

flor6
07-11-2011, 05:56 PM
Nu este nici o suparare frate Munir chiar este o idee foarte buna sa deschid un nou topic despre aceasta,nu stiam unde sa scriu,caci am cautat in "geneza" de 2 zile si apoi am ramas uimita ce am descoperit!!

munir
07-11-2011, 06:23 PM
Continuam cu intrebarile sau v-ati plictisit ?!? Daca da ...sa imi spuneti .


14- La intrarea lui Avraam in Canaan cite popoare ocupau acest teritoriu -scrieri biblice


15 - Din ce material de constructie au fost zidite orasele Ramses si Pitom . In ce zona din Egipt au fost ele construite .Care a fost scopul initial al constructiei acestor orase. -Scrieri biblice


16 - Care a fost ultima dorinta a lui Iosif inainte de moarte.-Scrieri biblice

V-as ruga, daca vreti ,in raspunsurile vostre puteti face paralele intre scrierile biblice si cele coranice referitoare la subiectul intrebarilor(daca ele exista).Cu scurte exemplificari bineinteles

yvette
07-11-2011, 08:32 PM
14-
Canaanul se întindea de la Nil până la Eufrat, şi acolo locuiau popoare semitice ca şi tribul din care făcea parte Avraam, dar şi filistenii, care veniseră din zona arhipelagului grecesc, in mai multe valuri şi fenicienii Dintre popoarele semitice amintesc pe: canaaniţi, cadmoniţi, hetiţi, amoriţi şi iebusiţi.

15. Au fost construite din chirpici de pământ

la 16 trebuie sa ma documentez ce scrie in Sf Quran, ca trebuie sa dau versetul sau versetele si nu stiu pe de rost.

flor6
07-12-2011, 03:26 AM
14- La intrarea lui Avraam in Canaan cite popoare ocupau acest teritoriu -scrieri biblice

Exodul 3:8 M-am coborât ca să-l izbăvesc din mâna egiptenilor şi să-l scot din ţara aceasta şi să-l duc într-o ţară bună şi întinsă, într-o ţară unde curge lapte şi miere, şi anume, în locurile pe care le locuiesc canaaniţii, hetiţii, amoriţii, fereziţii, heviţii şi iebusiţii.
Sau
Geneza 15:18In ziua aceea, Domnul a făcut un legământ cu Avram şi i-a zis: „Seminţei tale dau ţara aceasta, de la râul Egiptului până la râul cel mare, râul Eufrat,
Geneza 15:19 şi anume: ţara cheniţilor, a cheniziţilor, a cadmoniţilor,
Geneza 15:20 a hetiţilor, a fereziţilor, a refaimiţilor,
Geneza 15:21 a amoriţilor, a canaaniţilor, a ghirgasiţilor şi a iebusiţilor.”

15 - Din ce material de constructie au fost zidite orasele Ramses si Pitom . In ce zona din Egipt au fost ele construite .Care a fost scopul initial al constructiei acestor orase. -Scrieri biblice

Constructia oraselor Ramses si Pitom s-a facut din caramizi de lut amestecat cu paie (chirpici).Aceasta tehnica de constructie (chirpici legati intre ei cu pamint) nu era folosita decit in Egipt si numai pentru construirea hambarelor .
Dovezile arheologice in Delta Nilului (resturi de statui ,bucati de coloane si urme de ziduri) au dovetit existenta acestor orase.
S-ar presupune ca ar fi vorba de tinutul Ramses,mai exact orasul Ramses.
Exodul 1:11 Şi au pus peste ei isprăvnicei, ca să-i asuprească prin munci grele. Astfel a zidit el cetăţile Pitom şi Ramses, ca să slujească de hambare lui faraon.
Exodul 1:14 Le-au făcut viaţa amară prin lucrări grele de lut şi cărămizi şi prin tot felul de lucrări de pe câmp, şi în toate muncile acestea, pe care-i sileau să le facă, erau fără niciun pic de milă.
Exodul 5:18 Acum, duceţi-vă îndată de lucraţi; nu vi se vor da paie, şi veţi face acelaşi număr de cărămizi.”

16 - Care a fost ultima dorinta a lui Iosif inainte de moarte.-Scrieri biblice

Iosif a murit în varsta de o suta zece ani iar Egiptul nu era pentru el decât locul exilului sau iar ultima sa dorinta a fost cea de a pleca din Egipt impreuna cu poporul (chiar si mort) in tara promisa.
Geneza 50:24Iosif a zis fraţilor săi: „Eu am să mor! Dar Dumnezeu vă va cerceta şi vă va face să vă suiţi din ţara aceasta în ţara pe care a jurat că o va da lui Avraam, lui Isaac şi lui Iacov.”
Geneza 50:25Iosif a pus pe fiii lui Israel să jure, zicând: „Când vă va cerceta Dumnezeu, să luaţi şi oasele mele de aici.”

InshaAllah revin cu partea a doua

munir
07-12-2011, 10:09 PM
ass salam alaykum.Foarte bun raspunsul surioara flor6 .Bravo

flor6
07-13-2011, 12:58 AM
wa aleykum salam frate munir,a inceput sa imi placa acest concurs de intrebari si am descoperit ca există părţi din Biblie care au valoare istorica si am găsit chestiuni în care cele două (biblia si coranul) se completează una pe cealaltă într-un mod foarte util.
am zis ca revin si cu partea a doua!

15 - Din ce material de constructie au fost zidite orasele Ramses si Pitom . In ce zona din Egipt au fost ele construite .Care a fost scopul initial al constructiei acestor orase. -Scrieri biblice
Aici raman la acelas raspuns in urma descoperirilor arheologice care susţin foarte mult această ipoteză,si anume ridicarea celor doua orase in timpul domniei lui Ramses al II-lea.Aici mai pot completa cu ce am gasit in Sfantul Coran:
Astăzi te mantuim Noi, cu trupul tau, pentru ca sa fii un semn pentru cei care vor veni în urma ta!

Coran, 10:92

-specific ca este vorba de mumia lui Mernaptah (faraonul), Biblia ne indică faptul că el a fost înghiţit de apele mării,o examinare medicala a mumiei ne-a -----strat ca ea nu a stat în apa mult timp, deoarece nu da semne de deteriorare din cauza subversiunii prelungite.

16 - Care a fost ultima dorinta a lui Iosif inainte de moarte.
dupa umila mea parere as putea zice ca versetul de mai jos reprezinta ultima dorinta a lui Iosif,nimic nu este mai important de a muri in totala supunere fata de Creator.

SURAT YUSUF-101 Doamne! Tu mi-ai dat putere si m-ai învstat talcuirea vedeniilor!Tu esti Creatorul cerurilor si pamantului! Tu esti Ocrotitorul meu înaceasta lume si în Lumea de Apoi! Ia-mi viata cand eu sunt în totalasupunere [musulman] si alatura-ma celor evlaviosi.

munir
07-13-2011, 12:37 PM
As salam alaykum .
Ca sustinere a celor afirmate de mai multe ori de mine cit si in postarea de mai sus a surioarei flor6- referitor la faptul ca Biblia este,,temelia si usa casei " iar Sfintul Coran este ,,insasi casa Credintei Curate si a Adevarului" ,iar daca nu cunosti ambele Carti nu poti cuprinde intelesul si profunzimea totala al revelatiei,.
Iata ce se spune in Sfintul Coran in surat Al -Baqara aya 89


,, Si cind le-a venit Cartea(Coranul) de la Allah ,intarind-o pe cea pe care o aveau ei-dupa ce mai inainte se rugasera pentru ajutor impotriva celor care nu credeau-cind le-a venit ceea ce stiusera l-au tagaduit pe el(Mohammed) .Blestemul lui Allah asupra celor care nu cred!"

Iata subliniat de mine un clar indemn la cunosterea scrierilor biblice si care ne arata importanta lor precum evidenta ca acestea fac parte din totalitatea revelatiei divine.

munir
07-13-2011, 01:23 PM
Continui cu seria de intrebari in speranta ca si alti frati sau surori ni se vor alatura si ne vom ajuta reciproc sa descifram scrierile biblice si vom gasii o noua cale in intelegerea scrierilor revelate.


17- Ce constructie a ridicat Avraam in timpul primei intrari in Canaan si ce ritual a efectuat el acolo ? Mentionati cind a avut loc prima oara acest ritual anterior ,,Epocii Patrtiarhilor” -(Evidentiata in Cartea Genezei cap 1-12.) -Cartea Genezei si /sau Sfintul Coran

18- Cum a ajuns Iosif in Egipt ?-Cartea Genezei-Sfintul Coran

19-Cum se numea muntele unde Ingerul Domnului i s-a aratat lui Moise si unde Allah ii vorbeste acestuia pentru prima oara? In ce tinut se afla acest munte.? Cartea Exodului -Sfintul Coran

yvette
07-13-2011, 02:36 PM
Iertat să îmi fie surioara flor, verifica te rog, de la sursa ta, de unde ai luat informaţia

o examinare medicala a mumiei ne-a d.emonstrat ca ea nu a stat în apa mult timp, deoarece nu da semne de deteriorare din cauza subversiunii prelungite.
pentru că SUBVERSIUNE, în limba română însemnă SUBMINARE, sau SABOTAJ....
poate că era SUBMERSIUNE şi nu ai copiat corect.....deşi... nu mai spun, ca iar o sa spuneţi că sunt rea.
Dar ce să facem , aste e limba în care schimbam informaţii, şi dacă nu le transmitem corect riscăm să nu fin înţeleşi.

yvette
07-13-2011, 03:07 PM
17.
[Şi adu-ţi aminte] când Noi i-am arătat lui Avraam locul casei [Al-Ka’aba], [zicându-i]: „Nu-Mi face Mie nimic ca asociat şi curăţeşte Casa Mea pentru aceia care o înconjoară şi pentru aceia care stau în picioare [rugându-se] şi pentru cei ce se închină; sau se prosernează;!” AlHajj
În Biblie, la Geneza spune că a întemeiat un JERTFELNIC
6. Apoi a străbătut Avram ţara aceasta de-a lungul până la locul numit Sichem, până la stejarul Mamvri. Pe atunci trăiau în tara aceasta Canaaneii.
7. Acolo S-a arătat Domnul lui Avram şi i-a zis: "ţara aceasta o voi da urmaşilor tăi". Şi a zidit Avram acolo un jertfelnic Domnului, Celui ce Se arătase.
8. De acolo a pornit el spre muntele care e la răsărit de Betel, şi şi-a întins acolo cortul aşa, încât Betelul era la apus, iar Hai, la răsărit. A zidit acolo un jertfelnic Domnului şi s-a închinat Domnului, Celui ce i Se arătase.

flor6
07-13-2011, 09:56 PM
era submersiune si am scris eu gresit si dupa ce am publicat nu am recitit.imi cer scuze!!

flor6
07-18-2011, 05:59 PM
17- Ce constructie a ridicat Avraam in timpul primei intrari in Canaan si ce ritual a efectuat el acolo ?Mentionati cind a avut loc prima oara acest ritual anterior ,,Epocii Patrtiarhilor”
Avraam a ridicat un jertfelnic si s-a inchinat.Prin jertfelnic se intelege ridicarea unui "altar". Patriarhii ofereau sacrificii ,ridicau altare si asezau pietre pe care le ungeau cu untdelemn sau grasime animala.
Geneza:
6. Apoi a străbătut Avram ţara aceasta de-a lungul până la locul numit Sichem, până la stejarul Mamvri. Pe atunci trăiau în tara aceasta Canaaneii.
7. Acolo S-a arătat Domnul lui Avram şi i-a zis: "ţara aceasta o voi da urmaşilor tăi". Şi a zidit Avram acolo un jertfelnic Domnului, Celui ce Se arătase.
8. De acolo a pornit el spre muntele care e la răsărit de Betel, şi şi-a întins acolo cortul aşa, încât Betelul era la apus, iar Hai, la răsărit. A zidit acolo un jertfelnic Domnului şi s-a închinat Domnului, Celui ce i Se arătase.

Prima jertfa din Vechiul Testament este cea a lui Cain si Abel :
Geneza:
3. Dar după un timp, Cain a adus jertfă lui Dumnezeu din roadele pământului.
4. Şi a adus şi Abel din cele întâi-născute ale oilor sale şi din grăsimea lor. Şi a căutat Domnul spre Abel şi spre darurile lui,

18- Cum a ajuns Iosif in Egipt ?
Geneza:
28. Iar când au trecut negustorii Madianiţi pe acolo, fraţii au tras şi au scos pe Iosif din puţ şi l-au vândut pe el Ismaeliţilor cu douăzeci de arginţi.
Şi aceştia au dus pe Iosif în Egipt.
36. Iar Madianiţii au vândut pe Iosif în Egipt lui Putifar, dregător şi comandant al gărzii la curtea lui Faraon.

