PDA

View Full Version : Semnele Orei...



imanikka
03-18-2006, 01:13 AM
Assalam WRB
Cine este Mahdi ? Ce spune Islamul referitor la el?
Shukran
Allah Akbar

batool391
03-18-2006, 04:43 PM
MAHDI este unul dintre semnele majore ale Zilei de Apoi.
Cine va fi?

Nume> Muhammad sau Ahmad, tatal se va numi Abdallah care va fi dintre urmasii Fatimei. In unele hadithe se spune ca el va veni inainte de ziua de apoi si se va ruga impreuna cu Isus, iar acei oameni vor deveni musulmani.

ummraschid
06-08-2006, 11:49 PM
http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/bismilllllllllllllllllllllah12.gif


assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,

in ultimele zile s-a postat pe forum la diferite topics, despre superstitii, despre sfirsitul lumii si venirea lui Isus (as), de aceea, eu si iubita noastra surioara GABY, ne-am gindit sa incepem un thread , unde sa putem posta informatii cun privire la semnele OREI, CEASULUI , ZILEI INVIERII sau ZILEI JUDECATII....

....bineinteles, membrii crestini de pe forum, vor putea posta si ei, daca au cunostinte in aceasta privinta...rog, insa , cu acest prilej, sa se posteze DOAR la subiect, si chiar daca este greu, fara malitie si fara ironii....

....inshAllah, speram ca traducerea sa fie cit mai exacta, mai ales ca am tradus AMINDOUA, din engleza si franceza , nu direct din araba…





Detalii cu privire la semnele ceasului…



Slava lui Allah ta’ala…

Semnele Ceasului sint semnele care vor precede Yawm al-Qiyaamah , Ziua Judecatii si indica iminenta acesteia…

Ceasul, al Saa’ah, poate fi,

ori

1. ceasul de importanta minora, Saaa’ah sughera, care marcheaza termenul vietii individuale, origine moare, a ajuns acest ceas, si inceteaza sa apartina acestei lumi, trecind in existenta viitoare..
sau

2. Saa'ah kubraa, ceasul de importanta majora, in cursul caruia, oamenii vor fi inviati si scosi din mormintele lor, pt a fi supusi Judecatii si raspatiti sau pedepsiti, conform faptelor lor.

In privinta folosirii termenului de “ceas” in Sfintul Qur’an, acesta se refera la Ceasul de importanta majora, Ziua Judecatii , ca in Sura al-Ahzaab:

“ Oamenii te intreaba destre Ceas.Spune:” Numai la Allah este stinta destre el!” Si de unde sa stii? S-ar putea ca Ceasul sa fie aproape.”
Surat Al-‘Ahzab: 63

Semnele Ceasului sint impartite in doua categorii:

1. Semnele de importanta minora, ashraat al-Saa'ah al-Sughra:

Acestea vor aparea cu mult timp inainte sa vina Ceasul. Printre ele sint imputinarea cunostintelor religiose, propagarea ignorantei, cresterea consumului de alcool, rivalitate si intrecre in a construi edificii cit mai inalte, si multe altele…Invatatii au enumerat pina la 60 de astfel de semne. Unele dintre ele vor acompania semnele majore ale Ceasului, altele vor aparea dupa acestea..

2. Semnele de importanta majora ale Ceasului, ashraat al-Saa'ah al-Kubraa


Acestea sint evenimente extraordinare, iesite din comun, cu putin timp inainte de sosirea Ceasului, cum ar fi,


1. APARITIA LUI MAHDI

Spre sfirsitul timpurilor, isi va face aparitia un barbat dintre membrii Casei , descendent al Profetului Muhammad (saws), prin intermediul caruia Allah ta’ala va face sa triumfe religia Sa, ajutindu-l sa instaureze un climat de dreptate, dupa o perioda de nedreptate si oprimare totala. In timpul guvernarii sale, Umma va cunoaste binefaceri necunoscute pina atunci. Numele acestui barbat va fi asemenea numelui Profetului lui Allah (saws), iar numele tatalui lui va fi asemenea numelui tatalui Profetului lui Allah (saws).El va fi un descendent al Fatimei (ra), fiica Profetului (saws), prin linia lui al-Hassan ibn 'Ali (ra). El isi va face aparitia dinspre Orient. Un numar de ahadith autentice, indica aparitia sa. Dintre acestea, citam:

1. Abu Sa'eed al-Khudri (ra), afirma ca Mesagerul lui Allah (saws) a spus:
” Mahdi va aparea spre sfirsitul existentei comunitatii mele.Allah ii va da lui ploaie , si pamintul va rodi fructele lui, el va imparti bunurile abundente in mod egal, va darui bani sihaahan( cu privire la acest cuvint, se relateaza ca Profetul (saws) fu intrebat:” ce este sihaahan?” Iar el (saws) raspunse:” in mod egal, intre oameni”), vitele se vor inmulti, iar Ummah va deveni mareata. Mahdi va guverna sapte sau opt ani.”
( a se vedea Mustadrak , al-Hakim, nr. 4/ 557-558,El spune : “lantul de transmisie al acestui hadith este impecabil, insa nu este prezent la Bukhari si Muslim.”…Muslim este de aceeasi parere. Al-Albani spune: “ oamenii care au format acest lant, sint thiqaat( demni de incredere )”… Al-Silsilah al-Saheehah, vol.2 pag 336, hadith nr711)


2. Dupa Ali (ra) , Mesagerul lui Allah (saws) a spus: Mahdi este unul dintre noi, adisca din familia mea : dintre membrii Casei ( Profetului saws).Allah il va ghida intr-o singura noapte.
( Musnad Ahmad 2/58 hadith 645, editat de Ahmad Al- Shakhir, care spunea: este isnaad si saheeh. Sunan Ibn Maajah, 2/1367.Acest hadith a fost clasificat de Al-Albani, casaheeh, in Saheeh al-Jaami’ al-Sagheer, 6735)

Ibn Katheer spunea : “Aceasta inseamna ca Allah il va ierta, ii va oferi ajutor, il va inspira si il va ghida, dupa o viata in care nu beneficiase de aceasta.. “(Al-Nihaayah, al-Fitan wa’l-Malaahim, 1/29, editat de Taha Zayni ).

3. Abu Sa’eed al-Khudri(ra) relata: „ Mesagerul lui Allah (saws) spunta : “ Mahdi este din famiglia mea, cu o frunte deosebit de inalta, larga si cu un nas lung, subire si incovoiat.El va umple pamintul cu cinste si dreptate, dupa ce acesta fusese plin de nedreptati si asupriri, si va guverna sapte ani.” ( Sunan Abi Dawud, Kitaab al-Mahdi, 11/375, hadeeth 4265; Mustadrak al-Haakim, 4/557; Acesta spune ca este un hadith saheeh, dupa criteriile lui Muslaim, desi nu este mentionat la Bukhari si la Muslim ; vezi, deasemenea Saheeh al-Jaami, 6736).


4. Umm Salama (ra) spunea: “ L-am auzit pe Mesagerul lui Allah ( saws), spunind: Mahdi este din famiglia mea, dintre descendentii Faatimei, (ra).” (Sunan Abu Dawud, 11/373; Sunan Ibn Maajah. 2/1368. Al-Albaani spunea ca este saheeh in Saheeh al-Jaami, 6734)


5. Jabeer (ra) spunta : “ Mesagerul lui Allah(saws) a spus: “Eesaa ibn Maryam, ( Isus) (as), va cobori, si emirul lor , Mahdi, va spune: Vino si condu-ne in rugaciune. Dar el va raspunde: ”Nu, unul dintre ei ar trebui sa ii conduca, ca o onoare de la Allah pt aceasta Ummah.” Versiunea relatata la Muslim spune: “ … Eesaa ibn Maryam (as) va cobori, si conducatorul lor va spune: “ Vino si condu-ne in rugaciune.” Dar el va raspunde” Nu, unii dintre voi sint imamii celorlalti ca o onoare de la Allah, pt aceasta Ummah”. (Muslim, 225)

6. Abu Sa’eed al-Khudri (ra) a spus: „Mesagerul lui Allah (saws) spunea: “El este unul dintre noi, in urma caruia Eesaa ibn Maryam (as) se va ruga.” (Relatat de Abi Na’eem in Akhbaar al-Mahdi. Al-Albaani spunea ca este saheeh; vezi al-Jaami’ al-Sagheer, 5/219, hadeeth 5796).

7. ‘Abdullaah ibn Mas’ood (ra) relateaza ca Profetul lui Allah (saws) spunea: “Aceasta lume nu se va sfarsi, pina cind arabii nu vor fi condusi de catre un barbat din familia mea, cu numele ca al meu. “(Musnad Ahmad, 5/199, hadeeth 3573 o alta versiune spune: "… al carui nume este la fel cu al meu si al carui tata se va numi ca tatal meu." Sunan Abi Dawud, 11/370).

ummraschid
06-08-2006, 11:57 PM
2. AL-MASEEH AL-DAJJAL ( "ANTI-CHRIST")



Al –Maseeh al –Dajjaal este un om dintre fii lui Adam (as), ale carui insusiri sint descrise in foarte multe ahadith autentice, includ urmatoarele: El va fi un tinar, cu ten roscat, de talie mica, cu parul cret…si va avea un singur ochi, ochiul sau drept fiind ca un bob de strugure plutind…(iesit in afara orbitei) Intre ochii sai va sta scris KA’ FA’ RA in litere despartite, sau “kaffir” (necredincios), pe care fiecare musulman, cititor sau analfabet, le va putea citi. El este un barbat steril, fara descendenti.

Printre hadith care vorbesc de el citam:
1.Hadith d'Ibn Omar(p.A.a)care zice ca Mesagerul lui Allah(saaws),a zis:”am vazut in vis ca m-am intors in jurul casei(La Kaaba)”..Dupa care el(saws) afirma ca l-a vazut pe Issus(a.s)fiul lui Maria(ra).Si apoi l-a vazut pe anti-crist si l-a descris zicand:”e un om foarte corpolent,cu pielea rosie si parul ondulat,chior de ochiul drept,acesta fiind ca oa boaba de strugure care pluteste(Al-Hafiz ibn Hajar zice in al-Fateh6/485:il compara cu o boaba de strugure care se ridica deasupra la alte boabe din ciorchine;
2.Dupa Ibn Omar, Mesagerul lui Allah(saaws),a evocat eminenta venirii a anti-cristului,si apoi a continuat,"Sigur Allah nu este chior ,pe cand anti-cristul este chior de ochiul drept,si ochiul lui semana cu un bob de strugure care pluteste“ (asta a fost raportat de Al-Boukhari13/9 si Muslim 2/237.
3.Imrane ibn Housseyn afirma ca a auzit pe Mesagerul lui Allah(saaws)zicand:nu exista de la crearea lui Adam pana cand vine ORA,o creatura mai impozanta cum e anti-cristul(18/86)
Anti-cristul o sa apara in Orient din partea Khourasan din mijlocul populatiei de evrei d'Aspehan.O sa continuie mersul lui si o sa intre in toate orasele cu exceptia oraselor Mecca si Medina,unde nu poate sa intre pentru ca sunt pazite de ingeri cum a afirmat hadith d'Abou Bakr as-Saddiq in care Mesagerul lui Allah(saaws)a zis:anti-cristul apare in orient intr-o regiune numita Khourasan(raportat de At-Tirmidhi(6/495)si verificat de al-Albani in Sahih al-Djami(3398h)

Tentatiile provocate de anti-crist sint cele mai importante de la creatia lui Adam pana la venirea OREI din cauza ca Allah ii permite sa indeplineasca miracole extraordinare care vor orbi lumea si care o vor arunca intr-o perplexitate totala.Niste hadithuri afirma ca el are un Paradis si un Infern;si ca Paradisul lui e Infern,si Infernul lui e Paradis,si ca el are rauri si munti de paine,si ca el cere Cerului sa ploua,si Cerul il asculta si indeplineste,si ca o sa dispuna de resursele pamantului,si ca el va tranversa distantele cu viteza ploii batute de vant;
Ca protectie contra tentatiei lui,Profetul(saaws)a orientat membri comunitatii lui spre ceea ce este capabil potential sa protejeze dupa cum zice in haddith d'Abou Houyrayra(p.A.a)dupa care Mesagerul lui Allah(saaws)a zis:cereti lui Allah la sfarsitul rugaciuni(tashahhud)sa va protejeze impotriva pedepsei Iadului,impotriva pedepsei gropi,impotriva tentatiilor vieti si a morti si impotriva tentatiilor anti-cristului(raportat de Muslim5/87)
Printre mijloacele de protejare impotriva lucrurilor proaste aduse de anti-crist,est invatarea pe de rost a versatelor de la Sura Grota(primele zece versate)
Profetul(saaws)a ordonat citirea de la inceput a acestei sure la vederea anti-cristului.Este vorba de cele 10 versate ale Surei Grota cum il afirma un hadith de Nawwas ibn Samaan dupa care Profetul(saaws)a zis:sa citeasca Sura Grota oricine il intalneste.(raportat de Mouslim 18/65).In hadithd'Abou Darda(p.A.a)Profetul(saaws) a zis:oricine invata pe de rost primele 10 versate ale Surei Grota o sa fie imunizat contra anti-cristului(raportat de Muslim18/75)


3.COBORAREA LUI ISSUS(a.s)



Dupa iesirea anti-cristului si nenorocirile produse de acesta, Allah o sa trimita pe Issus (a.s), el o sa coboare pe pamant langa Farul ALB situat in estul Damascului cu mainile lasate pe aripile la doi Ingeri.Cand apleaca capul transpiratia curge, iar cand il ridica capul o sa lase sa pice bucati de coral(perle din argint carora li sa dat forma de piese mari de coral).Este vorba aici sa arate ca picaturile de transpiratie sunt asemanatoare coralului care o a curga din capul lui. Aceasta suduare se compara cu coralul pentru a arata puritatea celor doua elemente.

Orice necredincios care o sa miroasa mirosul gurii lui moare.Si mirosul gurii va ajunge pe lungimea vederii lui. O sa coboare intr-un grup victorios care or sa se bata sa apere adevarul, grupul acesta care s-a adunat ca sa combata anti-cristul.Coborarea lui va coincide cu ora celebrarii slujbei,si o sa se roage in spatele Imamului grupului. Hadith Abu-Hourayra(p.A.a)dupa care Profetul (saaws) a zis:pe cine tine sufletul meu lui coborarea lu Issus(a.s)fiul lui Maria e eminent;o sa fie pentru voi arbitru just si o sa sparga crucea si o sa omoare porcii si o sa termine razboiul,si o sa va dea atatea bunatati incat nimeni nu mai vrea.In acest moment o singura posternare o sa fie mai buna decat toata lumea si continutul ei.

