PDA

View Full Version : Islam- Intrebari



imanikka
03-16-2006, 06:17 PM
Am vrut sa pun o intrebare cu privire la Islam , si m-am tot uitat eu :confused: unde sa scriu dar nu am stiut. Asa ca am facut eu un nou topic. Admin daca nu am postat unde trebuie te rof sa ma scuzi:(

Situatie: Am nevoie de bani ( nu eu , asa exemplu :) ) si sunt intr-o situatie critica. Plec la si-mi dau la amanet aurul luind banii de care am nevoie. Timp de o luna pot plati procentul impus ( 5-10%) , dar daca nu platesc dispare aurul meu :( . Chesti asta este haram? La fel si cu bancile de unde iai bani , platind un oarecare procent. Daca stie cineva , spuneti-mi este haram ?
Allah ma'akum

suleiman
03-16-2006, 06:48 PM
Draga Iman.

E bine locul unde ai pus intrebarea , dar trebuia sa dai un titlu corespunzator..
Lasa ca te obisnuiesti tu :)

Da este pacat sa pui obiecte la amanet .
Este blestemat acela care ia dobanda si acela care o plateste .

La amanet este la fel ca si la banca . Platesti o suma si primesti alta .
Stiu ca este greu sa te desparti de un obiect plin de amintiri , dar daca este nevoie mai bine sa-l vinzi decat sa pacatuiesti ..

imanikka
03-16-2006, 07:21 PM
M-am gandit eu ca este haram , dar am intrebat sa fiu sigura:) . Dar nu inteleg totusi , in lumea islamica sunt banci de unde lumea iau in credit , fie ca-si fac o casa , sau pur si simplu le trebuie. Si stiu ca aceasta metoda exista in tarile musulmane. Atunci cum se face asta?

Cat despre Topic nu-mi venea nici o idee cum sa-l intitulez. Pune si tu ceva mai potrivit.;)
Shukran pentru raspuns.
Allah barik fik

suleiman
03-16-2006, 07:39 PM
Din pacate , in tarile islamice 99% dintre banci nu respecta Islamul.

Sunt putine banci care iti da imprumut fara dobanda , dar in schimb acela care are nevoie de bani , pune actele casa, spatiu , magazin ... Si daca este data de plata precizata in contractul de imprumut si nu poate omul sa plateasca se pun bunurile la vanzare , banca ia partea ei si omul primeste restul.

In schimb sunt case de Dania , acolo se aduna banii oamenilor care platesc Dania .. Cine are nevoie cere de acolo..

imanikka
03-16-2006, 08:14 PM
Am inteles. Dar la noi in tara de unde sa iei bani ,cu exceptia bancii.:( Dificila situatie.
Allahu Akbar

suleiman
03-16-2006, 08:29 PM
Cred ca se poate la liga islamica ..
Habar nu am ...

Ar trebui sa fie si in Romania avand in vedere numarul musulmanilor romani ...

munir
03-16-2006, 08:33 PM
Iman_elsayed-daca ai o ,,anemie financiara"spune si in masura posibilitatilor mele sunt gata sa te ajut! :)

imanikka
03-16-2006, 09:03 PM
Domnule Munir in nici un caz :) . Alhamdulilah.Doar ma intrebam si eu asa.:confused: Stiam sigur ca este haram cand iti depui banii in banca cu dobanda , dar ... Sotul meu mi-a spus ca e haram , eu am vrut doar sa ma conving:D
Daca stie cineva hadithul referitor la aceasta , scrieti-l va rog.
Allah barik fikum

suleiman
03-16-2006, 09:49 PM
" Cei care mananca din camata nu se vor ridica (din mormintele lor in ziua de apoi) decat asa cum se poticneste cel atins de Seitan (Satana) si aceasta (pedeapsa) ca ei zic:' Si negustoria e ca si camata' in vreme ce ALLAH a ingaduit negotul, dar El a oprit camata. Cei carora le vine povata de la Domnul lor si se opresc, aceia au [iertare] pentru ceea ce au facut mai inainte si lucrul lor este la ALLAH , dar cei care o fac mai departe , aceia vor fi oaspetii Focului si ei in el vor ramane vesnic" Quran : AlBaqara(2) - 275

" O voi cei care credeti ! Fiti cu frica de ALLAH si lipsiti-va de restul de camata ce v-a mai ramas daca sunteti credinciosi. Daca nu o veti face, vi se vesteste razboi din partea Lui ALLAH si a Trimisului sau. Insa daca va veti cai , veti avea banii vostri [mai putin camata] .Nu nedreptatiti si nu veti fi nedreptatiti . Aceluia care este stramtorat sa i se dea pasuire pana ii va fi usor, iar sa faceti milostenie e si mai bine pentru voi , daca stiti!" Quran : AlBaqara(2) - 278,280.


