PDA

View Full Version : salam alekum.



Hager
06-18-2006, 01:01 AM
Vroiam sa va vb. despre diabet,si cat scrisesem dar ca de obicei pc-ul meu.....inca mai am pb. cu el.informatiile sunt f.vaste,daca intereseaza pe cineva,nu stiu,sper...;Dar voi scrie cele 10 reguli pt. persoanele cu diabet zaharat.1.Incercati sa slabiti cateva kg.2.Tratamentul cu antidiabetice orale nu exclude regimul dietetic si exercitiul fizic.3.Nu cresteti in nici un caz doza zilnica de tablete.Evitati pe cat posibil(eu zic pe vecie,insha ALLAH)sa nu consumati alcool,si ,mai ales ,nu fumati.5.Acordati atentie solicitarilor fizice neobisnuite.6.Invatati simptomele unei hipoglicemii.in cazul unor manifestari deosebite,contactati de urgenta medicul dvs.7.Pastrati totdeauna 1plic de zahar la dvs.8.Masurati-va pe cat posibil zilnic glicemia,greutatea corporala si tensiunea arteriala.9.Inspectati-va regulat picioarele si acordati atentie sporita prezentei unor leziuni sau inflamatii.10.Comunicati fiecarui medic care va consulta (de ex. stomatologului)ca aveti diabet si medicamentele pe care le utilizati.Acum vreau sa va informez asupra acelor 10 ''porunci''pentru picioarele diabeticului.1.INSPECTATI-VA zilnic picioarele;folositi o oglinda sau rugati o persoana sa va ajute.2SPALATI-VA zilnic picioarele cu grija.3.STERGETI-VA picioarele cu atentie ,nu lasati umed spatiul dintre degete.Umezeala favorizeaza aparitia micozelor.4.APLICATI pe picioare creme hidratante pt.ingrijirea pielii;pe pielea uscata apar fisuri si in felul acesta se produc infectii.5.UNGHIILE tb.taiate drept,nu prea scurt.6.FOLOSITI numai incaltaminte adecvata,niciodata cu barete.7.PANTOFII noi se vor purta progresiv pt.acomodare.NU umblati descult sau doar cu ciorapi.8.FOLOSITI ciorapi care pot absorbi transpiratia,si permit picioarelor sa se aeriseasca si sa se mentina uscate.9.SENZATIA de picioare reci dispare doar prin tratament adecvat,prescris de medic,si nicidecum prin incalzirea lor cu sticle,caramizi sau apropriera de foc.Acestea pot provoca arsuri grave.10.ADRESATI-VA imediat medicului :daca apar dureri in picioare sau,mai ales daca remarcati ca si-au pierdut sensibilitatea;sau daca apar deformari ,vezicule,ulceratii,fisuri,roseata,hemoragii ori atrofii musculare la nivelul picioarelor.Multumesc pt timpul acordat si cine doreste inf.suplimentare,cu mare placere.Oricum,eu doresc in voia bunului ALLAH SWT,sa mai scriu despre acest subiect,voi??sper ca nu am deranjat pe nimeni si sukran.

gabriela guettat
06-18-2006, 01:09 AM
UMMZAFA:smile06: MASHALLAH
SA TRAIESTI IUBITA,FOARTE INTERESANT!

ommuhee
06-18-2006, 01:23 AM
vroiam sa intreb cit timp poate trai un cu asa boala si care ar fi primele simptome de aparitie al ei?

Hager
06-18-2006, 02:52 PM
vroiam sa intreb cit timp poate trai un cu asa boala si care ar fi primele simptome de aparitie al ei?


Depinde f. mult de persoana in parte.
Cu permisiunea voastra voi incepe prin a va furniza inf.ff. utile pe care aseara nu am reusit sa le furnizez,v-am spus dat. pc-ului.

