PDA

View Full Version : Care este ritualul pentru ca un crestin sa fie musulman



munir
03-17-2006, 11:24 AM
Assalam Alaikum Dragi frati si surori musulmane, as dorii sa pun si eu o intrebare.
Fiind un novice in cunoasterea religiei Islamice as dori sa va intreb -Cum se face trecerea de la crestinism la islam ?
In ce consta aceasta ?Care este ritualul pentru ca un crestin sa fie recunoscut ca musulman ?
este de ajuns doar o recunoastere verbala maretiei si unicitatii lui Allah swt. sau au loc si alte ritualuri.?Un copil este recunoscut ca musulnan de la nastere sau mai tirziu dupa indeplinirea unui alt ritual<Adica este o alegere constienta?
-Sper ca m-am facut inteles ?! Sper sa nu va deranjez cu necunostinta mea dar pe cit de pregatit sunt in ale Bibliei (vedeti am ajuns sa ma laud singur:D )pe atit de novice sunt in cunoasterea religiei islamice

suleiman
03-17-2006, 01:13 PM
Si pace tie munir.


Ca sa treaca un om de o religie in Islam , trebuie sa zica in prezenta unor oameni musulmani (ca si martori pentru el) :


Marturisesc ca nu este dumnezeu afara de ALLAH Unic fara nici un asociat , Marturisesc ca Mohamad este robul Lui ALLAH si profetul Sau
Marturisesc ca Isus este robul Lui ALLAH si profetul Sau

Cred in ALLAH ca si Stapan , si in Islam ca si Religie , si in Quran ca si Carte , si in Mohamad (sallallahu alaihi wa sallam) ca si Profet.




Cred in ALLAH, si in Ingerii Lui , si in Cartile Lui , si in Profetii Lui , si in Ziua de apoi , si ca Destinul (indiferent daca este bun sau rau) este de la ALLAH



Daca spui aceste lucruri treci in Islam , indiferent daca te-a auzit cineva sau nu . Dar trebuie repetate in fata musulamnilor (o parte de musulmani) ca sa-ti fie martori. La fel de important este faptul ca prin marturia lor poti sa obtii o foaie de la Moftiat ca esti musulman ca sa poti sa te duci la Mecca (de exemplu) .
Islamul este simplu , clar , si direct . Nu trebuie nici un ritual .
Ritualul se face cand un om vrea sa treaca la religia altor oameni si cu acordul lor. Dar Islamul este religia lui ALLAH , intra in el cine voieste ALLAH .


Nu uita ca nu ajunge sa faci marturile verbale ca sa devii musulman. Trebuie sa te rogi, sa platesti dania , sa tii luna de Post .Iar cand poti sa faci Pelerinajul.


Important: Tunderea si Circumcizea trebuie facuta pentru ca un om a venit la profetul Mohamad pace asupra lui si i-a zis o profetule am trecut in Islam, i-a zis profetul "Arunca de pe tine parul necredintei si circumcizeaza-te"



Copii , indiferent de religia parintilor lor, ei se nasc musulmani .
Nu trebuie sa faca nimic copilul ca sa fie musulman , el se naste cu acest dar de la ALLAH. Cum am mai zis , in alte religii , sunt ritualuri pentru copii , un fel de a spune : V-am primit in religia noastra ..
Islamul , unica religie acceptata de Dumnezeu, este religia Lui , si nici un om nu are putere ca sa o daruiasca sau sa o ia. Doar ALLAH daruieste Islamul cui El voieste.
El a creat toti oamenii musulmani, dar din pacate fiecare se schimba de parintii lui .


Sunt niste lucruri pe care le facem cand se naste un copil , si depind de la baiat la fata . Aceste lucruri nu sunt botez.


In prima zi de nastere:


1-Sa aduci oamenilor binevestirea copilului : "Si muierea lui (Avraam)statea in picioare si a ras ea. Noi i l-am vestit pe Isaac, iar dupa el pe Iacob) Quran; 11:70



2- Sa faci chemarea la rugaciune in urechile copilului . Abu Rafe (binecuvantat sa fie) a spus , l-am vazut pe profetul Lui ALLAH (صلى الله عليه وسلم) chemand la rugaciunea in unrechea nepotului sau Hasan cand acesta s-a nascut .