Profetul lui ALLAH ( صلى الله عليه وسلم) a zis :" Aurul cu aurul , argintul cu argintul, graul cu graul, secara cu secara , curmalele cu curmalele , sarea cu sarea, un lucru cu felul lui , o mana cu o mana , iar acela care mareste sau cere mai mult mananca camata . Cel care da este la fel ca si cel care cere (in pacat)

imanikka
03-17-2006, 12:05 AM
MUltumesc mult pentru raspuns. Gata m-ati convins :p
HARAM
Allah Akbar

Mariyah
03-25-2006, 10:36 PM
As vrea si eu daca poate cineva sa posteze versetul Al-Maidah(5):14-16 din quran .

multumesc anticipat

ummraschid
03-25-2006, 10:55 PM
Surat Al-Ma'ida

" 14. Si am incheiat Noi legamant cu aceia care au zis: " Noi sintem crestini", dar au uitat ei o parte din ceea ce li s-a reamintit. Deci am stirnit Noi ura si vrajba intre ei pina in Ziua Invierii. Atunci le va vesti Allah ceea ce au facut ei.

15. O , oameni ai Cartii! A venit la voi Trimisul Nostru ca sa va arate multe lucruri din cele pe care voi le-ati ascuns in Scriptura, trecind peste multe altele. V-au venit voua o lumina si o Carte limpede de la Allah,

16. Prin ea Allah ii calauzeste pe caile pacii si mantuirii pe aceia care cauta multumirea Lui. Si El ii scoate din intunericuri la lumina, prin gratia Sa, si ii calauzeste pe un drum drept."



Cu multa placere, draga Anamaria!

Mariyah
03-26-2006, 05:30 PM
Multumesc mult pt versete! Le-am gasit intr-un quran online pe net in engleza si vroiam sa stiu daca corespund cu versiunea Coranului.(imi imaginez ca voi o aveti pe cea buna).
Apropo, versurile astea mi-au dat mult de gandit.In special cele referitoare la lucrurile ascunse din scriptura........:eek:

suleiman
03-26-2006, 05:40 PM
Multumesc mult pt versete! Le-am gasit intr-un quran online pe net in engleza si vroiam sa stiu daca corespund cu versiunea Coranului.(imi imaginez ca voi o aveti pe cea buna).
Apropo, versurile astea mi-au dat mult de gandit.In special cele referitoare la lucrurile ascunse din scriptura........:eek:

E bine sa cauti anamaria.
Dar sa cauti pentru ca vrei sa stii , nu ca sa te apropii de o persoana iubita >
Nu zic de tine , dar in general ...zic

amoodia
03-26-2006, 06:47 PM
Surat Al-Ma'ida

" 14. Si am incheiat Noi legamant cu aceia care au zis: " Noi sintem crestini", dar au uitat ei o parte din ceea ce li s-a reamintit. Deci am stirnit Noi ura si vrajba intre ei pina in Ziua Invierii. Atunci le va vesti Allah ceea ce au facut ei.

15. O , oameni ai Cartii! A venit la voi Trimisul Nostru ca sa va arate multe lucruri din cele pe care voi le-ati ascuns in Scriptura, trecind peste multe altele. V-au venit voua o lumina si o Carte limpede de la Allah,

16. Prin ea Allah ii calauzeste pe caile pacii si mantuirii pe aceia care cauta multumirea Lui. Si El ii scoate din intunericuri la lumina, prin gratia Sa, si ii calauzeste pe un drum drept."



Cu multa placere, draga Anamaria!
MashaAllah umraschid, e prima data cand citesc aceste randuri. alhamdulillah ca am deschis acest topic, acum le pot scrie si eu prietenilor mei crestini.

Mariyah
03-26-2006, 09:16 PM
E bine sa cauti anamaria.
Dar sa cauti pentru ca vrei sa stii , nu ca sa te apropii de o persoana iubita >
Nu zic de tine , dar in general ...zic


e cazul meu:smile16:

Iman3
03-26-2006, 11:01 PM
Surat Al-Ma'ida

" 14. Si am incheiat Noi legamant cu aceia care au zis: " Noi sintem crestini", dar au uitat ei o parte din ceea ce li s-a reamintit. Deci am stirnit Noi ura si vrajba intre ei pina in Ziua Invierii. Atunci le va vesti Allah ceea ce au facut ei.

