PDA

View Full Version : Adeavaruri Biblice privind Invierea privite de unii drept erori!



Simion Ioanas
06-18-2006, 11:58 PM
Asa, spre exemplu, cand vine vorba de numarul femeilor care au vizitat primele mormantul profetului 'Isa (pacea lui Allah fie asupra sa!) cei patru evanghelisti se contrazic :

Matei 28 : 1 "Dupa ce a trecut sambata, cand se lumina de ziua intai a saptamanii (Duminica), au venit Maria Magdalena si cealalta Marie ca sa vada mormantul"

Marcu 16 : 16 "Si dupa ce a trecut ziua sambetei, Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov, si Salomeea au cumparat miresme, ca sa vina sa-L unga"

IOAN 20: 1 In ziua dintii a saptaminii, Maria Magdalina s'a dus disdedimineata la mormint, pe cind era inca intunerec; si a vazut ca piatra fusese luata de pe mormint.
Evanghelistii care descriu aceste evenimente legate de Invierea Domnului Isus ,nu se contrazic unii pe altii ,ci descriu evenimentul completandu-se unii pe altii!
Matei arata ca erau cele doua Marii si Marcu adauga si pe Salomeea!
Aici nu este nici o contradictie ,ci este o constituire a evenimentelor facuta de "martorii" acestor evenimente!
Evanghelistii nu se contrazic intre ei ,ci se completeaza!
A spune ca aceeste completari sunt erori reprezinta o necunoastere a Scripturii sau o cunoastere sumara.
Binenteles ca ateii si dusmanii crestinismului, folosesc aceasta constituire a evenimentelor invierii pentru a ataca Scriptura si a nega divinitatea Cuvantului lui Dumnezeu!

Mariyah
06-19-2006, 12:08 AM
eu una nu vad cum se contrazic cei 3 evanghelisti, e exact cum a spus d-l simion ei se completeaza...auzi erori!

maryam
06-19-2006, 12:09 AM
:beberon: :beberon: :beberon: aloooooooooooooooo,n-ai putea sa centralizezi toate povestile astea intr-un topic semnat by simeon :smile26: ????????Nu de alta dar ne tot inselam de fiecare data cand deschizi un nou topic ca ti-a venit mintea de unde s-a dus.
Uite dc nu te descurci am un volum din povesti nemuritoare,sa te inspiri.:p



fata de gasca cum sunt te scap de povara alegerii titlului :
"daca te dau afara pe geam ,intra pe usa!":cow: :cow: :cow:

amal
06-19-2006, 12:13 AM
cei 4 evanghelisti avand Duh Sfant de ce nu au relatat clar si precis cum s-a intamplat, in cunostiinta de cauza?
aici poate fi vorba de relatarea diferita a unor persoane diferite a aceluiasi eveniment sau de "telefonul fara fir", in care au aparut erori...deci pare relatarea unor oameni obisnuiti...ori evanghelistii nu erau chiar oricine, si ar fi trebuit sa aiba cam aceesi relatare...

in fine, exista alte contraziceri, mai importante care nu pot fi combatute...si carora nu le-a gasit nimeni explicatie nici pe acest forum. mie ca si crestina, nu mi le-a explicat nimeni, si am avut dorinta si intentia ca acele aspecte sa-mi fie lamurite.

Simion Ioanas
06-19-2006, 12:15 AM
EROAREA NR. 2 :

Cand au venit aceste femei la mormant ?

Ioan 20 : 1 "Iar in ziua intai a saptamanii (Duminica), Maria Magdalena a venit la mormant dis-de dimineata, fiind inca intuneric(...)"

Marcu 16 : 2 " Si dis-de-dimineata, in prima zi a saptamanii (Duminica), pe cand rasarea soarele, au venit la mormant"

Aceste relatari ale Evanghelistilor nu se contrazic! Noi romanii spunem la aceasta perioada de timp ,cand este sa rasara soarele sau este aproape apus ,perioada cand se ingana ziua cu noaptea ! Atunci este intuneric dar incepe sa rasara si soarele,sa se faca de ziua!
Mai mult decat atata ,precizarea facuta de Marcu,"pe cand" arata ca inca nu era rasarit soarele ci actriunea era in desfasurare ,deci exact cum am zis eu,se ingana ziua cu noaptea! Deci in cazul acesta ,ambii evanghelisti au dreptate ,doar ca relateaza intamplarea din puncte de vedere diferite si de fapt se completeaza in relatarea lo!

maryam
06-19-2006, 12:28 AM
Aceste relatari ale Evanghelistilor nu se contrazic! Noi romanii spunem la aceasta perioada de timp ,cand este sa rasara soarele sau este aproape apus ,perioada cand se ingana ziua cu noaptea ! Atunci este intuneric dar incepe sa rasara si soarele,sa se faca de ziua!Mai mult decat atata ,precizarea facuta de Marcu,"pe cand" arata ca inca nu era rasarit soarele ci actriunea era in desfasurare ,deci exact cum am zis eu,se ingana ziua cu noaptea! Deci in cazul acesta ,ambii evanghelisti au dreptate ,doar ca relateaza intamplarea din puncte de vedere diferite si de fapt se completeaza in relatarea lo!



Si de fapt bine ca nu a vazut pruteanu postarea ta ca isi smulgea si parul care i-a mai ramas,dar dc, nu esti cuminte i-o arat sa stii:scenic: Auzi,ce e asta frate?Ai copiat vreo lucrare din ciclul "simulare BAC"?
Cred ca de la ceai este,zau ca imi trebuie muuuuuuuuuulta rabdare sa iti citesc postarile,apropo,ce speri cu aceste interminabile subiecte???:smile310: :smile310: :smile310: :smile310:

suleiman
06-19-2006, 01:24 AM
Simion , iti multumesc ca m-ai invatat sa nu scot versetele din context , lucru pe care il faci doar cand iti convine .
De ce nu ai scris mai multe versete ?

Hai ca le scriu eu , si spunem ca nu e contrazicere ci doar o completare .

Inainte : Completarea se face cand unu uita , si cel cu duh nu uita , sau nu ?
Completarea se face cand ai zis un lucru dar ti-a scapat continuarea atunci vine altul si te completeaza , adica zice ceva in plus fata de ce ai zis tu fara ca zisele tale sa aiba alt sens sau intelegere .


A - Matei :28
1- La sfarsitul zilei sabatului , cand incepea sa se lumineze inspre ziua de intai a sapatamanii , Maria Magdalena si cealalta Marie au venit sa vada mormantul .
2- Si iata a fost un mare cutremur de pamant , caci un inger al domnului s-a coborat din cer , a venit si a pravalit piatra de la usa mormantului si a stat pe ea .
3- Infatisarea lui era ca fulgerul si imbracamintea lui alba ca zapada.
4- Cei ce pazeau au tremurat de frica lui si au ramas ca niste morti .
5- Dar ingerul raspuzand a zis femeilor , "Nu va temeti ; caci stiu ca voi cautati pe Isus cel rastagnit.

B- Marcu :16
1- Dupa ce a trecut sabatul , Maria Magdalena , Maria mama lui iacov , si Salome au cumparat miresma ca sa vina s-l unga .
2- In ziua de intai a saptamanii , s-au dus la mormant dis-de-diminiata , pe cand rasarea soarele .
3-Si ele ziceau una catre alta : cine ne va rasturna piatra de la usa mormantului ?
4- Si cand si-au ridicat ochii , au vazut ca piatra care era foarte mare , fusese rasturnata .
5- Au intrat in mormant , au vazut pe un tanar stand la dreapta imbracat intr-un vesmant alb, si s-au inspaimantat ,
Cautati pe Isus Nazarineanul , Cel rastagnit . A inviat , nu este aici , iata locul unde il pusesera .

1- Scopul vazut de Matei este sa vada mormantul , iar cel vazut de Marcu este sa-l unga pe Isus . Asta nu e diferenta ?
2- Marele cutremur , unde s-a dus in zisele lui Marcu ? Asta e completare ? ma gandesc ca a completa adica a adauga ceea ce omul a uitat s-a zica , dar un cutremur atat de mare , trece Marcu peste el si nu-l spune , asta nu e o contrazicere ?
3- Cand Matei spune ca un inger a rasturnat piatra , si marcu spune ca s-a rasturnat din senin , asta nu e o contrazicere ?
4- Locul ingerului , ca a stat pe piatra si acolo l-au vazut cele doua femei , e tot una cu locul lui din inauntrul mormantului unde l-au vazut cele trei femei ? Asta e completare ??
5- In Biblie apare Matei inainte de Marcu , adica daca ar fi fost vorba de completare ar trebuie ca cel din urma sa-l completeze pe cel dinaintea lui , dar ma rog , daca tu zic ! Unde a pomenit Marcu de cei care stateau de paza ? Nu era important sa le spuna sau nu s-a intamplat acest lucru ?

a- Nu era important sa le spuna : Adica spune ce vrea el si trece peste ceea ce nu-i convine .
Banuiesc ca cel cu Duh nu ar face asta , sau ar face ??
b- Nu s-a intamplat acest lucru : Adica a fost o inventie a lui Matei , sau cum ?

Simion Ioanas
06-19-2006, 03:16 AM
cei 4 evanghelisti avand Duh Sfant de ce nu au relatat clar si precis cum s-a intamplat, in cunostiinta de cauza?
aici poate fi vorba de relatarea diferita a unor persoane diferite a aceluiasi eveniment sau de "telefonul fara fir", in care au aparut erori...deci pare relatarea unor oameni obisnuiti...ori evanghelistii nu erau chiar oricine, si ar fi trebuit sa aiba cam aceesi relatare...

in fine, exista alte contraziceri, mai importante care nu pot fi combatute...si carora nu le-a gasit nimeni explicatie nici pe acest forum. mie ca si crestina, nu mi le-a explicat nimeni, si am avut dorinta si intentia ca acele aspecte sa-mi fie lamurite.
Este ca si cum ai intreba :de ce diamantul are mai multe fete si nu numai una?!
Nu exista nici o contradictie in Scriptura si daca exista vreo nelamurire care nu poate fi explicata aici ,sigur vom afla raspuns in Cer!

Simion Ioanas
06-19-2006, 03:30 AM
Simion , iti multumesc ca m-ai invatat sa nu scot versetele din context , lucru pe care il faci doar cand iti convine .
De ce nu ai scris mai multe versete ?

Hai ca le scriu eu , si spunem ca nu e contrazicere ci doar o completare .

Inainte : Completarea se face cand unu uita , si cel cu duh nu uita , sau nu ?
Completarea se face cand ai zis un lucru dar ti-a scapat continuarea atunci vine altul si te completeaza , adica zice ceva in plus fata de ce ai zis tu fara ca zisele tale sa aiba alt sens sau intelegere .


A - Matei :28
1- La sfarsitul zilei sabatului , cand incepea sa se lumineze inspre ziua de intai a sapatamanii , Maria Magdalena si cealalta Marie au venit sa vada mormantul .
2- Si iata a fost un mare cutremur de pamant , caci un inger al domnului s-a coborat din cer , a venit si a pravalit piatra de la usa mormantului si a stat pe ea .
3- Infatisarea lui era ca fulgerul si imbracamintea lui alba ca zapada.
4- Cei ce pazeau au tremurat de frica lui si au ramas ca niste morti .
5- Dar ingerul raspuzand a zis femeilor , "Nu va temeti ; caci stiu ca voi cautati pe Isus cel rastagnit.

B- Marcu :16
1- Dupa ce a trecut sabatul , Maria Magdalena , Maria mama lui iacov , si Salome au cumparat miresma ca sa vina s-l unga .
2- In ziua de intai a saptamanii , s-au dus la mormant dis-de-diminiata , pe cand rasarea soarele .
3-Si ele ziceau una catre alta : cine ne va rasturna piatra de la usa mormantului ?
4- Si cand si-au ridicat ochii , au vazut ca piatra care era foarte mare , fusese rasturnata .
5- Au intrat in mormant , au vazut pe un tanar stand la dreapta imbracat intr-un vesmant alb, si s-au inspaimantat ,
Cautati pe Isus Nazarineanul , Cel rastagnit . A inviat , nu este aici , iata locul unde il pusesera .

1- Scopul vazut de Matei este sa vada mormantul , iar cel vazut de Marcu este sa-l unga pe Isus . Asta nu e diferenta ?
2- Marele cutremur , unde s-a dus in zisele lui Marcu ? Asta e completare ? ma gandesc ca a completa adica a adauga ceea ce omul a uitat s-a zica , dar un cutremur atat de mare , trece Marcu peste el si nu-l spune , asta nu e o contrazicere ?
3- Cand Matei spune ca un inger a rasturnat piatra , si marcu spune ca s-a rasturnat din senin , asta nu e o contrazicere ?
4- Locul ingerului , ca a stat pe piatra si acolo l-au vazut cele doua femei , e tot una cu locul lui din inauntrul mormantului unde l-au vazut cele trei femei ? Asta e completare ??
5- In Biblie apare Matei inainte de Marcu , adica daca ar fi fost vorba de completare ar trebuie ca cel din urma sa-l completeze pe cel dinaintea lui , dar ma rog , daca tu zic ! Unde a pomenit Marcu de cei care stateau de paza ? Nu era important sa le spuna sau nu s-a intamplat acest lucru ?

a- Nu era important sa le spuna : Adica spune ce vrea el si trece peste ceea ce nu-i convine .
Banuiesc ca cel cu Duh nu ar face asta , sau ar face ??
b- Nu s-a intamplat acest lucru : Adica a fost o inventie a lui Matei , sau cum ?

Draga Suleiman ,
Neclaritatile dumneatale nu au temei!

1.Concluzia care o trag de la evanghelisti este ca femeile au venit sa vada mormantul si sa unga trupul Domnului! Deci nici o contradictie.Doar o completare!
2.Pentru un Evanghelist era important cutremurul pentru altul nu! Oricum evanghelistul care nu da detalii despre cutremur, nici nu-l exclude! Prezenta Ingerului de acolo ,denota ca acolo s-a intamplat ceva supranatural!
3.Marcu nu spune niciodata ca piatra s-a rasturnat din senin! Marcu nu ne da detalii,in schimb ni le da Matei!
4.Presupun ca ingerii nu sunt stane de piatra ,ci se muta dintr-o parte in alta! Asa ca in cazul acesta evanghelistii au dreptate.
5.Marturia unor martori care marturisesc un eveniment este pusa in ordine de auditor si nu de martori! Deci ordinea o stabileste cititorul!

hannen
06-19-2006, 07:15 AM
N-am timp ,intreb in fuga.S-or fi mutind ingerii aia din loc in loc,importan este UNDE erau ei cind femeile i-au vazut pt.prima data!?!
Ori afara din mormint,ori in mormint!Ori pe piatra mormantului ,ori la dreapta ...unde statuse trupul lui Isus.
Eu zic ca este o mare diferenta si deci o contradictie mai mult decit clara,dovada ca acesti evanghelisti habar nu aveau de ce se intimplase acolo.Una ca nu fusesera acolo cu femeile ,a doua este clar ca nu este nici o FARAMA DE DUH SFINT IN EI,pt. ca asa cum sustineti Duhul Sfint e parte din Dumnezeu,deci Dumnezeu nu greseste.
Cum este posibil ca acest Duh Sfint care se presupune ca i-a inspirat pe cei 4 sa scrie evangheliile sa aiba asa mari diferente intre ei.Sau sa se COMPLETEZE!!!
Adica duhul uita ce zicea la unul si completa la altul.Si nu fusera doi ci 4.Deci duhul asta a uitat de 4 ori si mereu a venit cu completari!
Hai mai oameni buni,fiti seriosi si nu va amagiti aiurea!:(

Simion Ioanas
06-19-2006, 07:35 AM
N-am timp ,intreb in fuga.S-or fi mutind ingerii aia din loc in loc,importan este UNDE erau ei cind femeile i-au vazut pt.prima data!?!
Ori afara din mormint,ori in mormint!Ori pe piatra mormantului ,ori la dreapta ...unde statuse trupul lui Isus.
Eu zic ca este o mare diferenta si deci o contradictie mai mult decit clara,dovada ca acesti evanghelisti habar nu aveau de ce se intimplase acolo.Una ca nu fusesera acolo cu femeile ,a doua este clar ca nu este nici o FARAMA DE DUH SFINT IN EI,pt. ca asa cum sustineti Duhul Sfint e parte din Dumnezeu,deci Dumnezeu nu greseste.
Cum este posibil ca acest Duh Sfint care se presupune ca i-a inspirat pe cei 4 sa scrie evangheliile sa aiba asa mari diferente intre ei.Sau sa se COMPLETEZE!!!
Adica duhul uita ce zicea la unul si completa la altul.Si nu fusera doi ci 4.Deci duhul asta a uitat de 4 ori si mereu a venit cu completari!
Hai mai oameni buni,fiti seriosi si nu va amagiti aiurea!:(

Pentru mine este foarte clar: Ingerul a pravalit piatra si a stat pe ea ,dupa care a intrat in mormant! Daca un Evanghelist vorbeste ca ingerul era afara ,celalat vorbeste ca era si inauntru ,deci dupa ce a pravalit piatra a intrat inauntru! Ce-i asa complicat?

Prin inspiratia ce le-a dat-o evanghelistilor ,Duhul Sfant de fapt pregatea Scriptura ca o Carte a Cartilor caracterizata de unitatea si armonia dintre cartile Ei!
Armonia si unitatea Bibliei este o alta dovada a faptului ca aceasta carte a fost inspirata de Un Autor - Dumnezeu. Biblia a fost scrisa de-a lungul unei perioade de 1500 - 1600 de ani de catre 40 de autori diferiti ca si caracter si origine sociala. A fost scrisa in multe locuri de pe trei continente diferite (Africa, Asia si Europa), in trei limbi diferite (greaca, ebraica si aramaica). Biblia trateaza sute de subiecte intr-o armonie perfecta, fara contradictii. Si singura tema centrala care o strabate, din Geneza pana in Apocalipsa, este planul lui Dumnezeu de a rascumpara omenirea prin Mesia, Isus Cristos.

genan
06-19-2006, 08:14 AM
A fost scrisa in multe locuri de pe trei continente diferite (Africa, Asia si Europa), in trei limbi diferite (greaca, ebraica si aramaica).
chiar n-am timp sa ma contrazic cu tine acuma, am treburi mult mai importante de facut, dar nu tu nu vrei sa intelegi nici macar ceva de bun simt, ceva banal, de cultura generala, nu de dogma sau de istorie: nu poate sa fie scrisa biblia in ebraica si dupa aia aramaica, pt ca aramaica e limba din care a urmat ebraica!!! am fost destul de clara, astfel incat macar sa stii si tu ecva ce tine de cultura generala????
Biblia trateaza sute de subiecte intr-o armonie perfecta, fara contradictii.
cum fara contradictii?????? dar oamenii astia ce s-au muncit aici sa scrie si sa-ti deschida poate ochii ca nu e deloc perfecta, nici macar asta "coafata" de secta din care faci parte...
Si singura tema centrala care o strabate, din Geneza pana in Apocalipsa, este planul lui Dumnezeu de a rascumpara omenirea prin Mesia, Isus Cristos.

hannen
06-19-2006, 08:29 AM
Pentru mine este foarte clar: Ingerul a pravalit piatra si a stat pe ea ,dupa care a intrat in mormant! Daca un Evanghelist vorbeste ca ingerul era afara ,celalat vorbeste ca era si inauntru ,deci dupa ce a pravalit piatra a intrat inauntru! Ce-i asa complicat

Pt. tine o fi clar,pt. mine insa nu este si sa-ti zic de ce .Eu vorbesc despre unde l-au sau i-au(ca vezi nici aici nu sunt de acord ,in privinta numarului ingerilor!!!!) intilnit PRIMA DATA!!
Deci unde erau/era ingerii/ingerul?Afara sau inauntru?
Toti descriu PRIMA intilnire si la TOTI DIFERA!Dar nici unul nu zice ca ei erau(sau el,ingerul era )afara si apoi a intrat inauntru.
Daca ar fi fost asa intelegeam ceea ce sustii,dar nu e asa!Ei vorbesc de prima vedere/intilnire cu ingerii.Unii zic ca asta s-a intimplat afara din marmint,altii ca inauntru.:o



