PDA

View Full Version : Sura Al-Baqara - după Ibn Kathir - VERSET 31, 32 şi 33 - b



yvette
03-03-2013, 12:00 PM
VERSETELE 31, 32 şi 33
31. Şi l-a învăţat pe Adam numele tuturor lucrurilor. Apoi le-a arătat ingerilor şi le-a zis: "Vestiţi-Mi Mie numele acestora, dacă voi sunteţi întru dreptate!".

32. I-au răspuns ei: “Mărire Ţie! Nu avem ştire decât de ceea ce Tune-ai învăţat, căci Tu eşti Atoateştiutor [şi] Inţelept.”

33. Şi i-a zis El: „O, Adam, vesteşte-le numele lor!” Şi după ce le-a vestit numele lor, le-a zis: „Nu v-am spus că Eu le ştiu pe cele tainice din ceruri şi de pe pământ, după cum ştiu ceea ce dezvăluiţi şi ceea ce ascundeţi?”



2. Insuşirea cunoştinţelor de către Adam este dovedită

Allāh swt a spus: « O, Adam, spune-le tu numele lor! (lucrurilor)” şi după ce le-a spus (Adam), (Allāh) le-a zis: „Nu v-am spus că Eu le ştiu pe cele tainice din ceruri şi de pe pământ, după cum ştiu ceea ce dezvăluiţi şi ceea ce ascundeţi?!” »

Zayd bin Aslam a explicat cum a spus Adam numele făpturilor: „Tu eşti Jibriyl, tu eşti Mihail, tu eşti Israfil, până la cioară inclusiv.”

Mujaahid a spus că afirmaţia lui Allāh swt „« O, Adam, spune-le tu numele lor!» - înseamnă a numi: porumbelul, cioara, şi toate celelalte.”

Explicaţii asemănătoare dau şi Sa’iid bin Jubayr, Al-Hasan şi Qataada.

După ce cunoştinţele lui Adam s-au dovedit a fi deasupra celor ale ingerilor prin -----straţia de a expune ceea ce Allāh swt l-a învăţat, El swt a spus ingerilor «Nu v-am spus că Eu le ştiu pe cele tainice din ceruri şi de pe pământ, după cum ştiu ceea ce dezvăluiţi şi ceea ce ascundeţi?!» - aceasta înseamnă „Nu v-am spus că Eu ştiu şi ceea ce se vede şi ceea ce este nevăzut.”

Asemănător, Allāh swt a mai revelat: « Şi dacă tu rosteşti vorbele cu glas tare, El ştie, [neîndoielnic], taina şi ceea ce este chiar şi mai ascuns » (20:7) – adică: « Şi dacă tu (O, Muhammad) rosteşti (invocaţiile) vorbele cu glas tare, El ştie, [neîndoielnic], taina şi ceea ce este chiar şi mai ascuns.» şi aceasta este analog cu ceea ce Allāh swt a revelat cu referire la episodul în care o pupăză i-a zis lui Sulaymaan (ÓőáóíúăóÇä) « Oare nu voiesc ei să se prosterneze lui Allah care face să iasă la iveală cele ascunse în ceruri şi pre pământ şi care ştie atât ceea ce ţin ei ascuns cât şi ceea ce mărturisesc ei?” / Allah! Nu există altă divinitate în afară de El, Stăpânul Tronului minunat!» (27:25-26) - adică „« (Şaytaan i-a abătut pe ei de la Calea lui Allāh swt şi) nu voiesc ei să se prosterneze lui Allah care face să iasă la iveală cele ascunse în ceruri şi pre pământ şi care ştie atât ceea ce ţin ei ascuns cât şi ceea ce mărturisesc ei?”/ Allah! Nu există altă divinitate în afară de El, (nimeni nu are dreptul să fie adorat în afară de El) Stăpânul Tronului minunat!»”

Mai există şi alte explicaţii referitoare la declaraţia lui Allāh swt: « ...după cum ştiu ceea ce dezvăluiţi şi ceea ce ascundeţi?!” ».
Ad-Dahhaak a relatat că Ibn Abas ra a spus: „înseamnă „ - Eu ştiu secretele aşa cum ştiu şi cele făţişe, precum ştiu şi ce ascunde Ibliys în inima sa plină de aroganţă şi mândrie.”

Abuu Ja’far Ar-Raazii a preluat de la Ar-Rabiy’ bin Anas că: « după cum ştiu ceea ce dezvăluiţi şi ceea ce ascundeţi » înseamnă: „ - şi ceea ce au formulat cu glas tare ingerii când au spus „Să pui pe cineva care să facă stricăciune pe el şi să pricinuiască vărsare de sânge.” Şi ceea ce era în mintea lor şi nu au rostit: „noi avem mai multă ştiinţă şi decenţă decât oricare altă creaţie a Domnului nostru.” Dar au ajuns să afle că Allāh swt l-a înzestrat pe Adam cu mai multă ştiinţă şi preţuire. ”