15. O , oameni ai Cartii! A venit la voi Trimisul Nostru ca sa va arate multe lucruri din cele pe care voi le-ati ascuns in Scriptura, trecind peste multe altele. V-au venit voua o lumina si o Carte limpede de la Allah,

16. Prin ea Allah ii calauzeste pe caile pacii si mantuirii pe aceia care cauta multumirea Lui. Si El ii scoate din intunericuri la lumina, prin gratia Sa, si ii calauzeste pe un drum drept."



Cu multa placere, draga Anamaria!

Apropo' de aceste versete eu ma gandeam... asa cand eram ca Anamaria, oare nu este extraordinar ca aceste versete au coborat dupa anul 622 si marea Schisma a avut loc dupa anul 1000 ?

Hanaa
04-12-2006, 10:56 AM
Assalam aleikum wa rahmatullah
Bismilahi rahmani rahim
Referitor la aurul de la amanet si la banca parerile teologilor sunt impartite in special cand vb despre imprumuturile la banca. Ideea e ca atunci cand nu-ti permiti sa faci ceva decat in imprumutandu-te la banca parerea mea e ca e permis. Nu stiu. Sper sa fie asa. Eu personal am credite la banca pt ca altfel nu as fi reusit sa fac anumite modificari in casa, sa-mi cumpar anumite lucruri in casa (modificari necesare si lucruri necesare). Inshallah sa nu fie pacat si inshallah sa ma ierte Allah daca pacatuiesc.
Cu amanetul nu eram sigura dar banuiam ca e pacat. Atunci cand esti pus intr-o anumita situatie si nu ai de unde sa iei bani imprumut si asta e ultima solutie ca sa ai bani...nu ai incotro. Nu toti oamenii au unde sa se imprumute. Ca sa nu mai spun ca stim cu totii cum sunt oamenii si cum te fac unii sa te simti cand le ceri bani imprumut.
Parerea mea e ca situatia trebuie analizata in functie de fiecare caz. Una este sa iti pui aurul la amanet ca vrei sa mergi la discoteca sau ca vrei sa-ti cumperi nu stiu ce haine si alta e sa pui aurul la amanet ca nu au copiii ce manca, sau ca mama are nevoie de medicamente si nu ai bani sa-i cumperi, etc. Corect???
Fie ca Allah sa ne ierte pacatele prin mare mila Lui si sa ne rasplateasca pt intentiile noastre.Amin

suleiman
04-12-2006, 11:41 AM
Draga Hanaa ,
Nu este pacat sa pui un obiect la amanet atata vreme cat nu platesti pentru el nici o dobanda.
Daca il depui si stabilesti cu omul respectiv ca ii dai banii cand ai , si stabilesti in scris o data exacta ca sa dai banii inapoi , atunci nu este pacat ..

Cand depui un obiect la amanet in Romania , omul iti da o suma minora de bani care nu are legatura cu valoarea exacta a obiectului , acesta se numeste furt.

Cand ai nevoie de bani , poti sa faci orice lucru permis :
- Ceri in inmprumut de la un om credincios care nu-ti cere dobanda.
- Vinzi un obiect , in loc sa-l depui la amanet .
- Te intelegi cu un om de incredere credincios sa-ti dea o suma de bani care este egala cu valoarea obiectului si stabilesti o data pentru returnarea sumei . Adica ii spui sa-ti dea valoarea obiectului in bani si tu ii dai obiectul , si impreuna stabiliti o data fixa , toate aceste actiuni trebuie sa fie scrise intre voi doi .
Daca ii dai banii pe care le-ai primit (fara nici un adaus) inainte de termenul precizat de voi atunci primesti inapoi obiectul tau , si daca nu il pierzi (ca si cum l-ai vandut)
- Te duci la moschee, la vreo organizatie care ajuta oamenii , si ceri bani.

Sunt multe metode ca sa nu pacatuim ,iar cel mai usor lucru este sa pacatuim.

imanikka
04-12-2006, 07:01 PM
Draga Hanaa ,
Nu este pacat sa pui un obiect la amanet atata vreme cat nu platesti pentru el nici o dobanda.
Daca il depui si stabilesti cu omul respectiv ca ii dai banii cand ai , si stabilesti in scris o data exacta ca sa dai banii inapoi , atunci nu este pacat ..

