PDA

View Full Version : Sura Al-Baqara - după Ibn Kathir - VERSET 196 - b



yvette
04-08-2013, 04:58 PM
VERSETUL 196
Impliniţi Pelerinajul şi al-Oumra (ÇáúÚőăúŃóÉó) pentru Allāh! Dacă sunteţi împiedicaţi [în împlinirea lor], aduceţi ca ofrandă ceea ce puteţi! Şi nu vă tundeţi capetele voastre înainte ca ofranda să ajungă la locul său de junghiere! Acela dintre voi care este bolnav sau are o durere la cap [şi trebuie să se tundă], acela trebuie să se răscumpere printr-un post sau printr-o pomană sau printr-o jertfă. Dacă v-aţi regăsit liniştea, [piedica a trecut] cine vrea să se bucure după Al-Oumra până la Pelerinaj trebuie să aducă o jertfă pe care o poate face uşor. Cel care nu are mijloace trebuie să postească trei zile în Pelerinaj şi încă şapte, după ce v-aţi întors, aşadar, zece cu toate. Aceasta este prescris pentru cel a cărui familie nu este în împrejurimile Moscheii AlHaraam. Şi fiţi cu frică de Allāh şi să ştiţi că Allāh este aspru în pedeapsă!

...........


3. Cel care este obligat de boală să radă părul capului său
în timpul « ĹöÍúŃóÇă- Ihraam-ului» trebuie să plătească « ÝöĎúíóÉ- fidya»

Allāh (subhaanah-ua-ta’la) a spus: «... Acela dintre voi care este bolnav sau are o durere la cap [şi trebuie să se tundă], acela trebuie să se răscumpere printr-un post sau printr-o pomană sau printr-o jertfă...».

Al-Bukhaarii a consemnat că Abdurahman bin Al-Asbahaanii (ÚóČúĎ ÇáŃřóÍúăóä Čúä ÇáúĂóŐúČóĺóÇäöíř) a aflat de la Abdulah bin Ma’qil (ÚóČúĎ Çáářóĺ Čúä ăóÚúŢöá):
„ Stând împreună cu Ka’b bin Oujra (ßóÚúČ Čúä ÚőĚúŃóÉ) într-o moschee din Kuufa, l-am întrebat despre «fidya» din timpul postului. Ka’b mi-a zis:
- Aceea a fost revelat în legătură ceea ce mi s-a întâmplat mie, dar e valabil pentru toată lumea. Am fost adus la Rasuul_Allāh (sala-Allāhu alayhi-ua salam) şi păduchii din păr îmi coborâseră şi pe faţă. Profetul a zis:
- N-am crezut că boala ta o să se agraveze atât de mult! Iţi poţi permite o oaie pentru sacrificiu?
Eu i-am spus că nu îmi pot permite, iar el a continuat:
- Atunci posteşte trei zile sau hrăneşte şase sărmani, dându-le la fiecare din ei câte 3 kilograme de alimente şi rade părul capului tău.”

Acesta este o regulă generală desprinsă dintr-un caz particular.

Imam Ahmad a consemnat acest hadith de la Ka’b bin Oujra în următoarea variantă:
„ Rasuul_Allāh (sala-Allāhu alayhi-ua salam) a venit la mine în timp ce eu aprindeam focul la pirostrie, iar păduchii îmi căzuseră din cap pe pleoapele ochilor. El a zis:
- Văd că păduchii aceea nu-ţi dau pace de loc.
Eu am confirmat. Profetul (sala-Allāhu alayhi-ua salam) a adăugat:
- Rade părul capului, apoi posteşte trei zile sau hrăneşte şase sărmani, ori sacrifică o oaie.

ÝóÇÍúáöŢúĺőˇ ćóŐőăú ËóáóÇËóÉó ĂóířóÇăňˇ Ăóćú ĂóŘúÚöăú ÓöĘřóÉó ăóÓóÇßöíäóˇ Ăóćö ÇäúÓőßú äóÓöíßóÉ”

Ayuub, un relatator din lanţul de naratori, a comentat: „ Nu mai ştiu care variantă a fost prima.”

Ordinea în care sunt scrise opţiunile în Nobilul Coran este de la simplu la dificil, deci: ori plata «fidya», ori posteşte trei zile, ori hrăneşte şase persoane ori sacrifică un animal. De aceea Profetul (sala-Allāhu alayhi-ua salam) l-a sfătuit să înceapă cu cea mai răsplătită opţiune: cea a sacrificării unei oi, apoi a adăugat opţiunea hrănirii a şase persoane, apoi a postului pentru trei zile.

Fiecare lucru este la vremea şi la timpul său, iar toată lauda şi recunoştinţa i se cuvin numai lui Allāh (subhaanah-ua-ta’la)!


4. « ÇáĘřóăóĘřőÚ - at-tamattu’» 1 în timpul Al-Hajj
Allāh (subhaanah-ua-ta’la) a spus: «... Dacă v-aţi regăsit liniştea, [piedica a trecut] cine vrea să se bucure după Al-Oumra până la Pelerinaj trebuie să aducă o jertfă pe care o poate face uşor. ....». Aceasta înseamnă că, dacă nu există nici un impediment în împlinirea completă a ritualurilor Al-Hajj şi /sau Al-Oumra, în sensul asumării stării de «Ihraam» fie întâi pentru Al-Oumra, apoi continuând cu Al-Hajj, care este specific acestui tip de Pelerinaj şi care se numeşte «tamatta’», fie pentru Al-Hajj şi Al-Oumra în acelaşi timp.

Există oarecare diferenţe de opinii între învăţaţi în ceea priveşte existenţa a două tipuri de «at-tamattu’».

Faptul că există două feluri de «at-tamattu’» este dovedit printr-un hadith autentic în care unii dintre naratori au folosit expresia: «Rasuul_Allāh (sala-Allāhu alayhi-ua salam) a împlinit tamatta’ ....», iar alţii au zis «qaran», dar nu există nicio diferenţă între ele în ceea ce priveşte hady.

Aşadar, Allāh (subhaanah-ua-ta’la) a spus: «... Dacă v-aţi regăsit liniştea, [piedica a trecut] cine vrea să se bucure după Al-Oumra (împlinită în luna dzuul-Hijja) până la (adică înainte de) Pelerinaj (fie at-tamattu’u, fie alqiran) trebuie să aducă o jertfă pe care o poate face uşor. (adică orice hady îşi poate procura, fie chiar şi numai o oaie)....».

Se mai permite sacrificarea şi a vacilor pentru că Profetul (sala-Allāhu alayhi-ua salam) sacrifica vaci în numele soţiilor.

Al-Auzaa’ii (ÇáúĂóćúŇóÇÚöíř) a preluat această informaţie de la Abuu Hurayra (radi-Allāhu-anh). Faptul că Profetul (sala-Allāhu alayhi-ua salam) sacrifica vaci în numele soţiilor este transmis şi prin Abuu Bakr bin Marduuya.

Acest ultim hadith dovedeşte că «Al-Hajj_at-tamattu’u» este nominalizat.

In «Cele două Sahiih-uri» este consemnat că Imraan bin Husayn a spus:
„ Făcea parte din obiceiul nostru să împlinim «Al-Hajj_at-tamattu’u» încă de pe vremea Profetului (sala-Allāhu alayhi-ua salam), apoi a fost revelat şi în Coran. Nu s-a revelat nimic care să-l interzică şi nici Profetul (sala-Allāhu alayhi-ua salam) nu l-a interzis nicicând. Unii spun că el chiar îl prefera.”

Al-Bukhaarii a zis că:
„ Imraan se referea la Omar când a dat aceste explicaţii, deoarece s-a raportat într-un relatare autentică faptul că Omar le recomanda oamenilor să nu împlinească Al-Hajj_at-tamattu’ zicând: «Insă, ţinând cont de Cartea lui Allāh (subhaanah-ua-ta’la), ar trebui să îl împlinim.» referindu-se la « ...cine vrea să se bucure după Al-Oumra până la Pelerinaj trebuie să aducă o jertfă pe care o poate face uşor. ...».”

In orice caz, Omar (radi-Allāhu-anh) nu a spus că «Al-Hajj_at-tamattu’» este nepermis. El doar îi prevenea pe oameni că acest fel de Pelerinaj la Sfânta Casă presupune cheltuieli suplimentare şi timp mai îndelungat, după cum a explicat el însuşi.

Nota bene:
1. «tamattu’ - ĘóăóĘřőÚ» - a se vedea Dicţionarul Răsăritului