PDA

View Full Version : Rugaciunea de slavire a lui Allah



sara
06-09-2006, 07:55 AM
S-a relatat ca Ikrima a transmis ca Abd Allah ben Abbas a zis : Trimisul lui Allah - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca - i-a zis lui Al-Abbas ben al Muttalib : "Unchiule Abbas , nu vrei sa-ti daruiesc cu draga inima ceva ? Nu vrei sa te fac sa ai zece calitati ? Daca vei face asa , Allah iti va ierta pacatele tale primele si ultimele ,atat cele vechi , cat si cele noi,atat cele savarsite din gresala , cat si cele savarsite cu buna stiinta , atat cele mai mici cat si cele mai mari , atat cele tainice cat si cele publice .
Sa faci Rugaciunea cu patru raka , la fiecare dintre ele sa citesti Al-Fatiha si o alta sura . Iar cand vei termina de citit cu prima raka , spune cand te vei apleca : Subhan Allah Al-Hamdu li-Allah La ilaha alla Allah , Allah Akbar . Spune toate acestea de 15 ori.
Apoi te prosternezi si le spui , fiind aplecat , de zece oriApoi iti ridici capul { qiyam} , dupa prosternare , si le spui de zece ori. Apoi cazi in genunchi si le spui de in vreme ce stai in genunchi , de zece ori . Ridici capul dupa ingenunchere , si le spui tot dezece ori Ingenuncheti si le spui in vreme ce stai in genunchi de zece ori si dupa al doilea sujud { ingenunchere } tot de zece ori . Toate astea fac impreuna saizeci si cinci la fiecare raka , si faci acest lucru in patru raka .
Daca poti sa faci aceasta Rugaciune o data in fiecare zi , fa-o . Daca nu poti , atunci fa-o o data pe saptamana . Daca nu o poti face , atunci fa-o o data pe an . Daca nu o poti face nici asa , atunci fa-o o data in viata . *
Iar Al-Jahiz a zis : Acest hadis a fost relatatin mai multe variante de catre mai multi companioni , iar Ibn al- Mubarak a zis : Rugaciunea de slavire este de dorit . Si este de dorit ca musulmanul sa se obisnuiasca sa o implineasca tot timpul , fara sa o neglijeze .
* Mentionat de Abu Dawud , de Ibn Maja , de Ibn Khuzayma in Sahih-ul sau si de At-Tabarani
Sursa:
As - Salat Rugaciunea
Centrul Cultural Islamic Bucuresti
Ed a doua 1999

daniela_muslimah
06-09-2006, 07:36 PM
S-a relatat ca Ikrima a transmis ca Abd Allah ben Abbas a zis : Trimisul lui Allah - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca - i-a zis lui Al-Abbas ben al Muttalib : "Unchiule Abbas , nu vrei sa-ti daruiesc cu draga inima ceva ? Nu vrei sa te fac sa ai zece calitati ? Daca vei face asa , Allah iti va ierta pacatele tale primele si ultimele ,atat cele vechi , cat si cele noi,atat cele savarsite din gresala , cat si cele savarsite cu buna stiinta , atat cele mai mici cat si cele mai mari , atat cele tainice cat si cele publice .
Sa faci Rugaciunea cu patru raka , la fiecare dintre ele sa citesti Al-Fatiha si o alta sura . Iar cand vei termina de citit cu prima raka , spune cand te vei apleca : Subhan Allah Al-Hamdu li-Allah La ilaha alla Allah , Allah Akbar . Spune toate acestea de 15 ori.
Apoi te prosternezi si le spui , fiind aplecat , de zece oriApoi iti ridici capul { qiyam} , dupa prosternare , si le spui de zece ori. Apoi cazi in genunchi si le spui de in vreme ce stai in genunchi , de zece ori . Ridici capul dupa ingenunchere , si le spui tot dezece ori Ingenuncheti si le spui in vreme ce stai in genunchi de zece ori si dupa al doilea sujud { ingenunchere } tot de zece ori . Toate astea fac impreuna saizeci si cinci la fiecare raka , si faci acest lucru in patru raka .
Daca poti sa faci aceasta Rugaciune o data in fiecare zi , fa-o . Daca nu poti , atunci fa-o o data pe saptamana . Daca nu o poti face , atunci fa-o o data pe an . Daca nu o poti face nici asa , atunci fa-o o data in viata . *
Iar Al-Jahiz a zis : Acest hadis a fost relatatin mai multe variante de catre mai multi companioni , iar Ibn al- Mubarak a zis : Rugaciunea de slavire este de dorit . Si este de dorit ca musulmanul sa se obisnuiasca sa o implineasca tot timpul , fara sa o neglijeze .
* Mentionat de Abu Dawud , de Ibn Maja , de Ibn Khuzayma in Sahih-ul sau si de At-Tabarani
Sursa:
As - Salat Rugaciunea
Centrul Cultural Islamic Bucuresti
Ed a doua 1999




Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barkatuhu!...

surioara draga..
sa te binecuvanteze Allah Ta'ala
pentru aceasta postare...

:)

privitor la rugaciune.. eu stiam ca e cu cate 75: 15 inainte de "Audhu Billahi minash-shaytan ir-rajeem" (chiar dupa "Subhana Kallahumma...")...

10 dupa recitare (dupa Al-Fatiha si alta sura / versete)

10 in ruku (dupa "Subhana Rabbiyal-Adheem"...)

10 cand te ridici din ruku (dupa "Samee Allahu...")

10 in Sajda (dupa "Subhana Rabbiyal-A'la")

10 in Jalsa (intre prosternari)

10 in a doua prosternare (dupa "Subhana Rabbiyal-A'al")

=75..

pentru a 2-a rakat: inainte de "Bismillah..." de 15 ori s.a.m.d... ca in prima rakat...

in total... o sa fie spus tasbih de 300 de ori (4x75)


~ Atentionari ~

1) nu trebuie numarat tare
2) nu se numara pe degete, sau tinand (cum se spune?... "margelele" acelea pe care se face pomenirea.. am uitat cuv. in romana... :D )
3) se poate numara apasand degetele, ca sa se tina minte [numarul]. Ca de exemplu, in cazul cand ne aflam in Ruku. Se poate apasa degetul mic de la mana dreapta pt. prima pomenire, inelarul pt. a doua, mijlociul pt. a treia s.a.m.d. (aici scrie sa se faca asa si pe mana stanga.. si in total ies 10.. e bine si pe mana stanga?.. eu am facut de doua ori cu mana dreapta...)
4) daca s-a pierdut din numar se poate recupera la pozitia urmatoare. Spre exemplu, daca s-a uitat sa se faca Tasbih dupa Surah in Qayam se poate recita Tasbih de 20 de ori [inloc de 10 ori] in Ruku (dupa "Subhana Rabbiyal Azeem").

Scrie aici ca Tasbih pierdut nu se poate recita (recupera) in Qayam dupa ruku si Jalsa intre Sajdah, ca daca s-a pierdut Tasbih in Ruku, atunci sa se recite 20 in prima Sajdah, in loc de a se recita in pozitia Qayam de dupa rukuh. Si la fel, daca s-a pierdut Tasbih in prima Sajdah, sa nu se recupereze in Jalsa, ci in cea de-a doua Sajdah... (pe ce se bazeaza? e bine asa?)
Daca s-a pierdut Tasbih in ultimul Sajdah din cel de-al doilea sau al patrulea Rakah - se recupereaza inainte de "Attahiyat..." in Qaidah.

5) Daca se face Sajdah Sahaw (in caz de greseli) nu trebuie sa se recite Tasbih in Sajdah sahw, din moment ce cele 300 de recitari au fost efectuate. DAr daca s-a pierdut din Tasbeeh se poate recupera in Sajdah Sahw.

6) Mai scrie aici ca e preferabil sa se recite dupa Surah Fatiha, Surah Takathuur in primul raka', Surah A'sr in cel de-al doilea, Surah Kareroon in al treilea si Surah Ikhlas in al patrulea. Si ca daca nu ne amintim aceste sure, se poate recita orice sura.

Intrebare: e vreo baza (hadith) pentru acestea? (sa se recite aceste sure, cand sa se recupereze sau nu Tasbeeh pierdut?)

sursa e asta http://www.islamicacademy.org/html/Articles/English/Salat_Tasbih.htm (http://www.islamicacademy.org/html/Articles/English/Salat_Tasbih.htm)

in orice caz.. eu asa stiam ca e.. cu cate 75 de recitari/ rakah

nu am timp acum sa caut..