1. Abu-Hourayra zice:cititi daca vreti apropourile lui Allah:nu o sa fie nimeni din lumea omenilor cartilor care nu o sa aiba incredere in El inaintea morti Lui.(Coran,4:159)(raportat de Boukhari6/496 si Muslim2/189).

2. Dupa Abu Hourayra(p.A.a)Profetul (saaws)a zis:cum o sa fiti la coborarea lui Issus(a.s)fiul lui Maria,cand Imamul vostru o sa fie unul dintre ai vostri?(raportat par Boukhari6/491 si Muslim 2/193.)
Ibn Kathir zice:niste hadith concordante emise de Mesasgerul lui Allah(saaws)indica ca el a afirmat coborarea lui Issus(a.s)inaintea zilei de apoi ca un Imam si un arbitru echitabil (Ibn Kathir,tafsir7/223).

Sursa:Islam Q§A

Sheikh Muhammed Salih Al-Munajjd



...fie ca Allah ta'ala sa ne faca pe toti , dintre cei dreptcredinciosi si bineplacuti LUI , sa ne daruiasca iertarea SA si Gradinile Jannah-ei !...inshAllah, AMIN.

assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu

huda_alrahim
06-09-2006, 02:29 AM
MashaAllah..ce frumos....shukran pentru traducere...
are cineva deja tradus sau scris despre semnele Zilei de Apoi care deja s-au petrecut? ar fi frumos sa postam in coontinuare la acest subiect, caci suntem foarte harnici la conflicte si certuri, dar din pacate nu si la invataturile de la Islam...Allah sa ne indrume sa facem numai bine...

Nadia
06-09-2006, 06:14 AM
Masha Allah, surioara UmmRaschid si Surioara Gabita...eu le stiam toate astea dar le citisem in engleza si acum citindu-le in romana parca imi place mai mult:smile16: Allah sa va rasplateasca, insha ALLAH

aiscia
06-09-2006, 12:23 PM
SUNTETI MINUNATE MASHAALLAH,ALLAH TA'ALA SA VA RASPLATEASCA PENTRU EFORTUL VOSTRU...STIM CA NU E USOARA MUNCA PE CARE O DEPUNETI..SI STIM CAT E DE DIFICIL CA PRIN TRADUCERE SA PASTREZI SENSUL FRAZELOR...
........ALLAH SA VA BINECUVANTEZE.........


*********************ACESTE FLORI SUNT PENTRU VOI*****************
http://img80.imageshack.us/img80/484/9082555406pc.jpg

gabriela guettat
06-09-2006, 01:41 PM
Va multumim si sa stiti ca tot ce facem, facem din dragoste pentru ALLAH swt,si ne rugam sa ne binecuvanteze pe mai departe,pe noi toti, inshallah!
:o :o :o

hadiya
06-09-2006, 03:51 PM
As Salamu'Alaykum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu


BarakaAllahu fikum,pentru aceste informatii,mashaAllah
ca Allah Ta'ala sa fie multumit de voi si sa va rasplatesca .

Anna
06-09-2006, 07:26 PM
mashAllah ummraschid postarile tale sunt atata de frumoase si informative...si foarte placute de citit...
Allah sa te rasplatesca cu Paradisul habibti...
Fie ca Allah sa te binecuvanteze

hannen
06-11-2006, 12:15 PM
MashaAllah..ce frumos....shukran pentru traducere...
are cineva deja tradus sau scris despre semnele Zilei de Apoi care deja s-au petrecut? ar fi frumos sa postam in coontinuare la acest subiect, caci suntem foarte harnici la conflicte si certuri, dar din pacate nu si la invataturile de la Islam...Allah sa ne indrume sa facem numai bine...

InshaAllah ,peste vreo saptamana imi ajung cartile imprumutate.Am sa verific in cea care se numeste chiar asa "Semnele zilei de Apoi" sa vad care dintre semnele deja intimplate sunt mentionate si am sa continuu(daca gasesc,caci am citit cartea de multisor si nu mai retin)

Anna
06-15-2006, 02:06 AM
De ce este atata de greu sa spunem adevarul si asa de usor sa spunem o minciuna?
De ce suntem asa de somnorosi in mosqee si tocmai cand s-a terminat rugaciunea suntem plini de energie?
De ce ne este atat de greu sa vorbim despre Allah ,dar este atata de usor sa barfim?
De ce este atata de greu sa citim un articol islamic si este atata de usor sa citim o barfa?
De ce ne este atata de usor sa stergem un email despre Allah dar le trimitem mai departe pe cele "lumesti?"
De ce spatiul mosqeelor de micsoreaza pe cand cel al discotecilor devine neincapator?
Renunti??!!!
Gandeste-te bine....

Aminteste-ti mereu ca Allah ne priveste

Cata dreptate avea Profetul Mohamed(Saw)...astea sunt in mare semnele prezise de ele acuma 1400 de ani:
Camilele nu vor mai fii folosite ca mijloc de transport.

Distanta pe pamant va fii mai usor de parcurs.

Caii nu vor mai fii folositi in razboaie.

Musulmanii vor infrange bizantinii care se va termina cu cucerirea Constantinopolului.

Evreii se vor aduna din nou sa traiasca in Bilad Canaan

Cladiri inalte vor fii construite.

Disparitia dorintei de cunoastere si instalarea ignorantei ce va duce la multe crime

Adulterul va fii foarte raspandit,si bautul vinului va fii un obicei normal si comun.

Numarul barbatilor va descreste in timpce numarul femeilor va creste pana cand vor fii 50 de femei pentru un barbat.

Islamul va fii dat la o parte;pana cand se va uita de post,rugaciune,ritualuri,etc

Allah va trimite o boala incurabila pentru cei ce au relatii sexuale nepermise(sida?!)

Oamenii vor incepe sa creada in stele si sa respinga Al-Qadr.


Oamenii vor trece pe langa morminte si vor vrea sa fie ei in locul celor morti.

Doua grupuri de oameni foarte mari se vor lupta unul impotriva celuilalt si ambele vor avea aceiasi religie.

Cu aproximatie vor aparea 30 de Dajjali fiecare pretinzand ca este mesagerul lui Allah.

Numarul cutremurelor va creste considerabil

Timpul va trece repede

Se va instala o tristete generala

Numarul crimelor va creste

Bogatia materiala va creste

Femeile vor purta haine dar in acelasi timp vor fii dezbracate.

Abdul Rahman
06-22-2006, 08:46 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

'huda_alrahim' : "MashaAllah..ce frumos....shukran pentru traducere...
are cineva deja tradus sau scris despre semnele Zilei de Apoi care deja s-au petrecut?"

Semn minor nr. 1 care vesteste 'Ziua de Apoi' si care deja s-a petrecut : moartea Profetului Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !)

Moartea Profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) survenita din cauze naturale a insemnat o mare nenorocire atat pentru companionii sai, cat si pentru intreaga lume musulmana.

Anas a povestit :

"Cand starea sa s-a agravat, Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) a devenit inconstient. Atunci, Fatima a zis :

'O, cat de mult sufera tatal meu!'

El a zis :

'Pana la sfarsitul acestei zile, tatal tau nu va mai simti nicio durere'

Cand s-a stins, ea a spus :

'O, tata, ce ai raspuns la chemarea Domnului !
O, tata, a carui locuinta este Gradina Paradisului (Al-Firdaus) !
O, tata, am aflat vestea (mortii tale) de la ingerul Gabriil!'

La inmormantarea sa, Fatima a zis :

'O, Anas ! Esti bucuros sa arunci pamant peste Messagerul lui Allah?' " (relatat de Bukhari)

La inmormantare, toti companionii au deplans din suflet moartea Profetului, in timp ce Revelatia (Wahi) a fost de-a pururea oprita.

<<Anas a relatat ca dupa moartea Mesagerului lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) Abu Bakr i-a spus lui Omar :

"Sa mergem s-o vizitam pe Umm Aiman, asa cum obisnuia si Profetul !" Cand au ajuns, ea a inceput sa planga. Ei (Abu Bakr si Omar) i-au spus : "Care este motivul lacrimilor tale ? Ceea ce e (in Lumea de Apoi) rezervat Mesagerului lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) este mult mai bun decat aici (in aceasta viata pamanteasca) !"

Ea a spus : "Plang, nu pentru ca nu as sti ca tot ce este rezervat Mesagerului lui Allah (in Lumea de Apoi) este mai bun (decat in aceasta viata), ci plang caci Revelatia venita din ceruri a incetat".

Atunci amandoi au izbucnit in lacrimi si au inceput sa planga impreuna cu ea. >> (relatat de Muslim)

Din nefericire, dupa moartea profetului Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) unii musulmani arabi s-au intors la indeletnicirile lor pagane starnind critici in lumea musulmana.

Mai mult, moartea Profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !), urmata de moartea lui Omar si a lui Osman (Allah sa fie multumit de ei !) a grabit izbucnirea unei revolte in lumea musulmana internationala, ceea ce a condus la crearea mai multor grupari.

Abdul Rahman
06-22-2006, 09:14 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !


Semn minor nr.2 care vesteste 'Ziua de Apoi' si care deja s-a petrecut : Cucerirea si redeschiderea Casei Sfinte de la Ierusalim

Printre semnele minore ce prevestesc Ziua de Apoi si care s-au petrecut deja se numara si cucerirea si redeschiderea Casei Sfinte de la Ierusalim, cel de-al treilea sfant lacas al lumii musulmane, dupa moscheea sfanta de la Mecca si moscheea Profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) din Medina.

Impreuna cu companionii sai, Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) se ruga, folosind pentru un timp aceasta moschee ca fiind prima directie (spre care se indreapta musulmanii in rugaciune- Qibla), apoi aceasta a revenit la Sfanta Ka'aba din Mecca. Mesagerul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) ne-a avertizat, cu mult inainte, de aceasta cucerire.

Casa Sfanta ('Masjid Quds'), prima directie (Qibla) a lumii musulmane, este locul de unde a calatorit Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !), facand escala intr-o singura noapte (Calatoria Nocturna), in care s-a intalnit cu toti profetii si trimisii lui Allah Preainaltul si a vizitat, in aceeasi noapte, cele sapte sfere ceresti.

Companionii Profetului, stiau foarte bine acest lucru si s-au grabit sa elibereze Casa Sfanta din mainile bizantinilor.

Prima data, Omar bin Al-Khattab, cel de-al doilea calif al Islamului, a capturat si a deschis Casa Sfanta din Ierusalim in anul 15 Hegira.
Bravul conducator musulman Salahud-din Aiiubi, in expeditia militara de la Hittin a recastigat in anul 583 Hegira, Casa Sfanta din Ierusalim (Bait-ul-Maqdis). Dupa moartea acestui brav conducator, intre urmasii sai s-au ivit mari neintelegeri.
Acest lucru le-a permis evreilor si crestinilor sa cucereasca fara lupta sau expeditii militare Ierusalimul. Astfel, musulmanii au pierdut Sfanta Casa din Ierusalim de inca doua ori (prima data pentru zece ani si a doua oara, pentru un an).

Abdul Rahman
06-22-2006, 09:23 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !


Semn minor nr.3 care vesteste 'Ziua de Apoi' si care deja s-a petrecut : Molima

Alt semn minor al 'Zilei de Apoi' care deja s-a intamplat este molima, asa cum profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) ne-a instiintat : 'o molima ce ne va ucide, precum molima ce ucide oile'.

Acest semn a fost relatat de Auf bin Malik, iar Bukhari l-a inclus intre semnele minore ce vestesc 'Ziua de Apoi'

Aceasta boala contagioasa s-a raspandit imediat dupa ce, in anul 18 Hegira, Omar bin Al-Khattab a cucerit Casa Sfanta din Ierusalim in regiunea Amuas situata intre Siria si Palestina, ceea ce a cauzat moartea a 25.000 (!) de musulmani, printre care si Abu Ubaida bin Al-Jarrah.

Abdul Rahman
06-22-2006, 09:55 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !


Semn minor nr.4 care vesteste 'Ziua de Apoi' si care deja s-a petrecut : Uciderea califului Osman si dezmembrarea natiunii

Printre semnele minore prevestite de Mesagerul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) se numara si uciderea celui de-al treilea calif, Osman, de catre razvratiti.

Abu Huraira a relatat ca Mesagerul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) a zis :"Ziua de Apoi nu va veni pana ce doua grupari (musulmane) nu se vor infrunta si va fi un masacru dezastruos, insa pierderile vor fi egale"(relatat de Muslim)

De asemenea, Abu Musa Al-Ashari a povestit :

<<Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) a mers la Medina cu unele treburi si eu l-am urmat. Cand a intrat in gradina, m-am asezat la intrare si mi-am zis : 'Astazi voi fi pazitorul Profetului, chiar daca el nu mi-a poruncit acest lucru'.

Mesagerul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) a mers, si-a terminat treaba, apoi s-a dus si s-a asezat pe marginea cismelei, si-a dezvelit picioarele si le-a introdus in ea.

In acest timp, a sosit si Abu Bakr si a cerut permisiunea de a intra. Eu i-am zis (lui Abu Bakr) :

'Asteapta pana obtin permisiunea !'

Abu Bakr a asteptat afara, iar eu am mers la Profet si i-am spus :

'Abu Bakr cere permisiunea de-a intra.

El a zis :

'Lasa-l sa intre si anunta-l cu bucurie ca va intra in Paradis.'

Asadar, Abu Bakr a intrat si s-a asezat la dreapta Profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !), si-a dezvelit picioarele si le-a introdus in cismea.

Apoi a venit si Omar, iar eu i-am spus :

'Asteapta pana obtin permisiunea Profetului'

Mesagerul lui Allah a spus :

'Lasa-l sa intre si anunta-l cu bucurie ca va intra in Paradis'

Omar a intrat, s-a asezat la stanga Profetului, si-a dezvelit picioarele si le-a introdus in cismea, astfel ca o parte a cismelei era ocupata si nu mai era niciun loc.

