PDA

View Full Version : intrebare_citire_Qur'an



daniela_muslimah
06-08-2006, 09:04 PM
Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!..

Privitor la religie nu e nici o rusine... asa ca_am o intrebare de pus..

din cate stiu cand un musulman citeste Qur'an-ul ia Wudu, nu?...
(Insha'a Allah sa nu zic vreo prostie)

care este situatia atunci cand citim o traducere a Qur'an-ului (ca de ex. Qur'an-ul tradus in Romana?)

in timpul perioadei lunare se poate citi / atinge Qur'an-ul? _ traducerea?
sau Qur'an-ul in araba_de pe computer, spre exemplu?

Insha'a Allah astept raspunsul

***

suleiman
06-08-2006, 09:53 PM
A fost intrebat fostul Mufti din Arabia Saudita :Al-Uthaimin ALLAH sa-l ierte :

I- Am auzit ca ati spus pentru o femeie care are ciclu ca e mai bine sa nu citeasca Quranul , in timp ce nu sunt divezi puternice pentru acest lucru , atunci pe ce v-ati bazat ?

R- Sunt Hadithuri ca profetul Õáì Çááå Úáíå æÓáã a zis "Sa nu citeasca aceea care are ciclu Quranul " . Dar aceste Hadisuri nu sunt zise cu adevarat de Profet , si atunci nu putem sa ne bazam pe ele, dar am zis ca mai bine ca o femeie cu ciclu sa nu citeasca Quranul ,di punctul de vedere sa sta departe de o banuiala in credinta .
De aceea am zis sa nu citeasca o femeie Quranul decat daca este nevoita cum ar fi profesoara sau eleva sau studenta ..

Naser el din AL - ALBANI a fost intrebat :
I- Poate o femeie cu ciclu sa citeasca Quranul ?
R- O data a mers Aisha cu Profetul Õáì Çááå Úáíå æÓáã la pelerinaj , si a intrat Profetul sa vada ce face Aisha si a vazut ca plangea , a intrebat-o "Ai ciclu?" ea a zis "da profetul Lui ALLAH " , El a spus , e un lucru pe care ALLAH l-a scris fetelor lui Adam , fa cum face un pelerin fara sa faci "turul in jurul Kaabei" si fara sa te rogi ".

Din aceasta se intelege ca o femeie in ciclu poate sa citeasca Quranul , ca un pelerin citeste quranul , iar profetul nu i-a spus sa nu faca decat "Turul " si "Rugaciunea" .

daniela_muslimah
06-08-2006, 11:25 PM
Din aceasta se intelege ca o femeie in ciclu poate sa citeasca Quranul , ca un pelerin citeste quranul , iar profetul nu i-a spus sa nu faca decat "Turul " si "Rugaciunea" .


Assalamu Alaikum wa Rahmatuallahi!

Multumesc, Admin!

Ma'a Alssalama

huda_alrahim
06-09-2006, 01:33 AM
De aceea am zis sa nu citeasca o femeie Quranul decat daca este nevoita cum ar fi profesoara sau eleva sau studenta ..

Si din asta reiese ca nu are voie...sau nu e recomandat....eu de la toti am auzit acelasi lucru..ca nu ai voie sa atingi Quranul....doar daca el nu are nici o sura in araba..nimic...si stiam ca si cel pe calculator se poate citi....
Acum....cred ca e si de interpretare...o sa ma mai uit prin hadithuri...poate mai gasim pareri...

sara
06-09-2006, 03:50 AM
Salam Aleykum,
Eu am auzit diferite pareri . Unii zic ca nu poti sa-l atingi direct , trebuie sa porti manusi . Si daca este in alta lb? Romana de ex si nu este deloc in araba la fel ? In Ramanan , cand este bine sa citesti cat mai mult Quran si ai 10 zile , ce facem ? Eu nu am cartea cu Hadisuri , dar chiar vreau sa stiu este Hadis referitor la asta ? InshAllah sa fim calauziti pe calea cea dreapta .

suleiman
06-09-2006, 11:13 AM
V-am zis ca nu sunt hadisuri referitoare la acesta .
Si eu stiam ca nu e voie , dar dupa ce am cautat am gasit cele doua rezultate postate deja :

1- Nu este interzis dar mai bine sa nu faci .
2- Nu este interzis si poti sa faci .

Ce stiu sigur ca e pacat este ca acela sau aceea dupa o relatie intima nu au voie sa citeasca sau sa puna mana pe Quran decat dupa ce se spala .

daniela_muslimah
06-09-2006, 06:04 PM
Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Bakatuhu!...