Prin inspiratia ce le-a dat-o evanghelistilor ,Duhul Sfant de fapt pregatea Scriptura ca o Carte a Cartilor caracterizata de unitatea si armonia dintre cartile Ei!
Armonia si unitatea Bibliei este o alta dovada a faptului ca aceasta carte a fost inspirata de Un Autor - Dumnezeu. Biblia a fost scrisa de-a lungul unei perioade de 1500 - 1600 de ani de catre 40 de autori diferiti ca si caracter si origine sociala. A fost scrisa in multe locuri de pe trei continente diferite (Africa, Asia si Europa), in trei limbi diferite (greaca, ebraica si aramaica). Biblia trateaza sute de subiecte intr-o armonie perfecta, fara contradictii. Si singura tema centrala care o strabate, din Geneza pana in Apocalipsa, este planul lui Dumnezeu de a rascumpara omenirea prin Mesia, Isus Cristos.

Stiu ca nu esti constient ca ceea ce zici tu aici sunt doar VORBE .Povesti nemuritoare ,exact cum zicea o sora mai devreme.
Adica noi vorbim cu dovezi concrete dar tu nu contenesti a descrie UNITATEA SI ARMONIA BIBLIEI.
Nu de epitete si descrieri avem nevoie ci de DOVEZI!
Dovedeste armonia si unitatea despre care pomesti cu Biblia insasi!
Noi cu Biblia iti dovedim ca aceasta unitate si armonie nu exista,ci din contra,este plina de contradictii si greseli.Un studiu zicea ca are 50.000 de astfel de erori.Ori tu poti numi acest lucru armonie,unitate,adevar si cuvintul lui Dumnezeu?
Acest Autor despre care vorbesti tu ,Dumnezeu ,NU AR FI GRESIT NICIODATA IN CARTEA LUI.Niciodata nu ar fi uitat ceva ,nu ar fi completat la un alt evanghelist ceva ce i-a scapat la altul.
Cei 4 evanghelisti ar fi relatat EXACT ACELASI LUCRU daca ei ar fi fost inspirati de duh sfint sau daca autorul Bibliei ar fi fost intr-adevar Dumnezeu!!(ma refer la ceea ce cititi voi astazi)

Simion Ioanas
06-19-2006, 10:45 AM
Pt. tine o fi clar,pt. mine insa nu este si sa-ti zic de ce .Eu vorbesc despre unde l-au sau i-au(ca vezi nici aici nu sunt de acord ,in privinta numarului ingerilor!!!!) intilnit PRIMA DATA!!
Deci unde erau/era ingerii/ingerul?Afara sau inauntru?
Toti descriu PRIMA intilnire si la TOTI DIFERA!Dar nici unul nu zice ca ei erau(sau el,ingerul era )afara si apoi a intrat inauntru.
Daca ar fi fost asa intelegeam ceea ce sustii,dar nu e asa!Ei vorbesc de prima vedere/intilnire cu ingerii.Unii zic ca asta s-a intimplat afara din marmint,altii ca inauntru.:o

Parerea mea este ca ingerul sau ingerii au fost si afara si inauntru.Nu ma intereseaza detalii ,daca au fost unul sau doi .Important este ca unul sau doi ,ei au fost si afara si-nauntru!