Apoi a venit si Osman si eu am zis :

'Asteapta pana obtin permisiunea'

Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) a zis :

'Lasa-l sa intre si anunta-l cu bucurie ca va intra in Paradis, insa o nenorocire va cadea asupra lui'

Cand a intrat, nu a gasit niciun loc liber langa ei, asa ca s-a asezat pe cealalta parte, si-a dezvelit picioarele si le-a introdus in cismea.

"Mi-am dorit ca un frate al meu sa vina, asa ca m-am rugat la Allah pentru asta."

(Ibn Al-Musaiiab a zis : 'Am interpretat aceasta [povestirea] ca indicand mormintele lor. Primele trei sunt impreuna, iar mormantul lui Osman este separat de al lor !' >> (relatat de Al-Bukhari)

Osman (Allah fie multumit de al !) a avut multa rabdare. Avea increderea ca previziunea Profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) se va adeveri.

Cu toate acestea, el nu a dus nicio actiune razbunatoare impotriva agresorilor sai si chiar a incercat sa-i impiedice pe aliatii sai sa comita astfel de fapte.

Este unul dintre modelele pe care musulmanii si nu doar trebuie sa le urmam !

Previziunea Profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) s-a adeverit : Osman a fost ucis de dusmanii aprigi ce doreau sa-l inlature de la putere ...

Abdul Rahman
06-22-2006, 10:24 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !


Semn minor nr.5 care vesteste 'Ziua de Apoi' si care deja s-a petrecut : Batalia de la Gemel

Abu Huraira a relatat ca mesagerul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) a zis :

'Ziua de Apoi nu va veni pana ce doua grupari [musulmane] nu se vor infrunta si va rezulta un conflict sangeros si pierderile vor fi egale'(relatat de Muslim)

Dupa martiriul lui Osman (Allah sa fie multumit de el !), batalia de la Gemel a constituit una dintre marile nenorociri ce s-au abatut asupra natiunii musulmane.

Acest nefericit incident s-a purtat, pe de o parte, intre Ali bin Abu Talib si, pe de alta parte, A'isa, Talha si Zubair - Allah Preainaltul sa fie multumit de ei !

Ali ezita sa fie noul calif dupa ce societatea musulmana a fost atrasa intr-un sir de nenorociri, consecinta a asasinarii lui Osman. Totusi, dupa numeroasele presiuni facute asupra sa de catre musulmani, a fost obligat sa accepte oferta.

Dupa lungi discutii si negocieri, Talha si Zubair i-au acordat lui Ali sprijinul lor conditionat.

Pentru inceput s-au intalnit cu A'isa si au discutat despre adevaratele motive ce s-au aflat in spatele uciderii lui Osman. I-au cerut lui Ali sa-i gaseasca pe toti cei care au complotat impotriva lui Osman si sa-i predea nevatamati. Acesta, insa, nu a dat nicio atentie cererii lor si nici nu a comentat-o. El se astepta sa se rezolve imediat aceasta problema si sa porunceasca o pedeapsa capitala. Insa ei nu au fost de acord cu mijloacele folosite pentru a aduce la infaptuire acest plan.

Aceste circumstante au condus la izbucnirea unui razboi civil intre cele doua parti musulmane.

Principalul scop al lui Talha, Zubair si al A'isei nu a fost acela de a se pregati de lupta. Ei au incercat sa minimalizeze revolta si sa aduca pacea printre randurile razboinice ale societatii musulmane. De asemenea, se urmarea pedepsirea adevaratilor vinovati de uciderea bravului calif Osman.

Ce trebuie retinut, este ca 'ziua Gemel' nu a fost dinainte stabilita ca fiind o lupta !
Ei au inceput batalia dintr-o greseala si aceasta a scapat de sub control. Pe scurt, evenimentele au fost urmatoarele :

- fanaticii implicati in uciderea lui Osman se temeau de negocierile lui Ali de-a face un armistitiu cu alte factiuni;

- acesti fanatici, prin urmare, au inceput atacurile militare odata cu instalarea taberei lui Talha si Zubair;

- Talha si Zubair au inteles gresit ca erau atacati din porunca lui Ali, aparandu-se din rasputeri;

- Ali, nu avea insa nici cea mai mica cunostinta de ceea ce se intampla si a presupus, la randu-i eronat, ca atacul a inceput din cauza lui Zubair si a lui Talha, cu scopul de a-l inlatura de la putere si, prin urmare, a luat la randul sau masuri in acest sens.

Asadar, aceasta nenorocire a avut loc dintr-o simpla greseala. A'isa se afla in lacasul ei si, dupa spusele istoricilor, nu a participat si nici macar nu a asistat in vreun fel la lupta (sursa documentara : 'Manhaji As-Sunna' scrisa de seicul Islamului Ibn Taimiia)

Din aceasta batalie, dragii mei, trebuie sa invatam o lectie importanta, si anume ca trebuie sa fim cat mai atenti impotriva oricaror neintelegeri conduse de fanaticii ce lupta impotriva ideologiei, unitatii si a integritatii islamice !

va urma ...

amal
06-23-2006, 01:16 AM
dar aceste semne nu s-au petrecut cu mult timp in urma?

si in crestinism se vorbeste despre un sfarsit care e "aproape"...ori de la implinirea unor semne au trecut multe secole.

Abdul Rahman
06-23-2006, 02:47 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !



Acestea sunt semnele incadrate in categoria celor minore si despre care Profetul nostru drag (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui !) ne-a spus, marturie stand nenumaratele hadisuri autentice : Abu Dauud, Tirmidhi, Muslim, Bukhari, Ahmed fiind doar cativa dintre cei care le-au relatat preluandu-le de la companioni precum Huzaifa, Anas, Abu Sa'id Khudri, Udai bin Hatim si multi altii (Allah Preainaltul sa fie multumit de ei toti !).

Este adevarat ca ele nu s-au petrecut acum 50 sau 150 de ani, dar nici nu conteaza prea mult, in opinia mea, acest aspect relativ. In plus, daca facem referire la unitatea de masura a timpului din Sfantul Coran (1zi=50.000 ani), lucrurile devin si mai clare : sunt evenimente recente.

Ceea ce este bine sa retinem este faptul ca, dupa cum stim cu totii, a crede in 'Ceasul din Urma' si in semnele acestuia este un aspect foarte important al 'credintei in cele nevazute'. Iar, la randul sau, 'credinta in cele nevazute' este fundamentala in credinta islamica.

Credinta in 'Ziua Judecatii' nu inseamna, insa doar simple cuvinte. Trebuie sa fim constienti de prezenta si bunatatea lui Allah Preainaltul. Cand facem acest lucru nu mai avem in fata ochilor anii, secolele sau mileniile, nu mai categorisim evenimentele ca fiind de intamplare 'recenta' sau 'indepartata'.

Toate fatarniciile si natura trecatoare a prezentului inceteaza sa ne mai domine, caci vedem 'Ziua de Apoi' ca si cum ar fi cea prezenta, cand citim cu totii aceste cuvinte.

Importanta 'Zilei de Apoi' este colosala, covarsitoare. Nu intamplator in Nobilul Coran sunt folosite in mod repetat 19 nume diferite pentru a sublinia tocmai acest lucru.

Iata cum se prezinta in Nobilul Coran structural ceea ce am spus mai sus :

1. 'As-Sa'ah' ['Ceasul'] se repeta in versetele Nobilului Coran de 48 de ori. Numai de 40 de ori este folosit cu sensul de 'Ziua de Apoi'

[6:31], [6:40], [7:187], [12:107], [15:85], [16:77], [18:21,36], [19:75], [20:15], [21:49], [22:1,7,55], [25:11,11], [30:12,14,55], [31:34], [33:63,63], [34:3], [40:46,59], [41:47,50], [42:17,18], [43:61,66,85], [45:27,32,32], [47:18], [54:1,46,46] si [79:42]

2. 'Yaum Al-Ba'th'['Ziua Invierii'] se repeta doar de doua ori :

[30:56,56]

3. 'Yaum Ad-Din'['Ziua Judecatii', 'Viata deApoi'] se repeta de 13 ori :

[1:4], [15:35], [26:82], [37:20], [38:78], [51:12], [56:56], [70:26], [74:46], [82:15, 17, 18], [83:11]

4. 'Yaum Al-Nasrata'['Ziua Suspinului'] este folosit o singura data :

[19:39]

5. 'Ad-Dar-ul-Aakhira'['Casa cea Vesnica'] se repeta de noua ori :

[2:94], [6:32], [7:169], [12:109], [16:30], [28:77,83], [29:64], [33:29]

6. 'Yaum At-Tanaad'['Ziua Chemarii'] este folosit doar o singura data :

[40:32]

7. 'Dar Al-Qaraar'['Casa Odihnei'] este folosit o singura data :

[40:39]

8. 'Yaum Al-Fasl'['Ziua Despartitoare (intre bine si rau'] este folosit de sase ori :

[37:21], [44:40], [77:13, 14, 38], [78:17]

9. 'Yaum Al-Jam'a'['Ziua Adunarii'] se repeta de doua ori :

[42:7], [64:9]

10. 'Yaum Al-Hisaab'['Ziua Socotirii'] se repeta de cinci ori :

[14:41], [38:16], [38:26], [38:53], [40:27]

11. 'Yaum Al-Ua'id'['Ziua amenintarii'] este folosit o singura data :

[50:20]

12. 'Yaum Al-Khulud'['Ziua Vesniciei'], ca si precedentul este folosit o singura data cu sensul de 'Ziua de Apoi' :

[50:34]

13. 'Yaum Al-Khuruj'['Ziua iesirii (din morminte)'] este folosit, de asemenea, o singura data :

[50;42]

14. 'Al-Uaaqi'a'['cea care trebuie sa se intample'] se repeta de doua ori cu sensul de 'Ziua de Apoi':

[56:1], [69:15]

15. 'Al-Haaqqa'['cea adevarata'] se repeta de trei ori cu sensul de 'Ziua de Apoi' :

[69:1], [69:2], [69:3]

16. 'Al-Taammat-ul-Kubra'['Ziua marii nenorociri'] este folosit in Nobilul coran doar o singura data :

[79:34]

17. 'As-Sakhha'['Ziua cand va veni nenorocirea cea mare'].

Acest termen este folosit numai o singura data in Nobilul Coran si se refera la ziua in care se va auzi vuietul asurzitor (adica a doua suflare din trambita) ce vesteste 'Ziua de Apoi' :

[80:33]

18. 'Al-Aazifa'['Ziua ce este aproape; se apropie cea care este aproape'] este folosit de doua ori cu sensul de 'Ziua de Apoi' :

[40:18], [53:57]

19. 'Al-Qaari'a'['Ziua Judecatii; Ziua aceea care loveste'] se repeta de patru ori cu sensul de 'Ziua de Apoi' :

[69:4], [101:1,2,3]

Abdul Rahman
06-24-2006, 12:23 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Semn minor nr.6 care vesteste 'Ziua de Apoi' si care deja s-a petrecut : Batalia de la Siffin

Asa cum am vazut deja, Mesagerul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui !) prevazuse ca 'Ziua de Apoi' nu va veni pana ce doua grupari musulmane nu se vor infrunta si va rezulta un conflict sangeros si pierderile vor fi egale.

Dupa batalia de la Gemel a urmat un nou nefericit eveniment care sa implineasca aceasta profetie, si anume batalia de la Siffin (36 d.H.)

Numarul victimelor acestei lupte sangeroase, dupa afirmatiile istoricilor, s-a ridica la aproximativ 70.000 in fiecare dintre cele doua tabere combatante : cea a califului Ali, respectiv a califului Damascului - Ma'auia

Nour0604
06-24-2006, 12:43 AM
MashALLAH dnul Dan, ALLAH swt sa va rasplateasca. Sa ne mai scrieti... eu citesc cu mare interes pentru ca unele detalii nu le stiam:smile308:

Abdul Rahman
06-24-2006, 12:54 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !


Semn minor nr.6 care vesteste 'Ziua de Apoi' si care deja s-a petrecut : aparitia Khauarijilor

Secta Khauarijilor :

- a aparut ca adversari ai califului Ali bin Abu Talib, imediat dupa batalia de la Siffin;

- importanta lor nu trebuie omisa - aceasta secta conducand la formularea intrebarilor legate de califat, dar si la dezvoltarea unor doctrine -, dar nici supralicitata.

- secta avea sediul in Harora, un sat din apropierea orasului Kufa, din Iraq.

http://news.bbc.co.uk/media/images/40002000/gif/_40002046_iraq_kufa_map150.gifhttp://i-cias.com/e.o/ill/kufa01.jpghttp://img.lenta.ru/iraq/2004/08/26/kufa/picture.jpg

- caracterizarea sectei :

a) principalul lor argument era ca, in ultimele sale zile de califat, Osman o luase pe o cale gresita si au hotarat sa-l ucida sau sa-l inlature de la putere;

b) isi exprimau necredinta in cei ce comiteau pacate mari fara sa se caiasca;

c) erau hotarati sa-i elimine pe cei din comunitatea musulmana care li se opuneau, creand confuzie si groaza in Islam;

d) au savarsit fapte ingrozitoare (ex. : au taiat abdomenul sotiei lui Abdullah bin Khabbab bin Al-Arat, un companion de seama al Profetului -pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui ! -, si au scos copilul ce urma a se naste etc.)

e) se vedeau ca niste adevarati invatati;

f) era compusa din mai ulte grupuri, primul fiind 'Zul-Khuaissa', iar ultimul 'Zul el-Thadia'

- profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui !) prevazuse ca aceasta secta va fi rezultatul unei neintelegeri, lucru care s-a adeverit pe deplin, grupul fiind rezultatul conflictului nedrept dintre Ali si Ma'auia;

- profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui !) mai prevazuse ca acest grup va fi distrus de catre un credincios, acesta fiin califul Ali (Allah sa fie multumit de el!)

-dovada din Sunnah :

"Ali a zis : L-am auzit pe Mesagerul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui !) spunand :
'Se va ridica un popr ce va fi tanar ca varsta si imatur in gandire, insa va vorbi ca si cum cuvintele sale ar fi cele mai intelepte, va recita Coranul, insa doar il va rosti, si va trece prin religie, precum o sabie ce strapunge prada. Asa ca, atunci cand ii vedeti, ucideti-i, caci astfel veti fi rasplatiti de Allah in Ziua Judecatii.' (relatat de Al-Bukhari, Muslim, Abu Dauud si imamul Ahmed)

Allah Preainatul sa ne primeasca eforturile in sha Allah si sa ne tina uniti, pentru ca doar uniti intru credinta vom putea face cinste cuvintelor Mesagerului lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui !) care a spus :

"Iubirea dintre credinciosi este precum un perete, unele caramizi sustin altele"

http://untroubled.org/backgrounds/brick/new-1.jpg

in sha Allah va urma ...

Abdul Rahman
06-24-2006, 03:30 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Semn minor nr.7 care vesteste 'Ziua de Apoi' si care deja s-a incheiat, dar nu definitiv : aparitia mincinosilor care pretind ca sunt mesageri ai lui Allah



- Hadis : "Samura bin Jundub a relatat ca Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) a tinut o cuvantare in timpul unei eclipse solare :

'Pe Allah, cu adevarat, Ceasul nu va veni pana ce 30 de mincinosi ce pretind Profetia nu vor aparea si ultimul dintre ei va fi Dajjal (marele mincinos cu un singur ochi' " (relatat de imamul Ahmed)

"Abu Huraira a relatat : Mesagerul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !)a zis :

'Ceasul nu va fi stabilit (...) pana ce 30 de Dajjali vor aparea si fiecare dintre ei va pretinde ca este mesager al lui Allah...' " (relatat de Al-Bukhari si Muslim)

- exemple de oameni care au pretins ca sunt profeti :

a) Musailima Al-Kazzab. Acesta a cauzat numeroase necazuri musulmanilor si a avut multi adepti. In cele din urma s-a predat impreuna cu adeptii sai in batalia Al-Yaman, condusa de califul Abu Bakr Siddiq (Allah sa fie multumit de el !)

b) Al-Mukhatar Al-Thaqafi

c) Al Mirza Abbas. Acesta a aparut la Teheran, in Iran, in anul 1233 d.H. si a murit in Palestina

d) Mahmud Muhammed Taha. A fost ultimul care a pretins a fi profet si a trait in Sudan. El a incercat sa-i indrume pe oameni pe o cale gresita, pana ce a fost decapitat in anul 1985 e.n.

In viitor este posibil sa mai apara asemenea 'falsi profeti', ca sa-i citez pe fratii nostri crestini carora le adresez si pe aceasta cale indemnul de a vedea adevarul revelat de Allah Preainaltul : Profetul Muhammed este ULTIMUL PROFET AL LUI DUMNEZEU !

Nicaieri in Biblie nu se spune ca nu va mai aparea un ultim profet, dragii nostri. Aplicati testul din versetele din Matei 7 : 15-20 (nu le redau aici pentru a respecta regula de la aceasta sectiune, regula binevenita si impusa de moderator) la ceea ce a lasat in urma sa profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !). Nimic mai mult. Si o sa vedeti ca profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) indeplineste absolut toate conditiile, neincalcand nici macar o virgula din ce este scris acolo.

Sub indrumarea profetului Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) musulmanii au invatat sa aplice o regula de aur :

'Nimeni nu este cu adevarat credincios pana cand nu doreste pentru fratele sau ceea ce isi doreste lui insusi'

Profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) a condamnat rasismul si nationalismul, spunand :

'Niciun arab nu este superior unui ne-arab si niciun alb nu este mai presus de un negru, decat prin evlavie'

Pentru prima data in istorie copiilor, femeilor, orfanilor, strainilor si sclavilor le-au fost recunoscute drepturile si li s-a oferit protectie.

Profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) a stabilit legi pentru :

- protectia animalelor;
- protectia plantelor;
- protectia mediului inconjurator.

A incurajat comertul liber si investitiile, a interzis camata si a fixat drepturile muncitorilor.

A militat pentru pace, dar a definit parametrii la care poate fi utilizata forta, cand aceasta a fost necesara.

A convins oamenii sa reninte la alcool, droguri, prostitutie si crima si a promovat o viata sanatoasa.

A condamnat violenta domestica, le-a incurajat pe sotiile sale sa spuna ce gandesc, a garantat drepturile femeilor musulmane care nu fusesera promulgate nici in Europa, decat abia cateva secole mai tarziu (ex. : dreptul la proprietatea personala, a respins ideea casatoriilor 'aranjate' si a acordat dreptul de a divorta din cauza incompatibilitatii dintre soti.

I-a incurajat, de asemenea, pe urmasii sai sa caute stiinta benefica oriunde s-ar afla ea, iar rezultatul acestei recomandari a fost ca musulmanii nu au intampinat niciun conflict intre stiinta si religie (!).

Cu toate ca personalitatea profetului Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) a dainuit in orice exista, de la arta la politica, cea mai mare realizare a lui a fost promovarea monoteismului

In putinul spatiu al unei generatii, profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) a transformat cu succes credinte si mentalitati

Mesajul sau a atins inima milioanelor de oameni din Africa, Asia si unele parti ale Europei si pentru asta nu au trebuit mai mult de 100 de ani !

Nota : preluat din brosurica 'Muhammed - un model pentru un nou mileniu') editata de fundatia Taiba-Romania.

Anna
08-29-2006, 08:36 PM
De-a lungul istoriei oamenii au crezut ca universul va exista pentru totdeauna.Aceasta eroare a format temelia filosofilor greci materialisti si religiilor polietiste din Sumeria si Egypt,importantul motiv al existentei aceastei superstitii este faptul ca oamenii nu sunt constienti de adevarurile relevate in religiile divine sau au ales sa le ignore.
In vremurile timpurii nivele scazute ale stiintei si tehnologiei au influentat felul cum au ajuns oamenii sa isi formeze o asemenea conceptie gresita.
In prezent,de altfel,a fost stiintific stabilit ca universul a avut un inceput si cu siguranta va avea un sfarsit undeva in viitor.
Acest maret adevar a fost fatis relevat in Coran,care a fost trimis pe pamant acum 1,400 de ani. Universul intr-o zi va avea cu siguranta un final .Cu alte cuvinte ziua judecatii de apoi inevitabil va veni.
"Si pentru [ca sa stiti]ca Ceasul va sosi ,fara indoiala...."22:7
"Noi nu am creat cerurile si pamantul ,precum si ceea ce este intre ele,decat cu drept adevar.Iar ceasul va veni[fara indoiala]..."15:85
Ordinea perfecta care a functionat perfect pentru bilioane de ani este munca lui Allah,care a creat totul in aceasta ordine ,va cunoaste un glorios sfarsit la comanda Sa la un timp pe care El l-a ales.
Intregul univers si totul din el,insufletit sau neinsufletit ,de la cel mai mare pana la cel mai mic va fii distrus.Odata cu acest anunt despre sfarsitul lumii Coranul contine o descriere detaliata a stadiilor evenimentului.
Cand cerurile sunt rupte in bucati
Cand marea este in flacari
Cand muntii sunt sfasiati si imprastiati
Cand soarele este stins
Sfarsitul pamantului va fii o catastrofa asa cum pamantul nu a trait niciodata.Este clar din unele versete din Coran ca sfarsitul inevitabil al lumii a trezit interes in fiecare perioada a istoriei.
Oamenii au putut sa invete despre timpul judecatii de apoi de la Profetul Mohamed
"Ei te vor intreba despre Ceas:Cand va veni el?"7:187
O data cu pastrarea momentului zilei judecatii de apoi secreta fata de oameni,Allah a relevat Profetului Mohamed anumite evenimente si semne ce vor indica ca timpul se va apropia .Acest film pe care il urmaresti va relata cateva semne principale dezvaluite de mesagerul lui Allah ca ziua judecatii de apoi se apropie.

Anna
08-29-2006, 08:38 PM
Razboaie si anarhie
In apropierea Ceasului va fii mult Al-Hajr si Al-Hajr inseamna omoruri.Bukhari

Ziua judecatii de apoi nu va veni decat daca e multa varsare de sange.Muslim

Au existat conflicte intre oameni de-a lungul intregii istoriei.Pana in secolul 20,de altfel,aceste conflicte erau intotdeauna regionale, probleme la un nivel scazut.
Dar intreaga omenire a erupt in secolul 20.Milioane de oameni si-au pierdut viata in timpul primului si al doilea razboi .Din nou,oamenii au fost iar lasati fara adapost,invalizi,sau privati de cei dragi.
Secolul 20 a inceput cu razboaie si a avut parte de cresterea unora crude cu trecerea timpului,razboiul corean,razboiul vietnamez,conflictele arabo-israeliene,iran,iraq si razboiul din golf.Bosnia ,Palestina,Cecenia,Afganistan ,Kashmir.
Razboiul a atins fiecare grad al dimensiunii cu avansarea tehnologiei moderne militare ,folosirea armelor nucleare,biologice si chimicale au creat o teribila masacrare in masa.
De asemenea s-a stabilit ca miscarea violenta si terorista a crescut rapid in secolul 20.
Zeci de mii de oameni au fost ucisi sau schiloditi ca un rezultat al actiunilor organizatiilor bazate pe o agenda ideologica si sustinatori a discriminarilor rasiale.

Anna
08-29-2006, 08:38 PM
Distrugerea oraselor mari,razboaie si dezastre
Orase mari vor fii distruse si va fii ca si cum nu au existat cu o zi inainte.In sectiunea precedenta am vazut cum tehnologia militara avasanta din secolul 20 a produs o stricaciune teribila asupra umanitatii ,cel mai groaznic efect al acestui lucru vazandu-se in orasele mari.
Armele nucleara,bombele cu putere mare de distrugere,rachete cu laser ghidate ,arme similare au inceput sa fie folosite in razboaie in trecutul apropiat.
Aceste arme mortale au cauzat distrugeri enorme in coloniile mari,ceea ce nu a mai fost posibil pana acum.
Folosirea armelor atomice a sters 2 orase japoneze de pe harta.
Capitalele europene au fost inaltate ca un rezultat a bombelor continue.Istoria a fost martora distrugere fara asemanare in nenumarabilele razboaie din secolul 20.Distrugerea asupra centrelor populate aglomerate nu au fost produse numai de oameni.
Unele orase mari au fost distruse de dezastre naturale:cutremure,uragane si nenorociri au cauzat enorme daune in locatii populate de pe tot globul.
Asupra acestui fapt cercetatorii au relevat cel mai uimitor adevar.Timpurile noastre au fost martori la o crestere de neconceput a proportiilor si numarului dezastrelor naturale.
Cand toate dezastrele naturale inregistrate de-a lungul istoriei sunt examinate ,proportia lor si marimea sunt cu mult mai diferite de cele din secolul 20.
Acesta este inca o dovata ca ziua judecatii de care se vorbeste in hadith se apropie.

Anna
08-29-2006, 08:39 PM
Cutremurele
Ziua judecatii de apoi nu va veni pana cand cutremurele nu vor fii frecvente
In sectiunea precedenta am analizat dezastrele care au lovit orasele mari si am vazut cum asemenea dezastre atat realizate de om sub forma razboiului cat si dezastrele naturale au distrus orase intregi.
Cand examinam aceste dezastre naturale putin mai atent alt indiciu al zilei judecatii de apoi ni se deschide in fata ochilor.
Este vorba de cutremurele atat de frecvent scos in evidenta in hadith.
Conform centrului national american de informare asupra cutremurelor se estimeaza ca au fost 20,832 cutremure pe pamant numai in 1999 datorita carora zeci de mii de oameni si-au pierdut viata.
Numarul si intensitatea cutremurelor a crescut inca o data demostrand adevarurile vestilor privind ziua judecatii de apoi revelate in Coran.

Anna
08-29-2006, 09:16 PM
Prabusirea valorilor morale
Relatiile sexuale ilegale vor fii larg raspandite [Bukhari]
Ceasul zilei de apoi nu va veni pana cand adulterul va fii larg raspindit.Al-Haythami ,Kitab al -Fitan
Barbatii vor imita femeile;si femeile vor imita barbatii.Alama Jalaluddin Suyuti,Durre -Mansoor
Cele mai importante elemente ce imbina societatea si regularizeaza relatiile umane la un nivel ideal sunt valorile morale.
In zilele noastre,totusi,aceste valori morale care tin societatea functionale sunt sub o enorma amenintare.
Homosexualitatea,prostitutia,sexul premarital si extramarital,crime sexuale,pornografia,hartuirea sexuala si cresterea nerusinata a asocierilor sexuale sunt cateva indicii importante a prabusirii valorilor morale.
Cresterea si raspandirea rapida a homosexualitatii in mod particular atrage atentia.Homosexualii din zilele noastre sunt capabili de a se organiza la o scara mondiala
de a consolida asociati si partide politice ,chiar a-si oficia casatoria in unele tari, atacand credintele religiei impotrivindu-se credintelor sacre.
Dupa cum am vazut homosexualitatea in prezent a atins cea mai mare raspindire la cel mai inalt nivel de-a lungul a 14 secole de la Trimisul lui Allah (sallahu aleyhi wa salam) pana in prezent.
Hadisul ce prezinta acceptarea homosexualitatii ca o cale normale de viata este o alta indicatie a apropierii iminente a zilei de apoi.
Oamenii se vor implica in homosexualitate si lesbianism.Al-Hindi ,Kanzul Ummaal

imanikka
08-29-2006, 09:30 PM
Ana parca mi s-a parut mai bine sa le mut aici.:give_rose: Sper ca nu te-am suparat:( . Multumesc ptr colaborare:give_rose: :give_rose:

Anna
08-29-2006, 09:31 PM
Ana parca mi s-a parut mai bine sa le mut aici.:give_rose: Sper ca nu te-am suparat:( . Multumesc ptr colaborare:give_rose: :give_rose:



u stii mai bine imanika draga...mersi frumos si scuze inca odata pentru greseala
te-am pupat:give_rose:

