PDA

View Full Version : Sura Al-Baqara - după Ibn Kathir - VERSET 158



yvette
03-24-2013, 02:54 PM
VERSETUL 158
As-Safaa şi Al-Marua sunt dintre rânduielile lui Allah, iar cel care face pelerinajul la Casă sau Pelerinajul mic nu comite niciun păcat dacă le înconjoară. Iar acela care de bunăvoie face bine [să ştie că] Allah este Mulţumitor [şi] Atoateştiutor!


1.Semnificaţia expresiei « nu comite nici un păcat » din acest verset

Imam Ahmad a relatat că Ourua (ra) a spus că:
„El a comentat către Aaişa (raa) despre revelaţia de la Allah (swt) « As-Safaa şi Al-Marua* sunt dintre rânduielile lui Allah, iar cel care face pelerinajul la Casă* sau Pelerinajul mic* nu comite niciun păcat dacă le înconjoară.* ...» zicând:
- Pe Allah, acesta înseamnă că nu este nici un păcat dacă nu se împlineşte «tauaaf-ul».
Aaişa (raa) a replicat:
- Ceea ce ai rostit acum este greşit, o, nepot al meu! Dacă ar fi fost acesta înţelesul, atunci ar fi trebuit să fie scris «nu comite nici un păcat dacă nu le înconjoară...», însă acest âyat a fost revelat referitor la un obicei al celor din Al-Ansaar, din vremea de dinaintea Islamului, când ei intrau în stare de purificare*, în locul numit al-Muşallal* (ÇáúăőÔóářóá), pentru idolul lor Manaa* (ăóäóÇÉ) pe care îl adorau. Cei care intenţionau să o adore pe Manaa ezitau să împlinească tauaaf între As-Safaa şi Al-Marua. Aşadar, după ce au intrat în Islam, l-au întrebat pe Rasuul_Allah (saas) despre aceasta, zicând:
- O, Rasuul_Allah, în timpul «Jaahiliia» noi evitam să facem «tauaaf» între As-Safaa şi Al-Marua.
Atunci, Allah (swt) a revelat « As-Safaa şi Al-Marua sunt dintre rânduielile lui Allah, iar cel care face pelerinajul la Casă sau Pelerinajul mic nu comite niciun păcat dacă le înconjoară.».
Apoi, Aaişa (raaýý) a adăugat:
- Rasuul_Allah (saas) a făcut ca tauaaf-ul dintre As-Safaa şi Al-Marua să fie Sunna şi, de aceea, nimeni nu ar trebui să se teamă să împlinească tauaaf între As-Safaa şi Al-Marua.”
- hadith colecţionat în «Cele două Sahiih-uri»

Intr-o altă relatare, Imam Az-Zuhrii (ra) a relatat că Ourua (ra) a mai zis:
„ Mai târziu după aceasta, i-am spus şi lui Abuu Bakr bin Abdurahman bin Al-Haarith bin Hişaam (ĂóČóÇ ČóßúŃ Čúä ÚóČúĎ ÇáŃřóÍúăóä Čúä ÇáúÍóÇŃöË Čúä ĺöÔóÇă) ceea ce am aflat, iar el a spus:
- Nu am auzit această explicaţie. In orice caz, am auzit oameni învăţaţi care afirmă că toată lumea, cu excepția celor pe care i-a pomenit Aaişa (raaýý), că spun: «Tauaaf-ul nostru dintre aceste două dealuri este o practică din vremea Jaahiliia.» Alţii dintre Al-Ansaarii spun că: «Ni s-a poruncit să facem tauaaf în jurul Ka’ba, dar nu şi între As-Safaa şi Al-Marua.». Prin urmare, Allah (swt) a revelat: « As-Safaa şi Al-Marua sunt dintre rânduielile lui Allah, ...».
Apoi, Abuu Bakr bin Abdurahman a mai adăugat:
- Se pare că acest verset a fost revelat ca lămurire pentru cele două comunităţi aici pomenite."
Al-Bukhaarii a colecţionat o relatare similară, care a parvenit prin Anas .

Aş-Şa’abii a spus: „ Iisaaf * era pe As-Safaa, iar Naayla* era pe Al-Marua şi ei, adorând-i, îi atingeau sau îi sărutau. După ce a venit Islamul, ei evitau să mai împlinească tauaaf între As-Safaa şi Al-Marua. De aceea, versetul acesta (2:158) a fost revelat.”


2. Importanţa impunerii « înconjurului în pas alert - ÇáÓřóÚúí - as-sa’y »
dintre As-Safaa şi Al-Marua

Muslim a înregistrat un lung hadith, parvenit prin Jaabir, în care se relatează că Rasuul_Allah (saas), după ce a terminat «tauaaf-ul» în jurul Sfintei Case, s-a întors către colţul ei (ÇáŃřőßúä- ar-rukn), la Piatra Neagră şi a sărutat-o. Apoi, a ieşit pe uşa dinspre As-Safaa recitând: « As-Safaa (ÇáŐÝÇ) şi Al-Marua (ăŃćÉ) sunt dintre rânduielile lui Allah,...». Apoi Profetul (saas) a spus: „ Am început cu ceea ce Allah (swt) mi-a poruncit să încep.” – acesta însemnând a pune în practică «as-sa’y» care înseamnă a face turul, pe ruta stabilită, în pas alert, de la As-Safaa la Al-Marua.

Intr-o altă relatare de la An-Nasaa’ii, Profetul (saas) a spus:
„Am început cu ceea ce Allah a început.” (i.e. - revelaţia referitoare la începerea «as-sa’y» întâi de pe As-Safaa.)

Imam Ahmad a relatat că Habiyba bint Abuu Tajraa (ÍóČöíČóÉ ČöäúĘ ĂóČöí ĘóĚúŃóÇÉó) a spus:
„ L-am văzut pe Rasuul_Allah (saas) făcând tauaaf între As-Safaa şi Al-Marua. Oamenii mergeau în faţa lui şi el îi ajungea din urmă, mergând în «as-sa’iy». Am văzut cum veşmântul i se înfăşurase peste genunchi din pricina mersului alert impus de «as-sa’iy» şi l-am auzit cum, în acest timp, el rostea:
- ÇÓúÚóćúÇ ÝóĹöäřó Çááĺó ßóĘóČó Úóáóíúßőăő ÇáÓřóÚúí – Faceţi «as-sa’y», pentru că Allah (swt) v-a poruncit vouă «as-sa’y».”

Acest hadith dovedeşte că «as-sa’y» este o regulă de urmat în ritualul de Al-Hajj. S-a mai spus şi că «as-sa’y» este «ćóĚöČ – uajib - necesar», dar nu este o regulă, iar dacă nu se împlineşte din greşeală sau cu intenţie, atunci poate fi răscumpărat prin sacrificarea unui animal.

Allah (swt) a statuat că «tauaaf-ul» între As-Safaa şi Al-Marua face parte dintre orânduielile Sale, ceea ce înseamnă că «tauaaf-ul» a fost legiferat ca ritual de Al-Hajj în timpul Profetului Ibrahim (as).

Mai sus am menţionat un hadith provenind de la Ibn Abas (ra) în care se spune că originea «tauaaf-ului» se află în pendularea dintre cei doi munţi a lui Hajar (raa), care căuta apă pentru fiul ei, Ismail (as), după ce Ibrahim (as) i-a lăsat într-un loc nelocuit, unde acum se află Mecca. Temându-se pentru viaţa fiului ei, Hajar (raa) l-a implorat pe Allah (swt) pentru ajutor, în timp ce ea alerga între cei doi munţi As-Safaa şi Al-Marua. Hajar (raa) era o femeie umilă, blândă, cu frică de Allah (swt), iar El (swt) i-a răspuns rugăciunilor ei, scăpând-o şi de singurătate şi de sete, făcând ca oamenii să vină în locul acela şi să se ivească izvorul Zamzam care este «o băutură hrănitoare şi delicioasă şi leac pentru boală».

Aşadar, oricine împlineşte «as-sa’y» între As-Safaa şi Al-Marua evocă propria modestie, blândeţe şi necesitatea ca Allah (swt) să îi călăuzească şi munca şi inima către succes, speranţa ca păcatele să îi fie iertate; precum şi dorinţa ca Allah (swt) să îl apere de greşeli şi slăbiciuni şi să îl conducă pe Calea cea dreaptă.

Omul trebuie să îl roage pe Allah (swt) să îl ţină neabătut pe Calea Lui, până ce moartea va veni să îl ia, astfel încât, starea lui determinată de păcatele şi greşelile comise să se schimbe într-o stare de virtuozitate şi să fie iertat de ceea ce a comis; aşa cum s-a petrecut, în vremurile acelea, cu Hajar(raa).

Apoi, Allah (swt) a spus: « ...Iar acela care de bunăvoie face bine ...» - despre acest âyat s-a explicat că el se referă la împlinirea «tauaaf-ului» de mai mult decât şapte ori; ori că se referă la împlinirea de voluntară a Oumra sau Al-Hajj, după cum spune Ar-Raazii; ori că înseamnă a face fapte bune, la modul general. A treia opinie îi este atribuită lui Al-Hasan Al-Basrii. Allah (swt) ştie cel mai bine.