Stiu ca nu esti constient ca ceea ce zici tu aici sunt doar VORBE .Povesti nemuritoare ,exact cum zicea o sora mai devreme.
Adica noi vorbim cu dovezi concrete dar tu nu contenesti a descrie UNITATEA SI ARMONIA BIBLIEI.
Nu de epitete si descrieri avem nevoie ci de DOVEZI!
Dovedeste armonia si unitatea despre care pomesti cu Biblia insasi!
Noi cu Biblia iti dovedim ca aceasta unitate si armonie nu exista,ci din contra,este plina de contradictii si greseli.Un studiu zicea ca are 50.000 de astfel de erori.Ori tu poti numi acest lucru armonie,unitate,adevar si cuvintul lui Dumnezeu?
Acest Autor despre care vorbesti tu ,Dumnezeu ,NU AR FI GRESIT NICIODATA IN CARTEA LUI.Niciodata nu ar fi uitat ceva ,nu ar fi completat la un alt evanghelist ceva ce i-a scapat la altul.
Cei 4 evanghelisti ar fi relatat EXACT ACELASI LUCRU daca ei ar fi fost inspirati de duh sfint sau daca autorul Bibliei ar fi fost intr-adevar Dumnezeu!!(ma refer la ceea ce cititi voi astazi)
Timpul nu-l mai pot intoarce inapoi sa va dau dovezi.V-am dat dovezi din Scriptura si nu le credeti ,chiar daca Domnul v-ar arata o vedenie tot nu ati crede!
Eu nu mai am nevoie de dovezi pentru a crede ,il cunosc pe Domnul ,vorbesc zilnic cu El si este Domnul meu!
Incercati si voi sa comunicati cu El ,apropiati-va de El in rugaciune si sigur vi se va descoperi!
Pentru cei orbi sunt mii de erori, fiindca nu vad cu ochii! Rugati-va Domnului sa va deschida ochii sa puteti vedea ca aceste "erori" sunt de fapt armonie si unitate!
Acest Autor al Bibliei este Dumnezeu si armonia si unitatea cartilor Bibliei ne -----streaza ca El vegheaza la implinirea voii Sale pe tot pamantul!

suleiman
06-19-2006, 06:13 PM
[QUOTE=Simion Ioanas]
2.Pentru un Evanghelist era important cutremurul pentru altul nu!QUOTE]

Adica , evanghelistul are voie sa aleaga ?!!!!!

hannen
06-19-2006, 07:02 PM
Eu nu stiu ce sa mai zic!
Daca te-am intrebat concret,este posibil ca acesti 4 apostoli sa fie inspirati de Duhul Sfint in mod diferit si ca la fiecare in parte duhul sa aduca completari in asa fel incit versiunea fiecaruia sa fie o completare a celuilalt,n-ai raspuns.
De ce duhul sfint nu a revelat sau inspirat un sigur apostol sa scrie Biblia si gata.Sau daca a inspirat 4 ,de ce nu i-a inspirat pe toti la fel?Cum se poate ca unuia sa-i inspire ceva si altuia altceva in leg. cu aceasi problema???
si cum intrebat Suleiman,ai zis ca pt. un evanghelist era important cutremurul,pt. altul nu.Cum vine asta din moment ce ei erai inspirati de duhul sfint,deci nu ziceau cu de la ei putere!Cum puteau ei sa considere ceva important sau neimportant,sau sa puna accent pe lucruri diferite asa cum ati explicat de multe ori ca e ca atunci cind te duci la o nunta si pe unul il impresioneaza nush ce,pe altul altceva!
Asta este o mare greseala.Cineva inspirat de duh sfint ,sau ceva revelat nu poate fi decit identic.Nu cel care relateaza alege si decide ce sa descrie si ce e important sau nu.
Cred ca am scris prea mult si iar te-am confuzat,stiu ca n-o sa-mi raspunzi,te faci ca nu vezi mesajele astea.

Simion Ioanas
06-20-2006, 01:59 AM
[QUOTE=Simion Ioanas]
2.Pentru un Evanghelist era important cutremurul pentru altul nu!QUOTE]

Adica , evanghelistul are voie sa aleaga ?!!!!!
Evanghelistul nu alege, ci depune o marturie vazuta din punctul sau de vedere!
Un evanghelist cuprinde in marturia lui imaginea cutremurului ,altul nu! Asta nu inseamna ca se contrazic ,ci ca se completeaza!

Simion Ioanas
06-20-2006, 02:11 AM
Eu nu stiu ce sa mai zic!
Daca te-am intrebat concret,este posibil ca acesti 4 apostoli sa fie inspirati de Duhul Sfint in mod diferit si ca la fiecare in parte duhul sa aduca completari in asa fel incit versiunea fiecaruia sa fie o completare a celuilalt,n-ai raspuns.
De ce duhul sfint nu a revelat sau inspirat un sigur apostol sa scrie
Sunt de acord cu parerea ta!Versiunile Evanghelistilor completeaza tabloul invierii! Privind in ansamblu iti poti da seama de intregul tablou al Invierii.
De ce Duhul a inspirat mai multi apostoli si nu unul in scrierea Scripturii? Intreaba-l pe Dumnezeu, intrebarea ma depaseste!
Este ca si cum ai intreba ,de ce Dumnezeu a trimis mai multi proroci pe pamant si nu numai unul!


