PDA

View Full Version : Salate



amal
06-14-2006, 07:29 PM
m-am gandit ca poate ar fi bine sa fac un post separat cu retete pt salate...sa fie mai usor si mai la indemana pt mine si pt cele interesate sa gatim ceva rapid.

acum ca e vara, e foarte bine sa consumam mai mult salate decat carne..iar eu recunosc ca nu mananc salate atat de des cat ar trebui.

si cum picnic-urile sant mai frecvente acum, cu vremea frumoasa, ne pica numai bine acest subiect.

va astept cu postari:)

imanikka
06-14-2006, 07:34 PM
:006:

Este buna ideea ta Amalhttp://img225.imageshack.us/img225/5503/thumbsup26vj.gif
http://img225.imageshack.us/img225/4861/dd7xh.gif

Ma duc sa caut ceva retete, ca eu o fac numai pe cea din rosii

imanikka
06-14-2006, 07:42 PM
:006:
Salata tabulé cu patrunjel si menta
pentru 4 portii
Timp de gatit: 15 min.
222 calorii, 14 g grasimi per portie

Ingrediente:
100g bulgur
50 g patrunjel proaspat
25 g menta proaspata
4 fire ceapa verde taiata
2 rosii curatate de seminte
5 linguri ulei de masline
sucul de la 1 lamaie
sare


Mod de preparare:
Intr-un vas cu apa fierbinte, in care ati adaugat 1 lingurita sare, puneti la inmuiat 100 g bulgur si lasati sa stea timp de 15-20 minute, pana se patrunde. Scurgeti de apa si lasati sa se raceasca complet.
Adaugati sucul de la 1 lamaie, patrunjelul proaspat, tocat, menta proaspata, tocata, firele ceapa verde taiata si rosiile curatate de seminte si taiate cuburi. Asezonati cu 5 linguri ulei de masline si sare. Amestecati, pentru a se combina, si serviti cu lipii orientale incalzite la gratar.

Unde sunt libanezii:smile16: ca stiu ca ei mananca mult tabule:smile26:

amal
06-14-2006, 08:02 PM
O salata mai "pretentioasa" pt noi romanii, din punctul de vedere al costului, dar foarte buna pt cele care tin diete si pt cei care au probleme cu rinichii sau pur si simplu pt detoxifiere. Este si satioasa, deci poate fi consumata in locul unei mese principale.

Salata de sparanghel, oua si cartofi

12 tuplini de sparanghel alb
14 tulpini sparanghel verde
6 cartofi noi
3 oua
frunze de salata verde
apa
otet balsamic (de preferat otetului obisnuit; se poate inlocui cu putina zeama de lamaie)
ulei de masline
sare, zahar


Fierbeti ouale pt 10-12 min si cartofii noi in apa cu sare pt 15-20min (separat). Lasati sa se raceasca, decojiti cartofii si taiati-i in jumatati, ouale deasemenea taiati-le in jumatati.

Taiati partea inferioara a tuplinilor de sparanghel alb, decojiti-le, si puneti-le la fiert intr-o oala cu apa, adaugati putina sare si putin zahar (cat cuprindeti intre varfurile degetelor). Lasati sa fiarba pt 10-12 min, nu mai mult, ca sa nu se piarda vitaminele si substantele active.

Decojiti 2 tulpini de sparanghel verde, puneti-le intr-un castron sau direct in blender , acoperiti-le cu ulei de masline, apoi triturati-le in blenderul electric. Adaugati putina sare si putin otet balsamic (fiind extrem de aromat, ajung cateva picaturi). Lasati sa stea putin la rece.
Indepartati partea inferioara a tulpinilor ramase de sparanghel verde. Puneti sparanghelul la calit intr-o tigaie cu ulei de masline. In 5 minute sant gata.

Spalati frunzele de salata si scurgeti-le de apa.

Amestecati ingredientele in forma dorita, presarati sosul de sparanghel si otet balsamic deasupra.

Pt ca salata contine cartofi si putin zahar recomand celor care sant la dieta sa nu o asocieze cu carne.

suleiman
06-14-2006, 08:13 PM
Scuza ma iman , dar seamana cu orice vrei tu , dar cu taboule , sub nici o forma . :p

Lipseste un ingredient "cheie" , si nu se pune menta

imanikka
06-14-2006, 08:14 PM
Salata verde cu smantana

Ingrediente: 2 capatâni mari de salata, 4 linguri de smântâna, 1 lingura zeama de lamâie, 4 linguri de ulei, sare, piper

Timp preparare: 6 portii – 15 minute

Se curata si se spala salata. Se rupe în fâsii lungi si se pune într-un castron. Se face un sos din ulei, smântâna, zeama de lamâie, sare si piper. Se amesteca bine ingredientele si apoi se pune sosul peste fâsiile de salata. La aceasta salata se mânânca pâine prajita frecata cu usturoi.


http://www.bpt.ro/lib/img.php?pic=retete_salate_2004_Nov_Thu_05_11_32_sa lata_smantana.jpg

imanikka
06-14-2006, 08:16 PM
Scuza ma iman , dar seamana cu orice vrei tu , dar cu taboule , sub nici o forma . :p

Lipseste un ingredient "cheie" , si nu se pune menta
Nu stiu la tine in oras cum se face , dar cand am fost la niste prieteni (el din liban) am mancat si avea minta (eu oricum nu iubesc minta , si ptr mine ar fi mai bine fara minta). :36_1_21:

amal
06-14-2006, 08:17 PM
pai eu apreciez ca iman a si pus retete...nu ma asteptam atat de repede...si le-a si aranjat frumos, ordonat...nota 10:smile16:

de ce nu pui tu reteta de taboulleh admin, ca si la mine ai comentat? daca numai tu stii reteta originala, ilumineaza-ne si pe noi:p , ca noi nu avem origine libaneza, deci nu am fost "onorate" cu stomac libanez:D

suleiman
06-14-2006, 08:20 PM
Posibil ca nu avea bani sa cumpere ce trebuie , sau posibil unu dintre vecinii (libanului) refugiat si nu a apucat sa invete cum se face .
Cum in orasul meu ?
Oriunde in liban se face la fel , si fara menta ,

amal
06-14-2006, 08:21 PM
mai mai, reteta de salata verde cu smantana seamana cu o inventie de a mea:) ...si-mi place mult usturoiul...din pacate, pt "norocosul" de barbat:D

imanikka
06-14-2006, 08:22 PM
:006:
Salata tabulé cu patrunjel si menta
pentru 4 portii
Timp de gatit: 15 min.
222 calorii, 14 g grasimi per portie

Ingrediente:
50 g patrunjel proaspat
25 g menta proaspata
4 fire ceapa verde taiata
2 rosii curatate de seminte
5 linguri ulei de masline
sucul de la 1 lamaie
sare


Mod de preparare:
Intr-un vas cu apa fierbinte, in care ati adaugat 1 lingurita sare, puneti la inmuiat 100 g bulgur si lasati sa stea timp de 15-20 minute, pana se patrunde. Scurgeti de apa si lasati sa se raceasca complet.
Adaugati sucul de la 1 lamaie, patrunjelul proaspat, tocat, menta proaspata, tocata, firele ceapa verde taiata si rosiile curatate de seminte si taiate cuburi. Asezonati cu 5 linguri ulei de masline si sare. Amestecati, pentru a se combina, si serviti cu lipii orientale incalzite la gratar.

Unde sunt libanezii:smile16: ca stiu ca ei mananca mult tabule:smile26:

MAi admin ce ma mai chinui. Ma faci sa caut si in alte limbi sa vad ingredientele.:cow:

cam asa aratahttp://users.skynet.be/chatelaineduliban/photos/images/007.jpg

DAr tu ai citit reteta mea? Se mai pune ca un fel de crupe (bulgur sau nu mai stiu cum se numeste pe la voi) si ,, buna ziua ,, minta se pune (precis) sau poate cine ti-o facea nu punea minta:D

amal
06-14-2006, 08:25 PM
:D cred ca am descoperit ingredientul "cheie" care lipsea...de fapt iman, ai trecut burgul la modul de preparare si ai uitat sa-l pui la lista de ingrediente; l-am adaugat eu.

asa e bine, admin, e tabule original- cu burgul si fara menta?

genan
06-14-2006, 08:38 PM
:salam:
m-am uitat in d 3 ori pe reteta aia si nu vad ce ar lipsi... intr-adevar cred ca admin nu a observat ca iman trecuse burghol-ul la preparare si uitase sa il treaca in lista.... altcva nu lipseste nimik!!!
si sincer, nu stiu nici eu nimik de menta... nu am mancat niciodata asa ceva in nici o tara araba .....
probabil ca cine ti-a povestit, iman, era inventia propie a acelei persoane....:smile26:
in rest, e bun.... ;)

suleiman
06-14-2006, 08:45 PM
1 - http://www.recipezaar.com/91403

2- http://www.cool~~~~~~~~~~~~.net/~~~~~~~~~~~~/modules.php?name=News&file=article&sid=619
in aldoilea se vede cuvantul "menta" dar si "tamatam" cea ce exclude ca reteta este din Liban .
In Egipt se zice tamatem , dar la noi "banadura" . ceea ce inseamna ca e o copie falsa a "Tabbule"i.

3- http://a~~~~~~~~~~~~web.hawaaworld.com/~~~~~~~~~~~~.php?doWhat=show~~~~~~~~~~~~&~~~~~~~~~~~~id=561
Vezi ? cuvantul banadura ?
Si cheia tabbulei : ÎÓ = KHASS = Salata verde .

4-http://www.lakii.com/~~~~~~~~~~~~portal/index.php?doWhat=show~~~~~~~~~~~~&~~~~~~~~~~~~id=1014
tot tamatem , si menta (egipt)

5-http://www.acomerbien.net/recetas/receta.php?Receta=1154
Spanioli au modificat-o dar menta nu au pus .

ORICUM :
Nu-mi place tabbule sub nici o forma .
Nici salata nu-mi place .
Imi place sa mananc Legumele separat .

Va dau o salata a la Suleiman :
Un castravete fara cosuri (ca cel din romania)
http://www.difrusaexport.es/productos/pepino%20copia.jpg
O salata verde sanatoasa , cu viata , (nu moarta ca si in romania)
http://www.agrounidos.com/content/images/stories/aog61627.jpg
Rosii
http://www.superbrandsindia.com/superbrands2003/heinz/heinz-tomatos.jpg

Tai castravetii felii , rosiile la fel , pui peste ele sare si un pic de ulei de masline . si le manci cu furculita .

Mai spre seara , speli bine salata verde , o desfaci astfel incat fiecare frunza sa fie separat , o pui intr-o farfurie zahar . Si salata cu zahar .

genan
06-14-2006, 08:51 PM
:salam:
admin, sorry ca te contrazic, dar salata verde!?!?!??!?!?! nici prietena mea libaneza nu pune.. asa ca nu stiu d c zici ca asa e in liban.. ma rog... o fi prietena mea cu infuente....

si ce ai cu diferenta dinre tematem si bandoora? tot rosie e pe romana!!!!

iman, nu te necajii, lasa-l pe dl admin ca asa e el... tu mananca ce si cum iti place... di daca stii de menta, ept ca asa te-a invatat persoana respectiva...
stii si tu ca aproape fiecare mancvare difera in functie de tara unde e facuta....
:smile01:

suleiman
06-14-2006, 09:01 PM
Genan:
Se pune , crede ma .

Cum adica diferenta ?
Nu as trai cu o femeie care imi zice "tamatem" nici daca ea imi da zestrea in loc sa-i dau eu .
Dar daca imi zice patlagele , mai merge :D

genan
06-14-2006, 09:06 PM
Genan:
Se pune , crede ma .

Cum adica diferenta ?
Nu as trai cu o femeie care imi zice "tamatem" nici daca ea imi da zestra in loc sa-i dau eu .
Dar daca imi zice patlagele , mai merge :d


te cred pe cuvant.. nu am de unde sa stiu cum e in liban, nu am fost si nici nu cred ca o sa ajung prea curand... :p dar promit sa ma mai interesez (despre tabboole, nu despre cum si cand ajung eu in liban):smile26:

cat despre femeia care iti zice tematem in loc de bandoora, normal ca nu ea care iti da zestrea.. indiferent cum vb ea, tot tu tre sa fii pe pozitie...:cup1:

si daca merge cu patlagele, deja e mai bine... pt ca romania e aici... egypt e mai departe....:smile310:

imanikka
06-14-2006, 09:19 PM
se vede cuvantul "menta" dar si "tamatam" cea ce exclude ca reteta este din Liban .
In Egipt se zice tamatem , dar la noi "banadura" . ceea ce inseamna ca e o copie falsa a "Tabbule"i.
ORICUM :
Nu-mi place tabbule sub nici o forma .
Nici salata nu-mi place .
Imi place sa mananc Legumele separat .
Ei Admin pai daca tie nu-ti place de ce faci zarva:smile19: M-am uitat in retetele de la toate resaurantele libaneze in Franta si se pune minta.
Cat despre bandura w mish bandoura , fen moushkila?
Khalas ya basha:smile18: :smile18:

amal
06-14-2006, 10:56 PM
ei, da voi nu v-ati dat seama ca admin e tare pretentios? nu degeaba am zis eu ca-i cam "mofturos"...na, asta da psiholog, the new Freud :cup1:

Saira
06-14-2006, 11:38 PM
Fetlor,m-ati lasat ... :eek: :eek: mie acum cine imi face salate?

suleiman
06-14-2006, 11:41 PM
:salam:
BANADURA = BANADOURA .
TAMATEM (nu) :D:D

imanikka
06-14-2006, 11:46 PM
:salam:
BANADURA = BANADOURA .
TAMATEM (nu) :D:D
Mai bine ai pune o alta salata a la Suleiman fie cu Banadoura:mad: eu am sa pun una cu tamatem sau patlagele.:smile26: :smile26:
Mabsout delouaty.OFFFFF:confused:

amal
06-15-2006, 12:43 AM
pai iman, n-ai vazut ce salata "a la suleiman " a pus admin? cica taie "castravetile" :D (am corectat eu si am pus castraveti, dar mai bine las asa, ca are mai mult farmec) si rosiile...si cam atat...nu e de mirare ca ii trebuie la admin 4 neveste, sa manance ceva mai palpitant:p

hai ca pun eu o salata pt ingrasat...daca tot avem aici fete ca vrabiutele.

Anna
06-15-2006, 12:45 AM
vai cat ati putut sa va contraziceti pentru o salata taboule..:D:D:
mai acuma e tarziu dar maine de dimineata la prima ora il intreb pe sot...ca eu am papat si tare buna e...si era cu menta stiu sigur ca mie nu prea imi place menta...da a facut-o singur asa ca nu stiu ce o fii pus acolo...

Anna
06-15-2006, 12:47 AM
Ingrediente:
1 lingurita de sare, 1 lingurita de piper (optional), o lingura de sumak (un praf rosiatic acrisor care se gaseste la magazinele orientale sau la super magazine, sectia de mincaruri si preparate arabesti), o jumatate de cescuta de frunze de menta proaspete, o legatura de patrunjel, cimbru verde proaspat (optional), o jumatate de cescuta de suc de lamiie, trei sferturi de cescuta de ulei de masline, o lipie arabeasca, 6 frunze de salata verde taiate in felii, un castravete mare, doua rosii mari taiate cuburi, o jumatate cescuta de ceapa feliata, un ardei taiat in felii

Mod de preparare
Se face un sos (dressing) din sarea, piperul, sucul de lamiie, uleiul de masline si sumakul si se lasa o jumatate de ora. Se prajeste piinea in cuptor la 350 de grade pentru 5 minute apoi se rupe in bucati de aproximativ 3/3 centimetri. Intr-un bol pentru salata se pun restul ingredientelor: castravetele, rosiile, salata verde, ardeiul, cimbrul, patrunjelul maruntite. Se toarna sosul facut anterior, se amesteca si apoi se pun pe deasupra sau separat in farfurie bucatile de lipie prajita crocanta. Optional se poate amesteca piinea in salata, insa se inmoaie.



http://www.tabacs-chicha.com/images/fatouche_salad.jpe
(amal:am pus o imagine cu fatouche pt ca suna apetisant)

Anna
06-15-2006, 12:52 AM
INGREDIENTE: 3 teline, un morcov, doua mere, 200 gr ulei(de preferabil de masline), o lamaie, patrunjel verde.

PREPARARE: Se spala telina si morcovul, se curata si se taie firisoare. Se presara cu sare si se lasa aproximativ 20 de minute. Se amesteca apoi cu merele rase si patrunjel verde tocat. Se poate amesteca salata si cu un sos de maioneza cu verdeata.

asta e una dintre preferatele mele...yumiii yumiii

amal
06-15-2006, 01:20 AM
Salata de pui cu mango
(stimuleaza anabolismul)

1 piept mare de pui
1 tulpina de telina
sare, piper

2 mango coapte
salata verde
2 rosii
seminte de susan


pentru sos:
2 linguri ulei de masline
1 lingura suc de lamaie
2 linguri otet balsamic/ de mere
1 lingura zahar
1 ceapa mica maruntita
1 catel de usturoi maruntit
2 bucati fille de anchoa


Puneti pieptul de pui la fiert in apa, adaugati telina, putina sare si piper. Lasati sa fiarba pana cand carnea devine frageda. Lasati sa se raceasca si taiati apoi puiul in felii egale.

Decojiti mango, aruncati samburele, taiati pulpa in felii egale ca marime cu cele de pui.
Taiati rosiile felii.

Taiati filetele de anchoa si amestecati-le cu ulei de masline. Lasati-le sa stea pana cand se dizolva. Incorporati sucul de lamaie, otetul, lingura de zahar, ceapa taiata, catelul de usturoi maruntit. Bateti bine compozitia, pana cand se leaga sosul.

Intr-o farfurie rotunda, aranjati in forma concentrica frunzele de salata verde, feliile de mango, feliile de rosii si puiul taiat felii. Stropiti cu sos si presarati cu seminte de susan.

imanikka
06-15-2006, 04:32 PM
:salam:


Salata verde frantuzeasca

Ingrediente necesare

1 capatana mare de salata verde,
1 lingurita de mustar,
1 lingurita rasa de zahar,
1 legatura de ceapa verde,
1 lingurita de ceapa razuita.

Mod de preparare

Se desface salata in frunze si se spala.

Se lasa sa se scurga si se asaza pe un servet sa se zvante.

Se rupe in bucatele. Se freaca mustarul cu otet, sare si zahar, se adauga ceapa verde, taiata marunt, ceapa rasa si ulei.

Se amesteca salata in acest sos si se serveste imediat.

imanikka
06-15-2006, 04:40 PM
Salata verde cu portocale si pastrama afumata de pui

Ingrediente:
2 salate mari
200g pastrama afumata de pui
2 portocale mari
70ml ulei (pref. masline)
100g cas proaspat
2 linguri zeama de lamâie, ± sare, piper

Timp preparare: 4 portii - 20 minute

Spala salata, scurge-o bine de apa si tai-o mai marunt, apoi pune-o intr-un bol de salata mai mare. Curata de coaja portocalele, curata-le pe cat posibil si de pielitele ce acopera fiecare feliuta, apoi taie feliile in 2 sau, daca sunt mai mari, in trei. Taie pastrama de pui julien, iar casul cubulete. Pune toate acestea in bol, peste salata, adauga uleiul si zeama de lamaie si, potriveste de sare si piper, dupa gust. Amesteca salata si serveste-o imediat.

daniela_muslimah
06-15-2006, 09:11 PM
Ce de discutii de la "taboule"...

:36_1_21:

M-am speriat ca nu mai postati salate...

Dar cu andive si sfecla nu aveti?...

Sau ceva cu avocado (ori macar o reteta de preparare _ la sectiunea de retete)..

P.S.: Amal,, mai bine lasi "castravetile" _ ca-i mult mai interesant asa :D

si inca ceva _ cand am citit de "salata cu zahar" a lui suleiman _ admin m-a dus gandul la ceva:
voua cum va place?
(legat de zahar)

puneti zahar si pe fructe (ca de ex. capsuni) sau chiar si in salata?
eu una nu agreez zaharul in fructe (in salata nici n-am incercat ;) )

Prefer fructul _ asa cum e el.. :D

in schimb mama si fratele meu, fara zahar nu mananca
...


si inca ceva...
Admin, sa stii ca si-n Romania gasesti salata VERDE...:smile19:

Fetelor, voi ati vazut ce gust incep toate sa aiba in ultima vreme?...

parca mananci cauciuc, nu capsuni... N-au nici un gust :(

la fel si cu legumele...

ce dor mi-e de niste fructe asa, ca de la tara..

:rolleyes:

amal
06-15-2006, 11:01 PM
Salata de orez cu fructe si avocado

Timp de preparare: 35min

Ingrediente pt 5 portii

150g orez
2 avocado mici
1/2 portocala
1 castravete
40g stafide
2 banane
1 ardei rosu
2 linguri migdale

Pt sos:
4 linguri ulei masline
1 1/2 linguri suc lamaie
1 lingura coaja de portocala rasa
1 lingurita coriandru macinat
1/4 lingurita chimen macinat
1 lingurita miere
sare si piper

Preparare:
1. Amestecati toate ingredientele pt sos si lasati-le la marinat pt 30min.

2. Intr-un castron, stoarceti jumatatea de portocala si lasati stafidele la inmuiat in suc.
3. Decojiti castravetele, taiati-l in doua si apoi taiati jumatatile in fasii subtiri. Curatati ardeiul de samburi, taiati-l felii.
4. Fierbeti orezul. Puneti-l sub jet de apa si lasati-l la scurs.
5. Decojiti avocado si taiati-l fin. Decojiti bananele si taiati-le rondele.
6. Amestecati orezul, castravetele, ardeiul, stafidele si migdalele. Adaugati apoi avocado si bananele.

8. Amestecati cu sosul si lasati la frigider pt 1 ora. Serviti rece.


- se poate consuma la masa de pranz, deoarece este satioasa. are o savoare si culoare diferita.
- pt cele care tin la silueta, e mai bine sa foloseasca orez integral; avocado mentine glicemia constanta si ajuta la inlaturarea senzatiei de foame

amal
06-15-2006, 11:24 PM
Sos cu avocado pt salate, ŕ la amal:)

miezul unui avocado decojit si curatat de sambure se pune intr-un castron, se adauga suc de lamaie (cca 1 lingura), ulei masline ( cca 2 linguri), sare, piper. eu adaug si putin usturoi. Uneori adaug putin iaurt consistent.
Se obtine o pasta folosind dispozitivul cu lama de la mixer (cel pt pireu), sau se foloseste un blender electric.
Se poate decora cu patrunjel tocat, busuioc tocat, sau orice condiment credeti ca se potriveste.
Acest sos este foarte bun pt cele care urmeaza o dieta. Merge la aproape orice salata, precum si la grill de pui, vita, fructe de mare, etc.

daniela_muslimah
06-15-2006, 11:33 PM
Sos cu avocado pt salate, ŕ la amal:)

miezul unui avocado decojit si curatat de sambure se pune intr-un castron, se adauga suc de lamaie (cca 1 lingura), ulei masline ( cca 2 linguri), sare, piper. eu adaug si putin usturoi. Uneori adaug putin iaurt consistent.
Se obtine o pasta folosind dispozitivul cu lama de la mixer (cel pt pireu), sau se foloseste un blender electric.
Se poate decora cu patrunjel tocat, busuioc tocat, sau orice condiment credeti ca se potriveste.
Acest sos este foarte bun pt cele care urmeaza o dieta. Merge la aproape orice salata, precum si la grill de pui, vita, fructe de mare, etc.



Masha'a Allah, habibty...

Ai dat si reteta proprie...

:D :D

intrebam.. fiindca ne gandisem cu mama sa facem ceva cu-n avocadao...

da' nu stiam ce!.. ;)

Shukran..

:rolleyes:

amal
06-18-2006, 05:10 PM
Salata de cartofi si masline

Preparare 25min, Fierbere 15min, Marinare 3 ore
cca 580 calorii/portie

Ingrediente pt 4 portii
1 kg cartofi rosii
sare, piper
1 lingurita chimen
1 foaie de dafin
1 catel usturoi
5 linguri otet aromat (balsamic)
2 lingurite mustar
60g capere
125ml ulei masline
150g ceapa rosie
250g rosii mici (cherry)
2 fire rozmarin, 5 fire cimbru
80g masline negre fara sambure

1. Se spala cartofii si se fierb 15 min in apa cu sare, chimen si dafin. Se scurg, se decojesc si se lasa sa se raceasca. Se taie sferturi pe lungime.
2. Se curata usturoiul, se piseaza si se paseaza cu otet, mustar, 50g capere, ulei, sare si piper. Se curata ceapa, se taie felii. Se amesteca in sos si apoi totul se amesteca impreuna cu cartofii. Se lasa cca 3 ore sa se intrepatrunda.
3. Se spala rosiile, se taie felii. Se spala verdeata si se toaca. Se amesteca in salata impreuna cu rosiile, maslinele, si restul de capere. Se garniseste cu verdeata.

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/Salata%20cartofi1.jpg
revista Ioana





Caperele dau un gust delicios sarat-acrisor mancarurilor pe baza de peste si paste fainoase ; daca nu gasiti in supermarket, le puteti inlocui cu putin suc de lamaie.
http://waynesword.palomar.edu/images/capers1b.gif

amal
06-20-2006, 09:11 PM
Salata de cartofi cu mere si telina

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/Salata%20cartofi2.jpg
revista Ioana

Preparare cca 35min, Fierbere 16min, Marinare 3 ore
Cca 800calorii/ portie

Ingrediente pt 4 portii:

1 kg cartofi rosii
sare
1 lingurita chimen
1 foaie dafin
2 galbenusuri
1 lingurita mustar
250ml ulei
3 linguri suc lamaie
1 lingura zahar
145g hrean de la borcan
200g praz
100g telina verde
300g mere rosii

1. Se spala cartofii, se fierb 15 min in apa cu sare, chimen si dafin. Se scurg, se decojesc si se lasa sa se raceasca.
Galbenusurile se bat cu mustar, cu mixerul. Se adauga uleiul, in fir subtire. Se adauga 2 linguri de lamaie, hrean si zahar.
Cartofii se taie felii si se amesteca in maioneza. Se lasa sa se marineze inauntru 3 ore.

2. Prazul se taie rondele, se opareste 1 minut in apa fierbinte. Se trece prin apa rece si se lasa sa se scurga.
Telina se spala si se taie cuburi.
Se spala merele, se curata si se taie felii, se stropesc cu restul de suc de lamaie. Se omogenizeaza in salata, alaturi de praz si de telina.
Se orneaza cu fire de telina.

amal
06-21-2009, 09:38 PM
O salata care imi place:

1 salata verde (de preferat chinezeasca-se gaseste in supermarket)
1 ardei galben
1 ardei rosu
crutoane de paine prajita
macaroane penne (cca 1/2 punga)
cca 200g fasii carne de pui
seminte de pin prajite

Se fierb macaroanele in apa cu sare, se scurg si se clatesc cu apa rece.
Puiul se condimenteaza si se prajeste pe grill.
Se spala bine salata si se taie; apoi se taie ardeii cubulete mai mari.
Se amesteca ingredientele si se asezoneaza dupa gust.
Nu am poze dar arata bine:p

Hayat
06-22-2009, 01:58 AM
O salata care imi place:

1 salata verde (de preferat chinezeasca-se gaseste in supermarket)
1 ardei galben
1 ardei rosu
crutoane de paine prajita
macaroane penne (cca 1/2 punga)
cca 200g fasii carne de pui
seminte de pin prajite

Se fierb macaroanele in apa cu sare, se scurg si se clatesc cu apa rece.
Puiul se condimenteaza si se prajeste pe grill.
Se spala bine salata si se taie; apoi se taie ardeii cubulete mai mari.
Se amesteca ingredientele si se asezoneaza dupa gust.
Nu am poze dar arata bine:p
jazallah khair habibti,
suna foarte bine reteta :999:
imi plac toate ingredientele si salatele in general,
inshallah o voi incerca dar nu stiu de unde sa iau seminte de pin...
mai ales ca e vara si deci calddd, o salata e bine venita! :D

amal
06-22-2009, 06:44 PM
seminte de pin am vazut intr-o vreme la un mall unde era si auchan. dar sigur gasesti intr-un mall.
in Bucuresti sunt si magazine mici specializate cu produse arabesti.
incearca la Plafarul din Unirii, de langa Hanul lui Manuc. In general la plafar, magazine cu produse naturiste ar trebui sa fie.

si cu ocazia asta mi-am adus aminte ca semintele de pin trebuie tinute in apa o jumatate de ora inainte sa fie prajite.

Hayat
06-22-2009, 10:42 PM
seminte de pin am vazut intr-o vreme la un mall unde era si auchan. dar sigur gasesti intr-un mall.
in Bucuresti sunt si magazine mici specializate cu produse arabesti.
incearca la Plafarul din Unirii, de langa Hanul lui Manuc. In general la plafar, magazine cu produse naturiste ar trebui sa fie.

si cu ocazia asta mi-am adus aminte ca semintele de pin trebuie tinute in apa o jumatate de ora inainte sa fie prajite.
m-am uitat la un magazin cu produse arabesti dar nu am gasit, deasemenea am cautat la mega image de unde mai iau conserve, foul, falafel dar nu aveau nici acolo...o sa incerc la plafar inshallah, multumesc :999:

amal
08-28-2009, 08:04 PM
Salata de andive cu sfecla, nuci si branza frantuzeasca



http://www.foodtv.ca/DMM/E/N/Endive_Salad_with_Beets__Walnuts_and_Blue_Cheese_0 01.jpg


frunzele de la 4 andive curatate de cotor si spalate
1 sfecla rosie medie, fiarta, decojita si taiata bucati
170g branza frantuzeasca cu mucegai
140g nuci rupte in bucati (daca doriti pot fi prajite)
1/2 cana ulei de nuca
2 linguri otet rosu (eu vreau sa pun de rodii)
sare si piper

Separati frunzele de andive si raspanditi-le pe un platou.
Imprastiati peste frunze bucatile de sfecla rosie, branza si nucile.


Bateti impreuna uleiul cu otetul.
Gustati si potriviti raportul ulei/otet dupa gust.
Adaugati sare si piper si presarati peste salata.
Serviti.


www.foodtv.ca (http://www.foodtv.ca)

Vreau sa incerc reteta aceasta pt ca mananc rar sfecla rosie si mi se pare sanatoasa.
Daca iese buna va anunt:)

Betti
10-08-2009, 01:58 PM
1) 4 rosii,4 castraveti,200g brinza,1 ardei gras,100g masline,sare,piper si ulei de masline. Toate ingredientele se taie buc.mai maricele se condimenteaza se pune ulei si gata. 2) 1/2 conopida mica taiata in buc.mici;1/2 tulpina telina taiata fideluta;1 mar taiat in cub.mici;2 felii de ananas taiat in cubulete;1 castravete taiat in doua pe lungime si apoi ras;si nuci pisate mare pentru decor. SOSUL-2 linguri suc de ananas;2 linguri iaurt;2 linguri ulei;2 linguri smintina;putina sare de mare si putina pulpa de lamiie. 1)Se pregateste sosul din ingredientele indicate mai sus.2)Intr-un castron,se amesteca conopida,telina marul si ananasul,iar castravetele se rade doar inainte de masa si se amesteca cu celelalte ingrediente.3)Se toarna sosul deasupra si se decoreaza salata cu nuci pisate mai mari.

Betti
10-08-2009, 02:48 PM
1 salata verde,2 oua fierte tari,1ardei verde si 1 rosu,1 castravete,250g sparanghel,3 linguri ulei,2 linguri otet si sare si piper. Se spala bine salata ,frunza cu frunza,sub jet de apa rece si se taie fisii.Se spala ardeii,se indeparteaza coditele si semintele,apoi se taie rondele.Se spala castravetele si se taie felii subtiri.Se curata ouale de coaja,apoi se taie felii.Se pun toate ingredientele intr-un castron mare si se amesteca usor.Separat se amesteca uleiul cu otetul,sparanghelul taiat fin,sare si piper,dupa gust ,apoi se toarna peste ingredientele din castron.Se amesteca cu grija ca sa nu se sfarime si se serveste. RECOMANDARI-Preparatul se asezoneaza in ultimul moment,exact inainte de a fi servit pentru a evita vestejirea salatei.Pentru a da salatei un gust deosebit si un plus de vitamine,se poate presara deasupra putin marar si patrunjel tocat. GATA,ii las si pe altii sa continue cu retete.La anul,la vara daca nu o sa uit,o sa scriu si citeva retete de salate de vara.Deocamdata ma opresc aici.

toobebe
04-06-2010, 01:29 AM
din cate stiu si eu pt ca si eu fac nu pun menta si i spun salata de patrunjel ,nici ceapa nu pun ,doar burgor inmuiat, multtttttttttttt patrunjel ,rosii taiate cat mai marunt, sare ,ulei de masline ,zeama de lamaie. asta ca in siria banuiesc

Alexyna
08-17-2010, 11:35 PM
Nu sunt eu experta in ceea ce privesc salatele dar la cele care merg imi prepar un sos de iaurt cu mirodelii iar la altele pun lamaie in loc de otet

sherine
08-25-2010, 12:23 AM
Salata cu ton

Se spala bine o salata verde, se taie, dupa preferinta, fie fasii foarte subtiri, fie in fasii late; se adauga o jumatate de conserva mica de porumb fiert, dUpa ce acesta a fost clatit sub jet de apa; se mai adauga si masline in functie de cat de mult ne plac; se desface o conserva de ton maruntit, se scurge de ulei, daca este prea mult, si se adauga in salata. Pentru condimentare, sare, piper, lamaie sau otet de mere, chiar si otet obisnuit. Se amesteca toate aceste ingrediente si salata este gata. Mie imi mai place uneori sa-i mai adaug si morcov crud dat pe razatoarea mare.
Pofta buna !

rahma.alssadi
03-04-2011, 03:47 PM
sunt binevenite si cateva poze fetelor

Hayat
03-06-2011, 02:04 AM
m-am uitat la un magazin cu produse arabesti dar nu am gasit, deasemenea am cautat la mega image de unde mai iau conserve, foul, falafel dar nu aveau nici acolo...o sa incerc la plafar inshallah, multumesc :999:
Am vazut seminte de pin la magazinul Sultan in Crangasi cu 10RON per 100gr.

Salata de foul (mudammas/fava beans)

400gr. foul (1 conserva)
1 ceapa, taiata mic
2 rosii, taiate cubulete
1/2 legatura de patrunjel, tocat
1 Lg. menta uscata
4 Lg. ulei de masline
2 Lg. zeama de lamaie
boia dulce de ardei
sare, piper

https://lh6.googleusercontent.com/-Dke0r-TTN9o/TXKzNHwnYrI/AAAAAAAAADg/4OyiMrLm4NM/s1600/redbeansalad.jpg