Insha' aAllah poate posteaza cineva niste Ahadeeth... referitor la acestea...

Sa ne binecuvanteze Allah Preainaltul pe toti cu dorinta de a indeplini aceasta rugaciune.. si sa ne ajute sa o indeplinim de cat mai multe ori, cu inima sincera..

si sa ne ierte greselile...

Ma'a Alssalama...

***

:)

aiscia
06-09-2006, 08:45 PM
:confused:


Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barkatuhu!...

surioara draga..
sa te binecuvanteze Allah Ta'ala
pentru aceasta postare...

:)

privitor la rugaciune.. eu stiam ca e cu cate 75: 15 inainte de "Audhu Billahi minash-shaytan ir-rajeem" (chiar dupa "Subhana Kallahumma...")...

10 dupa recitare (dupa Al-Fatiha si alta sura / versete)

10 in ruku (dupa "Subhana Rabbiyal-Adheem"...)

10 cand te ridici din ruku (dupa "Samee Allahu...")

10 in Sajda (dupa "Subhana Rabbiyal-A'la")

10 in Jalsa (intre prosternari)

10 in a doua prosternare (dupa "Subhana Rabbiyal-A'al")

=75..

pentru a 2-a rakat: inainte de "Bismillah..." de 15 ori s.a.m.d... ca in prima rakat...

in total... o sa fie spus tasbih de 300 de ori (4x75)


~ Atentionari ~

1) nu trebuie numarat tare
2) nu se numara pe degete, sau tinand (cum se spune?... "margelele" acelea pe care se face pomenirea.. am uitat cuv. in romana... :D )
3) se poate numara apasand degetele, ca sa se tina minte [numarul]. Ca de exemplu, in cazul cand ne aflam in Ruku. Se poate apasa degetul mic de la mana dreapta pt. prima pomenire, inelarul pt. a doua, mijlociul pt. a treia s.a.m.d. (aici scrie sa se faca asa si pe mana stanga.. si in total ies 10.. e bine si pe mana stanga?.. eu am facut de doua ori cu mana dreapta...)
4) daca s-a pierdut din numar se poate recupera la pozitia urmatoare. Spre exemplu, daca s-a uitat sa se faca Tasbih dupa Surah in Qayam se poate recita Tasbih de 20 de ori [inloc de 10 ori] in Ruku (dupa "Subhana Rabbiyal Azeem").

Scrie aici ca Tasbih pierdut nu se poate recita (recupera) in Qayam dupa ruku si Jalsa intre Sajdah, ca daca s-a pierdut Tasbih in Ruku, atunci sa se recite 20 in prima Sajdah, in loc de a se recita in pozitia Qayam de dupa rukuh. Si la fel, daca s-a pierdut Tasbih in prima Sajdah, sa nu se recupereze in Jalsa, ci in cea de-a doua Sajdah... (pe ce se bazeaza? e bine asa?)
Daca s-a pierdut Tasbih in ultimul Sajdah din cel de-al doilea sau al patrulea Rakah - se recupereaza inainte de "Attahiyat..." in Qaidah.

5) Daca se face Sajdah Sahaw (in caz de greseli) nu trebuie sa se recite Tasbih in Sajdah sahw, din moment ce cele 300 de recitari au fost efectuate. DAr daca s-a pierdut din Tasbeeh se poate recupera in Sajdah Sahw.

6) Mai scrie aici ca e preferabil sa se recite dupa Surah Fatiha, Surah Takathuur in primul raka', Surah A'sr in cel de-al doilea, Surah Kareroon in al treilea si Surah Ikhlas in al patrulea. Si ca daca nu ne amintim aceste sure, se poate recita orice sura.

Intrebare: e vreo baza (hadith) pentru acestea? (sa se recite aceste sure, cand sa se recupereze sau nu Tasbeeh pierdut?)

sursa e asta http://www.islamicacademy.org/html/Articles/English/Salat_Tasbih.htm (http://www.islamicacademy.org/html/Articles/English/Salat_Tasbih.htm)

in orice caz.. eu asa stiam ca e.. cu cate 75 de recitari/ rakah

nu am timp acum sa caut..


