PDA

View Full Version : intrebare: sarbatori in Islam



daniela_muslimah
06-19-2006, 10:31 PM
Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!..

Ca tot venii vorba..

Am o intrebare:

E corect ca musulmanii sa sarbatoreasca ziua de nastere?

Din ce stiu eu in Islam sunt 2 sarbatori... insa exista tot felul de practici bidah... (nu stiu daca am scris corect).. adica inovatii.. si mai stiu ca Profetul (salla Allahu alayhi wa salam) ne-a spus sa nu-i imitam pe altii...

sau (e corect) sa se faca urari?... (in ceea ce priveste alte sarbatori.. decat cele doua date in Islam)

~~~

cred ca e un subiect destul de "delicat"..

~ la turci, de exemplu.. sunt cunoscute cele 4 Kandil... sarbatorirea zilei Profetului se mai intalneste si prin Indonezia.. cred ca si-n Malaezia (nu stiu sigur)

~ stiu ca e Gresit sa se sarbatoreasca ziua de nastere a Profetului (salla Allahu alayhi wa salam).. atunci, daca nu sarbatorim ziua lui de nastere, de ce sa o sarbatorim pe a noastra?...

~ e corect sa se faca urari pentru sarbatorile celorlalti?... stiu musulmani care ureaza Paste fericit sau "Hristos a inviat!" (Astaghfirullah!)... nu stiu de ce.. pe mine m-a surprins?!?... adica urezi ceva in care Chiar NU crezi??... sau "Craciun fericit!".. etc...

~ explicati-mi si mie, va rog... bazandu-va pe Qur'an si Sunnah.. Va Rog...

eu aici nu am stiut cum sa-i explic mamei.. cand i-am zis ca nu-mi sarbatoresc ziua de nastere (nu vad pentru ce as sarbatori-o... ce anume sarbatoresc?.. ca sunt mai Aproape de moarte?.. toti avem un termen dat).. sau cand i-am zis ca nu vreau sa-i urez "la multi ani!" (pur si simplu Nu cred in urare!.. daca-i zic "la multi ani" inseamna ca va trai mai mult?~! tine de mine cat va trai ea?!.. Nu .. e deja stabilit.. asa ca nu-mi place ideea...)... sau sa nu tin ziua ei de nume (dupa numele respectivului sfant).. nu am stiut cum / Ce sa-i mai explic fiindca de fiecare data a aparut un musulman sa-i ureze "La multi ani!".. sau "Hristos a inviat!".. etc etc

e corect sa-i urez eu sarbatori fericite de Craciun / Paste... ?!
sau de ziua onomastica?! (adica ziua de nume _ cand sarbatoreste numele sfantului din acea zi!!)

la fel si pentru alte sarbatori... chiar si ziua Mamei... in Islam Mama are ataaaatea drepturi!... oare e nevoie de O Singura zi pentru a darui toata iubirea?... in Islam iubirea se daruieste in fiecare zi, nu intr-una singura..

Va rooooooog Mult~...

Lamuriti-ma si pe mine!~

suleiman
06-19-2006, 10:35 PM
Nu :D

Dar , am pacatuit eu azi , un fel de a testa noul program de dedicatii ..
Asa ca treceti peste .

In afara de cele doua sarbatori "Al-Fitr" si "Al-Adha" nu este nici una .

Acuma , nu ma declarati marele pacatos :D , serios vorbesc a fost un test ...

daniela_muslimah
06-19-2006, 10:44 PM
Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!..

Te rog, atunci, Suleiman, sa explici (cand vei avea timp).. sa spui De Ce "Nu"..

te rog... pentru ca aici de fiecare data.. eu ii explicam mamei.. si imediat un Musulman / Musulmana infirma ce tocmai spusesem eu :( ... (facand o urare)

.. mama, saraca... ce sa mai inteleaga.... (ca sunt eu mai "habotnica".. :(... )

asa ca sunt destul de multi musulmani.. care fac asemenea urari...

si cred ca e bine sa arati de ce e gresit..

Insha'a Allah...

Ma'a Alssalama,
daniela

:)

genan
06-19-2006, 10:49 PM
Nu :D

Dar , am pacatuit eu azi , un fel de a testa noul program de dedicatii ..
Asa ca treceti peste .

In afara de cele doua sarbatori "Al-Fitr" si "Al-Adha" nu este nici una .

Acuma , nu ma declarati marele pacatos :D , serios vorbesc a fost un test ...