3- Tahnik : adica sa mesteci o curmala sa o iei in mana sa sa masezi cu ea usor cavitatea bucala a copilului (mandibula inferioara) . Abu musa a spus : Mi s-a nascut un baiat , si m-am dus cu el la profetul Mohamad (صلى الله عليه و سلم) , si El i-a facut 'Tahnik'.



In ziua a 7-ea dupa nastere:



1- Tunde parul copilului , si cantareste parul sau, si daruieste argint saracilor in greutate egala a parului cantarit. Profetul Mohamad (صلى الله عليه و سلم) a cerut de la fica sa Fatima cand l-a nascut pe fiul ei Hasan "Tunde-i parul si daruieste argint in greutatea egala a parului saracilor"



2- Alegerea unui nume frumos pentru copil ; aceasta se poate face si in prima zi si in a 3-a si in a 7-a . Profetul (صلى الله عليه وسلم) a zis " Mi s-a nascut aceasta noapte un copil si i-am dat numele tatului meu Avraam (se refera la profetul Avraam pace asupra lui).


3- Circumcizea. Profetul Mohamad (صلى الله عليه وسلم ) a zis " Sapte lucruri sunt din Fitra (firea/natura creata de ALLAH dupa care El a creat oamenii) : Circumcizia (Khitan) , Idepartarea parului in zona genitala (Istihdad) , Arangarea mustatii, Taierea unghilor , Epilarea axilara .
Si se face in a 7-a zi : Profetul (صلى الله عليه و سلم) a circumcizat nepotii lui Hasan si Husein in ziua a saptea .


Aqiqa:

Tai 2 miei daca copilul este baiat , si un miel daca copilul este fata .
Cei doi miei trebuie sa aiba aceeasi varsta , sex si greutate.
Trebuie la taierea animalului sa curga sangele lui .
Nu este voie sa se rupa oasele animalului nici cand se taie si nici cand se mananca.
Aqiqa , se face in a 7-a zi de la nasterea copilului.
In locul de miel se poate taie : Vaca sau camila.

.................................................. .................................................. .

Pentru cei care inteleg cuvantul Fiqh (Practica islamica)
Din cele prescrise mai sus sunt unele Sunnah, adica facute de profetul (صلى الله عليه وسلم) , si nu este pacate daca nu le faci.
Altele sunt obligatorie (Wajeb) :Circumcizea pentru copil ; Tunderea parului si circumcizia pentru cel care intra in Islam.
Iar Aqiqa est (Sunnah Muakkadah) adica profetul (صلى الله عليه وسلم) a facut-o , si e imortant sa-o faci , dar nu atinge "Obligatoriul"..

Daca aveti intrebari sa le puneti.

hannen
03-17-2006, 01:36 PM
Salam aleikum!
Circumcizia este fard?(obligatoriu)Am mai citit pareri care zic ca este doar sunna(traditie).Cine stie mai bine haideti sa lamurim aspectul,nu pt. mine :D dar ma gindesc ca unui domn mai in virsta ,unui tanar ...deci nu chiar nou nascut ,nu-i va veni asa la indemana.:cool:

suleiman
03-17-2006, 01:42 PM
Salam aleikum!
Circumcizia este fard?(obligatoriu)Am mai citit pareri care zic ca este doar sunna(traditie).Cine stie mai bine haideti sa lamurim aspectul,nu pt. mine :D dar ma gindesc ca unui domn mai in virsta ,unui tanar ...deci nu chiar nou nascut ,nu-i va veni asa la indemana.:cool:


Da circumcizea este obligatorie ..
Avraam pace asupra lui s-a circumcis la 80 de ani.
un om a venit la profetul Mohamad pace asupra lui si i-a zis o profetule am trecut in Islam, i-a zis profetul "Arunca de pe tine parul necredintei si circumcizeaza-te"
Daca n-ar fi fost un lucru obligatoriu n-ar fi cerut-o profetul de la un om (barbat) .
Omul era un barbat care a depasit varsta de copilarie si de tinerete si totusi profetul i-a cerut sa se circumcizeze.

suleiman
03-17-2006, 01:49 PM
Si inca ceva ..
Sunt multi barbati la o anumita varsta care se interneaza in spital ca sa faca operatie pentru circumcizie. oricum nu e o chestie dureroasa atata vreme cat se foloseste anestezicul.

Ganditi va ca Avraam pace asupra lui a facut-o la 80 de ani fara anestezic , doar pentru ca Dumnezeu i-a cerut . Si acuma se poate face usor fara complicatii intr-o jumate de ora ..

munir
03-17-2006, 05:27 PM
Multumesc foarte mult pentru raspuns.Daca rostirea acelui ,,juramint -contract -de recunoastere a unicitatii lui Allah swt. nu imi ridica nici un fel de semne de intrebare ,in privinta obligativitatii circumciziei sunt ceva mai reticent. Am si eu oarece indoieli .Daca aceasta este fard si este aplicabila tuturor celor care accepta islamul ca religie a adevarului sau este o sunnah ?Poate ea era adresata in mod expres musulmanilor proveniti din zona estica si avea si rolul de a-ti putea mentine mai usor igiena personala in afara celui de recumnoastere ca adept al islamului .Poate (zic si eu ,sperind sa scap) ca astazi nu mai este atit de fard?!?:D

hannen
03-18-2006, 05:49 AM
Vezi,stiam eu ce stiam cind am intrebat daca fard sau nu:D
Am auzit si alte opinii ,cum ca ar fi doar sunna.Mai intreaba si tu,poate scapi:D

munir
03-18-2006, 02:51 PM
Draga hannen ce sa mai intreb ! Daca si tu spui ca s-ar putea sa fie fard (eu asteptind din partea ta o raza de speranta) atunci ce sa mai... asta este .:( ..,nu mai insist .In concluzie .....deja a inceput sa ma doara.:D Ma rog ca Allah sa imi dea putere atunci cind va venii vremea .. si sa nu cumva ...sa nu gaseasca doctorul anestezic ...InshaAllah swt

hannen
03-18-2006, 03:13 PM
Sincer ,eu nu stiu sigur.Tot ce-am zis a fost ce-am citit pe ici pe colo pareri "neautorizate".Deci nu te baza pe spusele mele caci chiar nu stiu si Allah sa ma ierte,nu indraznesc sa ma incarc cu ceva ...greu de dus.

allaith
03-19-2006, 01:58 AM
alsalamu 3alaikom wa ra7matu allahi wa baraktou

maryam
03-19-2006, 03:18 AM
Circumcizia este sunna,din cate stiu eu nu scrie in Quran sa se circumcida barbatii,insa asta nu inseamna ca nu scrie sau ca nu poate fi mai mult decat sunna,wagib-obligatoriu.
Iti recomand:
http://www.islamulazi.ro/forum/viewtopic.php?p=453&sid=4caa4902e66529daa6910fad48cfcf8f
http://www.islamset.com/hip/health5/circum.html
http://63.175.194.25/index.php?cs=prn&ln=eng&QR=463&dgn=4&dgn=2
http://answering-islam.org.uk/Index/C/circumcision.html

suleiman
03-20-2006, 03:54 PM
1- ALLAH ne-a cerut sa urmam calea lui Avraam :
Quran 16:123 "Apoi ti-am revelat Noi: 'Urmeaza religia lui Avraam cel drept credincios, care nu a fost dintre politeisti !'
2- Profetul (pace asupra lui) a zis :" Avraam s-a circumcis la 80 de ani"
3- Cand a trecut un om in Islam , i-a zis profetul : " Pune jos parul necredintei si circumcizeaza-te"

Orice musulman este obligat sa faca ce i-a cerut ALLAH si ce i-a cerut profetul Muhamad (pace asupra lui).

"Asadar, fiti cu supunere fata de ALLAH, fiti cu supunere fata de Trimisul [Lui]! Iar daca va veti abate, sa stiti ca Trimisului Nostru nu-i ramane decat transmiterea mesajului limpede!" Quran 5:92

"Spune: Supuneti-va lui ALLAH si supuneti-va Trimisului Sau! Daca ei se intorc, el raspunde doar pentru cele cu care a fost Insarcinat, iar voua va revine raspunderea pentru cele cu care ati fost insarcinati" Quran 24:54

"Ceea ce va daruieste Trimisul primiti, iar cele de la care va opreste, de la acelea opriti-va si fiti cu frica de ALLAH, caci ALLAH are o pedeapsa aspra" Quran 59:7

Cine nu trebuie sa se circumcizeze:
Doar acela care are probleme de sanatate , sau simte ca prin circumcizie se imbolnaveste , sau moare , sau pateste ceva rau , doar atunci poate sa renunte .