Cand depui un obiect la amanet in Romania , omul iti da o suma minora de bani care nu are legatura cu valoarea exacta a obiectului , acesta se numeste furt.

Cand ai nevoie de bani , poti sa faci orice lucru permis :
- Ceri in inmprumut de la un om credincios care nu-ti cere dobanda.
- Vinzi un obiect , in loc sa-l depui la amanet .
- Te intelegi cu un om de incredere credincios sa-ti dea o suma de bani care este egala cu valoarea obiectului si stabilesti o data pentru returnarea sumei . Adica ii spui sa-ti dea valoarea obiectului in bani si tu ii dai obiectul , si impreuna stabiliti o data fixa , toate aceste actiuni trebuie sa fie scrise intre voi doi .
Daca ii dai banii pe care le-ai primit (fara nici un adaus) inainte de termenul precizat de voi atunci primesti inapoi obiectul tau , si daca nu il pierzi (ca si cum l-ai vandut)
- Te duci la moschee, la vreo organizatie care ajuta oamenii , si ceri bani.

Sunt multe metode ca sa nu pacatuim ,iar cel mai usor lucru este sa pacatuim.

Draga Admin nu prea am vazut pe aici amanet fara dobanda.Asta este profitul lor , chiar daca se numeste furt.:smile308:
Eu am inteles cand mi-ai explicat din start.
Insha Allah sa pacatuim cat mai putin

Hanaa
04-13-2006, 05:10 PM
Assalam aleikum wa rahmatullah
Sigur ca cel mai usor e sa pacatuiesti. Sigur ca si eu am inteles de la inceput ce ai vrut sa spui dar eu vb de cazuri extreme cand a pune la amanet un obiect e ultima solutie.
Si nu mi-ati raspuns referitor la creditele bancare. Am citit si pareri ale unor invatati musulmani care spuneau ca, creditele sunt permise atata timp cat nu te duc la faliment.
Inshallah sa fim dintre cei piosi care pacatuiesc cat mai putin.

aiscia
04-15-2006, 08:49 PM
SALAM ALEIKUM WR WB LA TOATE SI LA TOTI:smile01: .ALLAH (SWT) SA FIE MULTUMIT DE VOI.

AS AVEA SI EU O INTREBARE: POATE O FEMEIE SA FACA DAUA LA UN BARBAT?ADICA POATE SA IL SFATUIASCA CE E BINE IN ISLAM?ACEST BARBAT ESTE COMPLET STRAIN IAR DISCUTIA ARE LOC INTR-UN LOC PUBLIC DE FATA CU ALTE PERSOANE:confused: ........ VA ROG SA IMI RASPUNDETI.SPER INSHAALLAH CA NU AM FACUT VREUN PACAT.
ALLAH SA VA BINECUVANTEZE.:)

ummraschid
04-15-2006, 10:48 PM
http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/barar.gif

assalamualaikum wa rahmatuAllahi wabarakatuhu,

draga surioara,
ce stiu eu.....unei musulmance, care se afla neinsotita de sotul ei sau de un barbat mahram, nu-i este permis sa intre in discutii cu alti barbati, musulmani sau nemusulmani, pe strada, sau in alte imprejurari, indiferent de subiectul discutiei.....

repet, aceasta este ceea ce stiu eu ....

iar Allah ta'ala stie cel mai bine...

Allah subhanahu wa ta'ala sa te aiba in paza, inshAllah!

assalamaualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu

Nadia
04-17-2006, 11:25 PM
Bun, si ce facem in cazul in care din pricina locului de munca suntem obligate sa dam noroc sau sa vorbim cu un barbat, sau de exemplu eu lucrez la un magazin de piine, si cind dau restul inapoi trebuie sa il pun in mina clientului este parte din comportamentul unui casier. Eu ce fac atunci? ii spun sefei ca nu, ca stii ca islam asa si pe dincolo si sa-mi pierd serviciu. Stiu ca Allah este cel care mi l-a dat si cel care mi-l poate lua inapoi, dar totusi, cel putin aici se cere seriozitate la locul de munca. De ex. daca in CV se arata ca ai stat la un loc de munca mai putin de 1 an nimeni altcineva nu-ti va da servici pe motiv ca nu esti serios si nu ai credibilitate.