1. Dar Traducerea Qur'an-ului poate fi atinsa / citita?...
indiferent de situatie?

(adica nu Qur'an-ul in araba)...

sau orice carte in care sunt versete din Qur'an... insa traduse si nu in lb. araba...

(din cate stiu.. pentru cartile in care sunt versete din Qur'an.. in araba _ e aceeasi regula)...

2. Se face Wudu inainte de a pune mana pe Qur'an (in limba araba)?..
dar daca traducerea Qur'an-ului?

Ma'a Alssalama...

***

imanikka
06-09-2006, 08:03 PM
PAi citind postarile eu tot nu prea am inteles cum sa procedam in cazul traducerii Coranului. Sau sunt aceleasi obligatii ca ptr Coranul in lb romana. De mult aveam si eu aceasta intrebare si am intrebat sotul si mi-a spus ca o intrebe un imam si am uitat :D
Allah barik fikum

Anna
06-10-2006, 02:36 PM
mashAllah
si eu astept raspunsul la intrebarea asta cum procedam cand e vb de traducerea Coranului.
intelesesem ca am voie sa pun mana pe el chiar sa si citesc dar sotul a zis ca nu e permis pentru ca e numele lui Allah ,e Coranul fie el in araba fie in romana...
si nu mai stiu..:smile33:

suleiman
06-11-2006, 01:32 AM
Ce nu ati inteles fetelor ?

Daca in Limba araba se poate , stunci traducerea se poate .

Nu exista Quran decat in limba araba , si ce aveti in romana este traducerea sensului .

imanikka
06-11-2006, 02:08 AM
Si ce strigi asa?:smile308: :smile308:
Pai noi referitor la traducere nu stiam , dar gata am inteles
Vad ca te-ai enervat rau ...:D

Ishtar
06-11-2006, 02:16 AM
SA WR WB,

De aici:

http://63.175.194.25/index.php?ln=eng&ds=qa&lv=browse&QR=2564&dgn=4

intelegem ca,
-majoritatea fuqahaa' spun ca este interzis unei femei care are ciclu sa recite Qur'an,cu exceptia acelor scurte pasaje care reprez. dhikr(cum ar fi:“Bismillaahi’r-Rahmaani’r-Raheem” sau “Innaa Lillaahi wa innaa ilayhi raaji’oon”),sau alte fraze care constituie,in mod obisnuit,du'aa.
In sprijinul acestei opinii sunt prezentate 2 Ahadith,cu explicatiile aferente.

-sunt unii oameni de religie,care spun ca recitarea din Qur'an este permisa si sunt date 4 observatii,in sprijinul acestei afirmatii.

Concluzia celui care a formulat raspunsul este ca,aceasta a doua opinie este cea corecta.
Tot autorul subliniaza ca,este vorba ,in ambele cazuri ,de recitare din memorie!
Daca vorbim de Mushaf(versiunea araba a Qur'an-ului),lucrurile stau foarte clar:este interzis!Si sunt prezentate drept argumente
Ayah 56:79 si o scrisoare a Profetului(SAWS) catre ‘Amr ibn Hazm,in care acesta comunica poporului yemenit:"nimeni nu trebuie sa atinga Qur'an-ul,decat daca este taahir"

Deasemeni,aici:

http://63.175.194.25/index.php?ln=eng&ds=qa&lv=browse&QR=70403&dgn=4

este specificat faptul ca s-ar putea citi din Mushaf,tinandu-l cu ceva care sa constituie o bariera intre Qur'an si mainile noastre.(cum ar fi manusi sau o bucata de panza curata)

Aici,

http://63.175.194.25/index.php?ln=eng&QR=60213

despre interdictia femeii de a intra in moschee cand are ciclu.

Aici,

http://63.175.194.25/index.php?ln=eng&ds=qa&lv=browse&CR=260&dgn=4

intrebari si raspunsuri despre diferite ipostaze in care poate fi pusa o femeie(la ciclu sau dupa nastere) si felul in care trebuie sa reactioneze.(sunt 6 pagini!!!)

Aici,

http://www.usc.edu/dept/MSA/fundamentals/hadithsunnah/bukhari/006.sbt.html

o serie de Ahadith(Sahih Bukhari) care au ca subiect perioadele menstruale.

Aici,

http://www.themuslimwoman.com/hygiene/naturalblood.htm

este prezentata aceasta chestiune in detaliu,si sunt raspunsuri la toate intrebarile pe care le-ati pus aici.
Textul este preluat din "Islamic Fatawa Regarding Women"
si spune,referitor la traduceri,ca ele pot fi citite de catre femei in orice conditie.Deasemeni,cartile in care textul quranic original( in limba araba,deci) este mai putin(cantitativ,vorbind) decat traducerea sau comentariul.Se face analogie cu scrisorile trimise de Profet(SAWS) unor regi nemusulmani,scrisori care cuprindeau si versete din Qur'an.

