PDA

View Full Version : Sura Al-Baqara - după Ibn Kathir - VERSET 120 şi 121



yvette
03-16-2013, 01:47 PM
VERSETELE 120 şi 121
120. Nu se vor învoi cu tine iudeii şi nici creştinii până ce nu le vei urma credinţa lor. Spune: "Călăuzirea lui Allah este singura Călăuzire adevărată!" Dacă vei urma dorinţele lor, după Ştiinţa pe care ai primit-o, nu vei avea nici ocrotitor (ćóáöířň), nici ajutor!

121. Aceia cărora le-am dat Cartea, vor recita [Coranul] aşa cum trebuie să fie recitat (íóĘúáőćäóĺő ÍóŢřó ĘöáÇóćóĘöĺö), căci aceia cred în el, iar cei care nu cred în el, aceia sunt pierzători.


Allah (swt) a spus: « Nu se vor învoi cu tine (O, Muhammad !) iudeii şi nici creştinii până ce nu le vei urma credinţa lor. Spune: "Călăuzirea lui Allah este singura Călăuzire adevărată!" Dacă vei urma (O, Muhammad !) dorinţele lor (ale iudeilor şi creştinilor), după Ştiinţa pe care ai primit-o (i.e. Coranul), nu vei avea nici ocrotitor (ćóáöířň), nici ajutor!».

Ibn Jariyr a explicat: „Allah (swt) a revelat: « Nu se vor învoi cu tine (O, Muhammad !) iudeii şi nici creştinii până ce nu le vei urma credinţa lor.», iar acesta înseamnă: "- Niciodată, o, Muhammad nu le vei fi pe plac nici iudeilor şi nici creştinilor. Insă, tu nu trebuie să cauţi ceea ce le este lor plăcut sau neplăcut, ci el trebuie să cauţi să fi pe placul Meu, (swt) chemându-i la adevărul cu care Eu te-am trimis. ”

Indemnul lui Allah (swt) «...Spune: "Călăuzirea lui Allah (i.e. monoteismul islamic) este singura Călăuzire adevărată!"» - aceasta înseamnă: „- Spune, o, Muhammad : călăuzirea lui Allah (swt), cu care El m-a trimis, este adevărata călăuzire care presupune o religie dreaptă, perfectă şi pe înţelesul tuturor. ”

Qataada a spus: „« ...Spune: "Călăuzirea lui Allah (i.e. monoteismul islamic) este singura Călăuzire adevărată!"» este un adevărat argument pe care Muhammad (saas) şi Companionii lui (ra) au l-au învăţat de la Allah (swt) şi pe care ei îl folosesc împotriva ignoranţilor.”

Qataada a spus că: „Am aflat că Trimisul lui Allah (saas) de multe ori spunea:
- In «Umma» mea, va fi mereu o parte care va lupta pentru adevăr, nedescurajaţi ori amăgiţi de duşmani, până ce Ziua Invierii hotărâtă de Allah va veni.” Acest hadith a fost colecţionat în «Sahiih» şi a fost relatat de Abdulah bin Aamruu.
« Dacă vei urma (O, Muhammad !) dorinţele lor (ale iudeilor şi creştinilor), după Ştiinţa pe care ai primit-o (i.e. Coranul), nu vei avea nici ocrotitor (ćóáöířň), nici ajutor! » - Acest verset conţine o avertizare categorică pentru musulmani împotriva imitării felului de a fi al iudeilor şi al creştinilor, după ce au primit învăţăturile Coranului şi ale «Sunna», fie ca Allah (swt) să ne apere de aşa ceva. Deşi versetul este revelat sub forma discursului direct, către Muhammad (saas), regula se aplică întregii comunităţi musulmane.


Ce înseamnă « ĘöáÇóćóÉ - tilaaua - recitare» făcută în mod corect
Allah (swt) a spus: « ÇářóĐöíäó ÂĘóíúäóÜĺőăő ÇáúßöĘóÜČó íóĘúáőćäóĺő ÍóŢřó ĘöáÇóćóĘöĺö - Aceia cărora le-am dat Cartea, vor recita [Coranul] aşa cum trebuie să fie recitat ».

Abdurazaq a preluat de la Ma’mar (ăóÚúăóŃ) care a aflat de la Qataada că: „«Aceia cărora... » sunt iudeii şi creştinii.” Aceasta este şi opinia lui Abdurahman bin Zayd bin Aslam şi a fost adoptată şi de Ibn Jariyr.

Sa’iid a preluat de la Qataada: „Aceia sunt Companionii (ra) Profetului (saas). ”

Abuu Al-Aaliya a spus că Ibn Mas’uud a zis: „Pe Cel în Mâinile Căruia se află sufletul meu, corecta «ĘöáÇóćóÉ - tilaaua» este a permite ceea ce este drept, a interzice ceea ce este oprit, recitând aşa cum a fost revelat de Allah (swt), fără a schimba ordinea cuvintelor şi fără a le interpreta în alt mod decât exprimă ele.”