Iman3
04-18-2006, 12:03 AM
Nadia pai de ce trebuie sa ii pui restul in mana lui? Nu poti sa il pui pe masa sau pe tejghea sau... exista un vas special in forma de farfurioara pentru rest... si tu poti sa "inventezi" asta daca nu exista... spui si tu ca esti maniaca in legatura cu potentialii microbi... zic si eu!

Nadia
04-18-2006, 01:26 AM
Iman3 pai daca nu o facem e ca si cum nu avem bun simtz. Se considera foarte nepoliticos, sa pui bani pe masa sau tejgea.:(

amal
04-18-2006, 01:42 AM
pune-i pe farfurioara de sticla. asa fac de obicei si vanzatoarele la magazin.daca nu este la locul de munca,si patroana nu considera aceasta ceva necesar, cumpara tu una...efortul tau va fi rasplatit.

oricum, parerea mea este ca prin bani se raspandesc cei mai multi microbi, deoarece circula din mana in mana...bine, acum aici nu e vorba de microbi, ci de altceva.

Nadia
04-18-2006, 01:50 AM
Voi incerca si chestia cu farfuriutza, eu de obicei ce fac, atunci cind am de dat restul si am bancnote de hirtii si maruntish, pun bancnotele intai si apoi maruntisul si in acest fel nu am cum sa ating mina respectivului si delicat lucrat:D iar cind nu am bancnote , pun chitantza prima si apoi restul:D

amoodia
04-18-2006, 02:05 AM
la noi nu iti da restul in mana, li se pare nepoliticos sa ti-l dea in mana si e cel mai bine.sunt un gen de farfuriute din plastic sau ----l si acolo iti dau restul.:smile01:

Nadia
04-18-2006, 02:07 AM
la noi nu iti da restul in mana, li se pare nepoliticos sa ti-l dea in mana si e cel mai bine.sunt un gen de farfuriute din plastic sau ----l si acolo iti dau restul.:smile01:

Ma mut la voi, ma primesti:smile16:

amoodia
04-18-2006, 02:10 AM
Ma mut la voi, ma primesti:smile16:
daaaaaaaaaa uite asa mai am si eu cu cine schimba o vorba in romana:smile16: :smile16:

imanikka
04-18-2006, 02:18 AM
Vai fetelor ce discutii interesante.:smile16:
Draga Nadia pai tu esti foarte politicoasa:D Mie nici o vanzatoare nu-mi pune restul in mana, si vad ca nimeni nu se plange sefei.Tu crezi ca oamenii cu asa multe griji pe capul lor , numai restul ( pus in mana sau nu) ii intereseaza. Cred ca se gandesc cum mai repede sa plece acasa sa manance painea , sau se gandesc cu ce o vor manca.
Allah barik fikum

Nadia
04-18-2006, 02:45 AM
Iman, hai sa-ti spun o intimplare: intr-o zii am dat restul la un om mai invirsta, si in loc de un cent canadian am dat un cent american(se amesteca intre ei, si nu se cunoaste diferentza doar in cazul in care te uiti atent), si se intoarce bietul om de la usa la mine si reproseaza ca nu i-am datul restul corect(despre cent el vorbea) eu ma gindeam ca nu am numarat bine, si pina nu a chemat directorul (pesoana care are responsabilitatea de a angaja oameni)de la fabrica nu sa lasat. Si pe deasupra, ma facut cu ou si cu otzet pina a venit el. Si mai era putin pina sa cheme politia, si magazinul era la ora de virf.
No' zi-mi si mie acu' chiar mai crezi ca oameni nu se gindesc la ce rest ii dai sau la cum il dai?

imanikka
04-18-2006, 02:57 AM
NAdia scuze am crezut ca esti in Romania.Se vede ca canadienii au alte griji:smile33: Fii si tu mai atenta:D Lasa ca Allah te vede , si-ti vede intentiile tale. Da, ma rog , oamenii sunt diferiti , si mai ales cu batraneii nu pe pui:smile33: :smile33:
Allah barik fik

Nadia
04-18-2006, 03:16 AM
Asa am zis si eu, ALLAH stie ce este in sufletele noastre si intentiile pe care le avem.http://i49.photobucket.com/albums/f252/nadia_sayeh/emoticoane/flow.gif

Nadia
04-19-2006, 06:42 PM
Fetelor, mie mi-a dat cineva mai demult o sticlutza de plastic sub forma de bidonash cu apa ZAM-ZAM pentru a da in colturile apartamentului pentru apararea de ochi rai sau de jin. Mi-a explicat respectivul(prieten de-al sotului) cu ar trebui sa procedez dar am uitat.:smile33: O data am fost in vizita la o cunostintza care abia se intorses din hajj si ni-a dat sa bem o cana cu apa zam-zam, dar mai intii ni-a spus sa ne punem o dorintza( care la mine nu sa adeverit):smile308:
Intreb, o pot folosi la altceva? Poate imi spuneti si mie!