Anna
08-29-2006, 09:42 PM
Respingerea religiei adevarate si a valorilor morale din Coran
Va veni un timp pentru ummat cand oamenii vor recita Coran dar nu va merge mai
departe de gaturile lor (in inimile lor) [Bukhari]
Va veni un timp pentru oamenii mei cand...masjid-urile vor fii pline de oameni dar ei vor fii
goi de calauzirea cea dreapta. [Ibn Babuya,Thawab ul-'A'mal]
Unul dintre cele mai importante indicii a zilei de apoi este intreagul dar complet abandon
al religiei lui Allah din moralitatea Coran-ului.
Sfarsitul va venii cand versetele Coran-ului vor fii ignorate.Reguli false vor fii aduse in
numele lui Allah.Va exista sectarism in religiei,destinul va fii negat,adorarea va fii realizata
doar din motive de spectacol,si religia va fii folosita ca un mijloc pentru interese proprii.
Semnele au fost relevate de profetul nostru sallahu aleyhy wa salam acum 1,400 de ani.
Ceasul va venii cand....oamenii vor crede in stele si vor respinge al-qadr(hotararea divina
a destinului) [Al-Haythami,Kitab al-Fitan]
Va fii un timp pentru oamenii mei cand nu va ramane nimic din Coran cu exceptia formei
exterioare si nimic din islam cu exceptia numelui sau si se vor striga cu numele asta desi
sunt oamenii cei mai departe de el. [Ibn Babuya,Thawab ul-'Amal]

Gia_si_David
08-29-2006, 09:44 PM
Moaaaaaaaaama, citesc si imi dau seama ca toate acestea se cam intampla si ma gandesc...Doamne, ajuta-ma sa-mi cresc copilasul ...care tovcmai s-a trezit:36_1_21:

Anna
08-29-2006, 10:24 PM
Dezintegrarea sociala.
Divorturile vor fii la ordinea zilei . ['Allamah Safarini,Ahwal Yaum al -Qiyamah of 'Allamah Safarini]
Va exista o abundenta de copii nelegitimi. [Al-Hindi ,Kanzul Ummaal]
Aceasta departare de la valorile morale superioare cum sunt dreptatea,pacea dragostea,afectiunea
,castitatea,onoarea, si protectia drepturilor altora ce face parte din religie,in mod normal aduce cu ea
prabusirea sociala.
Acest proces de prabusire sociala s-a prezentat in diferite modalitati: prabusirea
familiei,divortul,coruptia,frauda ,stresul,ingrijorarea,nemultumirea si o crestere rapida a dependentei
de alcool si droguri.
Oamenii care cad in goliciunea spirituala din acest motiv sunt cei ce aleg cai intunecate.
Cei incapabili de a gasi o cale de scapare comit o greseala si mai mare si isi iau viata.
Faptul ca toate aceste indicii au crescut enorm in ultimul secol este unul dintre semne ca traim in
perioada sfarsitului si ca ziua judecatii este aproape.
Profetul nostru sallahu aleyhi wa salam a intrat in detalii considerabile privind dezintegrarea structurii
sociale pe care le vom experimenta in numaratoarea inversa pana la ziua de apoi.
Aceste detalii includ:
Ceasul nu va veni pana cand numarul crimelor nu va creste.
[Bukhari]
Timpul va fii ani de confuzii.Oamenii vor crede un mincinos si nu il va crede pe cel ce va spune
adevarul .Oamenii nu vor avea incredere intr-unul demn de incredere si vor avea incredere intr-unul
ce va fii inselator. [Ahmad]
Cu siguranta in apropierea ultimei ore,va exista marturie mincinoasa si ascunderea dovezilor. [Ahmad
and Hakim]
Prefacatoria si inselaciunea vor fii lucruri comune. ['Allamah Safarini,Ahwal Yaum al-Qiyamah of
'Allamah Safirini]
Mitele vor fii numite cadouri si vor fii considerate legitime. [Amal al-Din al-Qazwini,Mufid al-'ulum wa-
mubid al-humum]

Saira
08-29-2006, 10:50 PM
Cand citesc si vad cate din aceste semne se arata din ce in ce mai mult,ma cuprinde o fricaaaa...insha'Allah sa avem toti parte de Jannah si sa nu fim dintre cei umiliti in Ziua de Apoi.Ameen.

Abdul Rahman
08-29-2006, 11:46 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Multumim, Anna, pentru semnele relatate cu referire la sosirea Zilei Judecatii. Interesante si pline de invataminte, ca de obicei :)

In afara lor mai sunt si alte semne si ceea ce trebuie retinut este ca toate acestea se incadreaza in categoria semnelor 'minore'. Pentru ca, asa cum vom vedea, in continuare exista si a doua categorie - semnele 'majore'.

Dar, pana atunci, sa mai ramanem o vreme asupra primei categorii.

Un alt semn minor care vesteste sosirea 'Ceasului' este si - atentie ! - atribuirea unor relatari (hadise) false Profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !)
Acestea au propagat si propaga false ideologii si credinte si cauzand, prin urmare, neintelegeri in comunitatea musulmana.

Hadisurile relatate si stranse de invatati si imami au fost atent studiate tocmai pentru a evita posibilele relatari false.

Mughira a relatat ca nobilul Profet (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) a spus :

'Daca o persoana imi atribuie o relatare falsa nu este ca si cum ar spune o simpla minciuna cuiva. Daca in mod intentionat a spus o minciuna despre mine, va fi unul dintre locuitorii Iadului'

Anna
08-30-2006, 01:33 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !


Multumim, Anna, pentru semnele relatate cu referire la sosirea Zilei Judecatii. Interesante si pline de invataminte, ca de obicei :)

In afara lor mai sunt si alte semne si ceea ce trebuie retinut este ca toate acestea se incadreaza in categoria semnelor 'minore'. Pentru ca, asa cum vom vedea, in continuare exista si a doua categorie - semnele 'majore'.

Dar, pana atunci, sa mai ramanem o vreme asupra primei categorii.

Un alt semn minor care vesteste sosirea 'Ceasului' este si - atentie ! - atribuirea unor relatari (hadise) false Profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !)
Acestea au propagat si propaga false ideologii si credinte si cauzand, prin urmare, neintelegeri in comunitatea musulmana.

Hadisurile relatate si stranse de invatati si imami au fost atent studiate tocmai pentru a evita posibilele relatari false.

Mughira a relatat ca nobilul Profet (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) a spus :

'Daca o persoana imi atribuie o relatare falsa nu este ca si cum ar spune o simpla minciuna cuiva. Daca in mod intentionat a spus o minciuna despre mine, va fi unul dintre locuitorii Iadului'

mersi frumos pt completare Allah sa te rasplateasca
mai am de scris:D inshAllah termin curand desi sunt atatea de spus.....

Gia_si_David
08-30-2006, 01:39 AM
Ptiuuuu, Dan, ce de mai spui aici, chiar ca ma iau de mana cu :beberon: !:scenic:
Vai-vai, ce de oameni nebuni pe pamantul asta, io una dau vina pe ei ca sunt atat de idioti incat sa creada asemenea prostii, ca de facut...nici nu mai zic...tampenii si iar tampenii- auzi colea: razboaie si tot felul de razmelitze!:( :smile308:

Anna
08-30-2006, 02:20 AM
Stiinta si tehnologia
Istorici au aratat ca la momentul cand a fost revelat Coranul societatea araba nu avea tehnologia sa realizeze astfel de investigatii ale naturii ori universului.
Asta dovedeste ca exista o diferenta incomparabila intre nivelul stiintei si tehnologiei la timpul cand profetul Mohamed sallahu aleyhi wa salam si cea din zilele noastre.
In ciuda acestui lucru hadeethurile profetului nostru au prezentat foarte multe tipologii avansate ce vor fii realizate in apropierea ceasului.
Haide acum sa ne analizam aceste tehnologii avansate.
La acel timp...durata vietii se va extinde. [Ibn Hajar Haythami ,Al-Qawl al-Mukhtsar fi'alamat al-Mahdi al-Muntazar]
Durata medie de viata este acuma cu mult mai mare decat a fost in 1,400 de ani de cand profetul nostru sallahu aleyhi wa salam ne-a dat aceste vesti.
Exista chiar o diferenta mare in aceasta privinta la inceputul si sfarsitul secolulul 20.
Dezvoltarea serviciilor de sanatate datorita avansari tehnologiei medicale a facut aceast avantaj posibil.
In plus,dezvoltarea in stiinta genetica si avansare rapida a proiectului genetic uman sunt pe cale sa porneasca intr-o noua era in domeniul sanatatii.
Aceste avansari sunt la o asa scara incat oamenii care traiau in vremurile timpurii niciodata nu concepeau asa ceva.
Ceasul nu va veni pana cand oamenii nu se vor intrece in construirea cladirilor inalte. [Bukhari]
Daca ne uitam la istoria arhitecturii si ingineriei vedem ca cladirile cu multe nivele au inceput sa fie contruite spre sfarsitul secolului 19.
Progresul tehnologic in ciuda otelului si a folosintei lifturilor electrice au excelat cladirile zgarie-nori.
Ceea ce a spus hadeethul a devenit realitate.Oamenii se vor intrece in constructia de cladiri inalte si natiuni vor deveni rivale pentru a dovedi care poate construi cel mai inalt zgarie nori.

Anna
08-30-2006, 02:33 AM
Ziua de apoi nu va veni pana cand....timpul nu va trece repede [Bukhari]
Distante mari vor fii traversate in perioade scurte de timp [Musnad]
In zilele noastre avioanele super sonice,trenurile si alte mijloace de transport avansate pot calatori in cateva ore distanta care dura luni sa fie traversata si cu ele poate fii realizata mult mai usor si mult mai confortabil si mai sigur.
Semnul din hadeeth a devenit realitate in acest fel.
Afirmatia ca timpul va trece repede din ultimul hadeeth poate fii privita ca neinsemnata.
Este clar ca mesagerul lui Allah a spus ca sfarsitul lumii lucrurile vor fii realizate intr-un timp mult mai scurt comparativ cu alte perioade.
Intr-adevar avansarea stiintei a facut posibile toate slujbele sa fie realizate intr-un timp mult mai scurt si rezultate mai bune sa fie atinse.
Un alt hadeeth similar arata in aceeiasi directie.
Ultimul ceas nu va veni pana cand timpul se va contracta ,un an fiind ca o luna,o luna ca o saptamana,o saptamana ca o zi,o zi ca o ora,o ora ca vapaia focului. [Tirmidhi]
Cu sute de ani in urma de exemplu comunicatia intre continente va dura saptamani ,cand acuma dureaza cateva secunde cu internetul si satelitul ,inzestrat cu tehnologia moderna de comunicatie.
Astazi milioane de carti pot fi publicate intr-un timp care dura cu secole in urma sase scrie o singura carte.
Treburile zilnice ca si curatenia ,gatitul ,ingrijitul copiilor nu mai dureaza un timp mare cu ajutorul minunilor tehnologice.
Pe scurt,cand ne uitam la tehnologia prezenta vedem toate dezvoltarile prezentate in hadeeth de profetul nostru sallahu aleyhi wa salam.

Anna
08-30-2006, 02:45 AM
Ziua de apoi nu va veni pana cand vocea unei persoane va vorbi cu el. [Mukhtasar Tazkirah Qurtubi]
Unul dintre hadeethurile profetului sallahu aleyhi wa salam indica dezvoltarea tehnologiei comunicatiei in acesti termeni.Pentru ca o persoana sa isi asculte vocea prima data trebuie sa fie inregistrata si apoi ascultata.
Inregistrarile vocale si tehnologia de reproducere sunt realizari ale secolului 20.Alte hadeeth-uri indica dezvoltarea tehnoligiei in inregistrari ca va fii experimentata in apropierea zilei de apoi:
O voce il va chema pe nume...si chiar oamenii din est si vest vor auzi. [Ibn Hajar Haythami,Al-Qawl al-Mukhtasar fi 'alamat al-Mahdu al-Muntazar]
Aceasta voce se va raspandi in intreaga lume si fiecare natiune o va auzi in limba lor.
[Al-Muttaqi al-Hindi,Al Burhan fi Alamat al-Mahdi Akhir al-Zaman]
O voce din ceruri pe care toti o vor auzi in limba lor .[Al-Muttaqi al-Hindi,Al Burhan fi Alamat al-Mahdi Akhir al-Zaman]
Aceste hadeethuri vorbesc de o voce ce poate fii auzita in intreaga lume in limba fiecaruia.
Evident se refera la radio,televiziune,si alte asemenea mijloace de comunicare.Este un miracol faptul ca acuma 1,400 de ani profetul sallahu aleyhi wa salam s-a referit la o dezvoltare ce era inimaginabila chiar si acum 100 de ani.

sara
08-30-2006, 04:46 AM
:salam:
Dan si Anna , Allah sa va rasplateasca . Postarile voastre sunt pline de invataturi . Barak Allah Fikum

Abdul Rahman
08-30-2006, 09:25 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Multumim pentru urari. O sa mai completez si eu unele informatii scrise atat de frumos de catre tine, surioara Anna :)

Astfel, legat de constructiile impunatoare doresc sa mai spun ca se spune in hadisurile autentice si cine vor fi cei care se vor lua la intrecere pentru construirea lor : poate parea paradoxal cand citim aceste randuri dar acestia vor fi ... pastorii de capre desculti si sarmani (!). De indata ce acestia vor deveni bogati, dorintele lor aprinse se vor concretiza imediat in construirea unor case luxoase si a unor turnuri impunatoare, asa cum a spus Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) :

'...veti intalni pastori de capre sarmani si desculti care se vor lua la intrecere intre ei pentru construirea unor cladiri impunatoare' (relatat de Al-Bukhari si Muslim)

Ca paranteza, de cand am citit aceste lucruri, mereu ma gandesc la ... Gigi Becali. Poate o sa radeti, dar eu cred ca si el se incadreaza putin. Dar Allah Preainaltul stie cel mai bine !

Revenind, ar mai fi de spus la acest subiect ca Abu Huraira a povestit :

'Mesagerul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) a zis ca Ceasul nu va veni pana ce oamenii nu vor construi case ale caror planuri si schite sunt facute din materiale ornamentale si pictate' (relatat de imamul Bukhari in cartea sa 'Adab-el-Mufrad')

Mariyah
08-30-2006, 09:29 PM
Ca paranteza, de cand am citit aceste lucruri, mereu ma gandesc la ... Gigi Becali

Nu cred ca e rau ca te gandesti la Becali. El are un loc asigurat acolo sus tinand cont cate mii de oameni a ajutat.

Abdul Rahman
08-30-2006, 09:32 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Referitor la trecerea cu repeziciune a timpului alaturi de hadisurile autentice indicate de tine mai exista si altul relatat de Ahmed si Ibn Hibban (Allah fie multumit de ei!) si care seamana cu cel indicat de tine :

'...un an va fi precum o luna, o luna precum o saptamana, o saptamana precum o zi, o zi precum o ora, iar o ora va fi precum arderea frunzelor de palmier'

Saira
08-30-2006, 09:33 PM
Nu cred ca e rau ca te gandesti la Becali. El are un loc asigurat acolo sus tinand cont cate mii de oameni a ajutat.



