PDA

View Full Version : Sura Al-Baqara - după Ibn Kathir - VERSET 186



yvette
04-02-2013, 11:16 PM
VERSETUL 186
Şi dacă te vor întreba robii Mei despre Mine, [spune-le] Eu sunt aproape, răspund rugii celor care Mă cheamă, atunci când Mă cheamă, dar şi ei să-Mi răspundă şi să creadă în Mine. Poate că ei vor fi bine călăuziţi!


1. Allah (swt) îi aude pe cei care Il invocă
Imam Ahmad a relatat că Abuu Muusa Al-Aş’arii a zis:
„ Eram alături de Rasuul_Allah (saas) în timpul unei lupte la care luam parte şi de câte ori urcam pe vreun deal sau coboram pe vreo vale, spuneam «Allahu_Akbar» ridicând tonul vocii noastre. Profetul (saas) s-a apropiat de noi şi a zis:
- O, voi oameni, fiţi cu milă faţă de voi înşivă*, căci voi nu chemaţi pe un surd sau pe vreunul absent, ci pe Cel Care Aude totul şi Vede totul. Cel pe Care voi Îl chemaţi este mai aproape de voi decât spinarea animalului pe care călăriţi. O, Abdulah bin Qays* te voi învăţa o declaraţie care este o comoară a Paradisului: «Nu există nici forţă şi nici putere în afară de Allah! - áóÇ Íóćúáó ćóáóÇ ŢőćřóÉó ĹöářóÇ ČöÇááĺ»”.

Acest hadith a fost colecţionat în «as-Sahiihayn», iar Abuu Daaud, An-Nasa’ii, At-Tirmidzii şi Ibn Majaah au colecţionat acest hadith în variante similare.

Imam Ahmad a mai consemnat că Anas a relatat:
„ Profetul (saas) a zis: «Allah Cel Preaînalt a spus: «Sunt aşa cum cred robii Mei că sunt şi sunt de fiecare dată alături de cei care Mă cheamă. - íóŢőćáő Çááĺő ĘóÚóÇáě ĂóäóÇ ÚöäúĎó Ůóäřö ÚóČúĎöí Čöí ćóĂóäóÇ ăóÚóĺő ĹöĐóÇ ĎóÚóÇäöí »”


2. Allah (swt) acceptă suplicaţiile
Tot de la Imam Ahmad ne-a parvenit un hadith relatat de Abuu Sa’iid care a spus că l-a auzit pe Rasuul_Allah (saas) zicând:
„ - Oricărui musulman care cere lui Allah (swt) ceva care nu constituie un păcat şi nici nu presupune ruperea relaţiilor de sânge, El (swt) îi garantează trei feluri de a-i împlini invocaţia: fie îi va răspunde doleanţei sale în această lume, fie că i-o va împlini în Viaţa de Apoi, fie că îl va apăra de un rău similar ca intensitate care putea să i se întâmple.
Oamenii au întrebat:
- Şi dacă facem mai multe invocaţii?
Profetul (saas) a răspuns:
- Çááĺő ĂóßúËóŃ - (Atunci va fi) mai mult de la Allah (swt)! ”

‘Abdullah, fiul Imamului Ahmad, a consemnat că Oubaada bin As-Saamit (ÚőČóÇĎóÉ Čúä ÇáŐřóÇăöĘ) a relatat:
„ Profetul (saas) a spus: «Nu există pe faţa pământului vreun musulman care atunci când cere ceva lui Allah (swt), şi nu se referă la ceva care să însemne ruperea relaţiilor de sânge, Allah (swt) să nu îi împlinească acea dorinţă ori să nu îl apere de vreun rău similar ca intensitate.»”

Acest hadith a fost colecţionat de At-Tirmidzii.

Imam Maalik a consemnat că Abuu Hurayra (ra) a relatat că Trimisul lui Allah (saas) a zis:
„ - Orice suplicaţie va fi acceptată dacă acela care o face nu devine nerăbdător spunând: «Am cerut, dar nu mi s-a primit.»”
Acest hadith este colecţionat în «as-Sahiihayn» de la Maalik şi acesta este aranjamentul lui Al-Bukhaarii.

Muslim a colecţionat varianta:
„ Profetul (saas) a spus:
- Suplicaţiile (du’aaᶝ) robului vor fi acceptate dacă acela nu cere ceva care să presupună comiterea unui păcat ori ruperea relaţiilor de sânge şi nu devine superficial.
A fost întrebat:
- O, Trimisul lui Allah, ce înseamnă «să devină superficial»?
El a răspuns:
- Acela va zice: «Am cerut, am tot cerut, dar văd că suplicaţiile mele nu au fost auzite.» Atunci acela îşi va pierde interesul pentru invocaţii şi va renunţa să mai ceară ceva lui Allah (swt).”


3.Cele trei feluri de persoane ale căror suplicaţii nu vor fi respinse

In «Musnad-ul» lui Imam Ahmad şi în «Sunan-ul» lui At-Tirmidzii şi în cel al lui Ibn Majaah este consemnat un hadith de la Abuu Hurayra(ra), care a relatat că Rasuul_Allah (saas) a zis:
„ - La trei feluri de persoane nu li se vor respinge suplicaţiile: conducătorului cel drept, celui care posteşte până ce întrerupe postul şi celui asuprit. Allah (swt) îi va ridica deasupra norilor în Ziua Invierii şi porţile Raiului se vor deschide pentru ei, iar Allah (swt) va zice: «Prin Harul Meu, voi împlini ceea ce aţi cerut, chiar dacă a trecut o vreme.».”

Nota bene:
Profetul (saas) se referea la faptul că ei comiteau o impoliteţe, desigur, neintenţionată strigând numele lui Allah (swt) în acel fel.
Este prenumele lui Abuu Muusa Al-Aş’arii
pentru cei care nu ştiu arabă «Nu există nici forţă şi nici putere în afară de Allah! - áóÇ Íóćúáó ćóáóÇ ŢőćřóÉó ĹöářóÇ ČöÇááĺ» se pronunţă aproximativ: "laa haula wa la quata ila bi-llah"