PDA

View Full Version : Sura Al-Baqara - după Ibn Kathir - VERSET 125 - a II-a parte, 126, 127 şi 128 - c



yvette
03-17-2013, 05:31 PM
VERSETUL 125 – a doua parte şi VERSTELE 126, 127 şi 128

125. (2)... şi am încheiat cu Avraam şi Ismail legământ [cerându-le]: "Curăţaţi Casa Mea pentru cei care o înconjoară şi cei care se retrag pioşi în ea şi cei care fac Rugăciunea şi se prosternează!

126. Şi [luaţi aminte] când a zis Avraam: “Doamne, fă-l un oraş al păcii şi hrăneşte poporul lui cu roade, pe aceia dintre ei care cred în Allah şi în Ziua de Apoi”. Şi a răspuns [Allah]: “Iar cel care nu crede, va avea parte de bucurie şi de hrană puţin timp, apoi îl voi supune la chinurile iadului. Vai, ce soartă cumplită!”

127. Şi când Avraam şi Ismail au ridicat temeliile Casei, [au zis ei]:“Doamne, primeşte-o de la noi! Tu eşti Cel care Aude Totul [şi] Atoateştiutor!

128. Doamne, fă-ne pe noi supuşi [musulmani] Ţie şi fă dintre urmaşii noştri o comunitate musulmană [supusă Ţie]! Şi arată-ne nouă rânduielile noastre şi ne iartă pre noi, căci Tu eşti Iertător, Indurător!

.......

5. Istoria reconstruirii Ka’ba de către qurayşiţi
mai înainte ca Muhammad (saas) să devină profet

Muhammad Ibn Ishaaq (ra) a consemnat în « ÇáÓřöíŃóÉ - As-Siyrat - Biografia Profetului (saas)»1:
„Când Rasuul_Allah (saas) a împlinit 35 de ani, Qurayşiţii s-au adunat ca să reconstruiască Ka’ba, aceasta însemnând inclusiv construirea unui acoperiş; însă ei nu erau prea se îndemnau să o demoleze.

In acea vreme, Ka’ba depăşea cu puţin înălţimea umărului unui om şi, de aceea, ei voiau să o înalţe şi să îi facă tavan.

Unii oameni au furat din tezaurul din Ka’ba, care era ţinut în mijlocul ei, într-un puţ. Banii au fost găsiţi la un om pe nume Duuayk (Ďőćóíúß), un sclav eliberat de sub stăpânirea familiei Baniy Mulayh bin Aamruu (Čóäöí ăóáöíÍ Čúä ÚóăúŃć), din tribul Khuzaa’a (ÎőŇóÇÚóÉ). Qurayşiţi l-au pedepsit tăindu-i mâinile.
Unii au spus că banii au fost furaţi de altcineva, care i-a lăsat la Duuayk.

Mai târziu, la Jeddah, marea a adus la ţărm o corabie romană care se scufundase. Ei au recuperat lemnul corabiei şi au făcut din el tavan pentru Ka’ba. Un tâmplar copt a fost cel care a făcut această muncă.

In ziua când s-au decis să demoleze Ka’ba spre a începe renovarea ei, fiul lui Uahb bin Aamruu bin Aa'iʥ bin Abd bin Imraan bin Makhzuum (ćóĺúČ Čúä ÚóăúŃć Čúä ÚóÇĆöĐ Čúä ÚóČúĎ Čúä ÚöăúŃóÇä Čúä ăóÎúŇőćă) a luat o piatră din Ka’ba, dar piatra i-a scăpat din mână şi s-a rostogolit până la locul de unde fusese luată. El a spus:
- O, neam al lui Qurayş, să nu folosiţi materiale din surse necurate când refaceţi Ka’ba şi nici banii proveniţi din prostituţie, cămătărie sau abuzuri.”

Ibn Ishaaq a explicat cu privire la autorul acestei fraze, că unii oameni afirmă că ea a fost rostită de Ualiid bin Mughiyra bin Abdulah bin Makhzuum (ćóáöíĎ Čúä ÇáúăőŰöíŃóÉ Čúä ÚóČúĎ Çáářóĺ Čúä ÚóăúŃć Čúä ăóÎúŇőćă).
Apoi, Ibn Ishaaq a continuat:
„ Qurayşiţii au început să se organizeze, astfel că fiecare trib a primit câte o sarcină din lucrarea de reconstruire, dar chiar şi aşa, ei tot codeau să se apuce de lucru, iar Ualiyd bin Mughiyra a spus:
- Eu mă voi apuca chiar acum de demolare.

