PDA

View Full Version : Cati "fii" a avut Allah conform Bibliei?



huda_alrahim
06-09-2006, 05:02 PM
Multi oameni ne spun” Dar Biblia spune clar ca Isus este fiul lui Dumnezeu. Cum puteti sa spuneti ca Isus nu este singurul copil zamislit, cand Isus spune clar, negru pe alb in Biblie?”
In primul rand, intai trebuie sa cunoastem limbajul poporului sau, limbajul evreilor, carora li se adresa. Sa vedem cum intelegeau ei aceasta proclamatie:

Cati copiii spune Biblia ca a avut Dumnezeu?

1 Iacob este fiul lui Dumnezeu si primul nascut: “Israel este fiul Meu, întîiul Meu născut.” Exodus 4:22
2. Solomon este fiul lui Dumnezeu “13. Acela va zidi casă numelui Meu şi Eu voi întări scaunul domniei lui în veci. 14.Eu voi fi aceluia tată, iar el Îmi va fi fiu” 2 Samuel 7:13-14
3. Efraim este primul nascut al lui Dumnezeu: “ Caci eu sunt tatal lui Israel, si Efraim este primul meu nascut” Ieremia 31:9 (cine este primul nascut al lui Dumnezeu: Efrain sau Israel?)
4. Adam este fiul lui Dumnezeu „Adam, care este fiul lui Dumnezeu” Luca 3:38
5. Oamenii obisnuiti (ca tine si ca mine suntem fii lui Dumnezeu :
„Voi sunteţi fiii Domnului Dumnezeului vostru” Deuteronom, 14:1
„Căci câţi sunt mânaţi de Duhul lui Dumnezeu sunt fii ai lui Dumnezeu” Romani 8:14
„Şi celor câţi L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu” Ioan 1:12
„Ca să fiţi fără de prihană şi curaţi, fii ai lui Dumnezeu neîntinaţi în mijlocul unui neam rău şi stricat şi întru care străluciţi ca nişte luminători în lume” Filipeni 2:15
„1. Vedeţi ce fel de iubire ne-a dăruit nouă Tatăl, ca să ne numim fii ai lui Dumnezeu, şi suntem. Pentru aceea lumea nu ne cunoaşte, fiindcă nu L-a cunoscut nici pe El. 2. Iubiţilor, acum suntem fii ai lui Dumnezeu şi ce vom fi nu s-a arătat până acum. Ştim că dacă El Se va arăta, noi vom fi asemenea Lui, fiindcă Îl vom vedea cum este.” Întâia Epistola Soborniceasca A Sfântului Apostol Ioan, 3:1-2
„Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, şi-au ales dintre ele soţii, care pe cine a voit” Facerea 6:2
„Mai cu seamă de când fiii lui Dumnezeu începuseră a intra la fiicele oamenilor şi acestea începuseră a le naşte fii: aceştia sunt vestiţii viteji din vechime” Facerea 6:4

Dupa cum putem observa, folosirea termenului de „fiu al lui Dumnezeu” pentru a descrie fiinte umane, nu le era deloc straina oamenilor lui Isus.
Atunci a fost Isus singurul fiu zamislit al lui Dumnezeu?
Cititi Pslamii 2:7 „Domnul a zis către Mine: "Fiul Meu eşti Tu, Eu astăzi Te-am născut!”
Intr-adevar, astefel de termeni sunt folositi pentru evrei si inca mai mult, si asta era lucrul de care ii acuza Isus (Pacea lui Allah sa fie asupra lui). Cand evreii au pus mana pe pietre pentru a-l lovi pe Isus ( Pacea lui Allah sa fie asupra lui), el s-a aparat cu urmatoarele cuvinte:
„Iisus le-a răspuns: Nu e scris în Legea voastră că "Eu am zis: dumnezei sunteţi?" Dacă i-a numit dumnezei pe aceia către care a fost cuvântul lui Dumnezeu - şi Scriptura nu poate să fie desfiinţată...” Ioan 10:34
Asa cum se poate observa din acestea si multe alte versete „fiul lui Dumnezeu” era in limbajul evreilor un termen foarte inocent care descria un supus loial lui Dumnezeu. Chiar daca traducatorii sau editorii aleg sa scrie „Fiul lui Dumnezeu”, cu „F”, cand se refera la isus sau „fiul lui Dumnezeu”, cu „f”, cand se refera la toti ceilalti, nu se poate ascunde faptul ca in original, ambele cazuri sunt identice.

Enciclopedia Grolier scrie la itemu „Isus Christos” :
„ In prima perioada a vietii sale, lui Isus i se adresau cu rabbi si era privit ca profet. Unele cuvinte ale sale il plasau deasemenea in tagma inteleptilor. Un titlu de respect pt rabbi era „Domul meu”. Deja inainte de Paste, cei ce il urmau, impresionati de autoritatea lui, intentionau sa spuna chiar mai mult cand i se adresau cu „Domnul meu”...este putin credibil ca titlul de „fiul lui David” ii fusese atribuit lui, sau acceptat de el in timpul primelor sale propovaduiri. „Fiul lui Dumnezeu”, la inceput un titlu al regilor evrei (Pslami 2:7) a fost adoptat ulterior de biserica ca echivalent al Mesiei si nu avea conotatii ----fizice (Romani 1:4). Isus era constient de legatura filiala speciala cu Dumnezeu, dar nu e sigur daca limbajul fiu/tata ( Marcu 18:32, Matei 11:25-27) dateaza din timpul lui Isus.”

Se pare ca in doar doua locuri din Biblie isus se refera la el insusi ca „fiul lui Dumnezeu”: in Ioan, capitolele 5 si 11. Hastings, in „Dictionarul Bibliei” spune: „ Este indoielnic ca Isus a folosit acest titlu cu privire la el. Totusi, se face referire la Isus ca la „fiul omului” de 81 de ori in Biblie. In evanghelia lui Barnaba, ni se spune ca Isus stia ca omenirea avea sa il faca Dumnezeu dupa plecarea sa si i-a avertizat sever pe cei care il insoteau sa nu aiba de a face cu astfel de oameni.
Isus nu este fiul unui om (atat in Biblie cat si in Quran). Totusi de multe ori spune „Sunt fiul omului”. De ce? Deoarece in limbajul evreilor, asa spuneai „sunt o fiinta umana”.
Islamul ne invata ca Isus (Pacea lui Allah sa fie asupra lui) era o fiinta umana si nu un Dumnezeu. Isus (Pacea lui Allah sa fie asupra lui) a continuat sa sublinieze acest fapt de-a lungul intregii sale misiuni. Evanghelia lui Barbaba spunea :
„.. Cel mai problematic este titul de „Fiul Omului”. Este singurul titlu pe care il repeta Isus cu privire la el, si nu exista nici un indiciu clar ca a fost folosit ca un titlu de maiestate de catre biserica. De aceea este considerat autentic de multi, cai a trecut de criteriul de neconcordanta”

Scris de Misha'al ibn Abdullah, 'What Did Jesus Really Say?'
Sursa: http://english.islamway.com/bindex.php?section=article&id=153

Anna
06-09-2006, 07:56 PM
mashAllah habibti
oare de ce aici nu s-a ma ingramadit simion cu citatele lui sa iti -----streze contrariul...?
inca s-o mai gandi la argumente?:D :D

Simion Ioanas
06-10-2006, 12:43 AM
Multi oameni ne spun” Dar Biblia spune clar ca Isus este fiul lui Dumnezeu. Cum puteti sa spuneti ca Isus nu este singurul copil zamislit, cand Isus spune clar, negru pe alb in Biblie?”
In primul rand, intai trebuie sa cunoastem limbajul poporului sau, limbajul evreilor, carora li se adresa. Sa vedem cum intelegeau ei aceasta proclamatie:

Cati copiii spune Biblia ca a avut Dumnezeu?

1 Iacob este fiul lui Dumnezeu si primul nascut: “Israel este fiul Meu, întîiul Meu născut.” Exodus 4:22
2. Solomon este fiul lui Dumnezeu “13. Acela va zidi casă numelui Meu şi Eu voi întări scaunul domniei lui în veci. 14.Eu voi fi aceluia tată, iar el Îmi va fi fiu” 2 Samuel 7:13-14
3. Efraim este primul nascut al lui Dumnezeu: “ Caci eu sunt tatal lui Israel, si Efraim este primul meu nascut” Ieremia 31:9 (cine este primul nascut al lui Dumnezeu: Efrain sau Israel?)
4. Adam este fiul lui Dumnezeu „Adam, care este fiul lui Dumnezeu” Luca 3:38
5. Oamenii obisnuiti (ca tine si ca mine suntem fii lui Dumnezeu :
„Voi sunteţi fiii Domnului Dumnezeului vostru” Deuteronom, 14:1
„Căci câţi sunt mânaţi de Duhul lui Dumnezeu sunt fii ai lui Dumnezeu” Romani 8:14
„Şi celor câţi L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu” Ioan 1:12
„Ca să fiţi fără de prihană şi curaţi, fii ai lui Dumnezeu neîntinaţi în mijlocul unui neam rău şi stricat şi întru care străluciţi ca nişte luminători în lume” Filipeni 2:15
„1. Vedeţi ce fel de iubire ne-a dăruit nouă Tatăl, ca să ne numim fii ai lui Dumnezeu, şi suntem. Pentru aceea lumea nu ne cunoaşte, fiindcă nu L-a cunoscut nici pe El. 2. Iubiţilor, acum suntem fii ai lui Dumnezeu şi ce vom fi nu s-a arătat până acum. Ştim că dacă El Se va arăta, noi vom fi asemenea Lui, fiindcă Îl vom vedea cum este.” Întâia Epistola Soborniceasca A Sfântului Apostol Ioan, 3:1-2
„Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, şi-au ales dintre ele soţii, care pe cine a voit” Facerea 6:2
„Mai cu seamă de când fiii lui Dumnezeu începuseră a intra la fiicele oamenilor şi acestea începuseră a le naşte fii: aceştia sunt vestiţii viteji din vechime” Facerea 6:4

Dupa cum putem observa, folosirea termenului de „fiu al lui Dumnezeu” pentru a descrie fiinte umane, nu le era deloc straina oamenilor lui Isus.
Atunci a fost Isus singurul fiu zamislit al lui Dumnezeu?
Cititi Pslamii 2:7 „Domnul a zis către Mine: "Fiul Meu eşti Tu, Eu astăzi Te-am născut!”
Intr-adevar, astefel de termeni sunt folositi pentru evrei si inca mai mult, si asta era lucrul de care ii acuza Isus (Pacea lui Allah sa fie asupra lui). Cand evreii au pus mana pe pietre pentru a-l lovi pe Isus ( Pacea lui Allah sa fie asupra lui), el s-a aparat cu urmatoarele cuvinte:
„Iisus le-a răspuns: Nu e scris în Legea voastră că "Eu am zis: dumnezei sunteţi?" Dacă i-a numit dumnezei pe aceia către care a fost cuvântul lui Dumnezeu - şi Scriptura nu poate să fie desfiinţată...” Ioan 10:34
Asa cum se poate observa din acestea si multe alte versete „fiul lui Dumnezeu” era in limbajul evreilor un termen foarte inocent care descria un supus loial lui Dumnezeu. Chiar daca traducatorii sau editorii aleg sa scrie „Fiul lui Dumnezeu”, cu „F”, cand se refera la isus sau „fiul lui Dumnezeu”, cu „f”, cand se refera la toti ceilalti, nu se poate ascunde faptul ca in original, ambele cazuri sunt identice.

Enciclopedia Grolier scrie la itemu „Isus Christos” :
„ In prima perioada a vietii sale, lui Isus i se adresau cu rabbi si era privit ca profet. Unele cuvinte ale sale il plasau deasemenea in tagma inteleptilor. Un titlu de respect pt rabbi era „Domul meu”. Deja inainte de Paste, cei ce il urmau, impresionati de autoritatea lui, intentionau sa spuna chiar mai mult cand i se adresau cu „Domnul meu”...este putin credibil ca titlul de „fiul lui David” ii fusese atribuit lui, sau acceptat de el in timpul primelor sale propovaduiri. „Fiul lui Dumnezeu”, la inceput un titlu al regilor evrei (Pslami 2:7) a fost adoptat ulterior de biserica ca echivalent al Mesiei si nu avea conotatii ----fizice (Romani 1:4). Isus era constient de legatura filiala speciala cu Dumnezeu, dar nu e sigur daca limbajul fiu/tata ( Marcu 18:32, Matei 11:25-27) dateaza din timpul lui Isus.”

Se pare ca in doar doua locuri din Biblie isus se refera la el insusi ca „fiul lui Dumnezeu”: in Ioan, capitolele 5 si 11. Hastings, in „Dictionarul Bibliei” spune: „ Este indoielnic ca Isus a folosit acest titlu cu privire la el. Totusi, se face referire la Isus ca la „fiul omului” de 81 de ori in Biblie. In evanghelia lui Barnaba, ni se spune ca Isus stia ca omenirea avea sa il faca Dumnezeu dupa plecarea sa si i-a avertizat sever pe cei care il insoteau sa nu aiba de a face cu astfel de oameni.
Isus nu este fiul unui om (atat in Biblie cat si in Quran). Totusi de multe ori spune „Sunt fiul omului”. De ce? Deoarece in limbajul evreilor, asa spuneai „sunt o fiinta umana”.
Islamul ne invata ca Isus (Pacea lui Allah sa fie asupra lui) era o fiinta umana si nu un Dumnezeu. Isus (Pacea lui Allah sa fie asupra lui) a continuat sa sublinieze acest fapt de-a lungul intregii sale misiuni. Evanghelia lui Barbaba spunea :
„.. Cel mai problematic este titul de „Fiul Omului”. Este singurul titlu pe care il repeta Isus cu privire la el, si nu exista nici un indiciu clar ca a fost folosit ca un titlu de maiestate de catre biserica. De aceea este considerat autentic de multi, cai a trecut de criteriul de neconcordanta”

Scris de Misha'al ibn Abdullah, 'What Did Jesus Really Say?'
Sursa: http://english.islamway.com/bindex.php?section=article&id=153

Isus este singurul Fiu al lui Dumnezeu!:
IOAN 1: 18 Nimeni n'a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sinul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.``
IOAN 3: 16 Fiindca atit de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentruca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vecinica.
IOAN 3: 17 Dumnezeu, in adevar, n'a trimes pe Fiul Sau in lume ca sa judece lumea, ci ca lumea sa fie mintuita prin El.
IOAN 3: 18 Oricine crede in El, nu este judecat; dar cine nu crede, a si fost judecat, pentruca n'a crezut in Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.


Explicatia ta cu ceilalati fii ,nu anuleaza pe Fiul lui Dumnezeu!
Si noi crestinii suntem fii ai lui Dumnezeu ,insa fii adoptati ,infiati!
Si Israelul a fost infiat!
Fiul de Drept al lui Dumnezeu este Unul Singur si se numeste Isus Cristos!

amal
06-10-2006, 12:49 AM
:D fii adoptati... adica Dumnezeu are iubire ca si un om, una pt fiul natural, alta pt cei adoptati...

suleiman
06-10-2006, 12:52 AM
Explicatia ta cu ceilalati fii ,nu anuleaza pe Fiul lui Dumnezeu!
Si noi crestinii suntem fii ai lui Dumnezeu ,insa fii adoptati ,infiati!
Si Israelul a fost infiat!
Fiul de Drept al lui Dumnezeu este Unul Singur si se numeste Isus Cristos!

Draga , iarasi te bagi unde habar nu ai :)
Dovedeste ce spui .

Daca chiar stii .

Sau iti zic eu :

Cuvantul Domnul in V.T este identic cu Dumnezeu si nu are legatura cu Isus . Dar l-ai folosit ca si cum e vorba de Isus in mai multe locuri .

Cuvantul fiu are acelas sens indiferent unde pica , dar tu il refuzi .

Daca nu ai dovezi mai bine nu te baga .

Aratam in toata Biblia o dovada care sustine ce ai zis tu .

Si nu o sa gasesti .

Orice verset care nu are legatura directa cu intrebarea mea , va fi sters :D
Daca nu-ti convine esti liber sa pleci unde gaseti naivi care te asculta .


Imp.
Am un prieten preot Ortodox , din Liban , si am povestit despre forum si despre site si despre tine , si stii ce mi-a zis ?
Darag frate , mai bine sa nu-l lasi in forum ca numai rau o sa faca .
Astia habar nu au ce zic .. :p

1- Il cred pe cuvant pentru ca e omul bisericii si are Duh Sfant in el ?
2- Nu-l cred pentru ca e ortdox si se roaga la icoane si nu mai e crestin adevarat ?

huda_alrahim
06-10-2006, 12:55 AM
“Israel este fiul Meu, întîiul Meu născut.” Exodus 4:22
“ Caci eu sunt tatal lui Israel, si Efraim este primul meu nascut” Ieremia 31:9 (cine este primul nascut al lui Dumnezeu: Efrain sau Israel?)


Primul nascut iti suna tie a primul infiat????? Allah s-a gandit sa infieze copii...daca citeai mai bine articolul ai fi vazut ca e clar -----strat ca expresia "fiul lui Dumnezeu" era folosita cu alt inteles si abia tarziu biserica a adoptat-o in sensul folosit astazi...

amal
06-10-2006, 12:57 AM
totusi problema pusa poate da de gandit...
Adam a fost creat fara tata sau mama, direct de catre Dumnezeu, ca si creatie a sa, din lut si cu Duh Sfant.
Isus a avut totusi o mama... femeie (om)...daca tot ai pomenit de fiu natural si fii adoptivi, nu este Adam mai "special" ca si creatie?

ab0_yazen
06-10-2006, 01:19 AM
Isus este singurul Fiu al lui Dumnezeu!:
IOAN 1: 18 Nimeni n'a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sinul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.``
IOAN 3: 16 Fiindca atit de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentruca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vecinica.
IOAN 3: 17 Dumnezeu, in adevar, n'a trimes pe Fiul Sau in lume ca sa judece lumea, ci ca lumea sa fie mintuita prin El.
IOAN 3: 18 Oricine crede in El, nu este judecat; dar cine nu crede, a si fost judecat, pentruca n'a crezut in Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.


Explicatia ta cu ceilalati fii ,nu anuleaza pe Fiul lui Dumnezeu!
Si noi crestinii suntem fii ai lui Dumnezeu ,insa fii adoptati ,infiati!
Si Israelul a fost infiat!
Fiul de Drept al lui Dumnezeu este Unul Singur si se numeste Isus Cristos!

al salam alikum wa ra7matu Allah wa barakatuh....
dl simion d-voastra scrieti din biblie dar hai sa luam alta biblie...si sa vedem ce scrie acolo oare la fel?oare scrie ca sunteti copiii adoptivi ai lui Dumnezeu?Oare Dumnezeu a fost egal ?Oare Dumnezeu a gresit?Oare Dumnezeu are nevoie de un fiu ..cand El a creat totul si pamanturile si cerurile si universul?Oare istoria a gresit cand a afirmat ca Isus a fost un profet?Daca vreti sa vorbiti despre ceva va dau un sfat..sa cititi mai mult si sa va concentrati si sa va reflectati asupra a ceea ce cititi...CERCETATI!!!!!
Va rog frumos sa aveti putin respect pentru religia noastra si profetul(Saw)si pentru orice profet.Noi musulmanii respectam pe orice profet si nu vb urat de niciunul dar vad ca d-voastra va place sa cititi alba-ca-zapada.Va respect si va las in pace.
Ps:la intrebarile de mai sus nu trebuie sa imi raspundeti mie trebuie sa va raspundeti d-voastra sunt un indemn spre o cercetare mai atenta a religiei d-voastra.

huda_alrahim
06-10-2006, 01:23 AM
al salam alikum wa ra7matu Allah wa barakatuh....
dl simion d-voastra scrieti din biblie dar hai sa luam alta biblie...si sa vedem ce scrie acolo oare la fel?oare scrie ca sunteti copiii adoptivi ai lui Dumnezeu?Oare Dumnezeu a fost egal ?Oare Dumnezeu a gresit?Oare Dumnezeu are nevoie de un fiu ..cand El a creat totul si pamanturile si cerurile si universul?Oare istoria a gresit cand a afirmat ca Isus a fost un profet?Daca vreti sa vorbiti despre ceva va dau un sfat..sa cititi mai mult si sa va concentrati si sa va reflectati asupra a ceea ce cititi...CERCETATI!!!!!
Va rog frumos sa aveti putin respect pentru religia noastra si profetul(Saw)si pentru orice profet.Noi musulmanii respectam pe orice profet si nu vb urat de niciunul dar vad ca d-voastra va place sa cititi alba-ca-zapada.Va respect si va las in pace.
Ps:la intrebarile de mai sus nu trebuie sa imi raspundeti mie trebuie sa va raspundeti d-voastra sunt un indemn spre o cercetare mai atenta a religiei d-voastra.

O sa iti raspunda si la aceste intrebari...o sa mai aduca inca zece citate din Biblie...va rugam..nu mai postati kilometrii de citate...daca vreti sa ne dovediti ca ceea ce spuenti se gaseste si in Biblie dati numai cuvintele respective sau ideea si la sfarsit locul exact in Biblie...chiar daca nu am avea biblii acasa se gasesc online....

Simion Ioanas
06-10-2006, 02:18 PM
:D fii adoptati... adica Dumnezeu are iubire ca si un om, una pt fiul natural, alta pt cei adoptati...
De fapt prin Fiul Sau are iubire si pentru tine! Primesti tu acesta iubire si infiere?

EFES 1: 3 Binecuvintat sa fie Dumnezeu, Tatal Domnului nostru Isus Hristos, care ne-a binecuvintat cu tot felul de binecuvintari duhovnicesti, in locurile ceresti, in Hristos.
EFES 1: 4 In El, Dumnezeu ne-a ales inainte de intemeierea lumii, ca sa fim sfinti si fara prihana inaintea Lui, dupace, in dragostea Lui,
EFES 1: 5 ne-a rinduit mai dinainte sa fim infiati prin Isus Hristos, dupa buna placere a voiei Sale,
EFES 1: 6 spre lauda slavei harului Sau, pe care ni l-a dat in Prea Iubitul Lui.
EFES 1: 7 In El avem rascumpararea, prin singele Lui, iertarea pacatelor, dupa bogatiile harului Sau,
EFES 1: 8 pe care l-a raspindit din belsug peste noi, prin orice fel de intelepciune si de pricepere;
EFES 1: 9 caci a binevoit sa ne descopere taina voiei Sale, dupa planul pe care-l alcatuise in Sine insus,
EFES 1: 10 ca sa-l aduca la indeplinire la plinirea vremilor, spre a-Si uni iaras intr'unul in Hristos, toate lucrurile: cele din ceruri, si cele de pe pamint.
EFES 1: 11 In El am fost facuti si mostenitori, fiind rinduiti mai dinainte, dupa hotarirea Aceluia, care face toate dupa sfatul voiei Sale,
EFES 1: 12 ca sa slujim de lauda slavei Sale, noi, cari mai dinainte am nadajduit in Hristos.
EFES 1: 13 Si voi, dupa ce ati auzit cuvintul adevarului (Evanghelia mintuirii voastre), ati crezut in El, si ati fost pecetluiti cu Duhul Sfint, care fusese fagaduit,
EFES 1: 14 si care este o arvuna a mostenirii noastre, pentru rascumpararea celor cistigati de Dumnezeu, spre lauda slavei Lui.

Simion Ioanas
06-10-2006, 02:24 PM
Imp.
Am un prieten preot Ortodox , din Liban , si am povestit despre forum si despre site si despre tine , si stii ce mi-a zis ?
Darag frate , mai bine sa nu-l lasi in forum ca numai rau o sa faca .
Astia habar nu au ce zic .. :p

1- Il cred pe cuvant pentru ca e omul bisericii si are Duh Sfant in el ?
2- Nu-l cred pentru ca e ortdox si se roaga la icoane si nu mai e crestin adevarat ?

Daca are Duh Sfant sau nu, ii cunosti pe oameni dupa roade!
Sunt si preoti homosexuali,faptul ca sunt oamenii unei denominatii crestine nu-i face si oamenii lui Dumnezeu!
MAT 7: 15 Paziti-va de prooroci mincinosi. Ei vin la voi imbracati in haine de oi, dar pe dinlauntru sint niste lupi rapitori.
MAT 7: 16 Ii veti cunoaste dupa roadele lor. Culeg oamenii struguri din spini, sau smochine din maracini?
MAT 7: 17 Tot asa, orice pom bun face roade bune, dar pomul rau face roade rele.
MAT 7: 18 Pomul bun nu poate face roade rele, nici pomul rau nu poate face roade bune.
MAT 7: 19 Orice pom, care nu face roade bune, este taiat si aruncat in foc.
MAT 7: 20 Asa ca dupa roadele lor ii veti cunoaste.
MAT 7: 21 Nu orisicine-Mi zice: ,,Doamne, Doamne!`` va intra in Imparatia cerurilor, ci celce face voia Tatalui Meu care este in ceruri.
MAT 7: 22 Multi Imi vor zice in ziua aceea: ,,Doamne, Doamne! N'am proorocit noi in Numele Tau? N'am scos noi draci in Numele Tau? Si n'am facut noi multe minuni in Numele Tau?``
MAT 7: 23 Atunci le voi spune curat: ,,Niciodata nu v'am cunoscut; departati-va dela Mine, voi toti cari lucrati faradelege.``
MAT 7: 24 De aceea, pe orisicine aude aceste cuvinte ale Mele, si le face, il voi asemana cu un om cu judecata, care si-a zidit casa pe stinca.
MAT 7: 25 A dat ploaia, au venit sivoaele, au suflat vinturile si au batut in casa aceea, dar ea nu s'a prabusit, pentruca avea temelia zidita pe stinca.
TU SULEIMAN CE FEL DE ROADE AI?

Simion Ioanas
06-10-2006, 02:30 PM
al salam alikum wa ra7matu Allah wa barakatuh....
dl simion d-voastra scrieti din biblie dar hai sa luam alta biblie...si sa vedem ce scrie acolo oare la fel?oare scrie ca sunteti copiii adoptivi ai lui Dumnezeu?Oare Dumnezeu a fost egal ?Oare Dumnezeu a gresit?Oare Dumnezeu are nevoie de un fiu ..cand El a creat totul si pamanturile si cerurile si universul?Oare istoria a gresit cand a afirmat ca Isus a fost un profet?Daca vreti sa vorbiti despre ceva va dau un sfat..sa cititi mai mult si sa va concentrati si sa va reflectati asupra a ceea ce cititi...CERCETATI!!!!!
Va rog frumos sa aveti putin respect pentru religia noastra si profetul(Saw)si pentru orice profet.Noi musulmanii respectam pe orice profet si nu vb urat de niciunul dar vad ca d-voastra va place sa cititi alba-ca-zapada.Va respect si va las in pace.
Ps:la intrebarile de mai sus nu trebuie sa imi raspundeti mie trebuie sa va raspundeti d-voastra sunt un indemn spre o cercetare mai atenta a religiei d-voastra.
Orice Biblie crestina ne spune ca Isus este Fiul lui Dumnezeu !
Pana si diavolul stie asta ,nu stiu cum de Mahomed nu a fost informat de asta? Sau poate ca....
MAT 4: 2 Acolo a postit patruzeci de zile si patruzeci de nopti; la urma a flaminzit.
MAT 4: 3 Ispititorul s'a apropiat de El, si i-a zis: ,,Daca esti Fiul lui Dumnezeu, porunceste ca pietrele acestea sa se faca pini.``
MAT 4: 4 Drept raspuns, Isus i-a zis: ,,Este scris: ,Omul nu traieste numai cu pine, ci cu orice cuvint care iese din gura lui Dumnezeu.``
MAT 4: 5 Atunci diavolul L-a dus in sfinta cetate, L-a pus pe strasina Templului,
MAT 4: 6 si I-a zis: ,,Daca esti Fiul lui Dumnezeu, arunca-Te jos; caci este scris: ,El va porunci ingerilor Sai sa vegheze asupra Ta; si ei Te vor lua pe mini, ca nu cumva sa Te lovesti cu piciorul de vreo piatra.``
MAT 4: 7 ,,De asemenea este scris``, a zis Isus: ,,Sa nu ispitesti pe Domnul, Dumnezeul tau.``

huda_alrahim
06-10-2006, 03:43 PM
Orice Biblie crestina ne spune ca Isus este Fiul lui Dumnezeu !
Pana si diavolul stie asta ,nu stiu cum de Mahomed nu a fost informat de asta? Sau poate ca....
MAT 4: 2 Acolo a postit patruzeci de zile si patruzeci de nopti; la urma a flaminzit.
MAT 4: 3 Ispititorul s'a apropiat de El, si i-a zis: ,,Daca esti Fiul lui Dumnezeu, porunceste ca pietrele acestea sa se faca pini.``
MAT 4: 4 Drept raspuns, Isus i-a zis: ,,Este scris: ,Omul nu traieste numai cu pine, ci cu orice cuvint care iese din gura lui Dumnezeu.``
MAT 4: 5 Atunci diavolul L-a dus in sfinta cetate, L-a pus pe strasina Templului,
MAT 4: 6 si I-a zis: ,,Daca esti Fiul lui Dumnezeu, arunca-Te jos; caci este scris: ,El va porunci ingerilor Sai sa vegheze asupra Ta; si ei Te vor lua pe mini, ca nu cumva sa Te lovesti cu piciorul de vreo piatra.``
MAT 4: 7 ,,De asemenea este scris``, a zis Isus: ,,Sa nu ispitesti pe Domnul, Dumnezeul tau.``

Eu tot din Biblia crestina am luat pasajele din care am citat..nu am fabricat eu pasajele si nici o alta versiune la Biblie....si parca va si rugasem sa renuntati la kilometrii de pasaje...

Anna
06-10-2006, 03:47 PM
Daca are Duh Sfant sau nu, ii cunosti pe oameni dupa roade!
Sunt si preoti homosexuali,faptul ca sunt oamenii unei denominatii crestine nu-i face si oamenii lui Dumnezeu!
MAT 7: 15 Paziti-va de prooroci mincinosi. Ei vin la voi imbracati in haine de oi, dar pe dinlauntru sint niste lupi rapitori.
MAT 7: 16 Ii veti cunoaste dupa roadele lor. Culeg oamenii struguri din spini, sau smochine din maracini?
MAT 7: 17 Tot asa, orice pom bun face roade bune, dar pomul rau face roade rele.
MAT 7: 18 Pomul bun nu poate face roade rele, nici pomul rau nu poate face roade bune.
MAT 7: 19 Orice pom, care nu face roade bune, este taiat si aruncat in foc.
MAT 7: 20 Asa ca dupa roadele lor ii veti cunoaste.
MAT 7: 21 Nu orisicine-Mi zice: ,,Doamne, Doamne!`` va intra in Imparatia cerurilor, ci celce face voia Tatalui Meu care este in ceruri.
MAT 7: 22 Multi Imi vor zice in ziua aceea: ,,Doamne, Doamne! N'am proorocit noi in Numele Tau? N'am scos noi draci in Numele Tau? Si n'am facut noi multe minuni in Numele Tau?``
MAT 7: 23 Atunci le voi spune curat: ,,Niciodata nu v'am cunoscut; departati-va dela Mine, voi toti cari lucrati faradelege.``
MAT 7: 24 De aceea, pe orisicine aude aceste cuvinte ale Mele, si le face, il voi asemana cu un om cu judecata, care si-a zidit casa pe stinca.
MAT 7: 25 A dat ploaia, au venit sivoaele, au suflat vinturile si au batut in casa aceea, dar ea nu s'a prabusit, pentruca avea temelia zidita pe stinca.
TU SULEIMAN CE FEL DE ROADE AI?


De "roadele" fiecaruia numai Dumnezeu stie si numai Dumnezeu judeca....asa ca nu mai ataca TU oamenii ca nu te afli in pozitia potrivita....

Anna
06-10-2006, 03:52 PM
1 Iacob este fiul lui Dumnezeu si primul nascut: “Israel este fiul Meu, întîiul Meu născut.” Exodus 4:22
2. Solomon este fiul lui Dumnezeu “13. Acela va zidi casă numelui Meu şi Eu voi întări scaunul domniei lui în veci. 14.Eu voi fi aceluia tată, iar el Îmi va fi fiu” 2 Samuel 7:13-14
3. Efraim este primul nascut al lui Dumnezeu: “ Caci eu sunt tatal lui Israel, si Efraim este primul meu nascut” Ieremia 31:9 (cine este primul nascut al lui Dumnezeu: Efrain sau Israel?)
4. Adam este fiul lui Dumnezeu „Adam, care este fiul lui Dumnezeu” Luca 3:38
5. Oamenii obisnuiti (ca tine si ca mine suntem fii lui Dumnezeu :
„Voi sunteţi fiii Domnului Dumnezeului vostru” Deuteronom, 14:1
„Căci câţi sunt mânaţi de Duhul lui Dumnezeu sunt fii ai lui Dumnezeu” Romani 8:14
„Şi celor câţi L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu” Ioan 1:12
„Ca să fiţi fără de prihană şi curaţi, fii ai lui Dumnezeu neîntinaţi în mijlocul unui neam rău şi stricat şi întru care străluciţi ca nişte luminători în lume” Filipeni 2:15
„1. Vedeţi ce fel de iubire ne-a dăruit nouă Tatăl, ca să ne numim fii ai lui Dumnezeu, şi suntem. Pentru aceea lumea nu ne cunoaşte, fiindcă nu L-a cunoscut nici pe El. 2. Iubiţilor, acum suntem fii ai lui Dumnezeu şi ce vom fi nu s-a arătat până acum. Ştim că dacă El Se va arăta, noi vom fi asemenea Lui, fiindcă Îl vom vedea cum este.” Întâia Epistola Soborniceasca A Sfântului Apostol Ioan, 3:1-2
„Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, şi-au ales dintre ele soţii, care pe cine a voit” Facerea 6:2
„Mai cu seamă de când fiii lui Dumnezeu începuseră a intra la fiicele oamenilor şi acestea începuseră a le naşte fii: aceştia sunt vestiţii viteji din vechime” Facerea 6:4


Atunci a fost Isus singurul fiu zamislit al lui Dumnezeu?
Cititi Pslamii 2:7 „Domnul a zis către Mine: "Fiul Meu eşti Tu, Eu astăzi Te-am născut!”
„Iisus le-a răspuns: Nu e scris în Legea voastră că "Eu am zis: dumnezei sunteţi?" Dacă i-a numit dumnezei pe aceia către care a fost cuvântul lui Dumnezeu - şi Scriptura nu poate să fie desfiinţată...” Ioan 10:34


IOAN 1: 18 Nimeni n'a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sinul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.``
IOAN 3: 16 Fiindca atit de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentruca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vecinica.
IOAN 3: 17 Dumnezeu, in adevar, n'a trimes pe Fiul Sau in lume ca sa judece lumea, ci ca lumea sa fie mintuita prin El.
IOAN 3: 18 Oricine crede in El, nu este judecat; dar cine nu crede, a si fost judecat, pentruca n'a crezut in Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.


Dintre atatia fii a lui Dumnezeu(astaghfirualah) atat privind citatele de la huda cat si de la tine...cum poti sa ne spui u ca de fapt decat Isus este adevaratul fiu si singurul?
Daca ar fii asa nu se vede clar ca Biblia se contrazice??

amoodia
06-10-2006, 04:27 PM
[QUOTE=annaDaca ar fii asa nu se vede clar ca Biblia se contrazice??[/QUOTE]


nu se contrazice Ana ca biblia este cuvantul lui Isus Cristos, unicul adevar si calea spre ispasirea pacetelor (na ca nu am invatat bine replica, ma duc sa o mai repet :36_1_21: ) la tot ce i-au scris surorile noastre si Suleiman el nu mai are argumente si vine cu replica asta care am intalnit-o in ultimele 5 minute in toate subiectele si tot nu am invatat-o, rusine sa-mi fie :10_1_134: .Simioane stii ? alhamdulillah ca ai venit pe forum, ca de cand ai venit si iti citesc mesajele nu contenesc sa zic ALHAMDULILLAH CA AM DEVENIT MUSULMANCA.intr-adevar cu toate citatele tale din biblie imi arati adevarul, si acela ca, Qoranul e mesajul lui Allah si Muhamad (saws) este profetul lui Allah.
aaaa si inca ceva, daca esti tu atat omul lui Isus Cristos , in pozele tale publicate pe net, nu te vad cu nici o biblie in mana, ba din contra ai vreo 3-4 poze exact pozitia americanilor din Irak: imbracat cu haine de camuflaj si cu pusca in mana si pari asa de mandru.:smile01: :smile01: :smile01: .Pacea sa fie asupra ta, ca pe mine m-ai umplut de dragostea asta pe care o simti tu pentru noi , aia inspirati de diavol :36_1_33:

Saira
06-10-2006, 04:35 PM
Amoo habibty...poate n-ai vazut inca o aberatie:omul e sigur ca e mantuit!!!AstaghfirouAllah...in ce hal te poate aduce sheytan...zici ca esti plin de evlavie si cand colo exact in bratele lui sheytan iti gasesti salasul!!!

huda_alrahim
06-11-2006, 02:17 AM
nu se contrazice Ana ca biblia este cuvantul lui Isus Cristos, unicul adevar si calea spre ispasirea pacetelor (na ca nu am invatat bine replica, ma duc sa o mai repet :36_1_21: ) la tot ce i-au scris surorile noastre si Suleiman el nu mai are argumente si vine cu replica asta care am intalnit-o in ultimele 5 minute in toate subiectele si tot nu am invatat-o, rusine sa-mi fie :10_1_134: .Simioane stii ? alhamdulillah ca ai venit pe forum, ca de cand ai venit si iti citesc mesajele nu contenesc sa zic ALHAMDULILLAH CA AM DEVENIT MUSULMANCA.intr-adevar cu toate citatele tale din biblie imi arati adevarul, si acela ca, Qoranul e mesajul lui Allah si Muhamad (saws) este profetul lui Allah.
aaaa si inca ceva, daca esti tu atat omul lui Isus Cristos , in pozele tale publicate pe net, nu te vad cu nici o biblie in mana, ba din contra ai vreo 3-4 poze exact pozitia americanilor din Irak: imbracat cu haine de camuflaj si cu pusca in mana si pari asa de mandru.:smile01: :smile01: :smile01: .Pacea sa fie asupra ta, ca pe mine m-ai umplut de dragostea asta pe care o simti tu pentru noi , aia inspirati de diavol :36_1_33:

Am vazut si eu cu Anna astazi pozele respective...copiii in spatele lui si el madru cu o pusca de vanatoare in mana, imbracat in camuflaj....si mai vb de violenta musulmanilor, violenta pe care zici tu ca o invata din Quran!!!!!!!!! Sa vedem cati musulmani de pe site-ul asta tin poze in "albumul de familie" cu o bazooka in mana!!!!!

hannen
06-11-2006, 07:25 AM
Am vazut si eu cu Anna astazi pozele respective...copiii in spatele lui si el madru cu o pusca de vanatoare in mana, imbracat in camuflaj....si mai vb de violenta musulmanilor, violenta pe care zici tu ca o invata din Quran!!!!!!!!! Sa vedem cati musulmani de pe site-ul asta tin poze in "albumul de familie" cu o bazooka in mana!!!!!

Hudica,bre n-auziii cind io am zis ca stau c`o mana pe taste si cu una tzin satarul sub birou bre?Da` depinde de mood-ul meu ,citeodata am o bazooka...stai ca fac acushi o poza s`o pui colea poate nu ma crede Simion.Norocul lui ca e protejat de ecranul computerului:D :D :D

Simion Ioanas
06-11-2006, 07:57 AM
Dintre atatia fii a lui Dumnezeu(astaghfirualah) atat privind citatele de la huda cat si de la tine...cum poti sa ne spui u ca de fapt decat Isus este adevaratul fiu si singurul?
Daca ar fii asa nu se vede clar ca Biblia se contrazice??
Nu se contrazice de loc Biblia!
Dumnezeu are Un Singur Fiu! Ceilalti sunt infiati!

Simion Ioanas
06-11-2006, 08:01 AM
Amoo habibty...poate n-ai vazut inca o aberatie:omul e sigur ca e mantuit!!!AstaghfirouAllah...in ce hal te poate aduce sheytan...zici ca esti plin de evlavie si cand colo exact in bratele lui sheytan iti gasesti salasul!!!

MAR 16: 15 Apoi le-a zis: ,,Duceti-va in toata lumea, si propovaduiti Evanghelia la orice faptura.
MAR 16: 16 Cine va crede si se va boteza, va fi mintuit; dar cine nu va crede, va fi osindit.

hannen
06-11-2006, 12:01 PM
Nu se contrazice de loc Biblia!
Dumnezeu are Un Singur Fiu! Ceilalti sunt infiati!

Phuhahaaa,unde-i mai ala care se tavaleste pe jos  de ris??
Auzi Simioane da‘ acte au fii aia adoptati?Mai ,ma  dor falcile de ris.
Sau l-ati asistat pe Dumnezeu cind a facut cereril e de infiat copiii,ca stii ca astea sunt cam anevo iase si dureaza.

hannen
06-11-2006, 12:05 PM
MAR 16: 15 Apoi le-a zis: ,,Duceti-va in toata lumea, si propovaduiti Evanghelia la orice faptura.
MAR 16: 16 Cine va crede si se va boteza, va fi mintuit; dar cine nu va crede, va fi osindit.

Cine vorbeste in aceste versete,Isus?
Pai care Evanghelie,nu-i zisesi lui Suleiman ca nu  era nici o Evanghelie in timpul vietii lui  Isus?

Stii ,aceasta mantuire se refera la a fi pe  calea cea dreapta ,nicidecum ca gata ai scapat de judecata.Cum ramane cu ziua judecatii deci?Daca voi aia care ati crezut sunteti mantuiti,la ce mai aveti nevoie de judecata?Sau pt. voi nu exista judecata?

amoodia
06-11-2006, 01:18 PM
Cine vorbeste in aceste versete,Isus?
Pai care Evanghelie,nu-i zisesi lui Suleiman ca nu  era nici o Evanghelie in timpul vietii lui  Isus?

Stii ,aceasta mantuire se refera la a fi pe  calea cea dreapta ,nicidecum ca gata ai scapat de judecata.Cum ramane cu ziua judecatii deci?Daca voi aia care ati crezut sunteti mantuiti,la ce mai aveti nevoie de judecata?Sau pt. voi nu exista judecata?

iar s-a jucat Isra la tastatura ta? :D

hannen
06-11-2006, 01:26 PM
iar s-a jucat Isra la tastatura ta? :D

Ce-ai ghicit cuscra!Mi-a prins-o cit faceam eu asr.:mad: :mad:

dunia
06-11-2006, 02:41 PM
fii infiati? ma scuzati insa nu am cuvinte.....prima data aud asa ceva si ma intreb oare pe ce baza aceasta afirmatie????

suleiman
06-11-2006, 03:05 PM
MAR 16: 15 Apoi le-a zis: ,,Duceti-va in toata lumea, si propovaduiti Evanghelia la orice faptura.
MAR 16: 16 Cine va crede si se va boteza, va fi mintuit; dar cine nu va crede, va fi osindit.

Asta nu e impotriva dragostei ?
Nu e impotriva libertatii de a alege ce religie vrei ?

Suna asa : Sau esti crestin sau esti diavol , atunci ce fac evreii si musulmanii si budistii si ateii si ....

Sau nu am inteles bine ?

hannen
06-11-2006, 03:12 PM
Asta nu e impotriva dragostei ?
Nu e impotriva libertatii de a alege ce religie vrei ?

Suna asa : Sau esti crestin sau esti diavol , atunci ce fac evreii si musulmanii si budistii si ateii si ....

Sau nu am inteles bine ?
Stai ca acum vine raspunsul (citat de un km) care naste alte mii de intrebari:D

Simion Ioanas
06-12-2006, 05:17 AM
Cine vorbeste in aceste versete,Isus?
Pai care Evanghelie,nu-i zisesi lui Suleiman ca nu  era nici o Evanghelie in timpul vietii lui  Isus?

Stii ,aceasta mantuire se refera la a fi pe  calea cea dreapta ,nicidecum ca gata ai scapat de judecata.Cum ramane cu ziua judecatii deci?Daca voi aia care ati crezut sunteti mantuiti,la ce mai aveti nevoie de judecata?Sau pt. voi nu exista judecata?
Cateva specificari in privinta judecatii:
1.Isus va judeca pe toti oamenii
IOAN 5: 22 Tatal nici nu judeca pe nimeni, ci toata judecata a dat-o Fiului,
2.Cine asculta de Isus si-L accepta ca Mantuitor nu merge la judecata odata cu lumea
IOAN 5: 24 Adevarat, adevarat va spun, ca cine asculta cuvintele Mele, si crede in Celce M'a trimes, are viata vecinica, si nu vine la judecata, ci a trecut din moarte la viata.
Pentru cei care cred in Isus exista o judecata aici pe pamant! Dumnezeu ca un parinte bun ,ne pedepseste de multe ori cand gresim ,ca sa nu ajungem sa fim pedepsiti la judecata celor necredinciosi!:
1COR 11: 31 Daca ne-am judeca singuri, n'am fi judecati.
1COR 11: 32 Dar cind sintem judecati, sintem pedepsiti de Domnul, ca sa nu fim osinditi odata cu lumea.

3.Totusi cei credinciosi vor fi judecati in vederea rasplatirii!:
ROM 14: 10 Dar pentruce judeci tu pe fratele tau? Sau pentruce dispretuiesti tu pe fratele tau? Caci toti ne vom infatisa inaintea scaunului de judecata al lui Hristos.
ROM 14: 11 Fiindca este scris: ,,Pe viata Mea Ma jur, zice Domnul, ca orice genunchi se va pleca inaintea Mea, si orice limba va da slava lui Dumnezeu.``
ROM 14: 12 Asa ca fiecare din noi are sa dea socoteala despre sine insus lui Dumnezeu.

2COR 5: 10 Caci toti trebuie sa ne infatisam inaintea scaunului de judecata al lui Hristos, pentru ca fiecare sa-si primeasca rasplata dupa binele sau raul, pe care-l va fi facut cind traia in trup.

1PET 4: 17 Caci sintem in clipa cind judecata sta sa inceapa dela casa lui Dumnezeu. Si daca incepe cu noi, care va fi sfirsitul celorce nu asculta de Evanghelia lui Dumnezeu?


4.Cei care nu sunt in Cartea vietii vor fi in Iad pentru totdeauna!:
APOC 20: 11 Apoi am vazut un scaun de domnie mare si alb, si pe Celce sedea pe el. Pamintul si cerul au fugit dinaintea Lui, si nu s'a mai gasit loc pentru ele.
APOC 20: 12 Si am vazut pe morti, mari si mici, stind in picioare inaintea scaunului de domnie. Niste carti au fost deschise. Si a fost deschisa o alta carte, care este cartea vietii. Si mortii au fost judecati dupa faptele lor, dupa cele ce erau scrise in cartile
APOC 20: 13 Marea a dat inapoi pe mortii cari erau in ea; Moartea si Locuinta mortilor au dat inapoi pe mortii cari erau in ele. Fiecare a fost judecat dupa faptele lui.
APOC 20: 14 Si Moartea si Locuinta mortilor au fost aruncate in iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua.
APOC 20: 15 Oricine n'a fost gasit scris in cartea vietii, a fost aruncat in iazul de foc.

2PET 3: 7 Iar cerurile si pamintul de acum sint pazite si pastrate, prin acelas Cuvint, pentru focul din ziua de judecata si de peire a oamenilor nelegiuiti.


APOC 13: 8 Si toti locuitorii pamintului i se vor inchina, toti aceia al caror nume n'a fost scris, dela intemeierea lumii, in cartea vietii Mielului, care a fost jungheat.
APOC 13: 9 Cine are urechi, sa auda!

Simion Ioanas
06-12-2006, 05:28 AM
fii infiati? ma scuzati insa nu am cuvinte.....prima data aud asa ceva si ma intreb oare pe ce baza aceasta afirmatie????
EFES 1: 3 Binecuvintat sa fie Dumnezeu, Tatal Domnului nostru Isus Hristos, care ne-a binecuvintat cu tot felul de binecuvintari duhovnicesti, in locurile ceresti, in Hristos.
EFES 1: 4 In El, Dumnezeu ne-a ales inainte de intemeierea lumii, ca sa fim sfinti si fara prihana inaintea Lui, dupace, in dragostea Lui,
EFES 1: 5 ne-a rinduit mai dinainte sa fim infiati prin Isus Hristos, dupa buna placere a voiei Sale,
EFES 1: 6 spre lauda slavei harului Sau, pe care ni l-a dat in Prea Iubitul Lui.
EFES 1: 7 In El avem rascumpararea, prin singele Lui, iertarea pacatelor, dupa bogatiile harului Sau,

IOAN 1: 10 El era in lume, si lumea a fost facuta prin El, dar lumea nu L-a cunoscut.
IOAN 1: 11 A venit la ai Sai, si ai Sai nu L-au primit.
IOAN 1: 12 Dar tuturor celor ce L-au primit, adica celorce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu;
IOAN 1: 13 nascuti nu din singe, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.

Simion Ioanas
06-12-2006, 05:42 AM
Asta nu e impotriva dragostei ?
Nu e impotriva libertatii de a alege ce religie vrei ?

Suna asa : Sau esti crestin sau esti diavol , atunci ce fac evreii si musulmanii si budistii si ateii si ....

Sau nu am inteles bine ?
Ba da Suleiman ,ai inteles foarte bine!
Poate acum intelegi faptul ca atunci cand ma acuzai pe mine ,il acuzai de fapt pe Isus Cristos si pe Tatal!

Singura Cale de intrare in Cer ,este prin Isus Cristos ! Oricine vrea sa intre in Cer prin alta parte este un hot si-un talhar ,adica apartine diavolului!
IOAN 10: 1 ,,Adevarat, adevarat, va spun ca, cine nu intra pe usa in staulul oilor, ci sare pe alta parte, este un hot si un tilhar.
IOAN 10: 2 Dar cine intra pe usa, este pastorul oilor.
IOAN 10: 3 Portarul ii deschide, si oile aud glasul lui; el isi cheama oile pe nume, si le scoate afara din staul.
IOAN 10: 4 Dupa ce si-a scos toate oile, merge inaintea lor; si oile merg dupa el, pentruca ii cunosc glasul.
IOAN 10: 5 Nu merg deloc dupa un strain; ci fug de el, pentruca nu cunosc glasul strainilor.``
IOAN 10: 6 Isus le-a spus aceasta pilda, dar ei n'au inteles despre ce le vorbea.
IOAN 10: 7 Isus le-a mai zis: ,,Adevarat, adevarat, va spun ca Eu sint usa oilor.


Pentru cuvintele acestea ,iudeii ziceau ca are drac! Asa ca nu m-as mira daca ma duc pe un forum evreiesc sa mi se spuna ca sunt nebun! Si ce-mi pasa ,eu il cunosc pe Isus,il iubesc, si-L urmez pana la capatul zilelor mele.De asemenea cred Sfanta Scriptura ,prin Ea ,Dumnezeu mi-a schimbat viata!

IOAN 10: 11 Eu sint Pastorul cel bun. Pastorul cel bun isi da viata pentru oi.
IOAN 10: 12 Dar cel platit, care nu este pastor, si ale carui oi nu sint ale lui, cind vede lupul venind, lasa oile si fuge; si lupul le rapeste si le imprastie.
IOAN 10: 13 Cel platit fuge, pentruca este platit, si nu-i pasa de oi.
IOAN 10: 14 Eu sint Pastorul cel bun. Eu Imi cunosc oile Mele, si ele Ma cunosc pe Mine,
IOAN 10: 15 asa cum Ma cunoaste pe Mine Tatal, si cum cunosc Eu pe Tatal; si Eu Imi dau viata pentru oile Mele.
IOAN 10: 16 Mai am si alte oi, cari nu sint din staulul acesta; si pe acelea trebuie sa le aduc. Ele vor asculta de glasul Meu, si va fi o turma si un Pastor.
IOAN 10: 17 Tatal Ma iubeste, pentruca Imi dau viata, ca iaras s'o iau.
IOAN 10: 18 Nimeni nu Mi-o ia cu sila, ci o dau Eu dela Mine. Am putere s'o dau, si am putere s'o iau iaras: aceasta este porunca, pe care am primit-o dela Tatal Meu.``
IOAN 10: 19 Din pricina acestor cuvinte, iaras s'a facut desbinare intre Iudei.
IOAN 10: 20 Multi dintre ei ziceau: ,,Are drac, este nebun; de ce-L ascultati?``

IOAN 3: 36 Cine crede in Fiul, are viata vecinica; dar cine nu crede in Fiul, nu va vedea viata, ci minia lui Dumnezeu ramine peste el.``
1IOAN 5: 10 Cine crede in Fiul lui Dumnezeu, are marturisirea aceasta in el; cine nu crede pe Dumnezeu, Il face mincinos, fiindca nu crede marturisirea, pe care a facut-o Dumnezeu despre Fiul Sau.

hannen
06-12-2006, 05:57 AM
Cateva specificari in privinta judecatii:
1.Isus va judeca pe toti oamenii
IOAN 5: 22 Tatal nici nu judeca pe nimeni, ci toata judecata a dat-o Fiului,
2.Cine asculta de Isus si-L accepta ca Mantuitor nu merge la judecata odata cu lumea
IOAN 5: 24 Adevarat, adevarat va spun, ca cine asculta cuvintele Mele, si crede in Celce M'a trimes, are viata vecinica, si nu vine la judecata, ci a trecut din moarte la viata.
Pentru cei care cred in Isus exista o judecata aici pe pamant! Dumnezeu ca un parinte bun ,ne pedepseste de multe ori cand gresim ,ca sa nu ajungem sa fim pedepsiti la judecata celor necredinciosi!:
1COR 11: 31 Daca ne-am judeca singuri, n'am fi judecati.
1COR 11: 32 Dar cind sintem judecati, sintem pedepsiti de Domnul, ca sa nu fim osinditi odata cu lumea.

3.Totusi cei credinciosi vor fi judecati in vederea rasplatirii!:
ROM 14: 10 Dar pentruce judeci tu pe fratele tau? Sau pentruce dispretuiesti tu pe fratele tau? Caci toti ne vom infatisa inaintea scaunului de judecata al lui Hristos.
ROM 14: 11 Fiindca este scris: ,,Pe viata Mea Ma jur, zice Domnul, ca orice genunchi se va pleca inaintea Mea, si orice limba va da slava lui Dumnezeu.``
ROM 14: 12 Asa ca fiecare din noi are sa dea socoteala despre sine insus lui Dumnezeu.

2COR 5: 10 Caci toti trebuie sa ne infatisam inaintea scaunului de judecata al lui Hristos, pentru ca fiecare sa-si primeasca rasplata dupa binele sau raul, pe care-l va fi facut cind traia in trup.

1PET 4: 17 Caci sintem in clipa cind judecata sta sa inceapa dela casa lui Dumnezeu. Si daca incepe cu noi, care va fi sfirsitul celorce nu asculta de Evanghelia lui Dumnezeu?


4.Cei care nu sunt in Cartea vietii vor fi in Iad pentru totdeauna!:
APOC 20: 11 Apoi am vazut un scaun de domnie mare si alb, si pe Celce sedea pe el. Pamintul si cerul au fugit dinaintea Lui, si nu s'a mai gasit loc pentru ele.
APOC 20: 12 Si am vazut pe morti, mari si mici, stind in picioare inaintea scaunului de domnie. Niste carti au fost deschise. Si a fost deschisa o alta carte, care este cartea vietii. Si mortii au fost judecati dupa faptele lor, dupa cele ce erau scrise in cartile
APOC 20: 13 Marea a dat inapoi pe mortii cari erau in ea; Moartea si Locuinta mortilor au dat inapoi pe mortii cari erau in ele. Fiecare a fost judecat dupa faptele lui.
APOC 20: 14 Si Moartea si Locuinta mortilor au fost aruncate in iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua.
APOC 20: 15 Oricine n'a fost gasit scris in cartea vietii, a fost aruncat in iazul de foc.

2PET 3: 7 Iar cerurile si pamintul de acum sint pazite si pastrate, prin acelas Cuvint, pentru focul din ziua de judecata si de peire a oamenilor nelegiuiti.


APOC 13: 8 Si toti locuitorii pamintului i se vor inchina, toti aceia al caror nume n'a fost scris, dela intemeierea lumii, in cartea vietii Mielului, care a fost jungheat.
APOC 13: 9 Cine are urechi, sa auda!

Eu tot n-am inteles,acum zici ca cei care au crezut in Hristos nu vor merge la judecata acum zici ca toti vom fi judecati si ca toti vom da socoteala.Care TOTI?

genan
06-12-2006, 06:05 AM
Singura Cale de intrare in Cer ,este prin Isus Cristos ! Oricine vrea sa intre in Cer prin alta parte este un hot si-un talhar ,adica apartine diavolului!. [/COLOR][/B]


daca eu personal sper sa ajung in rai si cred ca obtin asta urmand qoranul si traditia profetului mohammad( pacea si binecuvantarea lui fie asupra lui) inseamna ca sunt hot,talhar, deci eu apartin diavolului?
as vrea raspuns DA sau NU ....
multumesc.

Simion Ioanas
06-12-2006, 06:14 AM
Eu tot n-am inteles,acum zici ca cei care au crezut in Hristos nu vor merge la judecata acum zici ca toti vom fi judecati si ca toti vom da socoteala.Care TOTI?
Dupa cate ai vazut sunt mai multe feluri de judecata!

Judecata lumii(necredinciosilor)
Cand Domnul se refera la "Adevarat, adevarat va spun, ca cine asculta cuvintele Mele, si crede in Celce M'a trimes, are viata vecinica, si nu vine la judecata, ci a trecut din moarte la viata. ", se refera la judecata lumii (necredinciosilor)!
La aceasta judecata nu va fi nici un crestin!

Judecata credinciosilor
Totusi va fi o judecata a celor credinciosi pentru rasplatire!
2COR 5: 10 Caci toti trebuie sa ne infatisam inaintea scaunului de judecata al lui Hristos, pentru ca fiecare sa-si primeasca rasplata dupa binele sau raul, pe care-l va fi facut cind traia in trup.

Mai sunt si alte tipuri de judecata ,insa nu mi-am propus sa fac o analiza a "judecatii",poate fi subiectul unui topic!


Cuvantul toti de acolo se refera la cei credinciosi:
2COR 5: 6 Asa dar, noi intotdeauna sintem plini de incredere; caci stim ca, daca sintem acasa in trup, pribegim departe de Domnul, -
2COR 5: 7 pentruca umblam prin credinta, nu prin vedere. -
2COR 5: 8 Da, sintem plini de incredere, si ne place mult mai mult sa parasim trupul acesta, ca sa fim acasa la Domnul.
2COR 5: 9 Deaceea ne si silim sa-I fim placuti, fie ca raminem acasa fie ca sintem departe de casa.
2COR 5: 10 Caci toti trebuie sa ne infatisam inaintea scaunului de judecata al lui Hristos, pentru ca fiecare sa-si primeasca rasplata dupa binele sau raul, pe care-l va fi facut cind traia in trup.
2COR 5: 11 Ca unii cari cunoastem deci frica de Domnul, pe oameni, cautam sa-i incredintam; dar Dumnezeu ne cunoaste bine, si nadajduiesc ca si voi ne cunoasteti bine in cugetele voastre.

Simion Ioanas
06-12-2006, 06:44 AM
daca eu personal sper sa ajung in rai si cred ca obtin asta urmand qoranul si traditia profetului mohammad( pacea si binecuvantarea lui fie asupra lui) inseamna ca sunt hot,talhar, deci eu apartin diavolului?
as vrea raspuns DA sau NU ....
multumesc.
In mod direct nu!
Oamenii care se dau cu buna stiinta diavolului sunt satanistii! ,musulmanii nu sunt satanisti!
Mai sunt o serie de oameni care asculta de diavolul, facand faptele lui! Acestia apartin lui,involuntar, chiar daca multi nu recunosc asta!
In acesta categorie intra si crestinii cu numele ,deci crestinii care au doar o religie dar nu-L cunosc pe Dumnezeu in mod personal!
Aici mai intra si "fariseii" ,adica oamenii care se ascund in spatele unei religii (crestine) si pozeaza a credinciosi insa faptele lor arata de fapt adevarata lor identitate!
O alta categorie sunt cei care sunt mintiti de diavolul prin religiile lor! Acestia au tot felul de Dumnezei si trimisi ai cerului! De aici sunt vinovati cei care au auzit Evanghelia si au respins-o, Ceilalti vor fi judecati dupa ceea ce a pus Dumnezeu in cugetul lor!
Islamul si Iudaismul l-as incadra conform Scripturii la ultima categorie .
Mahomed a venit cu o alta Evanghelie, decat cea data de Cristos si conform Scripturii noi nu trebuie sa credem o alta Evanghelie ,nici chiar daca un Inger din Cer ne-ar aduce-o!
Iudaismul la respins pe Cristos Mesia si se afla o mahrama pe ochii lor,sunt impietriti pana la un timp hotarat de Dumnezeu!
GAL 1: 8 Dar chiar daca noi insine sau un inger din cer ar veni sa va propovaduiasca o Evanghelie, deosebita de aceea pe care v'am propovaduit-o noi, sa fie anatema!

Sper sa nu va suparati pentru raspunsul meu sincer!
Cu toata dragostea!

genan
06-12-2006, 06:48 AM
pai ati spus ca singura cale de a intra in cer e prin isus.... si ca cine vrea prin alta cale - e un hot si un talhar, apartine diavolului...
iar eu daca vreau sa intru in cer prin calea lui allah , deci nu a lui isus, ce inseamna???

Simion Ioanas
06-12-2006, 07:10 AM
pai ati spus ca singura cale de a intra in cer e prin isus.... si ca cine vrea prin alta cale - e un hot si un talhar, apartine diavolului...
iar eu daca vreau sa intru in cer prin calea lui allah , deci nu a lui isus, ce inseamna???
Deci parerea mea este mai sus.Am incercat sa fiu cat mai explicit in expunerea mea pe marginea acestui subiect!

Abdul Rahman
06-12-2006, 07:49 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Un articol interesant si o traducere pentru care ii multumim fratelui nostru.

L-am postat si in cadrul grupului 'islam_in_romania' din dorinta ca si fratii nostri intru credinta din alte tari (Egipt, Bolivia, Turcia, India etc.) sa-l poata citi si aduce drept argument in discutiile purtate de domniile lor cu fratii crestini pe care ii respectam, de altfel.

Allah Binestiutorul ['Al-Khabir'] stie cel mai bine !

Cu respect,

fratele dumneavoastra intru Islam,
Abdul Rahman
16 Jumaada al-awal 1427 A.H.
12 Iunie 2006

http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/yg/img/i/us/ui/join.gif

http://groups.yahoo.com/group/islam_in_romania/join

Saira
06-12-2006, 02:32 PM
Islamul si Iudaismul l-as incadra conform Scripturii la ultima categorie .
Mahomed a venit cu o alta Evanghelie, decat cea data de Cristos si conform Scripturii noi nu trebuie sa credem o alta Evanghelie ,nici chiar daca un Inger din Cer ne-ar aduce-o!
Iudaismul la respins pe Cristos Mesia si se afla o mahrama pe ochii lor,sunt impietriti pana la un timp hotarat de Dumnezeu!
GAL 1: 8 Dar chiar daca noi insine sau un inger din cer ar veni sa va propovaduiasca o Evanghelie, deosebita de aceea pe care v'am propovaduit-o noi, sa fie anatema!

Sincer,asta nu ti se pare a fi facatura?eu ma gandesc asa: oamenii aia,fie ei "luminati de Duhul Sfant",au facut ei modificarile ce li s-au parut cuvenite in Scriptura apoi s-au simtit oarecum "cu musca pe caciula",cum se spune,deci "au dat ei nastere" acestui verset pentru a fi siguri ca atunci cand Dumnezeu il va trimite pe Profetul sau (anuntat chiar in Biblie-Muhammad,sallaAllahou alayhi wa salam) nimeni nu il va lua in serios.Mie sincer a asta imi suna:e ca si cum si-ar fi luat o masura de precautie impotriva a ceea ce avea sa fie!Daca oamenii n-ar fi trebuit sa-i creada nici pe ingeri se accentueaza ideea conform careia cu atat mai putin merita Muhammad (sallaAllahou alayhi wa salam) sa fie luat in seama atunci cand a venit cu mesajul de la Allah.

suleiman
06-12-2006, 05:15 PM
Inca nu dau raspunsulfinal , pentru ca vreau sa adun raspunsurile tale la intrebarile mele .

1- Daca nu intra nimeni in cer decat prin Isus , cum a facut-o Avraam , tatal nostru ?

2- Daca toti crestinii cred ca Evanghelia de la un inger nu trebuie ascultata dupa ceea ce oamenii bisericii au dat atunci :
a- Cum de biserica ortodoxa din palestina , a dat cheile palestinei lui Omar ben Al-khattab ? pe ce s-au bazat ei dupa parerea ta ? Ca dupa parerea lor , ei s-au bazat pe Scriptura ca apar acolo adjectivele lui .
b- Daca Isus a zis de proroci mincinosi , si tu ai zis ca Biblia a fost dupa ce Isus s-a inaltat , atunci cum deosebim Biblia mincinosului de Biblia credinciosului ?
Intreb , pentru ca atata vreme cat Isus nu a fost in pamant , atunci posibilitatea de a spune cineva despre Biblia lui ca e "insuflata de Duh" este impartita :
- "Tatal Fiu Duh" = UNU SI SINGURA
- "Tatal Fiu Duh" = Trei in unu
- "Tatal , Fiu , Duh" = Creatorul , Alesul creatorului , si Mesagerul in forma de Duh
- "Tatal" = Dumnezeu , Cel care l-a trimis pe Fiul (Isus) intarandu-l cu Duhul .
- "Tatal , o gresala de traducere a cuvantului Rab care inseamna stapan. Fiul o gresala de traducere a cuvantului Rob . Duhul o modificare a cuvantului Mesager .

Atunci , daca sunt mai multe posibilitati , cum ca noi , simpli oameni , sa o luam dupa Primii , si nu dupa altii , din moment ce Isus a zis de Unii mincinosi ? Si facand comparatie intre zisele directe ale Lui Isus (simbolice), omul intelege toate categorile pe care le-am scris .

genan
06-12-2006, 05:17 PM
Deci parerea mea este mai sus.Am incercat sa fiu cat mai explicit in expunerea mea pe marginea acestui subiect!


ma scuzati ca insist,dar nu e logic,va contraziceti.
prima oara ati spus ca vor merge in cer cei care il urmeaza pe isus si ca toti ceilalti apartin diavolului, fiind talhari.
apoi ati spus ca nu, ca e alta treaba cu musulmanii.... pai aici e nonsensul... pt ca musulmanii, pt a intra in cer, urmeaza coranul si traditia profetului (pacea si binecuvantarea lui allah fie cu el). deci...?

O alta categorie sunt cei care sunt mintiti de diavolul prin religiile lor! Acestia au tot felul de Dumnezei si trimisi ai cerului! De aici sunt vinovati cei care au auzit Evanghelia si au respins-o, Ceilalti vor fi judecati dupa ceea ce a pus Dumnezeu in cugetul lor!
Islamul si Iudaismul l-as incadra conform Scripturii la ultima categorie .
Mahomed a venit cu o alta Evanghelie, decat cea data de Cristos si conform Scripturii noi nu trebuie sa credem o alta Evanghelie ,nici chiar daca un Inger din Cer ne-ar aduce-o!
Iudaismul la respins pe Cristos Mesia si se afla o mahrama pe ochii lor,sunt impietriti pana la un timp hotarat de Dumnezeu!

daca incadrai islamul si iudaismul in acea categorie, inseamna ca dumnezeu ne va judeca pe noi dupa ce e spus in cugetul lor... deci...? daca un musulman sau chia run om de religie iudaica respecta ce e scris in cugetul lor, poate ajunge in urma judecatii de api in cer.... deci...? deci nu numai cei care urmeaza calea lui isus ajung acolo.
atunci ce e lucrul de care vreti sa ne convingeti?> daca dumnezeu primeste in cer si un musulman si un iudeu, asa cum reiese din spusele dvs,. inseamna ca aceste cai (islamul si iudaismul)m nu sunt privite de catre dumnezeu ca lucruri gresite ... atunci de ce suntem sfatuiti de dvs sa urmam aceeasi cale care o urmati dvs, cea a lui isus ? daca dumnezeu ne primeste in cer la el asa cum suntem..?
si vreti sa spuneti ca pana la vremea lui isus, NICI UN OM nu a ajuns in cer!??!?! nici marii profeti? pt ca ei nu au urmat calea lui isus, avand in vedere ca nu exista pe vremea lor...

Simion Ioanas
06-13-2006, 04:21 AM
ma scuzati ca insist,dar nu e logic,va contraziceti.
prima oara ati spus ca vor merge in cer cei care il urmeaza pe isus si ca toti ceilalti apartin diavolului, fiind talhari.
apoi ati spus ca nu, ca e alta treaba cu musulmanii.... pai aici e nonsensul... pt ca musulmanii, pt a intra in cer, urmeaza coranul si traditia profetului (pacea si binecuvantarea lui allah fie cu el). deci...?

O alta categorie sunt cei care sunt mintiti de diavolul prin religiile lor! Acestia au tot felul de Dumnezei si trimisi ai cerului! De aici sunt vinovati cei care au auzit Evanghelia si au respins-o, Ceilalti vor fi judecati dupa ceea ce a pus Dumnezeu in cugetul lor!
Islamul si Iudaismul l-as incadra conform Scripturii la ultima categorie .
Mahomed a venit cu o alta Evanghelie, decat cea data de Cristos si conform Scripturii noi nu trebuie sa credem o alta Evanghelie ,nici chiar daca un Inger din Cer ne-ar aduce-o!
Iudaismul la respins pe Cristos Mesia si se afla o mahrama pe ochii lor,sunt impietriti pana la un timp hotarat de Dumnezeu!

daca incadrai islamul si iudaismul in acea categorie, inseamna ca dumnezeu ne va judeca pe noi dupa ce e spus in cugetul lor... deci...? daca un musulman sau chia run om de religie iudaica respecta ce e scris in cugetul lor, poate ajunge in urma judecatii de api in cer.... deci...? deci nu numai cei care urmeaza calea lui isus ajung acolo.
atunci ce e lucrul de care vreti sa ne convingeti?> daca dumnezeu primeste in cer si un musulman si un iudeu, asa cum reiese din spusele dvs,. inseamna ca aceste cai (islamul si iudaismul)m nu sunt privite de catre dumnezeu ca lucruri gresite ... atunci de ce suntem sfatuiti de dvs sa urmam aceeasi cale care o urmati dvs, cea a lui isus ? daca dumnezeu ne primeste in cer la el asa cum suntem..?
si vreti sa spuneti ca pana la vremea lui isus, NICI UN OM nu a ajuns in cer!??!?! nici marii profeti? pt ca ei nu au urmat calea lui isus, avand in vedere ca nu exista pe vremea lor...

Ai inteles bine!
Problema apare atunci cand cineva ii spune adevarul musulmanului sau iudeului! Atunci cand in urma auzirii Adevarului cele doua categorii resping mantuirea data de Dumnezeu ,isi vor primi pedeapsa :adica osanda vesnica!
Daca insa un musulman sau un iudeu (si alte religii) nu aud Evanghelia si mor ,vor fi judecati de Dumnezeu dupa ce a pus Dumnezeu in cugetul lor!

genan
06-13-2006, 04:33 AM
Ai inteles bine!
Problema apare atunci cand cineva ii spune adevarul musulmanului sau iudeului! Atunci cand in urma auzirii Adevarului cele doua categorii resping mantuirea data de Dumnezeu ,isi vor primi pedeapsa :adica osanda vesnica!habar nu am ce ineamna osanda vesnica, si nici in dex nu e acest cuvant... in fine...
Daca insa un musulman sau un iudeu (si alte religii) nu aud Evanghelia si mor ,vor fi judecati de Dumnezeu dupa ce a pus Dumnezeu in cugetul lor!
O alta categorie sunt cei care sunt mintiti de diavolul prin religiile lor! Acestia au tot felul de Dumnezei si trimisi ai cerului! De aici sunt vinovati cei care au auzit Evanghelia si au respins-o, Ceilalti vor fi judecati dupa ceea ce a pus Dumnezeu in cugetul lor!
Islamul si Iudaismul l-as incadra conform Scripturii la ultima categorie .

aveti vreo dovada ca noi suntem mintiti de diavol, numai pt ca noi credem ca dupa isus a mai venit inca un profet (pacea si binecuvantarea lui allah fie asupra lui)?



Mahomed a venit cu o alta Evanghelie, decat cea data de Cristos si conform Scripturii noi nu trebuie sa credem o alta Evanghelie ,nici chiar daca un Inger din Cer ne-ar aduce-o!


daca un inger din cer v-ar aduce inca o scriptura de ce nu ati crede-o? daca e dela dumnezeu? sau si ingerul asta din cer e tot mana diavolului?
si de ce nu credeti ca dupa isus (3laehi salam) a mai existat un profet care prin el s-a dat qora`anul? de ce nu credeti cand chiar in biblie scrie ca dumnezeu o sa mai trimita inca un profet?

Simion Ioanas
06-13-2006, 04:40 AM
aveti vreo dovada ca noi suntem mintiti de diavol, numai pt ca noi credem ca dupa isus a mai venit inca un profet (pacea si binecuvantarea lui allah fie asupra lui)?
Da! Scriptura!
2COR 11: 4 In adevar, daca vine cineva sa va propovaduiasca un alt Isus pe care noi nu l-am propovaduit, sau daca este vorba sa primiti un alt duh pe care nu l-ati primit, sau o alta Evanghelie, pe care n'ati primit-o, oh, cum il ingaduiti de bine!
GAL 1: 8 Dar chiar daca noi insine sau un inger din cer ar veni sa va propovaduiasca o Evanghelie, deosebita de aceea pe care v'am propovaduit-o noi, sa fie anatema!


daca un inger din cer v-ar aduce inca o scriptura de ce nu ati crede-o? daca e dela dumnezeu? sau si ingerul asta din cer e tot mana diavolului?
si de ce nu credeti ca dupa isus (3laehi salam) a mai existat un profet care prin el s-a dat qora`anul? de ce nu credeti cand chiar in biblie scrie ca dumnezeu o sa mai trimita inca un profet?
Nu scrie in Biblie ca Dumnezeu o sa mai trimita un alt profet!
Scrie despre trimiterea Duhului Sfant!
IOAN14: 16 Si Eu voi ruga pe Tatal, si El va va da un alt Mingiietor (Greceste: Paraclet, aparator, ajutor.), care sa ramina cu voi in veac;
IOAN 14: 17 si anume, Duhul adevarului, pe care lumea nu-l poate primi, pentruca nu-L vede si nu-L cunoaste; dar voi Il cunoasteti, caci ramine cu voi, si va fi in voi.

genan
06-13-2006, 04:42 AM
Nu scrie in Biblie ca Dumnezeu o sa mai trimita un alt profet!
Scrie despre trimiterea Duhului Sfant!


caut exact versetul si o sa-l postez

Abdul Rahman
06-13-2006, 10:23 AM
Salam aleikum tuturor de pe acest minunat forum :)

"Eu le voi ridica Prooroc

a) din mijlocul fratilor lor,
b) cum esti tu,
c) si voi pune cuvintele Mele in gura Lui
d) si El le va grai tot ce-I voi porunci EU" (Deuteronom 18 :18)

La cine se refera aceasta profetie, domnule Simionas ?

P.S. : imi cer scuze daca o sa postati referitor la aceasta intrebare si nu o sa raspund, insa astazi nu o sa fiu acasa. O sa revin in sha Allah, desi crestinii nu or sa accepte niciodata explicatiile logice legate de acest subiect...
Multumesc tuturor anticipat.

Cu respect, Abdul Rahman.

suleiman
06-13-2006, 12:21 PM
Salam aleikum tuturor de pe acest minunat forum :)

"Eu le voi ridica Prooroc

a) din mijlocul fratilor lor,
b) cum esti tu,
c) si voi pune cuvintele Mele in gura Lui
d) si El le va grai tot ce-I voi porunci EU" (Deuteronom 18 :18)

La cine se refera aceasta profetie, domnule Simionas ?

P.S. : imi cer scuze daca o sa postati referitor la aceasta intrebare si nu o sa raspund, insa astazi nu o sa fiu acasa. O sa revin in sha Allah, desi crestinii nu or sa accepte niciodata explicatiile logice legate de acest subiect...
Multumesc tuturor anticipat.

Cu respect, Abdul Rahman.

A fost printre primele subiecte din forum :
http://www.rasarit.com/vb/showthread.php?t=28

Puteti sa cititi , si daca aveti comentari le postati la subiectul respectiv .

Abdul Rahman
06-13-2006, 02:10 PM
Am inteles, insa este unul dintre versetele care prevestesc venirea Profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!).

De asta l-am si postat, nu din alt motiv !

Fratele nostru spunea ca o sa caute versetul care prevesteste sosirea Mesagerului lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) si eu m-am oferit sa-l postez.

Iar faptul ca s-a discutat despre el si fratii nostri crestini de pe forum nu au acceptat ratiunile logice pe care nu eu, nu dumneavoastra sau altcineva , ci chiar fratele Ahmed Deedat, unul dintre cei mai mari musulmani care s-au ocupat cu studiul Bibliei, le-a emis - atunci inseamna ca ...


Oricum, asa cum am subliniat, am observat ca se dicuta intens la aceasta sectiune despre subiecte 'fierbinti' (Ex. : fiul lui Dumneazeu , rastignirea, treimea etc. ) Este un fapt salutar, insa nu cred ca vreuna dintre parti isi va schimba punctul de vedere. Asta neinsemnand, desigur, ca nu trebuie sa ne sustinem punctul de vedere cu argumente solide si, repet, logice.

Putem discuta la nesfarsit, ca exemplele logice par ilogice pentru unii si cele ilogice logice.

Asta este, cu tot respectul pentru fratii crestini, daca 1=3, inseamna ca ...

In rest, apreciez totul pe acest forum : mentalitatile, faptul ca se discuta civilizat, formatul atractiv si, in mod special, caldura cu care sunt primiti cei nou sositi. Conteaza foarte mult aceste elemente.

Sincer, ma bucur ca v-am descoperit si va asigur de iubirea mea de frate intru credinta cu dumneavoastra.

Cu respect, Abdul Rahman

Mariyah
06-13-2006, 02:16 PM
Asta este, cu tot respectul pentru fratii crestini, daca 1=3, inseamna ca

de fapt e 3=1 Pt ca Dumnezeu e unul singur

Abdul Rahman
06-13-2006, 02:18 PM
:p

da....

este ilogic, dar nu continui ...

Ati auzit de comutativitate ?

Abdul Rahman
06-13-2006, 02:22 PM
Daca Dumnezeu Tatal, Fiul si Sfantul Duh sunt una, cum comentati versetul :

"Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Dar ziua si ora nu le stie nimeni, nici ingerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatal" ?

Mariyah
06-13-2006, 02:23 PM
:p

da....

este ilogic, dar nu continui ...

Ati auzit de comutativitate ?


cred ca pe la matematica am auzit

Abdul Rahman
06-13-2006, 02:26 PM
Stiti ca in anul 1572, in perioada de Craciun, in piata centrala a Heidelbergului, a fost decapitat Johann Silvanus (superintendent din Hamburg) care a sustinut in mod deschis ca ar exista 'un singur Dumnezeu in trei persoane"?.

Abdul Rahman
06-13-2006, 02:28 PM
Cu conceptele treimii multi crestini se descurca si astazi greu.
Intrebati un crestin obisnuit sa va explice "tainele" treimii si o sa va convingeti.

Abdul Rahman
06-13-2006, 02:29 PM
Conciliul al4-lea de la Lateran , spre ex., a cautat sa lamureasca in mod ajutator :

"Fiecare dintre cele trei Persoane impartasesc aceeasi realitate, adica substanta, fiinta si natura dumnezeiasca"

Abdul Rahman
06-13-2006, 02:35 PM
Iar in 1442 Conciliul de la Florenta face publica urmatoarea afirmatie :

"In baza acestei unitati, Tatal este intreg cu Fiul, intreg in Duhul Sfant.
Fiul este intreg in Tatal, intreg in Sfantul Duh.
Duhul Sfant este intreg in Tatal, intreg cu Fiul"

Este greu ...:p
Dar asta este, va respect credinta si dogmele.

Cert este ca aceasta conceptie despre Treime a fost total necunoscuta redactorilor "Vechiului" si "Noului Testament"

Ea incepe sa se dezvolte al secolele 2-3 crestine.

Astazi, spre ex., ea este prezentata de "Catehismul Bisericii Catolice" ca fiind "tema centrala a credintei crestine".

Dar este produsul unui proces indelungat de elaborare.

Nu am timp, din pacate, acum ca trebuie sa fug la serviciu, dar va pot oferi cateva citate din Noul Testament din care rezulta alb pe negru ca profetul Iisus (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) a chemat oamenii la unicitate !

Insha Allah , o sa revin poate mai la noapte .

Cu stima, Abdul Rahman

Simion Ioanas
06-13-2006, 02:44 PM
Salam aleikum tuturor de pe acest minunat forum :)

"Eu le voi ridica Prooroc

a) din mijlocul fratilor lor,
b) cum esti tu,
c) si voi pune cuvintele Mele in gura Lui
d) si El le va grai tot ce-I voi porunci EU" (Deuteronom 18 :18)

La cine se refera aceasta profetie, domnule Simionas ?

P.S. : imi cer scuze daca o sa postati referitor la aceasta intrebare si nu o sa raspund, insa astazi nu o sa fiu acasa. O sa revin in sha Allah, desi crestinii nu or sa accepte niciodata explicatiile logice legate de acest subiect...
Multumesc tuturor anticipat.

Cu respect, Abdul Rahman.
Draga domnule Abdul ,Prorocul este Isus Cristos!


DEU 18: 17 Atunci Domnul mi -a zis: ,,Ce au zis ei, este bine.
DEU 18: 18 Le voi ridica din mijlocul fratilor lor un prooroc ca tine, voi pune cuvintele Mele in gura lui, si el le va spune tot ce -i voi porunci Eu.
DEU 18: 19 Si daca cineva nu va asculta de cuvintele Mele, pe cari le va spune el in Numele Meu, Eu ii voi cere socoteala.

FAPTE 3: 22 In adevar, Moise a zis parintilor nostri: ,,Domnul, Dumnezeul vostru, va va ridica dintre fratii vostri un prooroc ca mine; pe El sa-L ascultati in tot ce va va spune.
FAPTE 3: 23 Si oricine nu va asculta de Proorocul acela, va fi nimicit cu desavirsire din mijlocul norodului.``
FAPTE 3: 24 Deasemenea toti proorocii, dela Samuel si ceilalti, cari au urmat dupa el, si au vorbit, au vestit zilele acestea.
FAPTE 3: 25 Voi sinteti fiii proorocilor si ai legamintului, pe care l-a facut Dumnezeu cu parintii nostri, cind a zis lui Avraam: ,,Toate neamurile pamintului vor fi binecuvintate in saminta ta.``
FAPTE 3: 26 Dumnezeu, dupa ce a ridicat pe Robul Sau Isus, L-a trimes mai intii voua, ca sa va binecuvinteze, intorcind pe fiecare din voi dela faradelegile sale.``

Simion Ioanas
06-13-2006, 02:49 PM
Daca Dumnezeu Tatal, Fiul si Sfantul Duh sunt una, cum comentati versetul :

"Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Dar ziua si ora nu le stie nimeni, nici ingerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatal" ?
Atunci cand Domnul era pe pamant era normal sa nu stie ziua si ora numai Tatal.Dupa ce Domnul s-a intors la Tatal ,sigur va stii ora venirii Sale!
Versetele de mai sus nu -----streaza ca ei nu sunt Una! Mai ales ca sunt rupte din context! Contextul apropiat si contextul Scripturii!

Simion Ioanas
06-13-2006, 02:54 PM
Cert este ca aceasta conceptie despre Treime a fost total necunoscuta redactorilor "Vechiului" si "Noului Testament"

MAT 28: 19 Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezindu-i in Numele Tatalui si al Fiului si al Sfintului Duh.
Uite Trinitatea in Biblie!

daniela_muslimah
06-13-2006, 05:25 PM
MAT 28: 19 Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezindu-i in Numele Tatalui si al Fiului si al Sfintului Duh.
Uite Trinitatea in Biblie!




Domnule Simion,

V-am mai postat si la Islam vs. Crestinism acum vreo 2 zile... si n-ati raspuns..

ori n-ati vazut, ori ati ocolit raspunsul..

~ Despre Trinitate in Biblie ~

ati prezentat diferite pasaje in Biblie, conform carora este "zugravita Sf. Treime"

in unele ca Dumnezeu tatal, altele ca fiind despre fiu si altele despre sf. duh..

v-am intrebat pe ce criteriul le-ati ales?

ati dat drept citat ca fiind infatisata revelarea lui Dumnezeu ca fiu, urmatorul pasaj:





Dumnezeu Fiul
EX 3: 1 Moise pastea turma socrului sau Ietro, preotul Madianului. Odata a minat turma pina dincolo de pustie, si a ajuns la muntele lui Dumnezeu, la Horeb.
EX 3: 2 Ingerul Domnului i S'a aratat intr'o flacara de foc, care iesea din mijlocul unui rug. Moise s'a uitat; si iata ca rugul era tot un foc, si rugul nu se mistuia deloc.
EX 3: 3 Moise a zis: ,,Am sa ma intorc sa vad ce este aceasta vedenie minunata, si pentru ce nu se mistuie rugul.``
EX 3: 4 Domnul a vazut ca el se intoarce sa vada; si Dumnezeu l -a chemat din mijlocul rugului, si a zis: ,,Moise! Moise!`` El a raspuns: ,,Iata-ma!``
EX 3: 5 Dumnezeu a zis: ,,Nu te apropia de locul acesta; scoate-ti incaltamintele din picioare, caci locul pe care calci este un pamint sfint.``
EX 3: 6 Si a adaugat: ,,Eu sint Dumnezeul tatalui tau, Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac si Dumnezeul lui Iacov.`` Moise si -a ascuns fata, caci se temea sa priveasca pe Dumnezeu





cand v-am intrebat pe ce criteriu ati interpretat ca in acest pasaj "Dumnezeul lui Avraam, Isaac si al lui Iacov" este Fiul..
mi-ati raspuns ca difera modul de revelare...

desi Isus (alayhi salam_pacea asupra lui!)
neaga acest lucru:

"Iar despre morţi că vor învia, n-aţi citit, oare, în cartea lui Moise, când i-a vorbit Dumnezeu din rug, zicând: "Eu sunt Dumnezeul lui Avraam şi Dumnezeul lui Isaac şi Dumnezeul lui Iacov"?/ Dumnezeu nu este Dumnezeul celor morţi, ci a celor vii. Mult rătăciţi." (Mc 12:26-27)

De ce spun ca neaga?

Iata cine este "Dumnezeu" despre care vorbeste Isus (alayhi salam_pacea asupra lui!)

"Şi când ieşea El în drum, alergând la El unul şi îngenunchind înaintea Lui, Il întreba: Invăţătorule bun, ce să fac ca să moştenesc viaţa veşnică?/ Iar Iisus i-a răspuns: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decât unul Dumnezeu." (Mc 10:17-18)"

"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri./ Să nu socotiţi că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc." (Mt 5:16-17)

Isus (alayhi salam_pacea asupra lui!) i se roaga Tatalui.. indeamna credinciosii sa i se roage Tatalui!

"Pentru că Eu n-am vorbit de la Mine, ci Tatăl care M-a trimis, Acesta Mi-a dat poruncă ce să spun şi ce să vorbesc./ Şi ştiu că porunca Lui este viaţa veşnică. Deci cele ce vorbesc Eu, precum Mi-a spus Mie Tatăl, aşa vorbesc." (In 12:49-50)


***




Draga Daniela,
Nici nu era necesar sa-i spuna despre faptul ca El era acolo!




"Iar despre morţi că vor învia, n-aţi citit, oare, în cartea lui Moise, când i-a vorbit Dumnezeu din rug, zicând: "Eu sunt Dumnezeul lui Avraam şi Dumnezeul lui Isaac şi Dumnezeul lui Iacov"?/ Dumnezeu nu este Dumnezeul celor morţi, ci a celor vii. Mult rătăciţi." (Mc 12:26-27)

Atunci haideti sa luam cum spuneti d-vs...
ca Isus (alayhi salam_pacea asupra lui!) nu neaga faptul ca era acolo...

Cert este ca Nici
NU afirma acest lucru...

credeti ca mesajul lui Isus (alayih salam_pacea asupra lui!)
ar fi unul ambiguu?

***

In al doilea rand

cand v-am intrebat pe ce criteriu ati interpretat ca in acest pasaj "Dumnezeul lui Avraam, Isaac si al lui Iacov" este Fiul..
mi-ati raspuns ca difera modul de revelare...

si cand v-am intrebat pe ce criteriu ati "selectat" modul de revelare pentru fiecare dintre persoanel treimii

mi-ati raspuns:




Cine-L vede pe Tatal moare! Asa apare in Scriptura! Asta nu inseamna ca Fiul nu ar fi Dumnezeu!




Deci singurul criteriu pe care ati facut aceasta "selectie a modului de revelare" (intre tata _ fiu)

este faptul ca in Biblie sta scris ca cine-L vede pe Dumnezeu moare!

si de aici ati tras concluzia ca cine L-a vazut pe Dumnezeu (conform cu Biblia), de fapt L-a vazut pe fiu! (altfel ar fi murit)

(corectati-ma, va rog, daca ma-nsel)
...

Insasi Biblia Neaga

ceea ce ati spus dumneavoastra!

In Vechiul Testament, in Cartea Genezei (Facerea) apare un pasaj care este interpretat (cel putin in Biblia Ortodoxa) drept intalnirea Sfintei Treimi cu Avraam:

"Apoi Domnul S-a arătat iarăşi lui Avraam la stejarul Mamvri, într-o zi pe la amiază, când şedea el în uşa cortului său./ Atunci ridicându-şi ochii săi, a privit şi iată trei Oameni stăteau înaintea lui; şi cum l-a văzut, a alergat din pragul cortului său în întâmpinarea Lor şi s-a închinat până la pământ./ Apoi a zis: "Doamne, de am aflat har înaintea Ta, nu ocoli pe robul Tău!" (Facerea 18:1-3)

asadar, daca sfanta treime e cea care i s-a aratat (Astaghfirullah!)
inseamna ca a vazut si pe TATAL!!!

Avraam NU a murit... desi "L-a vazut pe Dumnezeu!"...

mai mult..

doi dintre acesti oameni au plecat spre neamul lui Lot, in timp ce doar Unul a ramas...

cine dintre persoane era acesta?

Tatal?

"Zis-a deci Domnul: "Strigarea Sodomei şi a Gomorei e mare şi păcatul lor cumplit de greu./ Pogorî-Mă-voi deci să văd dacă faptele lor sunt cu adevărat aşa cum s-a suit până la Mine strigarea împotriva lor, iar de nu, să ştiu"./ De acolo doi din Oamenii aceia, plecând, S-au îndreptat spre Sodoma, în vreme ce Avraam stătea încă înaintea Domnului." (Facerea 18:20-22)

(dupa interpretarea care i se da _ drept sf. treime) se trag concluziile:

1. avraam a ramas (doar) inaintea Tatalui
2. Tatal a fost printre cei doi care s-au dus la Lot (unde oamenii din neamul lui Lot, care erau homosexuali, voiau sa le faca rau celor doi!! a "poftit" neamul lui Lot la Dumnezeu?!?!?!?)

***

Daca si aceast pasaj, si cel in care stat scris sa cine-L vede pe Dumnezeu moare sunt luate drept adevarate,
dupa legile logicii
se ajunge la o
Contradictie Logica
(!!!)

mai mult..

"Zis-a deci Domnul: "Strigarea Sodomei şi a Gomorei e mare şi păcatul lor cumplit de greu./ Pogorî-Mă-voi deci să văd dacă faptele lor sunt cu adevărat aşa cum s-a suit până la Mine strigarea împotriva lor, iar de nu, să ştiu" (Facerea 18:20-21)

Dumnezeu nu este oare Atoatestiutor si Atotputernic?

Are nevoie sa se "pogoare", sa se intrupeze in oameni pe Pamant, pentru a vedea daca slujitorii Sai sunt sau nu nelegiuti?!

***

In Concluzie:

ceea ce ati postat drept pasaje din vechiul testament
in care ar fi vorba despre revelare lui Dumnezeu ca fiu
este infirmat de Insasi Biblia:

1. Prin ceea ce a spus Isus (alayhi salam _ pacea asupra lui!) in legatura cu "Dumnezeul lui Avraam, al lui Isaac si al lui Iacov" _ privindu-se pe sine ca pe cineva separat de acest Dumnezeu (care este Allah Subhanahu wa Ta'ala)
sau cel putin NU afirma ca el (Isus _ alayhi salam-pacea asupra lui!) este Dumnezeu care i s-a revelat lui Moise (alayhi salam!)

2. Prin scena prezenta in Facerea din care reiese ca Avraam (alayhi salam!) L-a vazut pe Dumnezeu Tatal (Astaghfirullah!)
si din care mai reiese ca ori L-a vazut si Lot (alayhi salam!) pe Dumnezeu Tatal, ori Avraam (alayhi salam!) L-a vazut si a vorbit Doar cu Dumnezeu Tatal!

***

O zi buna!

:)

daniela_muslimah
06-13-2006, 06:21 PM
Draga domnule Abdul ,Prorocul este Isus Cristos!