Diabetul este o afectiune cronica in care niv.glucozei din sange (= glicemia) creste. (Normal glicemia = 80-120mg%ml.sange)

Diabetul zaharat este o tulburare ----bolica a mecanismului glucoreglator,constand din incapacitatea oxidarii glucidelor ,cu insuficienta relativa sau absoluta a celulelor beta din insulele pancreatice, care secreta insulina.

Denumirea de diabet zaharat e de origine greco-latina.
Inca din antichitate doctorii au stabilit ca aceasta boala se datoreaza existentei zaharului sau mierii in urina.

''Diabetes mellitus'' inseamna textual :''curgere dulce ca mierea''. Pentru ca tocmai ''excesul de urina cu gust de miere dulce ''a facut posibila descoperirea bolii.
Diabetul sau ''boala de zahar''este o dereglare de ----bolism. Organismul nu mai poate prelucra glucoza, componenta de baza a hidrocarbonatelor; nemaiputand fie ''ars''(----bolizat), zaharul se acumuleaza in sange. O forma de asemenea zahar este glucoza , sau dextroza, continuta in struguri.
Organismul isi extrage zaharul din toate alimentele care contin hidrocarbonate, folosindu-l ca sursa de energie. Glucoza este benzina organismului:energia lui pura. Pentru ca organismul s-o poata folosi , are nevoie de un catalizator, de o ''scanteie electrica'', numita insulina, un hormon fabricat de celulule beta din pancreas ,o glanda mica situata in abdomen, in curbura duodenului. Acest hormon are functia de a deschide celulele, astfel ca zaharul sa intre in ele, spre a fi prelucrat.
Dupa o masa continand zaharuri, respectiv hidrocarbonate, glicemia din sange creste la orice om. Ea se masoara in miligrame de glucoza per decilitru de sange: mg/dl (era data in mmol per litru, in caz ca vrem sa facem o echivalare,100mg/dl=5,6mmol/l).
La scurt timp dupa masa,val. glicemiei la un om sanatos este de 120-160mg/dl de sange. Insulina intra in functiune automat, transportand zaharul datator de energie in celulele corpului care au nevoie de ea. Structura sangelui se normalizeaza rapid, glicemia scazand pana la 60-100mg la o suta ml sange.
La bolnavii de diabet, lipseste acest macanism de reglare. Ori ca pancreasul nu produce suficienta insulina- in diabetul de tip unu- ori ca acest hormon indispensabil ajunge prea tarziu in sange si nu poate regla intrarea zaharului in celule-cum se intampla in diabetul de tipul 2.
In amandoua cazurile, celulele corpului flamanzesc , din cauza ca nu primesc suficienta glucoza (zahar), cu toate ca in sange exista un exces de zahar.

Cand glucoza din sange depaseste anumite val., organismul se vede nevoit sa ia masuri pt. reglementarea acestora si pt. indepartarea neaparata a excesului de glucoza , care se elimina prin urina. Asa ajung rinichii, care sunt un fel de filtru al organismului, avand rolul de a purifica sangele , sa lucreze in exces , marindu-si activitatea de eliminare a glucozei din sange prin urina, ei cerand , necesitand tot mai multe lichide , marind senzatia de sete.

Voi reveni si cu alte inf.; si ca sa iti raspund : draga surioara sunt oameni care au trait 40 de ani avand diabet dar au urmat regimurile corespunzatoare si acele reguli de care am mai vb.; acestia(diabeticii) tb. sa faca masaj, daca au kg in plus sa mai slabeasca pt. ca pot apare multe complicatii de div. feluri cum am mai spus inf. sunt ff.vaste, dar voi reveni (Fetitele mele vor sa manance).