Şi a luat un târnăcop şi înainte de prima lovitură a spus:
- O, Allah, nu intenţionez să fac nicio pagubă! O, Allah, eu doar încerc să fac o treabă bună!

Apoi a dat prima lovitură pietrelor din zidul Sfintei Case. Oamenii au aşteptat să vină noaptea zicând:
- Să vedem ce se întâmplă, iar dacă se va abate ceva rău asupra lui, nu vom mai continua demolarea şi o vom reface aşa cum a fost. Dacă nu i se întâmplă nimic rău, atunci, înseamnă că Allah (swt) este de acord cu ceea ce vrem noi să facem.

A doua zi, de dimineaţă, Ualiid a venit la lucru ca să continue ceea ce începuse, iar oamenii i-au urmat exemplul şi au început demolarea. Când au ajuns la fundaţia pe care Ibrahim a făcut-o, ei au descoperit nişte pietre verzi, care erau aşezate unele peste altele ca nişte piloni.”


Ibn Ishaaq a mai relatat că se vorbea printre oameni despre un caz aparte, precum că: „ unul dintre bărbaţii qurayşiţi care ajutase la reconstruirea Ka’ba, a vrut să sape cu cazmaua între două pietre din acelea verzi ca să le scoată din fundaţie, dar când a proptit unealta în ele ca să le ridice, pietrele s-au mişcat şi, atunci, toată Mecca s-a zguduit din temelii. După aceasta, ei au priceput că nu trebuie să mai atingă de acele pietre.”


6. Disputa pentru onoarea de a purta Pietra Negră

Ibn Ishaaq a spus:
„ Qurayşiţii au adunat pietre ca să reconstruiască Sfânta Casă şi fiecare trib a adunat materialele care le credeau ei a fi necesare ca să-şi îndeplinească sarcina ce o primiseră fiecare în parte. Şi au început să o reconstruiască, şi au ridicat Casa până când au ajuns la punctul în care Piatra Neagră trebuia amplasată în locul său anume desemnat.

Atunci, au început să se certe între ei, căci fiecare trib voia să aibă onoarea de a purta Piatra spre locul unde trebuia zidită.

Atât de tare s-au certat că erau cât pe ce să se războiască între ei, chiar în zona sacră.

Banuu Aabd Ad-Ddaar bin Qusaii (ÚóČúĎ ÇáĎřóÇŃ Čúä ŢőŐóíř) şi Banuu Asad bin Aabd Al’Uzza bin Qusaii (ĂóÓóĎ Čúä ÚóČúĎ ÇáúÚőŇřóě Čúä ŢőŐóíř) şi Banuu Aadii bin Ka’b bin Lu’uaii (ÚóĎöíř Čúä ßóÚúČ Čúä áőÄóíř) au jurat să lupte între ei până la moarte. După patru sau cinci zile de tensiuni, a intervenit, la momentul oportun, cel mai bătrân din tribul Qurayş, Umaiia bin Al-Mughiyra bin Abdulah bin Aamruu bin Makhzuum (ĂőăóířóÉ Čúä ÇáúăőŰöíŃóÉ Čúä ÚóČúĎ Çáářóĺ Čúä ÚóăúŃć Čúä ăóÎúŇőćă).

Umaiia bin AlMughiyra a sugerat ca să le fie mediator primul om care va intra pe uşa Sfintei Case, iar ei au fost de acord.

Primul om care a intrat pe uşa Sfintei Case a fost Rasuul_Allah (saas). Când au văzut qurayşiţii cine este cel care a intrat primul pe uşa Sfintei Case, ei au exclamat:
- Acesta este « ÇáúĂóăöíä - AlAmiin - Cel Cinstit»! Noi, toţi îl vom accepta pe el, pe Muhammad !

Când Profetul (saas) a ajuns în locul unde erau adunate căpeteniile, ei i-au relatat motivul pentru care se ceartă atât de aprins.

După ce i-a ascultat pe fiecare în parte cu ceea ce aveau de zis, Profetul (saas) a cerut să fie adusă o mantie pe care a întins-o pe pământ. Apoi, a aşezat Piatra pe mantie şi a cerut ca fiecare şef de clan să ridice de capetele ei, ca, astfel, să o poarte, cu toţii, către locul ei anume stabilit.

Când au ajuns la locul unde trebuia zidită, cel care a aşezat Piatra Neagră în locul ei a fost chiar Profetul (saas) şi tot el este cel care a zidit în jurul ei, fixând-o în peretele Casei.

Qurayşiţii îl numeau pe Profet (saas) «Al-Amiin – Cel Cinstit» mai dinainte de a primi el, de la Allah (swt), cinstea de a fi profet.”

yvette
03-17-2013, 06:01 PM
7. Ibn Az-Zubayr reface Sfânta Casă după voia Profetului (saas)

Ibn Ishaaq* a spus:
„ In timpul Profetului (saas), Ka’ba era de 80 de coţi şi era acoperită cu pânză egipteană şi apoi cu o alta dungată. Al-Hajjaaj bin Yuusuf (ÇáúÍóĚřóÇĚ Čúä íőćÓőÝ) a fost primul care a acoperit-o cu mătase.”

Ka’ba a rămas în felul în care au reconstruit-o qurayşiţii, până când, după anul 60 H., a fost arsă în timpul lui Abdulah bin Az-Zubayr (ÚóČúĎ Çáářóĺ Čúä ÇáŇřőČóíúŃ), la sfârşitul domniei lui Yaziyd bin Mu’aauiia (íóŇöíĎ Čúä ăőÚóÇćöíóÉ).

In acele vremuri, Ibn Az-Zubayr asedia Mecca, iar după ce a fost arsă, el a demolat Sfânta Casă şi a reconstruit-o după fundaţiile lui Ibrahim (as), şi a inclus şi «Al-Hajar» în ea.

El a făcut şi porţile de est şi vest, şi le-a amplasat la nivelul solului, deoarece, acesta o auzise pe mătuşa lui, Aaişa (ÚóÇĆöÔóÉýý), mama credincioşilor,(ra) spunând că astfel ar fi dorit Rasuul_Allah (saas) să fie construită.

Ka’ba a rămas astfel în timpul domniei sale, până când Al-Hajjaaj l-a ucis pe Ibn Az-Zubayr şi a refăcut-o după cum fusese mai înainte, după cum ordonase Abdul-Malik bin Maruaan (ÚóČúĎ Çáúăóáöß Čúä ăóŃúćóÇä).

Muslim a consemnat că Aataa’ (ra) a spus:
„ Sfânta Casă a fost arsă în vremea lui Yaziyd bin Mu’aauiia, când neamul lui Aş-Şaam a atacat Mecca. Ibn Az-Zubayr nu s-a atins de Casă până ce oamenii nu au venit în Pelerinaj, pentru că el voia să îi incite împotriva clanului Aş-Şaam(Ăóĺúá ÇáÔřóÇă) *. El le spunea:
- O, voi oameni, sfătuiţi-mă cu privire la Sfânta Casă: să o demolez şi să o refac sau să o repar doar.

bn Abas (ra) a spus:
- Eu cred că ar trebui să o demolezi şi să o refaci aşa cum era când oamenii deveneau musulmani. Ar trebui să laşi pietrele care existau atunci când oamenii deveneau musulmani şi când Profetul (saas) a fost trimis.

Az-Zubayr a răspuns:
- Dacă o casă este arsă, proprietarul nu este satisfăcut decât dacă o reconstruieşte. Cum să las aşa tocmai Casa lui Allah (swt)?! Îl voi invoca pe Domnul meu timp de trei zile, apoi voi pune în practică ceea ce mă hotărăsc.

După cele trei zile, el s-a hotărât să demoleze Ka’ba.
Oamenii ezitau să participe la demolare, temându-se că vor fi trăsniți dacă vor îndrăzni să se urce pe Sfânta Casă.
Un om a îndrăznit şi s-a urcat pe Sfânta Casă şi a dat jos câteva pietre.
Când oamenii au văzut că nu i se întâmplă nimic au început şi ei să participe.
Ei au demolat Sfânta Casă până la nivelul solului.

Ibn Az-Zubayr a împrejmuit locul cu perdele susţinute de stâlpi, astfel încât Ka’ba să fie acoperită pe timpul reconstruirii. Ibn Az-Zubayr a zis:
- Am auzit-o pe Aaişa (ÚóÇĆöÔóÉýý)(ra) relatând că Mesagerul lui Allah (saas) a spus:
«dacă nu ar fi fost situaţia acesta în care oamenii au abandonat de curând necredinţa, precum şi faptul că nu dispun de fondurile necesare, aş fi inclus în Sfânta Casă cinci coţi din «Al-Hajar» şi aş fi făcut o uşă prin care oamenii să intre şi o ușă prin care să iasă din ea.» Eu am bani să cheltuiesc în acest scop şi nu mă tem de oameni.

Şi, astfel, el a adăugat cinci coţi cu «Al-Hajar», pe care i-a înălţat, astfel încât să poată fi văzută Ka’ba foarte clar.

Apoi a construit Sfânta Casă cu o înălţime de optzeci de coţi. El a considerat că Sfânta Casă, chiar şi aşa, este prea joasă şi i-a mai adăugat zece coţi la zidul din faţă şi i-a făcut două uşi, una pentru intrare şi alta pentru ieşire.

Când Ibn Az-Zubayr a fost ucis, AlHajjaaj i-a scris lui Abdul-Malik şi l-a întrebat cu privire la Sfânta Casă, spunându-i că Ibn Az-Zubayr a făcut o parte din Ka’ba mai înaltă Abdul-Malik i-a răspuns la scrisoare zicând:

- Nu suntem de acord cu ceea ce a făcut Ibn Az-Zubayr . In ceea ce priveşte Sfânta Casă, păstrează înălţimea ei, dar demolează ceea ce a fost adăugat din «Al-Hajar» şi construiește Ka’ba cum a fost mai înainte şi închide uşile.

Al-Hajjaaj a făcut precum i s-a spus, a demolat Sfânta Casă şi a refăcut-o după cum fusese mai înainte.”

In «Sunan», An-Nasaa’ii a colecţionat un hadith similar provenind de la Profet (saas), preluat de la Aaişa (ÚóÇĆöÔóÉýý) (ra), dar nu conţine întreaga poveste.

«Sunna» susţine acţiunile întreprinse de Ibn Az-Zubayr (ra) când a refăcut Sfânta Casă, pentru că a fost după cum dorise Profetul (saas) să facă, însă el nu a putut face renovarea pentru s-a temut că prin aceasta va slăbi credinţa adevărată ce abia intrase în inimile oamenilor.

Această «Sunna» nu a fost pe deplin înţeleasă de Abdul-Malik bin Maruaan, dar după ce a priceput că a greşit, că Ibn Az-Zubayr a acţionat după ceea ce aflase de la Aaişa (ÚóÇĆöÔóÉýý) cu privire la voia Profetului (saas) în cazul refacerii Sfintei Case, Abdul-Malik a spus:
„- Cât mi-aş dori să nu fi dispus refacerea Sfintei Case după planurile de mai înainte şi să o fi lăsat după cum a făcut-o Az-Zubayr .”


Muslim a consemnat că Abdulah bin Oubayd (ÚóČúĎ Çáářóĺ Čúä ÚőČóíúĎ) a spus că:
„ Al-Haarith bin Oubayd_Allah (ÇáúÍóÇŃöË Čúä ÚőČóíúĎ Çáářóĺ) (ra) l-a vizitat pe Abdul-Malik bin Maruaan, pe când acesta era în scaunul de domnie şi, în timpul unei conversaţii, bin Maruaan a afirmat:
- Nu am crezut că răzvrătitul Khubayb (ÎőČóíúČ) * aflase chiar de la Aaişa (ÚóÇĆöÔóÉýý) ceea ce el declara că a auzit.
- Ba da, a auzit! Şi eu am auzit de la ea un hadith asemănător. - a replicat Al-Haarith.
- Tu ce ai auzit de la ea? - a întrebat Abdul-Malik.
- Eu am auzit-o pe Aaişa (ÚóÇĆöÔóÉýý) spunând că Trimisul lui Allah (saas) a zis:
«Neamul tău a reconstruit Casa cam mică. Dacă nu ar fi fost situaţia aceasta în care neamul tău nu s-a depărtat prea mult de timpurile politeismului aş fi adăugat ceea ce a fost lăsat în afara ei. Dacă neamul tău îşi va propune să o refacă, lasă-mă să-ţi arăt ce au lăsat ei pe din afară.» Şi el (saas) i-a arătat circa şapte coţi.”
Al-Ualiid bin Aataa’ (ÇáúćóáöíĎ Čúä ÚóŘóÇÁ), unul dintre naratorii hadith-ului, a adăugat că:
„Profetul (saas) a spus: «Ar trebui să îi fac două uşi de la nivelul solului, una în partea de est şi alta în partea de vest. Ştii de ce neamul tău a ridicat uşa de la nivelul solului?» «Nu!» a răspuns Aaişa (ÚóÇĆöÔóÉýý), iar el a continuat «Ca să le permită să intre în Casă numai acelora care vor ei. Dacă unul ar fi vrut să intre, iar ei nu voiau să îl lase, când acela urca pragul, ei îl împingeau jos.»"
„ Apoi, Abdul-Malik a spus:
- Aşadar, şi tu ai auzit-o pe Aaişa (ÚóÇĆöÔóÉýý)g spunând acest hadith?
- Da! –a răspuns Al-Haarith.
- Atunci, îmi pare rău că nu am lăsat-o aşa cum a fost! - a replicat Abdul-Malik.”

Nota bene:
1. Muhammad Ibn Ishaaq s-a născut la Medina în anul 707 e.n. şi a murit în Bagdad în 773, e.n. şi este printre primii autori musulmani care au scris despre viaţa şi învăţăturile Profetului (saas), lucrare cunoscută sub titlul: « ÇáÓöíŃóÉ ÇáŃóÓőćá Çááĺ- As-siyrat_ar-rasuul_Allah – Biografia Profetului (saas)» sau, pe scurt, « ÇáÓöíŃóÉ - As-Siyrat».

2. Aş-Şaam – «Ăóĺúá ÇáÔřóÇă - Ahl Aş-Şaam» - literar înseamnă «sirieni / neamul sirian», dar, în acest context, este vorba despre unităţi militare de elită organizate de califii din dinastia Umayyadă, din veteranii celor care au luptat în războaiele romano – bizantine care s-au purtat pe teritoriile siriene. – apud „Marile cuceriri islamice – Dr. David Nicolle (specializat în istorie militară)”

3. Abdulah bin Az-Zubayr – 624 e.n. – 692 e.n. din clanul Banuu Asad, fiu al lui Asmaa’ bint Abi Bakr (ĂÓăÇÁ ČäĘ ĂČí ČßŃ) şi nepot al lui Aaişa (ÚóÇĆöÔóÉýý), s-a născut în Medina, la 1 an şi 8 luni de la strămutarea la Medina a Profetului (saas), fiind primul prunc musulman născut în Medina. El a participat la numeroase campanii militare ale musulmanilor împotriva bizantinilor şi a sasanizilor.

După ascensiunea la domnie a lui Yaziyd I, el a refuzat să jure supunere faţă de noul calif.

In anul 680 e.n. sau 61 A.H., după moartea lui Husayn Ibn Aaliy pe câmpul de luptă de la Kerbala (ßŃČáÇÁý), Az-Zubayr s-a întors în Hijaz, unde s-a autoproclamat calif şi a început să îşi facă aliaţi şi a numit guvernator în Kuufa. Apoi şi-a extins autoritatea şi asupra Irak-ului, sudului Arabiei şi a unei mari părţi din Siria. Aceste acţiuni ale lui Az-Zubayr au generat nemulţumiri din partea dinastiei Umayyade.

