PDA

View Full Version : Sura Al-Baqara - după Ibn Kathir - VERSET 40 şi 41 - b



yvette
03-03-2013, 02:53 PM
VERSETELE 40 şi 41
40. O, voi Fii ai lui Israel, aduceţi-vă aminte de binele ce v-am făcut şi ţineţi-vă legământul făcut Mie şi-Mi voi ţine legământul făcut vouă şi de Mine temeţi-vă!

41. Credeţi în ceea ce v-am pogorât, întărind ceea ce voi aveţi şi nu fiţi primii care nu cred în el şi nu vindeţi Semnele Mele pentru un preţ mic şi faţă de Mine fiţi cu frică!


......


4.Evocarea Legământului făcut de Allāh swt cu Copiii lui Israel

Declaraţia lui Allāh swt « şi ţineţi-vă legământul (obligaţia voastră către) făcut Mie şi-Mi voi ţine legământul (obligaţia Mea către) ce l-am făcut vouă » - înseamnă: „ Legământul ce l-am făcut cu voi în ceea ce-l priveşte pe Profetul Muhammad , atunci când va fi el trimis, iar Eu vă garantez că promisiunea Mea se va împlini dacă veţi crede în el şi îl veţi urma. Voi anula prohibiţiile şi restricţiile pe care le-am pus ca un jug pe gâturile voastre pentru păcatele ce le-aţi comis.”

Al-Hasan Al-Basrii a explicat: „Legământul este în legătură cu ceea ce a statuat Allāh swt atunci când a spus: « Allah a încheiat un legământ cu fiii lui Israel. Noi am trimis dintre doisprezece aleşi. Şi Allah a zis: “Eu voi fi cu voi, dacă veţi împlini Rugăciunea [As-salaā], veţi achita Dania [Az-Zakaa], veţi crede în trimişii Mei şi îi veţi ajuta şi veţi da lui Allah un bun împrumut. Atunci eu voi şterge faptele voastre rele şi vă voi duce să intraţi în Grădini pe sub care curg râuri. Acela dintre voi care se va întoarce la necredinţă, după aceasta, rătăceşte de la drumul cel drept.» (5:12).”

Alţi exegeţi au spus că: „Legământul se referă ceea ce s-a revelat în Tora şi anume: Allāh swt va trimite un mare profet – adică pe Muhammad *salat* – dintre urmaşii lui Ismail care să fie ascultat şi urmat de toate popoarele. Mai mult, aceia care i se vor supune, vor primi favoarea de a li se ierta păcatele şi va intra în Paradis şi va fi dublu răsplătit.”

Trebuie ţinut cont că Ar-Raazii a făcut referire la o multitudine de informaţii şi indicii date de profeţii anteriori, privitoare la venirea lui Muhammad *salat*.

In plus, şi Abuu Al-Aaliya a spus că: „«şi ţineţi-vă legământul făcut Mie şi-Mi voi ţine legământul ce l-am făcut vouă» - înseamnă Legământul făcut cu cei care revin la Islam şi îl practică.”

Ad-Dahhaak a preluat de la Ibn Abas ra că: „«şi-Mi voi ţine legământul ce l-am făcut vouă» înseamnă: - Eu, Allāh, voi fi mulţumit de voi şi vă voi primi în Rai.”

Aceeaşi opinie o au şi As-Suddiiy, Al-Aaliya şi Ar-Rabiy’.

Ibn Abas ra a spus că declaraţia lui Allāh swt «...şi de Mine temeţi-vă!» - înseamnă: „Temeţi-vă de pedeapsa ce-o pot abate asupra voastră, aşa cum am făcut cu unii strămoşi ai voştri, precum transformarea, şi aşa mai departe. ”

Allāh swt, întâi, le cere Copiilor lui Israel să urmeze Calea cea dreaptă printr-o încurajare, apoi, îi previne despre consecinţele nerespectării acestui îndemn şi poate că, ţinând seama de aceasta, ei se vor întoarce la Adevăr, îl vor urma pe Trimisul Lui, vor respecta regulile şi prohibiţiile impuse prin Coran. Desigur, Allāh swt conduce pe un drum drept pe acela pe care El voieşte.