bine ca ma faci sa ma simt eu acuma vinovata.... :smile19: :cool:

hannen
06-19-2006, 10:55 PM
Daniela,ai dreptate si admin are.
Acum sunt fff multe inovatii in islam si multi habar nu au de ele,asa le-au gasit si cred ca sunt normale.
Si in egipt e un fel de sarbatoare de ziua Profetului (s.a.w.s) se fac nush ce pachete cu dulciuri care se vind pt. copiii...eh,nu stiu exact ce si cum,insa vreau sa zic ca nu multi se gindesc ca nu e bine.
Uite si la morminte!!Ce fel a zis Profetul sa fie mormintele??Nivelate nu?Acum sunt niste casoaie in toata regula!
Astea nu le sesizeaza nimeni.:smile308:
Ma duc la fajr,nu stiu cit de coerenta am fost dar n-am dormit deloc :beberon:

huda_alrahim
06-20-2006, 12:13 AM
Nu stiu cat de corect este din punct de vedere al Islamului sa urezi ceva...dar in mod sigur are o importanta in comunicare...
Nu inteleg ce rau e sa ii urezi cuiva la multi ani...e ca si cum ar fi haram sa ii zici cuiva Buna dimineata, care in sine este si ea o urare (asta nu inseamna ca vrei sa strici ceva prestabilit) si aceasta urare s-a -----etizat, fiind considerata doar o norma de politete...
Cred cae haram sa crezi in Paste si alte sarbatori si sa le sarbatoresti cu familia ta musulmana, dar nu cred ca e haram sa ii spui mamei tale la multi ani...caci ea prin aceasta urare nu urmaresti sa ii lungesti viata mamei tale ci doar sa iti exprimi inca o data afectiunea...te gandesti si ce efect ar avea daca nu ii urezi...sa creada ea oare ca de cand suntem musulmance nu mai avem aceeasi respect si afectiune??
E intr-adevar "delicat" subiectul...cred ca cel mai important aspect este intentia in acest caz...
Acum sa asteptam sa vedem ce spun cei care intr-adevat au sudiat asemenea aspecte ale vietii de musulman

imanikka
06-20-2006, 12:56 AM
Profetul Muhammed (saws) a spus: "Cine se aseamănă cu o naţiune face parte din acea naţiune."
De asemenea Profetul (saws) ne-a prevestit încă de acum 14 secole că va veni vremea când musulmanii vor urma şi vor imita alte naţiuni în aşa măsură încât, dacă acestea vor face un pas îl vor face şi musulmanii, iar dacă vor intra până şi într-o gaură de coropişniţă vor intra şi ei. Auzind aceste cuvinte, companionii l-au întrebat miraţi pe Profet, dacă ce-i pe care îi vor urma musulmanii sunt evreii şi creştinii. Profetul (saws) le-a răspuns: "Cine altcineva poate să fie în afară de ei?"

In această relatare Profetul (saws) ne prevesteşte că va veni vremea când musulmanii se vor îndepărta de propria credinţă şi vor urma credinţa altora din cauza ignoranţei sau a nepăsării.
Spusele Profetului a stârnit mirarea companionilor, pentru că ei aveau o credinţă statornică şi li se părea imposibil ca musulmanii să ajungă să urmeze vreodată concepţiile altei religii în timp ce ei deţin adevărata religie a lui Allah Preaînaltul.
Nu este de mirare că musulmanii de astăzi au ajuns să-i imite pe occidentali în comportamentul lor ci este de mirare că îi urmează până şi în concepţiile lor religioase.

Nu ne mai miră dacă părinţii musulmani îi vorbesc copilului de Moş Crăciun, îi împodobesc bradul şi se bucură de această sărbătoare creştină!

Fără îndoială, că religia islamică care are menirea să-l îndrume pe om spre calea cea dreaptă şi care a fost trimisă pentru a fi aplicată în această viaţă este un sistem divin. Acest sistem cuprinde toate aspectele vieţii atat pe cele materiale cat si pe cele spirituale.