Nu poti stii asta...singur Allah stie tot...noi nu putem decat sa cautam Indurarea Sa.

val
03-14-2007, 01:17 PM
Sunt curioasa daca in Coran este scris ceva despre sfarsitul lumii?Ceva in genul Apocalipsei lui Ioan,in Biblie!

Pentru ca se intampla atatea schimbari climatice,tot ne innebunesc specialistii cu o schimbare masiva a conditiilor climaterice pe tot globul,ma gandesc ca si asa se poate spune ca vine sfirsitul unei lumi si inceputul alteia!

PS:daca nu aici este locul subiectului,mutati-l unde considerati de cuviinta!

imanikka
03-14-2007, 04:55 PM
VAl ti-am mutat postarea aici . SPer sa gesesti raspunsul la intrebarea ta

Multumesc pentru intelegere.

val
03-14-2007, 04:56 PM
Aha,ati mutat subiectul aici,multumesc,nu-l vazusem!
O sa-l citesc de la capat!

ibadat
04-30-2007, 11:17 AM
Dupa venirea lui Mahdi,Isus va cobori pe pamant si impreuna vor lupta impotriva anticristului. Mahdi va instala pacea si dreptatea in lume, in laturand rautatea si coruptia. Se trage din urmasii Fatimei, si din copii lui Hasan,fiul lui Ali. Familia lui mahdi va fi din aceiasi spita cu cea a profetului*salat* . el va avea fruntea lata si un nas proeminent. Va conduce timp de 7 ani. Cand va veni Isus, mahdi si sustinatorii lui il vor invita sa le conduca rugaciunea, dar acesta refuza stand in spatele imamului Mahdi. Exista multi oameni care ar nega venirea lui Mahdi,combatand relatarile referitoare la acest lucru. Este de datoria noastra sa recunoastem si sa acceptam relatarile convenite ce confirma aparitia imamului Mahdi. Pe de alta parte, nu exista o relatare care sa dovedeasca afirmatiile celor ce combat venirea lui Mahdi. In hadisurile relatate in aceasta privinta nu este folosit numele 'Mahdi' insa sunt descrise numeroase trasaturi si semne de identificare care il desemneaza pe acest imam. Este adevarat ca exista multe grupari shiite si nu numai, care pretind ca Mahdi este propriul lor imam. ,insa acest lucru nu neaga faptul ca adevaratul imam Mahdi , mentionat in multe relatari, va veni.

ibadat
04-30-2007, 11:59 AM
Dajjal inseamna unul care ascunde avevarul prin minciuna, unul care inseala. El va acoperi tot pamantul cu neincredere, inselaciune si nedreptate. Va fi numit 'dajjal' pt ca va calatori in toate colturile pamantului inafara de Mecca si Medina.Toti profetii si-au avertizat adeptii sa sa caute adapost laAllah de incercarile lui dajjal.Trasaturi-nu va vedea deloc cu ochiul stang, iar cel drept are o umflatura,are pe frunte inscriptionat 'K.F.R.' kafir=necredincios; este scund, are picioarele subtiri , parul lanos , trup imens , tenul rosu , parul cret , nu va avea copii, va fi necredincios si prima calitate pe care o dezvaluie oamenilor va fi mania. VA aparea in Khurasan, calatorind aproape in toata lumea neavand acces in: Masjid al -haram din Mecca; Masjid an-nabaui din Medina; moscheile At-taur si Al- aqsa din ierusalim. Va ramane pe pamant timp de 40 de zile, iar o zi va fi precum un an , o zi precum o luna, o zi precum o saptamana, iar celelalte precum zilele normale, dupa cum ne-a avertizat profetul*salat* .Adeptii lui dajjal vor fi in nr de 70.000 din Isbahan ce vor purta voaluri persane-relatat de Muslim.Va merge pe pamant iute ca un nor, va chema oamanii la o credinta gresita si ei ii vor raspunde. Dajjal va fi un test pt oameni si va aduce cu el hrana si apa din belsug. Dajjal va proiecta o imagine a focului si a unei gradini iar focul iadului va fi urmat de de o mare de apa si de un rau de foc. ceea ce noi vom vedea a fi apa , va fi foc iar ceea ce vom vedea a fi foc, va fi apa. De ceea cine va traii in acea perioada, si va dorii sa bea apa trebuie sa bea din ceea ce vede a fi foc. Satana il va ajuta si va raspunde fiecarei dorinte si chemari facute de Dajjal. Dajjal va fi ucis de Isus la intrarea in Ludd. Pt a ne ferii de ;marele mincinos; trebuie sa urmam invataturile islamice, pt ca Allah nu are pe nimeni egal iar Dajjal va fi o simpla fiinta umana care mananca si bea, nu vede cu un ochi, in timp ce Allah este Atoatevazator. trebuie sa cutam adapost de Dajjal prin rugaciune, si sa nu intram in cercul lui. Va face o serie de vrajitorii care noua ni se vor parea minuni-asta cu ingaduinta luiAllah- pt a ne incerca credinta. Cine invata pe de rost primele 10 versete din capitolul "AL-KAHF",va fi protejat impotriva lui Dajjal. de asemenea trebuie sa se caute adapost la Allah de incercarile lui Dajjal dupa ultima marturisire de credinta facuta la sfarsitul rugaciunii. ALLAKU AKBAR

ummraschid
04-30-2007, 12:20 PM
:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

...mashaallah si jazakAllahu khairan, surioara ibadat!...


assalamu alaikum wa rahmatu-llah

:002:

ibadat
04-30-2007, 12:57 PM
Scuze nu am stiut ca s-a vorbit despre asta. Data viitoare o sa fiu mai atenta:(

ummraschid
04-30-2007, 02:15 PM
:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

draga surioara ibadat, :give_rose:

...nu ai pentru ce sa te scuzi, eu sant cea care imi cer scuze daca te-am facut sa te simti cumva stanjenita...

...dimpotriva, noi trebuie sa-ti multumim , surioara, pentru ca ai readus aceasta tema in discutie...

...de multe ori, subiecte importante , threaduri intregi, raman in urma...si uitam sa le mai recitim...sau sa mai adaugam la ele...


http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/signature-1.gif

assalamu alaikum wa rahmatu-llah

ibadat
04-30-2007, 05:08 PM
:999: multumesc eu!;) sunteti minunate si am ce sa invat de la voi

imanikka
04-30-2007, 09:11 PM
Ibadat merci frumos , dar de cand am deschis topicul m-am documentat si eu :p ;)

emilia
04-30-2007, 11:17 PM
ma mira ca vorbi-ti despre Imamul Mehdi pt ca stiu ca toate sunte-ti sunnite si sunniti nu accepta venirea acestui immam chiar ii tin pe shhiiti de mincinosi in ceea ce priveste Imamul Mehdi:( s-au daca sti-ti altceva as fi interesata sa aflu

imanikka
04-30-2007, 11:51 PM
ma mira ca vorbi-ti despre Imamul Mehdi pt ca stiu ca toate sunte-ti sunnite si sunniti nu accepta venirea acestui immam chiar ii tin pe shhiiti de mincinosi in ceea ce priveste Imamul Mehdi:( s-au daca sti-ti altceva as fi interesata sa aflu

Emilia cred ca ceva ai confundat tu.


Scris de UMM RASHID

Un numar de ahadith autentice, indica aparitia sa. Dintre acestea, citam:

1. Abu Sa'eed al-Khudri (ra), afirma ca Mesagerul lui Allah (saws) a spus:
” Mahdi va aparea spre sfirsitul existentei comunitatii mele.Allah ii va da lui ploaie , si pamintul va rodi fructele lui, el va imparti bunurile abundente in mod egal, va darui bani sihaahan( cu privire la acest cuvint, se relateaza ca Profetul (saws) fu intrebat:” ce este sihaahan?” Iar el (saws) raspunse:” in mod egal, intre oameni”), vitele se vor inmulti, iar Ummah va deveni mareata. Mahdi va guverna sapte sau opt ani.”
( a se vedea Mustadrak , al-Hakim, nr. 4/ 557-558,El spune : “lantul de transmisie al acestui hadith este impecabil, insa nu este prezent la Bukhari si Muslim.”…Muslim este de aceeasi parere. Al-Albani spune: “ oamenii care au format acest lant, sint thiqaat( demni de incredere )”… Al-Silsilah al-Saheehah, vol.2 pag 336, hadith nr711)


2. Dupa Ali (ra) , Mesagerul lui Allah (saws) a spus: Mahdi este unul dintre noi, adisca din familia mea : dintre membrii Casei ( Profetului saws).Allah il va ghida intr-o singura noapte.
( Musnad Ahmad 2/58 hadith 645, editat de Ahmad Al- Shakhir, care spunea: este isnaad si saheeh. Sunan Ibn Maajah, 2/1367.Acest hadith a fost clasificat de Al-Albani, casaheeh, in Saheeh al-Jaami’ al-Sagheer, 6735)

Ibn Katheer spunea : “Aceasta inseamna ca Allah il va ierta, ii va oferi ajutor, il va inspira si il va ghida, dupa o viata in care nu beneficiase de aceasta.. “(Al-Nihaayah, al-Fitan wa’l-Malaahim, 1/29, editat de Taha Zayni ).

3. Abu Sa’eed al-Khudri(ra) relata: „ Mesagerul lui Allah (saws) spunta : “ Mahdi este din famiglia mea, cu o frunte deosebit de inalta, larga si cu un nas lung, subire si incovoiat.El va umple pamintul cu cinste si dreptate, dupa ce acesta fusese plin de nedreptati si asupriri, si va guverna sapte ani.” ( Sunan Abi Dawud, Kitaab al-Mahdi, 11/375, hadeeth 4265; Mustadrak al-Haakim, 4/557; Acesta spune ca este un hadith saheeh, dupa criteriile lui Muslaim, desi nu este mentionat la Bukhari si la Muslim ; vezi, deasemenea Saheeh al-Jaami, 6736).


4. Umm Salama (ra) spunea: “ L-am auzit pe Mesagerul lui Allah ( saws), spunind: Mahdi este din famiglia mea, dintre descendentii Faatimei, (ra).” (Sunan Abu Dawud, 11/373; Sunan Ibn Maajah. 2/1368. Al-Albaani spunea ca este saheeh in Saheeh al-Jaami, 6734)


5. Jabeer (ra) spunta : “ Mesagerul lui Allah(saws) a spus: “Eesaa ibn Maryam, ( Isus) (as), va cobori, si emirul lor , Mahdi, va spune: Vino si condu-ne in rugaciune. Dar el va raspunde: ”Nu, unul dintre ei ar trebui sa ii conduca, ca o onoare de la Allah pt aceasta Ummah.” Versiunea relatata la Muslim spune: “ … Eesaa ibn Maryam (as) va cobori, si conducatorul lor va spune: “ Vino si condu-ne in rugaciune.” Dar el va raspunde” Nu, unii dintre voi sint imamii celorlalti ca o onoare de la Allah, pt aceasta Ummah”. (Muslim, 225)

6. Abu Sa’eed al-Khudri (ra) a spus: „Mesagerul lui Allah (saws) spunea: “El este unul dintre noi, in urma caruia Eesaa ibn Maryam (as) se va ruga.” (Relatat de Abi Na’eem in Akhbaar al-Mahdi. Al-Albaani spunea ca este saheeh; vezi al-Jaami’ al-Sagheer, 5/219, hadeeth 5796).

7. ‘Abdullaah ibn Mas’ood (ra) relateaza ca Profetul lui Allah (saws) spunea: “Aceasta lume nu se va sfarsi, pina cind arabii nu vor fi condusi de catre un barbat din familia mea, cu numele ca al meu. “(Musnad Ahmad, 5/199, hadeeth 3573 o alta versiune spune: "… al carui nume este la fel cu al meu si al carui tata se va numi ca tatal meu." Sunan Abi Dawud, 11/370).

Poate ca multe infirmam in ceea ce priveste despre siiti , dar ceea ce a spus profetul *salat* ramane incontestabil.:smile06:

ummraschid
04-30-2007, 11:57 PM
:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

...inshaallah, acest thread sa te lamureasca putin...

... cu privire la Semnele apropierii Ceasului... Mahdi este unul dintre aceste Semne...

...ceea ce spun si cred Shiitii, acel mit "shi'ia mahdi", nu este acelasi lucru si nu face subiectul acestui thread... pentru amanunte, citeste te rog , daca doresti, bineinteles...

http://www.allaahuakbar.net/shiites/myth_of_shiia_mahdi.htm



...pentru noi
conteaza doar Adevarul, si anume relatarile Profetului Muhammad *salat* , despre adevaratul Mahdi, hadith-uri pe care le gasesti, printre altele si aici:

http://www.allaahuakbar.net/mehdavis/who_is_true_imam_mahdi.htm


assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu


:002:

imanikka
05-01-2007, 12:33 AM
Am mutat aici postarile de la subiectul MAHDI si DAJJAL .
multumesc pentru intelegere :)

ibadat
05-01-2007, 10:37 AM
As salam wa alecum wa rahmatulah wa barakatuhu Emilia! draga surioara, te-ai lamurit in privinta acceptarii sunnitilor in legatura cu venirea luiMahdi? daca nu sunt prea indiscreta ai putea sa ne spui unde ai citit ca sunnitii nu cred in venirea lui Mahdi? Cea ce nu credem noi, este ca el nu vine doar pt o anumita grupare de muslim, ci pentru absolut toti musulmanii!!:scenic:

Latifah
05-10-2007, 02:43 AM
Bismillah Ar-rahman Ar-rahim

Multumiri surioarei noastre Maryam pentru cele de mai jos. Erau in formas slide, dar nu il pot posta asa ca am scos pozele si am pus link ca sa le puteti vedea marite.
Daca se poate, cine stie araba sa ne traduca ce scrie. Shukran


http://img444.imageshack.us/img444/97/untitled1kk0.th.png

(http://img444.imageshack.us/my.php?image=untitled1kk0.png)


[IMG]http://img444.imageshack.us/img444/1368/untitled2lx6.th.png

(http://img444.imageshack.us/my.php?image=untitled2lx6.png)


[IMG]http://img413.imageshack.us/img413/9595/untitled3bg3.th.png

(http://img413.imageshack.us/my.php?image=untitled3bg3.png)


[IMG]http://img337.imageshack.us/img337/5403/untitled4nj7.th.png

(http://img337.imageshack.us/my.php?image=untitled4nj7.png)


[IMG]http://img443.imageshack.us/img443/1609/untitled5nw2.th.png

(http://img443.imageshack.us/my.php?image=untitled5nw2.png)


[IMG]http://img513.imageshack.us/img513/9696/untitled6qi5.th.png

(http://img513.imageshack.us/my.php?image=untitled6qi5.png)


[IMG]http://img185.imageshack.us/img185/1139/untitled7yu1.th.png

(http://img185.imageshack.us/my.php?image=untitled7yu1.png)


[IMG]http://img249.imageshack.us/img249/9360/untitled8xp2.th.png

[img=http://img249.imageshack.us/img249/9360/untitled8xp2.th.png] (http://img249.imageshack.us/my.php?image=untitled8xp2.png)

maryam
05-10-2007, 04:05 AM
Da, subhanna ALLAH!!!