Allah (swt) a afirmat: «...[să ştie că] Allah este Mulţumitor [şi] Atoateştiutor! » - care înseamnă că răsplata lui Allah (swt) este imensă chiar şi pentru cea mai mică faptă bună şi că El (swt) ştie cel mai bine cât şi ce recompensă i se cuvine fiecăruia dintre robii Lui şi nimeni nu va nemulţumit pentru cât şi ce a primit.
Referitor la aceasta Allah (swt) a revelat: « Allah nu este nedrept [faţă de nimeni], nici cât greutatea unui grăunte de praf, iar dacă este o binefacere, El o înmulţeşte şi dă din partea Sa răsplată mare.» - sura «An-Nisaa’ (ÇáäÓÇÁ)», verset 40.

yvette
03-24-2013, 02:59 PM
Nota bene:
1. «As-Safaa şi Al-Marua - ÇáŐřóÝóÇ ćóÇáúăóŃúćóÉ », sunt doi munţi (dealuri) din apropierea Ka’ba.

2. Casa este Sfânta Casă - Ka’ba.

3. Pelerinajul mic, numit şi «Oumra»

4. Inconjurul acestor două dealuri, în timpul «Al-Hajj» sau «Oumra» se numeşte «tauaaf».

5. «Starea de purificare» din acest context se referă la purificarea ca parte a ritualului de adorare a zeiţei Manaa şi care nu trebuie confundat cu ritualul numit «Ihlaal - ĹĺáÇá» pentru Al-Hajj sau Al-Oumra, după cum apare în traducerea din limba engleză a tafsiyr-ului lui Ibn Kathir, dar nu şi în textul arab al tafsiyr-ului, deoarece «Ihlaal - ĹĺáÇá» - înseamnă a striga cu voce tare «talbiya - ĘáČíÉ» care înseamnă a rosti următoarea frază: « áóČóříúßó Çááóřĺőăóř áóČóříúßóˇ áóČóříúßó áÇó ÔóŃöíúßó áóßó áóČóříúßóˇ Ĺöäóř ÇáúÍóăúĎó ćóÇáäöřÚúăóÉó áóßó ćóÇáúăőáúßó áÇóÔóŃöíúßó áóßó – labbayka_Allahuma labbayka, labbayka laa şariyka laka labbayka, Inna_alhamda ua_an-na’mati laka ua_almulka laaşariyka laka. – Iată-mă, la porunca Ta, o, Dumnezeul meu, iată-mă! Iată-mă la porunca Ta, Tu Care nu ai parteneri. Numai Ţie ţi se cuvine toată închinarea şi toată slava şi numai a Ta este Stăpânirea, Tu, Cel care nu ai parteneri. » şi care marchează intrarea în stare de purificare numită « Ihraam» - stare în care se începe Al-Hajj şi Al-Oumra, care nu are absolut nicio legătură cu practicile idolatre de adorare ale lui Manaa.

Posibil greşeala să fie cauzată de faptul că arabii din Jaahiliia nu considerau că au împlinit Pelerinajul la Casă dacă nu o vizitau şi pe Manaa, pentru care făceau sacrificii şi în faţa căreia se închinau cu împreună toată familia şi neamurile lor, după cum explică Al-Kalbii în lucrarea sa numită «Cartea idolilor».

6. «al-Muşallal - ÇáúăőÔóářóá »– este o zonă de pe litoralul malul Mării Roşii, în apropiere de Qudayd, cuprinsă între Mecca şi Medina.

7. «Manaa - ăóäóÇÉ» sau «Manat» - idol al arabilor din vremea «Jaahiliia» sau «vremea ignoranței», unul dintre idolii de prim rang din Mecca, considerată a fi zeiţa destinului şi nevasta lui Hubal - zeul războinic al ploii şi al jocurilor de noroc. Manaa a fost adorată şi de nabateenii din Petra. Ea a fost omoloaga zeiţei Nemesis a grecilor. Ambii idoli, şi Manaa şi Hubal, aveau ridicate altarele lor, care au fost distruse din ordinul Profetului (saas).

8. «Iisaaf – ÇíÓÇÝ» – un idol al arabilor din vremea Jaahiliia, despre care se spune că a fost un bărbat care a fost transformat în piatră.

9. «Naayla - äÇíáÉ» – idol al arabilor, din vremea Jaahiliia, replica feminină a lui Iisaaf.