gabriela guettat
04-26-2006, 11:55 AM
NaDia habipti,aceasta apa ZAM-ZAM,este de o valoare inestimabila,habipti,las-o in casa,si poti in fiecare vineri de dimineata pe stomacul gol sa pui un paharel micut sa bei de trei ori din el si sa te rogi in gandul tau la ALLAH(SWT)sa iti dea sanatate sa te faca curata,da-le la ai tai, lui sot si la copii,esentialul este sa crezi ca atunci cand bei din ea, e cu puteri miraculoase.Niciodata nu se strica ramane o etrnitate pastreaz-o, ca pe ceva care are o f f f mare valoare.
Apropos,stiti fetelor povestea la apa de ZAM-ZAM?
Daca vreti sa va scriu sa imi spuneti si o fac cu mare placere.
PUPICI

Saira
04-26-2006, 05:10 PM
NaDia habipti,aceasta apa ZAM-ZAM,este de o valoare inestimabila,habipti,las-o in casa,si poti in fiecare vineri de dimineata pe stomacul gol sa pui un paharel micut sa bei de trei ori din el si sa te rogi in gandul tau la ALLAH(SWT)sa iti dea sanatate sa te faca curata,da-le la ai tai, lui sot si la copii,esentialul este sa crezi ca atunci cand bei din ea, e cu puteri miraculoase.Niciodata nu se strica ramane o etrnitate pastreaz-o, ca pe ceva care are o f f f mare valoare.
Apropos,stiti fetelor povestea la apa de ZAM-ZAM?
Daca vreti sa va scriu sa imi spuneti si o fac cu mare placere.
PUPICI


Eu stiu aceasta poveste,despre cum a luat nastere acel izvor minunat,insa vorba romanului-"repetitia e mama invataturii"-eu cred totusi ca ar fi bine sa scrii,insha'Allah poate cineva vrea sa cunoasca si tu ii vei da ocazia...poate intr-o zi insha'Allah povestirea ta va trezi interesul cuiva care va incepe sa citeasca tot mai mult despre Islam si cu voia lui Allah...poate va fi dintre musulmani.Este oare multumire mai mare pentru Allah swt decat chemarea la Islam?
Assalamou alaykoum :smile01:

Nadia
04-26-2006, 05:36 PM
gabriela saru'na mult de tot de sfat si parca am citit pe un alt forum povestea apei Zam Zam dar cum zice si bebe_amour "repetitzia e mama invataturi"

amal
04-26-2006, 05:38 PM
da draga gabriela, scrie...mai ales ca sant crestini care cred cu tarie ca in islam nu exista nici o minune...desi musulmanii stiu despre apa zam-zam si despre efectele ei miraculoase, nu povestesc la altii...au alta mentalitate,alt mod de a trai credinta.
am vazut multi crestini care nu pot sa zic ca sant credinciosi, insa pentru ca cred ca un izvor tamaduieste sau o icoana vindeca, se simt mai credinciosi...
important este ca Dumnezeu ne ajuta si ne vindeca, indiferent de religie, daca ne lasam in seama milei Sale.Semne ca Dumnezeu exista sant peste tot, inclusiv in adierea frunzelor unui copac, si in roua care cade dimineata, si in norii care aduc ploaia fara de care nu s-ar face roadele pamantului...insa noi oamenii avem nevoie in plus de minuni...vai noua!

maryam
04-27-2006, 01:11 AM
Inshaa ALLAH beti si faceti duaa ,cand beti din Zam-Zam stati indreptati cu fata catre Qiblah.
Dar cred ca sa dai cu ea prin casa...nu stiu,eu cred ca doar ALLAH swt poate proteja si este bine sa nu credem ca lucururile sau obiectele au valori asemanatoare talismanelor,mai ales ca religia noastra dezaproba asa ceva.
Zam-Zam este o apa binecuvantata prin puterea lui ALLAH swt.

gabriela guettat
04-27-2006, 03:00 AM
Surorile mele dragi asta asteptam de la voi!Amal habipti sa stii ca vorbele tale imi ung inima ALLAH(SWT)sa te rasplateasca;
Am sa va scriu asa cum v-am zis:


Sunt foarte multe HADITHURI care confirma meritele la APA Zamzam,
printre multe texte existente o sa va scriu pe cel mai frumos text;
Ingerul Jibril(AS)ne arata divinitatea la apa Zamzam,folosindu-se de ea pentru a spala INIMA PROFETULUI NOSTRU MOHAMMED(SAAWS).
Dupa un hadith raportat de ANAS :Ingerul Jibril(AS) sa prezentat la Profetul Mohammed(SAAWS) cand se juca cu copii.La tinut si la intins pe spate si ia scos INIMA,din care i-a scos un punct negru,si i-a zis:
"ASTA ESTE PARTEA CARE APRTINE LUI SATAN".
A aruncat acea parte si a spalata INIMA PROFETULUI (SAAWS)CU APA ZAMZAM!
La fel ne raporta Ibn Abbas,ca PROFETUL(SAWAS) a mai zis da apa Zamzam:
"Cea mai buna apa care curge la suprafata pamantului este cea de ZAMZAM,pentru ca ea este o ,mancare completa si vindecare de toate bolile;
Iar apa cea mai rea care curge la suprafata pamantului este acea apa care ii zice Wadi Barahout a Hadramawt;la suprafata este plina de viermi care au ca picioare ca cele de lacuste,dimineata curge,iar seara se usuca."
Ibn Abbas raporta ca PROFETUL(SAAWS) a mai zis:
"Ipocriti cand beau apa de Zamzam niciodata nu sunt satisfacuti(satui)."

Si acum dupa ce am scris un pic despre meritele la apa Zamzam sa vedem cum a luat nastere aceasta apa;

Acesta istorie incepe pe vremea Profetului Ibrahim(AS),si se intampla la MECCA unde pe acel timp nu exista nici apa,nici vilaje de oameni.
Profetul Ibrahim(AS)impreuna cu sotia lui Hajar(AS),si cu fiul lor Ismail(AS),(care pe vremea aceea era inca un copilas de alaptat),deci Profetul Ibrahim(AS),lasa sub un arbore pe sotia si fiul sau,si le mai lasa langa ei un sac care avea in el curmale si o plosca umpluta cu apa;
EL intorcandu-se inapoi acasa,
Mama lui Ismail(AS)ise tinea dupa El si si ii zicea:
"Unde te duci si ne lasi abandonati aici in aceasta vale fara viata?"
Ea repetand aceasta de foarte multe ori,dar El nu se intorcea ca sa ii raspunda.
Apoi ea ii zise:"Este ALLAH(SWT)care ti-a comandat sa faci asa?"
In final El ii raspunde"DA!"
Iar ea zice"Atunci ALLAH(SWT) NU NE VA ABANDONA!"

Apoi Ea se intorce si Profetul Ibrahim(AS)pleca,cand el atingea Ath-Thaniyah(drumul spre munte)unde Ea nu putea sa il mai vada,el se ruga ,suplia ridicand mainile:
"O ALLAH,DOMNUL NOSTRU EU AM STABILIT O PARTE DIN DESCENDENTA MEA IN ACEA VALE FARA AGRICULTURA,APROAPE DE CASA TA(VIITOREA KAABA),O ALLAH AL NOSTRU ACOLO UNDE O SA SE ROAGE.
FA DECI SA SE APLECE INIMILE LA O PARTE DE OAMENI.SI OFERA FRUCTE.POATE SI EI SUNT RECUNOSCATORI".EsteSura Ibrahim 14:37
Am incercat sa o traduc cat am putut eu mai bine,daca este gresita traducerea va rog sa o corectati si ALLAH(SWT)sa ma ierte.