Poate Suleiman cand are timp posteaza traducerile exacte...in prima foto sunt numele zilei de apoi, asa cum se stie despre ea se vorbeste in mai multe feluri in Quran :Qiyama- Invierea, Qari`a- Cea care loveste , Waqi`a- Care ttebuie sa se intample, Saa-Ora..........
In urmatoarele foto sunt cateva versete din Quran care vorbesc despre aceasta zi...urmeaza niste hadisuri...Inshaa ALLAH sa fie postate si aici!

Latifah
05-10-2007, 12:26 PM
http://img177.imageshack.us/img177/2782/untitled9ym5.th.png

(http://img177.imageshack.us/my.php?image=untitled9ym5.png)



[IMG]http://img177.imageshack.us/img177/5963/untitled10bh8.th.png

(http://img177.imageshack.us/my.php?image=untitled10bh8.png)


[IMG]http://img527.imageshack.us/img527/9726/untitled11bc5.th.png

(http://img527.imageshack.us/my.php?image=untitled11bc5.png)



[IMG]http://img241.imageshack.us/img241/4656/untitled13bj0.th.png

(http://img241.imageshack.us/my.php?image=untitled13bj0.png)


[IMG]http://img243.imageshack.us/img243/3190/untitled14vi5.th.png

(http://img243.imageshack.us/my.php?image=untitled14vi5.png)


[IMG]http://img243.imageshack.us/img243/9942/untitled15rj5.th.png

(http://img243.imageshack.us/my.php?image=untitled15rj5.png)


[IMG]http://img521.imageshack.us/img521/5579/untitled16vl8.th.png

[img=http://img521.imageshack.us/img521/5579/untitled16vl8.th.png] (http://img521.imageshack.us/my.php?image=untitled16vl8.png)

Latifah
05-10-2007, 12:36 PM
http://img524.imageshack.us/img524/7272/untitled17jl2.th.png

(http://img524.imageshack.us/my.php?image=untitled17jl2.png)


[IMG]http://img503.imageshack.us/img503/5117/untitled18yc5.th.png

(http://img503.imageshack.us/my.php?image=untitled18yc5.png)


[IMG]http://img247.imageshack.us/img247/605/untitled19nh7.th.png

[img=http://img247.imageshack.us/img247/605/untitled19nh7.th.png] (http://img247.imageshack.us/my.php?image=untitled19nh7.png)

manuela
05-12-2007, 05:48 PM
:salam: Multumesc draga sora Saaliha :give_rose: Eu sunt Mariem,si in momentul in care am primit aceste imagini am stiut ca aici le este locul.Subhan Allah,in ziua in care am primit aceste imagini,dimineata citisem postarile de la acest subiect.Salutari si bine v-am regasit dupa o scurta disparitie!

Latifah
05-13-2007, 03:41 AM
:salam:

:p oops am incurcat, maryam, mariem ;) fara suparare.

:give_rose:

maha
05-13-2007, 12:42 PM
"Aceasta lumr nu se va sfarsi pana cad arabii nu vor fi condusi...:confused: ...."Adica Islamul este numai pentru arabi,nu?Asa se intzelege....Ajung la concluzia ca D-zeu a lasat pentru fiecare popor religia lui....pe totzi ne iubeste la fel ,dar ne lasa pe fiecare sa il intelegem fiecare in felul sau(Islam,crestinism,catolicism,budhism...)etc.

maha
05-13-2007, 12:48 PM
["...Anticristul va fi mic de statura,cu tenul rosiatic si parul cret..."suna cu descrierea unui evreu...?...putzin?

ibadat
05-14-2007, 06:19 PM
:36_1_21: :kuzya_01: :D .............ca bine zici............:p ;)

QURRAT-UL-AIN
10-15-2007, 08:49 AM
Acestea sunt cateva randuri despre "semnele zilei de apoi",dupa ce am tradus,m-am gandit sa postez pentru toti cei interesati....Inshallah sa va fie de folos...

SEMNELE ZILEI DE APOI


De-a lungul istoriei ,fiintele umane, au gandit ca universal va exista intotdeauna.Aceasta eroare sustine precum o coloana vertebrala ,gandirea filosofilor si a religiilor politeiste din Sunaria in Egypt. Cel mai important motiv ce naste aceasta surpestitie este ca multi oameni nu sunt constienti de adevarul religios , sau aleg sa-l ignore.In vremurile de demult, nivelul scazut al stiintei si a tehnologiei au dus la formarea de conceptii gresite. In zilele de astazi, a fost stabilit stiintific cum ca universal a avut un inceput si lumea va ajunge la un sfarsit in viitor,dar adevarul cel mare este revelat in Quran , care a fost lasat pe pamant acum 1400 de ani .Universul,fara indoiala va avea un sfarsit .Cu alte cuvinte, Ziua Judecatii va veni negresit ,nu este nici un dubiu despre aceasta.
”… Ceasul va sosi, fara indoiala,….” (Quran 22:7)
”Si Noi nu am creat cerurile si pamantul,precum si ceea ce este intre ele,decat cu drept adevar.Iar ceasul va veni,fara indoiala! ”(Quran 15:85).O perfecta ordine a functionat miliarde de ani ,este opera lui Allah,care a creat totul,iar aceasta ordine va ajunge la un glorios sfarsit , la comanda Lui , la un timp bine stabilit de El.Intreg universal si tot ceea ce este in el,viu sau fara suflare,de la cel mai mic la cel mai mare,va fi distrus. Odata cu vestirea sfarsitului lumii,Quranul contine o descriere detaliataa succesiunilor acestui eveniment:Cand pamantul va fi destramat in bucati…, cand marea va fi in flacari…,cand muntii vor fi sfartecati si imprastiati…,cand soarele va fi stins .Sfarsitul lumii va fi o catastrofa cum pamantul nu a mai simtit niciodata. Este clar dupa anumite versete din Quran cum ca sfarsitul inevitabil al pamantului , a adus interes printer oameni de-a lungul istoriei.Oamenii au incercat sa afle despre Jiua Judecatii de la Profetul Mohammad.
”Si ei te vor intreba despre Ceas:”Cand va veni el?” .Profetul Mohammad (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa), a fost nevoit sa raspunda lumii in acest fel :”Stiinta despre aceasta este numai la Domnul Meu”. (Quran 7:187)” Impreuna ,incercand sa pastreze secreta Ziua Judecatii , Allah revealeaza Profetului Mohammad anumite evenimente ce vor indica cum ca acest eveniment se apropie.Acest film pe care il vizionati va oferi indicii dupa care veti intelege ca Ziua Judecatii se apropie.
”Langa stabilirea Ceasului ,va fi Al-harj, iar Al-harj semnifica crime .“(Buchari).
”Ceasul de Apoi nu va veni pana cand nu va fi multa varsare de sange.”Intotdeauna au existat conflicte intre oameni de-a lungul istoriei, pana in secolul XX acestea avand diferite nivele de intensitate .Razboiul care cuprinde toata omenirea a izbucnit in secolul XX, milioane de oameni si-au pierdut vietile de-alungul celor doua razboaie mondiale,dupa cum multi oameni au ramas fara locuinte , sau au fost despartiti de cei dragi.Secolul XX s-a deschis cu razboaie si s-a salbaticit cu trecerea timpului :razboiul din Koreea,din Vietnam,conflictul Arabo-Israelian,dintre Iran-Iraq,Persian-Golf, Bosnia,Palestina,Cecenia,Afghanistan, Kashmir. Repercusiunile razboaielor au atins dimensiuni incredibile, odata cu avansarea tehnologiei militare. Folosirea armelor biologice,nucleare si chimice a mutilate intreg pamantul.A fost de asemenea stabilit cum ca terorismul si miscari violente a fost de asemenea largit in secolul XX.Zeci de mii de personae au fost ucise ca rezultat al unor organizatii ce s-au dezvoltat in urma planurilor idealiste si a rasismului . Acest tablou inuman ce a atins cote maxime in ultimul secol, este una din cele mai mari parti ale dovezilor cum ca ne aflam in era despre care vorbesc hadisurile si ca Ziua Judecatii este aproape.

DISTRUGEREA MARILOR ORASE : DEZASTRE SI RAZBOAIE

Marile orase vor fi distruse si va parea ca nu au existat vreodata .(Al-Muttaqi al –Hindi, Al-Burhan fi Alamat al-Mahdi Akhir al-Zaman ).
In textile anterioare , am vazut cum ca dezvoltarea militara in secolul XX a adus multe daune omenirii .Cele mai puternice efecte au fost simtite de marile orase.Arme, bombe cu putere destructive mare, rachete cu laser lansate cu precizie si alte arme asemenea lor au inceput sa fie folosite in razboaiele din trecutul apropiat . Aceste arme periculoase au produs distrugeri in masa , asa cum nu au fost vazute pana atunci .Folosirea bombei atomice , a ras de pe fata pamantului doua orase japoneze . Capitale europene au fost distruse pana la temelii urmare a atacurilor repetate. Istoria a fost martora la nelimitate pagube in urma nenumaratelor razboaie din secolul XX.Distrugerea oraselor aglomerate , nu a fost doar “cu mana omului”,multe orase au fost lovite de dezastre naturale , cutremure , uragane si inundatii au produs multe pagube in orase , in toata lumea.In acest stagiu, cercetatorii scot in evidenta un adevar uimitor:era noastra a atins un nivel ametitor al dezastrelor naturale.Cand toate dezastrele naturale de-a lungul timpului sunt examinate , mult mai frecvente si de intensitate mai mare sunt cele petrcute in secolul XX.
Aceasta este inca o dovada ca Ziua Judecatii , asa cum este relatat in Hadith , este aproape.

CUTREMURELE

“Ziua Judecatii nu va veni pana cand cutremurele nu se vor inteti.”(Bukhari).
In sectiunea precedenta am privit la distrugerile in masa survenite in marile orase , am vazut cum razboaiele survenite din mana omului si dezstrele naturale au distrus multe orase.Cand analizam aceste dezastre mai de aproape , un alt important indiciu al “orei de apoi” ni se infatiseaza inaintea ochilor,cutremurul apare des in hadithuri.Dupa cum afirma calculele centrului American de cercetare a cutremurelor , numai in anul 1999au fost inregistrate 20,832 cutremure ,in cadrul carora zeci de mii de oameni si-au pierdut vietile .Numarul si intensitatea cutremurelor a crescut , inca o data a fost -----strate adevarul despre “ora de apoi” din hadithuri .

SARACIA

“Numarul saracilor va creste.”(Amal al-Din al Quazwini, Mufid al-‘ulum wa-mubid al-humum).”Castigurile vor fi impartite intre bogati ,cu nici un avantaj catre saraci. ”(Tirmidhi)
Cum Ziua de Apoi se apropie, aceste hadithuri ce reveleaza cum ca saracia si traiul sub nivelul mediu, vor atinge nivele inalte , isi confirma spusele in zilele noastre .Multi oameni in Africa , Asia, America de Sud , si Europa de Est , fac cu greu fata foamei.Cercetatorii in acest domeniu, spun ca un sfert din populatia pamantului, aproximativ 1.5 miliarde oameni, traiesc intr-o saracie si o mizerie greu de imaginat.Dupa cifrele anului 2000 , 826 milioane de oameni sunt subnutriti in toata lumea,cu alte cuvinte, unul din sase oameni mor de foame. Dar de ce? Este din cauza ca nu sunt destule resurse ? Nu!O impartire nejusta intre capitalul lumii , fac ca doar unii dintre oameni sa beneficieze de resursele planetei , pe cand alte sute de milioane de oameni sunt condamnati la flamanzire , saracie si mizerie .Mai mult decat atat, o scara a inegalitatii a fost in crestere inca de la inceputul secolului 20 .Unul din motivele cele mai importante ale acetui tablou , este ca oamenii s-au intors pe cat posibil impotriva a ceea ce constiinta le dicteaza , si asupra formelor de etica si valori morale.

