PDA

View Full Version : Sura Al-Baqara - după Ibn Kathir - VERSET 44



yvette
03-04-2013, 11:39 AM
VERSET 44
44. Porunciţi oamenilor evlavia şi uitaţi de voi înşivă, cu toate că voi citiţi Scriptura? Voi nu pricepeţi?!


1. Condamnarea demagogiei în religie


Allāh swt a spus: „ - Cum vine aceasta, O, voi, Oameni ai Cărţii, că porunciţi oamenilor «ālbirr -ÇáúČöŃř » care cuprinde toate actele de pioşenie şi credinţă, dar voi uitaţi de voi înşivă şi nu aplicaţi ceea ce cereţi altora, deşi citiţi Cartea de la Allāh swt, Tora, şi ştiţi ceea ce am făgăduit celor ce nu împlinesc poruncile Mele. Voi chiar nu pricepeţi ce vă faceţi vouă înşivă? Dar, poate, că vă veţi trezi din amorţeală şi veţi ieşi la lumină din această bâjbâire.”

Abdurazaq a preluat de la Ma’mar explicaţia lui Qataada referitor la declaraţia lui Allāh swt «Porunciţi oamenilor evlavia şi uitaţi de voi înşivă..»: „Copiii lui Israel obişnuiau să poruncească oamenilor supunerea faţă de Allāh swt, să se teamă de El şi să împlinească «ālbirr», deşi ei, prin comportamentul lor, contraziceau cele ce porunceau altora, iar Allāh swt le-a amintit aceasta.”

As-Suddiiy are şi el această opinie.

Ibn Jurayj spune că această parte de âyat «Porunciţi oamenilor evlavia...» înseamnă: „Este vorba despre Oamenii Cărţii şi ipocriţi. Ei obişnuiau să poruncească oamenilor Rugăciunea şi postul, deşi ei nu făceau ceea ce porunceau celorlalți. Allāh swt le-a evocat despre acest comportament. Deci, aceia care comandă oamenilor pioşenia, ar trebui să fie printre primii care o aplică.”

Şi Muhammad bin Ishaaq a preluat de la Ibn Abas că: „«...şi voi uitaţi de voi înşivă..» - înseamnă: „Voi uitaţi să o aplicaţi pe voi înşivă”; iar «...cu toate că voi citiţi Scriptura!? Voi nu pricepeţi?» înseamnă: „Voi interziceţi oamenilor să respingă profeţiile şi să nu rupă legământul ce l-aţi făcut şi este scris în Tora, când voi înşivă aţi uitat de el, adică voi aţi uitat de Legământul făcut cu Mine că veţi accepta pe Trimisul Meu. Voi aţi rupt Legământul şi aţi respins ceea ce este scris în Cartea Mea.”

Prin urmare, Allāh swt i-a dojenit pe iudei pentru comportamentul lor şi i-a prevenit de răul pe care şi-l fac lor înşişi, în mod continuu, prin a porunci altora evlavia în vreme ce ei nu o aplică.

Trebuie spus că Allāh swt nu îi critică pe Oamenii Cărţii pentru fapta în sine de a porunci binele, pentru că a împlini fapte bune şi a fi pios este o obligaţie pentru toţi oamenii, iar a porunci «ālbirr» este o obligaţie pentru toţi învăţaţii, însă aceasta nu înseamnă că aceia care poruncesc binele sunt scutiţi de a împlini faptele la care ei îndeamnă.

Profetul Şu’ayb (ÔőÚóíúČ) a spus: « Eu nu voiesc să fac ceea ce vă opresc vouă. Eu nu voiesc decât îndreptarea [voastră], atâta cât pot. Iar izbânda mea nu este decât de la Allah. In El mă încred şi la El mă întorc!» (11:88).

Prin urmare, a porunci binele şi a îl împlini sunt două cerinţe necesare şi implicite, după cum spun Salafii şi cei care îi urmează.

Imam Ahmad a relatat că Abuu Uaa’il (ĂóČőć ćóÇĆöá) a spus:
„Călătoream alături de Usaama (ĂőÓóÇăóÉ), când cineva din grup l-a întrebat:
- De ce nu îl încurajezi pe Usmaan?
- Crezi că dacă eu îl încurajez pe el o să te las pe tine să auzi asta? Eu îi fac recomandări în secret. Şi nu voi fi eu primul care să înceapă să facă fapte dintre acelea pe care le dispreţuiesc. Nu voi măguli pe nimeni, chiar dacă este şeful meu, şi mai ales după ce am auzit ceea ce Profetul *salat*a spus! - a replicat el.
- Şi ce a spus Rasuūl_Allāh *salat*? - au întrebat ei.
El a răspuns citându-l pe Profet *salat*: «In Ziua Invierii, un om va fi adus la Judecată şi, apoi, va fi aruncat în Foc. Maţele îi vor ieşi afară, iar el se va roti prins de ele precum un măgar care este pus să învârtească piatra morii. Oamenii Focului îl vor întreba:
- Ce sa-a întâmplat cu tine, nu ne porunceai tu binele şi ne interziceai răul?
- Da, dar în vreme ce eu porunceam aceasta celorlalţi, eu mă abţineam să fac ce spuneam şi când vă porunceam să vă abţineţi de la rău, eu nu mă abţineam.” – hadiis colecţionat de Al-Bukhaarii şi Muslim.

Şi Ibrahim An-Nakha’ii (ĹöČúŃóÇĺöíă ÇáäřóÎóÚöíř) a spus:
„Evit să dau sfaturi oamenilor datorită a trei versete: « Porunciţi oamenilor să fie evlavioşi şi voi uitaţi de voi înşivă, cu toate că voi citiţi Scriptura!? Voi nu pricepeţi?» (2:44) şi « O, voi cei care credeţi! De ce spuneţi voi ceea ce nu faceţi? / Este [o pricină de] mare mânie pentru Allah să spuneţi ceea ce nu faceţi!» (61:2-3).”

Allāh swt ne-a revelat ceea ce Profetul Şu’ayb a spus: «Eu nu voiesc să fac ceea ce vă opresc vouă. Eu nu voiesc decât îndreptarea [voastră], atâta cât pot. Iar izbânda mea nu este decât de la Allah. In El mă încred şi la El mă întorc!» (11:88).