Insha' aAllah poate posteaza cineva niste Ahadeeth... referitor la acestea...

Sa ne binecuvanteze Allah Preainaltul pe toti cu dorinta de a indeplini aceasta rugaciune.. si sa ne ajute sa o indeplinim de cat mai multe ori, cu inima sincera..

si sa ne ierte greselile...

Ma'a Alssalama...

***

:)










Eu am facut aceasta rugaciune de doua ori,si, cand am vorbit cu un imam despre aceasta mi-a spus ca e bidha.:confused: as vrea sa stiu si eu mai multe despre aceasta,poate este vreun hadith referitor la aceasta rugaciune.Dar ALLAH SWT stie cel mai bine.Si sa ne ierte ptr greselile noastre si sa ne fereasca de informatiile false despre islam.
Si eu citisem ca si tine Daniela(75 ori)

ummraschid
06-09-2006, 11:54 PM
:confused:

Eu am facut aceasta rugaciune de doua ori,si, cand am vorbit cu un imam despre aceasta mi-a spus ca e bidha.:confused: as vrea sa stiu si eu mai multe despre aceasta,poate este vreun hadith referitor la aceasta rugaciune.Dar ALLAH SWT stie cel mai bine.Si sa ne ierte ptr greselile noastre si sa ne fereasca de informatiile false despre islam.
Si eu citisem ca si tine Daniela(75 ori)

http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/bism.gif


assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,


draga surioara, ai dreptate, si eu am citit ca aceasta rugaciune este Bi'dah....

voi posta, in continuare, traducerea ,imi cer scuze, astaghfirAllah, facuta in graba, :rolleyes: , a unei fatwa de pe site-ul Islamqa.com...


Intrebare:

Exista vre-un hadith care sa sustina Salat-ul Taasbeeh? Si daca exista, care este acela?


Raspuns:

Laudat fie Allah....

Exista ahadith privind Salat-ul Taasbeeh, care sint atribuite Profetului (saws), si care sint clasificate ca hasan, de catre unii invatati, dar multi invatati spun ca ele sint da'eef (slabe), si ca aceasta rugaciune nu este prescrisa in Islam.

" Salat-ul Taasbeeh este Bid'ah (inovatie) si hadithul care o sustine, nu este dovedit, mai degraba este munkar. Unii dintre invatati il mentioneaza printre ahadith mawdoo' ( fabricate)."

( vezi Fataawa al-Lajnah al-Daa’imah, vol. 8, p. 163 )

Shaykh Ibn ‘Uthaymeen spunea: Salat-ul Taasbeeh nu este prescris pentru ca hadithul este da'eef (slab). Imam Ahmad spunea ca nu exista nici o evidenta sigura pentru el...Shaykh al-Islam Ibn Taymiyah , spunea ca este fabricat si mai spunea ca nici unul dintre imami nu il recomanda. El (fie ca Allah sa aiba mila de el), spunea adevarul, pentru ca oricine examineaza aceasta rugaciune, va gasi ca ea este ciudata in felul in care ea se efectueaza.
Mai mult, daca ea ar fi fost prescrisa, ar fi trebuit ca aceasta sa fie relatata in multe relatari, datorita virtutii ei si rasplatii ei mari. Atita timp cit aceste relatari nu exista si nici unul dintre imami nu o descrie ca a fi recomandata, tragem conclúzia ca ea nu este sustinuta.
Ciudat este felul in care ea trebuie facuta conform hadithului in care ea este mentionata, potrivit caruia, ea trebuie efectuata o data pe zi, sau o data pe saptamina, sau o data pe luna, sau o data pe an, sau o data in viata. Aceasta indica faptul ca relatarea nu este sigura, caci, daca ar fi fost prescrisa, ar fi fost ceva ce ar fi trebuit facut in mod regulat, si nu ar fi fost oferite o asemenea varietate de optiuni.

Bazat pe aceasta, oamenii nu ar trebui sa faca aceasta rugaciune. Iar Allah stie cel mai bine!

