PDA

View Full Version : Sura Al-Baqara - după Ibn Kathir - VERSET 104 şi 105



yvette
03-12-2013, 01:49 PM
VERSETELE 104 şi 105
104. O, voi, cei care aţi crezut, nu ziceţi “Raa’inaa! - ŃóÇÚöäóÇ –”, ci “Priveşte spre noi!”. Şi fiţi ascultători, căci pentru necredincioşi osândă dureroasă va fi!

105. Nu vor cei care nu cred dintre oamenii Scripturii, nici politeiştii, să se pogoare asupra voastră binele de la Domnul vostru, dar Allah îi alege pentru îndurarea sa pe aceia care voieşte El, căci Allah este Stăpânul harului nemărginit.


1. Modul de adresare

Allah (swt) a interzis robilor Săi să imite comportamentul şi faptele celor necredincioşi.

Iudeii obişnuiau să se folosească de cuvinte în aşa fel încât să ascundă ceea ce intenţionau să spună cu adevărat. Blestemul lui Allah (swt) asupra lor! Când ei voiau să spună «auzi-ne...» ei foloseau expresia « raa’inaa - ŃóÚöäóÇ» care este o insultă în limba evreiască, dar în limba arabă înseamnă: «auzi-ne..., ascultă-ne...».

Allah (swt) a spus: « Printre cei care au îmbrăţişat iudaismul, sunt unii care schimonosesc sensurile cuvintelor şi zic: "Am auzit şi nu ne-am supus!" şi "Ascultă, dar să nu auzi!" şi «raa’inaa - ŃóÇÚöäóÇ »!", stâlcindu-şi limbile lor şi vătămând religia. Dacă, dimpotrivă, ei ar zice: "Am auzit şi ne-am supus!" şi "Ascultă!" şi "Priveşte la noi", ar fi mai bine pentru ei şi mai drept. Dar Allah i-a blestemat din pricina necredinţei lor şi nu cred decât puţini [dintre ei]. »

Multe Ahaadiith spun că atunci când ei îi salută pe musulmani spun: «as-saamu ‘alaykum - ÇáÓóÇăő Úóáóíßőă » care înseamnă «să te ia moartea! – ad litteram: moartea cu tine», de aceea ni s-a poruncit să spunem « ćóÚóáóíúßőăú - ua ‘alaykum!» care înseamnă «şi cu tine!» astfel încât răspunsul nostru să fie împlinit mai bine decât urarea lor împotriva noastră.

Allah (swt) a interzis imitarea necredincioşilor şi prin vorbe, dar şi prin fapte. El (swt) a spus: « O, voi, cei care aţi crezut, nu ziceţi “Raa’inaa! - ŃóÇÚöäóÇ –”, ci “Priveşte spre noi!”. Şi fiţi ascultători, căci pentru necredincioşi osândă dureroasă va fi!».

Imam Ahmad a relatat că Ibn Omar (ra) a spus că l-a auzit pe Rasuul_Allah (saas) spunând:
„Am fost trimis cu spada chiar înainte de Ultima Oră, deci adoraţi-l pe Allah, Unul, fără asociaţi. Sprijinul mi-a fost asigurat sub auspiciile lăncii mele. Cei care se vor opune poruncilor mele vor fi umiliţi şi nimiciţi, iar cei care îi imită pe aceştia, vor fi dintre ei. ”

Abuu Daaud (ra) a relatat că Profetul (saas) a spus: „Cine imită pe un altul, devine asemenea lui.”

Aceste Ahaadiith arată, pe lângă avertismentul pe care îl dau, că nu este permis musulmanilor să îi imite pe necredincioşi nici cu vorba, nici cu fapta, nici cu îmbrăcămintea, nici în modul de celebrare a sărbătorilor, nici în actele de adorare, indiferent dacă acestea nu au fost interzise sau dacă nu au fost reglementate în vreun fel.

Ad-Dahhaak a spus că Ibn Abas (ra) a explicat âyatul «...nu ziceţi (Profetului (saas)) “Raa’inaa!”...»: „Ei obişnuiau să spună către Profet (saas) « ĂŃÚäÇ ÓăÚß - Ar’inaa sama’ak» care este o insultă. ”

Ibn Abuu Haatim a spus că s-a preluat de la Abuu Al-Aaliya, Abuu Maalik, Ar-Rabiy’ bin Anas , Aatiya Al-Auufii şi Qataada aceeaşi lămurire, iar Mujaahid (ra) a explicat că « ...nu ziceţi Raa’inaa!”...» înseamnă «nu vă contraziceţi (cu Profetul (saas))...».

Tot Mujaahid a spus într-o altă relatare că «... nu ziceţi ...» înseamnă «am aflat de la tine şi tu ai aflat de la noi».

Şi Aataa’ a spus că „« ... Raa’inaa!”...» este un cuvânt dintr-un dialect al tribului AlAnsaarii care a fost interzis de Allah (swt) să mai fie folosit.”

As-Suddii a spus: „ Rifaa’a bin Zaayd (ŃöÝóÇÚóÉ Čúä ŇóíúĎ), un iudeu din tribul Banuu Qaynuqaa’ obişnuia să vină pe la Profet (saas) şi să îi spună: « ĂóÓúăóÚő, ŰóíŃ ăőÓúăóÚň – (Asma’u, ghayr musma’in) - ascultă, n-ai mai auzi... ». Musulmanii credeau că Profetul (saas) este salutat şi onorat prin această manieră de a vorbi, şi, de aceea, unii dintre ei preluând aceasta, îi spuneau « ĂóÓúăóÚő, ŰóíŃ ăőÓúăóÚň – (Asma’u, ghayr musma’in) - ascultă, n-ai mai auzi... » şi aşa mai departe, precum este explicat în sura An-Nisaa’ (ÇáäÓÇÁ).”
După aceasta, Allah (swt) a interzis credincioşilor să mai rostească «ŃóÚöäóÇ - raa’inaa».”
Si Abdurahman bin Zayd bin Aslam a explicat la fel.


2. Duşmănia profundă a necredincioşilor şi Oamenilor Cărţii faţă de musulmani

Apoi, Allah (swt) a spus: « Nu vor cei care nu cred dintre oamenii Scripturii (evrei şi creştini), nici politeiştii (ÇáúăőÔúŃößöíä- al-muşrikiin), să se pogoare asupra voastră binele de la Domnul vostru,... ».

Allah (swt) a descris ura nemărginită pe care politeiştii şi Oamenii Cărţii o au pentru credincioşi şi a interzis credincioşilor să îi imite în vreun fel. Prin urmare, musulmanii nu trebuie să fie prieteni cu ei niciodată.

Tot Allah (swt) a mai spus că le-a dat credincioşilor Legea perfectă pe care le-a instituit-o prin Profetul lor, Muhammad (saas).

Allah (swt) a spus: « ...dar Allah îi alege pentru îndurarea sa pe aceia care voieşte El, căci Allah este Stăpânul harului nemărginit.».