Biblia si gata.Sau daca a inspirat 4 ,de ce nu i-a inspirat pe toti la fel?Cum se poate ca unuia sa-i inspire ceva si altuia altceva in leg. cu aceasi problema???
si cum intrebat Suleiman,ai zis ca pt. un evanghelist era important cutremurul,pt. altul nu.Cum vine asta din moment ce ei erai inspirati de duhul sfint,deci nu ziceau cu de la ei putere!Cum puteau ei sa considere ceva important sau neimportant,sau sa puna accent pe lucruri diferite asa cum ati explicat de multe ori ca e ca atunci cind te duci la o nunta si pe unul il impresioneaza nush ce,pe altul altceva!
Asta este o mare greseala.Cineva inspirat de duh sfint ,sau ceva revelat nu poate fi decit identic.Nu cel care relateaza alege si decide ce sa descrie si ce e important sau nu.
Cred ca am scris prea mult si iar te-am confuzat,stiu ca n-o sa-mi raspunzi,te faci ca nu vezi mesajele astea.
Cum se poate ca prorocilor din Vechime ,Dumnezeu unuia i-a inspirat un mesaj si altuia altul? In legatura cu Mesia sunt o gramada de mesaje ,insa prorocii descopera diferit tabloul in care va veni Cristos.Asta nu inseamna ca se contrazic ci ca se completeaza!
Asta s-a intamplat si in relatarea Invierii,Duhul Sfant a ales mesaje diferite ca sa completeze mesajul Invierii!
Nu prorocii decid ce sa vorbeasca ,ci Duhul Sfant! Asa a ales Dumnezeu sa vorbeasca si nimeni nu-L poate trage la raspundere!
De ce nu a vorbit Dumnezeu tot ce era nevoie in omenire pentru mantuire prin Moise si ne-a promis ca va veni un Altul si de El sa ascultam,este treaba lui Dumnezeu si nu a mea sa-L trag la raspundere!

Lenuta
08-22-2006, 10:16 AM
In ciuda faptului ca toti crestinii cred ca Cristos a fost crucificat, ceea ce este clar afirmat in Marcu 15: 2 - 41, Matei 27: 32 - 44, Luca 23: 26 - 43 si Ioan 19 - 27, Coranul afirma ca cel crucificat de evrei nu era Iisus, ci un altul, care ii semana:

Coran 4: 157: ‘Si ei zisera: Sigur l-am omorat pe Mesia, pe Iisus fiul Mariei, Profetul lui Dumnezeu.’ Insa ei nu l-au ucis, si nici nu l-au crucificat, ci numai asa li se parura ca au facut, pentru ca in locul lui a fost pus un altul care ii semana, si pe acesta il ucisera, iar cei ce spun altfel, sunt in mare eroare, facand numai presupuneri.’

(traducerea versetului este si o incercare de compilare a versetului respectiv asa cum apare el in cele trei variante standardizate de Coran in limba engleza, reproduse si ele mai jos.)

http://www.usc.edu/dept/MSA/quran/004.qmt.html#004.157

YUSUFALI: That they said (in boast), "We killed Christ Jesus the son of Mary, the Messenger of Allah";- but they killed him not, nor crucified him, but so it was made to appear to them, and those who differ therein are full of doubts, with no (certain) knowledge, but only conjecture to follow, for of a surety they killed him not:-

PICKTHAL: And because of their saying: We slew the Messiah, Jesus son of Mary, Allah''s messenger - they slew him not nor crucified him, but it appeared so unto them; and lo! those who disagree concerning it are in doubt thereof; they have no knowledge thereof save pursuit of a conjecture; they slew him not for certain.

SHAKIR: And their saying: Surely we have killed the Messiah, Isa son of Marium, the messenger of Allah; and they did not kill him nor did they crucify him, but it appeared to them so (like Isa) and most surely those who differ therein are only in a doubt about it; they have no knowledge respecting it, but only follow a conjecture, and they killed him not for sure.