PDA

View Full Version : Cum sa-l slavim pe Profet SAWS



Saira
06-07-2006, 08:09 PM
A-l onora pe Profet inseamna sa te atasezi de el,sa-i arati un respect nemarginit si sa-i ajuti si pe altii sa se ataseze de el.

De ce sa ne atasam de el?
Hadith:"Jur pe acela in mainile acruia se afla sufletul meu ca nici unul dintre voi nu va fi credincios pana cand nu-i voi fi mai drag decat propria sa persoana,decat copiii sai,decat parintii sai si decat toti oamenii." (Boukhari)

Iubirea pentru Profet este iubirea pentru toata frumusetea si pentru nobletea caracterului,iubirea pentru adevar,dreptate,supunere si a fortei interioare de care este capabil omul si pe care Profetul,in calitate de Insan Kamil (Om Perfect) a avut-o la nivel maxim.Dragostea pentru Profet inseamna a recunoaste,a indragi si a glorifica intregul potential de bunatate si maretie pe care Allah l-a creat in om.
Asta inseamna de asemenea iubirea pt umanitate,nu doar in ceea ce inseamna potentialul sau de perfectibilitate,ci si in ciuda acestei incapacitati generale de a atinge acest potential si in ciuda tuturor imperfectiunilor si a slabiciunilor de care sufera.Caci Profetul saws nu este numai Omul Perfect,ci si Martorul care in Ziua Judecatii va reprezenta umanitate si va pleda in apararea ei din motivul imperfectiunilor si slabiciunilor umane.
Astfel iubirea pentru Profet ne indreapta,pe de o parte,pe calea spre perfectiune,si pe de alta parte ne ajuta sa acceptam firea noastra imperfecta si in acest fel ne permite sa traim impacati cu noi insine ca servitori ai lui Allah care cauta Mila Sa.Din aceasta cauza iubirea pentru Profet este conditie a credintei,aceasta constand tocmai in a-si recunoaste imperfectiunile si slabiciunile si de a ne cai pentru acestea,de a indragi ca ideal,chiar si inaccesibil,perfectiunea de care omul este potential capabil,luptandu-se pentru ea.

In paralel,daca Profetul a legat obtinerea credintei de iubirea sincera pentru el,el a facut legatura,intr-un alt hadith celebru,intre obtinerea credintei si dorinta pentru cel de langa noi a ceea ce noi dorim pentru noi insine.
Daca facem sinteze celor doua hadithuri,putem concluziona ca obtinerea credintei adevarate se face iubindu-l pe Profet saws mai mult decat orice face parte din creatie,ceea ce se -----streaza prin respectul profund fata de el,si dorind sa impartasim aceasta iubire cu ceilalti,fara a ne impiedica de propriile slabiciuni sau de-ale altora.

Saira
06-07-2006, 08:32 PM
1.Importanta studierii vietii Profetului saws


Scopul studierii vietii Profetului saws nu este numai acela de a constata adevarurile istorice,nici de a raporta evenimente glorioase,ci de a ne forma o viziune generala si detaliata asupra adevarului Islamului,concretizat in viata Profetului in toate dimensiunile:
-sa-i intelegem personalitatea nobila prin intermediul vietii sale,printr-o intelegere corecta care se revarsa in particular in caracterul profetic al Misiunii sale sustinut de revelatie
-sa ne formam mental imaginea unui ideal ,a unui model care sa fie valabil pentru orice credincios in toate domeniile vietii
-sa intelegem mai bine notiunile de Mesaj,Coran,Sharia si a adevarului spiritual pe care il incarneaza
-sa ne formam cultura spirituala pe temelii corecte si datatoare de lumina

Pentru a sprijini aceste idei,Profetul saws a spus:"viata si moartea mea sunt o indurare pentru voi","intr-adevar,eu sunt o indurare care v-a fost oferita".


2.Importanta studierii hadithurilor

Cunoasterea sunnei si intoarcerea catre ea este cea care ne permite sa regasim mesajul profetic.Profetul saws a spus:"V-am lasat doua poveri foarte grele,atata timp cat le veti mentine,nu va veti rataci niciodata.Una este Cartea lui Allah (Qoranul),cealalta este modelul meu (Sunna).
"Allah va ridica la rang de teolog pe oricine pastreaza 40 hadithuri pentru poporul meu.In plus,voi fi cel care va interveni pentru el in Ziua Judecatii si voi marturisi in favoarea sa."Asta inseamna sa invatam cel putin 40 hadithuri.


3.Importanta de a-i cunoaste inalta moralitate

Hadith:"Am fost trimis pentru a va perfectiona modelele"."Cel mai bun dintre voi este cel care se poarta cel mai bine cu apropriatii sai si eu sunt cel mai bun cu ai mei".


4.Importanta de a-i urma calea pentru a atinge profunditatea invatamintelor sale

Cel care urmeaza pasii Profetului va gasi semnificatii datatoare de lumina in exemplul sau si in evenimentele care i-au marcat viata.Revizitandu-i in mod regulat sira (viata) si sunna,nu mica ii va fi mirarea de a merge la sursa,la cea sursa de intelepciune si cunostiinta.Dar asta nu e posibil decat pentru cel ce acorda atentie deosebita celor doua griji importante ale Profetului:faptul de a-L multumi pe Allah swt si de a avea grija de comunitatea credinciosilor.

Anna
06-07-2006, 09:48 PM
mashAllah
Allah sa te rasplateasca pentru efortul tau si pentru munca ta cu Paradisul ....
e un articol frumos...de fapt mereu imi face mare placere sa citesc despre profetul(Saw) nostru.