19-Cum se numea muntele unde Ingerul Domnului i s-a aratat lui Moise si unde Allah ii vorbeste acestuia pentru prima oara? In ce tinut se afla acest munte.?
Muntele se numeste Horeb,hărţile biblice clasice localizează muntele Horeb în peninsula Sinai;deşi localizarea lui nu este cunoscută în mod precis, încă din perioada de început a creştinismului Horebul a fost identificat în sudulpeninsulei Sinai, sub denumirea de „Jebel Musa”.Sunt cercetatori ce au propus locatia:Jabel al Lawz in Arabia Saudita.In timpul lui Moise Peninsula Sinai apartinea Egiptului iar conform bibliei Moise a locuit in Madian(tinut in Arabia Saudita) cu socrul sau.Deci ce este cert e ca Moise s-a deplasat sud-est pentru a ajunge la acest munte.
(aici nu stiu sigur astept corectura frate munir)

Geneza:
1. In vremea aceea, Moise păştea oile lui Ietro, preotul din Madian, socrul său. Şi depărtându-se odată cu turma în pustie,
a ajuns până la muntele lui Dumnezeu, la Horeb;
2. Iar acolo i S-a arătat îngerul Domnului într-o pară de foc, ce ieşea dintr-un rug; şi a văzut că rugul ardea, dar nu se mistuia.

munir
07-18-2011, 08:23 PM
As salam alaykum surioara flor6 ,
Superbe raspunsuri . Allah subhana wa ta`ala sa fie multumit de tine si sa te binecuvinteze pe tine si pe toata familia ta. Ameen .

munir
07-20-2011, 11:38 AM
As salam alaykum .Ia sa vedem acum cine se incu m e t a sa gasesca raspunsurile corecte la aceste intrebari

20-De catre ce popor semitic era ocupat Egiptul in perioada cind se presupune ca au venit aici Iosif si familia lui.Care este supranumele primit de acesta popor semitic?-Istoria Egiptului Antic-Rasarit

21-Conform scrierilor biblice citi ani se afirma ca au stat evreii in Egipt si care a fost meseria lor de baza in acesta perioada?-Scrierile biblice

22- Folosindu-ne de scrierile biblice cit si de alte date istorico-arheologice, cind estimati ca a avut loc (anul) ,,iesirea din Egipt “a grupului de evrei condus de Moise?Ce faraon conducea Egiptul in aceea perioada-Biblia-Cartea Exodului (Iesirea) -Forum Rasarit

yvette
07-20-2011, 02:52 PM
20. Este vorba despre hiksoşi , care mai erau supranumiţi şi "Regii păstorilor".

21. Se spune ca au stat aproximativ 450 de ani. Ei erau păstori de capre şi oi, şi uneori erau si constructori de conjunctură, căci ei au ajutat la construirea oraşelor Ramses şi Pitom.

22. Iesirea din Egipt a unui grup ceva mai însemnat de evrei s-a făcut sub conducerea lui Moise, printr-o zonă mlăştinoasă de trecere din Delta Nilului către Suhot, numită Marea de Supf(Sălcii), prin anul 1250 î.e.n.
Dacă considerăm cele două teorii ale exodului ca fiind adevărate, atunci , pentru exodul timpuriu, faron era Amunhotep II, iar dacă ne luăm după teoria exodului târziu, atunci faraon era Ramses II.
După toate dovezile arhelogice , cea mai corectă variantă este varianta exodului târziu, ceea ce înseamnă că este vorba de Ramses II, cel Mare.

munir
07-22-2011, 11:27 AM
As salam alaykum .Sora yvette m-ati uimit .Ce se intimpla ? Cu cit sunt intrebarile mai grele cu atit raspunsurile dumneavostra sunt mai exacte .Sincer nu ma asteptam sa stie cineava raspunsurile la toate cele trei intrebari .Ati raspuns excelent .Aici se vede cine studiaza cartiele revelate.Asa se invata ,nu cu postari din acelea pline de copy-paste si cu sustinerea unor teorii aberante.Allah subhana wa ta`ala A Spus "Citeste,, ceea ce este un indemn la studiu continuu a revelatiei divine oriunde se gaseste ia.
Inca o data excelent surioara yvette.
Va multumesc pentru imensa bucurie pe care mi-ati facut-o raspunzind atit de perfect la aceste intrebari .
Barak Allahu Feky

yvette
07-22-2011, 02:18 PM
Pai ce sa fac frate munir.... am picat pe subiecte, de data asta.

munir
07-23-2011, 05:00 PM
As salam alaykum wa rahmadullah wa barakatuku.
Cum mirosul de DDT folosit la stirpirea,, plosnitelor si gindacilor" a inceput sa se mai disperseze si aerul pe forum a inceput sa devina iar respirabil ,am sa continui cu o noua serie de intrebari

23-Naterea lui Moise si miracolul salvarii lui este una dintre cele mai cunoscute naratiuni din scrierile biblice. Exista o legenda despre nasterea unui imparat akkadian, aproape identica cu naratiunea biblica, dar cu peste 1000 de ani mai veche .Stiti despre nasterea carui imparat vorbeste acea legenda?!?

24-Despre miracolul de la Marea Rosie se vorbeste atit in scrierile biblice cit si in Sfintul Coran.Stiti cum este denumita in Tora , zona pe unde se presupune ca a avut loc acea traversare miraculoasa ?

25-Conform celor relatate in scrierile biblice ce popor a refuzat sa le permita evreilor veniti din Egipt intrarea directa in spatiul Canaanului,obligindu-i astfel sa faca un ocol prin zona Moabului(Iordania ) ?

yvette
07-24-2011, 02:32 PM
23. Este vorba de mitul akkadianului Sargon, numit si cel Mare, care a cucerit Sumerul şi a instaurat dinastia akkadiană.

24. După Scripturi, exodul evreilor a avut punct de plecare ţinutul Goshen către Suchot, apoi către Etam, apoi s-au întors către Pi-Hairot şi să s-au campat la Migdal (locaţiî nedescoperită încă, ele sunt metionate în Exod şi în Numeri ) aproape de mare, iar după ce au traversat apa, ei au intrat în pustia Şur. În Torah această zonă apare cu denumirea de Marea de supf. Alllahu Alam!

25. Este vorba despre filisteni.

munir
07-26-2011, 07:37 PM
As salam alaykum
Nu mai incerca nimeni ????!!!! Sunt intrebarile prea grele?!?! Este interesul prea scazut sau..... caldura bat-o vina?!?!
Am sa mai astept o zi sa vedem cine se mai incu me ta sa raspunda la intrebari .Am asteptat pina astazi ca sa se relogheze si sora flor6 in dorinta ca si ea sa poata , daca vrea, sa raspunda la intrebari .Miine voi da raspunsurile exacte si voi posta alte 3 intrebari .

flor6
07-26-2011, 10:22 PM
As salam alaykum frate Munir am revenit in forta,am vazut ca am ratat o sesiune dar nu e nimic promit ca vin in restanta :36_1_21:


23-Naterea lui Moise si miracolul salvarii lui este una dintre cele mai cunoscute naratiuni din scrierile biblice. Exista o legenda despre nasterea unui imparat akkadian, aproape identica cu naratiunea biblica, dar cu peste 1000 de ani mai veche .Stiti despre nasterea carui imparat vorbeste acea legenda?!?

Este vorba despre regele Sargon,asa cum spune si legenda...

Sargon, viteaz rege din Agade, sunt.
Mama mea a fost mare preoteasa, tatal nu mi l-am cunoscut...
Mama mea, marea preoteasa, care m-a procreat,
in secret m-a adus pe lume.
M-a pus in cos de papura, cu catran a lipit capacul.
M-a aruncat in rau, nu m-am scufundat.
Raul m-a purtat pe ape, m-a dus la Akki, cel ce iriga,
Akki, cel ce iriga, m-a ridicat cand a scos apa,
Akki, cel ce iriga, ca pe fiul lui m-a luat si m-a crescut....

(Legenda lui Sargon - Sumer)


24-Despre miracolul de la Marea Rosie se vorbeste atit in scrierile biblice cit si in Sfintul Coran.Stiti cum este denumita in Tora , zona pe unde se presupune ca a avut loc acea traversare miraculoasa ?

In Tora (scrisa in limba ebraica) se afirma faptul ca locul de la Marea Rosie pe unde au traversat evreii este numit “Marea de Supf" in traducere ar fi "Marea papurei" (trestiilor).

Aceasta Mare Supf este o zona mlastinoasa situata la marginea deltei Nilului si Sucot si nu Marea Rosie.Se spune ca Moise cunostea bine aceasta zona din timpul fugii sale in Madian si a folosit-o si la reintoarcerea sa in Egipt.Deci daca e sa ne referim la afirmatiile ce le gasim in Tora,putem spune ca Moise ar fi folosit acele carari formate in timpul refluxului, pentru a traversa mlastina.


25-Conform celor relatate in scrierile biblice ce popor a refuzat sa le permita evreilor veniti din Egipt intrarea directa in spatiul Canaanului,obligindu-i astfel sa faca un ocol prin zona Moabului(Iordania ) ?

Stiu ca este vorba de filisteni si nu gasesc ceva sa -----strez ca ar fi refuzat.Iata ce am putut gasi:

Doua drumuri duceau din Egipt catre tara Canaanului.
-tarmul Mediteranei, catre "tara filistenilor"( era mult mai scurt)
-"Calea desertului" (foarte lung si greu) indreptandu-se catre Marea Rosie.
Motivul ocolului in biblie:
Exodul 13:17
După ce a lăsat faraon pe popor să plece, Dumnezeu nu l-a dus pe drumul care dă în ţara filistenilor, măcar că era mai aproape; căci a zis Dumnezeu: „S-ar putea să-i pară rău poporului, văzând războiul, şi să se întoarcă în Egipt.”

munir
07-27-2011, 05:11 PM
As salam alaykum
Multumesc surioarelor care s-au straduit si au raspuns atit de frumos la primele doua intrebari .Raspunsurile voastre d e mon streaza ca sunteti niste femei cu adevarat inteligente si dornice de cunosterea cartilor revelate .Cit priveste raspunsul la cea de a trei-a intrebare el este gresit .Nu este vorba de filisteni surioarelor ci de edomiti considerati urmasii lui Esau fratele lui Iacov-Israel . Pentru aflarea raspunsului , dintr-o erore scuzabila de altfel,ati folosit o deductie si nu relatarea biblica .In cartea Numeri se arata cap.20 vs.14 ,
,De la Cades, Moise a trimis nişte soli la împăratul Edomului, ca să-i spună: „Aşa vorbeşte fratele tău, Israel: Tu ştii toate suferinţele prin care am trecut.".......
si se continue tot in cap.20 vs.17

,,Lasă-ne să trecem prin ţara ta; nu vom trece nici prin ogoare, nici prin vii şi nici nu vom bea apă din fântâni; vom merge pe drumul împărătesc, fără să ne abatem la dreapta sau la stânga, până vom trece de ţinutul tău.”
si apoi la vers.18-21 se arata :

18- ,,Edom i-a răspuns: „Să nu cumva să treci pe la mine, căci altfel îţi voi ieşi înainte cu sabia.”
19-,,Copiii lui Israel i-au zis: „Vom merge pe drumul cel mare; şi dacă vom bea din apa ta, eu şi turmele mele, îţi voi plăti preţul; nu-ţi cer altceva decât să trec cu picioarele!”
20-,,El a răspuns: „Să nu cumva să treci!” Şi Edom i-a ieşit înainte cu multă gloată şi cu mână tare."
21-,,Astfel Edom n-a vrut să lase pe Israel să treacă prin ţinutul lui. Şi Israel s-a abătut de la el."

Imi pare rau ca am citat atit de multe versete dar am vrut sa clarific raspunsul la acea intrebare. .

munir
07-27-2011, 06:05 PM
In versetul folosit ca sursa in raspunsul vostru (Exod )cap 13 vs 17 se arata ca evreii nu au intrat in contact cu filistenii si nu au incercat sa treaca prin teritorul ocupat de acestia de teama unei lupte care ar fi dus la un dezatru total pentru evrei si ar fi dus probabil la extintia lor.Deci nu le putea fi refuzat ceva ce nici macar nu au indraznit sa ceara

yvette
07-27-2011, 07:35 PM
E, frate munir...ce sa facem?! Dacă şi atunci, ca şi acum, evreii îşi făceau numai "prieteni". Egpitenii i-au fugărit, edomiţii nici n-au vrut să audă de ei! şi plus că filistenii, parcă presimţeau ce o să li se întâmple, de nu ii iubeau nici atunci...

munir
07-28-2011, 10:03 PM
Ei surioara daca as vrea sa fiu rautacios fata de evrei as spune ca ai dreptate .Adevarul este ca filistenii erau atit de dezvoltati din punct de vedere militar incit nimeni din zona nu indraznea sa-i supere.
Dar sa continuam periplul nostru prin istoria biblica si implicit prin cea a Orientului Apropiat.

26-Conform scrierilor biblice cite ,,table ale legii” au fost scrise pe muntele Horeb si care a fost soarta lor?

27- Care a fost adevaratul motiv pentru care Allah subhana wa ta`ala a hotarit ca evreii sa pribegesca 40 de ani in desert ?Cu ce s-au hranit evreii in timpul celor 40 de ani petrecuti in desertul Sinai ?

28-Care este cetatea nabateenilor aflata in drumul evreilor prin tara moabitilor?Stiti ce spune o legenda referitor la aceasta cetate si viata de familie a lui Moise?

yvette
07-31-2011, 07:43 PM
la 26.... Cică ar fi fost 15 porunci... adica 3 table cu cate 5 porunci pe fiecare...
Cand s-a coborat bietu Moise şi a vazut dezmaţ ce era pe evrei, ....pe primul care i-a iesit în cale, de nervi, l-a altoit cu o tablă direct în moalele capului. Ăla a căzut lat, dar şi tabla s-a spart! Şi merita, nemernicu' fiindcă pupa cu foc un viţel....

la 27. Păi au pribegit în deşert 40 de ani fiindcă au meritat!!!! asta în varianta oficială......deoarece, după ziarul Haaretz aflăm că au rătăcit în pustie fiindcă Moise uitase harta la faraon în palat.
Şi ei au mâncat ce a dat Alllah subhanahu! Si mancarea aia, după unii era miere şi potârnichi, după alţii licheni, iar după alţii nişte scoarţă de copac...Acu, sincer numai Alllah subhana wa'tala stie ce era aia! Mana, adică....

la 28.... am cautat cu indaratnicie sa dau de ceva... sa bag un copy paste...sa rup gura targului şi să te impresionez...dar nu am gasit!
Ori n-am cautat eu bine!?
Mai dă un indiciu... cum ar fi cum se numeste cetatea in ziua de azi... ori ca ar fi in stanca.. ori ceva...Ne laşi aşa ca pe evrei, în deşert şi fără hartă şi fără Moise!

flor6
08-01-2011, 12:36 AM
Am sa incep cu intrebarea 28 caci mi-a luat 2 zile sa ajung la o concluzie.

28-Care este cetatea nabateenilor aflata in drumul evreilor prin tara moabitilor?Stiti ce spune o legenda referitor la aceasta cetate si viata de familie a lui Moise?

Eu cred...cred ca este vorba despre cetatea Petra din Iordania.
Conform traditiei arabe, orasul Petra este locul in care Moise, in timpul calatoriei prin pustiu, a lovit cu toiagul stanca din care a iesit apa pentru poporul insetat. De asemenea, tot aici se crede ca este inmormantata si Miriam - sora lui Moise.

http://i933.photobucket.com/albums/ad174/flor6/petra1.jpg

munir
08-01-2011, 02:05 PM
As salam alaykum si Ramadan Mubarak surioarelor .:give_rose:
Am sa raspund in ordinea postarilor .Surioara yvette iar ne faci injectii cu umor?O placere deosebita sa citesc raspunsurile tale pentru umorul lor si pentru imaginatia bogata cu care le picmentezi .Chiar daca raspunsurile nu sunt mereu suta la suta corecte pentru mine important este ca ne straduim sa intelegem macar si in parte despre ce este vorba in ecuatia asta numita ,,scrieri biblice". Multumesc pentru stradanie si ma bucur ca te-am bagat in ceata ca prea iti luasei lumea-n cap :999:.Eu sunt sigur ca ai incercat sa gasesti raspunsurile la intrebari dar pentru asta trebuia sa consulti o harta (nu aia pe care trebuia sa o aibe Moise ca aia se pierdu -am cautat-o eu si nu`i).Daca dadeai cautare pe goagal si cereai o map cu traseul evreilor din Egipt prin coclauri si vagauni gaseai sigur orasul cetate Petra (cel din poza surioarei flor6).Din raspunsul tau se pare ca il cam banuiai dar nu erai ffff sigura si nu ai scris numele acestui oras ci doar ai sugerat ca este vorba de el prin chestia cu stinca.Sugeratul nu se pune .:scenic: Asta referitor la intrebarea 28.Mai era si legenda care spunea ca in acest oras Moise a luat de sotie(nevasta) o printesa egipteana care ii fusese data de catre Ramses al II lea ca metresa ( sluga etc.) Nici varinta surioarei flor6 nu-i lipsita total de suport .Exista si o astfel de povestioara .Nimic concret insa care sa sustina nici una dintre aceste doua legende.
La intrebarea 27 surioara yvette a rasuns ff corect .Era vorba de,,mana" cu gust de miere si prepelite cu gust de carne .(Mana este inflorescenta comestibila a unei plante care se aseamana cu floarea de bumbac).
In rest apa plata de la,, izvorul stincii" data lor de catre Moise aproape gratis (doar 1 gram de aur cana) De aici a inceput comertul cu apa chioara care se practica cu succes si astazi.Raspunsul la intrebarea 26 ...gresit
Surioara flor 6 multumesc mult pentru stradanie si sa stii ca te bucuri de toata aprecierea mea fata de tot ceea ce faci .Stiu ca nu ti-a fost usor sa descoperi raspunsul la acesta intrebare si ma bucur ca ai reusit sa-l gaseti .Sunt sigur ca vei reusii sa gasesti raspunsul corect si la celelalte doua intrebari .
Cum la intrebarile 25 si 26 surioara flor6 (dar nici altcineva) nu a raspuns inca. Mai astept inca o zi si apoi voi posta raspunsurile corecte.Atentie cititi scrierile biblice pentru a gasii raspunsurile .Va asigur ca merita efortul.In acesta luna oricum nu ne mai obosim cu facutul mincarii sau a altor treburi casnice care ne ocupau atita timp pretios.

flor6
08-02-2011, 01:58 AM
26-Conform scrierilor biblice cite ,,table ale legii” au fost scrise pe muntele Horeb si care a fost soarta lor?
Iesirea - a doua carte a lui Moise 31
18. Dupa ce a incetat Dumnezeu de a grai cu Moise, pe Muntele Sinai, i-a dat cele doua table ale legii, table de piatra, scrise cu degetul lui Dumnezeu.
Iesirea - a doua carte a lui Moise 32
19. Iar dupa ce s-a apropiat de tabara, el a vazut vitelul si jocurile si, aprinzandu-se de manie, a aruncat din mainile sale cele doua table si le-a sfaramat sub munte.

deci:
Iesirea - a doua carte a lui Moise 34
1. Zis-a Domnul catre Moise: "Ciopleste doua table de piatra, ca cele dintai, si suie-te la Mine in munte si voi scrie pe aceste table cuvintele care au fost scrise pe tablele cele dintai, pe care le-ai sfaramat.

27- Care a fost adevaratul motiv pentru care Allah subhana wa ta`ala a hotarit ca evreii sa pribegesca 40 de ani in desert ?
Numeri 14:26
Domnul a vorbit lui Moise şi lui Aaron şi a zis:
Numeri 14:27
„Până când voi lăsa această rea adunare să cârtească împotriva Mea? Am auzit cârtirile copiilor lui Israel, care cârteau împotriva Mea.

Numeri 14:33
Şi copiii voştri vor rătăci patruzeci de ani în pustiu şi vor ispăşi astfel păcatele voastre, până ce toate trupurile voastre moarte vor cădea în pustiu.
Num 32.13; Ps 107.40; Deut 2.14; Ezec 23.35;
Numeri 14:34
După cum în patruzeci de zile aţi iscodit ţara, tot aşa, patruzeci de ani veţi purta pedeapsa fărădelegilor voastre; adică un an de fiecare zi: şi veţi şti atunci ce înseamnă să-Mi trag Eu mâna de la voi.
Asa cum reiese de aici evrei au fost pedepsiti pentru nesupunere:
Numeri 14:22
atât este de adevărat că toţi cei ce au văzut cu ochii lor slava Mea şi minunile pe care le-am făcut în Egipt şi în pustiu, şi totuşi M-au ispitit de zece ori acum şi n-au ascultat glasul Meu,
Aici nu sunt sigura;evreii sustin:
"Pribegia prin deşert trebuia să ucidă amintirea sclaviei.Nu ruşinea de a fi fost sclav, ci purtările de sclav, căci un popor nu se naşte din aşa ceva."
Parerea mea e ca era nevoie de timp; de cresterea unei noi generatii,fara frica,de a forma o armata.


Cu ce s-au hranit evreii in timpul celor 40 de ani petrecuti in desertul Sinai ?
Exodul 16:35
Copiii lui Israel au mâncat mană patruzeci de ani, până la sosirea lor într-o ţară locuită; au mâncat mană până la sosirea lor la hotarele ţării Canaanului.

Psalmii 78:27
A plouat peste ei carne, ca pulberea, şi păsări înaripate, cât nisipul mării;
Psalmii 78:28
le-a făcut să cadă în mijlocul taberei lor, de jur împrejurul locuinţelor lor.
Psalmii 78:29
Ei au mâncat şi s-au săturat din destul: Dumnezeu le-a dat ce doriseră.

Numeri 11:31
Domnul a făcut să sufle de peste mare un vânt care a adus prepeliţe şi le-a răspândit peste tabără cale cam de o zi într-o parte şi cale cam de o zi de cealaltă parte în jurul taberei. Aveau o înălţime de aproape doi coţi de la faţa pământului.

yvette
08-02-2011, 01:27 PM
Frate Munir....văd că nu m-ai crezut când am spus că evreii au rătăcit prin pustie 40 de ani PENTRU CA AU MERITAT......Bine. Atunci aduc dovada ...

20. [Aduceţi-vă voi aminte] când Moise i-a zis neamului său: “O, popor al meu! Aduceţi-vă aminte de harul lui Allah asupra voastră, căci El a făcut dintre voi profeţi şi v-a făcut pe voi suverani. El v-a dat vouă ceea ce nu a dat nici uneia dintre lumile [de atunci]!

21. O, popor al meu! Intraţi în pământul sfânt, pe care Allah vi l-a hărăzit şi nu daţi înapoi, [refuzând lupta], căci veţi fi cei care pierd!".

22. Au zis ei: "O, Moise, acolo este un neam de oameni puternici. Noi nu vom intra în el până ce ei nu vor ieşi din el. Dacă vor ieşi ei, atunci vom intra noi".

23. Au zis doi bărbaţi dintre cei care se temeau de Allah şi care fuseseră copleşiţi de harul Lui: "Intraţi peste ei pe poartă şi, dacă veţi trece de ea, veţi fi învingători! încredeţi-vă în Allah, dacă sunteţi credincioşi!"

24. Ei au răspuns: "O, Moise, noi nu vom intra în nici un caz, câtă vreme ei sunt acolo! Du-te tu şi Domnul tău şi luptaţi! Noi vom şedea aici!"

25. El a zis: "Doamne! Eu nu am putere decât asupra mea şi a fratelui meu, deci desparte-ne pe noi de acest neam de nelegiuiţi!"

26. Allah i-a răspuns: "[ţara] asta le va fi oprită vreme de patruzeci de ani, în care vor rătăci prin lume. Nu-ţi face griji pentru neamul acesta de nelegiuiţi!

sura Ma'ida

şi

Vechiul testament, Numeri, capitol 14




Dar cât este de adevărat că Eu sunt viu şi că slava Domnului va umple tot pământul, atât este de adevărat că toţi cei ce au văzut cu ochii lor slava Mea şi minunile pe care le-am făcut în Egipt şi în pustiu, şi totuşi M-au ispitit de zece ori acum şi n-au ascultat glasul
toţi aceia nu vor vedea ţara pe care am jurat părinţilor lor că le-o voi da, şi anume, toţi cei ce M-au nesocotit, n-o vor vedea.
............

Trupurile voastre moarte vor cădea în pustiul acesta. Voi toţi, a căror numărătoare s-a făcut, numărându-vă de la vârsta de douăzeci de ani în sus, şi care aţi cârtit împotriva Mea,

nu veţi intra în ţara pe care jurasem că vă voi da-o s-o locuiţi, afară de Caleb, fiul lui Iefune, şi Iosua, fiul lui Nun.

Pe copilaşii voştri însă, despre care aţi zis că vor fi de jaf, îi voi face să intre în ea, ca să cunoască ţara pe care aţi nesocotit-o voi.

Iar cât despre voi, trupurile voastre moarte vor cădea în pustiu.

Şi copiii voştri vor rătăci patruzeci de ani în pustiu şi vor ispăşi astfel păcatele voastre, până ce toate trupurile voastre moarte vor cădea în pustiu.

După cum în patruzeci de zile aţi iscodit ţara, tot aşa, patruzeci de ani veţi purta pedeapsa fărădelegilor voastre; adică un an de fiecare zi: şi veţi şti atunci ce înseamnă să-Mi trag Eu mâna de la voi.

munir
08-02-2011, 05:13 PM
As salam alaykum
Asa cum am promis sa dam raspunsurile la intrebari dupa ce, binenteles le voi multumi surioarelor flor6 si yvette care au binevoit cu multa gentilete sa raspunda la intrebarile mele si chiar au reusit sa gasesca cele mai corecte raspunsuri.
Deci :
La intrebarea 26 raspunsul era -Au fost doua serii de cite doua table ale legii deci in total au fost 4 (patru) table ale legii . Asa cum rezulta din scrierile biblice primele doua au fost sparte
La intrebarea 27 raspunsul era -pentru ca generatia care a iesit din Egipt sa dispara asa cum bine a remarcat surioara flor6.
Parerea mea e ca era nevoie de timp; de cresterea unei noi generatii,fara frica,de a forma o armata.
In privinta alimentelor cu care s-au hranit evreii in pustiu surioara flor6 a postat toate acele versete biblice referitoare la acestea.
Foarte multmumim surioara.
As vrea sa adresez si surioarei yvette toata aprecirea mea si deplina multumire pentru faptul ca a adus in atentie si versetele coranice referitoare la intrebarea 27 comparindu-le cu cele biblice.

munir
08-03-2011, 06:27 PM
As salam alaykum
Continuam cu o noua serie de trei intrebari .
29- Ce evenimente (speciafice religiei iudaice ) se petrec dupa trecerea Iordanului de catre evreii condusi de Iosua?
30-Caderea zidurilor Ierihonului este pusa in scrierile biblice pe seama faptului ca evreii au sunat din trimbite inconjurind cetatea .Totusi care este discordanta intre relatarea biblica si adevarul istoric in privinta caderii Ierihonului?
31-In campania lui de ,,cucerire a Canaanului “ o singura cetate este mentionata in scrierile biblice ca fiind atacata de doua ori la un interval mai mare de timp pentru a putea fi cucerita.Care este acea cetate.Stiti cumva care este adevarul reiesit din cercetarile istorico-arhelogice ale acestei cetati in privinta modului si cauzelor care au dus la caderea ei?

Spor la treaba

flor6
08-04-2011, 12:11 AM
wow...wow...wow :36_1_21: de 1000 de ori wow frate m-ai bagat in ceata am ceva de navigat sa ajung la o concluzie finala.
multumim de intrebari; trec la facut temele
inshaallah revin caci eu vreau :cup1:

munir
08-08-2011, 01:38 PM
Asteptam ca macar una dintre surori sa incerce sa gasesca un raspuns fie el si apoximativ ,la aceste intrebari .desi par grele nu sunt si atunci cind veti gasii raspunsul corect va veti da seama ca cel putin doua dintre acele evenimente sunt arhicunoscute iar cele de la prima intrebare are si corespondent in islam.
Ca sa va ajut am sa va dau un indiciu .La intrebarea trei este vorba de o cetate aflata foarte aproape de granita cu Siria.
Mai astept.... poate totusi....
Mi-ar parea rau sa renuntati asa usor .Speram sa mergem pina la final si sa cistigam ceva de pe urma acestui concurs .

flor6
08-09-2011, 01:06 AM
eu nu am renuntat frate munir si va rog sa asteptati rasp mele.am fost foarte ocupata in ultimele zile si am avut si pb cu leptopul.asa ca va rog sa imi dati ragaz pana miercuri.

:give_rose:

munir
08-13-2011, 12:56 PM
Am asteptat indeajuns raspuns la aceste intrebari.Am sa dau eu raspunsurile la ele.Probabil ca interesul este foarte scazut pentru cunosterea scrierilor revelate .Pacat.Nu voi mai continua acest concurs pentru ca apare ridicol ca eu sa intreb si tot eu sa raspund .Va respect alegerile.

Raspunsuri .

29- Ce evenimente (speciafice religiei iudaice ) se petrec dupa trecerea Iordanului de catre evreii condusi de Iosua?

R-Taierea imprejur (Iosusa cap.5 vs.2-3) si Praznuirea Pastelui( Iosua cap5 vs.10)

30-Caderea zidurilor Ierihonului este pusa in scrierile biblice pe seama faptului ca evreii au sunat din trimbite inconjurind cetatea .Totusi care este discordanta intre relatarea biblica si adevarul istoric in privinta caderii Ierihonului?

R-In urma cercetarilor arhelogice s-a relevat faptul ca cetatea Ierihonului a fost distrusa in jurul anilor 2300 ien deci cu cca 1000 de ani inainte de perioada lui Iosua (~ 1150 ien.) in urma unui cutremur iar dupa acea data Ierihonul nu a mai fost locuit sau recladit .



31-In campania lui de ,,cucerire a Canaanului “ o singura cetate este mentionata in scrierile biblice ca fiind atacata de doua ori la un interval mai mare de timp pentru a putea fi cucerita.Care este acea cetate.Stiti cumva care este adevarul reiesit din cercetarile istorico-arhelogice ale acestei cetati in privinta modului si cauzelor care au dus la caderea ei?

R- Este vorba despre cetatea Hazor .Una dintre cele mai vechi cetati din zona Canaanului(~3300 ien) ,Hazorul a fost construita de catre hititi si avea in perioada epocii bronzului o populatie de 40.000 de oameni si asta intr-o vreme cind ,,marile orase" ca Ierusalimul ,Gaza .Lachisul abia aveau o populatie stabila de cca .2000-2500 de oameni. Cetatea avea zidul exterior gros de cca 6 m si inalt de cca 12-14 m .Zidurile interioare aveau grosimi de cca 1-1,5m . Acesta cetate era foarte greu de cucerit din afara .In baza ultimelor cercetari arheologice s-a de mo nstrat ca acesta cetate nu a fost nici o data cucerita si ca toate miscarile care au provocat caderi temporare au venit din interiorul cetatii si s-au datorat unor tulburari de ordin social.Ultima cadere a avut loc in perioada sec.XIII ien.deci cu cel putin 200 de ani inainte de ,,atacul" lui Iosua.

http://www.mlfat4arab.com/i/00065/zieeso1j72n5.gif
Ruinele cetatii Hazor(ziduri interioare )

flor6
08-14-2011, 07:58 PM
se pare ca iar am intarziat la examen,si va rog sa ma scuzati am o scuza buna-buna;e de vina pc meu nu "doamna lene"


29- Ce evenimente (speciafice religiei iudaice ) se petrec dupa trecerea Iordanului de catre evreii condusi de Iosua?

Aici sunt un pic confuza caci dupa trecerea Iordanului au avut loc 2 evenimente:
1.Cele douasprezece pietre spre amintire
2.Taierea imprejur si serbarea Pastelui in pamantul fagaduintei.
Eu am sa vb de ambele,chiar daca inclin spre nr.2 ca fiind specific iudaic nu sunt sigura 100%.
Cele douasprezece pietre spre amintire
Iosua Navi-cap IV
1. Si dupa ce intregul popor a trecut Iordanul, Domnul i-a grait lui Iosua, zicand:
2. "Ia barbati din popor, cate unul din fiecare semintie .
3. Si porunceste-le, zicand: Luati din mijlocul Iordanului douasprezece pietre si aduceti-le cu voi si puneti-le in tabara voastra, acolo unde veti tabari la noapte!"
4. Si chemand Iosua doisprezece barbati fruntasi dintre fiii lui Israel, cate unul de fiecare semintie,
5. le-a zis: "Inaintati in fata mea, inaintea fetei Domnului, pana'n mijlocul Iordanului, si fiecare sa ia de acolo cate o piatra si s'o ridice pe umeri, dupa numarul celor douasprezece semintii ale lui Israel,
6. pentru ca acestea sa va fie semn de-a pururi; pentru ca, atunci cand fiul tau te va intreba maine, zicand: Ce inseamna pentru voi aceste pietre?,
7. tu il vei lamuri pe fiul tau, zicand: Raul Iordanului a secat de dinaintea chivotului legamantului Domnului-a-tot-pamantul, atunci cand l-a trecut!... Si pietrele acestea le vor fi spre amintire fiilor lui Israel in veci."
8. Iar fiii lui Israel au facut asa cum i-a poruncit Domnul lui Iosua. Si au luat din mijlocul Iordanului douasprezece pietre (asa cum Domnul ii poruncise lui Iosua cand fiii lui Israel si-au incheiat trecerea) si le-au adus cu ei in tabara si le-au asezat acolo.
9. Iar Iosua a asezat, de asemenea, alte douasprezece pietre in chiar Iordanul insusi, anume in locul de sub picioarele preotilor care purtau chivotul legamantului Domnului; ele sunt acolo pana'n ziua de astazi.
10. Iar preotii care purtau chivotul legamantului Domnului au statut in Iordan pana cand Iosua a ispravit tot ceea ce Domnul ii poruncise sa spuna poporului; si poporul s'a grabit si a trecut.
11. Si a fost ca dupa ce a trecut tot poporul, a trecut si chivotul legamantului Domnului; si pietrele inaintea lor

Taierea imprejur si serbarea Pastelui in pamantul fagaduintei.
Iosua Navi-cap V
2.Si'n vremea aceasta a zis Domnul catre Iosua: "Fa-ti cutite de piatra, din piatra ascutita, si asaza-te si taie-i imprejur pe fiii lui Israel a doua oara!
(Vechea generatie, care inca mai purta tarele si nostalgia Egiptului idolatru, fusese randuita sa moara pe drum; acum legea circumciziei i se aplica noii generatii, din care nu lipseau razboinicii.)
3. Iar Iosua si-a facut cutite de piatra, cu muchiile ascutite, si i-a taiat imprejur pe fiii lui Israel la locul ce se cheama "Dealul-celor-netaiati-imprejur ".
4. In acest chip i-a taiat Iosua imprejur pe fiii lui Israel: cati erau nascuti pe cale si cati nu au fost taiati imprejur dintre cei ce iesisera din Egipt,
5. pe toti acestia i-a taiat Iosua imprejur;
7. si'n locul acelora i-a pus pe fiii lor, cei pe care Iosua i-a taiat imprejur, ei nefiind taiati imprejur fiindca erau nascuti pe cale si, deci, netaiati imprejur .
8. Iar dupa ce au fost taiati imprejur au sezut acolo, linistiti, in tabara, pana ce s'au vindecat.
9. Si a zis Domnul catre Iosua, fiul lui Navi: "In aceasta zi am ridicat de la voi ocara Egiptului 4". Si locul acela l-a numit Ghilgal.
10. Iar fiii lui Israel au facut Pastile in cea de a paisprezecea zi a lunii, spre seara, nu departe de Ierihon 5, de partea cealalta a Iordanului, in camp.
11. Iar a doua zi de Pasti au mancat azime si paine noua din graul pamantului.


30-Caderea zidurilor Ierihonului este pusa in scrierile biblice pe seama faptului ca evreii au sunat din trimbite inconjurind cetatea .Totusi care este discordanta intre relatarea biblica si adevarul istoric in privinta caderii Ierihonului?

Relatarea biblica:
Iosua Navi
6:1.Ierihonul era strasnic inchis si intarit, si nimeni nu iesea din el si nimeni nu intra.
6:2. Si a zis Domnul catre Iosua: "Iata, Eu dau Ierihonul in puterea ta, si pe regele lui in el si pe cei vartosi in putere.
6:3. Si pune-i pe razboinici sa-l inconjoare.
6:4. Inconjurati cetatea o data pe zi; aceasta sa faceti timp de sase zile. Sapte preoti vor purta inaintea chivotului sapte trambite din corn de berbec, iar in ziua a saptea sa ocoliti cetatea de sapte ori, si preotii sa sune din trambite .
6:5. Si va fi ca atunci cand veti striga cu trambite de strigare, sa strige tot poporul deodata. Si cand ei vor striga, zidurile cetatii vor cadea singure; si tot poporul va intra inlauntru, fiecare avantandu-se de-a dreptul in cetate."
6:20. Si a strigat poporul, iar preotii au buciumat din trambite; si cand poporul a auzit sunetul trambitelor, intregul popor a strigat deodata cu strigat mare si puternic; si'ntregul zid s'a prabusit de jur-imprejur 3; si'ntregul popor a navalit in cetate.

Epistola Sfantului Apostol Pavel catre Evrei cap.11 Credinta
30. Prin credinta au cazut zidurile Ierihonului dupa ce timp de sapte zile-au fost inconjurate.
.... deci zidurile au cazut prin credinta :scenic:

Cronologia biblică plasează căderea acestui oraş în prima jumătate a secolului al XV-lea i.Hr.
Acum ceva copy-paste de peste tot::999:
Dupa opinia arheologului J. Garstang,inainte de izbucnirea celui de al doilea război mondial, a efectuat săpături pe presupusul loc al oraşului Ierihon. El a constatat că oraşul era foarte vechi şi că fusese de mai multe ori distrus şi reconstruit. Garstang consemnează că la una dintre distrugerile oraşului zidurile s-au prăbuşit ca în urma unui cutremur de pămînt şi că oraşul fusese complet ars. El a plasat acest eveniment în jurul anului 1400 î.Hr., dată destul de apropiată de cea pe care versiunea biblică o stabileşte pentru cucerirea Ierihonului de către Iosua.
După terminarea războiului, Kathleen Kenyon, alt arheolog, a condus efectuarea altor noi săpături pe locul oraşului Ierihon. Ea a ajuns la concluzia că zidurile prăbuşite identificate de Garstang datau dintr-o perioadă mai veche cu cîteva secole decît stabilise el. Kathleen Kenyon stabileşte o distrugere majoră a Ierihonului în secolul al XVI-lea înaintea erei noastre, dar afirmă că pe locul Ierihonului nu se afla nici un oraş în secolul al XV-lea cînd, conform Bibliei, Iosua a procedat la invadarea ţării. Ea a menţionat anumite indicii, lăsînd să se înţeleagă că o altă distrugere s-a produs în acest loc în 1325 înaintea erei noastre, afirmînd că: „Dacă trebuie să asociem distrugerea Ierihonului cu invazia efectuată de Iosua, aceasta este data propusă de arheologie.“

31-In campania lui de ,,cucerire a Canaanului “ o singura cetate este mentionata in scrierile biblice ca fiind atacata de doua ori la un interval mai mare de timp pentru a putea fi cucerita.Care este acea cetate.Stiti cumva care este adevarul reiesit din cercetarile istorico-arhelogice ale acestei cetati in privinta modului si cauzelor care au dus la caderea ei?

Normal ca stim doar mai si citim si ce scrie fratele Munir pe ici pe colo,avem de invatat!
:36_1_21:
Sa dau copy-paste sau sa va structurez ?
raspuns: Hatorul (Hazor)
- Se afirma in scrierile biblice ca ultimul oras, care a fost ocupat pentru o perioada scurta de evreii condusi de Iosua a fost Hatorul (Hazor). Iar drumul spre acest oras –cetate a fost facut de la Gilgal (Ghilgal?) urmind cursul riului Iordan spre Merom si apoi Hazor.
-Iosua ca sa ajunga la Merom, ar fi trebuit sa strabata trecatoarea dintre Mt.Ghilboa (Gilboa) si Mt.Tabor unde armata sa ar fi fost distrusa. Or Iosua (asa cum se vede si din Biblie)prin tactica folosita la atacul asupra oraselor Ai si Betel, cit si prin modul in care isi duce intreaga campanie de ocupare a Canaanului a fost un geniu militar. Nu putea face o asemenea graseala fatala pentru el si armata lui.Descoperirile recenta arata fara putinta de tagada ca cetatea Hatorului a cazut in urma unei revolte venite din interiorul ei si nu a unui atac din afara cetatii.Eu care am vazut si studiat pe teren acesta cetate va pot spune ca era aproape imposibil ca o armata de strinsura si fara arme de lupta specifice atacului unor cetati atit de bine intarite ca Hazorul sa o poata ocupa sau macar aspira la asta.
........daca ati spus dv va cred pe cuvant,si nu sunt un elev lenes doar imi ascult si studiez proful'...:kuzya_01:

flor6
08-14-2011, 08:03 PM
:36_1_21:Frate Munir eu va rog sa nu opriti intrebarile, caci pt mine sunt un deliciu.alerg pe net mai ceva ca dupa o tarta cu visine!!

VA ROG!!

stiu ca am intarziat dar asa cum am mai spus am o scuza buna-buna, si macar daca nu mai am si alti colegi de clasa, ei se pot documenta fara munca, tot e CEVA!!!!

Va rog!Va rog!Va rog!Va rog!Va rog!Va rog!Va rog!Va rog!Va rog!Va rog!Va rog!Va rog!Va rog!Va rog!Va rog!Va rog!Va rog!Va rog!Va rog!Va rog!Va rog!Va rog!Va rog!Va rog!Va rog!

.....Astept noul test!!
:give_rose: si va trimit si o floare sa va treaca supararea!!!!

munir
08-14-2011, 08:48 PM
Multumesc surioara pentru efortul tau de a raspunde la aceste intrebari si sa stii ca rugamintea ta are ecou in inima mea.Imi dau seama cit iti este de greu sa gasesti raspunsurile la intrebarile mele mai ales ca unele dintre ele sunt poate usor alambincante .
Multumesc si pentru floricica
.
Poate ar trebui multi sa iti urmeze exemplul si sunt convins ca munca si stradania ta va fi primita de Allah subhana wa ta`ala asa cum meriti si iti va daruii lumina inteligentei si a intelegerii scrierilor revelate.Unora le este greu sa scrie sau sa studieze .Eu inteleg ca sunt si frati sau surori care nu au timp dar totusi 5-10 minute poate ar gasii pentru hrana mintii . Dar stii cum este uneori e mai usor sa te faci ca ploua si sa te ti cu nasul pe sus ca stii destul si nu mai ai nevoie de studiu.Asta e.
Ce vreau sa iti transmit surioara este , sa ai mare grije atunci cind citesti unele teorii facute de cercetatori fie ei istorici sau arheologi .Este bine sa vezi cine anume a sponsorizat material si spiritual acea lucrare de cercetare .Cercetatorii sustinuti de biserica( in special cea crestina) sunt foarte habotnici si avanseaza niste date eronate in dorinta de a pune semnul egal intre datele de pe teren si cele din scrierile biblice .Aceste teorii sunt in proportie de 90% false.De asemeni nu puneti mare pret pe genealogia biblica pentru ca este eronata total .Si am sa va dau doar un exemplu .Daca Iosua ar fi intrat in Canaan in perioada anilor 1400-1300 ien. cum ar fi putut Moise sa iasa din Egipt dupa acesta data ? Adica pe la 1250 ien asa cum este recunoscuta ca data aprope certa(exactitate 90-95% ) de catre toata lumea cercetatorilor biblici?

munir
08-15-2011, 02:37 PM
As salam alaykum wa rahmadullah wa barakatuku
Asa cum am promis ,la rugamintea surioarei flor6 :give_rose: am sa continui seria de intrebari din scrierile biblice si nu numai.


32-Ce reprezentare zoomorfa a construit Moise in desert ? Care era rolul acesteia si cine i-a spus sa faca asta.

33- Stiti ce zeu era reprezentat sub acesta infatisare in mitologia egiptena si care era locul lui in panoplia zeilor?

34-Care dintre cele zece porunci poate fi incalcata fara ca acesta sa fie considerata o abatere majora de la dogma credintei ?

flor6
08-17-2011, 10:13 PM
32-Ce reprezentare zoomorfa a construit Moise in desert ?
Un sarpe.
Care era rolul acesteia si cine i-a spus sa faca asta.
Numeri 21:8
Domnul a zis lui Moise: „Fă-ţi un şarpe înfocat şi spânzură-l de o prăjină; oricine este muşcat şi va privi spre el va trăi.”
Numeri 21:9
Moise a făcut un şarpe de aramă şi l-a pus într-o prăjină; şi oricine era muşcat de un şarpe şi privea spre şarpele de aramă, trăia.

hai sa fiu rea!!:36_1_21: evreii nu s-au invatat mainte si au ramas idoliatri!!
2 Imparati 18:4
A îndepărtat înălţimile, a sfărâmat stâlpii idoleşti, a tăiat Astarteile şi a sfărâmat în bucăţi şarpele de aramă pe care-l făcuse Moise, căci copiii lui Israel arseseră până atunci tămâie înaintea lui: îl numeau Nehuştan.



33- Stiti ce zeu era reprezentat sub acesta infatisare in mitologia egiptena si care era locul lui in panoplia zeilor?


Apophis (cunoscut şi ca Apep sau Distrugătorul) era spiritul antic al răului şi distrugerii, zeul ------şarpe în mitologia egipteană, care locuia în întunericul etern. Apophis comanda o armată de -----i care distrugeau omenirea. Oamenii puteau învinge aceşti -----i doar dacă îşi puneau credinţa în zeii luminii.

.............cred ca la acest capitol am mai invatat cate ceva foarte important,cu ajutorul fratelui Munir, si anume ca in biblie Moise a apelat la vrajitorie pentru a salva oamenii,iar ce este mai frumos si m-a surprins obiectul salvarii un SARPE, care tot in biblie este imaginea raului.Interesanta expeditia mea la aceste 2 intrebari :999:

34-Care dintre cele zece porunci poate fi incalcata fara ca acesta sa fie considerata o abatere majora de la dogma credintei ?

1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu fii desfranat.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.

Parerea mea: porunca a doua-oamenii sărută icoanele şi se închină înaintea lor mai ceva decît în faţa lui Dumnezeu.
....si totusi tot in biblie gasim:
Deuteronom 4:15-19 „Fiindcă n’aţi văzut nici un chip în ziua cînd v’a vorbit Domnul din mijlocul focului, la Horeb, vegheaţi cu luare aminte asupra sufletelor voastre, ca nu cumva să vă stricaţi, şi să vă faceţi un chip cioplit, sau o înfăţişare a vreunui idol, sau chipul vreunui om sau chipul vreunei femei, sau chipul vreunui dobitoc de pe pămînt, sau chipul vreunei păsări care sboară în ceruri, sau chipul vreunui dobitoc care se tîrăşte pe pămînt, sau chipul vreunui peşte care trăieşte în apele dedesubtul pămîntului. Veghează asupra sufletului tău, ca nu cumva, ridicîndu-ţi ochii spre cer, şi văzînd soarele, luna şi stelele, toată oştirea cerurilor, să fii tîrît să te închini înaintea lor şi să le slujeşti: căci acestea sînt lucruri pe cari Domnul, Dumnezeul tău, le-a făcut şi le-a împărţit ca să slujească tuturor popoarelor, subt cerul întreg”.

Aici nu intru in detalii caci sunt asa de multe explicatii si scuze....de gen:
"nu ne inchinam crucii sau icoanei in sine adica lemnului ne inchinam persoanei care este pictata pe ea"
...wow:smile19: iar sunt rea!!

munir
08-18-2011, 02:32 PM
As salam alaykum
Foarte multumesc surioara ca te-ai straduit sa gasesti raspunsurile la aceste trei intrebari .Daca la intrebarile 32 si 33 raspunsurile sunt foarte frumos prezentate si absolut corecte ,la intrebarea 34 raspunsul este gresit .Si asta pentru ca in mod cert nu ati inteles esenta intrebarii care cerea sa raspundeti- daca poate fi incalcata vre una dintre cele 10 porunci iar acest fapt sa nu fie considerat o incalcare globala a lor.Raspunsul corect era ....Nu
Nici una dintre legi nu poate fi incalcata fara ca acesta sa nu fie considerata o incalcare globala a celor 10 porunci.
Iata ce se spune in cartea lui Iacov cap 2.vs.10 referitor la acesta:
,,Căci, cine păzeşte toată Legea, şi greşeşte într-o singură poruncă, se face vinovat de toate."

flor6
08-18-2011, 03:01 PM
era o intrebare capcana :36_1_21:
Biblia sune ceva,apoi tot ea se contrazice in altceva dar oricum eu raman la parerea mea, a doua porunca este incalcata fara a se considera o abatere de la cele 10.
Frate Munir, oamenii au mai emancipat si nu se mai roaga la stele si animale.....dar ce facem cu acele femei si barbati pictati pe icoane?
Eu nu vreau sa fiu rea, dar am vazut in nenumarate ori in biserici icone cu Dumnezeu si Isus; iar Dumnezeu avea imaginea unui om batran mai in toate!! Cum au avut asa o idee cand El este un Duh?

munir
08-18-2011, 06:24 PM
As salam alaykum
Continuam seria de intrebari

35-Ce a construit Iosua pe muntele Ebal si care era conditia esentiala in privinta acestei constructii?
36 - Ce minune a avut loc (conform relatarii biblice) in timpul luptei de la Gabaon ?
37 -In cite parti a fost impartit teritoriul Canaanului de catre evrei .

flor6
08-18-2011, 11:32 PM
:smile16: la testul asta am scapat ieftin

35-Ce a construit Iosua pe muntele Ebal si care era conditia esentiala in privinta acestei constructii?
Iosua 8:30
Atunci Iosua a zidit un altar Domnului Dumnezeului lui Israel pe muntele Ebal,
Iosua 8:31
cum poruncise copiilor lui Israel Moise, robul Domnului, şi cum este scris în cartea Legii lui Moise: era un altar de pietre necioplite, peste care nu trecuse fierul. Pe altarul acesta au adus Domnului arderi de tot şi jertfe de mulţumiri.