Fataawa Manaar al-Islam, 1/203

Islam Q&A
Sheikh Muhammed Salih Al-Munajjid

www.islam-qa.com

...fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ne fereasca de raul si indoiala din aceasta lume, si sa ne tina departe de ispita si pacate, calauzindu-ne si daruindu-ne sprijinul Sau, in tot ceea ce facem, inshAllah, amin.


assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu

daniela_muslimah
06-10-2006, 12:07 AM
Insha'a Allah...

Nu stiam ca-i Bidah...

:smile308:

Sa ne pazeasca Allah Ta'ala de toate inovatiile...

***

nour al huda
06-10-2006, 01:29 AM
Am si eu o nedumerire???/


De ce un motiv in plus de slavire al lui ALLAH swt sa fie bidh'a????
Si atata vreme cat o parte dintre invatati spun da si alta parte nu....d e ce trebuie neaparat sa-i credem pe cei care spun nu????


Si mai am o intrebare...carui medheb apartineti cei sau cele care scrieti aici......adica...shafii,hanefii,hanbelii sau malekii.......

daniela_muslimah
06-10-2006, 02:08 AM
Am si eu o nedumerire???/


De ce un motiv in plus de slavire al lui ALLAH swt sa fie bidh'a????
Si atata vreme cat o parte dintre invatati spun da si alta parte nu....d e ce trebuie neaparat sa-i credem pe cei care spun nu????


Si mai am o intrebare...carui medheb apartineti cei sau cele care scrieti aici......adica...shafii,hanefii,hanbelii sau malekii.......



Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!...

Nu stiu daca e Bidah sau nu...

ca eu m-am rugat de mai multe ori (in special de Ramadhan)

asa ca astept Ahadith!...

;)

in orice caz... mai ales la inceput.. stateam "ca pe ace"_referitor la Bidah...

in legatura cu Kandil.. si cu tot ce mai auzisem... sunt mai multe...

cat despre cui ii apartinem...

personal nu-mi place ideea...

sunt Musulmana.. si atat:)

ei sunt Musulmani care s-au straduit sa raspunda unor anumite lucruri.. asa ca poti consulta din fie care...

Mi-e cam somn acum.. si sper ca n-am scris prea "confuz"...

Noapte Buna!...

:smile01:

sara
06-10-2006, 04:32 AM
Salam Aleykum,
Eu nu stiam ca-i Beda . Am gasit-o intr-o publicatie in romana si am zis ca nu este ceva rau in asta . Faci 4Raka si il pomenesti pe Allah , SubhanAllah wa Ta ala de 300 de ori { malesh 75 nu 65 :smile33: }. Ar veni 300 x 4 adica 1200 . Personal nu vad nimic rau in asta . Credeti ca v-om fi certati in ziua judecatii pentru ca am facut 4 Raka pentru Allah ? De altfel nici nu o facem zilnic sau saptamanal .
" Si fiti cu frica de Ziua in care va ve-ti intoarce la Allah , cand fiecare suflet va fi rasplatit dupa ceea ce a agonisit si ei nu vor fi negreptatiti ."
Personal nu stiu Hadisuri care se referitoare la asta . Astept sa vina cineva cu Hadis-uri .
Ca raspuns pentru Umm Raschid este preferabil sa se numere cu mana dreapta
Fie ca Allah sa ne calauzeasca pe calea cea dreapta si sa nu ne duca in ratacire dupa ce ne-a calauzit .
Ameen , Ameen , Ameen .

ummraschid
06-10-2006, 04:32 PM
http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/bism.gif

assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,


draga surioara,

fie ca Allah ta'ala sa raspunda rugilor noastre si sa ne tina departe de tot ceea ce nu este pe Placul Sau, inshAllah, amin.

....mashAllah, draga surioara,
fie ca Allah subhanahu wa ta'ala, sa te rasplateasca pt efortul pe care il depui fi sabilillah, inshAllah, amin.

...noi nu sintem in pozitia de a putea spune daca ceva este bid'ah sau nu, si nici sa ne exprimam pareri personale, cu privire la Islam, in toata complexitatea sa...de aceea, tot ce putem face este, in cazul nostru, aici pe forum, sa traducem pt fratii si surorile noastre, verdicte si fatwas oferite de invatatii Islamului, oricare ar fi ei, pt ca le datoram respect celor invatati, cu exceptia celor "dovediti" de a fi nedemni de incredere...