As-Suddii a preluat de la Abuu Maalik care a preluat şi el de la Ibn Abas (ra) că: „Acest verset 121 înseamnă a îngădui ceea ce este permis, a opri de la ceea ce este interzis şi a nu schimba ordinea.”

Omar bin Al-Khattaab (ra) a zis: „Ei sunt acei care, recitând un verset ce evocă îndurarea lui Allah (swt), ei o cer, iar dacă recită un verset care face referire la chinuri, ei caută scăpare de ele de la Allah (swt).” Această explicaţie a fost atribuită Profetului (saas), pentru că el atunci când recita un verset în care se vorbea despre îndurare, el o cerea lui Allah (swt), iar dacă recita un verset ce avertiza asupra unei pedepse, atunci el căuta scăpare de ea la Allah (swt).

Declaraţia lui Allah (swt) « ..căci aceia cred în el ...» explică âyatul « Aceia cărora le-am dat Cartea, vor recita [Coranul] aşa cum trebuie să fie recitat ...».

Aceste âyaturi înseamnă: aceia dintre Oamenii Scripturilor care aderă pe deplin la Cărţile ce au fost revelate anterior, atunci ei vor crede şi ceea ce le-a fost trimis prin Muhammad (saas). Allah (swt) a spus în alt âyat « Dacă ei ar împlini Tora şi Evanghelia şi ceea ce li s-a pogorât de la Domnul lor, atunci ar mânca ei din cele care se află deasupra lor şi din cele care se află sub picioarele lor....» sura «Al-Maa’ida(ÇáăÇĆĎÉ)», verset 66.

Ayatul « Spune: "O, oameni ai Cărţii (iudei şi creştini)! Voi nu vă sprijiniţi pe nimic, (ca ghidare) până ce nu veţi împlini (acum) Tora şi Evanghelia şi ceea ce vi s-a trimis de către Domnul vostru!" » (5:68) - înseamnă: dacă iudeii şi creştinii ar adera pe deplin la Toră şi la Evanghelie, ar crede în prevestirile scrise în ele cu privire la profeţia şi caracterul lui Muhammad (saas) şi ar împlini legământul de-al al urma, al susţine şi a-l ajuta, deoarece toate aceste fapte i-ar conduce pe calea cea dreaptă, către adevăr şi pioşenie, atât în viaţa aceasta, cât şi în Viaţa de Apoi.

Aceeaşi idee a mai fost evidenţiată şi când Allah (swt) a revelat următoarele versete:
« Pentru aceia care îl urmează pe trimis, profetul neînvăţat (i.e. Muhammad (saas)), despre care află scris la ei în Tora şi în Evanghelie. ...» - sura «Al-Aaraaf(ÇáĂÚŃÇÝ)»,verset 157; şi
« Spune: “De credeţi voi în el ori nu credeţi, aceia cărora li s-adat ştiinţa înaintea lui - dacă li se citeşte lor - cad, prosternându-se, cu bărbiile la pământ. / Şi zic ei: “Mărire Domnului nostru, căci făgăduinţa Domnului nostru este împlinită!”» sura «Al-Israa’(ÇáĹÓŃÇÁ)», versetele 107-108; şi
«Aceia cărora Noi le-am dat Cartea mai înainte de el , aceia cred în el; / şi când li se recită lor zic ei: “Noi credem în el. Acesta este Adevărul de la Domnul nostru. Şi noi am fost supuşi [lui Allah] înainte de [venirea] lui”; / aceştia vor fi dăruiţi cu răsplată de două ori, pentru că ei sunt statornici şi pentru că ei resping fapta rea prin fapta bună şi fac milostenie din cele cu care i-am înzestrat» sura «Al-Qasas (ÇáŢŐŐ)», versetele 52-54; şi
« Dacă ei se împotrivesc ţie, spune-le: „M-am supus în faţa lui Allah, eu şi cei care m-au urmat!” Şi spune celor cărora li s-a dat Scriptura, precum şi celor în neştiinţă: „V-aţi supus lui Allah [îmbrăţişând Islamul]?” Şi dacă s-au supus, sunt bine călăuziţi, iar dacă nu voiesc, datoria ta este transmiterea [mesajului] şi Allah este Cel care îi Vede Bine pe robii Săi.» sura «Ali-Imraan(Âá ÚăŃÇä)», verset 20.

Allah (swt) a spus: «... iar cei care nu cred în el (în Coran), aceia sunt pierzători.», tot aşa cum a revelat şi în alt verset « ... Insă acele cete (iudeii, creştinii şi alte naţii nemusulmane) care nu cred în el (în Coran) au drept făgăduinţă Focul. Nu fi în îndoială asupra lui, căci el este Adevărul de la Domnul tău, dar cei mai mulţi dintre oameni nu cred!». sura «Huud (ĺćĎ)», verset 17

S-a consemnat în «Sahiih» un hadith în care Profetul (saas) spune:
„Pe Cel în Mâinile Căruia se află sufleul meu! Nu va exista vreunul din lumile acestea (oameni sau jinni), fie el iudeu sau creştin, care să fi auzit de mine, dar totuşi să nu creadă în mine, fără ca să nu intre în Foc. ”