36 - Ce minune a avut loc (conform relatarii biblice) in timpul luptei de la Gabaon ?
Iosua 10:12
Atunci Iosua a vorbit Domnului, în ziua când a dat Domnul pe amoriţi în mâinile copiilor lui Israel, şi a zis în faţa lui Israel: „Opreşte-te, soare, asupra Gabaonului, şi tu, lună, asupra văii Aialonului!”
Iosua 10:13
Şi soarele s-a oprit, şi luna şi-a întrerupt mersul, până ce poporul şi-a răzbunat pe vrăjmaşii lui. Lucrul acesta nu este scris oare în Cartea Dreptului? Soarele s-a oprit în mijlocul cerului şi nu s-a grăbit să apună, aproape o zi întreagă.

:smile19: iar sunt rea stiu.....dar treaba asta ma amuza teribil; e ceva de genul abracadabra!!!

37 -In cite parti a fost impartit teritoriul Canaanului de catre evrei .
Iosua a impartit tara intre cele 12 triburi (seminţii)

seminţiei fiilor lui Caleb
prima jumatate a seminţiei fiilor lui Manase.(astia erau mai multi si s-au impartit;))
cealalta jumatate a seminţiei fiilor lui Manase.
seminţiei fiilor lui Iuda.
seminţiei fiilor lui Beniamin
seminţiei fiilor lui Efraim.
seminţiei fiilor lui Simeon
seminţiei fiilor lui Zabulon
seminţiei fiilor lui Isahar
seminţiei fiilor lui Aşer
seminţiei fiilor lui Neftali,
seminţiei fiilor lui Dan


Cu mentiunea: Iosua 19:49
După ce au isprăvit de împărţit ţara, după hotarele ei, copiii lui Israel au dat lui Iosua, fiul lui Nun, o moştenire în mijlocul lor.

munir
08-24-2011, 01:03 PM
Ei ,vad ca surioara flor6 a inceput sa se descurce din ce in ce mai bine in descifrarea scrierilor biblice .Bravo si Allah subhana wa ta`ala sa fie multumit de tine surioara.Luind act de aceasta si pentru ca, oricum observ ca numai sora flor 6 este interesata de acest concurs,cred ca este cazul sa pun intrebari mai grele un picut .

munir
08-26-2011, 09:29 PM
38-In cartea Iosua ne este prezentata lupta ptr.cucerirea orasului Ai.Stiti cumva cind a avut loc de fapt caderea (dpdv. istoric aprox.) acestui oras ?
39-Cum se numea orasul ce va ajunge capitala a asa zisului ,,regat Israelit" inainte de vremea lui David si cine erau locuitorii lui?
40-Care era pedeapsa ptr.omor conform legilor prezentate in Vechiul Testament.

flor6
09-01-2011, 02:02 AM
38-In cartea Iosua ne este prezentata lupta ptr.cucerirea orasului Ai.Stiti cumva cind a avut loc de fapt caderea (dpdv. istoric aprox.) acestui oras ?

Nota: "Ai" inseamna “ruina”.

Arheologii au identificat Aiul cu ruinele et-Tell. Cetatea data la iveala era una dintre cele mai mari din Palestina antica, in timp ce Biblia vorbeste de Ai ca un loc mult mai mic decat Ierihonul:
(Iosua 7,3)" S-au întors la Iosua şi i-au spus: „Degeaba mai faci să meargă tot poporul; două sau trei mii de oameni vor ajunge ca să baţi cetatea Ai; nu osteni tot poporul; căci oamenii aceia sunt puţini la număr.”

Sa fac asa un calcul matematic si sa imi dau cu parerea avand la baza 2 ipoteze?:beberon:

1.Sapaturile au aratat ca et-Tell a fost distrus cu cateva secole inainte de cucerirea israelita si fusese in ruine de cateva sute de ani, cand Ierihonul a fost cucerit de israeliti.
2.In urma cercetarilor arhelogice s-a relevat faptul ca cetatea Ierihonului a fost distrusa in jurul anilor 2300 ien deci cu cca 1000 de ani inainte de perioada lui Iosua (~ 1150 ien.) in urma unui cutremur iar dupa acea data Ierihonul nu a mai fost locuit sau recladit .

.........ecuatia iesita la mine:
[cucerirea Ierihonului (~ 1150 ien.)] + (cateva sute de ani) <=> (cu cateva secole inainte de cucerirea israelita) = tot prin jurul anilor 2000 ien sau sa dau o valoare mai mare sa spun intre 1800-2000 ien
Nu sunt sigura!!!!:smile16:

39-Cum se numea orasul ce va ajunge capitala a asa zisului ,,regat Israelit" inainte de vremea lui David si cine erau locuitorii lui?

Raspuns:Iebus si era o cetate a unei populații canaanene locale, înrudită cu evreii, numită iebusiți
Nota:
Prima referire se găseşte în Gen. 14:18, unde Melhisedec este menţionat ca împărat al Salemului
"Melhisedec, împăratul Salemului, a adus pâine şi vin: el era preot al Dumnezeului celui Preaînalt."
Pe vremea când Israeliţii erau gata să treacă peste Iordan ca să intre în Ţara făgăduită, localitatea se numea:
(cetatea) Iebusită (Ios. 15:8)
"Suia de-acolo prin valea Ben-Hinom înspre miazăzi de Iebus, care este Ierusalimul; apoi se ridica până în vârful muntelui, care este în dreptul văii Hinom la apus, şi la capătul văii refaimiţilor la miazănoapte."
sau „Iebus" (I Cron. 11:4)
"David a mers cu tot Israelul asupra Ierusalimului, adică Iebus. Acolo erau iebusiţii, locuitorii ţării."
Ea n-a fost niciodată capturată în perioada cuceririi Canaanului de către Iosua. Oştirea lui David a asediat Iebusul, l-a luat sub stăpânire şi David a făcut din cetate capitala sa
(II Sam. 5:5-7;)
"5.La Hebron a domnit peste Iuda şapte ani şi şase luni, şi la Ierusalim a domnit treizeci şi trei de ani peste tot Israelul şi Iuda.
6.Impăratul a mers cu oamenii lui asupra Ierusalimului, împotriva iebusiţilor, locuitorii ţării. Ei au zis lui David: „Să nu intri aici, căci şi orbii şi ologii ţi se vor împotrivi!” Prin aceasta voiau să spună că David nu va intra cu niciun chip aici.
7.Dar David a pus mâna pe cetăţuia Sionului: aceasta este cetatea lui David.


40-Care era pedeapsa ptr.omor conform legilor prezentate in Vechiul Testament.
raspuns:Moartea

Exodul-cap 21
Legi în privinţa uciderii.
12.Cine va lovi pe altul cu o lovitură de moarte să fie pedepsit cu moartea.
13.Dacă nu i-a întins laţuri şi dacă Dumnezeu l-a făcut să-i cadă în mână, îţi voi hotărî un loc unde va putea să fugă.
14.Dar dacă lucrează cineva cu răutate împotriva aproapelui său, folosindu-se de viclenie ca să-l omoare, chiar şi de la altarul Meu să-l smulgi, ca să fie omorât.

munir
09-01-2011, 10:47 AM
As salam alaykum surioara flor6 si mii de trandafiri pentru tine .:give_rose::give_rose::give_rose::give_rose::give _rose:.... etc.
Ai raspuns aprope perfect .Sincer nu ma asteptam sa gasesti raspunsuri atit de corecte la cele 3 intrebari si chiar imi facem reprosuri ca sunt prea dificile .tu mi-ai -----strat inca o data ca cine vrea sa isi desavirsesca nivelul de cunostinte o poate face fara sa ii sta nimic in cale si cu cit cauta mai mult cu atit intelege mai mult si mai clar.

38-Da cetatea Ai a fost darimata definitiv in jurul anilor 2000-2200 ien.
39-Orasul se numea Sion sau Salem iar cetatenii luiu se numeau iebusiti.
40 -Da pedeapsa pentru omor era ....moartea .

Acesta lege este prezentata pentru prima oara in mod clar asa cum ai aratat si tu in cartea ,,Exod".
As mai vrea do0ar sa remarc ca, daca citim cu atentie cartea Genezei cap.4 vs.9-16 cu accent pe vs.14, vedem ca acesta pedeapasa era stabilita inca de la inceputuririle creatiei.

Ex.Geneza cap.4 vs.14
,,Iată că Tu mă izgoneşti azi de pe faţa pământului; eu va trebui să mă ascund de faţa Ta şi să fiu pribeag şi fugar pe pământ; şi oricine mă va găsi, mă va omorî.”

munir
09-01-2011, 06:13 PM
41-Cum se numeau cei doi copii ai lui Avraam (arab-Ibrahim) si care este semnificatia ritualului religios la care au fost ei supusi.

42-Dupa moartea lui Iosua evreii au revenit la idolatrie.Caror zei li se aducea inchinare?

43 -Conform celor scrise in cartea Deuteronom care era pedepsa pentru cei care indemna sau pentru cei ce se inchina la idoli?

44- In cartea judecatorilor se vorbeste despre o poveste de dragoste perfida intre un barbat si o femeie .Acesta poveste este si titlul unei opere de Camille Saint-Saëns- .Stiti care este numele celor doi protagonoisti si care a fost finalul acelei idile?

45-In scrierile biblice este specificat undeva clar sa nu se manice carnea porcului? Zakatul este specific doar religiei islamice sau nu?

flor6
09-01-2011, 11:25 PM
:999: incep cu ultima azi......stiu....:36_1_21: sunt mai usoare!!!


45-In scrierile biblice este specificat undeva clar sa nu se manice carnea porcului?

Deuteronomul 14:8.Să nu mâncaţi porcul, care are copita despicată, dar nu rumegă: să-l priviţi ca necurat. Să nu mâncaţi din carnea lor şi să nu vă atingeţi de trupurile lor moarte.
Leviticul 11:7.Să nu mâncaţi porcul, care are unghia despicată şi copita despărţită, dar nu rumegă: să-l priviţi ca necurat.

Va sunt oprite mortaciunea, sângele [scurs], carnea de porc,animalele cele asupra carora a fost pomenit numele altcuiva decât al lui Allah [la junghierea lor], ce a pierit înabuait, lovit, în urma caderii sau împuns cu coarnele [de alta vita], ce a fost sfâaiat de fiare - doar daca ati junghiat [aceste vietati înainte de a muri] - ca si vitele junghiate pe pietrele înaltate [ale idolilor] si cele pe care le împsrtiti,prin tragere la sorti, cu sageti. Acestea sunt pentru voi pacat. Aceia care nu cred sunt astazi deznadajduiti [ca ar mai putea] sa va îndeparteze de la religia voastra. Deci, nu va mai temeti de ei, ci temeti-va de Mine! &#206;n ziua aceasta, am desavârsit religia voastra si am împlinit harul Meu asupra voastra si am încuviinsat Islamul ca religie pentru voi!Si daca cineva este silit de foame [sa manânce din cele oprite], fara pornire spre pacat, [sa stie ca] Allah este Iertator,&#206;ndurator [Ghafur, Rahim].

SURAT AL-MA’IDA : 3

Zakatul este specific doar religiei islamice sau nu?
Nu.
Milostenia (zakat) este un atribut care se intalneste si in crestinism.

44- In cartea judecatorilor se vorbeste despre o poveste de dragoste perfida intre un barbat si o femeie .Acesta poveste este si titlul unei opere de Camille Saint-Saëns- .Stiti care este numele celor doi protagonoisti si care a fost finalul acelei idile?
Samson si Dalila.
Dalila il tradeaza ii taie parul si el isi pierde puterea iar in felul acesta este prins:
Filistenii l-au apucat şi i-au scos ochii; l-au coborât la Gaza şi l-au legat cu nişte lanţuri de aramă. El învârtea la râşniţă în temniţă.(Judecatorii 16:21)

Pot sa mai si glumesc?.....sper ca da!!:smile16:
Biblia ne povesteste de Samson, cum ca muierea,
Când dormea, taindu-i parul, i-a luat toata puterea
De l-au prins apoi dusmanii, l-au legat si i-au scos ochii,
Ca dovada de ce suflet sta în pieptii unei rochii...

43 -Conform celor scrise in cartea Deuteronom care era pedepsa pentru cei care indemna sau pentru cei ce se inchina la idoli?
Pedeapsa pentru închinarea la idoli.
26........... că veţi pieri de o moarte repede din ţara pe care o veţi lua în stăpânire dincolo de Iordan şi nu veţi avea zile multe în ea, căci veţi fi nimiciţi de tot.
27.Domnul vă va împrăştia printre popoare şi nu veţi rămâne decât un mic număr în mijlocul neamurilor unde vă va duce Domnul.
28.Şi acolo veţi sluji unor dumnezei, care sunt o lucrare făcută de mâini omeneşti, de lemn şi de piatră, care nu pot nici să vadă, nici să audă, nici să mănânce, nici să miroasă.

