PDA

View Full Version : Sura Al-Baqara - după Ibn Kathir - VERSET 187 - c



yvette
04-03-2013, 12:45 AM
VERSETUL 187
Vi s-a îngăduit în noaptea Postului împreunarea cu muierile voastre; ele vă sunt veşmânt vouă, iar voi le sunteţi veşmânt lor. Allah ştia că voi vă vicleniţi. Apoi El a primit căinţa voastră şi v-a iertat. Acum împreunaţi-vă cu ele şi căutaţi să pliniţi ceea ce v-a prescris Allah! Mâncaţi şi beţi până când puteţi să deosebiţi firul alb de firul negru, la revărsatul zorilor! Apoi ţineţi Postul până noaptea şi nu vă împreunaţi cu ele, în timp ce staţi retraşi în moschei! Acestea sunt hotarele lui Allah şi nu vă apropiaţi de ele. Astfel arată Allah semnele Sale oamenilor. Poate că ei vor fi cu frică!
.....
5. Postul se încheie la apus
Allah (swt) a spus: «.. Apoi ţineţi Postul până noaptea ...» - Prin acest âyat se porunceşte întreruperea postului la apusul soarelui.

In «Cele două Sahiih-uri» este consemnat că:
„Rasuul_Allah (saas) i-a zis lui Omar bin Al-Khattaab ra:
- Când noaptea vine de aici şi ziua pleacă într-acolo, atunci postul se va întrerupe.
ĹöĐóÇ ĂóŢúČóáó Çáářóíúáő ăöäú ĺĺőäóǡ ćóĂóĎúČóŃó ÇáäřóĺóÇŃő ăöäú ĺĺőäóÇ ÝóŢóĎú ĂóÝúŘóŃó ÇáŐřóÇĆöă”*
Sahl bin Sa’d As-Saa’idii (Óóĺúá Čúä ÓóÚúĎ ÇáÓřóÇÚöĎöíř) a relatat că Rasuul_Allah (saas) a zis:
„ - Oamenii nu vor pierde binecuvântarea dacă se vor grăbi să servească «alfitr».
áóÇ íóŇóÇáő ÇáäřóÇÓő ČöÎóíúŃň ăóÇ ÚóĚřóáőćÇ ÇáúÝöŘúŃ*” .
Imam Ahmad a consemnat de la Abuu Hurayra (ra) că Profetul (saas) a spus:
„ - Allah Cel Preaînalt a zis: «Cei mai plăcuţi Mie, dintre robii Mei, sunt aceia care se grăbesc cel mai tare când trebuie să întrerupă postul.».”
At-Tirmidzii a colecţionat şi el acest hadith şi l-a clasificat ca fiind « hasan ghariib – corect, rar»*

6. Interdicția de a ţine post neîntrerupt
Existe mai multe Ahaadiis autentice care interzic postul neîntrerupt - «al-uisal - ÇáćöŐóá »* care înseamnă a posti neîntrerupt pe parcursul a două sau mai multe zile, fără a mânca şi fără a bea în fiecare noapte.
Imam Ahmad a consemnat că Abuu Hurayra (ra) a zis că Rasuul_Allah (saas) a spus:
„ - Să nu practicaţi «al-uisal» când postiţi.
Ei au zis:
- Dar tu ţii «al-uisal», o, Rasuul_Allah!
Profetul (saas) a replicat:
- Dar eu nu sunt în aceeaşi situaţie ca şi voi, căci pe mine mă hrăneşte şi îmi dă de băut Domnul meu, în timpul somnului.
Când oamenii au refuzat să se oprească din «al-uisal», Profetul (saas) a postit două zile şi două nopţi împreună cu aceia care ţineau astfel de post şi, apoi, ei au văzut apărând luna cea nouă din luna Şauuaal, (ÔćÇá)*. Profetul (saas), supărat, le-a zis:
- Dacă nu ar fi apărut luna cea nouă, v-aş fi ţinut în post pentru multă vreme.
Aceasta ar fi fost pedeapsa lor pentru că ei nu au vrut să abandoneze «al-uisal».”
Acest hadith a fost colecţionat în «as-Sahiihayn».
Interdicţia de a practica «al-uisal» a fost menţionate în mai multe Ahaadith.

Este un fapt dovedit că practica postului «al-uisal» a fost una dintre calităţile speciale ale Profetului (saas), pentru că el a fost apt pentru aşa ceva şi a fost ajutat în practicarea lui.

Desigur, că mâncarea şi băutura la care s-a referit Profetul (saas) că le primeşte atunci când practica «al-uisal» era de ordin spiritual şi nu se referea la mâncare şi băutură în sensul real, material, pentru că altfel nu se justifică să-l fi ţinut.

Vom menţiona aici că este permis să se ţină postul şi după apusul soarelui, dar numai până la vremea suhuur-ului.

Intr-o altă variantă a hadith-ului mai sus menţionat este cea relatată de Abuu Sa’iid Al-Khudrii în care se raportează că:
„ Rasuul_Allah (saas) a zis:
- Nu practicaţi «al-uisal», însă aceia care voiesc să lungească durata postului, le este permis aceasta, dar numai până la suhuur.
- Dar tu ţii «al-uisal», o, Rasuul_Allah! – au răspuns ei.
Profetul (saas) a replicat:
- Dar eu nu sunt în aceeaşi situaţie ca şi voi, căci cu mine este Acela care îmi dă şi de mâncat şi de băut toată noaptea.”
Şi acest hadith este colecţionat în «as-Sahiihayn».

Nota bene
*«noaptea vine de aici» - adică dinspre est şi « ziua pleacă într-acolo » - adică spre vest.

«alfitr» - gustare, mic dejun, întreruperea postului prin a servi o gustare.
*«uisal - ćöŐóá » - A de vedea Dicţionarul Răsăritului
*«hasan ghariyb» - Este vorba despre metodologia de clasificare a Ahaadith după Imam At-Tirmidzii, iar acest termen se referă la una din categoriile sub care au fost clasificate anumite Ahaadith. Dacă unui hadith i se aplică această categorisire, atunci înseamnă că în lanţul lui de naratori pot apărea anumite defecte care pot conduce la respingerea acestuia, deşi cuprinsul textului este corect.
A se vedea thread-ul Despre Ahadiith – din subforumul Al-Fiqh
*Luna Şauuaal - ÔóćřóÇá - luna imediat următoare după luna Ramadaan.