Voi da si retete , voi vb.de hipoglicemie si hiperglicemie , s.a. Sukran, sper ca pot fi de folos.
ma salame.

maryam
06-19-2006, 12:01 AM
Hajerica maica dar nu stiam ca tu esti enciclopedie ambulanta,auzi tu nu stii ca mama are diabet??????:smile18: :smile18: :smile308:
Ia vezi cum faci...ti-o trimit la tine sau te iau intr-o zi in excursie pana la ea?:smile26: :salam: :36_1_21: :36_1_21:

nawal
06-19-2006, 11:35 AM
Alhamdulillah , MashaALLAH surioara UMMZAFA ...ce de informatii utile detii, inshaALLAH imparte cu noi TOT ceea ce sti si stiu eu ca ai muuuuulte de oferit .....:give_rose:
Pupicei ...ALLAH maaki !

suleiman
06-19-2006, 07:42 PM
Am o mica rugaminte .

Va rog frumos sa fie orice raspuns (cel putin) medical , sa fie sistematic si aranjat .
Nu e o poveste , si m-au durut ochii cand am citit raspunsul ..

Va rog sa folositi spatiul intre ideile importante ..
Aliniat .
Si sa folositi culorile ...


Cine este medic , nu student , si vrea sa fie moderator aici sa spuna ..
Eu nu am timp sa ma ocup de asta .

Multumesc pt intelegere .

Hager
06-20-2006, 11:25 PM
deja,parca am explicat ca deocamdata nu stiu sa folosesc internetul foarte bine.nu m-a inteles nimeni??nu-i nimic o spun acum.Va multumesc pt obsrevatii,si pe mine ma dor ochii,dar nu ma plang.Toate le las in voia bunului ALLAH SWT.Ma voi stradui,sper sa scriu cum trebuie.Dar v-am rugat rabdare!!!!!!!!!!!!!!!!!.e asa de greu sau nervii sunt prea multi???????????????
cand voi invata ceea ce trebuie si cum ,postarile mele vor fi mai ,sa zicem,satisfacatoare.MULTUMESC.

suleiman
06-20-2006, 11:33 PM
Da , mama .
Te rog nu ma certa :D :D

Am inteles sa traiti

maryam
06-20-2006, 11:43 PM
Da , mama .
Te rog nu ma certa :D :D

Am inteles sa traiti



:36_1_21: :36_1_21: :999: vezi ca nu stii cu cine te pui...


P.S atata iti trebuie s-o superi pe surioara mea!!!:36_1_21: :smile28:

Hager
06-21-2006, 12:20 AM
Hajerica maica dar nu stiam ca tu esti enciclopedie ambulanta,auzi tu nu stii ca mama are diabet??????:smile18: :smile18: :smile308:
Ia vezi cum faci...ti-o trimit la tine sau te iau intr-o zi in excursie pana la ea?:smile26: :salam: :36_1_21: :36_1_21:
salam alekum habibti si sukran.ceea ce stiu imi place sa cred ca ii poate ajuta si pe altii.Nu prea imi place sa vb despre mine(decat in private)dar tu stii de ce fac asta ,si tu o ai pe mama ta cu diabet asa cum am si eu pe cineva ffff.apropiat,dar nu asta conteaza,nu???am primit si unele mustrari dar la accept,de ce nu???macar sa fiu de ajutor cuiva!!iar ce fac eu e100% islamic.sukran pt incurajari si pt tot.stii unde ma gasesti.FI AMANI ALLAH.

Hager
06-21-2006, 12:25 AM
Alhamdulillah , MashaALLAH surioara UMMZAFA ...ce de informatii utile detii, inshaALLAH imparte cu noi TOT ceea ce sti si stiu eu ca ai muuuuulte de oferit .....:give_rose:
Pupicei ...ALLAH maaki !
sukran NUNI.datorita tie sunt aici,nu???iti multumesc pt.ajutor si pt tot si fie ca ALLAH SWT sa te rasplateasca si sa te aiba in paza lui.
deja am primit mustrari ai observat????eu le-am zis ca nu ma prea descurc ,dae asta e!!.conteaza de acum incolo nu???
ma salame habibti.

suleiman
06-21-2006, 12:26 AM
Parca sunt ala raul care patrunde in visurile copiilor inocenti .
Ce am facut ?

OOOOOOOOOOOOOFFFF , femeile ...