PDA

View Full Version : Du'aa' qunuut



yvette
03-24-2013, 03:30 PM
Du'aa' qunuut

Ce însemană «qunuut» (ÞõäõæÊ)

– a. ad litteram înseamnă «supunere, smerenie, devoţiune » sau « a sta în poziţie de drepţi». care este similar sensului din limba română a expresiei « a sta în poziţie de drepţi» şi presupune «a sta nemişcat şi a aştepta porunca unei autorităţi, pentru a executa întocmai un ordin primit»
Aşadar, unul dintre sensurile cuvântului «qunuut» este «a sta în picioare aşteptând supus îndurarea sau porunca lui Allah (swt)»

b. In sens secundar, înseamnă « o invocaţie specială - du’aa' » făcută în anumite rugăciuni, stând în poziţie verticală.

Ce spune Sunna despre du'aa' qunut?

Este Sunna să se facă «qunuut» în «As-Salaatu_lUitr - ÇáÕóáÇóÉõ ÇáæöÊúÑ », în tot timpul anului.

Imam Ahmad, At-Tirmidzii şi Abuu Daaud au colecţionat un hadith de la Al-Hasan Ibn Aaliy în care acesta a relatat:
„ Rasuul_Allah (saas) m-a învăţat să spun următoarele cuvinte atunci când împlinesc Salaatu_lUitr: «O, Allah, alătură-mă celor pe care Tu i-ai călăuzit şi i-ai întărit; ia-mă sub ocrotirea Ta alături de cei pe care Tu îi ocroteşti, binecuvântează-mă prin ceea ce Tu mi-ai dăruit, apără-mă de răul pe care Tu mi l-ai orânduit. Tu eşti Cel care porunceşte şi nimeni nu îţi poate porunci; şi nimeni dintre cei cărora Tu le-ai promis Indurarea Ta nu vor fi dintre cei umiliţi; şi niciunul dintre cei care pe care Tu îl consideri dușman nu va avea parte de victorie. Tu eşti Domnul nostru Cel Binecuvântat şi Preaslăvit.».”


In Şcoala Maalikii (ãóÇáößöí), «qunuut» se face în a doua rak’a din «As-Salaatu_s-subh -ÇáÕóáÇóÉõ ÇáÕõÈúÍ» înainte sau după plecăciune (rukuu’ - ÇáÑßæÚ).

Cei care urmează Şcoala Maalikii rostesc în «qunuut» următoarele cuvinte:« O, Allah, Numai la Tine căutăm ajutor şi iertare, şi numai în Tine credem, şi numai Ţie îţi mulţumim pentru toate binefacerile. Noi îţi suntem Ţie mulţumitori şi nu suntem dintre cei nerecunoscători şi numai Ţie îţi suntem supuşi şi ne lepădăm de tot ceea ce se dezice de Tine. O, Allah, numai pe Tine te adorăm, numai Ţie ne închinăm şi numai Ţie ne prosternăm. Noi numai pe Calea Ta luptăm şi ne străduim. Noi sperăm numai la Mila Ta şi ne temem de aspra pedeapsă a Ta, căci, pedeapsa Ta îi împresoară pe necredincioşi.»

Şeicul Abdurahman Ibn Yuusuf (sunnit) explică astfel modul de împlinire al «qunuut -ului», în timpul «As-Salaatu_lUitr»:
„ ... In a treia rak’a, după ce se recită sura adiţională după recitarea surei Al-Faatiha (ÇáÝÇÊÍÉ), ridicaţi mâinile la nivelul urechilor, spuneţi «Allahu_Akbar», apoi coborâţi mâinile şi le împreunaţi peste corp, aşa cum faceţi de obicei în rugăciune. Apoi, este necesar (uajib) să se facă qunuut, aşadar, recitaţi cuvintele următoare:

«Çóááøåõãøó ÅöäøóÇ äóÓÜúÊóÚÜöíúäõßó æóäóÓúÊóÛÜúÝöÑõßó æóäõÄúãöäõ Èößö æóäõËúäöíú Úóáóíúßó ÇáúÎóíúÑó¡ æóäóÔúßõÑõ ¡ æóáÇó äóßúÝõÑõßó¡ æó äóÎúáóÚõ æó äóÊõÑõßó ãóäú íóÝúÌõÑõßó¡ Çóááøåõãøó ÅöíøóÇßó äóÚúÈõÏõ æóáóßó äõÕóáøöíú æóäóÓúÌõÏõ æóÅöáóíúßó äóÓúÚóì æóäóÍúÝöÏõ æóäóÎúÔóì ÚóÐóÇÈóßó æóäóÑúÌõæú ÑóÍúãóÊÜóßó Åöäøó ÚóÐóÇÈóßó ÇáúÌöÏøó ÈöÇáúßõÝøóÇÑö ãõáúÍöÞñ »
care înseamnă: «O, Allah, Ţie îţi cer ajutor şi Ţie îţi cer iertare. In Tine cred, pe Tine te slăvesc pentru toate binefacerile şi Ţie îţi mulțumesc şi mă dezic şi mă îndepărtez de tot ceea ce înseamnă nesupunere faţă de Tine. O, Allah, numai Ţie îţi datorăm închinare şi rugăciunile noastre numai către Tine le îndreptăm şi numai în Faţa Ta ne prosternăm şi cu ardoare grăbim spre Tine, şi de pedeapsa Ta cea aspră ne temem şi sperăm la Indurarea Ta, căci, cu siguranţă, teribila Ta pedeapsă se va abate asupra celor necredincioşi.» - Allahumma Innaa nasta’inuka ua_nastaghfiruka ua_nu'uminu biki ua_nuthniy ‘alayka_alkhayr ua_naşkuru, ua_laa nakfuruka, ua_nakhla’u ua_naturuka min yafjuruka. Allahumma Iiiaaka na’budu ua_laka nusalliy ua_nasjudu ua_Ilayka nas’a ua_nahfidu ua_nakhşiy ‘adzaabaka ua_narjuu Inna aadzaabaka_aljidda bi-lkuffaari mulhiq.
Până ce veţi învăţa pe de rost aceste cuvinte ale acestei du’aa', care sunt Sunna, pentru qunuut-ul din As-Salaatu_lUitr puteţi spune doar: «- Çááåã ÇÛÝÑ áí – O, Allah, iartă-mă!- Allahumma_aghfir_liy » sau «- Çááåã ÇåÏäí – O, Allah, călăuzeşte-mă! - Allahumma_ahdiniy » de trei ori.”