PDA

View Full Version : Sura Al-Baqara - după Ibn Kathir - VERSET 124



yvette
03-16-2013, 02:15 PM
VESRETUL 124
«Şi [luaţi aminte] când pe Avraam l-a încercat Domnul său cu cuvinte şi le-a împlinit şi a zis: „Eu te fac peste oameni Imam”. A întrebat: „Şi pe scoborâtorii mei?” I-a răspuns: „Nu-i priveşte legământul Meu pe cei nelegiuiţi!".»


1. Avraam Cel Plăcut înaintea Domnului
« ĹöČúŃóÇĺöíă ÇáúÎóáöíá- Ibrahim Al-Khaliil » a fost Imam pentru oameni

Allah (swt) ne-a informat despre onoarea ce i s-a făcut lui Ibrahim «Al-Khaliil», care a fost făcut Imam peste oameni şi un model de urmat pentru modul în care s-a comportat şi pentru că a aderat la «Tauhiid». Această onoare i s-a conferit atunci când el a urmat neabătut ceea ce Allah (swt) a decis sau a interzis. Din aceste motive Allah (swt) spune: « Şi [luaţi aminte] când pe Avraam l-a încercat Domnul său (i.e. Allah (swt)) cu (anumite) cuvinte... ».
Acest âyat înseamnă: „ – O, Muhammad , amintește-le idolatrilor şi Oamenilor Cărţii care se pretind a urma religia lui Ibrahim însă nu o fac, în timp ce tu, o, Muhammad , alături de adepţii tăi urmaţi într-adevăr religia lui Ibrahim şi reaminteşte-le lor poruncile şi opreliştile cu care Allah (swt) l-a testat pe Ibrahim .”
«... şi le-a împlinit ...» - aceasta arată că Ibrahim (as) a implementat toate poruncile lui Allah (swt). In alt verset, Allah (swt) a spus: «... şi ale lui Avraam, care şi-a ţinut cu credinţă [făgăduinţa lui de a transmite]» (53:37) – care înseamnă că Ibrahim (as) a fost credincios şi supus lui Allah (swt).

Allah (swt) a mai spus: « Avraam a fost un călăuzitor supus lui Allah, drept-credincios şi nu a fost dintre politeişti. / El a fost mulţumitor faţă de binefacerile Lui şi El l-a ales şi l-a călăuzit pe drum drept. / Şi i-am dăruit Noi bună parte în această lume, iar în Lumea de Apoi va fi el printre cei drepţi. /Apoi ţi-am revelat Noi: „Urmează religia lui Avraam cel drept-credincios, care nu a fost dintre politeişti!”. » sura «An-Nahl (ÇáäÍá)», versetele 120-123; şi
« Spune: "Intr-adevăr, Domnul meu m-a călăuzit pe un drum drept, o religie adevărată - religia lui Avraam cel drept întru credinţă, care nu a fost printre cei care au făcut asociaţi [lui Allah]!"» sura «AlAna’aam (ÇáĂäÚÇă)», verset 161; şi
« Avraam nu a fost nici iudeu, nici creştin. El a fost credincios adevărat şi întru totul supus lui Allah [musulman], şi nu a fost dintre cei care-I fac semeni! / Cei mai îndreptăţiţi oameni să se socotească apropiaţi de Avraam sunt aceia care l-au urmat pe el şi pe acest Profet şi aceia care cred. Iar Allah este Ocrotitorul credincioşilor!» sura «Ali-Imraan(Âá ÚăŃÇä)», versetele 67-68.

Allah (swt) a spus: «... cu cuvinte ...» - care înseamnă reguli, obligaţii şi interdicţii; iar în acest context se referă la ceea ce Allah (swt) a voit, tot aşa precum este şi afirmaţia Lui cu privire la Mariyam: «... Şi ea a crezut în cuvintele Domnului ei şi în scripturile Sale şi a fost ea dintre cei supuşi cu statornicie.» sura «At-Tahriim (ÇáĘÍŃíă)», verset 12.