PRABUSIREA VALORILOR MORALE

“Se vor raspandi relatiile sexuale ilegale.”(Bukhari) “Ceasul de Apoi va veni cand adulterul va fi raspandit.”(Al-Haythami, Kitab al-Fitan)
“Barbatii se vor asemana cu femeile si femeile se vor asemana cu barbatii.”(Allama Jalalludin Suyuti , Durre-Mansoor)
Cel mai important element ce leaga societatile intre ele , regleaza relatiile umane la un nivel ideal sunt valorile morale.In zilele noastre , valorile morale ce fac societatile sa existe , se afla sub o amenintare enorma.Homosexualitatea, prostitutia , relatiile sexuale dinaintea casatoriei si relatiile extraconjugale , crimele sexuale , pornografia , abuzurile sexuale, si cresterea industriei sexului , duc la prabusirea valorilor morale .Raspandirea cu rapiditate a homosexualitatii este de luat in seama. Homosexualii in zilele noastre, sunt capabili sa organizeze proteste , sa creeze asociatii , chiar si partide politice , chiar si a incheia casatorii legale in anumite tari , chiar si a incepe razboi pentru a impune credinte sacre .Dupa cum am vazut , homosexualitatea a atins un nivel inalt , raspandindu-se de acum 1400 ani , de la aparitia Mesagerului lui Allah , si pana in zilele noastre.Hadithurile reveleaza cum ca acceptarea homosexualitratii ca pe un mod normal de viata, este inca un semn al apropierii Zilei de Apoi.”Oamenii se vor indrepta catre homosexualism si lesbianism.” (Al-Hindi, Kanzul Ummaal)

QURRAT-UL-AIN
10-15-2007, 08:51 AM
NEGAREA ADEVARATEI RELIGII SI A VALORILOR
MORALE ALE QURANULUI


“Va sosi un timp in care cei din Ummat , vor recita Quranul , dar cuvintele lor nu vor patrunde in inimi.”(Bukhari)
“Va sosi un timp in care moscheile vor fi pline de oameni , dar acestia vor fi departe de calea cea dreapta”(Ibn Babuya, Thawab ul-A’mal)
Una dintre cele mai importante semen al ultimei ore, este abandonarea completa a religiei lui Allah si a moralitatii Quranului.Sfarsitul lumii este atunci cand versetele din Quran vor fi ignorate , reguli false vor fi aduse in numele lui Allah . Vor aparea secte in cadrul religiilor , destinul va fi negat , venerarea va fi adusa doar la suprafata,fara a fi reala,va fi folosita in scopuri proprii .Aceste semen au fost revelate de Profetul nostrum in urma cu 1400 ani in urma.
“Ceasul de Apoi va sosi cand oamenii vor crede in stele si vor nega al-Qadar.”(Al-Haythami , Kitab al-Fitan)
“Va sosi un timp in care nu va mai exista nimic din Quran , decat forma Lui exterioara, si nimic din Islam , exceptand numele lui, si ei se vor autointitula “musulmani”, chiar daca vor fi departe de acest nume.”(Ibn Babuya , Thawab ul-A’mal)

DEZINTEGRAREA SOCIALA

“Divorturile vor fi zilnic intalnite.” ( Allamah Safarini, Ahwal Yaum al-Qiyamah of Allamah Safarini)
“Va fi abundenta de copii nelegitimi.” (Al-Hindi, Kanzul Ummaal)Aceasta indepartare de la valorile morale : justitie, pace, dragoste , afectiune, castitate , onoare si a apara drepturile altora, duc la prabusirea valorilor morale. Acest proces de prabusire a valorilor morale , ni se afiseaza in mai multe feluri : prabusirea familiei,divortul, copii nascuti in nenoroc,disparitia eticei afacerilor si a reclamelor, coruptie, frauda,stress, griji , acest continut , dar si cresterea in dependenta a dgogatilor si alcoolicilor,oameni ce caz intr-o prapastie spirituala a singuratatii , sunt trasi in jos pe cararile cele nedrepte.Cei ce nu reusesc sa gaseasca calea spre lumina, comit grele pacate si se sinucid .Faptul ca acesti indicatori se maresc enorm pe zice trece in ultimul secol, este semn ca traim in vremurile de pe urma si ca Ziua Judecatii este aproape.Toata agoniseala, in mod cat mai amanuntit va pieri, dezintegrarea sistemului social va dura pana la sfarsitul timpului.Aceste detalii include :
“Ceasul nu va fi hotarat, pana ce crimele nu se vor inmulti.”(Bukhari)
Timpul va fi format din ani confuzi .Oamenii se vor increde intr-un mincinos , si se vor neancrede in cei ce spun adevarul. Oamenii vor pierde increderea in cei ce sunt demni de ea, si se vor increde in vicleni .”(Ahmad)

“In prezenta Ceasului de Apoi , vor exista marturii false si adevaruri tainuite.”(Ahmad si Hakim)
”Inselaciunea si trisarea vor fi uzuale.” ( Allamah Safarini, Ahwal Yaum al-Qiyamah of Allamah Safarini) .
“Mita va fi considerate cadou, si legala uin acelasi timp” .”(Amal al-Din al Quazwini, Mufid al-‘ulum wa-mubid al-humum).”

STIINTA SI TEHNOLOGIA

Surse istorice ne arata , ca atunci cand Quranul a fost revelat , societatea araba nu detinea tehnologia de a investiga orice modificare a universului .Aceasta inseamna ca exista o incomparabila diferenta intre nivelul stiintei si al tehnologiei pe timpul Profetului Mohammad , si cea din zilele noastre.In ciuda acesteia , Hadithuri ale Profetului nostru, au vorbit despre evolutiile tehnologice la apropierea Ceasului.Haideti sa aruncam o privire asupra evolutiei tehnologice :
”In acea vreme, sperantele de viata se vor prelungi”(Ibn Hajar Haythami, Al- Qawl al-Mukhtasarfi’alamat al-Mahdi al-Muntazar)
Speranta de viata este in zilele noastre mult mai mare decat a fost vreodata, mai mare decat in ultimii 1400 ani , de cand Profetul nostru a vorbit despre aceasta. Exista mari diferente legate de acest subiect , de la inceputul secolului si pana la sfarsitului secolului 20. Prin dezvoltarea de centre de sanatate , pana la avansarea tehnologiei , au facut atatea progrese pentru a atinge imposibilul.In decursul timpului , dezvoltarea stiintei geneticii , si a aplicarii proiectelor genetice pe oameni , au inceput o noua era in domeniul sanatatii.Aceste descoperiri, sunt atat de avansate, incat oameni ce au trait in vremuri indepartate , nici macar nu si le-au imaginat.
”Ceasul nu va veni pana cand oamenii nu se vor intrece in a construe cladiri cat mai inalte.”(Bukhari)Daca aruncam o privire la istoria arhitecturii , vedem ca au inceput sa se construiasca cladiri cat mai inalte la sfarsitul secolului 19. Progresul tehnologic , folosirea otelului in conducerea curentului electric , au accelerat cresterea cladirilor cat mai inalte .Ceea ce au afirmat Hadithurile, s-a adeverit , oamenii vor concura in construirea de cladiri inalte , iar natiunile vor intra in rivalitate una cu cealalta , pentru a vedea cine construieste cea mai inalta cladire.
”Ceasul de Apoi nu se va apropia pana cand timpul nu va trece cu usurinta.”(Bukhari)
”Distante enorme vor fi parcurse in timp foarte scurt ”(Musnad) In vremurile noastre, avioanele supersonice, trenurile si alte aparate sophisticate , pot parcurge distante care , in timpul trecut dura luni de zile pentru a le parcurge, si acestea pot fi parcurse intr-o atmosfera placuta, comfortabil si mai usor.Semnele din Hadithuri au fost adevarate in acest fel. Afirmatia ca timpul va trece mult mai repede intr-un alt Hadith, mesagerul lui Allah a spus ca misiuni ce luau mult timp pentru rezolvarea lor , in apropierea Zilei de Apoi, acestea vor dura mult mai putin .Intr-adevar , avansarea tehnologiei, face totul posibil , toate meseriile sa fie facute intr-un timp cat mai scurt, cu scopul obtinerii unui rezultat cat mai performant.Alt Hadith similar, relateaza in aceeasi directie:
”Ceasul de Apoi nu va veni , pana cand timpul nu se va contracta , un an parand ca o luna, o luna ca o saptamana, o saptamana ca o zi , o zi ca o ora , si o ora ca o licarire de foc.”(Tirmidhi)Sute de ani in urma, comunicarea intre continente dura pana la saptamani, acum este o chestiune de secunde , prin intermediul internetului si al satelitilor, tehnologie moderna.In zilele noastre, milioane de carti pot fi publicate in acelasi timp in care cu sute de ani in urma, acelasi timp era necesar doar unei singure carti.Zilnic , lucruri precum curatenia, gatitul , grija catre un copil , nu mai ocupa atata timp cu ajutorul minunilor tehnologice.Pe scurt , cand privim inspre tehnologia de astazi , vedem toate inovatiile apar in Hadithurile Profetului nostru.”Ziua de Apoi nu va veni pana cand vocea fiecaruia va fi auzita de cel ce o detine, fara a deschide gura.”(Mukhtasar Tazkirah Qurtubi)
Unul din Hadithurile Profetului nostrum vorbeste despre dezvoltarea stiintei comunicatiei : pentru ca o persoana sa-si auda vocea,fara a vorbi , trebuie ca vocea acestuia sa fie inregistrata. Inregistrarea vocii si reproducerea acesteia sunt mandria secolului XX.Alte Hadithuri ne vorbesc despre dezvoltarea tehnologiei comunicatiei in apropierea Zilei de Apoi .”O voce il va chema pe nume , iar aceasta va fi auzita pana in Est si Vest.” (Ibn Hajar Haythami, Al- Qawl al-Mukhtasarfi’alamat al-Mahdi al-Muntazar)”Aceasta voce se va imprastia pe pamant si fiecare natiune o va auzi in limba sa “.(Al-Muttaqi al –Hindi, Al-Burhan fi Alamat al-Mahdi Akhir al-Zaman ).
“O voce din cer pe care fiecare o va auzi in limba sa”. .(Al-Muttaqi al –Hindi, Al-Burhan fi Alamat al-Mahdi Akhir al-Zaman ).Aceste Hadithuri mentioneaza despre o voce care va fi auzita in toate colurile lumii , in limba fiecaruia.Evident , aceasta se refera la televiziune , radio si alte metode de comunicare . Este un miracol cum 1400 de ani in urma , Profetul a vorbit despre o dezvoltare care era inimaginabila pana si cu 100 de ani in urma.

DESPICAREA LUNII

Pana acum , in acest film , am vazut importanta pe care Ziua de Apoi o are , in lumina in care Profetul Mohammad a revelat-o in Hadithuri , si am vazut intr-adevar ca perioada in care traim este cu siguranta Vremea de Apoi , inaintea Zilei de Apoi.Orisicum , nu numai Hadithurile ne da indicii despre Ziua de Apoi . Multe versete din Quran , de asemenea se leaga cu acest subiect.O mare parte din aceste versete descriu cum ca alte evenimente deosebite vor insoti Ziua de Apoi, acestea sunt revelate dupa importanta lor , dupa cum Ziua de Apoi se apropie.Una dintre acestea se afla in sura Qamar.Qamar este numele surei 54 din Quran, in engleza acest cuvant insemnand “Luna”.Primul verset al acestei sure , este menit sa contina un mesaj important la apropierea Sfarsitului Lumii.
”Ceasul s-a apropiat si Luna s-a despicat.”(Quran 54:1) Cuvantul “despicat” in acest verset inseamna in limba araba “shaka”, limba in care are mai multe intelesuri .In anumite comentarii din Quran , cuvantul “despicat” este preferat, dar “shaka”in limba araba , mai inseamna a sulfa cu putere sau a sapa adanc in pamant .Unul din versetele in care acest verb este folosit :”Noi am varsat apa din belsug,Apoi am crapat pamantul , despicandu-l,Si am facut sa creasca pe el grane,Vita de vie si legume,Maslini si palmieri.”(Quran 80:25-29), shaka aici nu inseamna a despica , inseamna a planta pamantul. Daca ne intoarcem inapoi la anul 1969 , o sa vedem una dintre cele mai mari minuni ale Quranului.Experimentele facute pe suprafata Lunii , pe 20 iulie 1969 , este poate semnul care a fost cu 1400 de ani in urma amintit in sura Qamar.In acea zi , astronautii americani au pasit pe luna.Luand pamant de pe suprafata lunii, au facut experimente cu mostre din sol si roci.Este in mod sigur foarte interesant cum ca declaratiile sunt in concordanta cu cele relatate de verset.

QURRAT-UL-AIN
10-15-2007, 08:52 AM
Concluzia
Examinand multe stagii de dezvoltare sociale ce reies din secolul 20 ce sunt prezente zi de zi,a fost posibila aceasta cercetare asupra "zilei de apoi".Majoritatea acestora prezinta evolutia revelata de Profetul Mohammad , acum 1400 ani . Profetul a folosit expresia “in timpuri”, pentru a se referi la lucruri ce vor fi experimentate , multe din evenimente sunt semen cum ca Ceasul de Apoi este aproape . Am observat cum toate aceste lucruri revelate , au iesit la iveala.Nu trebuie uitat cum ca fiecare lucru arata cum ca Ceasul de Apoi se apropie.Aceasta ne adduce inca o data aminte de intoarcerea catre moralitatea pe care Quranul a lasat-o pentru noi.Multi oameni in timpurile noaste nu iau in seama aceste semne, si evita sa vorbeasca despre ele.Chiar si numai discutand despre dezastrele naturale , vizionarea unui film despre moarte sau despre dezastre , poate fi de nesuportat pentru ei .Ceea ce ei incearca sa faca este sa evadeze de friica pe care Ziua de Apoi o inspira.Orisicum , este un fapt fara de negat , cum ca Ziua Judecatii va sosi.Allah reveleaza cum ca Ziua Judecatii este aproape , in alt verset : “Si pentru ca sa stiti ca Ceasul va sosi fara indoiala”(Quran 22:7) Semnele relatate in Hadithuri si in versete , vin unul dupa altul in zilele noastre.Evolutia , asa cum nu a mai fost intalnita pana acum , vine din urma si inainteaza spre era in care ne indreptam.Lumea nu trebuie sa ignore aceste lucruri divine , cu o deosebita importanta, dar trebuie sa faca tot posibilul sa se foloseasca de ele. Semnele Zilei de Apoi, sunt o grozava avertizare indreptata catre ei . Promisiunile lui Allah sunt un adevar cert .Nimeni nu poate schimba promisiunile lui , sau sa previna implinirea lor. Ca in fiecare afirmatie , cele mai deosebite relevari despre Ziua de Apoi si nu numai , vin din Quran .
”Si spune : “Slava lui Allah!”El va va arata semnele Sale, iar voi le veti cunoaste!”(Quran 27:93)

maryam
10-15-2007, 10:09 AM
oare ce inseamna, adica nu ce inseamna, care este explicatia, hai sa spunem stiintifica a semnelor care apar pe aceasta fotografie?
Ce reprezinta aceste luminite?

[img=http://img243.imageshack.us/img243/9942/untitled15rj5.th.png]


Ptr ca nu apare fotografia, este vb de una din pozele postate la ac subiect, cu niste lumini deasupra oamenilor care sunt pe strada (cred, noaptea...)

Abdul Rahman
10-15-2007, 10:14 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Cel Indurator !

Allah sa fie multumit de tine, surioara draga si de efortul tau, insa aceste informatii au mai fost traduse la inceputul acestui topic de catre surioara Anna.
Orice informatii suplimentare ne-ar fi de folos in sha Allah :)