PDA

View Full Version : Sura Al-Baqara - după Ibn Kathir - VERSET 187 - d



yvette
04-03-2013, 01:05 AM
VERSETUL 187
Vi s-a îngăduit în noaptea Postului împreunarea cu muierile voastre; ele vă sunt veşmânt vouă, iar voi le sunteţi veşmânt lor. Allah ştia că voi vă vicleniţi. Apoi El a primit căinţa voastră şi v-a iertat. Acum împreunaţi-vă cu ele şi căutaţi să pliniţi ceea ce v-a prescris Allah! Mâncaţi şi beţi până când puteţi să deosebiţi firul alb de firul negru, la revărsatul zorilor! Apoi ţineţi Postul până noaptea şi nu vă împreunaţi cu ele, în timp ce staţi retraşi în moschei! Acestea sunt hotarele lui Allah şi nu vă apropiaţi de ele. Astfel arată Allah semnele Sale oamenilor. Poate că ei vor fi cu frică!

......

7. Regulile «I’itikaaf-ului»*
Allah (swt) spus: « ...nu vă împreunaţi cu ele, în timp ce staţi retraşi în moschei! ....» - adică: „ să nu aveţi relaţii intime cu nevestele voastre în timpul cât sunteţi în «Ǐ’itikaaf», în moschei.
- ćóáÇó ĘőČóÜÔöŃőćĺőäřó ćóĂóäĘőăú ÚóÜßöÝőćäó Ýöí ÇáúăóÓóÜĚöĎö.”
Aaliy bin Abuu Tallha a relatat că Ibn Abas (ra) a zis:
„ Acest âyat se referă la bărbatul care se retrage în moschee, în timpul lunii Ramadaan sau în alte luni. Allah (swt) i-a interzis să se atingă de femei, indiferent dacă este noapte sau zi, până ce nu sfârşeşte «Ǐ’itikaaf-ul.»”

Ad-Dahhaak a spus:
„ La început, cel care practica «Ǐ’itikaaf» ieşea din moschee, mergea acasă şi, dacă voia, se iubea cu nevasta. De aceea, Allah (swt) a zis: « ...nu vă împreunaţi cu ele, în timp ce staţi retraşi în moschei! ....» care înseamnă să nu vă atingeţi de neveste dacă faceţi «Ǐ’itikaaf » chiar dacă vă duceţi pe acasă.”

Şi Mujaahid şi Qataada, dar şi numeroşi alţi învăţaţi, au confirmat că, în acele vremuri, musulmanii care practicau «I’itikaaf» ieşeau din moschei şi când se duceau acasă aveau relaţii intime cu soţiile.

Acest obicei a fost interzis când a fost revelat acest âyat.

Ibn Abuu Haatim a explicat:
„ - S-a raportat că Ibn Mas’uud, Muhammad bin Ka’b, Mujaahid, Aataa’ Al-Hasan, Qataada, Ad-Dahhaak, As-Suddii, Ar-Rabiy’ bin Anas şi Muqaatil au spus că a acest âyat înseamnă: nu vă atingeţi de neveste în timpul Ǐ’itikaaf-ului.”

Ceea ce Ibn Abuu Haatim a preluat de la cei mai sus menţionaţi este şi consensul învăţaţilor cu privire la acest ritual.

Aşadar, cei care sunt în «I’itikaaf» în moschei, nu au voie să întreţină relaţii intime cu soţiile, iar dacă au nevoie să părăsească moscheea pentru necesități fiziologice, pentru hrană şi băutură, ori igienă, atunci lor nu li se permite nici măcar să le sărute sau să le îmbrăţişeze ori să facă altceva decât ceea ce se constituie act de adorare a lui Allah (swt).

Lor nu li se permite nici măcar să viziteze pe cei bolnavi, dar nu li se interzice să întrebe despre starea lor de sănătate dacă se află prin preajmă sau se deschide subiectul.

«I’itikaaf-ul» are şi alte reguli care au fost explicate în cărţi de «fiqh - jurisprudență islamică» şi noi am menţionat mai multe dintre aceste reguli la sfârşitul cărţii noastre despre «siyaam - post» şi toată lauda i se cuvine numai lui Allah (swt).

In plus, majoritatea învăţaţilor leagă explicaţiile referitoare la regulile «I’itikaaf-ului» de explicaţiile pe care le fac cu privire la regulile «siiaam-ului» deoarece aceasta este şi maniera în care sunt pomenite în Nobilul Coran aceste două acte de adorare a lui Allah (swt).

Prin menţionarea «I’itikaaf» după «siiaam», Allah (swt) atrage atenţia asupra acestei practici de retragere în moschee pentru o devoţiune totală care se împlineşte mai ales în ultimele zece zile din luna Ramadaan - luna prescrisă pentru post.

Sunna Profetului (saas) ne arată că el a practicat «I’itikaaf» în ultimele zece zile din luna Ramadaan până la sfârşitul vieţii sale, ulterior şi soţiile lui au împlinit «I’itikaaf», aşa cum se consemnează în «as-Sahiihayn», de la Aaişa (raaýý). Tot în «as-Sahiihayn» este consemnat un hadith în care se retează că:
„ Safiia, fata lui Huyaii (ŐóÝöířóÉ ČöäúĘ Íőíóířý), a venit să-l viziteze pe Rasuul_Allah (saas) în moschee, în timp ce el împlinea «Ǐ’itikaaf». Ei au făcut conversaţie pentru o vreme, apoi ea s-a ridicat să plece acasă. Profetul (saas) a însoţit-o până la casa ei, deoarece se făcuse noapte, iar ea locuia în casa lui Usaama bin Ziyaad, la marginea Medinei. In timp ce ei mergeau către casă s-au întâlnit pe drum cu doi bărbaţi dintre Al-Ansaari care, văzându-i împreună, s-au grăbit să treacă mai departe de ei ca să nu comită vreo indiscreţie. Profetul (saas) le-a zis:
- Nu vă grăbiţi aşa de tare! Ea este nevasta mea, Safiia bint Huyaii.
Ei au răspuns:
- Slăvit fie Allah! Cum am putea, oare, să gândim ceva rău despre tine, o, Rasuul_Allah!
Profetul le-a spus:
- Şaytaan poate ajunge la orice parte a corpului omenesc care are sânge şi mi-a fost teamă că Şaytaan o să vă pună în minte vreun gând rău.”

Imam Aş-Şaafi’ii a explicat că:
„ Trimisul lui Allah (saas) îi îndemna mereu pe cei din Umma să elimine numaidecât orice gând rău le-ar veni în minte, astfel încât să nu cadă în păcat. Cei doi AlAnsaariyy aveau teamă de Allah (swt) şi nu au avut nici un gând rău despre Profet (saas). Allah (swt) Cel Atotcunoscător!”

Versetul (2:187) interzice în timpul «I’itikaaf-ului» nu numai actul sexual ci şi sărutul sau îmbrăţişarea care au conotaţii sexuale.

Anumite activităţi care înseamnă îngrijirea soţului sunt permise.
In «as-Sahiihayn» este consemnat un hadith în care Aaişa (raaýý) relatează:

„ - Rasuul_Allah (saas) şi-a aplecat capul spre mine, iar eu l-am pieptănat, deşi eram la ciclu şi cu toate că obiceiul era să se intre în dormitor numai pentru a se satisface nevoia bărbăţiei.”

Afirmaţia lui Allah (swt) « ...Acestea sunt hotarele lui Allah şi nu vă apropiaţi de ele....» - care înseamnă: „ Acestea sunt ceea ce Noi v-am explicat, v-am prescris, v-am lămurit v-am permis sau v-am interzis. Noi v-am arătat şi obiectivele postului şi ceea ce este permis în timpul lui şi ceea ce vi se cere în legătură cu el. Acestea sunt limitele stabilite de Mine, pe care Eu le-am poruncit şi vi le-am explicat, aşadar nu vă duceţi aproape de limita lor şi nici nu le depăşiţi.”

Abdurahman bin Zayd bin Aslam a explicat:
„ «Limitele» la care se referă Allah (swt) în acest âyat sunt cele patru limite din: « Vi s-a îngăduit în noaptea Postului împreunarea cu muierile voastre ...» până la « Apoi ţineţi Postul până noaptea şi nu vă împreunaţi cu ele, în timp ce staţi retraşi în moschei! ». Şi tata şi alţii au spus asemenea şi ne recitau aceleaşi âyaturi.”

Allah (swt) a spus: «.. Astfel arată Allah semnele Sale oamenilor....» - însemnând că aşa cum Allah (swt) a explicat despre post şi regulile sale, tot astfel a explicat şi celelalte reguli prin intermediul robului şi mesagerului Său, Muhammad (saas).

Allah (swt) a mai spus: «... Poate că ei vor fi cu frică!» - care înseamnă: poate că ei au înţeles de unde trebuie să dobândească adevărata călăuzire şi cum trebuie să împlinească adorarea lui Allah (swt).

Asemenea, Allah (swt) a spus: « El este Cel care pogoară asupra robului Său semne limpezi, pentru ca să vă scoată pe voi din întunecimi la lumină. Şi Allah este Iertător, Indurător cu voi.» sura «Al-Hadiid (ÇáÍĎíĎ)», verset 9.

Nota bene:
*« Ǐ’itikaaf - ÇÚöĘößÇÝ» - înseamnă «retras pentru devoţiune» - provine din rădăcina «Ú, ß,Ý» din care se formează familii de cuvinte care au ca sens de bază «rezidenţă, devoţiune, a se limita, a se reţine». In Islam, acest cuvânt defineşte o practică religioasă care presupune retragerea, pentru o perioadă de timp delimitată, într-o moschee cu scopul de a se dedica exclusiv adorării lui Allah (swt).