«... cu cuvinte ...» - Acest âyat mai înseamnă şi Legea lui Allah (swt), aşa cum El (swt) ne spune: «Cuvântul Domnului tău a fost plin de adevăr şi dreptate. Nu este nimeni care să schimbe cuvintele Sale, iar El este Cel care Aude Totul [şi] Atoateştiutor!» (6:115) şi se referă la Legea Sa.

«... cu cuvinte ...» - mai înseamnă şi revelaţii sau numai reguli sau interdicţii. De aceea, Allah (swt) a spus: « Şi [luaţi aminte] când pe Avraam l-a încercat Domnul său cu cuvinte şi le-a împlinit ...» care înseamnă că Ibrahim (as) le-a implementat, iar Allah (swt) a spus: « Eu te fac peste oameni (care să te urmeze) Imam (conducător) » drept răsplată pentru faptele bune, pentru împlinirea poruncilor primite şi pentru respectarea restricţiilor impuse. De aceea Allah (swt) l-a făcut pe Ibrahim (as) un model pentru oameni şi Imam peste ei, astfel încât comportamentul şi modul de viaţă să fie un exemplu de urmat.


2. Care sunt cuvintele cu care Ibrahim a fost testat

Există diferenţe de opinii cu privire la cuvintele cu care Allah (swt) l-a testat pe Ibrahim (aws). Există mai multe opinii atribuite lui Ibn Abas ra.
Spre exemplu, Abdurazaq a spus că a aflat de la Ibn Abas (ra) că: „Allah (swt) l-a testat pe el cu ritualurile care alcătuiesc Pelerinajul «Al-Hajj».”, iar Abuu Ishaaq a opinat asemenea.

Tot de la Abdurazaq s-a preluat explicaţia potrivit căreia Ibn Abas (ra) a spus: „«Şi [luaţi aminte] când pe Avraam l-a încercat Domnul său cu cuvinte... » aceasta înseamnă că Allah (swt) l-a testat prin Tora (cu privire la pioşenie, la purificare): cinci pentru cap şi cinci pentru corp. Cele pentru cap sunt: tăiere mustăţilor, clătirea gurii, clătirea sinusurilor, folosirea siuak-ului şi pieptănătura cu cărare, iar pentru corp: tăiatul unghiilor, raderea părului pubian, circumcizia, îndepărtarea părului de sub braţ şi spălarea cu apă după necesităţile fiziologice. ”

Ibn Abuu Haatim a spus că: „Aceeaşi opinie a fost preluată şi de la Sa’iid bin Al-Musayib, Mujaahid, Aş-Şa’abii, An-Nakha’ii, Abuu Saalih, Abuu Al-Jald şi alţii.”

O opinie similară a preluat şi Imam Muslim de la Aaişa (ÚóÇĆöÔóÉýý) (ra) care a spus că: „Trimisul lui Allah (saas) a spus că sunt 10 reguli referitoare la fire «fitra - ÝöŘúŃóÉ»: tunderea mustăţilor, lăsarea bărbii, folosirea siuak-ului, curăţirea sinusurilor, tăierea unghiilor, spălarea între degete, îndepărtarea părului de sub braţ, raderea părului pubian, spălarea cu apă după nevoile fiziologice, iar pe a zecea am uitat-o, dar cred că era clătirea gurii.”

In «Cele două Sahiih-uri» este consemnat un hadith în care se spune că Abuu Hurayra (ra) l-a auzit pe Rasuul_Allah (saas) spunând:
„Cinci sunt regulile de urmat cu privire la firea omului « fitra -ÝöŘúŃóÉ»: circumcizia, raderea părului pubian, tunderea mustăţilor, tăierea unghiilor şi îndepărtarea părului de sub braţ.”
Aceasta este varianta lui Muslim.