Yaziyd I a decis suprimarea rebeliunii lui Az-Zubayr , însă campania militară plănuită de acesta nu a mai avut loc pentru că el a murit subit. Moartea lui Yaziyd a agravat starea de tensiune dintre musulmani astfel că izbucnirea unui război civil era aproape iminentă, căci imperiul musulmanilor se scindase în două tabere, una de partea lui Az-Zubayr şi o alata de partea Umayyazilor.

Aceasta a fost «a doua fitna» - adică dezbinarea care s-a produs în comunitatea musulmană, după moartea lui Mu’aauiya - primului calif Umayyad. «Prima fitna» a avut loc după moartea califului Uthmaan

Az-Zubayr a fost înfrânt de Abdul-Malik bin Maruaan. El a trimis armatele sale conduse de Al-Hajjaaj bin Yuusuf spre a restabili autoritatea umayyazilor peste teritoriile controlate de Az-Zubayr şi spre a reunifica Imperiul Islamic.

yvette
03-17-2013, 06:17 PM
8. Când va veni Ora, Sfânta Casă va fi distrusă de un etiopian

«Cele două Sahiih-uri» consemnează un hadith în care Abuu Hurayra (ra) relatează că Profetul (saas) a zis:
„ Ka’ba va fi distrusă de ʥuu_as-suuaiqataiin* din Etiopia.”

Şi Ibn Abas (ra) a relatat că Rasuul_Allah (saas) a zis:
„ Parcă văd aievea: un negru, cu picioarele lui scheletice, smulgând pietrele Ka’ba una câte una.”
Al-Bukhaarii

Imam Ahmad bin Hanbal (ÇáúĹöăóÇă ĂóÍúăóĎ Čúä ÍóäúČóá) a consemnat în «Musnad» că Abdulah bin Aamruu bin Al-Aas (ÚóČúĎ Çáářóĺ Čúä ÚóăúŃć Čúä ÇáúÚóÇŐ) (ra) a spus că l-a auzit pe Rasuul_Allah (saas) spunând:
„Dzuu_as-suuaiqataiin, etiopianul, va distruge Ka’ba şi îi va jefui ornamentele şi acoperământul. Parcă îl văd aievea: chel, cu picioarele lui scheletice, lovind în Ka’ba cu târnăcopul lui.”

Aceasta se va întâmpla după ce «Ya’ajuuj» şi «Ma’ajuuj»* vor ieşi în lume.
Al-Bukhaarii a mai colecţionat un hadith de la Abuu Sa’iid Al-Khudrii (ĂóČőć ÓóÚöíĎ ÇáúÎőĎúŃöíř) în care se relatează că Profetul (saas) a spus:
„ Va mai fi «Hajj» şi «Oumra» la Sfânta Casă după ce vor ieşi în lume Ya'ajuuj (Gog) şi Ma'ajuuj (Magog).”

Nota bene:
1. «ʥuu_as-suuaiqataiin – ĐćÇáÓřőćóíúŢóĘóíúä »– înseamnă «cel cu ambele picioare scheletice»

2. Gog şi Magog sau «Ya’ajuuj» şi «Ma’ajuuj» - íóĂúĚőćĚ ćóăóĂúĚőćĚ - două naţiuni încarcerate între doi munţi de către ʥuu_lQarnain. Aceste două popoare sunt considerate a fi dintre cele mai rele, căci ele se întreceau în a instiga şi a comite acte de anarhie, destrăbălare, devastări şi tâlhării. Mai multe detalii în tafsiyr-ul surei «Al-Kahf – Peştera»


9. Rugăciunea lui Ibrahim

Allah (swt) a spus că Ibrahim (ra) l-a implorat: « Doamne, fă-ne pe noi supuşi [musulmani] Ţie şi fă dintre urmaşii noştri o comunitate musulmană [supusă Ţie]! Şi arată-ne nouă rânduielile noastre şi ne iartă pre noi, căci Tu eşti Iertător, Indurător! »

Ibn Jariyr (ra) a spus: „ Ei au vrut să spună prin aceste cuvinte: Fă-ne supuşi poruncilor Tale şi ascultători şi să nu asociem pe nimeni Ţie în adorare şi închinare.”

