PDA

View Full Version : 15 sfaturi pentru a castiga bunavointa lui Allah



huda_alrahim
06-07-2006, 10:42 PM
15 sfaturi pentru a castiga bunavointa lui Allah

1. Evita lucrurile pe care Allah le-a interzis, inclusiv pacatele mari si repaterea pacatelor mai mici, si fa ceea ce Allah ne-a poruncit sa facem: Profetul (saas): “Allah a inregistrat toate faptele bune si toate faptele rele. Si apoi le-a spus clar: Cel care a intentionat o fapta buna sin u a facut-o, Allah il noteaza ca a facut o fapta buna; dar daca a intentionat o fapta buna si a si facut-o, Allah ii noteaza lui ca 10 pana la 700 sau si mai multe fapte bune. Daca intentioneaza sa faca o fapta rea, dar nu o face, Allah ii noteaza o fapta buna; dar daca are intentia de a face o fapta rea si chiar o face, Allah il noteaza cu o fapta rea (Sahih al-Jami)

2. Recita Coranul si cugeta asupra intesului sau: Profetul (saas) a spus „Oricine recita un cuvant din Cartea lui Allah o sa fie rasplatit cu o fapta buna si inca zece asemenea; si nu spuneti ca Alif Lam Mim este un cuvat, ci Alif este un cuvant, Lam este un cuvant, Mim este un cuvant”

3. Indruma oamenii la fapte bune: Profetul (saas) a spus „Oricine indruma o persoana spre un lucru bun, va primi aceeasi rasplata ca si persoana care face acea fapta” (Sahih Al –Jami)

4. Bucura-te de faptele bune si starpeste raul: Allah a revelat in Quran { Blestemati au fost aceia dintre fii lui Israel care nu au crezut, prin ce au spus David si Isus, fiul Mariei, si asta pentru ca s-au razvratit si au calcat poruncile. Nu s-au oprit unii pe altii de la faradelegile pe care le-au savarsit. Si ce fapte rele au savarsit} ( Al-Maida:78-79). Aceata este una din obligatiilepe care multi nu o respecat in zilele noastre. Din acest motiv, pacatele sunt comise public, fara rusine, si nimeni nu spune nimic despre ei. Profetul (saas) „ Daca oamenii vad o fapta rea si nu o schimba, atunci Allah ii poate lovi pe toti cu o pedeapsa” . Allah spune in Coran „ Si credinciosii, femei si barbati isi protejeaza prietenii unul de altul, se bucura de bine si interzic raul...”

5. Implorarea lui Allah: este cel mai bun act de venerare, dupa cum a spus Profetul (saas) „ Cel mai virtuos act de venerare este implorarea” (Sahih Al-Jami). Este foarte important sa fii sigur ca Allah iti va raspunde la implorare; Profetul (saas) a spus „ nu exista musulman care care il implora pe Allah si Allah sa nu ii dea lui ceea ce a cerut sau nu i-a indepartat un rau din calea lui, atata timp cat nu a cerut ceva rau, nu a cerut sa fie taiate legaturile de rudenie, atata timp cat nu devine impacientat si spune „Te-am implorat, te-am implorat si nu mi s-a raspuns”

6. Casatoria cu o femeie religioasa: Profetul (saas) a spus „ O femeie este luata de sotie pentru religia, bogatia si frumusetea ei; casatoreste-te cu o femeie religioasa si vei prospera”. Deasemenea a mai spus „ O inima recunoscatoare, o limba ce isi aduce aminte de Allah si o sotie pioasa care te ajuta in treburile tale pamantesti si religioase sunt mai bune decat cele agonisite de oameni” (Sahih Al-Jami)

7. Sa cresti copii credinciosi si sa ii educi sa aiba un bun caracter Islamic: Profetul (saas) a spus „Un om va fi ridicat cu cateva trepte in Paradis si el va spune „De ce primesc asta?” I se va spune „Deoarece fiul tau cere iertare pentru tine”

8. Sa ai caracter si obiceiuri bune. Profetul (saas) a spus : Cei mai iubiti de mine si cei mai apropiati de mine in viata de apoi sunt aceia care au cele mai bune obiceiuri; cei mai urati de mine si mai departe de mine in viata de apoi sunt aceia care au cele mai urate obiceiuri, cei care vorbesc si nici macar nu le pasa ce spun” (Sahih Al-Jami) si a mai spus „ Persoana cu obiceiuri bune va primi aceeasi rasplata ca acela care se roaga noaptea si posteste ziua” (Sahih Al-Jami).

9. Sa faci multe rugaciuni voluntare: sunt in special benefice in ultima treime a noptii cand portile Raiului sunt deschise si se raspunde la implorari. Profetl (saas) a spus „ Allah asteapta pana ce jumatate sau doua treimi din noapte au trecut si spune „ Supusii mei trebuie sa imi ceara Mie si numai Mie. Oricine imi cere Mie, o sa ii raspund. Oricine imi cere Mie ceva, o sa ii dau. Oricine imi cere iertare, o sa il iert. Si asta continua pana in zori” (Sahih Al-Jami). La fel, indeplinirea rugaciunilor sunnah este un mod de a castiga bunavointa si rasplata lui Allah. Aceste rugaciuni sunt 2 rakka inainte de rugaciunea obligatorie din zori, 4 rakka inainte de rugaciunea obligatorie de amiaza si 4 dupa ea, 2 dupa asfintit, 2 dupa rugaciunea de noapte si rugaciunea witr.