Apoi, Allāh swt a spus: « Credeţi în ceea ce v-am revelat (în Coran), întărind ceea ce voi aveţi (Tora şi Evanghelia)» - însemnând: Coranul pe care Allāh swt l-a revelat lui Muhammad *salat*, profetul arab neşcolit, un aducător de veşti bune, un prevenitor şi o lumină.

Coranul conţine Adevărul de la Allāh swt şi confirmă ceea ce a fost revelat mai înainte în Tora şi în Evanghelie.

Abuu Al-Aaliya a explicat că afirmaţia lui Allāh swt « Credeţi în ceea ce v-am revelat (în Coran), întărind ceea ce voi aveţi » înseamnă: „ «O, Oameni ai Cărţii, credeţi în ceea ce v-am pogorât care este conform cu ceea ce aveţi deja.» Aceasta pentru că ei ştiau despre pomenirea lui Muhammad *salat*în versetele Torei şi ale Evangheliei.”

Mujaahid, Ar-Rabiy’ bin Anas şi Qataada ra dau explicaţii similare.
Allāh swt a spus: « ...şi nu fiţi primii care nu cred în el.... ».

Ibn Abas ra a explicat că aceasta înseamnă: „Nu deveniţi primii care nu cred în Coran (sau Muhammad) pentru că voi aveţi mai multă ştiinţă decât celelalte neamuri.”

Abuu Al-Aaliya a spus: „Nu fiţi primi care nu îi cred lui Muhammad saas, cu referire la cei care fac parte dintre Oamenii Cărţii, după ce aţi aflat că el ca vi trimis ca Profet.”

Aceleași opinii au şi Al-Hasan, As-Suddiiy şi Ar-Rabiy’.

Ibn Jariyr a spus despre afirmaţia lui Allāh swt « ...şi nu fiţi primii care nu cred în el... » că: „Se referă la Coran”, care fusese menţionat în prima idee a versetului.

Ambele afirmaţii sunt corecte pentru că ele sunt interconectate, deoarece acela care crede în Coran, crede şi în Muhammad saas, şi oricine crede în Muhammad saas, crede şi în Coran.

Cuvintele lui Allāh swt « ...şi nu fiţi primii care nu cred în el... », înseamnă: nu deveniţi primii dintre Copii lui Israel care nu cred în el, pentru că au fost dintre neamurile tribului Qurayş şi dintre arabi care l-au respins pe Muhammad saas dinainte ca Oamenii Cărţii să îl respingă şi ei.

Trebuie spus aici că acest verset se adresează, în mod special, Copiilor lui Israel, pentru că evreii din Medina au fost dintre primii Copii ai lui Israel cărora Allāh swt li s-a adresat prin Coran şi, de aceea, se spune că nu trebuie să fie primii dintre Oamenii Cărţii care nu cred în ceea ce s-a revelat în Coran.

Cuvintele lui Allāh swt: «... şi nu vindeţi semnele Mele pentru un preţ mic... » - înseamnă: „Nu înlocuiţi credinţa în Semnele Mele şi loialitatea faţă de Profetul Meu cu plăcerile lumii acesteia, care sunt trecătoare.”.

Referitor la: «....şi fiţi cu frică faţă de Mine!» - Ibn Abi Haatim a preluat de la Talq bin Habiib (ŘóáúŢ Čúä ÍóČöíČ) explicaţia: „Taquua înseamnă să fii statornic în supunerea faţă de Allāh swt, în lumina lui Allāh swt, sperând în Îndurarea lui şi evitând răzvrătirea şi păcatul în dorinţa de a fii în lumina lui Allāh swt şi având teamă de pedeapsa Lui.”

Declaraţia lui Allāh swt « ....şi fiţi cu frică faţă de Mine!» - înseamnă că Allāh swt îi avertizează pe Oamenii Cărţii despre păcatul grav al ascunderii şi a-l renegării Adevărului şi al Profetului trimis de Allāh swt.