PDA

View Full Version : Sura Al-Baqara - după Ibn Kathir - VERSET 149 şi 150



yvette
03-19-2013, 04:37 PM
VERSETELE 149 şi 150
149. Şi de oriunde ai pleca, îndreaptă-ţi faţa către «AlMasjid AlHaraam – ÇáúÍóŃóÇăö ÇáúăóÓúĚöĎö - Moscheea Al-Haraam! Ea este Adevărul de la Domnul tău şi Allah nu este fără băgare de seamă la ceea ce voi faceţi.

150. Şi de oriunde ai pleca, îndreaptă-ţi faţa către Moscheea AlHaraam! Oriunde v-aţi afla, îndreptaţi-vă feţele către ea, pentru ca lumea să nu aibă un temei împotriva voastră, în afara acelora dintre ei care sunt nelegiuiţi. Şi nu vă temeţi de ei, ci temeţi-vă numai de Mine, căci Eu voiesc să-Mi împlinesc harul Meu asupra voastră şi poate că veţi fi bine călăuziţi!


1. Raţiunea pentru care a fost menţionată de trei ori schimbarea Qiblei

Aceasta este cea de-a treia poruncă de la Allah (swt) cu privire la orientarea spre «Al-Masjid Al-Haraam» atunci când se împlineşte «As-Salaat», indiferent de poziţionarea în spaţiul geografic al persoanei respective. S-a explicat că Allah (swt) a pomenit din nou despre această regulă pentru că este în directă legătură cu ceea ce a fost mai înainte şi cu ceea ce va fi după aceasta.

Aşadar, Allah (swt), prima oară, a spus: « Noi vedem deseori îndreptarea feţei tale către cer. Să te îndreptăm către o Qibla care-ţi va plăcea. Aşadar, îndreaptă-ţi faţa spre Moscheea cea Sfântă! Şi oriunde aţi fi, îndreptaţi feţele voastre către ea! Iar cei cărora le-a fost dată Cartea, ştiu că îndreptarea [spre Moschee] este adevărul de la Domnul lor. Şi Allah nu este ne-băgător de seamă la ceea ce fac ei.» (2:144). Allah (swt) a menţionat în acest verset împlinirea dorinţei Profetului Său (saas) şi i-a poruncit orientarea către Qibla pe care o dorea.

A doua oară, Allah (swt) a spus: « Şi de oriunde ai pleca, îndreaptă-ţi faţa către «Al-Masjid Al-Haraam – ÇáúÍóŃóÇăö ÇáúăóÓúĚöĎö» - Moscheea Al-Haraam! Ea este Adevărul de la Domnul tău şi Allah nu este fără băgare de seamă la ceea ce voi faceţi.» (2:149).

Aşadar, Allah (swt) a declarat prin acest verset că schimbarea Qiblei este tot un adevăr venind de la El, întărind ceea ce s-a spus în âyatul referitor la împlinirea dorinţei Profetului (saas) (adică 2:114). De aceea, Allah (swt) a precizat că şi acesta este tot un adevăr venind de la El şi pe care El îl voieşte şi e de acord cu el.

A treia oară, Allah (swt) a respins născocirile iudeilor precum că Profetul (saas) a fost cel care a ales Qibla musulmanilor, chiar dacă ştiau din Cărţile lor că, mai apoi, Qibla va fi schimbată şi va fi poruncită orientarea către «Qibla lui Ibrahim (as)» care este Ka’ba.

Necredincioşii arabi nu au nici un argument valid referitor la Qibla Profetului (saas), după ce Allah (swt) a poruncit Trimisului Său (saas) orientarea către «Qibla lui Ibrahim (as)» - care este mult mai respectată şi mai onorată decât Qibla iudeilor.

Arabilor le-a fost pe plac această schimbare poruncită lor prin Profetul Muhammad (saas) deoarece ei cinstesc foarte mult Ka’ba.


2. Raţiunea schimbării primei Qibla

Allah (swt) a spus: « ..ca lumea să nu aibă un temei împotriva voastră ...». Aşadar, Oamenii Cărţii ştiau din descrierea comunităţii musulmane că lor li se va porunci Qibla spre Ka’ba.

Dacă musulmanii nu s-ar fi potrivit acestei descrieri, atunci iudeii ar fi folosit acest lucru împotriva lor.

Dacă musulmanii ar fi folosit în continuare direcţia «Bayt Al-Maqdis» drept Qibla şi care este în acelaşi timp şi cea a iudeilor, atunci acest lucru ar fi fost folosit ca argument principal împotriva altor oameni.

Declaraţia lui Allah (swt): «... In afara acelora dintre ei care sunt nelegiuiţi. ...» se referă la politeiştii din tribul Qurayş.

Nelegiuiţii îşi argumentau tăgăduirile lor explicându-le printr-o denigrare la adresa Profetului (saas) despre care spuneau: „De ce acest om, Muhammad , care pretinde că urmează religia lui Ibraahiym, a schimbat Qibla, căci orientarea spre «Bayt Al-Maqdis» este parte din religia lui Ibraahiym?!”

Răspunsul la această întrebare este că, prin Ințelepciunea Lui, Allah (swt) a ales ca Profetul Său (saas) să se orienteze cu faţa «Bayt Al-Maqdis», iar el s-a supus acestei porunci, apoi Allah (swt) a poruncit schimbarea acestei Qibla cu cea a lui Ibrahim (as), care este Ka’ba, iar el, Profetul (saas), din nou, s-a supus poruncii Celui Preaînalt.

Rasuul_Allah, Muhammad (saas), s-a supus poruncilor lui Allah (swt) întotdeauna şi niciodată nu a fost neîncrezător sau sfidător faţă de Allah (swt), iar «Umma» lui îl urmează având aceeaşi atitudine şi acelaşi comportament.

Allah (swt) a spus: «... Şi nu vă temeţi de ei, ci temeţi-vă numai de Mine, ...» - însemnând „Nu vă temeţi de acuzaţiile şi îndoielile celor nedrepţi şi îndărătnici, ci temeţi-vă numai de Mine!” Cu adevărat, numai Allah (swt) este Cel faţă de Care trebuie să existe frică.

Allah (swt) a spus: «.. căci Eu voiesc să-Mi împlinesc harul Meu asupra voastră ...» - Acest âyat este legat de declaraţia lui Allah (swt) «..ca lumea să nu aibă un temei împotriva voastră ...» - însemnând „Imi voi revărsa Binecuvântarea Mea asupra voastră prin a decreta ca voi să vă orientaţi spre Ka’ba, astfel încât şarii’a (ÔŃöíÚóÉ)* să fie completă sub toate aspectele.”

Allah (swt) a spus: «... şi poate că veţi fi bine călăuziţi!» însemnând: „Veţi fi orientaţi şi călăuziţi într-o direcţie de la care alte naţii au fost abătute. Noi v-am călăuzit către ea şi v-am preferat pe voi în aceasta.” Din aceste motive, «Umma» lui Muhammad (saas) este considerată cea mai bună şi cea mai onorată comunitate care s-a ivit vreodată.

Nota bene:
ÔŃöíÚóÉ* - a se vedea explicaţiile din subforumul DICTIONARUL RASARITULUI