Scopul circumcizei este curatenia: Un musulman cand se roaga este obligat sa fie curat. Pielea care inconjura penisul retine in ea de multe ori urina si nu se curata bine , acest lucru este -----strat stiintific .(Chiar am avut la examen de chirurgie un subiect despre circumcizie) ...

maryam
03-20-2006, 04:35 PM
:rolleyes: Circumcide-te
Circumcida:confused: ,niste mici rectificari :)

suleiman
03-20-2006, 04:40 PM
:rolleyes: Circumcide-te
Circumcida:confused: ,niste mici rectificari :)

Ce ai vrut sa spui ?:confused:

maryam
03-20-2006, 04:47 PM
Ce ai vrut sa spui ?:confused:


3- Cand a trecut un om in Islam , i-a zis profetul : " Pune jos parul necredintei si circumcizeaza-te"

Cine nu trebuie sa se circumcizeze:


Corect este :"circumcide-te" si "circumcida"

munir
03-20-2006, 05:57 PM
Ce faceti bre !?Pe mine ma muncesc gindurile si voua va arde de gramatica:D Poate sa se numeasca corect oricum ca tot in aia consta .Bre admin:smile01: tie iti convine sa vi cu trimiteri ca nu mai ai nici o treaba dar io ce fac?!? Sotia mea (care este asistenta la obstretica-ginecologie) a zis ca o sa ma doara dupa aia ceva vreme ca sunt cam in virsta .:smile29:
Lasa ca daca va trece prin cap la careva sa treaca la crestinism (sa ne fereasca Allah swt. de asa ceva) voi aduce si eu in discutie ritualul la care erau supusi cei care voiau sa intre in secta esenienilor.:p Vedeti voi atunci teroare pe ala.

maryam
03-20-2006, 11:38 PM
Ce faceti bre !?Pe mine ma muncesc gindurile si voua va arde de gramatica:D Poate sa se numeasca corect oricum ca tot in aia consta .Bre admin:smile01: tie iti convine sa vi cu trimiteri ca nu mai ai nici o treaba dar io ce fac?!? Sotia mea (care este asistenta la obstretica-ginecologie) a zis ca o sa ma doara dupa aia ceva vreme ca sunt cam in virsta .:smile29:
Lasa ca daca va trece prin cap la careva sa treaca la crestinism (sa ne fereasca Allah swt. de asa ceva) voi aduce si eu in discutie ritualul la care erau supusi cei care voiau sa intre in secta esenienilor.:p Vedeti voi atunci teroare pe ala.


Are si gramatica rolul ei,nu?;)
Vreau sa te intreb ceva,daca se poate raspunde ,normal,inteleg ca te gandesti sa te convertesti,Inshaa ALLAH,ALLAH swt sa te ajute si sa fie multumit de tine...acelasi lucru se va intampla Inshaa ALLAH si cu sotia ta?Ma gandesc ca este minunata decizia ta,de obicei femeile sunt cele care isi schimba religia musulmana si mai rara barbatii,cel putin in Romania.Scauza-ma daca nu trebuia sa intreb:10_1_134: :smile06:

maryam
03-20-2006, 11:38 PM
Ce faceti bre !?Pe mine ma muncesc gindurile si voua va arde de gramatica:D Poate sa se numeasca corect oricum ca tot in aia consta .Bre admin:smile01: tie iti convine sa vi cu trimiteri ca nu mai ai nici o treaba dar io ce fac?!? Sotia mea (care este asistenta la obstretica-ginecologie) a zis ca o sa ma doara dupa aia ceva vreme ca sunt cam in virsta .:smile29:
Lasa ca daca va trece prin cap la careva sa treaca la crestinism (sa ne fereasca Allah swt. de asa ceva) voi aduce si eu in discutie ritualul la care erau supusi cei care voiau sa intre in secta esenienilor.:p Vedeti voi atunci teroare pe ala.


