PDA

View Full Version : Shahada



aiscia
06-09-2006, 12:12 PM
SALAM ALEIKUM WA RAHMATULLAHI WA BARAKATUHU

Miercuri o fata italianca,dupa luni de studiu a hotarat sa se converteasca la islam.Am fost cu ea la un magazin sirian de unde a cumparat primul ei hijab,jilbab,,,am invatat-o cum se poarta fiecare....si foarte fericita s-a dus grabita acasa ca sa faca dusul "ritual",ca apoi sa mearga impreuna cu sotul la moschee.
Cand a ajuns la moschee,i-au spus ca nu poate sa faca shahada acolo ptr ca ei nu sunt pregatiti pentru asa ceva si au trimis-o intr-un centru islamic la Milano ca sa studieze intai si pe urma i se va elibera certificatul de muslim.
Eu ma intreb surioarelor daca e posibil asa ceva?De ce ne purtam asa cu cei care vor sa se converteasca?Oare ii ajutam noi asa?Ei fug spre noi fericiti sa ni se alature iar noi ii asteptam cu portile inchise...Daca,de ex.,aceasta persoana nu are posibilitate materiala sa se deplaseze in alt oras,sau nu are timp?????
Imediat am sunat la moschee sa vedem de ce au trimis-o in alta parte
si au spus ca ei nu sunt pregatiti si nu au hartiile necesare....etc,etc...:smile19: ...


ACUM AS VREA SA VA MAI INTREB CEVA....
O FEMEIE MENSTRUATA POATE SA FIE MARTORA IN MOMENTUL IN CARE SE FACE SHAHADA,IN MOSCHEE?

Va pup pe toate,si ALLAH sa va binecuvanteze,ca sunteti minunate mashaallah...:smile01: :smile01:

suleiman
06-09-2006, 12:29 PM
:D O femeie nu are o marturie acceptata la acest eveniment :)
Trebuie doi barbati credinciosi nepacatosi .

2- Nu vad rostul sa mearga la moschee sa faca asa ceva .
Sotia unui compatriot a trecut in Islam acum 2 ani , si ea nu a marturisit in fata nimanui , dar lumea a stiut de alegerea ei .
Cand s-au dus in Liban , au mers la "Dar al-fatwa" , casa de fatwa , si a declarat ca vrea sa fie musulmanca . Angajatul de acolo a cerut (stiu ca eram si eu cu ei) :
1- O poza tip pasaport .
2- Un timbru .
3- prezenta ei si a sotului .

Atat , si dupa ce a declarat ca e musulmanca , a primit un act unde a semnat ea ca e de acord cu ce scrie acolo si atat , iar acuma in buletinul ei de dincolo este trecuta fiind musulmanca .

Aaa , am uitat , ca era acolo si o doamna traducator , care era imputernicita de stat sa verifice ca omul a inteles si semneaza dupa intelegere nu ca si un papagal :) .

Am fost si eu acolo crezand ca au nevoie de martor , dar nimeni nu m-a bagat in seama , ca este nevoie doar de :

Eu sunt ... , din ... , nascuta in ... , marturisesc ca nu este Dumnezeu afara de ALLAH , marturisesc ca Mohamad este robul Lui si Profetul Lui , marturisesc ca Isus este robul Lui ALLAH si Profetul Sau . Cred ca Tora , Evanghelia si Quran sunt cartile Lui ALLAH , si cred in Quran fiind ultima carte a Lui ALLAH . Cred in ALLAH , in ingerii Lui , in cartile Lui , in profetii Lui ,in ziua de apoi , si in destin indiferent daca e bun sau rau ca este de la ALLAH .

Noi "Dar al Fatwa" din ... , am fost martor la convertirea Lui : Nume , prenume , tara , sexul , varsta ... ,
ALLAH sa-l primeasca printre robii sai .

Semnatura 1 . (femeia)
Semnatura 2 . (dar al fatwa) .

Daca un om trece in Islam , si nu are pe nimeni , credeti ca ALLAH nu-l primeste daca intradevar a devenit musulman ?
E doar o formalitate , asa ca cei din Moschee au gresit . Trebuia sa accepte chiar daca nu elibereaza o foaie , si foaia se face in timp .
Trecerea in Islam nueste blocata si nici conditionala , trece omul cand crede .
Cei care au procedat asa , te rog sa le transmiti intrebarea mea :
"Pe ce v-ati bazat din Quran sau din zisele Profetului , ca nu puteti sa ascultati de la biata fata ca vrea sa devina musulmanca ?"

imanikka
06-09-2006, 08:56 PM
Parerea mea este ca important ca a sps Shahada si o sa respecte cuvantul lui Allah , cat despre document mai poate astepta. Doar nu se conversteste de dragul documentului?:) Important este ca ea sa-si cunoasca religia sa o respecte , cat despre document cand o sa aiba posibilitatea se duce si-l face. De ex eu am spus Shahada aici la noi lamoscheie in Ramadan cand fusese un sheikh din Arabia Saudita , dar nu am stiu de document:smile33:
CAnd am fost in Egipt am fost cu sotul la Al-Azhar si am repetat eu mai multe cuvinte dupa Imam ( toate care le-a scris Suleiman) ,si mi-au dat peste 10 min documentul in araba si engleza. :smile16:
Alhamdulilah.
Masha Allah ptr inca o surioira care a cunoscut drumul Adevarul si CUVANTUL LUI ALLAH.