10. Sa fii ascultator si respectuos fata de parintii tai: Aceasta este unul dintre cele mai mari mijloace de a castiga bunavointa si rasplata lui Allah. Allah mentioneaza adorarea sa impreuna cu ascultarea parintilor. Allah spune in Quran „Domnul tau a poruncit sa il slavesti numai pe el si sa fii bun cu parintii tai. Daca unul dintre ei sau ambii ajung la varsta batranetii nu le spui „File” sau ii respingi, ci le vorbesti cu blandete. Si coboara asupra lor aripa supunerii prin mila si spune „Domul meu, ai mila de ei amandoi caci ei au avut grija de mine cand am fost mic” (Al-Isra)

11. Jihad pe calea lui Allah: un hadith al Profetului (saas) „Fiind in garda pe calea lui Allah timp de o luna este mai bine decat postul continuu timp de un an. Cine moare in timp ce pazeste calea lui Allah va fi scutit de marea teama. Si lui i se vor da provizii si va mirosi aroma Paradisului si va primi recompensa celui care pazeste pana ce Allah il va invia” (Sahih Al-Jami)

12. Sa iti aduci aminte de Allah mereu: Profetul (saas) a afirmat ca Allah a spus „Sunt asa cum supusii mei cred ca sunt. Sunt cu el cand imi mentioneaza numele. Daca face referire la mine in sinea lui, eu fac o referire la el in sinea mea, si daca face referire la mine intr-o adunare, il mentionez pe el intr-o adunare mai buna decat aceea” ( Al-Bukhari)

13. Sa spui adevarul si sa nu te temi de pedeapsa nimanui. Profetul (saas) a spus „Liderul martirilor este Hamza ibn Abdul Muttalib si o persoana care are de a face cu un conducator nedrept si il sfatuieste sa faca bine si este omorat din cauza cuvantarii sale” (Sahih Al- Jami)

14. Fa acte de caritate si cheltuie pentru cauza lui Allah. Allah spune in Quran „ Cei care daruiesc din bunurile lor noaptea si ziua, in taina si fatis, au rasplata lor la Domnul lor si ei nu au a se teme si nici nu vor fi ei mahniti” (Al Baqara: 274). Si allah spune deasemenea: „Si cheluiti din ceea ce Noi ti-am dat inainte ca moartea sa vina la vreunul dintre voi si el spune: „O, Doamne, daca m-ai mai pasui putin as da de pomana si asi fi printre cei drepti”. Dar Allah nu pasuieste nici un suflet cand termenul se implineste si Allah stie ce ai facut” (Al-Munafiqoon)

15. Invata ceea ce iti este benefic. Trebuie sa invatati stiinta ce va va fi de folos in viata de apoi si sa se comporte in consecinta pentru a fi un bun exemplu pentru ceilalti. Stiinta autentica este cea care se bazeaza pe Quran si Sunnah

Sursa: Al-Basheer Magazine
Scris de :Jamal Zarabozo
http://english.islamway.com/bindex.php?section=article&id=166

Anna
06-07-2006, 11:25 PM
mashAllah surioara
multumim pentru articol...avem nevoie de cat mai multa indrumare sa reusim sa mergem intrutotul pe calea lui Allah sa reusim sa ii castigam bunavointa si sa ne intarim credinta sa fim dintre cei mai buni musulmani si cei mai buni slujitori a lui Allah si inshAllah sa fim toti in paradis...
Ameen

huda_alrahim
06-07-2006, 11:44 PM
Nu aveti pt ce sa imi multumiti...le-am tradus intai pt mine...am nevoie de orice ma poate ajuta sa castig bunavointa lui Allah...si m-am gandit ca poate si altii vor sa invete...caci de asta venim pe Rasarit...inshaAllah o sa mai urmeze si alte articole....

sara
06-09-2006, 05:23 AM
Salam Aleykum,
MashAllah . Avem nevoie de asemenea indrumari care sa ne aminteasca de Allah .
Ca o continuare la Nr 6 :
Nu va casatoriti doar de dragul frumuseti , e posibil ca frumusetea sa devina cauza deochiului moral . Nu va casatoriti nici de dragul averii , acerea ar putea deveni motivul neascultarii , casatoriti-va mai bine pe baza devotamentului religios .

imanikka
06-09-2006, 08:49 PM
Salam Aleykum,
MashAllah . Avem nevoie de asemenea indrumari care sa ne aminteasca de Allah .
Ca o continuare la Nr 6 :
Nu va casatoriti doar de dragul frumuseti , e posibil ca frumusetea sa devina cauza deochiului moral . Nu va casatoriti nici de dragul averii , acerea ar putea deveni motivul neascultarii , casatoriti-va mai bine pe baza devotamentului religios .
MAsha Allah. Habibty ai scris niste cuvinte de aur :smile310:
Cuvintele astea sunt valabile ptr toata lumea
Allah barik fiki

daniela_muslimah
06-09-2006, 11:34 PM
Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!...

Masha'a Allah, surioara!...

:smile06:

Sa ne ajute Allah Ta'ala sa-i fim slujitori dreptcredinciosi...

:)