Are si gramatica rolul ei,nu?;)
Vreau sa te intreb ceva,daca se poate raspunde ,normal,inteleg ca te gandesti sa te convertesti,Inshaa ALLAH,ALLAH swt sa te ajute si sa fie multumit de tine...acelasi lucru se va intampla Inshaa ALLAH si cu sotia ta?Ma gandesc ca este minunata decizia ta,de obicei femeile sunt cele care isi schimba religia musulmana si mai rara barbatii,cel putin in Romania.Scauza-ma daca nu trebuia sa intreb:10_1_134: :smile06:

munir
03-21-2006, 11:15 AM
Draga maryam din partea surorilor si a fratilor mei musulmani:smile06: nu ma deranjaza nici -un fel de intrebare .Este o placere ptr. mine sa vorbesc deschis cu voi asa cum si voi intre voi o faceti .In privinta convertirii sotiei imi pare rau dar nu pot sa-ti dau nici un raspuns pentru ca nu am abordat cu ea acest subiect ,si as dorii ca fiecare sa-si aleaga singur calea .Daca ea va considera ca la un moment dat sa faca acest pas va avea din partea mea deplina libertate de alegere fie ca eu ma voi convertii sau nu .In alegerea religiei fiecare este liber sa aleaga singur.Aceasta a fost si va ramine decizia mea in viata si ea nu se va schimba niciodata

batool391
03-21-2006, 12:16 PM
Ce faceti bre !?Pe mine ma muncesc gindurile si voua va arde de gramatica:D Poate sa se numeasca corect oricum ca tot in aia consta .Bre admin:smile01: tie iti convine sa vi cu trimiteri ca nu mai ai nici o treaba dar io ce fac?!? Sotia mea (care este asistenta la obstretica-ginecologie) a zis ca o sa ma doara dupa aia ceva vreme ca sunt cam in virsta .:smile29:
Lasa ca daca va trece prin cap la careva sa treaca la crestinism (sa ne fereasca Allah swt. de asa ceva) voi aduce si eu in discutie ritualul la care erau supusi cei care voiau sa intre in secta esenienilor.:p Vedeti voi atunci teroare pe ala.

Munir sper sa nu fie asa de dureroasa operatia, se face sub anestezie, cere sfatul unui chirurg.

maryam
03-22-2006, 07:33 AM
Draga maryam din partea surorilor si a fratilor mei musulmani:smile06: nu ma deranjaza nici -un fel de intrebare .Este o placere ptr. mine sa vorbesc deschis cu voi asa cum si voi intre voi o faceti .In privinta convertirii sotiei imi pare rau dar nu pot sa-ti dau nici un raspuns pentru ca nu am abordat cu ea acest subiect ,si as dorii ca fiecare sa-si aleaga singur calea .Daca ea va considera ca la un moment dat sa faca acest pas va avea din partea mea deplina libertate de alegere fie ca eu ma voi convertii sau nu .In alegerea religiei fiecare este liber sa aleaga singur.Aceasta a fost si va ramine decizia mea in viata si ea nu se va schimba niciodata


Inshaa ALLAH,ALLAH swt sa te rasplateasca numai cu bine si Inshaa ALLAH sa-i deschida si ei pieptul pentru Islam.
Ma gandeam ca este foarte interesant,din punctul de vedere al unui barbat,tot acest proces care urmeaza convertirii,cum ii influenteaza aceasta viata,relatiile sociale,familiale...
Inshaa ALLAH sa va fie bine !!!

amal
03-22-2006, 04:29 PM
Eu am citit ca in USA sant multi care cer circumcizia pentru copii lor nou nascuti de sex masculin, desi nu sant musulmani, pentru ca este dovedit deja, si multi doctori sant de acord ca aceasta este mai bine sa fie facuta, deoarece reduce considerabil riscul de infectii urinare si fimoza. Unele studii au relatat chiar ca actul sexual se imbunatateste...dar probabil aceasta este mai putin important. Oricum, daca este mai igienic asa, este mai bine.

amal
03-22-2006, 04:39 PM
Oricine stie engleza si este interesat sa citeasca articole medicale despre circumcizie, poate sa se inscrie la www.medline.com si sa introduca la search circumcision.Articolele sant bine documentate, iar inscrierea este gratuita.

Mariyah
03-24-2006, 10:51 PM
Eu deja mi-am manifestat dorinta ca daca voi avea un baiat nu voi lasa pe nimeni sa-i faca asa ceva, indiferent daca baiatul va mosteni religia tatalui .Barbatii din familia mea nu au fost circumcizati si sunt OK, asa ca va fi si el.

suleiman
03-24-2006, 11:00 PM
Eu deja mi-am manifestat dorinta ca daca voi avea un baiat nu voi lasa pe nimeni sa-i faca asa ceva, indiferent daca baiatul va mosteni religia tatalui .Barbatii din familia mea nu au fost circumcizati si sunt OK, asa ca va fi si el.

anamaria.
Daca te casatoresti cu un musulman, nu ai putere asupra lui ca sa modifici religia lui.
Atata vreme cat iti respecta religia , esti obligata sa o respecti pe a lui ..

Mariyah
03-24-2006, 11:30 PM
Dar nu a lui, ci pe cea a copilului .Dar fara circumcizie nu se poate sa fii musulman?

suleiman
03-24-2006, 11:47 PM
Dar nu a lui, ci pe cea a copilului .Dar fara circumcizie nu se poate sa fii musulman?

Nu nu se poate.
Orice om care crede in religia lui Avraam , trebuie sa se circumcida.
Inclusiv Isus cristos a fost circumsis (una din dovezile ca nu a venit cu o lege noua) .

Orice copil care se naste se naste musulman , indiferent de religia parintilor sai.. Si orice copil care moare intra in paradis indiferent de religia parintilor sai.

Vezi anamaria ? de acum te gandesti ce sa faci ca sa schimbi religia copilului.
Nu inteleg de ce vrei sa te casatoresti un musulman ??

Mariyah
03-25-2006, 12:08 AM
nici eu nu inteleg . dar ce sa-i faci inima decide. iar inima mea nu e prietena cu mine !

amal
03-25-2006, 01:05 AM
ce sa zic...anamaria, pari o fata foarte hotarata...nu stiu ce a face sotul tau cu tine, daca tu nu vrei sa-l lasi sa faca nimic cu copii vostri, din ce e precizat la musulmani. am scris mai sus un link cu informatii despre circumcizie..daca crezi ca baiatul tau (daca vei avea baieti) va fi vreodata musulman, atunci mai bine sa faca circumcizia cand e mic, cand chiar daca simte...nu tine minte.
Circumcizia e obligatorie si la evrei, si in principiu ar fi si la crestini...dar la crestini s-au inlaturat toate "incomoditatile", ca sa fie cat mai multi adepti...parerea mea.

genan
03-25-2006, 01:31 AM
anamaria, am urmarit mesajele tale, de pe islamul azi, cat si de aici..
si vreau sa te intreb ceva: cum se explika ca esti impotriva a 99% ce are legatura cu islamul, esti mereu gica- contra, si totusi, planuiesti s ate casatoresti cu un musulman....
il iubesti poate, deci trebuie sa il respecti si daca il respecti, automat ar trebui sa ii respecti religia lui, ca oricum nu ti-o impune nimeni tie... si daca ai copii cu el, cum sa nu ii lasi p ei sa primeasca tot ce tine de islam?? atunci il mai respecti pe sotul tau!??!?!?!

Mariyah
03-25-2006, 04:22 PM
stati linistiti( ma refer la musulmani) ! Am decis sa ma despart de el.Ii voi comunica si lui asta in perioada urmatoare.

imanikka
03-25-2006, 05:35 PM
Anamaria imi pare rau ca religia (sau mai bine zis cum vedeti voi viata) te desparte de un om iubit. Nu ar trebui sa fie asa. Dar in fine , decizia va apartine.Eu nu pot decat sa-ti spun : sa nu regreti niciodata deciziile pe care le ei.Multa bafta si noroc
Allah sa te aiba in paza.

maryam
03-26-2006, 11:47 PM
parca ai fi o fetita care se supara pe papusile ei...

maryam
03-27-2006, 04:37 AM
http://www.convertstoislam.org/ desi este un subiect separat cu si despre siteuri interesante,sper si ma rog la ALLAH swt sa-i calauzeasca spre lumina pe toti aceia care doresc sa iasa din bezna obiceiurilor si a rgumentului stupid "asa m-au crescut parintii mei..."