Bismillah_ ir-Rahman _ ir-Rahim

Privitor la Pomenirea lui Muhammad (salla Allahu alayhi wa salam _ pacea si binecuvantarea lui Allah asupra lui!)

sunt mai multe pasaje in Biblie:

in primul rand Deuteronomul:

"Eu le voi ridica Prooroc din mijlocul fraţilor lor, cum eşti tu, şi voi pune cuvintele Mele în gura Lui şi El le va grăi tot ce-I voi porunci Eu./ Iar cine nu va asculta cuvintele Mele, pe care Proorocul Acela le va grăi în numele Meu, aceluia îi voi cere socoteală." (Deuteronomul 18:18-19)

"De vei zice în inima ta: Cum vom cunoaşte Cuvântul pe care nu-l grăieşte Domnul?/ Dacă proorocul vorbeşte în numele Domnului, dar Cuvântul acela nu se va împlini şi nu se va adeveri, atunci nu grăieşte Domnul Cuvântul acela, ci-l grăieşte proorocul din îndrăzneala lui; nu te teme de el"." (Deut 18:21-22)

De remarcat... legat de aceasta profetie, ca iudeii asteptau inca un prooroc (in afara de Hristos si Ilie)

"Şi aceasta este mărturia lui Ioan, când au trimis la El iudeii din Ierusalim, preoţi şi leviţi, ca să-l întrebe: Cine eşti tu?/ Şi el a mărturisit şi n-a tăgăduit; şi a mărturisit: Nu sunt eu Hristosul./ Şi ei l-au întrebat: Dar cine eşti? Eşti Ilie? Zis-a el: Nu sunt. Eşti tu Proorocul? Şi a răspuns: Nu./ Deci i-au zis: Cine eşti? Ca să dăm un răspuns celor ce ne-au trimis. Ce spui tu despre tine însuţi?/ El a zis: Eu sunt glasul celui ce strigă în pustie: "Îndreptaţi calea Domnului", precum a zis Isaia proorocul." (In 1:19-23)

In Noul Testament, de asemenea mai apare drept "Duhul Adevarului"

"Şi Eu voi ruga pe Tatăl şi alt Mângâietor vă va da vouă ca să fie cu voi în veac,/ Duhul Adevărului, pe Care lumea nu poate să-L primească, pentru că nu-L vede, nici nu-L cunoaşte; voi Îl cunoaşteţi, că rămâne la voi şi în voi va fi!" (In 14:16-17)

"Dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-L va trimite Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăţa toate şi vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu." (In 14:26)

versetul 17 lamureste ca nu e vorba de duhul sfant, ci de un alt profet!...
lumea "nu-l vede, nici nu-l cunoaste".. desi la scena botezului,
conform bibliei, duhul sfant se aratase!.. deci lumea-l vazuse...

iar daca mai luam la socoteala si pasajele postate de d-vs din vechiul testament
referitor de revelarea lui Dumnezeu ca duh sfant
pai atunci chiar ca lumea Il Cunostea Deja..
:cool:

"Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine." (In 15:26)

"Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi şi cele viitoare vă va vesti." (In 16:13)

De ce Muhammad (salla Allahu alayhi wa salam)?..

1. "Dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-L va trimite Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăţa toate " (In 14:26)
in Islam sunt randuite toate lucrurile, in orice domeniu, de la cele mai marunte...

2. "[...] şi vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu." (In 14:26)
"[...] Acela va mărturisi despre Mine." (In 15:26)

Muhammad a marturisit despre Isus (alayhi salam_pacea asupra lui!) (In Qur'an numele lui Isus apare de mai multe ori decat cel al lui Muhammad (salla Allahu alayhi wa salam) _ Insha'a Allah sa nu spun vreo prostie!)

3. "Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi [...] " (In 16:13)
faceti comparatie cu "Eu le voi ridica Prooroc din mijlocul fraţilor lor, cum eşti tu, şi voi pune cuvintele Mele în gura Lui şi El le va grăi tot ce-I voi porunci Eu." (Deuteronomul 18:18)

4. "[...] şi cele viitoare vă va vesti." (In 16:13)
In Sfantul Qur'an sunt ataaaaaaatea miracole.....
Unele profetii s-au implinit la scurt timp (de la revelare).. altele foarte recent... iar altele urmeaza sa se implineasca...

5. "De vei zice în inima ta: Cum vom cunoaşte Cuvântul pe care nu-l grăieşte Domnul?/ Dacă proorocul vorbeşte în numele Domnului, dar Cuvântul acela nu se va împlini şi nu se va adeveri, atunci nu grăieşte Domnul Cuvântul acela, ci-l grăieşte proorocul din îndrăzneala lui; nu te teme de el"." (Deut 18:21-22)
Cercetati Qur'an-ul!!!.. e o adevarata Minune.. Subhana Allah..
atat in domeniu stiintific (intr-o gama vasta de ramuri si cu o precizie perfecta, uluitoare)!!... in domeniu legislativ, in domeniu lingvistic s.a.... e o Minune pe Deplin..

***

alte profetii.. referitoare la venirea Profetului Muhammad (salla Allahu alayhi wa salam!), prezente in Biblie:

in Isaia:

"Că aşa zice Domnul către mine: "Du-te şi pune pe cineva de strajă, care să-Mi dea de ştire despre ceea ce va vedea!/ Dacă va vedea călăreţi, doi câte doi pe cai, călăreţi pe asini, pe cămile, să se uite cu băgare de seamă, cu mare băgare de seamă". (Is 21:6-7)

Despre Isus (alayhi salam_pacea asupra lui!) scrie in Biblie ca a venit pe un asin.. atunci.. cine era cel de pe camila?
:rolleyes:

tot in Isaia:

"Şi dacă o dai cuiva care nu ştie carte şi-i zici: "Citeşte!", el îţi va răspunde: "Nu ştiu carte!" (Is 28:12)

"Şi dacă o dai cuiva care nu ştie carte şi-i zici: "Citeşte!", el îţi va răspunde: "Nu ştiu carte!" (Is 29:12)

Faceti o comparatie cu modul in care Muhammad (salla Allahu alayhi wa salam _ pacea si binecuvantarea lui Allah asupra lui!) a primit revelatia!

si tot in Isaia

in capitolul 42, unde profetia se refera la Chedar
(Chedar = tinutul Arabiei)

"Iată Sluga Mea pe Care o sprijin, Alesul Meu, întru Care binevoieşte sufletul Meu. Pus-am peste El Duhul Meu şi El va propovădui popoarelor legea Mea./ Nu va striga, nici nu va grăi tare, şi în pieţe nu se va auzi glasul Lui./ Trestia frântă nu o va zdrobi şi feştila ce fumegă nu o va stinge. El va propovădui legea Mea cu credincioşie;/ El nu va fi nici obosit, nici sleit de puteri, până ce nu va fi aşezat legea pe pământ; căci învăţătura Lui toate ţinuturile o aşteaptă./ Aşa grăieşte Domnul cel Atotputernic, Care a făcut cerurile şi le-a întins, Care a întărit pământul şi cele de pe el, Care a dat suflare poporului de pe el şi duh celor ce umblă pe întinsul lui:/ "Eu, Domnul, Te-am chemat întru dreptatea Mea şi Te-am luat de mână şi Te-am ocrotit şi Te-am dat ca legământ al poporului Meu, spre luminarea neamurilor;/ Ca să deschizi ochii celor orbi, să scoţi din temniţă pe cei robiţi şi din adâncul închisorii pe cei ce locuiesc intru întuneric./ Eu sunt Domnul şi acesta este numele Meu. Nu voi da nimănui slava Mea şi nici chipurilor cioplite cinstirea Mea"./ Cele proorocite altădată s-au împlinit şi altele mai noi vă vestesc; înainte ca să ia fiinţă vi le dau de ştire./ Cântaţi Domnului cântare nouă, cântaţi în strune laudele Lui până la marginile pământului! Marea să se zbuciume cu tot ce este în ea, ostroavele şi locuitorii lor!/ Pustiul şi cetăţile lui să înalţe glas, şi satele în care are sălaş Chedar! Locuitorii din Sela să chiuie de veselie; şi din vârfurile munţilor să strige de bucurie!/ Să preaslăvească pe Domnul şi lauda Lui s-o vestească în depărtatele ostroave./ Domnul iese ca un viteaz, ca un războinic Îşi aprinde râvna Lui; strigă puternic, un strigăt de război. Împotriva vrăjmaşilor Lui El luptă ca un viteaz!/ Tăcut-am multă vreme, stat-am liniştit şi mi-am stăpânit tăcerea; acum, ca o femeie care naşte, voi suspina, voi striga şi voi răsufla!/ Munţii îi voi pustii, la fel şi dealurile, toată verdea]a lor o voi usca; pâraiele le voi preface în văi uscate şi bălţile fără apă le voi lăsa./ Îndrepta-voi pe cei orbi pe drumuri pe care nu le cunosc, pe poteci neştiute îi voi povăţui; întunericul îl voi preface înaintea lor în lumină şi povârnişurile în câmpii întinse. Acestea sunt făgăduinţele Mele pe care le voi împlini şi cu vederea nu le voi trece./ Să dea înapoi şi să se ruşineze cei ce îşi pun nădejdea în idoli, cei ce zic chipurilor turnate: "Voi sunteţi dumnezeii noştri!/ Surzilor, auziţi; orbilor, priviţi, vedeţi!/ Cine este orb, fără numai sluga Mea? Cine este surd ca trimisul Meu? Cine este orb ca cel de un neam cu Mine şi surd ca Slujitorul Domnului?/ Tu multe ai văzut fără să te uiţi cu luare-aminte, urechile ti-au fost deschise, dar n-ai auzit./ Binevoit-a Domnul întru dreptatea Lui ca legea Lui s-o facă mare şi măreaţă." (Is 42:1-22)

Islamul e religia pt. intreaga omenire ("toate tinuturile o asteapta")... Al Jahillya _ perioada ignorantei, a Intunericului.. in care oamenii erau surzi si oribi si se inchinau la idoli
cantecul nou _ Sfantul Qur'an..

ati ascultat vreodata o sura recitata din Qur'an?



http://quran.islamway.com/saad/001.mp3 (http://quran.islamway.com/saad/001.mp3)



Puteti asculta aici.. si nici nu dureaza mult.. mai putin de 1 minut..

---

Si tot in Vechiul Testament..

In Cantarea Cantarilor

„Gura lui e negrăit de dulce şi totul este în el fermecător (in Ebraica: Muhummedim!!); iată cum este al meu iubit, fiice din Ierusalim, iată cum este al meu mire!” (5:16)

Muhummedim.. im = sufix pt plural ce indica respectul…

***

" [...] In ziua aceasta, am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi! [...]" (Al-Ma'ida (5):3)

:)



[/COLOR]

Abdul Rahman
06-14-2006, 02:06 AM
In numele lui Allah Cel milostiv, Indurator !

Domnule Simionas, eu nu pot decat sa va spun un singur lucru :

profetul 'Isa (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) se va ridica impotriva tuturor crestinilor si va distruge crucea pe care acestia au inventat-o si o poarta cu mandrie pana si in cele mai rusinoase locuri ale corpului.

De asemenea va va trage la raspundere pentru ca l-ati asociat lui Allah Preainaltul.

Si as vrea sa va dau urmatoarele citate din Biblie, citate care nu au fost modificate de catre cei care au avut interese :

29."Iisus i-a raspuns ca intaia este : <<Asculta, Israele, Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn>>"

32. Si I-a zis carturarul : Bine, Invatatorule. Adevarat ai zis ca unul este Dumnezeu si nu este altul afara de El." (Marcu 12 : 29,32)

Musulmanii exact acest lucru il marturisesc in 'shahada' (marturisirea de credinta), va rog sa retineti acest aspect !

Si mai stiti ce a raspuns profetul 'Isa (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) cand a fost intrebat DIRECT, FATA IN FATA daca el este fiul lui Dumnezeu ? Este poate singurul loc din Biblie unde este intrebat direct daca este fiul lui Dumnezeu.

Uitati vorbele lui cuvant cu cuvant :

"Iar ei au zis toti : Asadar, Tu esti fiul lui Dumnezeu ? Si El a zis catre ei : Voi ziceti ca Eu sunt." (Luca 22-23)

Asadar, ei zic acest lucru, asa cum spun astazi toti crestinii. NU profetul 'Isa (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) le-a cerut acest lucru !

In rest, ce sa mai spun ? Nu are sens sa continui. Sunt prea multe contradictii in Biblie si va recomand pe aceasta tema o carte scrisa tot de un crestin, nu de un musulman.

Titlul ei este "Lexiconul erorilor biblice" si a aparut in Editura Paralele 45 in anul 2005.

Allah Preainaltul stie adevarul si vom vedea in 'Ziua Judecatii' care a fost acesta.

Allah Preainaltul fie cu dumneavoastra !

genan
06-14-2006, 03:28 AM
Am inteles, insa este unul dintre versetele care prevestesc venirea Profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!).

De asta l-am si postat, nu din alt motiv !

Fratele nostru spunea ca o sa caute versetul care prevesteste sosirea Mesagerului lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) si eu m-am oferit sa-l postez.

Cu respect, Abdul Rahman

la aceste versete ma refeream si eu, multumsc dle abd arrahman. intre timp le gasisem si eu...
allah ta`ala sa va rasplateasca.

Abdul Rahman
06-14-2006, 09:59 AM
Cu placere :)

fratele dumneavoastra intru credinata,
Abdul Rahman

suleiman
06-14-2006, 10:30 AM
Draga domnule Abdul ,Prorocul este Isus Cristos!
FAPTE 3: 22 In adevar, Moise a zis parintilor nostri: ,,Domnul, Dumnezeul vostru, va va ridica dintre fratii vostri un prooroc ca mine; pe El sa-L ascultati in tot ce va va spune.
FAPTE 3: 23 Si oricine nu va asculta de Proorocul acela, va fi nimicit cu desavirsire din mijlocul norodului.``
FAPTE 3: 24 Deasemenea toti proorocii, dela Samuel si ceilalti, cari au urmat dupa el, si au vorbit, au vestit zilele acestea.
FAPTE 3: 25 Voi sinteti fiii proorocilor si ai legamintului, pe care l-a facut Dumnezeu cu parintii nostri, cind a zis lui Avraam: ,,Toate neamurile pamintului vor fi binecuvintate in saminta ta.``
FAPTE 3: 26 Dumnezeu, dupa ce a ridicat pe Robul Sau Isus, L-a trimes mai intii voua, ca sa va binecuvinteze, intorcind pe fiecare din voi dela faradelegile sale.``

Simion .
Nu o sa ma duc la vechiul testament , dar iti raspund din ce zi zis acuma . :
In adevar, Moise a zis parintilor nostri: ,,Domnul, Dumnezeul vostru, va va ridica dintre fratii vostri un prooroc ca mine; pe El sa-L ascultati in tot ce va va spune.
-A fost scris din "mijlocul fratilor vostrii " , si nu dintre fratii vostrii , si in asta este o mare deosebire , pentru ca fratii vostrii = fratii evreilor = arabii care sunt ca si evreii fii Lui Avraam . Si asta e o falsa copiere a testamentului vechi .
-Asta -----streaza ca respectivul proroc este om si va fi considerat om si nu altceva .
- Cine l-a ascultat pe Isus ? au fost putini la numar , in timp ce in testamentul vechi era un ordin divin catre toti evreii .

FAPTE 3: 23 Si oricine nu va asculta de Proorocul acela, va fi nimicit cu desavirsire din mijlocul norodului.``
-Este subliniat din nou cuvantul proroc , si Dumnezeu ne spune ca cel care nu-l asculta va fi nimicit .
Si ne intoarcem un pic in Istorie , pe cine a nimicit Isus ? pe nimeni .
Singurul Profet care a venit din mijlocul fratilor evreilor (arabi) si a nimicit evreii pentru ca nu l-au ascultat a fost Mohamad .
Si pune 10 linii sub cuvantul "VA ASCULTA" .
A zis "va asculta" si nu a zis "va crede" : Evreii nu au crezut in Isus si nu l-au acceptat ca si proroc , si nici nu l-au ascultat .
Evreii au marturisit ca Mohamad este proroc , veneau la el si cereau sa fie judecator printre ei , ii cereau sa rapunda la intrebarile lor referitoare la Scriptura pe care El nu a citit-o nici o data . Dar nu l-au ascultat .

Dumnezeu, dupa ce a ridicat pe Robul Sau Isus, L-a trimes mai intii voua, ca sa va binecuvinteze, intorcind pe fiecare din voi dela faradelegile sale

Dumnezeu este Robul Lui Dumnezeu ? :)

Simion Ioanas
06-15-2006, 02:57 PM
[
QUOTE=Dan]
In numele lui Allah Cel milostiv, Indurator !

Domnule Simionas, eu nu pot decat sa va spun un singur lucru :

profetul 'Isa (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) se va ridica impotriva tuturor crestinilor si va distruge crucea pe care acestia au inventat-o si o poarta cu mandrie pana si in cele mai rusinoase locuri ale corpului.
Da! Ai dreptate ! Fiindca El niciodata nu a spus oamenilor sa-si faca chip cioplit!
Personal nu dau doi bani pe crucile construite de oameni!
In privinta Domnului INSA ,m-am daruit cu totul Lui si am cazut si eu in genunchi la fel ca Toma odinioara strigand: Domnul meu si Dumnezeul meu!





De asemenea va va trage la raspundere pentru ca l-ati asociat lui Allah Preainaltul.

Si as vrea sa va dau urmatoarele citate din Biblie, citate care nu au fost modificate de catre cei care au avut interese :

29."Iisus i-a raspuns ca intaia este : <<Asculta, Israele, Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn>>"

32. Si I-a zis carturarul : Bine, Invatatorule. Adevarat ai zis ca unul este Dumnezeu si nu este altul afara de El." (Marcu 12 : 29,32)

Musulmanii exact acest lucru il marturisesc in 'shahada' (marturisirea de credinta), va rog sa retineti acest aspect !

Versetele tale sunt scoase din contextul Scripturii!
De fapt tanarul bogat se inselase aici si Isus ii spune la sfarsit :vinde tot ce ai si vino si urmeaza-ma.Tanarul bogat nu-si dadu-se sesama ca sta fata in fata cu Dumnezeu care-i cunoaste gandurile si inima si este de fapt :Cel Bun! nDaca tanarul acesta ar fi recunoscut pe Isus ca Dumnezeu si Mesia ,sigur ar fi renuntat la toata averea Lui si L-ar fi urmat pe Domnul!


Si mai stiti ce a raspuns profetul 'Isa (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) cand a fost intrebat DIRECT, FATA IN FATA daca el este fiul lui Dumnezeu ? Este poate singurul loc din Biblie unde este intrebat direct daca este fiul lui Dumnezeu.

Uitati vorbele lui cuvant cu cuvant :

"Iar ei au zis toti : Asadar, Tu esti fiul lui Dumnezeu ? Si El a zis catre ei : Voi ziceti ca Eu sunt." (Luca 22-23)

Asadar, ei zic acest lucru, asa cum spun astazi toti crestinii. NU profetul 'Isa (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) le-a cerut acest lucru !

Versetele date de tine mai sus sunt inexistente!
Oare cum de Isus nu i-a spus la diavolul ca este un micinos!:
LUCA 4: 3 Diavolul I-a zis: ,,Daca esti Fiul lui Dumnezeu, porunceste pietrei acesteia sa se faca pine.``
Oare nu ai auzit niciodata marturia lui Pavel despre Isus: EVR 5: 5 Tot asa si Hristos, nu Si-a luat singur slava de a fi Mare Preot, ci o are dela Cel ce I-a zis: ,,Tu esti Fiul Meu, astazi Te-am nascut.``



In rest, ce sa mai spun ? Nu are sens sa continui. Sunt prea multe contradictii in Biblie si va recomand pe aceasta tema o carte scrisa tot de un crestin, nu de un musulman.

