PDA

View Full Version : Retete pt diabetici



amal
06-15-2006, 02:05 AM
nu stiu daca are nevoie sau nu cineva de retete de mancare pt diabet, dar am observat ca nu prea sant in general informatii pe aceasta tema. Oricum, retetele pt diabetici urmaresc scaderea glicemiei, a lipidemiei si asigurarea unui aport adecvat de proteine...deci cred ca sunt mai sanatoase.

Orez cu legume


Ingrediente pt 4 persoane

120g orez
200g anghinare
100g praz
1 ardei verde si 1 ardei rosu
100g fasole verde
100g mazare
1/2 vinete
3 catei de usturoi
3 rosii coapte
supa de legume
4 linguri ulei masline

Timp de realizare: 60min

Aport pt 1 persoana

Hidrati de carbon: 32,5g
Proteine: 13g
Grasimi: 14g
Kcalorii: 308

Caliti intr-o tigaie cu ulei de masline usturoiul si prazul. Adaugati dupa 5 minute legumele taiate si lasati la foc moderat pt 15 min, amestecand din cand in cand. Cand legumele sant inmuiate, adaugati rosiile taiate cubulete; peste cateva minute adaugati orezul. Adaugati supa de legume incalzita si lasati 20 min la foc moderat.

amal
06-15-2006, 05:44 AM
Crema de praz

Ingrediente pt 4 persoane

800g praz
400g cartofi
100g ceapa
4 linguri ulei masline
patrunjel

Timp de realizare: 45 min

Aport pt 1 persoana:
Hidrati de carbon-28g
Proteine-5g
Grasimi-10,5g
kcal-226

Caliti ceapa maruntita si prazul taiat in ulei de masline. Adaugati apa si cartofi. Lasati la foc moderat pana cand se inmoaie, apoi bateti cartofii si prazul pana obtineti o pasta. Adaugati patrunjelul si mai lasati 10 min pe foc, fara sa dea in clocot.

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/crema%20de%20praz.jpg

amal
06-19-2006, 08:29 PM
Somon cu fasole verde

Dificultate: medie
Timp preparare: 50 minute

Aport pe persoana
Hidrati de carbon: 12g
Proteine: 28g
Grasimi: 15g
Kcal: 305

Ingrediente pt 4 persoane:

600g file de somon
200g fasole verde
200g cartofi
1 ceapa
sare, piper

Se pun la fiert cartofii, fasolea verde si ceapa cu apa si sare. Dupa ce sant fierte, se paseaza sau se pun in blender pana se obtine o crema.

Fileul de somon se sareaza, se pipereaza si se frige in grasimea proprie, intr-o tigaie fara ulei, timp de 40secunde pe fiecare parte.

Se asaza intr-o farfurie crema de legume si se pune deasupra fileul de somon.

pt fete: somonul este foarte bun pt ten- acesta va fi mai stralucitor si ferit de efectele imbatranirii