PDA

View Full Version : Cum sa fac sa nu uite limba romana?



m_dragan
06-29-2012, 05:08 PM
Buna!

Am plecat acum 2 ani din tara deoarece nu reuseam sa mai gasesc un loc de munca in tara. Familia m-a urmat, dar nu mai este la fel: prietenii, rudele au ramas in urma. La inceput nu am mai vorbit romana acasa, ca sa se deprinda copiii si sa vorbeasca fluent, sa nu aiba probleme cu societatea, dar acum am lasat-o mai moale pentru ca s-au adaptat destul de bine. Apare o noua problema: nu vreau sa uite romana, nu vreau s-o stalceasca. Ce pot sa fac?

munir
07-04-2012, 07:40 PM
As salam alaykum wa rahmatuyllah
In ceea ce priveste ,,uitatul limbii romane "in functie de virsta copiilor va fi mai greu sau mai usor.Pricipalul este ca acum, dupa ce au deprins bine limba araba(banuiesc) sa le vorbiti cit mai mult in romaneste atunci cind sunteti acasa in familie .Cit priveste ,,stilcitul " asta va fi mai greu de realizat .Indiferent ce veti face, traind acolo, ei vor invata sa gindesca si sa se exprime in limba aceea si chiar daca nu vor uita definitiv limba romana tot vor avea momente cind isi ,,vor cauta cuvintele" sau le vor ,,stilcii" stirnind amuzamentul celor din jur (daca acestia sunt romani).

batool391
07-08-2012, 05:19 PM
As salam aleikum,

Singura metoda eficienta este sa conversezi zilnic cu el, doar asa copilul va invata limba romana. El acum momentan nu intelege de ce trebuie sa vorbeasca mai multe limbi, insa va avea un castig ptr toata viata vorbind fluient mai multe limbi. Sora insista in acest sens si rezultatele nu vor intarzia sa apara.

gabriela guettat
01-08-2013, 08:21 PM
Saleu alecom wa rahmatullah sunt total de acord cu Huda,shi eu am vorbit cu ai mei,alhamdulillah au un mic accent doar asta ce ii face sa fie mai deosebitzi.