gabriela guettat
04-27-2006, 03:44 AM
Mama lui Ismail(AS)a inceput sa il alapteze pe Fiul Ei,si sa bea apa pe care o aveau,pana in momentul cand apa s-a terminat si au inceput sa sufere de de sete.Ea se uita cum se rostogolea fiul ei de sete si nici nu mai avea forta de al privi.
A observat ca in apropiere era un munte As-Safa,si ea se urca sus pe munte si privea in vale ,dar nu vedea nici o persoana,apoi ea cobora de pe As-Safa,si cand atingea valea ,ea urla si se tine de rochie si cu toate ca era rupta de oboseala alerga prin acea vale si se urca sus pe celalalt munte Al-Marwah,si se urca si se uita disperata,in speranta ca va trece cineva.Ea a repetat de sapte ori acest drum.
(De aceea oameni care merg la MECCA,pentru pelerinaj,fac obigatoriu acest drum).
Cand s-a urcat pe Al-Marwah a saptea ora,a auzit o voce care i s-a adresat:SAB!(care inseamna -liniste).Dupa putin,aude pentru a doua oara aceiasi voce,Ea raspunde"EU POT AUZI ?DAR TU NE POTI AJUTA?"
Dintrodata apare in fata Ei un INGER,exact unde este in dreptul unde va fi apa Zamzam.
Ingerul incepe sa bata in pamant si din aripi pana ce "APA TASNESTE DIN PAMANT"
Cand apa a inceput sa curga Ea de frica ca se va imprstia pe pamant a inceput sa blocheze apa cu pamant de jur-imprejur;apoi cu mainile Sale incepu sa umple plosca,dar apa diminua de cate ori ea lua cu mainile de umplea plosca ei.
(IbnAbbas raporta ca Profetul (SAAWS),a zis:
Daca ea nu bloca apa de Zamzam sau nu umplea cu mainile apa in plosca sa Zamzam era o sursa de abundenta).
Ingerul i-a zis:"AICI VA FI CASA LUI ALLAH(SWT)CARE VA FI CONSTRUITA DE ACEST BAIAT SI TATAL LUI,SI ALLAH(SWT)NU ABANDONEAZA NICIODATA AI LUI"

gabriela guettat
04-27-2006, 04:23 AM
DISPARITIA APEI ZAMZAM


Cu timpul care trecea, apa Zamzam disparea, iar putul se afunda in pamant,pana ce nu a mai ramas nici o urma de existenta lui.


Abdoul-MOUTTALIB A SAPAT DIN NOU PUTUL DE APA ZAMZAM.


Apa de Zamzam ramasese uitata, iar locul ramase de nerecunoscut. Abdoul-Mouttalib (avea ca sarcina aprovizionarea cu apa la pelerini care veneau la MECCA),intr-o seara in visul lui aude "sapa Tibah,el zice "ce este acela Tibah?"
Noapte viitore la fel aude "sapa Barrah,el zice"ce este acela Barrah?"
A treia seara visul se repeta si aude din nou"sapa Al-Madnounah,el zice ce este acela Al-Madnounah?"
Apoi aude ca i se zice "sapa Zamzam,el zice "ce este acela Zamzam?"
si aude "ESTE PUTUL IN CARE APA NU SE VA TERMINA,SI NICI O PERSOANA NU VA PUTEA SA II ADUCA PREJUDICI SI EA VA SATISFACE TOTI PELERINI.
CAND O PERSOANA O VA BEA VA FI O ONOARE PETRU EL SI PENTRU DESCENDENTI SAI.


Dragele mele asta este istoria la APA ZAMZAM.
Stiti de ce ii zice ZAMZAM,pentru ca este foarte abundenta,si ca vorba de ZAMZAMAB,in araba semnifica cantitate si adunare;si se mai zice ca Hajar,(AS)a incercat sa sa ridice un mic dig(Zammat).


Sper ca am explicat destul de clar si o sa mai ramana sa va scriu despre multe lucruri daca ALLAH(SWT),ma va ajuta.

maryam
04-27-2006, 05:17 PM
As vrea sa va povestesc ceva impresionant despre Zam -Zam...cand eram la Hajj am patit ceva...m-am imbolnavit ff rau si o sora mi-a dat sa beau un pic de lapte cald inante sa plecam spre moschee...imi facuse frectie,luasem medicamente,ce sa mai eram f rau...dupa zuhr am decis sa ramanem in moschee pana la asr si m-a apucat o durere de burata de nu mai puteam...fetele erau ingrijorate,problema era ca dc ieseam nu ma mai puteam intoarce din cauza aglomeratiei.
Va jur ca eram atat de convinsa ca o sa imi fie bine incat le-am tot spus o sa beau Zam-Zam si n-o sa mai am nimic...asa s-a intamplat Subhanna ALLAH!aLHAMDULILLAH!dUPA CATEVA MINUTE RADEAM,ERAM CA NOUA...NU LE VENEA SA CREADA...ma intrebau,cum nu mai ai nimic?
Nu,pur si simplu.Alhmadulilah!
Nu stiu,nici foame nici sete nu iti este,de multe ori se facea seara si ma gandeam astazi nu am mancat nimic ... cu adevarat zam-zam este o apa miraculoasa.


ALLAH swt sa te rasplateasca Inshaa ALLAH gaby!!!!