PDA

View Full Version : Sura Al-Baqara - după Ibn Kathir - VERSET 4



yvette
03-02-2013, 01:40 PM
VERSETUL 4
Şi care cred în ceea ce ţi-a fost pogorât ţie şi în ceea ce a fost pogorât înaintea ta şi în Viaţa de Apoi ei se încred.

Ibn Abas  a spus că: « Şi care cred în ceea ce ţi-a fost pogorât ţie şi în ceea ce a fost pogorât înaintea ta...» înseamnă: „Aceia care cred în ceea ce Allāh  ţi-a pogorât ţie şi în ceea ce profeţii de dinaintea ta au propovăduit, aceia care nu fac deosebire între ei şi nu resping nimic din ceea ce ei au primit, prin profeţi, de la Domnul lor.”

Aceasta înseamnă: Invierea, aşteptarea Ziua Judecăţii, Paradisul, Focul, răsplata, cântărirea faptelor. «..Viaţa de Apoi...» - a primit această denumire deoarece este etapa care urmează vieţii lumeşti.

1. Atributele drept-credincioşilor

Oamenii despre care se face vorbire în acest verset sunt cei pe care Allāh  i-a menţionat în versetul anterior şi pe care îi descrie ca având credinţă în cele nevăzute, împlinesc rugăciunea, cheltuiesc ceea ce le prisoseşte pentru milostenie.

Mujaahid spunea: „Primele patru âyaturi ale surei Al-Baqara îi descrie pe drept-credincioşi, alte două îi descrie pe necredincioşi şi treizeci îi descrie pe ipocriţi.”

Cele patru âyaturi la care se face referire în această afirmaţie îi include, la modul general, pe toţi credincioşii, arabi sau non-arabi, creaturi ale lui Allāh  care cred în revelaţiile anterioare Coranului (Scripturi), chiar dacă sunt oameni sau jinni. Toate aceste atribute se completează unele pe altele şi generează, la rândul lor, alte atribute.

Spre exemplu: este imposibil ca o persoană care crede în cele nevăzute, împlineşte Rugăciunea şi care plăteşte «Az-Zakaa» să nu creadă în Profetul Muhammad  şi nici în profeţii anteriori lui. La fel, cei care cred în Viaţa de Apoi nu pot fi pe drumul drept fără a îndeplini cele ce Allāh  a poruncit.

Allāh  a spus «O, voi cei care credeţi! Fiţi cu credinţă neclintită în Allāh şi în Trimisul Său, în Cartea pe care a pogorât-o asupra Trimisului Său şi în Cartea pe care a pogorât-o mai înainte! Cel care nu crede în Allāh, în îngerii Săi, în Cărţile Sale, în trimişii Săi şi în Ziua de Apoi, acela pribegeşte în cea mai îndepărtată rătăcire.» – sura «An-Nisaa’ (ÇáäÓÇÁ)», verset 136,
şi
«Nu discutaţi cu oamenii Cărţii decât în felul cel mai frumos, afară de aceia care sunt nelegiuiţi (cu voi)! Şi spuneţi: „Noi credem în ceea ce ni s-a transmis nouă şi vi s-a transmis vouă! Domnul nostru şi Domnul nostru este unul singur şi noi Lui îi suntem supuşi(musulmani).» - sura «Al-Aankabuut (ÚäßČćőĘ)», verset 46;
şi
«O, voi cei cărora vi s-a dăruit Cartea! Credeţi în ceea ce am pogorât Noi, …..» - sura«An-Nisaa’ (ÇáäÓÇÁ)», verset 47;
şi:
«Spune: O, oameni ai Cărţii! Voi nu vă sprijiniţi pe nimic, până nu veţi împlini Tora şi Evanghelia şi ceea ce vi s-a trimis de către Domnul nostru!… » sura «Al-Maa’ida(ÇáăÇĆĎÉ)», verset 68.

Allāh  Insuşi i-a descris pe credincioşi în versetul 285 din «Al-Baqara»: „Trimisul a crezut în ceea ce i-a fost pogorât de la Domnul său asemenea şi dreptcredincioşii. Fiecare (dintre ei) a crezut în Allāh, în îngerii Lui, în scripturile Lui şi în trimişii Lui. (Şi ei zic) ”noi nu facem nicio deosebire între vreunul dintre trimişii Săi.”….”.

Acestea sunt numai câteva exemple cu privire la âyaturile care fac referire la credinţa în Allāh , Cărţile Sale şi mesagerii Săi.
Oamenii Cărţii, cei credincioşi, au o însemnătate specială în acest context deoarece, de vreme ce ei cred în Cărţile ce le-au fost revelate şi în toate principiile care decurg din acestea, atunci când ei se convertesc la Islam şi aderă sincer la această religie, ei vor fi de două ori răsplătiţi.

Cât despre ceilalţi, ei au crezut doar în religia ce au avut-o înainte, la modul general, iar cu privire ala această stare de fapt, Profetul Muhammad  spunea: „Când oamenii Cărţii îţi vorbesc, ei nici nu neagă şi nici nu confirmă declaraţiile lor, ci doar zic: «Noi credem în ceea ce ne-a fost revelat şi în ceea ce ţi-a fost revelat.»”
In orice caz, credinţa pe care mulţi arabi o au în Islam, aşa cum i-a fost revelat el Profetului Muhammad , ar putea fi completă, mai cuprinzătoare şi mai fermă decât cea a Oamenilor Cărţii după ce aceştia s-au convertit la Islam. Allāh  ştie cel mai bine.