PDA

View Full Version : Sura Al-Baqara - după Ibn Kathir - VERSET 122 şi 123



yvette
03-16-2013, 01:50 PM
VERSETELE 122 şi 123
122. O, fii ai lui Israel, aduceţi-vă aminte de binele ce v-am făcut şi că Eu v-am preferat înaintea lumilor!

123. Şi fiţi cu frică de o Zi în care nu va putea face un suflet pentru alt suflet nimic şi nu se va lua de la el schimb, nu se va primi pentru el mijlocire, nici nu va putea fi el ajutat!

Am menţionat un verset similar la începutul tafsiyr-ului acestei sure şi în el este subliniată importanţa de a urma pe «neînvăţatul - Ummiyy» Profet şi Trimis, Muhammad (saas), care a fost descris pentru Oamenii Cărţii în Scripturile lor şi după trăsăturile lui de caracter, şi după nume, dar şi prin veştile bune care vor fi pogorâte prin el, precum şi prin descrierea comunităţii lui.

Allah (swt) i-a avertizat pe Oamenii Cărţii de păcatul pe care îl săvârşesc prin tăinuirea acestor informaţii care presupun şi binecuvântările pe care Allah (swt) li le-a garantat. Allah (swt) le-a mai poruncit să ia aminte la traiul lor de zi cu zi, la viaţa lor religioasă şi la binefacerile cu care i-a binecuvântat şi, de aceea, ei nu ar trebui să îşi invidieze verii, pe arabi, pentru ceea ce Allah (swt) le-a dat lor: pe Ultimul Profet care este din neamul acestora. Invidia nu ar trebui să îi facă să i se opună Profetului şi nici să-l tăgăduiască şi nici să se oprească să-l urmeze pe Profet (saas).