PDA

View Full Version : Sura Al-Baqara - după Ibn Kathir - VERSET 93



yvette
03-11-2013, 01:22 PM
VERSETUL 93
Şi [aduceţi-vă aminte] când am încheiat legământul cu voi şi am ridicat deasupra voastră muntele At-Tuur - ÇáŘřőćŃ [zicând]: “Ţineţi ceea ce v-am dat, cu tărie, şi ascultaţi!”. Au răspuns ei: “Am auzit, dar nu ne supunem!” Şi au fost adăpate inimile lor cu viţelul pentru necredinţa lor. Spune: “Ce lucru respingător vă porunceşte credinţa voastră, dacă voi sunteţi credincioşi!”


După încheierea Legământului, iudeii se răzvrătesc
chiar dacă muntele At-Tuur fusese ridicat deasupra capetelor lor

Allāh (swt) le reaminteşte iudeilor despre greşelile lor, despre ruperea Legământului, despre răzvrătirea şi dezicerea lor, deşi El (swt) a ridicat Muntele At-Tuur deasupra capetelor lor pentru ca ei să creadă şi să fie ca un semn de încuviinţare a Legământului încheiat. Cu toate acestea, iudeii l-au încălcat la scurtă vreme după încheierea lui, căci «... Au răspuns ei: “Am auzit, dar nu ne supunem!” ».
Am mai vorbit despre ceea ce înseamnă aceasta mai sus.

Abdurazaq a spus că Ma’mar a relatat că a spus Qataada: „«..Şi au fost adăpate inimile lor cu viţelul pentru necredinţa lor.» înseamnă: ei s-au adâncit în iubire faţă de viţel până ce inimile lor s-au umplut de această dragoste.” Aceasta este şi părerea lui Abuu Al-Aaliya şi a lui Ar-Rabiy’ bin Anas .

Afirmaţia lui Allāh (swt) « ...Spune: “Ce lucru respingător vă porunceşte credinţa voastră, dacă voi sunteţi credincioşi!”» înseamnă: „- Ce josnic este felul în care v-aţi comportat în trecut, dar şi acum, prin necredinţa voastră în Allāh şi prin sfidarea revelaţiilor trimise prin profeţi, aşa cum nici în Muhammad nu aţi crezut, iar aceasta este cea mai ticăloasă faptă a voastră şi cel mai greu păcat săvârşit. Voi nu aţi crezut în Ultimul Profet, cel care este domn (ÓóířóĎ) între profeţi şi mesageri şi care a fost trimis pentru toată omenirea. Cum puteţi voi, oare, să pretindeţi că sunteţi credincioşi când voi comiteţi asemenea fapte abominabile, şi încălcaţi Legământul cu Allāh, şi nu credeţi în semnele Lui, şi adoraţi un viţel în locul lui Allāh?!!”