PDA

View Full Version : Sura Al-Baqara - după Ibn Kathir - VERSET 72 şi 73



yvette
03-09-2013, 03:09 PM
VERSETELE 72 şi 73
72. [Şi aduceţi-vă aminte când] aţi omorât un suflet şi v-aţi învinuit unii pe alţii asupra lui. Insă Allah va scoate la iveală ceea ce voi ţineţi ascuns!

73. Şi [atunci] Noi am zis: "Loviţi-l pe el cu o bucată din ea!" Şi aşa [cum l-a înviat pe el], Allah îi va readuce la viaţă pe cei morţi şi vă arată semnele Sale. Poate astfel o să pricepeţi!


Aducerea la viaţă a celui ucis

Al-Bukhaarii a spus: „«[Şi aduceţi-vă aminte când] aţi omorât un suflet şi v-aţi învinuit unii pe alţii asupra lui ...» adică v-aţi certat.”

Aceasta este şi explicaţia lui Mujaahid, Aataa’ Al-Khurahsahnii şi Ad-Dahhaak, care au spus: „s-au certat în această privinţă.”

Şi Ibn Jurayj a spus că acest verset: „«[Şi aduceţi-vă aminte când] aţi omorât un suflet şi v-aţi învinuit unii pe alţii asupra lui. » înseamnă că unii dintre ei au spus: «Tu l-ai ucis!» iar ceilalți au spus «Nu eu, ci tu l-ai ucis! »” Zayd bin Aslam are aceeaşi opinie.

Mujaahid explică: „«...ceea ce voi ţineţi ascuns - ĘóßúĘőăőćä - taktumuun » înseamnă ceea ce voi ţineţi secret. ”

Allāh (swt) a spus: « ...Noi am zis: "Loviţi-l pe el cu o bucată din ea!".. » - înseamnă: „ – miracolul se va produce indiferent care parte din vaca sacrificată va fi folosită pentru a-l atinge pe cel ucis.”

Nu ni s-a revelat care parte a fost folosită atunci, şi nici nu e necesar că nu are nicio însemnătate nici pentru religie şi nici pentru viaţa lumească, altfel, Allāh (swt) ar fi făcut limpede acest lucru, însă El nu a dat nici un amănunt şi de aceea nici nu trebuie căutate explicaţii.

Allāh (swt) a spus: « ...Şi aşa [cum l-a înviat pe el],.. » înseamnă că evreii l-au lovit pe cel ucis cu o bucată din vacă, iar acel om a fost adus la viaţă.

Această parte de verset este dovada că Allāh (swt) are puterea de a-i învia pe cei morţi.

Acest episod este în acelaşi timp un avertisment dat evreilor referitor la readucerea la viaţă din Ziua Invierii, dar şi o modalitate prin care Allāh (swt) a pus capăt certurilor şi acuzaţiilor ce şi le aduceau între ei.

In sura « Al-Baqara », Allāh (swt) a menţionat în cinci situaţii readucerea la viaţă:




prima oară - când i-a reînviat pe cei care au cerut să îl vadă direct, Allāh (swt) a zis:
55. Şi [aduceţi-vă aminte] când aţi zis voi: “O, Moise! Nu te vom crede până nu-L vom vedea pe Allah desluşit. Şi trăsnetul s-a abătut asupra voastră [şi v-a ucis], în vreme ce voi priveaţi.

56. Apoi v-am înviat, după ce aţi murit, nădăjduind că veţi fi mulţumitori.

a doua oară - în acest verset (73) al cazului cu vaca:
73. Şi [atunci] Noi am zis: "Loviţi-l pe el cu o bucată din ea!" Şi aşa [cum l-a înviat pe el], Allah îi va readuce la viaţă pe cei morţi şi vă arată semnele Sale. Poate astfel o să pricepeţi!
a treia oară - când nişte oamenii au vrut să scape de moarte:
243 Nu i-ai văzut pe aceia care au părăsit casele lor - cu toate că erau cu miile - de teama morţii? Apoi Allah le-a zis: "Muriţi!" Apoi i-a readus la viaţă. Allah este mărinimos cu oamenii, dar cei mai mulţi oameni sunt nemulţumitori.
a patra oară - când cineva a trecut pe lângă o cetate moartă:
259. Sau ca acela care a trecut pe lângă o cetate pustiită până în temelii şi care a întrebat: “Cum o va readuce Allah la viaţă după moartea ei?” Allah l-a lăsat atunci pe el fără viaţă o sută de ani, apoi l-a înviat şi i-a zis: “Cât ai stat tu [aşa]?” I-a răspuns: “Am rămas o zi sau o parte dintr-o zi.”
a cincea oară - în povestea cu Avram şi păsările:
260. Şi [adu-ţi aminte când] Avraam a zis: "Doamne, arată-mi mie cum îi readuci la viaţă pe cei morţi?!", I-a răspuns: "Tot nu crezi?" El i-a zis: "Ba da! Ci numai să se liniştească inima mea!" El [Allah] i-a zis atunci: "Ia patru păsări şi taie-le mărunt, apoi pune pe fiecare munte o bucată din ele, apoi cheamă-le şi ele vor veni la tine în grabă. Şi să ştii că Allah este Atotputernic, Inţelept!”



Toate aceste pilde ne dovedesc faptul că la reînviere, corpurile devin aşa cum au fost ele alcătuite înainte să moară, chiar dacă după moarte ele au putrezit.

Dovada faptului că va exista reînviere este adusă de Allāh (swt) atunci când a revelat şi în sura «Ya – Sin (íÓ)»: «Şi un semn pentru ei este pământul cel mort, pe care Noi îl aducem la viaţă şi scoatem din el grâne, din care ei mănâncă. / Şi Noi facem pe el grădini de palmieri şi vii şi facem să ţâşnească din el izvoare. /pentru ca ei să mănânce din roadele Sale şi din ceea ce au făcut mâinile lor. Oare ei nu vor fi mulţumitori?»(36:33-35).