Titlul ei este "Lexiconul erorilor biblice" si a aparut in Editura Paralele 45 in anul 2005.

Allah Preainaltul stie adevarul si vom vedea in 'Ziua Judecatii' care a fost acesta.

Allah Preainaltul fie cu dumneavoastra ![/QUOTE]

In ziua judecatii este tarziu!
Astazi te invit sa citesti Scriptura si sa aflii ca Isus este Mesia! Cel Promis! Fiul lui Dumnezeu! Unicul Fiu al lui Dumnezeu!
La judecata vei fi judecat de Isus!
IOAN 5: 22 Tatal nici nu judeca pe nimeni, ci toata judecata a dat-o Fiului,

Simion Ioanas
06-15-2006, 03:09 PM
Simion .
Nu o sa ma duc la vechiul testament , dar iti raspund din ce zi zis acuma . :
In adevar, Moise a zis parintilor nostri: ,,Domnul, Dumnezeul vostru, va va ridica dintre fratii vostri un prooroc ca mine; pe El sa-L ascultati in tot ce va va spune.
-A fost scris din "mijlocul fratilor vostrii " , si nu dintre fratii vostrii , si in asta este o mare deosebire , pentru ca fratii vostrii = fratii evreilor = arabii care sunt ca si evreii fii Lui Avraam . Si asta e o falsa copiere a testamentului vechi .
Spita de neam care se trage din Ismail ,nu are nimic cu Evreii ,care sunt poporul lui Dumnezeu! Prorocia se refera la Evrei ,nicidecum la arabi!

-Asta -----streaza ca respectivul proroc este om si va fi considerat om si nu altceva .
- Cine l-a ascultat pe Isus ? au fost putini la numar , in timp ce in testamentul vechi era un ordin divin catre toti evreii .

FAPTE 3: 23 Si oricine nu va asculta de Proorocul acela, va fi nimicit cu desavirsire din mijlocul norodului.``
-Este subliniat din nou cuvantul proroc , si Dumnezeu ne spune ca cel care nu-l asculta va fi nimicit .
Si ne intoarcem un pic in Istorie , pe cine a nimicit Isus ? pe nimeni .
Singurul Profet care a venit din mijlocul fratilor evreilor (arabi) si a nimicit evreii pentru ca nu l-au ascultat a fost Mohamad .
Si pune 10 linii sub cuvantul "VA ASCULTA" .
A zis "va asculta" si nu a zis "va crede" : Evreii nu au crezut in Isus si nu l-au acceptat ca si proroc , si nici nu l-au ascultat .
Evreii au marturisit ca Mohamad este proroc , veneau la el si cereau sa fie judecator printre ei , ii cereau sa rapunda la intrebarile lor referitoare la Scriptura pe care El nu a citit-o nici o data . Dar nu l-au ascultat .
Dragul meu,
Isus va nimici pe cei care nu au crezut in El la vremea hotarata! Acum nu o face fiindca inca mai este har!
Cu privire la respingerea evreilor ,oare nu ai citit niciodata!:
IOAN 1: 11 A venit la ai Sai, si ai Sai nu L-au primit.
IOAN 1: 12 Dar tuturor celor ce L-au primit, adica celorce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu;
IOAN 1: 13 nascuti nu din singe, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.
IOAN 1: 14 Si Cuvintul S'a facut trup, si a locuit printre noi, plin de har, si de adevar. Si noi am privit slava Lui, o slava intocmai ca slava singurului nascut din Tatal. -

Cat priveste nimicirea ,in vremea judecatii va veni nimicirea! Din moment ce Isus a propovaduit dragostea si pacea intre oameni ,nu avea cum sa scoata sabia si sa nimiceasca neamul omenesc!
De fapt uciderea oamenilor este dorinta diavolului! Dumnezeu spune nu! V-am dat pe Fiul meu sa fiti iertati ,cine-L respinge pe El va fi judecat!
Diavolul spune : cine nu mi se inchina mie acum va fi nimicit!
Observi diferenta!





Dumnezeu, dupa ce a ridicat pe Robul Sau Isus, L-a trimes mai intii voua, ca sa va binecuvinteze, intorcind pe fiecare din voi dela faradelegile sale

Dumnezeu este Robul Lui Dumnezeu ? :)[/QUOTE]
Da ! Biblia este Adevarata! PARTE DIN EVREI SAU INTORS! Oare nu ai citit Scriptura care spune ca o parte va ramane impietrita pana vor intra numarul deplin al Neamurilor?!:

ROM 11: 7 Deci, ce urmeaza? Ca Israel n'a capatat ce cauta, iar ramasita aleasa a capatat; pe cind ceilalti au fost impietriti,
ROM 11: 8 dupa cum este scris: ,,Dumnezeu le-a dat un duh de adormire, ochi ca sa nu vada, si urechi ca sa n'auda, pina in ziua de astazi.``
ROM 11: 9 Si David zice: ,,Masa lor sa li se prefaca intr-o cursa, intr-un lat, intr-un prilej de cadere si intr-o dreapta rasplatire.
ROM 11: 10 Sa li se intunece ochii ca sa nu vada, si spinarea sa le-o tii mereu girbovita.``
ROM 11: 11 Intreb dar: ,,S'au poticnit ei ca sa cada? Nicidecum! Ci, prin alunecarea lor, s'a facut cu putinta mintuirea Neamurilor, ca sa faca pe Israel gelos;
ROM 11: 12 daca, deci, alunecarea lor a fost o bogatie pentru lume, si paguba lor a fost o bogatie pentru Neamuri, ce va fi plinatatea intoarcerii lor?
ROM 11: 13 V'o spun voua, Neamurilor: ,,Intrucit sint apostol al Neamurilor, imi slavesc slujba mea,
ROM 11: 14 si caut, ca, daca este cu putinta, sa stirnesc gelozia celor din neamul meu, si sa mintuiesc pe unii din ei.
ROM 11: 15 Caci, daca lepadarea lor a adus impacarea lumii, ce va fi primirea lor din nou, decit viata din morti?
ROM 11: 16 Iar daca cele dintii roade sint sfinte, si plamadeala este sfinta; si daca radacina este sfinta, si ramurile sint sfinte.
ROM 11: 17 Iar daca unele din ramuri au fost taiate, si daca tu, care erai dintr'un maslin salbatic, ai fost altoit in locul lor, si ai fost facut partas radacinii si grasimii maslinului,
ROM 11: 18 nu te fali fata de ramuri. Daca te falesti, sa stii ca nu tu tii radacina, ci radacina te tine pe tine.
ROM 11: 19 Dar vei zice: ,,Ramurile au fost taiate, ca sa fiu altoit eu.``
ROM 11: 20 Adevarat: au fost taiate din pricina necredintei lor, si tu stai in picioare prin credinta: Nu te ingimfa dar, ci teme-te!
ROM 11: 21 Caci daca n'a crutat Dumnezeu ramurile firesti, nu te va cruta nici pe tine.
ROM 11: 22 Uita-te dar la bunatatea si asprimea lui Dumnezeu: asprime fata de ceice au cazut, si bunatate fata de tine, daca nu incetezi sa ramii in bunatatea aceasta; altmintrelea, vei fi taiat si tu.
ROM 11: 23 Si chiar ei: daca nu staruiesc in necredinta, vor fi altoiti; caci Dumnezeu poate sa-i altoiasca iaras.
ROM 11: 24 Fiindca, daca tu, care ai fost taiat dintr'un maslin, care din fire era salbatec, ai fost altoit, impotriva firii tale, intr'un maslin bun, cu cit mai mult vor fi altoiti ei, cari sint ramuri firesti, in maslinul lor?
ROM 11: 25 Fratilor, pentruca sa nu va socotiti singuri intelepti, nu vreau sa nu stiti taina aceasta: o parte din Israel a cazut intr'o impietrire, care va tinea pina va intra numarul deplin al Neamurilor.
ROM 11: 26 Si atunci tot Israelul va fi mintuit, dupacum este scris: ,,Izbavitorul va veni din Sion, si va indeparta toate nelegiurile dela Iacov.
ROM 11: 27 Acesta va fi legamintul, pe care-l voi face cu ei, cind le voi sterge pacatele.``
ROM 11: 28 In ce priveste Evanghelia, ei sint vrajmasi, si aceasta spre binele vostru; dar in ce priveste alegerea, sint iubiti, din pricina parintilor lor.
ROM 11: 29 Caci lui Dumnezeu nu-I pare rau de darurile si de chemarea facuta.

Abdul Rahman
06-15-2006, 07:32 PM
Domnul Simionas a scris :

"Versetele date de tine mai sus sunt inexistente!". Adica aceste versete :

"Iar ei au zis toti : Asadar, Tu esti fiul lui Dumnezeu ? Si El a zis catre ei : Voi ziceti ca Eu sunt." (Luca 22-23)

NO COMMENT din nou, domnule Simionas, dar speram sa aud altfel de lucruri de la dumneavoastra.


Biblia editata la Editura Institutului Biblic si de misiune al BOR, Bucuresti - 2005, va spune ceva ?

Daca da, va rog s-o deschideti la pagina 1199 si veti vedea ce a spus profetul 'Isa (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) relatat de Luca.

Este chiar Biblia pe care am cumparat-o de la o biserica din Bucuresti acum o saptamana. Are coperti negre, este groasa, se incheie cu hartile mai reprezentative ale Vechiului si Noului Testament.

Daca nu ma credeti ca acel citat exista, chiar o sa cumpar si o sa va expediez un exemplar din aceasta Biblie.
Nu glumesc, sa stiti !

Abdul Rahman
06-15-2006, 07:34 PM
Domnule Simionas a scris :

"La judecata vei fi judecat de Isus!"

:36_1_21:

NO COMMENT, domnule ...

Abdul Rahman
06-15-2006, 07:39 PM
Domnul Simionas a scris :

"Astazi te invit sa citesti Scriptura si sa aflii ca Isus este Mesia"

Domnule Simionas, doresc sa va adresez o intrebare simpla de tot :
dumneavoastra chiar stiti ce inseamna 'Mesia' ? :cool:

O sa astept cu interes raspunsul dumneavoastra.

Si inca ceva, dar nu mi-o luati in nume de rau. Care Scriptura sa citesc ?

New American Standard
American Standard
Basic English Bible
Darby Version
Douay - Rheims
King James Version
Webster's Bible
World English Bible
Weymouth NT
Young's Literal
New International Version etc etc etc ??

Pe care dintre ele. Pentru ca este important. Stiti de ce ? Ca sunt versete care difera da le o versiune la alta. Credeti-ma.

Va dau si eu sfat. Cititi si dumneavoastra Coranul.
Simplu : CORANUL.

Nu are versiuni :D
Toate cele bune !

Simion Ioanas
06-16-2006, 02:14 AM
Domnul Simionas a scris :

"Versetele date de tine mai sus sunt inexistente!". Adica aceste versete :

"Iar ei au zis toti : Asadar, Tu esti fiul lui Dumnezeu ? Si El a zis catre ei : Voi ziceti ca Eu sunt." (Luca 22-23)

NO COMMENT din nou, domnule Simionas, dar speram sa aud altfel de lucruri de la dumneavoastra.


Biblia editata la Editura Institutului Biblic si de misiune al BOR, Bucuresti - 2005, va spune ceva ?

Deci capitolul si versetul nu corespundeau! Intradevar in capitolul 22 era versetul dumneatale! El nu afirma insa ca Isus ar fi negat ca este Fiul lui Dumnezeu!


Versiunea Cornilescu!
LUCA 22: 67 ,,Daca esti Tu Hristosul, spune-ne!`` Isus le-a raspuns: ,,Daca va voi spune, nu veti crede;
LUCA 22: 68 si daca va voi intreba, nu-Mi veti raspunde, nici nu-Mi veti da drumul.
LUCA 22: 69 Deacum incolo, Fiul omului va sedea la dreapta puterii lui Dumnezeu.``
LUCA 22: 70 Toti au zis: ,,Esti Tu dar Fiul lui Dumnezeu?`` Si El le-a raspuns: ,,Asa cum o spuneti; da, sint.``
LUCA 22: 71 Atunci ei au zis: ,,Ce nevoie mai avem de marturie? Noi insine am auzit-o din gura Lui.``

VERSIUNEA ORTODOXA!
Luca 22
67. Zicând: Spune nouă dacă eşti Tu Hristosul. Şi El le-a zis: Dacă vă voi spune, nu veţi crede; 68. Iar dacă vă voi întreba, nu-Mi veţi răspunde. 69. De acum însă Fiul Omului va şedea de-a dreapta puterii lui Dumnezeu. 70. Iar ei au zis toţi: Aşadar, Tu eşti Fiul lui Dumnezeu? Şi El a zis către ei: Voi ziceţi că Eu sunt. 71. Şi ei au zis: Ce ne mai trebuie mărturii, căci noi înşine am auzit din gura Lui?
Versiunea spaniola!:
67 Y le dijeron: -Si t&uacute; eres el Cristo, &iexcl;d&iacute;noslo!
Pero él les dijo: -Si os lo dijera, no lo creer&iacute;ais. 68 Adem&aacute;s, si yo os preguntara, no me responder&iacute;ais. 69 Pero de ahora en adelante, el Hijo del Hombre estar&aacute; sentado a la diestra del poder de Dios.
70 Le dijeron todos: -Entonces, &iquest;eres t&uacute; Hijo de Dios?
Y él les dijo: -Vosotros dec&iacute;s que yo soy.
71 Entonces ellos dijeron: -&iquest;Qué m&aacute;s necesidad tenemos de testimonio? Porque nosotros mismos lo hemos o&iacute;do de su boca.
Versiunea King James
LK 22:67 Art thou the Christ? tell us. And he said unto them, If I tell you, ye will not believe:
LK 22:68 And if I also ask you, ye will not answer me, nor let me go.
LK 22:69 Hereafter shall the Son of man sit on the right hand of the power of God.
LK 22:70 Then said they all, Art thou then the Son of God? And he said unto them, Ye say that I am.
LK 22:71 And they said, What need we any further witness? for we ourselves have heard of his own mouth.

World English Bible
LK 22:67 "If you are the Christ, tell us." But he said to them, "If I tell you, you won't believe,
LK 22:68 and if I ask, you will in no way answer me or let me go.
LK 22:69 From now on, the Son of Man will be seated at the right hand of the power of God."
LK 22:70 They all said, "Are you then the Son of God?" He said to them, "You say it, because I am."
LK 22:71 They said, "Why do we need any more witness? For we ourselves have heard from his own mouth!"

Deci versetele nu aduc o negatie ci mai mult o afirmatie ca Isus este Fiul lui Dumnezeu!
Versetele care nu-ti aduc destula lumina intr-un subiect ,se interpreteaza in contextul Bibliei!
Uite ce marturiseste Isus despre faptul ca El este Fiul!:

MAR 14: 61 Isus tacea, si nu raspundea nimic. Marele preot L-a intrebat iaras, si I-a zis: ,,Esti Tu, Hristosul, Fiul Celui binecuvintat?``
MAR 14: 62 ,,Da, sint,`` i-a raspuns Isus. ,,Si veti vedea pe Fiul omului sezind la dreapta puterii si venind pe norii cerului.``
MAR 14: 63 Atunci marele preot si-a rupt hainele, si a zis: ,,Ce nevoie mai avem de martori?
MAR 14: 64 Ati auzit hula. Ce vi se pare?`` Toti L-au osindit sa fie pedepsit cu moartea.

Versiunea ortodoxa pentru conformitate!
61. Iar El tăcea şi nu răspundea nimic. Iarăşi L-a întrebat arhiereul şi I-a zis: Eşti tu Hristosul, Fiul Celui binecuvântat?
62. Iar Iisus a zis: Eu sunt şi veţi vedea pe Fiul Omului şezând de-a dreapta Celui Atotputernic şi venind pe norii cerului.
63. Iar arhiereul, sfâşiindu-şi hainele, a zis: Ce trebuinţă mai avem de martori?

MAT 27: 39 Trecatorii isi bateau joc de El, dadeau din cap,
MAT 27: 40 si ziceau: ,,Tu, care strici Templul, si-l zidesti la loc in trei zile, mintuieste-Te pe Tine insuti! Daca esti Tu Fiul lui Dumnezeu, pogoara-Te de pe cruce!``
MAT 27: 41 Preotii cei mai de seama, impreuna cu carturarii si batrinii, isi bateau si ei joc de El, si ziceau:
MAT 27: 42 ,,Pe altii i-a mintuit iar pe Sine nu Se poate mintui! Daca este El Imparatul lui Israel, sa Se pogoare acum de pe cruce, si vom crede in El!
MAT 27: 43 S'a increzut in Dumnezeu: sa-l scape acum Dumnezeu, daca-L iubeste. Caci a zis: ,Eu sint Fiul lui Dumnezeu!``

Isus intradevar era si este Fiul lui Dumnezeu!

Abdul Rahman
06-16-2006, 03:35 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Bine domnule Simionas, este parerea dumneavoastra si v-o respect.

Cel putin ma bucur ca ati gasit versetul citat de mine...

Cat despre acesta prenumele 'voi' si 'verbul 'spuneti' sunt mai mult decat convingatoare ca 'ei' spun asta, adica asa cum fac toti crestinii.

De asemenea, nu pot sa nu remarc faptul ca atentionati asupra faptului ca noi, musulmanii, 'scoatem din context' versetele.

Oare chiar asa sa fie ? Nu vi se par cam multe versete 'scoase din context' ?

Iar, mai nou spuneti ca anumite versete nu exista, pentru ca mai apoi sa le descoperiti... Si sa le 'contextualizati' dumneavoastra.

Nu va suparati, aveti dreptul sa judecati cum doriti Biblia. Este Cartea trimisa de Allah Preainaltul crestinilor prin profetul 'Isa (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !), insa cred ca incapatanarea (in sens pozitiv !) de care dati dovada este exagerata...

Cum va explicati faptul ca, asa cum sustin crestinii, in Biblie nu se spune nimic despre profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !), din moment ce are atatea profetii despre cele ce vor urma?
Din moment ce profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) este declarata una dintre primele, dupa altii chiar prima personalitate influenta a intregii istorii a omenirii ?

Ori din moment ce acest om a avut numai lucruri frumoase de spus despre Iisus (pacea lui Allah fie asupra lui !) si despre mama lui, Maria ?

Sunteti moderatorul sectiunii 'Islam si Crestinism'.

Unii dintre noi, de bine - de rau mai stim si cate ceva despre Crestinism, fiind crestini pana mai ieri.
Dumneavoastra, insa ce stiti despre Islam, daca nu va deranjeaza intrebarea ?

Ati citit macar odata traducerea Coranului ?
Sau ati citit macar odata despre viata profetului Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra ta!) ?

Stiti care este criteriul din Biblie spus de Dumnezeu prin care putem sa recunoastem pe falsii profeti de cei adevarati ? Acesta este, atentie, ceea ce ei lasa in urma lor, asa cum un pom roditor face fructe bune.

De ce nu aplicati acest criteriu asupra profetului Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) ? Va refuzati intentionat aplicarea criteriului ? Sau spune undeva in Biblie ca 'Isa (pacea lui Allah fie asupra sa!) este ultimul profet al lui Dumnezeu ?

Si, nu in ultimul rand, cum va explicati ca tot mai multa lume vine la Islam din proprie convingere, astfel incat - dupa previziunile sociologilor - aproximativ in anul 2025 Islamul va deveni PRIMA religie a umanitatii ?

Chiar refuzati sa vedeti sau sa acceptati aceste realitati care se petrec sub ochii dumneavoastra ?

Domnule Simionas, cu dumneavoastra sau fara, cu mine sau fara mine, duhul lui Allah Atoatestiutorul lucreaza in lume si oamenilor li se deschide sufletul si inima catre Islam, catre adorarea unui Dumnezeu Unic. Nici ce se arata la TV si nici altele nu pot opri dorinta lui Allah Preaputernicul ca lumea sa vada ADEVARUL !

Puteti sta dumneavoastra 100 de ani sa tot postati versete, mare parte dintre ele schimbate de oameni in functie de interese, ca tot ADEVARUL va triumfa !

P.S. : Cuvantul 'Mesia' provine din limba araba si ebraica 'meseha' care inseamna 'a unge'. Semnificatia religioasa este 'cel uns' - preotii si regii erau unsi pentru sfintirea domniei lor.

Cuvantul 'Mesia' tradus 'Christos' nu inseamna Dumnezeu, domnule Simionas !

Daca deschidem Biblia la Isaia 45:1, vom vedea ca si Cirus este numit 'Christos' :

"Asa zice Domnul unsului Sau Cirus, pe care il tine de mana lui..."

hannen
06-16-2006, 06:29 AM
In ziua judecatii este tarziu!
Astazi te invit sa citesti Scriptura si sa aflii ca Isus este Mesia! Cel Promis! Fiul lui Dumnezeu! Unicul Fiu al lui Dumnezeu!
La judecata vei fi judecat de Isus!
IOAN 5: 22 Tatal nici nu judeca pe nimeni, ci toata judecata a dat-o Fiului,

Daca acest lucru nu este o contradictie a faptului ca Dumnezeu este unul in/din trei, eu nu stiu ce sa mai zic!
Pai domnule,ori Dumnezeu e Unic in trei (ce-or fi alea,persoane ,ipostaze cum afirmati)ori Dumnezeu e SEPARAT si Fiul SEPARAT pt. ca altfel nu-mi explic ultima dvs. afirmatie si anume Tatal nici nu judeca pe nimeni ,ci toata judecata a dat-o fiului
Cum este acest lucru posibil daca EL E SINGUR SI UNIC???
Afirmand aceasta inseamna ca Dumnezeu Tatal e UNUL iar Fiul este ALTUL,nu??Doua "entitati" total si complet diferite!

Sa auzim explicatiile!:beberon:

Simion Ioanas
06-16-2006, 02:31 PM
Daca acest lucru nu este o contradictie a faptului ca Dumnezeu este unul in/din trei, eu nu stiu ce sa mai zic!
Pai domnule,ori Dumnezeu e Unic in trei (ce-or fi alea,persoane ,ipostaze cum afirmati)ori Dumnezeu e SEPARAT si Fiul SEPARAT pt. ca altfel nu-mi explic ultima dvs. afirmatie si anume Tatal nici nu judeca pe nimeni ,ci toata judecata a dat-o fiului
Cum este acest lucru posibil daca EL E SINGUR SI UNIC???
Afirmand aceasta inseamna ca Dumnezeu Tatal e UNUL iar Fiul este ALTUL,nu??Doua "entitati" total si complet diferite!

Sa auzim explicatiile!:beberon:
Pai acesta este relatia din cadrul Trinitatii ,fiecare Persoana da intaietate celeilalte! Aceasta relatie trebuie sa fie si-n Biserica!
De fapt asta se roaga Domnul ,Tatalui ,ca si noi sa fim Una cum si Ei sunt Una!:
IOAN 17: 21 Ma rog ca toti sa fie una, cum Tu, Tata, esti in Mine, si Eu in Tine; ca, si ei sa fie una in noi, pentru ca lumea sa creada ca Tu M'ai trimes.
IOAN 17: 22 Eu le-am dat slava, pe care Mi-ai dat-o Tu, pentruca ei sa fie una, cum si noi sintem una, -
IOAN 17: 23 Eu in ei, si Tu in Mine; -pentruca ei sa fie in chip desavirsit una, ca sa cunoasca lumea ca Tu M'ai trimes, si ca i-ai iubit, cum M-ai iubit pe Mine.
IOAN 17: 24 Tata, vreau ca acolo unde sint Eu, sa fie impreuna cu Mine si aceia, pe cari Mi i-ai dat Tu, ca sa vada slava Mea, slava, pe care Mi-ai dat-o Tu; fiindca Tu M-ai iubit inainte de intemeierea lumii.
IOAN 17: 25 Neprihanitule Tata, lumea nu Te-a cunoscut; dar Eu Te-am cunoscut, si acestia au cunoscut ca Tu M'ai trimes.

TE ROG SA STUDIEZI SCRIPTURA SI SA CERCETEZI CARE ESTE RELATIA DIN CADRUL TRINITATII! Vei ramane surprinsa de relatia dintre persoanele Trinitatii :Tatal ,Fiul si Duhul Sfant! Sunt trei persoane distincte ,care sunt Una in toate actiunile lor!

hannen
06-16-2006, 03:01 PM
Pai acesta este relatia din cadrul Trinitatii ,fiecare Persoana da intaietate celeilalte! Aceasta relatie trebuie sa fie si-n Biserica!
De fapt asta se roaga Domnul ,Tatalui ,ca si noi sa fim Una cum si Ei sunt Una!:
IOAN 17: 21 Ma rog ca toti sa fie una, cum Tu, Tata, esti in Mine, si Eu in Tine; ca, si ei sa fie una in noi, pentru ca lumea sa creada ca Tu M'ai trimes.
IOAN 17: 22 Eu le-am dat slava, pe care Mi-ai dat-o Tu, pentruca ei sa fie una, cum si noi sintem una, -
IOAN 17: 23 Eu in ei, si Tu in Mine; -pentruca ei sa fie in chip desavirsit una, ca sa cunoasca lumea ca Tu M'ai trimes, si ca i-ai iubit, cum M-ai iubit pe Mine.
IOAN 17: 24 Tata, vreau ca acolo unde sint Eu, sa fie impreuna cu Mine si aceia, pe cari Mi i-ai dat Tu, ca sa vada slava Mea, slava, pe care Mi-ai dat-o Tu; fiindca Tu M-ai iubit inainte de intemeierea lumii.
IOAN 17: 25 Neprihanitule Tata, lumea nu Te-a cunoscut; dar Eu Te-am cunoscut, si acestia au cunoscut ca Tu M'ai trimes.

TE ROG SA STUDIEZI SCRIPTURA SI SA CERCETEZI CARE ESTE RELATIA DIN CADRUL TRINITATII! Vei ramane surprinsa de relatia dintre persoanele Trinitatii :Tatal ,Fiul si Duhul Sfant! Sunt trei persoane distincte ,care sunt Una in toate actiunile lor!

Tu si grupul tau ati studiat atit de mult incit ati ajuns sa cunoasteti relatia din cadrul trinitatii?
Sunteti avansati!Foarte!
Din pacate pt. mine acest lucru este un SF si asa va ramane.

Simion Ioanas
06-16-2006, 03:21 PM
Tu si grupul tau ati studiat atit de mult incit ati ajuns sa cunoasteti relatia din cadrul trinitatii?
Sunteti avansati!Foarte!
Din pacate pt. mine acest lucru este un SF si asa va ramane.
Te invit sa treci de la SF la realitate! Este usor ,ia un Nou Testament si citeste! Roaga-te lui Dumnezeu sa te lumineze si sigur Domnul iti va deschide mintea si inima sa poti pricepe Adevarul cu privire la acest subiect!

hannen
06-16-2006, 03:30 PM
Te invit sa treci de la SF la realitate! Este usor ,ia un Nou Testament si citeste! Roaga-te lui Dumnezeu sa te lumineze si sigur Domnul iti va deschide mintea si inima sa poti pricepe Adevarul cu privire la acest subiect!

Simion,cu respect iti zic ca pt. mine in afara de ISLAM nu exista alt adevar!
Dumnezeu m-a luminat de cativa ani si Slava Lui ,ma rog sa nu ma lase sa mor altfel decit musulmanca!

Tu singur zici ca cele 4 evanghelii au fost triate de oameni ,ei au ales care li s-ar fi parut lor alea inspirate pe restul dindu-le la spate si voi credeti orbeste in ele.In ceea ce ALTI OAMENI au decis pt. voi.
E ca si cum musulmanii s-ar apuca sa scoata din Qoran versetele care li s-ar parea lor de o importanta mai mica sau ceea ce ar considera ei ca nu e prea inspirat!
Ba sa stii ca i-au cerut politeistii Profetului (swas) sa aduca alt Qoran pt. ca lor nu le convenea ,dar acest lucru nu a fost cu putinta pt. ca el dicta ce-i era revelat prin porunca divina ,nu avea putere sa schimbe nimic din Carte!
Slava lui Allah!!

Simion Ioanas
06-16-2006, 03:39 PM
Simion,cu respect iti zic ca pt. mine in afara de ISLAM nu exista alt adevar!
Dumnezeu m-a luminat de cativa ani si Slava Lui ,ma rog sa nu ma lase sa mor altfel decit musulmanca!

Tu singur zici ca cele 4 evanghelii au fost triate de oameni ,ei au ales care li s-ar fi parut lor alea inspirate pe restul dindu-le la spate si voi credeti orbeste in ele.In ceea ce ALTI OAMENI au decis pt. voi.
E ca si cum musulmanii s-ar apuca sa scoata din Qoran versetele care li s-ar parea lor de o importanta mai mica sau ceea ce ar considera ei ca nu e prea inspirat!
Ba sa stii ca i-au cerut politeistii Profetului (swas) sa aduca alt Qoran pt. ca lor nu le convenea ,dar acest lucru nu a fost cu putinta pt. ca el dicta ce-i era revelat prin porunca divina ,nu avea putere sa schimbe nimic din Carte!
Slava lui Allah!!
Ce nu ai retinut dumneata ,a fost ca acele Evanghelii au fost triate de oameni calauziti de Duhul Sfant!
Deci Dumnezeu a ales acele Evanghelii!

Abdul Rahman
06-16-2006, 03:45 PM
Daca este asa, de ce le-a revelat si pe celelte?

Ca sa aiba de unde tria ulterior ?

:smile26:

Simion Ioanas
06-16-2006, 03:52 PM
Daca este asa, de ce le-a revelat si pe celelte?

Ca sa aiba de unde tria ulterior ?

:smile26:
Pe celelalte se poate sa le fi revelat diavolul sau poate sunt doar inventii omenesti! Fara valoare sau anatema ,zisa lui Pavel!

Saira
06-16-2006, 04:17 PM
Pe celelalte se poate sa le fi revelat diavolul sau poate sunt doar inventii omenesti! Fara valoare sau anatema ,zisa lui Pavel!

Cum poti sa categorisesti asa repede niste Evanghelii?care sunt bune si care ba?care au fost revelate de Dumnezeu si care de diavol?cum poti stii ca oamenii care au trait evangeliile erau inspirati de duh sfnat?ia spune,e vreo dovada pt asta?stiu,vei venii cu kilometriiiiiii de citate care nu-ti vor ajuta la nimic,deci nu te mai obosi!accepta ca ESTE ILOGIC!!!

Simion Ioanas
06-17-2006, 12:43 AM
Cum poti sa categorisesti asa repede niste Evanghelii?care sunt bune si care ba?care au fost revelate de Dumnezeu si care de diavol?cum poti stii ca oamenii care au trait evangeliile erau inspirati de duh sfnat?ia spune,e vreo dovada pt asta?stiu,vei venii cu kilometriiiiiii de citate care nu-ti vor ajuta la nimic,deci nu te mai obosi!accepta ca ESTE ILOGIC!!!
Prin autoritatea care mi-o da Scriptura si Duhul lui Dumnezeu!
Scriptura este Martora ca este Adevarata si cuvintele scrise in Ea sunt de la Dumnezeu! Personal eu nu mai am nevoie de o alta marturie.
Insusi viata mea este o marturie ca Dumnezeu este viu si ca Scriptura este Cuvantul Viu al lui Dumnezeu!
EVR 4: 12 Caci Cuvintul lui Dumnezeu este viu si lucrator, mai taietor decit orice sabie cu doua taisuri: patrunde pina acolo ca desparte sufletul si duhul, incheieturile si maduva, judeca simtirile si gindurile inimii.
EVR 4: 13 Nicio faptura nu este ascunsa de El, ci totul este gol si descoperit inaintea ochilor Aceluia, cu care avem a face.

Saira
06-17-2006, 11:11 AM
Prin autoritatea care mi-o da Scriptura si Duhul lui Dumnezeu!
Scriptura este Martora ca este Adevarata si cuvintele scrise in Ea sunt de la Dumnezeu! Personal eu nu mai am nevoie de o alta marturie.
Insusi viata mea este o marturie ca Dumnezeu este viu si ca Scriptura este Cuvantul Viu al lui Dumnezeu!


Acum inteleg eu bine sau si tu ai Duh Sfant?Mai sa fie,si cum e sa fiti 2in1 (tu si duhul)?
Si cum adica Evanghelia e martora ca ea este adevarata?
Pai daca,sa persupunem,pe mine vrea sa ma inchida cineva la ospiciu,e de ajuns ca eu sa marturisesc ca nu-s nebuna?
Acelasi lucru pt Evanghelie....ce,marturiseste ea pt veridicitatea ei?Si mai e un proverb prin popor-Ai vazut hot sa fure si sa spuna?Asa si eu...chiar daca as fi nebuna,bineinteles ca eu nu m-as vedea asa si as spune ca sunt perfect sanatoasa!
Pai ce credeai,ca ai sa gasesti in Evanghelie scris "eu nu sunt carte de la Dumnezeu"?NICIODATA!!!Or fi fost ei acei oameni (inspirati de duh sfant,cum spuneai) incapabili de a ascunde toate adevarurile care le conveneau,dar nu erau nebuni sa scrie pe-acolo ca Evanghelia nu e cuvantul lui Dumnezeu!
Deci argumentul tau pica!Mai ai si altele?

Aaaa....nimic de zis,Evanghelia a fost odaaaata cuvantul lui Dumnezeu...dar intre timp....heheeeee.....s-au intamplat multe....interesele unora au fost mai presus asa ca....

Simion Ioanas
06-19-2006, 06:08 AM
Acum inteleg eu bine sau si tu ai Duh Sfant?Mai sa fie,si cum e sa fiti 2in1 (tu si duhul)?
Si cum adica Evanghelia e martora ca ea este adevarata?
Pai daca,sa persupunem,pe mine vrea sa ma inchida cineva la ospiciu,e de ajuns ca eu sa marturisesc ca nu-s nebuna?
Acelasi lucru pt Evanghelie....ce,marturiseste ea pt veridicitatea ei?Si mai e un proverb prin popor-Ai vazut hot sa fure si sa spuna?Asa si eu...chiar daca as fi nebuna,bineinteles ca eu nu m-as vedea asa si as spune ca sunt perfect sanatoasa!
Pai ce credeai,ca ai sa gasesti in Evanghelie scris "eu nu sunt carte de la Dumnezeu"?NICIODATA!!!Or fi fost ei acei oameni (inspirati de duh sfant,cum spuneai) incapabili de a ascunde toate adevarurile care le conveneau,dar nu erau nebuni sa scrie pe-acolo ca Evanghelia nu e cuvantul lui Dumnezeu!
Deci argumentul tau pica!Mai ai si altele?

Aaaa....nimic de zis,Evanghelia a fost odaaaata cuvantul lui Dumnezeu...dar intre timp....heheeeee.....s-au intamplat multe....interesele unora au fost mai presus asa ca....
Fiecare crestin adevarat are Duhul!
ROM 8: 9 Voi insa nu mai sinteti pamintesti, ci duhovnicesti, daca Duhul lui Dumnezeu locuieste in adevar in voi. Daca n'are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui.
Evanghelie inseamna Veste Buna! Vestea Buna prorocita din vesnicii era in legatura cu Unul ce avea sa vina si sa rascumpere neamul omenesc!
Uite ce zice Isaia!:

ISAIA 53: 1 Cine a crezut in ceea ce ni se vestise? Cine a cunoscut bratul Domnului?
ISAIA 53: 2 El a crescut inaintea Lui ca o odrasla slaba, ca un Lastar care iese dintr'un pamint uscat. N'avea nici frumuseta, nici stralucire ca sa ne atraga privirile, si infatisarea Lui n'avea nimic care sa ne placa.
ISAIA 53: 3 Dispretuit si parasit de oameni, om al durerii si obicinuit cu suferinta, era asa de dispretuit ca iti intorceai fata dela El, si noi nu L-am bagat in seama.
ISAIA 53: 4 Totus, El suferintele noastre le -a purtat, si durerile noastre le -a luat asupra Lui, si noi am crezut ca este pedepsit, lovit de Dumnezeu, si smerit.
ISAIA 53: 5 Dar El era strapuns pentru pacatele noastre, zdrobit pentru faradelegile noastre. Pedeapsa, care ne da pacea, a cazut peste El, si prin ranile Lui sintem tamaduiti.
ISAIA 53: 6 Noi rataceam cu totii ca niste oi, fiecare isi vedea de drumul lui; dar Domnul a facut sa cada asupra Lui nelegiuirea noastra a tuturor.
ISAIA 53: 7 Cind a fost chinuit si asuprit, n'a deschis gura deloc, ca un miel pe care -l duci la macelarie, si ca o oaie muta inaintea celor ce o tund: n'a deschis gura.
ISAIA 53: 8 El a fost luat prin apasare si judecata; dar cine din cei de pe vremea Lui a crezut ca El fusese sters de pe pamintul celor vii si lovit de moarte pentru pacatele poporului meu?
ISAIA 53: 9 Groapa Lui a fost pusa intre cei rai, si mormintul Lui la un loc cu cel bogat, macar ca nu savirsise nicio nelegiuire si nu se gasise niciun viclesug in gura Lui.
ISAIA 53: 10 Domnul a gasit cu cale sa -L zdrobeasca prin suferinta... Dar, dupace Isi va da viata ca jertfa pentru pacat, va vedea o saminta de urmasi, va trai multe zile, si lucrarea Domnului va propasi in minile Lui.
ISAIA 53: 11 Va vedea rodul muncii sufletului Lui si se va inviora. Prin cunostinta Lui, Robul Meu cel neprihanit va pune pe multi oameni intr'o stare dupa voia lui Dumnezeu, si va lua asupra Lui povara nelegiuirilor lor.
ISAIA 53: 12 De aceea Ii voi da partea Lui la un loc cu cei mari, si va imparti prada cu cei puternici, pentruca S'a dat pe Sine insus la moarte, si a fost pus in numarul celor faradelege, pentruca a purtat pacatele multora si S'a rugat pentru cei vinovati.

ISAIA VORBESTE AICI DE MAHOMED?