(hehe am eu asa niste idei!!!)

InshAllah ultimele 2 maine :999:

munir
09-02-2011, 10:52 AM
As salam alaykum surioara .Iti multumesc pentru raspunsuri si pentru cele citeva glumite strecurate printre ele.
In general raspunsurile sunt bune .Se pare ca nu ati dat atentie suficienta acestei intrebari sau ca ea a fost formulata gresit.Am sa o reformulez.

Cind a fost instituita plata zakatului (zeciuiala) si carei religii ii apartinea?

Raspunsul la intrebarea nr.43 este colateral .Va rog mai cercetati un pic .

flor6
09-02-2011, 03:32 PM
43 -Conform celor scrise in cartea Deuteronom care era pedepsa pentru cei care indemna sau pentru cei ce se inchina la idoli?
-completare:ala ce te indemna trebuia omorat

6.Dacă fratele tău, fiul mamei tale, sau fiul tău, sau fiica ta, sau nevasta care se odihneşte la sânul tău, sau prietenul tău pe care-l iubeşti ca pe tine însuţi, te aţâţă în taină, zicând: „Haidem şi să slujim altor dumnezei!” – dumnezei pe care nici tu, nici părinţii tăi nu i-aţi cunoscut,
7.dintre dumnezeii popoarelor care vă înconjoară, lângă tine sau departe de tine, de la o margine a pământului până la cealaltă –
8.să nu te învoieşti şi să nu-l asculţi; să n-arunci spre el o privire de milă, să nu-l cruţi şi să nu-l ascunzi.
9.Ci să-l omori; întâi mâna ta să se ridice asupra lui ca să-l omoare, şi apoi mâna întregului popor;
10.să-l ucizi cu pietre şi să moară, pentru că a căutat să te abată de la Domnul Dumnezeul tău care te-a scos din ţara Egiptului, din casa robiei.

flor6
09-02-2011, 04:16 PM
Cind a fost instituita plata zakatului (zeciuiala) si carei religii ii apartinea?

Zeciuiala apare pentru prima data in religia iudaica.
Prima relatare în Biblie a acestui obicei străvechi este găsit în Genesa 14:18-22.
Avraam, după ce a învins pe cei patru regi, a dat o zecime din prada de război lui Melhisedec,
preotul lui Dumnezeu cel Mai Mare.
&#206;nainte ca Israeliţii să intre în ţara pe care Dumnezeu le-o promisese, El le-a spus: „Orice
zeciuială din pământ, fie din roadele pământului, fie din rodul pomilor, este a Domnului; este un lucru închinat Domnului” (Leviticul 27:30).

flor6
09-02-2011, 05:33 PM
41-Cum se numeau cei doi copii ai lui Avraam (arab-Ibrahim) si care este semnificatia ritualului religios la care au fost ei supusi.
Ismael si Isaac
Geneza 17:11 Să vă tăiaţi împrejur în carnea prepuţului vostru: şi acesta să fie semnul legământului dintre Mine şi voi.

42-Dupa moartea lui Iosua evreii au revenit la idolatrie.Caror zei li se aducea inchinare?
După moartea lui Iosua evreii s-au abătut de la Dumnezeu şi s-au alipit de idoli, luând parte la ceremoniile idolatre ale canaaniţilor.
Zeii canaanitilor:
Baal- Zeul principal al Canaanului; zeu al fertilităţii, zeul furtunii, al fugerului şi al ploii. Animalul simbolic era taurul. Se aducea jertfe de cereale, legume, animale, despre care credincioşii cultului credeau că sunt consumate de către zei.
Astarteea-Divinitate principală feminină a Canaanului, soţia lui Baal, zeiţă a fecundităţii şi maternităţii.
Moloh-Zeu al canaaniţilor. I se aduceau jertfe umane,în special copii.
Dagon- Zeu important al canaaniţilor. Zeu al fertilităţii, era figurat jumătate-om si jumătate peste.
..............si care or mai fi :beberon:

yvette
09-03-2011, 04:33 AM
Eu zic ca zeciula a fost impusa pentru prima data evreilor, si nu iudeilor, căci prima mentiune este in Geneza , cu referire la Avraam.

Evreii au devenit iudei incepand cu Yehuda, un fiu al lui Iacob si nu cu Avraam.

Si in Quran se spune ca Avraam nu a fost nici idolatru si nici iudeu, ci a fost dintre cei credincioşi. Dacă a fi drept-credincios însemnă a fi supus lui Allah subhanahu wa ta'ala, atunci zeciuala a fost dată musulmanilor evrei, începând cu Avraam.

Aşadar, zeciuiala nu apare pentru prima data in religui iudaică, ci a fost impusă poporului evreu, incepând cu patriarhul Avraam, conform Cărţii Genezei.

munir
09-03-2011, 12:09 PM
As salam alaykum
Multumim surioara yvette pentru precizari si ne bucuram ca esti alaturi de noi si ne urmaresti cu atentie intervenind atunci cind este cazul.Ne-am fi bucurat si mai mult daca participarea dumneavoastra era mai activa.

yvette
09-03-2011, 04:07 PM
frate munir...participarea mea va fi mai activa, in sha Allah dupa ce ma voi intoarce din vacanta.
Cat despre acest "dumnea...mea" pot sa va spun ca sunteti, citam din folclorul comtemporan, "bestial".
Oricum multam pentru ridicarea la rangul de plural.

munir
09-04-2011, 01:39 PM
As salam alaykum.Te astept surioara sa vii cit mai repede alturi de noi si Allah subhana wa ta`ala sa aibe grije de tine si de familia ta acolo unde mergeti .Sa va intoarceti sanatosi si plini de voie buna.

Eu voi continua seria de intrebari.
46-Cine a fost primul preot al evreilor si ce rol avea el in cadrul religiei mozaice(iudaice)
47-In perioada cind evreii erau condusi de judecatori se poate vorbii de o continuitate a monoteismului la evrei?
48-Ce zone din Canaan au fost ocupate de evrei dupa Exod?
49-Cine le-a luat evreilor ,,chivotul” si ce s-a intimplat cu acesta ?
50-Cine a fost ultimul ,,judecator” al evreilor si cine a fost ales primul lor rege(imparat)

munir
09-28-2011, 02:37 PM
Vazind ca nimeni nu mai raspunde la intrebari consider ca acest ,,concurs " se inchide de la sine. Multumesc tutror celor care au participat la el si in special surioarei flor 6 pentru perseverenta si pentru rivna de care a dat dovada .O felicit si Allah subhana wa ta`ala sa o binecuvinteze pe ea si pe toata familia ei. Ameen

flor6
11-03-2011, 05:36 PM
Am revenit frate,imi cer scuze de chiul,am fost in vacanta de toamna
:give_rose: sa va treaca supararea.

46-Cine a fost primul preot al evreilor si ce rol avea el in cadrul religiei mozaice(iudaice)
Aaron
Exodul 28:1 Apropie de tine pe fratele tău, Aaron, şi pe fiii săi, şi ia-i dintre copiii lui Israel şi pune-i deoparte în slujba Mea ca preoţi: pe Aaron şi pe fiii lui Aaron: Nadab, Abihu, Eleazar şi Itamar.
1 Cronici 6:49 Aaron şi fiii săi aduceau jertfe pe altarul arderilor de tot şi tămâie pe altarul tămâiei, împlineau toate slujbele în Locul Preasfânt şi făceau ispăşire pentru Israel, potrivit cu tot ce poruncise Moise, robul lui Dumnezeu.

47-In perioada cind evreii erau condusi de judecatori se poate vorbii de o continuitate a monoteismului la evrei?
Nu. Au mers după alţi dumnezei, dintre dumnezeii popoarelor care-i înconjurau.

48-Ce zone din Canaan au fost ocupate de evrei dupa Exod?
Aici e mai greut pt mine!Nu stiu prea bine need help:beberon:
Zonele dinspre est si au inceput cu Ierihonul.

49-Cine le-a luat evreilor ,,chivotul” si ce s-a intimplat cu acesta ?
1 Samuel 5:1 Filistenii au luat chivotul lui Dumnezeu şi l-au dus din Eben-Ezer la Asdod.
Filistenii l-au dus în casa lui Dagon şi l-au aşezat lângă Dagon,apoi a foswt dus la Gat,apoi Ecron........dupa 7 luni l-au trmis inapoi impreuna cu soareci de aur.....e lunga povestea.

50-Cine a fost ultimul ,,judecator” al evreilor si cine a fost ales primul lor rege(imparat)
Samuel a fost ultimul ,,judecator”.
Saul a fost primul rege al evreilor


ps.eu mai astept intrebari:kuzya_01:

munir
11-03-2011, 08:48 PM
As salam alaikum
Bine ai revenit surioara si Allah Preainaltul sa te binecuvinteze pentru dorinta ta de a cunoaste .Ai raspuns mai inteligent si mai bine ca nici o data pina acum .Este o bucurie pentru inima mea sa iti citeasca postarile si sa gasesca in raspunsurile tale dovada vie ca acest concurs a fost folositor.Negresit voi continua acum cind te stiu aici prezenta.

munir
11-09-2011, 04:38 PM
O noua serie de intrebari pentru concursul nostru.


1- Ce slujba indeplinea David la curtea regelui Saul?
2- Care dintre fetele regelui il iubea si ii va fi sotie pina la urma ?
3- Ce i se cere lui David sa aduca in loc de zestre?
4- Prin ce fapta miseleasca a reusit David sa se casatoresca cu Bat-Seba?
5- Care a fost pedeapsa lui Allah subana wa ta`alla pentru pacatul infaptuit de David.

flor6
11-09-2011, 10:32 PM
1- Ce slujba indeplinea David la curtea regelui Saul?
David avea 2 slujbe:
1 Samuel
16:21.David a ajuns la Saul şi s-a înfăţişat înaintea lui; i-a plăcut mult lui Saul, şi a fost pus să-i poarte armele.
......iar ce mai importanta pt care a fost adus:
16:23 Şi când duhul trimis de Dumnezeu venea peste Saul, David lua harpa şi cânta cu mâna lui; Saul răsufla atunci mai uşor, se simţea uşurat, şi duhul cel rău pleca de la el.

2- Care dintre fetele regelui il iubea si ii va fi sotie pina la urma ?
Mical:
1 Samuel
18:20 Mical, fata lui Saul, iubea pe David. Au spus lui Saul, şi lucrul i-a plăcut.

3- Ce i se cere lui David sa aduca in loc de zestre?
1 Samuel
18:25 Saul a zis: „Aşa să vorbiţi lui David: „&#206;mpăratul nu cere nicio zestre; ci doreşte o sută de prepuţuri de ale filistenilor, ca să-şi răzbune pe vrăjmaşii lui.” Saul avea de gând să facă pe David să cadă în mâinile filistenilor.

4- Prin ce fapta miseleasca a reusit David sa se casatoresca cu Bat-Seba?
l-a ucis sotul :
2 Samuel
11: 14 A doua zi dimineaţa, David a scris o scrisoare lui Ioab şi a trimis-o prin Urie.
11:15 In scrisoarea aceasta scria: „Puneţi pe Urie în locul cel mai greu al luptei şi trageţi-vă înapoi de la el, ca să fie lovit şi să moară.”

5- Care a fost pedeapsa lui Allah subana wa ta`alla pentru pacatul infaptuit de David.
2 Samuel
12:14 Dar, pentru că ai făcut pe vrăjmaşii Domnului să-L hulească, săvârşind fapta aceasta, fiul care ţi s-a născut va muri.”

munir
11-11-2011, 02:00 PM
As salam alaykum
Minunat ai raspuns surioara .Imi face o deosebita placere sa citesc raspunsurile tale .Allah subhana wa ta`ala sa fie multumit de tine si sa te binecuvinteze cu darurile Sale minunate .

munir
11-11-2011, 02:10 PM
As salam alaykum
Iata o noua serie de intrebari.

1- Ce evenimente importante pentru poporul evreu au loc in timpul domniei lui David ?

2-Cine era mama lui Solomon (viitorul rege) ?

3-In ce fel procedeaza Soloman pentru a descoperii adevarata mama a unui copil ?

4-Ce constructie importanta are loc in timpul domniei lui Solomon?

5-Din ce tara au fost aduse grinzile de cedru folosite la acesta constructie?

flor6
11-11-2011, 05:57 PM
1-Ce evenimente importante pentru poporul evreu au loc in timpul domniei lui David ?
:scenic: am copiat si eu din 2 Samuel :confused:

-Cucerirea Ierusalimului.
5:7 Dar David a pus mâna pe cetăţuia Sionului: aceasta este cetatea lui David.
-Biruinţele asupra Filistenilor.
5:25 David a făcut cum îi poruncise Domnul şi a bătut pe filisteni de la Gheba până la Ghezer.
-Aducerea chivotului la Ierusalim.
-Teritoriile cucerite de el au dus Israelul la cea mai mare întindere geografică din toată istoria lui.
-Foamete de trei ani.
-Ciuma după ce făcuse numărătoarea poporului.