Ikrima (ra) a explicat acest âyat: „« Doamne, fă-ne pe noi supuşi [musulmani] Ţie.. » - înseamnă că Allah (swt) a spus „Voi face aceasta.”; iar « fă dintre urmaşii noştri o comunitate musulmană [supusă Ţie]!» - înseamnă că Allah (swt) a spus „Voi face aceasta.”

Suplicaţia făcută de Ibrahim şi Ismail este asemănătoare cu ceea ce Allah (swt) a revelat cu privire la robii Săi credincioşi când au spus: «...“Doamne, dă-ne nouă de la soaţele noastre şi de la vlăstarele noastre mângâiere pentru ochi şi fă din noi călăuză pentru cei evlavioşi!”»(25:74).

Acest fel de suplicaţii (du’aa') sunt permise pentru că dorinţa de a avea urmaşi care să-l adore pe Allah (swt), Unicul, fără ca aceştia să-I facă parteneri este dovada unei profunde iubiri faţă de Allah (swt).

De aceea, când Allah (swt) i-a spus lui Ibrahim « Eu te fac peste oameni Imam”. ...», el a întrebat « ... „Şi pe scoborâtorii mei?” ....», El (swt) i-a răspuns: « ...„Nu-i priveşte legământul Meu pe cei nelegiuiţi!".» care este explicat prin «... fereşte-mă pe mine şi pe fiii mei să nu-i adorăm pe idoli!» (14:35).

Muslim a consemnat în «Sahiih» că Abuu Hurayra (ra) a spus că Rasuul_Allah (saas) a zis:
„Când fiul lui Adam moare, faptele sale se sfârşesc şi ele, cu excepţia a trei dintre ele: milostenia cu efecte continue, învăţăturile sale pe care le-a dat şi altora şi un fiu drept-credincios care se roagă lui Allah (swt) pentru el.”


10. Ce înseamnă «ăóäóÇÓöß – manaasik - rânduială»

Sa’iid bin Mansuur a spus că Aattaab bin Başiyr (ÚóĘřóÇČ Čúä ČóÔöíŃ) (ra) ne-a informat prin Khaasif ra, de la Mujaahid (ra) care a explicat:
„Când Profetul Ibrahim a implorat «Şi arată-ne nouă rânduielile noastre – ćóĂóŃöäóÇ ăóäóÇÓößóäóÇ», Jibriil s-a pogorât şi l-a dus pe el la Sfânta Casă şi i-a spus:
- Pune-i temeliile.

Şi Ibrahim a pus temelia şi a construit Sfânta Casă. Jibriil l-a luat de mână pe Profetul Ibrahim şi l-a dus la As-Safaa şi i-a spus:
- Acesta este unul dintre ritualurile datorate lui Allah (swt).

Apoi la dus la AlMarua şi i-a zis:
- Acesta este un altul dintre ritualurile datorate lui Allah (swt).

Apoi l-a dus la Mina, iar când au ajuns la Aqaba (ÇáúÚóŢóČóÉ - Al’aqaba) - l-au găsit pe Ibliys stând lângă un copac. Jibriil i-a spus lui Ibrahim (as):
- Spune «takbiyr-ul» şi aruncă cu pietre în el.

Ibrahim a spus «takbiyr-ul» şi a aruncat cu pietre în Ibliys.

Atunci, Ibliys s-a mutat pe stâlpul din mijloc (ÇáúĚóăúŃóÉ ÇáúćőÓúŘóě – aljamrat_alusta), iar când ei au trecut pe lângă el, Jibriil i-a spus lui Ibrahim (as):
- Spune «takbiyr» şi aruncă cu pietre în el.

Şi Ibrahim a aruncat cu pietre în el şi a spus «takbiyr-ul».

Nelegiuitul de Ibliys încerca într-una să introducă blasfemii în ritualul de «AlHajj», dar nu a reuşit.

Jibriil l-a luat pe Ibrahim de mână şi l-a condus până la « ÇáúăóÔúÚóŃ ÇáúÍóŃóÇă - Al-Maş’ar Al-Haraam» şi la Arafat şi i-a spus de trei ori:
- Ai priceput ce ţi-am arătat?

Ibrahim a răspuns:
- Da, am înţeles.”
Explicaţii similare au dat şi Abuu Mijlaz (ĂóČőć ăöĚúáóŇ) şi Qataada ra.