...invatatii , in foarte putine cazuri, se impart , neavind aceeasi parere, drept care, datoria noastra este sa cautam si sa studiem, cit putem de mult si sa ne folosim rationamentul pe care Allah ta'ala ni l-a daruit...si, INTOTDEAUNA sa adaugam , ALLAH STIE CEL MAI BINE, si sa ne incredem in Calauzirea Sa, inshAllah...



...voi posta, inshAllah, mai jos, traducerea unei alte fatwa, de pe site-ul www.islamonline.net si va rog si pe voi, sa mai postati...inshAllah...




Intrebare:

Assalamualaikum , v-as ruga sa-mi dati informatii in ce priveste Salatul Tasbeeh. Care Tasbeeh ar trebui spus in Salat? Cite Rakat trebuie facute? Multumesc, fie ca Allah sa ne accepte postul si rugaciunile si sa ne rasplateasca cu ce e mai bun.



Consilier Ahmad Kutty, 25.07.2002

Raspuns:

Wa`alykum As-Salaamu wa Rahmatullahi wa Barakaatuh.

In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator,

Toata Slava si multumirile i se cuvin doar Lui, si pacea si binecuvintarea asupra Mesgerului Sau.


Draga frate in Islam, vrem sa-ti multumim pt stradanille tale de a cunoaste Islamul, si apreciem increderea pe care ne-o acorzi.

Inainte de toate ar trebui sa clarificam ca, a oferi rugaciuni suplimentare, este unul dintre cele mai efective mijloace de a ne aduce aproape de Allah. Astfel , adevaratii slujitori ai lui Allah, vor oferi intotdeauna rugaciuni suplimentare, nu numai pe cele benevole.

Exista o controversa intre invatati, care priveste Salatu-Tasbih, si aceasta se concretizeaza in urmatoarele:





Sheikhul Ahmad Kutty, invatat de la Centrul Islamic din Toronto, Ontario, Canada, spune:



“Salatul-tasbih este cea mai controversata forma de rugaciune. In timp ce unii o considera a fi Nafl, si beneficiind de multe binecuvintari, multi dintre invatati o considera a fi slaba, dubioasa, si deci , nedemna de luat in considerare.

Cei care sint adeptii binefacerilor acestei rugaciuni, se bazeaza pe urmatorul Hadith , atribuit Profetului (saws):

“ Profetul (saws) spuse unchiului sau ’ Abbas, “ Oh, ‘Abbas, draga unchiule, sa-ti dau, sa-ti daruiesc, sa adun asupra ta, 10 daruri speciale. Daca vei face ceea ce iti voi spune, vei cistiga urmatoarele binefaceri: Allah iti va ierta pacatele: primele si ultimele, cele vechi si cele noi, cele facute constient si cele facute inconstient, cele mici si cele mari, cele facute in secret si cele facute in public - zece cu totul. Ar trebui sa faci 4 Rak’ah de rugaciune, in prima Rak’ah, sa spui Al-Fatiha, si o Sura, dupa aceea , stind in picioare, sa citesti urmatoarele:" Subhaana Allah, waal-hamdu lillaah, walaa ilaaha illa Allaah, wa Allaahu akbar”, de 15 ori, dupa care mergi in Ruku’ si spui cele de mai sus de 10 ori, pe urma, mergi in Sujud si spui de 10 ori aceleasi, pe urma te ridici din Sujud, si , stind in picioare, mai spui de 10 ori.
Dupa aceea ar trebui sa te duci din nou in Sujud, si sa spui de 10 ori aceleasi cuvinte, dupa care sa ridici capul din Sujud si sa spui din nou de 10 ori: se aduna astfel, 75 deTasbeeh, in fiecare Raka’. Trebuie sa faci acelasi lucru in fiecare dintre cele 4 Raka’. Daca poti sa o faci in fiecare vineri, fa-o, daca nu poti, o data pe luna, daca nu poti, o data pe an, daca nu poti, cel putin, o data in viata ta.”
(Relatat deAbu Dawud)


Relatarea de mai sus nu este gasita nici in Sahih Bukhari, nici in Sahih Muslim, nici in Muwatta’ de Imam Malik. Ea le era necunoscuta marilor Imami ai Islamului, ca Malik, Abu Hanifah si probabil, Imam Shafi`i, si era considerata ca ciudata si nedemna de luat in consideratie, de catre Imamul Ahmad.