Muhammad bin Ishaaq a relatat că Ibn Abas (ra) a spus: „Cuvintele cu care Allah (swt) l-a testat pe Ibrahim au fost: părăsirea obiceiurilor poporului său de necredincioşi atunci când Allah (swt) i-a poruncit să facă aceasta; disputa cu Nimrod, regele Babilonului, cu privire la Allah (swt), a fi răbdător atunci când a fost aruncat în foc, migrarea din locurile natale atunci când i s-a poruncit, răbdarea în ceea ce priveşte solicitările băneşti şi materiale făcute de oaspeţii lui, din porunca lui Allah (swt) şi sacrificarea fiului său atunci când Allah (swt) i-a cerut aceasta. Când Allah (swt) l-a încercat pe Ibrahim prin aceste cuvinte, el era mereu pregătiți pentru încercarea cea mare, iar Allah (swt) i-a spus: « „Supune-te!", el a răspuns: "M-am supus [Ţie], Stăpân al lumilor!"» (2:131) – care, de altfel, înseamnă să despartă şi să se deosebească de alţi oameni. ”

yvette
03-16-2013, 02:17 PM
3. Cei nedrepţi nu beneficiază de Legământul cu Allah (swt)

Allah (swt) a spus că Ibrahim a întrebat: «...„Şi pe scoborâtorii mei?”...», iar Allah (swt) a replicat: «„Nu-i priveşte legământul (profeţia) Meu pe cei nelegiuiţi!" (politeişti şi păcătoşi)».

Când Allah (swt) l-a făcut imam pe Ibrahim (as), el a cerut ca, după el, imamii să fie aleşi tot din seminţia lui. Allah (swt) a acceptat cererea lui, însă i-a spus că dintre urmaşii lui vor fi şi dintre cei nelegiuiți, iar aceea nu vor beneficia de promisiunea Sa. Urmaşii cei nelegiuiţi nu numai că nu vor fi imami, dar nici nu vor fi urmaţi de cei credincioşi. Dovada că a fost acceptată cererea lui Ibrahim a este chiar ceea ce Allah (swt) a revelat, spunând: « ... am dăruit urmaşilor săi profeţia şi Cartea ...».

Prin urmare, orice profet pe care l-a trimis Allah (swt) după Ibrahim (as) au fost dintre urmaşii lui şi orice Carte care s-a revelat li s-a revelat acestora.

In ceea ce priveşte âyatul: « Nu-i priveşte legământul (profeţia) Meu pe cei nelegiuiţi!" (politeişti şi păcătoşi)», Allah (swt) a confirmat prin aceasta că printre urmaşii lui Ibrahim (as) vor fi şi nelegiuiţi, însă ei nu vor beneficia de promisiunea Lui, pentru că aceşti urmaşi nelegiuiţi nu vor fi dintre cei demni de încredere şi, prin urmare, nu li se va putea încredinţa nicio misiune. Aşadar, aceşti urmaşi nelegiuiţi nu vor avea nici un beneficiu în calitate de descendenţi ai lui Ibrahim - Cel care este plăcut înaintea Allah (swt). Vor fi, printre urmaşii lui Ibrahim «Al Khaliil – Cel apropiat, Cel intim» - şi făcători de bine şi credincioşi, iar aceştia vor beneficia de Promisiunea făcută urmaşilor lui de către Allah (swt).

Ibn Jariyr a comentat referitor la acest âyat că: „Nu ar trebui să fie imami peste oameni cei nedrepţi. Pe de o parte, âyatul mai confirmă şi faptul că din urmaşii lui Ibrahim vor fi şi nelegiuiți.”

Şi Ibn Khuuayz Mindaad Al-Maalikii (ÇöČúä ÎőćóíúŇ ăöäúĎóÇĎ ÇáúăóÇáößöíř) a spus: „Cei nedrepţi nu sunt abilitaţi să fie nici califi, nici conducători, nici dintre cei care dau decizii religioase şi nici măcar naratori de hadith.”