Aici,
http://www.amrkhaled.net/mailfaq/index.php?loc=qanda&cat=7&id=263

niste recomandari facute noua ,femeilor,pentru perioada Ramadanului in care nu putem posti.Cum sa facem pentru a ne pastra "in forma".:)

Mai mentionez ca ,link-urile de la " islam-qa" au raspunsurile valabile in mai multe limbi.Ele sunt documentate riguros,asa cum ne invata religia noastra.

Si Allah(SWT) stie cel mai bine!
(

maryam
06-22-2006, 03:02 PM
Una este sa reciti si alta este sa citesti...poti citi pe pc,pe muhafiz,de la tv,etc...si asa cum a zis suleiman chiar cele aflate in perioada menstruatiei pot recita dc sunt profesoare sau eleve...cat despre lb. romana sau orice alta limba este doar o carte de explicare a sensurilor,Quranul nu exista decat in lb. araba...despre atingere nu aveau cum sa fie hadisuri pt. ca in timpul Profetului saaws nu se editase Quranul...:give_rose:

Ishtar
06-23-2006, 01:40 AM
...despre atingere nu aveau cum sa fie hadisuri pt. ca in timpul Profetului saaws nu se editase Quranul...:give_rose:

Hi,hi Hajje scumpa,vezi cum te-am prins:D !...ca n-ai citit "Ulum al Qur'an"???
Ia vezi tu capitolul 2 "transmiterea revelatiei coranice",exact la "transmiterea textelor scrise"...si mai vorbim apoi.Pup u.

Intre timp,o sa postez un subiect cam pe tema asta,fiindca tot am gasim ceva ce am tradus mai demult,pentru a formula un raspuns la o intrebare de-a Anamariei,pe alt forum.

Cat despre link-urile date de mine,erau mai mult pentru ca Daniela sa-si poata forma o imagine de ansamblu,cunoscand mai multe pareri.

Daca ma intreaba cineva, personal eu evit sa ating Qur'an-ul in aceste perioade.Cred ca e mai bine asa.

O seara binecuvantata va doresc!

suleiman
06-23-2006, 01:53 AM
Pai nu stiu de ce prelungiti vorba :)
Se vede ca sunteti femei :D

Tahir = Cel care s-a spalat din Janabah .

Daca sunt pareri diferite , luati-va dupa cel care argumentele mai puternice bazate pe Quran , Sunnah , Limba araba ..
Ca acela care nu stie araba nu are cum sa inteleaga nici Quranul si nici Sunnah.

Iar daca toate parerile sunt la fel de bine argumentate, mergeti pe calea cea usoara ...

maryam
06-23-2006, 02:07 AM
Hi,hi Hajje scumpa,vezi cum te-am prins:D !...ca n-ai citit "Ulum al Qur'an"???
Ia vezi tu capitolul 2 "transmiterea revelatiei coranice",exact la "transmiterea textelor scrise"...si mai vorbim apoi.Pup u.



ESTE FOARTE ADEVARAT CA NU AM CITIT ACEASTA,PUTEAI SA MA INTREBI,CA ITI SPUNEAM...:D :D :999: parca mi-te inchipui pe acasa facand asa cu puii tai,sau iti intri de acum in rolul de soacra?:999:

Stiu ca doar copii fragmentate au existat in timpul vietii Profetului saaws ?
Hai vino si spune-mi despre ce e vorba,mashaa ALLAH !

Ishtar
06-23-2006, 02:15 AM
Stai ca vin acusi,da' nu aici,ca vezi ca si asa Suleiman ne cearta ca lungim pelteaua:give_rose: :give_rose:
cate una pentru fiecare
chiar am glumit...
mai, se vede asa de departe ca-s baba?:confused: :36_1_21:

maryam
06-23-2006, 02:19 AM
Stai ca vin acusi,da' nu aici,ca vezi ca si asa Suleiman ne cearta ca lungim pelteaua:give_rose: :give_rose:
cate una pentru fiecare
chiar am glumit...
mai, se vede asa de departe ca-s baba?:confused: :36_1_21:

Nu, esti ............mashaa ALLAH o dulce,sa stii:give_rose: ,lasa-l pe suleiman,e barbat ce vrei,trebuie sa-si manifeste si el cumva autoritatea: :36_1_21:


P.S Dc citeste,m-am ars,iar ma trage de urechi:scenic: :36_1_21: