PDA

View Full Version : Ce ne sfatuim copiii??



maryam
06-17-2006, 12:39 AM
Mi-a venit ideea asta in parc...nici nu stii cum e mai bine:sa le lasi independenta de a-si crea si dezvolta singuri personalitatea interactionand cu altii,sa-i bibilesti:36_1_21: toata ziua ,sa incerci sa ii faci nicte mici exponenti ai "codul-ui mainerelor elegante".
Cateodata nici nu stiu cum s-o mai dau,parca mereu sunt in contratimp cu cerintele acestei societati parca tribale in care mamicile,bonele si bunicile isi invata copiii cu totul si cu totul alte idei de baza.
Nu stiu cum or fi altii dar e:( :rolleyes: :smile28: u ma simt nepotrivita in aceasta lume(nu numai din acest pdv)

Iman3
07-10-2006, 02:42 AM
Nici eu nu am aflat inca raspunsul dar e clar ca nsite norme elementare de comportament tre' sa ii invatam, dar stii ce am observat? Ma chinui cu cerul si cu pamantul cum se spune sa o invat pe fii-mea cea mare sa spuna la magazin unde mergem frecvent: multumesc, buna ziua, la revedere... chestii din astea sau nu, multumesc caci frecvent i se ofera cate un dulce.... Eu imi concentrez eforturile asupra ei ca e mai mare, ea se baga in fusta mea si nu spune nimic, insa cea mica careia nu i-am cerut niciodata o face:confused: .
Asta una si alta chestie care am observat-o: cu cat o percepe ca o obligatie cu atat nu o face. Dar daca ii place o chestie... o face la nesfarsit.; si atunci ne intorcem la puterea exemplului.
Eu zilele trecute l-am lovit din gresala pe sotul meu si cred destul de tare; chiar imi parea f rau si i-am spus de multe ori iarta-ma te rog! te mai doare? si l-am atins asa matern pe par...
Te rog sa ma crezi ca azi toata ziua asa i-a facut sora-si pentru orice prostie: iarta-ma te rog, si o mangaia, te mai doare? desi pana acum putea sa isi rupa sora-sa si mainile ca nu se clintea.

maryam
07-10-2006, 02:55 AM
Nici eu nu am aflat inca raspunsul dar e clar ca nsite norme elementare de comportament tre' sa ii invatam, dar stii ce am observat? Ma chinui cu cerul si cu pamantul cum se spune sa o invat pe fii-mea cea mare sa spuna la magazin unde mergem frecvent: multumesc, buna ziua, la revedere... chestii din astea sau nu, multumesc caci frecvent i se ofera cate un dulce.... Eu imi concentrez eforturile asupra ei ca e mai mare, ea se baga in fusta mea si nu spune nimic, insa cea mica careia nu i-am cerut niciodata o face:confused: .
Asta una si alta chestie care am observat-o: cu cat o percepe ca o obligatie cu atat nu o face. Dar daca ii place o chestie... o face la nesfarsit.; si atunci ne intorcem la puterea exemplului.
Eu zilele trecute l-am lovit din gresala pe sotul meu si cred destul de tare; chiar imi parea f rau si i-am spus de multe ori iarta-ma te rog! te mai doare? si l-am atins asa matern pe par...
Te rog sa ma crezi ca azi toata ziua asa i-a facut sora-si pentru orice prostie: iarta-ma te rog, si o mangaia, te mai doare? desi pana acum putea sa isi rupa sora-sa si mainile ca nu se clintea.


Morala:altoieste-l bine,macar de forma,apoi fii dragastoasa,intreaba-l de sanatate si pe urma sa vezi exemplu de fete.:36_1_21: :36_1_21:
Sa stii ca ai dreptate,cateodata ei sunt ca niste maimute(copiii),insa este ceva ,parca ar avea o chestie care li-se decalanseaza dc ii pui sa faca ceva,sa zica,are exact efectul invers.
Apropo,stii o faza caraghioasa cu dody cand era mic,noi mereu ne spunem La ilaha ila ALLAH,Muhhammad rasul ALLAH cand plecam sau cand inchidem telefonul si tot auzind copilul,cand era mic,cum ne desparteam pe strada de cineva incepea :La ilaha ila ALLAH :kuzya_01:

gabriela guettat
07-10-2006, 01:50 PM
MASHALLAH :smile06: ,MASHALLAH:smile06: subiect frumos de actualitate pentru noi toate!
Eu ce va pot spune cred ca e chestie de logica:
exemplu care vi-l dau sunt ,fiind baietii mei,din dragoste pentru tatal lor incearca sa fac ce face "tata",sa vorbeasca ca "tata",i-au prins si punctul slab a lui "tata",daca meregem bine cu invatatura"tata ne canta in struna;
Visul intodeauna al unei fete a fost (daca a avut parte de un tata bun)sa se casatoreasca cu un om care sa semene cu" tati al ei",si la baieti la fel,daca au o mama care le face pe toate si e si eleganta si tine la aspectul ei ideal e sa se insoare cu fata care sa faca ce face mama lui...deci

CONCLUZIA!ASA CUM II EDUCAM ASA II AVEM,OPRITII SI CERTATII CAND TREBUIE SI IN ACELASI TIMP DATI'LE CE AVETI MAI BUN DIN VOI, INCLUSIV LIBERTATEA CARE O VOR ,NU II SUFOCATI FACETI SA INTELEAGA,ARATATILE DIFERENTELE INTRE CEA CE E BINE SI CEA E NU E BINE PENTRU EI,LASATI SA ALEAGA SI VA ASGUR CA DACA AU RADACINILE SANATOASE SI EI VOR FI SANATOSI IN GANDIRE SI IN TOT CE VOR FACE!

Saira
07-10-2006, 02:05 PM
MASHALLAH :smile06: ,MASHALLAH:smile06: subiect frumos de actualitate pentru noi toate!
Eu ce va pot spune cred ca e chestie de logica:
exemplu care vi-l dau sunt ,fiind baietii mei,din dragoste pentru tatal lor incearca sa fac ce face "tata",sa vorbeasca ca "tata",i-au prins si punctul slab a lui "tata",daca meregem bine cu invatatura"tata ne canta in struna;
Visul intodeauna al unei fete a fost (daca a avut parte de un tata bun)sa se casatoreasca cu un om care sa semene cu" tati al ei",si la baieti la fel,daca au o mama care le face pe toate si e si eleganta si tine la aspectul ei ideal e sa se insoare cu fata care sa faca ce face mama lui...deci

CONCLUZIA!ASA CUM II EDUCAM ASA II AVEM,OPRITII SI CERTATII CAND TREBUIE SI IN ACELASI TIMP DATI'LE CE AVETI MAI BUN DIN VOI, INCLUSIV LIBERTATEA CARE O VOR ,NU II SUFOCATI FACETI SA INTELEAGA,ARATATILE DIFERENTELE INTRE CEA CE E BINE SI CEA E NU E BINE PENTRU EI,LASATI SA ALEAGA SI VA ASGUR CA DACA AU RADACINILE SANATOASE SI EI VOR FI SANATOSI IN GANDIRE SI IN TOT CE VOR FACE!

masha'Allah Gabitza....frumos ai spus :smile06: :smile06: :smile06: in mod sigur cu o asa mamicuta "fratiorii" mei sunt niste scumpici,Allah sa aiba grija de familia ta...eu una ma mir cand vad ca inca mai exista oameni cu un suflet asa bun cum te-am "cunoscut" pe tine..

Iman3
07-10-2006, 03:41 PM
Ma gandeam aseara in urma temei propuse de Maryam la un aspect.
Ce le spunem copiilor nostrii despre ei?
Eu cu baiatul am mers pe o linie mai spartana ca sa spun asa: i-am spus ca in timp ce el e totul pentru noi pentru restul lumii e un mare 0(zero). El trebuie sa se comporte in asa fel incat prin realizarile sale sa arate lumii ca are valoare. Nu a fost bine caci baiatul meu imi reproseaza ca nu i-am dat incredere in fortele proprii. Imi aduce exemplu povestea nu stiu carui mare medic caruia mama lui ii punea de cand era mic pe usa o placuta du Dr. Prof... nu stiu care si el intr-adevar a ajuns Dr. Prof...
Ma doare asta, dar tot nu stiu daca e bine.
Cu fetele le-am tot spus ca ele sunt bune, frumoase cuminti si cand fac cate o prostie le spun ca nu e frumos ca o fetita cuminte si educata ca ea sa faca asa ceva. Si ma trezesc acum ca fie-mea cand se cearta cu fratele ei ii spune: mai! vezi ca eu sunt f frmoasa! looooool
Lasand gluma la o parte a venit la noi in vizita un frate din Palestina f f f f credincios mashaAllah si ne-a spus ca nu e bine sa le spui copiilor ca ei sunt cei mai cei pentru ca le intra asta in cap si devin increzuti de .. frumusetea lor, desteptaciunea lor... etc dupa caz.

Voi ce parere aveti? Cum e mai bine?

Am inteles ca la evrei mamele lor le spun de mici ca ei sunt cei mai cei si ei asa cresc in cultul de sine; oare de aici sa li se traga oare atitudinea de mai tarziu?

oardy
07-10-2006, 09:46 PM
eu raman la vb mea...oricat ne+am chinui noi sa fim niste mame bune,si cat mai perfecte pt copii nostrii,tot ne vor reprosa ceva intr+o zi.

* nici eu numai stiu cum s+o dau sa pice bine.
* incerc,imi dau toata silinta dar...il vad ca+l deranjeaza multe la mine.
*de ex. ar vrea sa nu+i mai fac observatie la nimic.
*pai imi cere imposibilul.
* daca continuu calca pe bec,ce sa fac? sa nu+i spun nimic si sa+l las sa creada ca e ok ceea ce face?
*mai inchid ochii la nimicuri dar sunt unele chestii...

*mai dar ma doare de simt ca ma topesc cand il vad ca iese afara si nu se intelege cu copii de la bloc.
*si acum mi+a venit dupa 30 de min ca numai vrea afara ca nu se joaca copii cu el.pursisimplu nu+l baga in seama

*are 3 zile de cand refuza sa iasa afara numai pt ca stie ca nu+l baga nimeni in seama.
* are o fetita care e deoseama si mai baietoasa,e singura cu care se intelege ok.numai ca fata e plecata la bunici pe undeva si daca eac nu e...nimeni nu e.

*e tare greu.
*o sa revin ca acum imi mananca urechile ca vrea la pc.

imanikka
07-10-2006, 09:55 PM
Ce bine ar fi ca peste 10 ani sau mai mult sa ne intalnim tot aici si sa va povestesc si eu ce vor face copii mei si cum ii educ ...si ce-mi reproseaza. Insha Allah sa existe acest forum multi ani de acum inainte :smile06:

oardy
07-10-2006, 10:01 PM
imi vine sa zic...tu fa copii ca forumul este si va fii.

*dar...numai allah stie ce va fii.

*inshaALLAH sa devii mamica cat mai repede.

*dar iti poti imagina cum ar fi sa ne vedem fata in fata si sa depanam amintiri de aici de pe rasarit?:smile26:

Dina
10-13-2007, 03:59 PM
Ma gandeam aseara in urma temei propuse de Maryam la un aspect.
Ce le spunem copiilor nostrii despre ei?
Eu cu baiatul am mers pe o linie mai spartana ca sa spun asa: i-am spus ca in timp ce el e totul pentru noi pentru restul lumii e un mare 0(zero). El trebuie sa se comporte in asa fel incat prin realizarile sale sa arate lumii ca are valoare. Nu a fost bine caci baiatul meu imi reproseaza ca nu i-am dat incredere in fortele proprii. Imi aduce exemplu povestea nu stiu carui mare medic caruia mama lui ii punea de cand era mic pe usa o placuta du Dr. Prof... nu stiu care si el intr-adevar a ajuns Dr. Prof...
Ma doare asta, dar tot nu stiu daca e bine.
Cu fetele le-am tot spus ca ele sunt bune, frumoase cuminti si cand fac cate o prostie le spun ca nu e frumos ca o fetita cuminte si educata ca ea sa faca asa ceva. Si ma trezesc acum ca fie-mea cand se cearta cu fratele ei ii spune: mai! vezi ca eu sunt f frmoasa! looooool
Lasand gluma la o parte a venit la noi in vizita un frate din Palestina f f f f credincios mashaAllah si ne-a spus ca nu e bine sa le spui copiilor ca ei sunt cei mai cei pentru ca le intra asta in cap si devin increzuti de .. frumusetea lor, desteptaciunea lor... etc dupa caz.

Voi ce parere aveti? Cum e mai bine?

Am inteles ca la evrei mamele lor le spun de mici ca ei sunt cei mai cei si ei asa cresc in cultul de sine; oare de aici sa li se traga oare atitudinea de mai tarziu?

Indiferent de ce nationalitate sau religie esti , trebuie sa recunosti meritele copilului tau in fata lui, sa-l lauzi sau sa-l dojenesti in functie de situatie. Un copil care nu va auzi nici un cuvant de lauda din partea parintilor va creste traumatizat si va cauta aprecierile in alta parte , iar aceasta "" alta parte "" poate fi daunatoare lui. Deci, parerea mea este, ca trebuie sa ne apreciem copii si sa fim in primul rand prietenii lor. Eu am un baiat de 20 de ani si asa am procedat, suntem cei mai buni prieteni si sunt prima persoana careia ii cere sfatul cand are o problema sau cand trebuie sa ia o hotarare . Sunt foarte multumita si mandra de fiul meu.

iman99
10-13-2007, 04:39 PM
Asalamu aleikom w rahmatullah w barakatu

ma sha Allah surioara ptr fiul tau Allah s ava biecuvanteze

ma sha Allah pentru toate surorile nastre care isi dau silinta sa fie numai bine.

Deci..parrerea mea e sa asteptam..iman de exemplu fetele sunt inca mici...rezulattele educatiei se vad cand sunt mai mari....intr-adeavr cred si eu ca baietii ar trebuii lasati mai liberi..sa ii dai intotdeauna 2 posibilitati care bieninteles alese dininte de noi dar sa creada el ca el a ales ptr ai dezvolta personalitatea.Este intr-adevar greu dar in sha Allah Allah ne va ajuta.Nu stiu in legatura cu parinti prieteni asta se poate interpreta....de catre copii.....si nu vreau sa-mi ajunga sa uite de respect...continui sa cred ca o relatie de respect este mai buna decat una de prietenie.aand in vedere generatile din ziua de azi...ca ti -i se urca in cap.

Dina
10-13-2007, 05:44 PM
Poate nu m-am exprimat bine. Scuze. Un parinte stie ( sau are trebui sa stie ) cum sa-i insufle notiunea de prietenie copilului sau in asa fel incat sa fie si prieteni si sa se respecte reciproc. Cat despre a da 2 posibilitati de a alege copilului( atat baiat fiind dar si fata ) incat sa creada ca el a facut alegerea buna , cred ca este Ok, dar abia dupa o anumita varsta.