PDA

View Full Version : Sura Al-Baqara - după Ibn Kathir - VERSET 37, 38 şi 39



yvette
03-03-2013, 03:26 PM
VERSETELE 37, 38 şi 39
37. Adam a primit de la Domnul său cuvinte [cu care să se roage] şi [El] l-a iertat, căci El este Iertător, Indurător.

38. Am zis: „Coborâţi [din Rai] cu toţii şi când va veni pentru voi de la Mine o Călăuzire, cei care vor urma Călăuzirea Mea nu vor avea a se teme şi nici nu se vor întrista.

39. Iar aceia care nu cred şi iau semnele Noastre drept minciuni, aceia fi-vor părtaşii Focului şi în el veşnic se vor afla".



Adam se căieşte şi cere iertare

S-a relatat despre acest âyat (37) că este explicat de versetul 23 din sura «Al-Aaraaf(ÇáĂÚŃÇÝ)»:«Şi au răspuns ei: "Doamne, am fost nedrepţi cu sufletele noastre şi dacă nu ne ierţi şi nu Te înduri de noi, vom fi printre cei pierduţi!"» aşa cum afirmă Mujaahid, Jubayr, Abuu Al-Aaliya, Ar-rabiy’, Al-Hasan, Qataada, Muhammad bin Ka’b, Aataa’, Zayd bin Aslam.

As-Suddii spune că Ibn Abas ra a explicat că « Adam a primit de la Domnul său cuvinte » astfel: „Adam a spus:
- O, Doamne, nu m-ai creat Tu cu propria Ta mână?!
El swt a spus: - Da!
El (Adam) a continuat: - Şi nu mi-ai dat Tu viaţă?!
Allāh swt a spus: - Da!
Apoi Adam a zis: - Şi când am strănutat nu ai spus Tu: «Fie ca Allāh să te acopere cu Îndurarea Lui.» Şi nu Mila Ta este mai mare decât Mânia Ta?!
El swt a spus: - Da!
Adam a continuat: - Şi nu mi-ai destinat Tu să comit acest păcat?
El swt a spus: - Da!
Atunci Adam a întrebat: - Şi dacă eu mă căiesc Tu mă vei trimite înapoi în Paradis?
Allāh swt a răspuns: - Da!”

Această opinie o au şi Al-Auufii (ÇáúÚóćúÝöíř), Sa’iid bin Jubayr şi Ibn Abas ra. Al-Hakiim a colecţionat acest hadiis în «Mustadrak» de la Ibn Jubayr, care l-a preluat de la Ibn Abas ra.
Al-Hakiim a spus că: „Lanţul de naratori este corect, dar ei (Muslim şi Al-Bukhaarii) nu l-au înregistrat.”

Afirmaţia lui Allāh swt « ...şi (El) l-a iertat, căci El este Cel Iertător, Cel Indurător» înseamnă că Allāh swt iartă pe oricine regretă faptele cele rele şi se întoarce la El cu smerenie şi căinţă.
Asemenea, Allāh swt mai a spus:
« Oare nu ştiu ei că Allah primeşte căinţa de la robii Săi şi acceptă milostenii şi că Allah este Primitorul căinţei [şi] Indurătorul?» - sura «At-Tauuba (ÇáĘřóćČóÉ)», verset 104;
şi
« Acela care săvârşeşte un rău sau este nedrept cu sine însuşi, iar apoi se roagă lui Allah de iertare, acela Îl va afla pe Allah Iertător, Indurător.» sura «An-Nisaa’ (ÇáäÓÇÁ)», verset 110;
şi
« Iar acela care se căieşte şi săvârşeşte fapte bune se întoarce la Allah ispăşit.» sura «ĀlFurqaān (ÇáÝŃŢÇä)», verset 71.

Acest verset (37) face dovada că Allāh swt iartă păcatele oricui se căieşte pentru ceea ce a săvârşit, ceea ce d.emonstrează Bunătatea şi Indurarea Lui pentru creaturile Sale, pentru robii Săi. Nu există altă divinitate în afară de Allāh swt, Cel Indurător, Cel Milostiv.

Allāh swt a spus apoi: «Am zis: „Coborâţi [din Rai] cu toţii şi când va veni pentru voi de la Mine o Călăuzire, cei care vor urma Călăuzirea Mea nu vor avea a se teme şi nici nu se vor întrista. / Iar aceia care nu cred şi iau semnele Noastre drept minciuni, aceia fi-vor părtaşii Focului şi în el veşnic se vor afla".

Allāh swt a revelat că atunci când Adam, Eva şi Ibliys au fost trimişi din Rai, pe pământ, El swt i-a atenţionat asupra faptului că le va trimite lor şi urmaşilor lor, Cărţi, profeţi şi mesageri.

Abuu Al-Aaliya spune: „«călăuzire - ĺőĎđě - al-huda » - se referă la Profeţi, Mesageri, la semne limpezi şi explicaţii clare.”

«... cei care vor urma Călăuzirea Mea... » - înseamnă „aceia care vor accepta ceea ce Cărţile Mele spun şi ceea ce voi pogorî prin Mesageri, atunci « nu vor avea a se teme » în Ziua Judecăţii şi « şi nici nu se vor întrista » în viaţa pământească”, precum, asemenea, este revelat şi în sura «Ta – Ha (Řĺ)», verset 123: «Coborâţi amândoi din el [din Paradis]! Vă veţi fi toţi duşmani unul altuia! Apoi, dacă va mai veni la voi o călăuzire din partea Mea, acela care va urma calea Mea cea dreaptă nu va rătăci şi nu va fi nefericit!»

Ibn Abas ra a explicat: „Acela nu va fi rău călăuzit în această viaţă şi nici nu va fi nefericit în Viaţa de Apoi.”

Versetul « Iar aceia care nu cred şi iau semnele Noastre drept minciuni, aceia fi-vor părtaşii Focului şi în el veşnic se vor afla".» este asemenea cu versetul 124 din sura «Ta – Ha (Řĺ)»: « Insă acela care se va îndepărta de la Pomenirea Mea, va avea parte de o viaţă grea şi în Ziua Invierii îl vom aduce pe el orb la adunare.» însemnând că ei vor rămâne în Iad pentru totdeauna şi nu vor găsi cale de scăpare.