PDA

View Full Version : Sura Al-Baqara - după Ibn Kathir - VERSET 3 -a



yvette
03-02-2013, 01:11 PM
VERSETUL 3
Care cred în cele nevăzute şi împlinesc rugăciunea şi din ce le-am dăruit fac milostenie

1. Ce înseamnă «ÅöíúãóÇä - Iymaān»

Abuu Ja’far Ar-Raazii (ÃóÈõæ ÌóÚúÝóÑ ÇáÑøóÇÒöíø) a preluat explicaţia că: « ÅíãÇä – Iymaān înseamnă a crede» de la Al-Aalaa’ Al-Musayib bin Rafiy’ (ÇáúÚóáóÇÁ Èúä ÇáúãõÓóíøöÈ Èúä ÑóÇÝöÚ), care a preluat-o de la Abuu Ishaaq (ÃóÈõæ ÅöÓúÍóÇÞ), care preluat-o de la Abuu Al-Ahuuad (ÃóÈõæ ÇáúÃóÍúæóÖ) şi care a aflat aceasta de la Abdulah .

Aaliy bin Abuu Tallha (Úóáöíø Èúä ÃóÈõæ ØóáúÍóÉ)  a relatat că Ibn Abas  a spus că: „ « íõÄúãöäõæäó – yu'ūminuūn – cei care cred» - adică sunt cei care se încred.”

Şi Ma’mar (ãóÚúãóÑ) spunea că Az-Zuhrii (ÇáÒøõåúÑöíø) a zis: "«Iymaān» sunt faptele.''

Iar, Abuu Ja’far Ar-Raazii a spus, în completare, că Ar-Rabiy’ bin Anas a zis că: „aceia care au credinţă sunt cei care se tem de Allāh ”.

Ibn Jariyr a explicat: “Se preferă opinia care susţine că ei sunt descrişi ca având credinţă în cele nevăzute, prin vorbe, prin fapte şi în propria conştiinţă. In acest caz, teama de Allāh  este conţinută de sensul general al «credinţei - Iymaān», care presupune anumite fapte, acceptate prin declaraţie dar şi prin punere în practică. «Iymaān» este un termen general care defineşte afirmarea făţişă a convingerii personale de a fi adept al Islamului, starea interioară de evlavie generată de credinţa în Allāh  în Cărţile Sale, în Trimişii Săi şi acceptarea efectelor pe care un astfel de comportament le implică.”

Din punct de vedere lingvistic «Iymaān» înseamnă credinţă. Coranul foloseşte, în anumite, cazuri acest înţeles.
Allāh  a spus:
«El crede în Allah şi îi crede pe dreptcredincioşi! - íõÄúãöäõ ÈöÇááøóåö æóíõÄúãöäõ áöáúãõÄúãöäöíäó » sura «At-Tauuba (ÇáÊøóæÈóÉ)», verset 61;
şi
«Tu nu ne crezi, măcar că noi spunem adevărul!” - æóãó ÃóäÊó ÈöãõÄúãöäò áøóäóÇ æóáóæú ßõäøóÇ ÕóÜÏöÞöíäó» sura «Yuūsuf (íæÓÝ)», verset 17.
Uneori, «Iymaān» este folosit cu sensul de «fapte bune», aşa precum Allāh  a revelat: «...fără de aceia care cred şi împlinesc fapte bune - ÅöáÇøó ÇáøóÐöíäó ÁóÇãóäõæÇú æóÚóãöáõæÇú ÇáÕøóÜáöÍóÜÊö»(95:6)

In general, «Iymaān» este folosit în sensul său extins. In sens extins «Iymaān» înseamnă însuşirea perceptelor islamice, aplicarea lor şi recunoașterea lor, deschis, în declaraţii.

Trebuie menţionat aici că «Iymaān» poate creşte sau descreşte. Sunt foarte multe relatări legate de acest subiect.

Unii învăţaţi spun că «Iymaān» înseamnă « ÎóÔúíóÉ -khaşya– frică de Allāh  », deoarece Allāh  a spus: « Aceia care se tem de Domnul lor, fără să-L vadă pe El, ( Åöäøó ÇáøóÐöíäó íóÎúÔóæúäó ÑóÈøóåõã ÈöÇáúÛóíúÈö» (67:12) şi «...care a fost cu teamă de Cel Milostiv, fără ca el să-L vadă, şi care a venit [către El] cu inima plină de căinţă. - ( ãøóäú ÎóÔöíó ÇáÑøóÍúãóÜٰäó ÈöÇáúÛóíúÈö æóÌóÇÁó ÈöÞóáúÈò ãøõäöíÈò» (50:33).

Teama de Allāh  « ÎóÔöíóÉ - khaşya» este esenţa credinţei «Iymaān» şi a erudiţiei, aşa precum Allāh  a revelat: « Singurii ce se tem de Allah sunt învăţaţii dintre robii Săi.» - sura «Faatir (ÝÇØÑ)», verset 28.

2. Ce înseamnă «ÛóíúÈö - ǧayb»

«...cele nevăzute – ÛóíúÈö- ghayb» - în ceea ce priveşte acest concept, Salafii* au diferite explicaţii, care sunt toate corecte, indicând acelaşi sens.

De exemplu, Ja’far Ar-Raazii, citându-l pe Ar-Rabiy’ bin Anas , a relatat că Abuu Al-Aaliya  a spus:„ Aceia care cred în «ghayb» sunt aceia care cred în Allāh  Ingerii Săi, Cărţile Sale, Trimişii Săi, în Ziua de Apoi, în Paradis şi în Foc şi în întâlnirea cu El. Ei cred şi în viaţa de după moarte şi în Inviere. Toate acestea sunt «ghayb».”

Qataada  avea aceeași opinie.

Sa’iid bin Mansuur (ÓóÚöíÏ Èúä ãóäúÕõæÑ)  a preluat de la Abdurahman bin Yaziyd (ÚóÈúÏ ÇáÑøóÍúãóä Èúä íóÒöíÏ) următoarea relatare:
„Eram împreună cu Abdulah bin Mas’uud şi vorbeam despre Companionii Profetului  şi despre faptele lor, care sunt cu mult mai bune decât ale noastre. Abdulah spunea:
- In ceea ce îl priveşte pe Muhammad  totul a fost foarte clar pentru toţi cei care l-am văzut. Pe Cel în afara Căruia nu există alt dumnezeu, nu există credinţă mai mare decât credinţa în «āl-ghayb». Apoi a început să recite «alif, lam ,miym», până la «al-muflihuun» .”
Această relatare a fost colecţionată de Ibn Abuu Haatim, Al-Haakim în «Mustadrak». Al-Bukhaarii (ÇáúÈõÎóÇÑöíø) şi Muslim nu l-au colecţionat deşi îndeplineşte criteriile lor referitoare la autenticitate. Al-Haakim a clasificat-o ca fiind «autentică».

Imam Ahmad  a colectat un hadiis cu sens similar de la Ibn Muhayriiz (ÇöÈúä ãõÍóíúÑöíÒ) care a povestit:
„I-am cerut lui Abuu Jum’a (ÃóÈõæ ÌõãúÚóÉ):
- Spune-ne un hadiis pe care l-ai auzit de la Trimisul lui Allāh .
- Da! O să vă povestesc un hadiis foarte bun pentru voi! Odată, luam prânzul cu Trimisul lui Allāh , iar Abuu Oubayda bin Al-Jarraāh (ÃóÈõæ ÚõÈóíúÏóÉ Èúä ÇáúÌóÑøóÇÍ) care era cu noi, a spus:
- O, Mesager al lui Allāh, există oameni mai buni ca noi? Noi am îmbrăţişat Islamul cu tine şi am făcut Jihad alături de tine!
- Da, aceia care vor veni după tine şi care îmi vor crede mie, chiar dacă nu m-au văzut. – a replicat Profetul .”
Acelaşi hadiis a parvenit şi pe altă cale, colecţionat de Abuu Bakr bin Mardauuayh (Èúä ãóÑúÏóæóíúå ÃóÈõæ ÈóßúÑ)  în tafsiyr, de la Saalih bin Jubayr (ÕóÇáöÍ Èúä ÌõÈóíúÑ) , care a spus:
„Abuu Jum’a, Companion al Trimisului lui Allāh , a venit la Bayt Al-Maqdis (ÈóíúÊö ÇáúãóÞúÏöÓ - Ierusalim) să facă Rugăciunea. Rajaa’ bin Hayuua (ÑóÌóÇÁ Èúä ÍóíúæóÉ) era cu noi, şi, când Abuu Jum’a a terminat, ne-am dus să îl salutăm. Inainte să plece, el a spus:
- Voi aveţi un dar şi un drept. Vă voi spune un hadiis pe care l-am auzit de la Profet .
- Spune-ne şi Allāh  să aibă milă de tine. – am zis noi.
Atunci, el ne-a povestit:
- Eram vreo zece oameni împreună cu Profetul  şi, printre ei, se afla şi Mu’aadz bin Jabal (ãõÚóÇÐ Èúä ÌóÈóá). Noi i-am spus către Profet : « O, Mesager al lui Allāh, există oameni care vor primi mai mare răsplată decât noi? Noi credem în Allāh  şi te urmăm pe tine.». Rasuūl_Allāh  ne-a răspuns: «Ce vă opreşte pe voi să faceţi astfel când Trimisul lui Allāh se află printre voi, aducându-vă revelaţie din ceruri?! Vor fi oameni ce vin după voi şi li se va da o Carte între două coperţi (Coranul) şi ei vor crede îl ea şi o vor urma. Ei vor avea răsplată cu mult mai mare decât voi, chiar şi de două ori mai mult.».”

Nota bene:
* Salafi – termen împrumutat din limba arabă « ÓóáóÝ - salaf» care este de fapt un titlul sau un supranume dat primilor musulmani, incluzându-l în această categorie şi pe Profet  şi următoarelor două generaţii de descendenţi ai acestora.

3. Ce înseamnă «ÃÞíãÊ ÇáÕáÇÉ - Iqaymat as-Salaā»

Ibn Abas  a spus despre expresia «împlinesc rugăciunea - æóíõÞöíãõæäó ÇáÕøóáæÉó» că înseamnă „A împlini Rugăciunea cu toate obligaţiile aferente.”
Ad-Dahhaak (ÇáÖøóÍøóÇß)  a relatat că Ibn Abas  a zis:
„«ÃÞíãÊ ÇáÕáÇÉ - Iqaymat as-Salaā» înseamnă a efectua toate etapele Rugăciunii: plecăciune, prosternare, recitare, smerenie şi perseverenţă în rugăciune.”
Qataada  a spus:
«ÃÞíãÊ ÇáÕáÇÉ - Iqaymat as-Salaā» înseamnă: „să respecte timpul rugăciunii, să facă purificarea, plecăciunile şi prosternările.''

Muqaatil bin Hayaan  a explicat:
«ÃÞíãÊ ÇáÕáÇÉ - Iqaymat as-Salaā» înseamnă „a respecta punctualitatea în rugăciune, precum şi a se purifica şi a îndeplini etapele rugăciunii: plecăciune, prosternare, recitarea Coranului, «taşahhud – ÊóÔóåõøÏ » şi binecuvântarea Profetului Muhammad . Şi aceasta înseamnă «Iqaymat as-Salaā ».”