PDA

View Full Version : Sura Al-Baqara - după Ibn Kathir - VERSET 47



yvette
03-04-2013, 12:29 PM
VERSETUL 47
O, voi, Fii ai lui Israel, aduceţi-vă aminte de binele ce v-am făcut şi că Eu v-am preferat [atunci] lumilor.


1. Evocarea favorii făcute Copiilor lui Israel de a fi preferați peste toate lumile

Allāh (swt) aminteşte Copiilor lui Israel favoarea pe care a făcut-o părinţilor şi strămoşilor lor, cum i-a preferat pe ei trimiţându-le mesageri, aleşi din neamul lor, şi le-a dat lor Cărţi spre dreaptă călăuzire, aşa cum nu a favorizat nicio altă seminţie.

In sura «Ad-Dukhaan (ÇáÏÎÇä)», verset 32, Allāh (swt) spune: «Şi Noi i-am ales pe ei cu bună ştiinţă peste [toate] lumile...», iar în sura «Al-Maa’ida(ÇáãÇÆÏÉ)», verset 20: «[Aduceţi-vă voi aminte] când Moise i-a zis neamului său: “O, popor al meu! Aduceţi-vă aminte de harul lui Allah asupra voastră, căci El a făcut dintre voi profeţi şi v-a făcut pe voi suverani. El v-a dat vouă ceea ce nu a dat nici uneia dintre lumile [de atunci]!»

Abuu Ja’far Ar-Raazii a preluat de la Ar-Rabiy’ bin Anas că Abuu Al-Aaliya a spus: „«Eu v-am preferat (atunci) lumilor.» înseamnă: „Regenţa, mesagerii şi Cărţile Sfinte ce le-au fost acordate lor, în loc să fie date altor regate existente la acea vreme, deoarece, pentru fiecare epocă, există un astfel de neam”

Au aceeași opinie Mujaahid , Ar-Rabiy’, Qataada, Ismail bin Abi Khaalid (ÅöÓúãóÇÚöíá Èúä ÃóÈöí ÎóÇáöÏ).


2. «ÃõãøóÉ - Umma » lui Muhammad (saas) este mai bună decât cea a Copiilor lui Israel

Acest verset are numai acest înţeles pentru că această comunitate era mai bună decât a altora, aşa cum este scris în versetul 110 din sura «Ali-Imraan (Âá ÚãÑÇä)»: «Sunteţi cea mai bună comunitate care s-a ivit pentru oameni. Voi porunciţi ceea ce este drept şi opriţi ceea ce este nedrept şi credeţi în Allah. Dacă oamenii Scripturii ar fi crezut ar fi fost bine pentru ei. Printre ei sunt şi credincioşi, dar cei mai mulţi dintre ei sunt nelegiuiţi.»

In «Musnad» şi în «Sunan» este colecţionat un hadith relatat de Mu’aauiia Hayda Al-Quşayrii (ãõÚóÇæöíóÉ Èúä ÍóíúÏóÉ ÇáúÞõÔóíúÑöíø) care l-a auzit pe Trimisul lui Allāh (saas) spunând:
„Voi, musulmanii, sunteţi a şaptezecea naţiune, dar voi sunteţi cei mai buni şi cei mai onoraţi dintre toţi de către Allāh (swt).”

Sunt o mulțime de Ahaadith pe această temă, însă le vom discuta atunci când vom explica versetul 110 din sura «Ali-Imraan (Âá ÚãÑÇä)».