Hadithul de mai sus este mentionat printre ahadith fabricate, de catre Ibn Al-Jawzi. Potrivit Imamului Ibn Hajar, „ toate lanturile acestui Hadith sint slabe“, deasemenea, “ este contrar, formatului prescris de rugaciune”.
Ibn Hajar, adauga ca “ a fost clasificat ca “slab” de catre Ibn Taymiyyah si Al-Mizzi”. Sau, cu cuvintele lui Ibn Al-`Arabi, „ nu exista nici un singur hadith autentic cu privire la aceasta .” Imam Nawawi, s-a alaturat invatatilor care au pus la indoiala natura acestei relatari ca si felul ciudat de efectuare al Salatul-Tasbih, considerindu-l ca nedemn de luat in considerare.

In lumina celor de mai sus, singura concluzie rezonabila este ca nu exista nici o evidenta autentica , care sa recomande practicarea Salatul-Tasbih .

De altfel, exista suficiente Rugaciuni suplimentare , bazate pe relatari autentice, trasmise de catre Profet (saws) , si acceptate de intreaga Ummah, cum ar fi, Salatul-Al-Hajah, Salatul-Istikharah, Salatul-Tawbah, etc. , fara a fi nevoie sa recurgem la un fel de rugaciune, atit de controversat…

Mai mult, sintem de parere ca Profetul (saws), ne-a lasat dovezi sufficiente pentru tot ceea ce ar trebui sa stim destre Religia Islamului.”


Si Allah stie cel mai bine.



assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu

aiscia
06-11-2006, 12:25 PM
MASHAALLAH SURIOARA SHAHADA,CUVINTELE SI EXPLICATIILE TALE SUNT MINUNATE,ALLAH SA FIE MULTUMIT DE TINE SI SA VA DEA MULTA PACE IN FAMILIE SI BUNA CALAUZIRE COPIILOR.TARE IMI ESTI DRAGA SI IMI FACE NESPUSA PLACERE SA CITESC CEEA CE SCRII.

CEEA CE AI SCRIS MI S-A SPUS SI MIE LA FEL DE IMAM,IAR SOTUL MEU MI-A ZIS CA DACA VREAU SA IL SLAVESC PE ALLAH SWT SUNT ATATEA MODURI PE CARE PROFETUL SAWS LE-A SFATUIT CELOR CARE VOR SA FIE PLACUTI LUI ALLAH TA'ALA.
EU STIU CA CEL MAI FRUMOS SI MAI RECOMANDAT LUCRU ESTE SA FACEM DUPA FIECARE RUGACIUNE OBLIGATORIE
33 SUBHANALLAH
33 ALHAMDULILLAH
33 ALLAHU AKBAR
PE URMA SA SPUNEM " ASHHADU LA ILAHA ILALLAH WAHDAHU LASHARIKALLAH LA HULMULKUL WALLAHU HAMDU WA HUA LA KULLISHAIN KADIR"..
SURAT IKLAS,SURAT AL-FALAQ,SURAT AN-NAS
DUPA CARE, LA ALEGEREA FIECARUIA SE POATE FACE DUA.
IAR SEARA E FOARTE BINE DACA SE PRONUNTA
100 SUBHANALLAH
100 ALHAMDULILLAH
100 ALLAHU AKBAR
100 LA ILAHA ILALLAH
DE TREI ORI SURAT IKLAS,DE TREI ORI SURAT AL-FALAQ,DE TREI ORI SURAT AN-NAS

AM SA VIN CU HADITH INSHAALLAH,TREBUIE SA LE CAUT(pentru ca sunt la munca acum si nu am sursele cu mine:o )


SURIOARA UMMRACHID,SA NE SCRII MEREU CA POSTARILE TALE MA UNG LA SUFLETEL

http://img144.imageshack.us/img144/3591/images51sm.jpg

FIE CA ALLAH SWT SA PRIMEASCA RUGACIUNILE NOASTRE SI SA ASCULTE DUA AL NOSTRU SI SA NE RASPLATEASCA PENTRU STRADUINTA NOASTRA,AMIN