2-Cine era mama lui Solomon (viitorul rege) ?
2 Samuel
12:24 David a mângâiat pe nevasta sa Bat-Şeba şi a intrat la ea şi s-a culcat cu ea. Ea a născut un fiu, pe care l-a numit Solomon şi care a fost iubit de Domnul.

3-In ce fel procedeaza Soloman pentru a descoperii adevarata mama a unui copil ?
1 Imparati Cap.3
• 23 Impăratul a zis: „Una zice: „Fiul meu este cel viu, iar fiul tău este cel mort.” Şi cealaltă zice: „Ba nicidecum! Fiul tău este cel mort, iar fiul meu este cel viu.”
• 24 Apoi a adăugat: „Aduceţi-mi o sabie.” Au adus o sabie înaintea împăratului.
• 25 Şi împăratul a zis: „Tăiaţi în două copilul cel viu şi daţi o jumătate uneia şi o jumătate celeilalte.”
• 26 Atunci femeia al cărei copil era viu a simţit că i se rupe inima pentru copil şi a zis împăratului: „Ah! domnul meu, dă-i mai bine ei copilul cel viu şi nu-l omorî!” Dar cealaltă a zis: „Să nu fie nici al meu, nici al tău; tăiaţi-l!”
• 27 Şi împăratul, luând cuvântul, a zis: „Daţi celei dintâi copilul cel viu şi nu-l omorâţi. Ea este mama lui.”

4-Ce constructie importanta are loc in timpul domniei lui Solomon?
1 Imparati
6:1 In al patru sute optzecilea an după ieşirea copiilor lui Israel din ţara Egiptului, Solomon a zidit Casa Domnului, în al patrulea an al domniei lui peste Israel, în luna Ziv, care este luna a doua.

5-Din ce tara au fost aduse grinzile de cedru folosite la acesta constructie?
1 Imparati
5:6 Porunceşte acum să se taie pentru mine cedri din Liban.

munir
11-11-2011, 06:58 PM
Super bravo surioara .Vad ca ai devenit o adevarata experta in scrieri biblice.Allah subhana wa ta`ala sa fie multumit de tine si sa te puna alaturi de cei credinciosi.

munir
11-11-2011, 07:11 PM
As salam alaykum wa rahmadullah
Continuam
1- Care era numele reginei din Saba(Sheba) in tara de origine .Stiti sub ce nume este ea cunoscuta in scrierile ebraice? Dar in Sfintul Coran?
2- Din ce era construit jiltul (scaunul de domnie) al lui Solomon?
3- In traditia carei biserici se afirma ca Solomon si regina din Saba au avut un copil si cum se chema el?

flor6
11-11-2011, 07:36 PM
Amin!
assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu,:give_rose:
am forte noi dupa o lunga vacanta :999::999:
inca nu am devenit experta...intrebarile au fost usoare si foarte pe intelesul meu :D
Allah subhana wa ta`ala sa fie multumit si de dv si sa va binecuvanteze.

flor6
11-11-2011, 11:40 PM
1-Care era numele reginei din Saba(Sheba) in tara de origine .
Este numită Makeda în tradiția etiopiană.
Stiti sub ce nume este ea cunoscuta in scrierile ebraice?
Nicaula.....cred :confused:

Dar in Sfintul Coran?
In traditia islamică este cunoscută ca Belqiz din Yemen (Arabia de Sud).In Coran nu este precizat nici un nume ( SURAT AN-NAML 22-44)

2- Din ce era construit jiltul (scaunul de domnie) al lui Solomon?
La inceput a folosit scaunul de domnie a tatalui apoi:
1 Imparati
10.18 &#206;mpăratul a făcut un mare scaun de domnie de fildeş şi l-a acoperit cu aur curat.
3- In traditia carei biserici se afirma ca Solomon si regina din Saba au avut un copil si cum se chema el?
Tradiția Bisericii ortodoxe copte spune că Solomon a avut un fiu cu regina din Saba, numit Menelik I.


:kuzya_01:

munir
11-14-2011, 10:15 PM
1-Ce mare prooroc a trait in vremea lui Solomon ?
2- In ce loc s-a intilnit acest prooroc cu Dumnezeu?
3- Ce s-a intimplat cu acest prooroc?
4- Ce se intimpla cu ,,regatul" dupa moartea lui Solomon?

flor6
02-11-2012, 04:50 PM
1-Ce mare prooroc a trait in vremea lui Solomon ?
Proorocul Ilie Tesviteanul
2- In ce loc s-a intilnit acest prooroc cu Dumnezeu?
Proorocul Ilie a mers patruzeci de zile şi patruzeci de nopţi, pînă la muntele Horeb. Acolo a locuit singur în peşteră, vorbind mai întîi cu îngerul, după aceea cu Dumnezeu singur, Care i S-a arătat în vînt subţire, suflînd cu linişte prin văzduh luminos.

wow
3- Ce s-a intimplat cu acest prooroc?
Ilie a fost luat cu trupul în carul cel de foc, viu în trup, la cer.

si mai wow:D
2 Imparati-cap2
11.Pe când mergeau ei vorbind, iată că un car de foc şi nişte cai de foc i-au despărţit pe unul de altul, şi Ilie s-a înălţat la cer într-un vârtej de vânt.
4- Ce se intimpla cu ,,regatul" dupa moartea lui Solomon?
Dupa moartea sa in locul lui a domnit fiul său Roboam.
,,Regatul" s-a dezbinat.
Vestitul "popor ales" s-a dezlipit de casa lui David, l-a facut imparat pe Ieroboam.
1 Imparati cap 12
17. Copiii lui Israel care locuiau în cetăţile lui Iuda au fost singurii peste care a domnit Roboam.

munir
02-12-2012, 11:46 AM
As salam alaykum wa rahmatullah surioara.
V-am simtit lipsa de pe forum si ma bucur ca ati revenit
Multumesc mult surioara pentru raspunsurile foarte corecte,Sincer nu ma asteptam sa mai raspundeti la ele data fiind complexitatea lor .Se vede treaba ca din ce trece timpul sunteti tot maiu bine pregatita si asta ma bucura tare mult.

munir
02-16-2012, 01:27 PM
Cu mare placere si bucurie la cererea expresa a surioarei flor6 reaiau sirul de intrebari pe teme biblice.
1-In ce tara a fugit David de frica regelui Saul-?
2-Cite neveste avea David inainte de a ajunge rege si cum se numeau ele?
3-Care a fost cetatea unde David a fost uns rege?
4-Ce ordin a dat David dupa cucerirea Ierusalimului in urma luptei cu iebusitii?
5-Impotriva Vointei divine ,ce eveniment important pentru evrei are loc in timpul si din ordinul lui David si urmarile acestei incalcari.

munir
02-22-2012, 12:25 PM
As salam alaykum wa rahmatullah
Surioara flor 6 daca intrebarile sunt prea grele te rog sa imi spui si voi posta un alt set de intrebari sau voi da niste indicii ajutatoare.

flor6
02-22-2012, 09:01 PM
1-In ce tara a fugit David de frica regelui Saul-?
David a fugit în ţara Filistenilor.
1 Samuel cap 27
1 David şi-a zis în sine: „Voi pieri într-o zi ucis de mâna lui Saul; nu este nimic mai bine pentru mine decât să fug în ţara filistenilor, pentru ca Saul să înceteze să mă mai caute în tot ţinutul lui Israel; aşa voi scăpa de mâna lui.”
David a fugit în ţara Filistenilor.
2-Cite neveste avea David inainte de a ajunge rege si cum se numeau ele?
David avea cele doua neveste: Ahinoam şi Abigail.caci el a avut multe neveste mai ales odata cu instalarea sa la Ierusalim(conform bibliei)
2 Samuel
2.2 David s-a suit acolo, cu cele două neveste ale sale: Ahinoam din Izreel şi Abigail din Carmel, nevasta lui Nabal.
3-Care a fost cetatea unde David a fost uns rege?
Hebron, una din cetatile din Iuda.
2 Samuel cap 2
3 David a luat cu el şi pe oamenii care erau la el, pe fiecare cu casa lui; şi au locuit în cetăţile Hebronului.
4 Bărbaţii lui Iuda au venit şi au uns acolo pe David ca împărat peste casa lui Iuda.

4-Ce ordin a dat David dupa cucerirea Ierusalimului in urma luptei cu iebusitii?
2 Samuel
5.8 David zisese în ziua aceea: „Oricine va bate pe iebusiţi să arunce în canal pe şchiopii şi pe orbii aceia care sunt vrăjmaşii lui David.” – De aceea se zice: „Orbul şi şchiopul să nu intre în Casa Domnului.”
5-Impotriva Vointei divine ,ce eveniment important pentru evrei are loc in timpul si din ordinul lui David si urmarile acestei incalcari.
Aici nu stiu daca am inteles bine intrebarea,este vb de numaratoarea poporului iar in urma acesteia ciuma s-a abatut asupra poporului.
Deci aici nu pot intelege ceva cum vine impotriva Vointei divine daca biblia spune:
2 Samuel 24:1 Domnul S-a aprins de mânie din nou împotriva lui Israel; şi a stârnit pe David împotriva lor, zicând: „Du-te şi fă numărătoarea lui Israel şi a lui Iuda.”
Apoi David are de ales dintre 3 nenorociri ca pedeaspa de la Domnul pentru nesupunere ca a numarat poporul,conform bibliei era o porunca primita???????????

flor6
02-22-2012, 09:11 PM
:scenic:Aici revin la ultima intrebare ca nu s-a postat tot,scuze!! eu si modul meu de a posta:D.
5-Impotriva Vointei divine ,ce eveniment important pentru evrei are loc in timpul si din ordinul lui David si urmarile acestei incalcari.

bun intrebarea mea finala. Care varianta e corecta:

2 Samuel se spune ca Domnul I-a poruncit lui David, ca eu sa deduc de aici ca a fost o incercare,I-a incercat mandria.
24:1 Domnul S-a aprins de mânie din nou împotriva lui Israel; şi a stârnit pe David împotriva lor, zicând: „Du-te şi fă numărătoarea lui Israel şi a lui Iuda.”

iar in 1 Cronici se vb de satana
21.1 Satana s-a sculat împotriva lui Israel şi a aţâţat pe David să facă numărătoarea lui Israel.

Acum eu va las pe dv sa alegeti care raspuns din vechiul testament e corect!!!

munir
02-23-2012, 06:04 PM
Surioara ai raspuns extraordinar de bine .Sincer nu ma asteptam sa raspunzi la toate cele 5 intrebari atit de corect .Inca de cind le-am postat mi s-au parut cam grele dar am zis ca totusi sa incerc.Ai ajuns o adevarata specialista.

Acum eu va las pe dv sa alegeti care raspuns din vechiul testament e corect!!!
Surioara esti destul de bine pregatita acum ca sa mai lasi asta in seama mea .Decizia iti apartine.

flor6
02-23-2012, 08:18 PM
:give_rose:
personal si sincer nu cred nici una,eu am alte cunostinte referitoare la David,dar nu vreau sa fiu pe langa subiect.vreau doar sa precizez un lucru:
2 Samuel 5:13 David şi-a mai luat ţiitoare şi neveste din Ierusalim, după ce a venit din Hebron, şi i s-au născut iarăşi fii şi fiice.
1 Cronici 3:9 Aceştia sunt toţi fiii lui David, afară de fiii ţiitoarelor. Şi Tamar era sora lor.
.........asa il descrie biblia pe David!!!!!!!!!!!!!! si este un exemplu de om bun.............

munir
02-25-2012, 06:55 PM
1-Unde se afla chivotul legii in timpul bataliei pentru ocuparea Ierusalimului
2-Printre alte popoare cu ,care se spune ca ar fi purtat razboi evreii sub comanda lui David ,au fost si Amoritii.Stiti care era zona ocupata de acestia in cadrul Canaanului in perioada lui David?
3-Care a fost pedeapsa primita de David pentru ca a pus sa fie ucis Urie Hevitul pentru ai putea lua apoi nevasta de sotie
4 –In cadrul trupelor filistene prezente la batalia din Gat contra evreilor era un ostean care avea ceva deosebit in ceea ce priveste constitutia lui corporala .Despre ce anomalie este vorba?
5- Cum o chema pe mama lui Solomon?

munir
03-22-2012, 01:32 PM
As salam alaykum wa rahmatullah
Surioara flor6 vad ca ,desi doreati sa continuam acest concurs totusi nici dumneavoastra macar nu ati mai raspuns la intrebari.Daca sunt prea grele sau nu mai doriti sa mergem mai departe va rog sa imi spuneti.Nu-i nici o suparare..