PDA

View Full Version : intrebare



Anna
06-11-2006, 09:55 PM
un frate de al nostru are o sora care invata in germania si intr-o zi a venit un doctor din maroc care lucreaza acolo si a spus fetei ca o vrea de sotie.Ea a acceptat ,dar marocanul are o sotie in varsta din Germania cu care s-a casatorit doar pentr a lua cetatenie.
Intr-o zi a venit el si cu 3 oameni (barbati) si i-a spus ei ca unul e un sheick si 2 sunt martori si sheickul a intrebat-o pe fata asa:"Il vrei pe X de sot?" si la fel si pe el"O vrei pe Y de sotie?" si fiecare au raspuns afirmativ.Dupa un timp(cateva luni) ea a simtit ca e ceva in neregula si a plecat la casa ei.El a sunat dupa ea ca o vrea inapoi si sa vina inapoi nestiind de ce a plekat ,ea i-a spus ca a plekat ca nu semnase nici o act in privinta casatoriei ...(la casatorie lor ,tot s-a petrecut verbal nu s-a semnat nimika nu s-a hotarat nimika decat au raspuns la sg intrebare)si el nu i-a dat nici mahr nici nimika si a spus ca nu poate sa faca acte deloc pentru ca daca a facut intra la puscarie.
El vrea sa stie daca poate sa o ia inapoi si daca acea casatorie a fost legala .

suleiman
06-11-2006, 10:11 PM
ALLAHU A'LAM :

Aceasta casatorie nu este admisa din punct de vedere religios pentru ca :

1- O femeie "virgina" adica la prima ei casatorie nu are voie sa se casatoreasca fara acordul tatului ei , daca el e in viata , chiar daca se aduna tot pamantul impotriva lui , atata vreme cat respecta el Islamul . Daca nu e in viata , sau nu e in stare religioasa buna atunci fratele ei mare sau bunicul ei sau unchiul ei patern.
Profetul a zis "Nu este o casatorie fara tutore" .

2- O casatorie fara zestra nu se accepta , macar "10 versete din Quran"

3- O casatorie trebuie anuntata pentru ca Profetul a zis :
"Faceti logodna in secreti si anuntati la casatorie" .
Ce a fost intre ei a fost , si nu are decat sa se intoarca la ALLAH si sa ceara iertarea Lui ca a facut un pacat fara sa aiba stiinta .


( in caz de casatorie , unii zic ca nu e important sa fie ceva scris , ajunge cuvantul . Noi scriem ca sa respectam cuvantul dat femeilor la intocmirea actului de casatorie si sa protejam drepturile femeilor in caz de divort sau de sarcina )

imanikka
06-11-2006, 10:39 PM
un frate de al nostru are o sora care invata in germania si intr-o zi a venit un doctor din maroc care lucreaza acolo si a spus fetei ca o vrea de sotie.Ea a acceptat ,dar marocanul are o sotie in varsta din Germania cu care s-a casatorit doar pentr a lua cetatenie.
Intr-o zi a venit el si cu 3 oameni (barbati) si i-a spus ei ca unul e un sheick si 2 sunt martori si sheickul a intrebat-o pe fata asa:"Il vrei pe X de sot?" si la fel si pe el"O vrei pe Y de sotie?" si fiecare au raspuns afirmativ.Dupa un timp(cateva luni) ea a simtit ca e ceva in neregula si a plecat la casa ei.El a sunat dupa ea ca o vrea inapoi si sa vina inapoi nestiind de ce a plekat ,ea i-a spus ca a plekat ca nu semnase nici o act in privinta casatoriei ...(la casatorie lor ,tot s-a petrecut verbal nu s-a semnat nimika nu s-a hotarat nimika decat au raspuns la sg intrebare)si el nu i-a dat nici mahr nici nimika si a spus ca nu poate sa faca acte deloc pentru ca daca a facut intra la puscarie.
El vrea sa stie daca poate sa o ia inapoi si daca acea casatorie a fost legala .

Cine vrea sa stie daca o poate lua inapoi? Cel cu care s-a casatorit sau fata respectiva?:mad:
Dar ce fel de casatorie e asta? :D Ca la siiti , contrac pe o luna :D
Dar nu inteleg fata nu are habar ce e aia casatorie , sau a inchis ochii?
Allah barik fikum

Anna
06-11-2006, 11:00 PM
multumesc frumos pentru informatii....le-am transmis:D
iman habibti nici eu nu stiu ce a gandit ea....
nu sunt shiiti sunt sunniti:D:D:D
si da el("sotul")vrea sa o ia inapoi ca doar e sotia lui si de asta iar nu stia ce sa faca ...sa se intoarca ..?!

gabriela guettat
06-11-2006, 11:57 PM
Acum pentru ca nu mai esti domnisoara,si in premiza ca EA VREA SA SE INTORCA LA EL,acum nu mai e nevoie de consintamantul tatalui,au nevoie de martori,de zestre data femei i trebuie sa faca casatoria!
ALLAH swt,inshallah iarta,ignoranta,uitarea si faptele nevoite.

Mariyah
06-12-2006, 11:18 PM
O femeie "virgina" adica la prima ei casatorie nu are voie sa se casatoreasca fara acordul tatului ei , daca el e in viata , chiar daca se aduna tot pamantul impotriva lui , atata vreme cat respecta el Islamul . Daca nu e in viata , sau nu e in stare religioasa buna atunci fratele ei mare sau bunicul ei sau unchiul ei patern.
Profetul a zis "Nu este o casatorie fara tutore" .


Am o intrebare:
si daca fata este crestina mai e nevoie de acordul tatalui ei care si el la randul lui este crestin si nu da 2 bani pe religia islamica ?

Saira
06-12-2006, 11:20 PM
Am o intrebare:
si daca fata este crestina mai e nevoie de acordul tatalui ei care si el la randul lui este crestin si nu da 2 bani pe religia islamica ?

Eu stiam ca daca fata este crestina,nu are nevoie de acordul tatului el (acesta fiind de asemenea crestin),insa are nevoie de un tutore musulman.
daca gresesc sa ma ierte Allah.

amal
06-12-2006, 11:21 PM
da cum adica el a facut casatorie "doar pt cetatenie"? ce casatorie mai e si asta din punct de vedere islamic? daca-i sunnit..
acuma inteleg si eu ca sant greutati si si-a dorit sa ramana in Germania, dar asta deja e casatorie "din interes", nu islamica.

nu vad cum poate fi protejata sau sa primeasca drepturile ei cea de-a doua nevasta din moment ce statutul casatoriei lor nu va fi legal, si din moment ce el ascunde casatoria fata de prima, pt ca altfel risca sa faca inchisoare.
parerea mea este sa raman cu prima, asta a vrut , cetatenie, asta sa primeasca. .

Mariyah
06-12-2006, 11:23 PM
Eu stiam ca daca fata este crestina,nu are nevoie de acordul tatului el (acesta fiind de asemenea crestin),insa are nevoie de un tutore musulman.
daca gresesc sa ma ierte Allah

pai si daca nu are tutore musulman?

Saira
06-12-2006, 11:27 PM
pai si daca nu are tutore musulman?

Eu asa stiam...daca ai nevoie de mai multe informatii,cred ca poti intreba la moschee (am inteles ca esti in Bucuresti).
Dar cred ca trebuie sa faci rost de o persoana de incredere si care sa fie de religie islamica pt a fi tutorele tau.

Mariyah
06-12-2006, 11:34 PM
Eu asa stiam...daca ai nevoie de mai multe informatii,cred ca poti intreba la moschee (am inteles ca esti in Bucuresti).
Dar cred ca trebuie sa faci rost de o persoana de incredere si care sa fie de religie islamica pt a fi tutorele tau

aha....iti si imaginezi ce iubita sunt eu de musulmani .Nici nu ma cunosteau si deja il compatimau pe prietenul meu "ce ? e crestina? Allah o sa te bata .......nu o sa se converteasca in veci"
in fine, o sa ma interesez la moschee.

amal
06-12-2006, 11:36 PM
are nevoie de tutore, dar nu stiu daca musulman sau crestin, avand in vedere ca ea e crestina...dar tutorele e obligatoriu, ca sa reprezinte drepturile ei, e "vocea" ei la casatorie...

tatal ei chiar daca nu este de acord, nu conteaza, pt ca nefiind musulman dezacordul lui e clar din cauza religiei islamice...

la moschee totusi imamul sau macar un om a avea bun simt sa explice...cel care comenteaza sau isi da cu parerea despre o persoana, e doar un simplu om si greseste, insa cand e vorba de ceva religios,daca este corect sau nu, e obligatia lor ca musulmani sa explice...daca au frica de Dumnezeu.

suleiman
06-12-2006, 11:40 PM
bebe_amour , pe ce te-ai bazat draga mea ? :)

Profetul صلى الله عليه وسلم a zis : Nu este tutore necredincios pentru un credincios si nu este tutore credincios pentru unu credincios .

Asa ca o crestina are doua variante :
1- Dupa majoritatea invatorilor musulman , si asta este cel corect , sa aiba un tutore crestin ca si ea , si trebuie sa fie tatal ei , altfel nu se face casatoria .
2- Dupa unele spuse de Abu-Hanifa , o femeie poate sa se marite daca nu are tutore , dar mai bine sa aiba .
Si indiferent ce alege respectiva , trebuie sa fie crestin ca si ea .

Iara daca tatal ei este musulman , atunci nu are voie sa fie tutorele ei , si ea isi alege un crestin ca si ea .

amal
06-12-2006, 11:44 PM
:smile308: ce??????????????????????????????????????????/
nu ai gresit cumva?

daca ea e crestina si tatal ei e crestin, si el nu e de acord cu casatoria, cum adica nu se face casatoria daca tatal nu e tutorele ei la nunta?

Mariyah
06-12-2006, 11:44 PM
off...si mai zicea cineva ca islamul e simplu!
pana la urma tutorele ala poate fi un prieten apropiat ? conteaza ca e ateu?

suleiman
06-12-2006, 11:46 PM
Acest lucru este valabil si pentru o musulmanca .

Pana la urma , daca un parinte nu este deacord , in ziua de azi , se face casatoria in tarile urmatoare :Egipt , Liban , Siria , Turcuia , adica tarile unde guvernul se ia dupa Abu-Hanifa .
La fel si in romania , se face casatoria fara acordul tatului , dar un tutore este obligatoriu si trebuie sa fie de religia fetei .

amal
06-12-2006, 11:46 PM
:D ateu...pai chiar ateu nu stiu...oricum trebuie sa fie o persoana de incredere.

Mariyah
06-12-2006, 11:49 PM
nu prea cred asta
pe mine un imam vroia sa ma casatoreasca rapid chiar si dupa ce i -am povestit de parerea tatalui meu despre islam si nu mi-a zis nimic de tutore.

amal
06-12-2006, 11:54 PM
ba da, tutore trebuie, el prezinta cererile tale la casatorie; zestrea si conditiile tale.
eu stiu ca daca tatal crestin nu e de acord cu casatoria fetei crestine, nu conteaza, se face casatoria in prezenta imamului, tutorelui si a 2 martori.
pana la urma si daca ea e musulmanca si tatal nu e de acord, fara un motiv anume adica din "incapatinare" sau pt ca vrea ca fata lui sa ramana necasatorita, daca sotul ei e un bun musulman, se iubesc , etc, se face casatoria in prezenta imamului, tutorelui fetei si a celor 2 martori.

asa stiu eu...oricum trebuie tutore.

huda_alrahim
06-13-2006, 12:09 AM
off...si mai zicea cineva ca islamul e simplu!
pana la urma tutorele ala poate fi un prieten apropiat ? conteaza ca e ateu?

La lectia de Islam am auzit ca tutorele este bine sa fie totusi cineva apropiat de fata...ca este mai bine sa fie apropiat caci ii este mai usor si este mai preocupat de binele fetei. Si acum aud prima data ca tutorele poate sa fie si de alta religie..tot acolo am auzit ca daca tatal fetei este crestin, tutorele trebuie sa fie musulman, pe de o parte pt ca el cunoaste drepturile si obligatiile mirilor si pe alta, un crestin se impotriveste religiei.... Eram foarte interesata de subiect :smile16:

suleiman
06-13-2006, 12:15 AM
La lectia de Islam am auzit ca tutorele este bine sa fie totusi cineva apropiat de fata...ca este mai bine sa fie apropiat caci ii este mai usor si este mai preocupat de binele fetei. Si acum aud prima data ca tutorele poate sa fie si de alta religie..tot acolo am auzit ca daca tatal fetei este crestin, tutorele trebuie sa fie musulman, pe de o parte pt ca el cunoaste drepturile si obligatiile mirilor si pe alta, un crestin se impotriveste religiei.... Eram foarte interesata de subiect :smile16:

Draga , mai verifica te rog ce ai auzit .

Chiar daca tot pamantul se aduna si iti zice un lucru si profetul iti zice altul te duci dupa profet .

Profetul صلى الله عليه وسلم a zis : Nu este tutore necredincios pentru un credincios si nu este tutore credincios pentru unu credincios .

suleiman
06-13-2006, 12:16 AM
nu prea cred asta
pe mine un imam vroia sa ma casatoreasca rapid chiar si dupa ce i -am povestit de parerea tatalui meu despre islam si nu mi-a zis nimic de tutore.


Daca nu crezi , de ce mai intrebi ?
Fa ce vrei .

amal
06-13-2006, 12:29 AM
i i i i...se pare ca am eu o parere prea buna despre musulmani, mai bine zis despre islam...fa ce vrei...auzi...

suleiman
06-13-2006, 12:33 AM
Draga amal .

Din respect fata de cel care ti-a raspuns la intrebare , sa nu spui "nu cred" . Eu nu sunt mincinos .

Mariyah
06-13-2006, 12:46 AM
Eu nu sunt mincinos .

o sa te credem pe cuvant, alta alternativa nu avem!

amal
06-13-2006, 12:52 AM
Draga amal .

Din respect fata de cel care ti-a raspuns la intrebare , sa nu spui "nu cred" . Eu nu sunt mincinos .

unde am zis eu "nu cred?" si nu am pus nici o intrebare pt tine...decat cea referitoare la tutore.
mincinos..orice barbat minte la un moment dat...da sau nu?mai ales pe o femeie:)

si de ce esti asa sensibil azi? ai PMS?:D

suleiman
06-13-2006, 01:22 AM
Sa ma repet :

Tatal = Tutorele

Nu este vorba despre doua persoane diferite .

La intocmirea actului de casatorie , trebuie sa fie un tutore , adica un barbat din partea fetei .
Acesta in mod normal este tatal .

Daca tatal fetei nu poate sa fie prezent atuni este inlocuit cu un alt barbat , acesta care il inlocuieste pa tatal fetei se numeste tutore .

Motivele :
1- Tatal are religia deferita decat o are fata .
2- Tatal este mort .
3- Tatal este la spital de psihiatrie , sau are o boala mintala / cronica ,care face prezenta lui la casatorie imposibila .
4- Tatal nu este deacord cu ginerele sau , din motiv ne-islamic , adica este rau , are fixatii , sau altele , in acest caz "Judecatorul" musulman , il inlocuieste daca fata este musulmanca , in caz contrar se cere un barbat tutore pentru fata ca sa fie in locul tatului ei .
In mod normal , acela este :
1-Bunicul patern.
2- Unchiul patern
3- Fratele
4- Fiul (daca respectiva are un fiu si sotul ei este mort sau ea este divortata , atunci fiul ei este tutorele ei)

Sper ca de data asta m-am facut inteles .

Cer scuze de la "nazirah" si "amal" daca am fost cumva rau sau arogant sau nepasator sau ....(ce adjective mai gasiti si voi :D )

gabriela guettat
06-13-2006, 01:32 AM
Si acum cu explicatiile date deSuleiman,totul este mai mult decat clar pe cand inshallah "NUNTA"Anamaria?



:smile06: :smile06: Oricum iti uram CASA DE PIATRA SI SA FITI FERICITI!!!!!!:smile06: :smile06:

diamond
06-13-2006, 02:33 AM
Motivele :
1- Tatal are religia deferita decat o are fata .
2- Tatal este mort .
3- Tatal este la spital de psihiatrie , sau are o boala mintala / cronica ,care face prezenta lui la casatorie imposibila .
4- Tatal nu este deacord cu ginerele sau , din motiv ne-islamic , adica este rau , are fixatii , sau altele , in acest caz "Judecatorul" musulman , il inlocuieste daca fata este musulmanca , in caz contrar se cere un barbat tutore pentru fata ca sa fie in locul tatului ei .
In mod normal , acela este :
1-Bunicul patern.
2- Unchiul patern
3- Fratele
4- Fiul (daca respectiva are un fiu si sotul ei este mort sau ea este divortata , atunci fiul ei este tutorele ei)

astea fac parte din dreptul Islamic?

genan
06-13-2006, 02:59 AM
il poti numi dreptul femeii prevazut de legea islamica.

Saira
06-13-2006, 10:02 AM
bebe_amour , pe ce te-ai bazat draga mea ? :)

Profetul صلى الله عليه وسلم a zis : Nu este tutore necredincios pentru un credincios si nu este tutore credincios pentru unu credincios .

Asa ca o crestina are doua variante :
1- Dupa majoritatea invatorilor musulman , si asta este cel corect , sa aiba un tutore crestin ca si ea , si trebuie sa fie tatal ei , altfel nu se face casatoria .
2- Dupa unele spuse de Abu-Hanifa , o femeie poate sa se marite daca nu are tutore , dar mai bine sa aiba .
Si indiferent ce alege respectiva , trebuie sa fie crestin ca si ea .

Iara daca tatal ei este musulman , atunci nu are voie sa fie tutorele ei , si ea isi alege un crestin ca si ea .

Am auzit si eu acelasi lucru ca huda alrahim....de fapt am citit asta de la o lectie de islam....la care era si un imam...deci ce vina am eu?el nu ne-a adus hadithul dat de tine,insa fiind totusi un imam,m-am gandit ca stie el ce zice.sorry,my mistake :smile308:

batool391
06-13-2006, 10:58 AM
Ce este un wali? Este protector, prieten, suporter si o reprezinta pe femeie la casatorie.
Cine are nevoie de wali? Doar femeile, insa daca o femeie a mai fost casatorita se poate reprezenta ea insasi. Motivul ptr care o femeie are nevoie de reprezentant e ca ea nu se poate intalni cu barbatii non mahram , este o forma de protectie ptr femei, el e asemenea unui ecran protector, care negociaza ptr ea insa femeia are ultimul cuvant. Nici o casatorie nu este valida daca femeia este virgina si nu are wali.
Profetul saws a spus ,, cand o femeie se casatoreste fara permisiunea tutorelui ei , atunci casatoria nu este valida, nu este valida, nu este valida.,, Daca femeia nu are rude masculine care sa/i poata fi tutori atunci imamul din localitatea cea mai apropiata devine reprezentantul sau.

suleiman
06-13-2006, 11:17 AM
Corect batool.
Corectez un lucru (imam) , ca acest cuvant inseamna altceva decat cel folosit in romana .
Ma rog , omul de religie , judecatorul , sau ea poate sa aleaga un barbat cunoscut cu credinta .

sa subliniati din ce a zis batool :
-ca ultimul cuvant il da ea .


De stiut , ca daca o femeie este vaduva , sau divortata , atunci puterea tutorele este slaba , adica doar ea hotaraste ce vrea si tutorele trasmite doar ce a zis ea .

Anna
06-13-2006, 02:47 PM
m-ati pus pe ganduri in privinta casatoriei mele...
eu am avut tutore musulman ca si mine ...tata e crestin...
si nu am cerut acordul tatalui meu...asta inseamna ca a mea casatorie nu e valabila?????
:confused: :confused: :confused:

batool391
06-13-2006, 05:22 PM
Este valabila casatoria ta Anna. Deci nu trebuie sa/ti faci griji

Anna
06-13-2006, 05:34 PM
shoukran habibti...
ma cam speriasem asa un picut...ca m-am incurcat de tot cu tata si tutorele si acord si dezacord...
mi se puse inima la loc acuma...
shoukran

suleiman
06-13-2006, 06:09 PM
unu din doua :smile308:
Sau eu nu stiu romana , sau voi v-ati uitat limba voastra :mad:

Am zis


Motivele :
1- Tatal are religia deferita decat o are fata .


Asa ca anna , poti sa traiesti cu sotul tau linistita ,9din acest punct de vedere ) :p

daniela_muslimah
06-13-2006, 06:43 PM
Profetul صلى الله عليه وسلم a zis : Nu este tutore necredincios pentru un credincios si nu este tutore credincios pentru unu credincios .




Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!...

Admin, ai vrut sa zici:
Nu este tutore necredincios pentru un credincios si nu este tutore credincios pentru unul necredincios. (nu te supara ca intreb)

:confused:

Daca am inteles bine..

la casatoria mea, tatal meu sau fratele meu nu-mi pot fi tutori, nu?
(sunt singura din familia mea care are ca religie Islamul)

si cum fac?

aleg un musulman sa ma reprezinte?

iar daca tatal / fratele sau altcineva s-ar opune casatoriei
trebuie sa aiba motive intemeiate, nu?

Ma'a Alssalama!

suleiman
06-13-2006, 07:07 PM
Din moment ce tatal tau nu are religia ta , adica nu este musulman , nu mai are nici o putere asupra ta .
Ti tii legatura cu el , pentru ca e tatal tau , si ai grija de el si il ajuti la nevoie dar in limita credintei.

Cand te mariti , judecatorul sau cel care scrie actul de casatorie iti devine tutore .
Daca nu , atunci iti alegi un musulman de incredere , barbat despre care musulmanii marturisesc ca este credincios :
1-Nu pacatuieste (bea , porc , curvarie ....)
2-Adult
3-Se roaga (pentru ca cel care nu se roaga , nu este musulman chiar daca face tot islamul ).

La fel trebuie sa fie si martorul .

Saira
06-13-2006, 08:38 PM
Si pana la urma de ce m-ai certat admin?nu acelasi lucru l-am spus si eu?ca tatal crestin nu are dreptul de a fi tutorele fiicei sale musulmane,ca acesteia ii trebuie tutore musulman?
m-ai avertizat pe nedrpt,zau asa!:smile308: :smile308: :smile308: ca eu n-am dat hadithul?scuze,nu-l aveam...dar ideea ramane aceeasi!:smile19:

suleiman
06-13-2006, 09:21 PM
Si pana la urma de ce m-ai certat admin?nu acelasi lucru l-am spus si eu?ca tatal crestin nu are dreptul de a fi tutorele fiicei sale musulmane,ca acesteia ii trebuie tutore musulman?
m-ai avertizat pe nedrpt,zau asa!:smile308: :smile308: :smile308: ca eu n-am dat hadithul?scuze,nu-l aveam...dar ideea ramane aceeasi!:smile19:z

Nu te-am certat :smile308:
Fetelor , aveti ceva cu mine ?
In ultima vreme toata lumea imi spune ca de ce o cert ...Nu cert pe nimeni :(

Saira
06-13-2006, 09:29 PM
z

Nu te-am certat :smile308:
Fetelor , aveti ceva cu mine ?
In ultima vreme toata lumea imi spune ca de ce o cert ...Nu cert pe nimeni :(

Eu una n-am nimic cu tine,dar cred ca nu mi-ai inteles postarile,de-asta mi-ai atras atentia....altfel a ce suna "bebe_amour,pe ce te-ai bazat draga mea?"

imanikka
06-13-2006, 09:48 PM
:D :D Aici mai ceva decat la topicul cu glume si snoave. :smile16: :smile16:
Bebika mie mi se pare ca adminul este asa de bun sa nici o musca nu atinge , asa ca nu te supara:D :p

Saira
06-13-2006, 10:02 PM
:D :D Aici mai ceva decat la topicul cu glume si snoave. :smile16: :smile16:
Bebika mie mi se pare ca adminul este asa de bun sa nici o musca nu atinge , asa ca nu te supara:D :p

nu m-am suparat si nici nu ma supar habibty...dar nu vreau ca admin sa fie suparat pe mine cum ca eu as fi afirmat bazaconii.cand dau cu bata in balta,accept si o bataie daca merit...dar cand nu...:D :D

dar hai sa nu mai vb despre asta,ce a fost,a fost...ne departam de subiect si n-are rost.

Anna
06-14-2006, 04:03 PM
hehehehhee la ce a derivat o discutie despre casatorie:)
mai oamenilor...sa il chem pe Mircea Radu???
sau pe Andreea Marin?:999: :999:

Saira
06-14-2006, 08:45 PM
hehehehhee la ce a derivat o discutie despre casatorie:)
mai oamenilor...sa il chem pe Mircea Radu???
sau pe Andreea Marin?:999: :999:

Pai Mircea Radu e cu "all u need is love" pamparam param.....s.a.
Andreea Marin e cu surprizele meru...ce sens au ei aici?:D :D :D

emilia
06-20-2006, 08:12 PM
Cine vrea sa stie daca o poate lua inapoi? Cel cu care s-a casatorit sau fata respectiva?:mad:
Dar ce fel de casatorie e asta? :D Ca la siiti , contrac pe o luna :D
Dar nu inteleg fata nu are habar ce e aia casatorie , sau a inchis ochii?
Allah barik fikum
dragele mele din cate stiu eu pe acest site sunt cam 90%de romance convertite la islam si vad ca mai toate face-ti o diferenta intre siiti si suniti,oare sotii vau dat aceste invataturi sa gandi-ti ca siiti sunt oile negre ale islamului?sau nu stiti ca este pacat sa face-ti diferenta,islamul inseamna pace cu toti suntem inainte de toate musulmanii ,uitati-va ce se intampla in iraq din cauza acestei diferente,se lupta intre ei ,si mai stiti ca suniti gandesc ca inaintea unui jidan trebuie mai bine omorat un siit,:salam:

Nadia
06-20-2006, 08:37 PM
dragele mele din cate stiu eu pe acest site sunt cam 90%de romance convertite la islam si vad ca mai toate face-ti o diferenta intre siiti si suniti,oare sotii vau dat aceste invataturi sa gandi-ti ca siiti sunt oile negre ale islamului?sau nu stiti ca este pacat sa face-ti diferenta,islamul inseamna pace cu toti suntem inainte de toate musulmanii ,uitati-va ce se intampla in iraq din cauza acestei diferente,se lupta intre ei ,si mai stiti ca suniti gandesc ca inaintea unui jidan trebuie mai bine omorat un siit,:salam:

...LOL...LOL...LOL...LOL...

amoodia
06-20-2006, 11:27 PM
dragele mele din cate stiu eu pe acest site sunt cam 90%de romance convertite la islam si vad ca mai toate face-ti o diferenta intre siiti si suniti,oare sotii vau dat aceste invataturi sa gandi-ti ca siiti sunt oile negre ale islamului?sau nu stiti ca este pacat sa face-ti diferenta,islamul inseamna pace cu toti suntem inainte de toate musulmanii ,uitati-va ce se intampla in iraq din cauza acestei diferente,se lupta intre ei ,si mai stiti ca suniti gandesc ca inaintea unui jidan trebuie mai bine omorat un siit,:salam:


nu-ti face probleme ca siitii gandesc mult mai rau decat sunii, iar asta ti-o spun pentru ca i-am auzit vorbind, nestiind ca eu inteleg araba.aaa si stiai ca am intalnit siiti care nu-mi strigau baiatul pe nume, pentru ca il cheama Omar?:D :D

gabriela guettat
06-21-2006, 01:43 PM
Emilia noi respectam decizia ta si tu sti ce e mai bine pentru tine!Ce este sigur,shiiti sunt MUSULMANI!
Ideile diferite,intre shiiti si sunniti,nu le discutam aici.
Deschidem un topic la ISLAM si vede acolo ce se pote face,aici era vorba de o intrebare pusa de ANAMARIA ,referitoare la tutuore!
Va pup:give_rose: si TREBUIE sa ne iubim intre noi :kuzya_01: cu "defectele si calitatile noastre"
O zi buna si binecuvantata :give_rose: tuturor!:give_rose:

aiscia
07-08-2006, 06:01 PM
ba da, tutore trebuie, el prezinta cererile tale la casatorie; zestrea si conditiile tale.
eu stiu ca daca tatal crestin nu e de acord cu casatoria fetei crestine, nu conteaza, se face casatoria in prezenta imamului, tutorelui si a 2 martori.
pana la urma si daca ea e musulmanca si tatal nu e de acord, fara un motiv anume adica din "incapatinare" sau pt ca vrea ca fata lui sa ramana necasatorita, daca sotul ei e un bun musulman, se iubesc , etc, se face casatoria in prezenta imamului, tutorelui fetei si a celor 2 martori.

asa stiu eu...oricum trebuie tutore.

EU NU AM AVUT NICI UN TUTORE...AM MERS CU SOTUL LA MOSCHEE SI ACOLO AU VENIT 2 FRATI( PE CARE EU PERSONAL NU II CUNOSTEAM) SI IMAMUL A FACUT CASATORIA.
X O VREI PE Y IN CASATORIE?
Y IL VREI PE X IN CASATORIE?
M-A INTREBAT CE VREAU DE LA EL CA DOTA,AM SPUS O SUMA MICA(;) ,,sa nu creada ca sunt necioplita de la inceput;) )
SI UITE ASA M-AM CASATORIT...OARE DE CE SE COMPLICA CATEODATA LUCRURILE?


SAU ACUM DUPA 4 ANI DE CASATORIE MI SE SPUNE CA NU E VALABILA CASATORIA NOASTRA?

Mariyah
07-08-2006, 07:43 PM
aiscia era-i crestina sau muslima cand ati facut casatoria?

aiscia
07-08-2006, 11:35 PM
inainte de a ne casatori am facu shahada,si am devernit muslim

aiscia
07-09-2006, 12:15 PM
Nazirah,aseara Nu Am Avut Mult Timp Ca Sa Iti Explic Cum A Fost Situatia La Mine.
Acum Patru Ani,cand L-am Cunoscut Pe Sotul Meu...
El S-a Dus La Moschee Si A Vb Cu Imamul Despre Casatoria Noastra...si Ne-am Programat Ptr Duminica...
Cand Am Ajuns Acolo,imamul Mi-a Vb Despre Islam Si M-a Intrebat Daca Doresc Sa Ma Convertesc...am Spus Shahada...si Dupa Cinci Minute Imamul A Chemat 2 Frati Ca Martori Si S.-a Facut Casatoria...nimeni Nu A Intrebat Daca Am Tutore Sau Nu,,,
Allah Stie Cel Mai Bine...
Deci Eram Devenita Muslim Cand M-am Casatorit..

amal
07-09-2006, 10:11 PM
din cate stiu eu, pt ca am pus si eu multe intrebari pe acest subiect, casatoria ta NU este valabila. eu am pus numeroase intrebari pe aceasta tema tocmai pt ca la inceput, cand am intrebat din curiozitate mi se raspundea evaziv sau primeam raspunsuri contradictorii.
s-au facut destul de multe casatorii "suspecte" si am vrut sa stiu clar ce spune islamul despre drepturile femeii la casatorie. e trist ca multor fete nu li se explica clar si se baga cu capul inainte in asemenea situatii.

dar intreaba un musulman care stie bine Quran, sunnah, etc.

Mariyah
07-09-2006, 10:12 PM
ar fi culmea sa nu fie valabila pt ca s-a facut la moschee, deci un loc care se ocupa de astfel de oficializari...............daca nici cei de la moschee nu stiu procedura corecta atunci cine??

dunia
07-10-2006, 01:06 AM
na nu stiu ce sa zic eu nu cred ca e valabila din cunostintele mele deoarece iti trebuie un tutore
si mie mi-a fost necesar un tutore (wakeel) se numeste la noi nu stiu cum a o fii la voi si doi martori pe deasupra
el m-a reprezentat pe mine si cerintele mele. de fapt eu nici nu am fost prezenta la casatorie doar tutorele meu si martorii au asistat cand mi-am dat consimtamantul insa tutore a fost neaparat. marturisesc ca eu stateam acasa si ma uitam la serial lege si ordine in timp ce sotul era la moschee cu martorii si tutorele:smile16:

dunia
07-10-2006, 01:10 AM
ui ca sotul zice ca multi sunt fara tutore si ca daca fata e prezenta si cei doi martori e OK. na poate scrie cineva bine documentat insa daca zi s-a zis la moschee ca e bine stiu eu ce sa zic.... nu cred ca imamul sa nu fii stiut daca era ceva in neregula sigur iti spunea

imanikka
07-10-2006, 02:07 AM
Am si eu o intrebare referitor la casatorie? Care este valoarea contractului facut la moschee cu toate drepturile pe care le-ati enumerat daca acest document nu este recunoscut de statul respectiv. Adica statul recunoaste casatoria civila numai. De ex: in RM musulmanii fac contracte la moschee nefiind casatoriti oficial. Scriu acolo drepturile si apoi...? Acest document de la moschee nu este recunoscut de legea statului nostru si evident acet document de la moschee nu poate fi legalizat. In cazul casatoriei civile poti legaliza documentul apoi fiind legalizat sau mai bine zis transcris in staul musulman ( statul sotului meu ) . deci?

Nadia
07-10-2006, 02:20 AM
Nici eu nu am avut tutore sau cineva din partea mea atunci cand ne-am casatorit. Imamul nu a spus nimik de asta. Eu am convertit in ianuarie si in aprilie ne-am casatorit...la mine a fost exact ca la AISCIA, in schimb pe mine nu m-a intrebat ce vreau , l-a intrebat pe el cat imi da si atat. O chestie ce ma enervat si pana si in ziua de azi ii reprosez sotului este ca imamul a vorbit tot timpul in araba, in afara intrebarilor: daca sunt muslimah, ca nu m-a crezut de cuvant si ma pus sa spun din nou shahada, si m-a intrebat daca nu cumva accept islamul numai pentru casatorie, il accepti in casatorie si atat. Au facut actul l-am semnat cu doi maretori si imamul si atat.
Si intreb si eu ca AISCIA dupa 4 ani de casatorie , nu este valabila?:confused: :confused:

amal
07-10-2006, 02:31 AM
:confused: eu stiu ca nu se intreaba sotul ce-ti da...tocmai pt ca drepturile tale in privinta zestrei sa fie protejate...tutorele este purtatorul tau de cuvant, el prezinta ceea ce TU ai zis ca doresti ca si zestre si alte conditii.

cu sotul oricum cazi de comun acord asupra zestrei inainte de intocmirea casatoriei..insa tu stabilesti ce vrei, cat vrei, etc.

ce am observat eu la romance..ca sant tare sufletiste si au mare mila de sot din punct de vedere financiar asa ca nu cer nimic, sau aproape nimic...si asa e bine, daca sotul are grija de ea si e credincios. dar cum se face ca araboiacele cer, si inca mult, desi si ele fac casatorie din "iubire" pana la urma? asa modeste sant romancele?:)

amal
07-10-2006, 03:07 AM
Am si eu o intrebare referitor la casatorie? Care este valoarea contractului facut la moschee cu toate drepturile pe care le-ati enumerat daca acest document nu este recunoscut de statul respectiv. Adica statul recunoaste casatoria civila numai.

eu cred ca valoarea este in fata lui Dumnezeu..adica casatoria se face in primul rand avand-ul ca martor si protector pe Dumnezeu, respectand legile si drepturile precizate pt fiecare prin cuvantul lui
Dumnezeu..asa si in crestinism...poti fi casatorit legal insa daca nu te-ai casatorit religios, in fata lui Dumnezeu nu esti de fapt casatorit.

oamenii ar trebui sa tina seama ca cea ce si-au promis la casatorie este sub supravegherea incontestabila a lui Dumnezeu..deci valoarea acelui contract de casatorie religioasa ar trebui sa fie primordiala, si nu cea a unui contract facut legal, valabil pt autoritatile lumesti.

o casatorie legala protejeaza din anumite puncte de vedere, insa nu cuprinde protectia invatamintelor si legilor religioase.

aiscia
07-10-2006, 11:03 AM
La Mine S-a Vb In Engleza,tocmai Pentru Ca Sa Intelegem Amandoi...dar, Daca Vreau Sa Pun Conditii Sau Am Cerinte,in Afara De Dota,nu M-a Intrebat Nimeni...
Allahu Alem...

latifa
07-10-2006, 12:23 PM
Aiscia,stai linistita draga mea,pt ca voi ati facut casatoria in fata lui Allah,pt ca asta este important.Si atata timp cat inainte de casatorie ti s-a explicat una alta,acela care ti-a explicat,chiar daca e imamul,poate fi considerat tutorele tau.

Cum adica sa nu frie recunoscuta?De catre cine?

amal
07-10-2006, 05:34 PM
de catre Dumnezeu...
cred ca asta e important, daca casatoria e acceptata religios sau nu, nu pt oameni, ci in fata lui Dumnezeu.

probabil ca pt ca nu a stiut, ramane valabila casatoria, dar in mod normal nu e acceptata, din cate am inteles eu.

amal
07-10-2006, 05:48 PM
La Mine S-a Vb In Engleza,tocmai Pentru Ca Sa Intelegem Amandoi...dar, Daca Vreau Sa Pun Conditii Sau Am Cerinte,in Afara De Dota,nu M-a Intrebat Nimeni...


abia acuma am vazut ce ai scris..nici asta nu mi se pare normal.
normal era ca INAINTE de casatorie sa ti se explicie ce drepturi, conditii poti sa pui, ce inseamna zestrea aceea, pt ce este, cat poti sa ceri sau nu ca si zestre, in caz de DIVORT sa ti se explice ca poti tu decide divortul/ sau puterea de decizie a divortului sa fie in mana sotului, etc..deci de aceea trebuie un tutore, ca sa fie respectat facptul ca tie ti-au fost EXPLICATE drepturile, ca tu AI INTELES clar aceste drepturi ale tale si ca ai un reprezentant al dorintelor tale la casatorie.

Nadia
07-10-2006, 06:30 PM
abia acuma am vazut ce ai scris..nici asta nu mi se pare normal.
normal era ca INAINTE de casatorie sa ti se explicie ce drepturi, conditii poti sa pui, ce inseamna zestrea aceea, pt ce este, cat poti sa ceri sau nu ca si zestre, in caz de DIVORT sa ti se explice ca poti tu decide divortul/ sau puterea de decizie a divortului sa fie in mana sotului, etc..deci de aceea trebuie un tutore, ca sa fie respectat facptul ca tie ti-au fost EXPLICATE drepturile, ca tu AI INTELES clar aceste drepturi ale tale si ca ai un reprezentant al dorintelor tale la casatorie.

Eu stiam toate astea de dinainte de casatorie de cand am studiat islamul si de aceea cred ca nu conteaza pentru mine de ce nu mi s-a explicat. In momentul cand am convertit prima data eram cu sotul si imamul si noi i-am spus imamului ca vrem sa ne casatorim cu timpul si el chiar nu a zis nimik de vreun tutore.

imanikka
07-10-2006, 06:34 PM
eu cred ca valoarea este in fata lui Dumnezeu..adica casatoria se face in primul rand avand-ul ca martor si protector pe Dumnezeu, respectand legile si drepturile precizate pt fiecare prin cuvantul lui
Dumnezeu..asa si in crestinism...poti fi casatorit legal insa daca nu te-ai casatorit religios, in fata lui Dumnezeu nu esti de fapt casatorit.

oamenii ar trebui sa tina seama ca cea ce si-au promis la casatorie este sub supravegherea incontestabila a lui Dumnezeu..deci valoarea acelui contract de casatorie religioasa ar trebui sa fie primordiala, si nu cea a unui contract facut legal, valabil pt autoritatile lumesti.

o casatorie legala protejeaza din anumite puncte de vedere, insa nu cuprinde protectia invatamintelor si legilor religioase.

Amal stii care este neintelegerea mea? Atunci cand faci contractul asta de casatorie intr-o tara musulmana , acest contract fiind legalizat este ca si cum ar fi casatoria civila , adica nu fac 2 (una religioasa si alta civila ,asta ce stiu eu ).

suleiman
07-10-2006, 07:08 PM
Fetelor .

oooof , nu vreau sa ma bag si nici nu am vrut dar ma simt obligat , iar daca gresesc ramane gresala mea si cer de la ALLAH iertarea .

Prima poveste :
Niste oameni s-au intalnit pe drumul lor , si unu dintre ei a vrut sa se casatoreasca cu o femeie care era acolo , atunci ea a ales un tutore in loc de tutorele ei care nu era acolo , si au facut casatoria .
Cand printul credinciosilor Omar رضي الله عنه a auzit de aceasta poveste , l-a biciuit pe sotul , l-a biciuit pe cel care a intocmit actul de casatorie , si a anulat casatoria .

Poveste numarul 2 :
Un barbat sa casatorit cu o femeie din tribul Bakr , iar tutorele ei a scris la printul credinciosilor Omar Ben Abdul-Aziz , ca fata s-a casatorit fara acordul sau , atunci Omar a anulat casatoria , desi barbatul se culcase deja cu ea .

Argumentele :
1- Aisha رضي الله عنها a relatat ca Profetul صلى الله عليه وسلم a zis : Orice femeie care se casatoreste fara permisiunea tutorelui ei , casatoria ei nu e admisa , iar daca barbatul acela se culca cu ea atunci toata zestra ii apartine ei pentru ceea ce a facut el culcandu-se cu ea .

2- Ibin Abbas رضي الله عنه a zis , orice intocmire a actului de casatorie fara prezenta de 4 oameni , este considerata curvarie : barbatul , tutorele , si 2 martori credinciosi .

3- Mai multi prieteni ai Profetului صلى الله عليه وسلم s-au adunat la o parere : O femeie nu poate sa faca singura casatoria , si nici nu poate sa aleaga un tutore afara de descris de religie (decat daca este un motiv islamic ) ; printre acestia : Omar ben Al-Khattab , Ali ben Abi-Taleb , Ibn Mas'ud , Ibn Abbas ....

4- Daca ne luam dupa scolile de Fiqh , toate scolile spun la fel , cu o singura exceptie , ceea a lui Abu-Hanifa care nu vede ca prezenta tutorelui sa fie obligatorie .

Ce am zis pana acum stiam eu , si spuneam daca sunt intrebat .
Ce nu stiam si trebuia sa caut consta in argumentele Hanafitilor care au zis ca o femeie nu are nevoie de un tutore :
.................................................. .................................................. ............
a)
Quran 2:230 "Daca sotul divorteaza de ea (a 3-a oara), casatoria cu ea nu-i mai este ingaduita apoi decat dupa ce ea se casatoreste cu un alt barbat "

Quran 2:232 "Iar daca divortati de femei si ele implinesc timpul lor, nu le impiedicati sa se intoarca la sotii lor , daca s-au invoit dupa cuviinta .

In cele doua versete , femeia este aceea care face actiunea , fara sa fie prezent nici un tutore .

* Nu uitam ca in cele doua versete , este vorba de femeie care a fost cel putin o data casatorita .

din Sunnah .
Al-khansa' fica lui Khuzam Al-Ansariyah , era thayyeb (divortata sau vaduva) , i-a facut tatal ei casatoria , iar ea nu era de acord , atunci profetul صلى الله عليه وسلم a anulat casatoria ei .

.................................................. .............................

Chiar daca hanafitii s-au bazat pe Quran , dar versetele ne vorbesc despre thayyeb , si nu despre prima casatorie .

Si cel mai corect si la care s-a adunat marea majoritatea musulmanilor , ca nu se face o casatorie fara tutore , si daca ne luam dupa Omar , cum ne-a spus profetul صلى الله عليه وسلم sa ne luam dupa Sunnah Sa ,si a celor Khulafa' (Abu-Baker ,Omar , Osman , Ali)
atunci orice casatorie fara tutore si 2 martori credinciosi este anulata .

Acuma ce fac cei care sunt deja casatoriti ?
Fac ce a zis profetul صلى الله عليه وسلم , ea ia zestra ei , si se anunta despartirea , asta in caz in care ca ei nu stiau de religia Islamica ce spune .
Daca stiau , barbatul si cel care a facut actul de casatorie trebuie biciuiti , cum a facut Omar .

Acuma , nu exista o lege islamica aplicata in intregime si nici nu este un Khalifa . Asa ca nu ramane decat sa ceara iertarea Lui ALLAH , si sa anuleze casatoria si sa o faca din nou conform Isamul .

.................................................. .................................................. ...........

Am incercat sa gasesc ceva asemanator cu ceea ce vi s-a intamplat si am gasit :
a- Abdul-azis intreaba : sunt casatorit si am copii , dar sotia mea nu a avut tutore cand ne-am casatorit , atunci ce fac ? Si nici nu stiam .
Raspunsul a fost : Te duci la judecatorii islamici , anulezi casatoria si o faci din nou si sa fie atunci prezent tutorele , iar daca nu are fata , atunci judecatorul religios devine tutorele ei .
b- Sheikh abdurrahman abdulkhaliq a zis :
Sa fie femeia ea tutorele este un lucru refuzat mintal si educational , si un drum spre curvarie si murdarie societatii islamice .

.................................................. .................................................. ..................

Concluzia :
- Toti prietenii profetului صلى الله عليه وسلم au refuzat sa se faca o casatorie fara tutore .
- Casatoria celor care au facut-o deja nu este admisa , si trebuie repetata in prezenta tutorelui .
- Despre Zestra se intreaba tutorele cat vrea si nu barbatul (sotul) cat da .

Daca aveti nelamuriri sau intrebari .

Nadia
07-10-2006, 07:20 PM
Pai asta ma pune pe ganduri serios :smile308: :smile308: :smile308: cum ma duc eu la el sa-i spun...stii cred ca casatoia noastra nu este valabila! :( :( deja am inceput sa am dureri de cap si mi s-a facut rau la stomac :smile308:

amal
07-10-2006, 07:22 PM
cred ca ar fi bine sa fie precizat inca o data cine poate fi tutore in cazul in care fata este musulmanca, si cine in cazul in care fata este crestina, iar in cazul in care fata nu are pe cine sa aleaga ca si tutore (parintii nu sunt de acord, nu cunoaste persoane de sex masculin de incredere, apropiati, etc) cum se procedeaza.

imanikka
07-10-2006, 08:50 PM
Si eu am dat o intrebare , dar vad ca nimeni nu-mi raspunde? :cow: