PDA

View Full Version : Sura Al-Baqara - după Ibn Kathir - VERSET 136



yvette
03-18-2013, 02:04 PM
VERSETUL 136
Spuneţi: "Noi credem în Allah şi în ceea ce ne-a fost trimis nouă şi ceea ce a fost trimis lui Avraam, lui Ismail, lui Isaac, lui Iacob şi seminţiilor; în ceea ce le-a fost dat lui Moise şi lui Isus şi în ceea ce le-a fost dat [tuturor] profeţilor de către Domnul lor. Noi nu facem deosebire între ei! Noi Lui Ii suntem supuşi [musulmani]!".


Musulmanii cred în tot ceea ce a revelat Allah (swt) tuturor profeţilor

Allah (swt) a poruncit robilor Săi drept credincioşi să creadă în ceea ce El (swt) le-a revelat prin Trimisul Său, Muhammad (saas), şi ceea ce le-a revelat tuturor celorlalţi profeţi.

Pe unii dintre profeţi, Allah (swt) i-a menţionat după numele lor, iar pe mulţi alţii nu.

Allah (swt) a poruncit robilor Săi să nu facă diferenţe între profeţi, ci să îi creadă pe toţi şi să nu fie precum aceia pe care El (swt) i-a descris astfel: «Aceia care nu cred în Allah şi în trimişii Săi şi vor să-l separe pe Allah de trimişii Săi, zicând: "Noi credem în unii dintre ei, dar nu credem în alţii" şi voiesc să găsească un drum de mijloc, / aceia sunt în adevăr necredincioşi şi pentru cei necredincioşi am pregătit Noi osândă ruşinoasă.» sura «An-Nisaa’ (ÇáäÓÇÁ)», versetele 150 şi 151.

Al-Bukhaarii a relatat că Abuu Hurayra (ra) a spus:
„ Oamenii Cărţii obişnuiau să citească Tora în ebraică şi să o traducă în arabă pentru musulmani. Rasuul_Allah (saas) a spus:
«Nu credeţi explicaţiile Oamenilor Cărţii, dar nici nu respingeţi ceea ce spun ei, ci ziceţi-le lor: Noi credem în Allah (swt) şi în ceea ce El (swt) ne-a pogorât.».”

Şi Muslim, Abuu Daaud și An-Nasaa’ii au consemnat că Ibn Abas (ra) a spus:
„Adesea, Rasuul_Allah (saas) recita « Noi credem în Allah şi în ceea ce ne-a fost trimis nouă - ÁóÇãóäøóÇ ÈöÇááøóåö æóãóÂ ÃõäÒöáó ÅöáóíúäóÇ » (2:136) şi « Noi credem în Allah şi fă mărturie că noi [lui Allah] Ii suntem supuşi [musulmani]! - ÁóÇãóäøóÇ ÈöÇááøóåö æóÇÔúåóÏú ÈöÃóäøóÇ ãõÓúáöãõæäó» (3:52) în timpul celor două «rak’a» din Rugăciunea voluntară de dinainte de Rugăciunea de Fajr.”

Abuu Al-Aaliya, Ar-Rabiy’ şi Qataada (ra) au spus că:
„ «ÇáÃóÓúÈóÇØ – al-Asbaat» se referă la cei doisprezece fii ai lui Ya’quub şi fiecare dintre ei au format o comunitate din progeniturile lor. Din acest motiv ei au fost supranumiţi «ÇáÃóÓúÈóÇØ – al-Asbaat».”

Al-Khaliil bin Ahmad (ÇáúÎóáöíá Èúä ÃóÍúãóÏ) şi alţii spun că:
„ «ÇáÃóÓúÈóÇØ – al-Asbaat» dintre Copiilor lui Israel sunt asemenea cu triburile Copiilor lui Ismail.”

Aceasta înseamnă că «ÇáÃóÓúÈóÇØ – al-Asbaat» denumeşte diferitele triburi ale Copiilor lui Israel, din care Allah (swt) a făcut mulţi profeţi. Muusa (as) a spus Copiilor lui Israel: « O, popor al meu! Aduceţi-vă aminte de harul lui Allah asupra voastră, căci El a făcut dintre voi profeţi şi v-a făcut pe voi suverani.»(5:20); precum şi Allah (swt) a spus: « æóÞóØøóÚúäóÜåõãõ ÇËúäóÊóìú ÚóÔúÑóÉó ÃóÓúÈóÇØðÇ - Şi Noi i-am împărţit în douăsprezece seminţii... -» (7:160).

Al-Qurtubii (ra) a spus că: „«ÓöÈúØ - sibt» este un grup de oameni sau un trib care se trag din aceeaşi strămoşi.”

Qataada (ra) a spus: „ Allah (swt) a poruncit robilor Săi să creadă în El, în Cărţile şi în Trimişii Lui.”

Şi Sulaymaan bin Habiib (ÓõáóíúãóÇä Èúä ÍóÈöíÈ) (ra) a spus:„ Ni s-a poruncit să credem în Tora şi în Evanghelie, dar să nu le aplicăm.”