Acesta este un sistem al dreptăţii la care nu va ajunge să tindă nici un alt sistem. Are ca obiectiv formarea unei societăţi, în care oamenii să trăiască sub stindardul iubirii, respectului, frăţiei şi umanităţii. Concepţia islamică este cea mai completă şi măreaţă pentru că îl îndepărtează pe om de concepţiile greşite şi nefolositoare şi îl îndrumă spre o concepţie puternică şi adevărată.In nici una din cele două surse ale Islamului, Quranul şi tradiţia Profetului, nu apare sărbătorirea acestor zile!

S-a relatat că Enes ibn Malik (Allah să fie mulţumit de el!) a spus: “Trimisul lui Allah (saws) cand a venit [în Medine] locuitorii ei aveau două zile în care se relaxau şi dansau. El a întrebat: Ce sunt aceste două zile? Ei au răspuns: Obişnuiam să petrecem [în aceste două zile] pe vremea Jahiliei [perioada dinainte de Islam] . Trimisul lui Allah (saws) a spus: Allah v-a dat vouă ceva mai bun în locul lor: Sărbătoarea Sacrificiului şi Sărbătoarea Postului (cele doua Bayram-uri.Această relatare a trimisului lui Allah subliniază faptul că musulmanii au sarbătorile lor proprii care le sunt de ajuns şi că nu trebuie să le sărbatoreasacă şi pe cele ale altor naţiuni.

Cu ce ocazie se sărbătoreşte ziua de Crăciun şi de Revelion?
Crăciunul este ziua de naştere a lui Isus (pacea lui Allah fie asupra lui!) în viziunea majoritatii creştinilor, iar Revelionul semnifică ultima zi din anul gregorian. Cu toate acestea, unii care afirmă că sunt musulmani sărbătoresc şi ei aceste zile care nu aparţin religiei lor. Oare ce înseamnă acest comportament al unor musulmani?
Fără îndoială că naţiunea care îşi abandonează propria religie şi valorile caracteristice ei şi apelează la obiceiurile şi tradiţiile altui neam înseamnă că s-a prăbuşit din punct de vedere spiritual, s-a înjosit din punct de vedere al istoriei, şi-a pierdut identitatea, acomodându-se cu sentimentul umilinţei.

De aceea musulmanul nu trebuie să ajungă să sărbătorească zilele de sărbătoare al altora. Este ruşinos ca musulmanul să părăsească poruncile lui Allah Preaînaltul şi comportamentul moral al acestei religii şi să urmeze obiceiurile altei religii, ciocnind paharele pline de băutură şi îmbrăţişând soţiile altora. Am ajuns la acel stadiu, încât ne împodobim casele mai mult decât adevăraţii creştini ca şi cum această sărbătoare ar fi din religia noastră.

imanikka
06-20-2006, 01:03 AM
...continuare...

Sărbătorirea acestor zile este rezultatul unei credinţe slabe si a ignoranţei. Musulmanul dacă va da importanţă unor lucruri care nu aparţin Islamului va ajunge să-şi neglijeze propriile crezuri. Foarte mulţi musulmani nu-şi cunosc propriul calendar, nu ştiu când este prima zi a anului conform calendarului islamic, însă când e vorba de revelionul altora se pregătesc cu multe săptămâni înainte să-l petreacă.

Sărbătorirea acestei zile este o lovitură dată actelor de adorare ale musulmanului. Dacă musulmanul ajunge să bea şi să facă lucruri interzise de Allah Preaînaltul în această zi, fără îndoială, că Allah Preaînaltul nu va fi mulţumit de el şi se va îndepărta astfel de la adorarea lui. Sărbătorirea acestei zile este de asemenea o lovitură pentru comportamentul islamic, obiceiurile şi tradiţiile musulmanilor fiind o pierdere de timp, de efort şi de bani.

Sărbatorirea acestei zile este o ocazie de destrăbalare, o zi dedicată alcoolului şi săvârşirii tuturor poftelor sufletului.
Este ironic faptul că Revelionul marchează o creştere a consumului de alcool în timp ce foarte mulţi oameni se grăbesc să facă o listă cu “hotărârile noului an”. Desigur că ironia acestui fapt o vedem cel mai bine noi, în calitate de musulmani. O persoană n-ar trebui să înceapă un nou an la o petrecere mixtă cu bărbaţi şi femei la un loc, consumând alcool în exces. E chiar ridicol că după aceea se întoarce acasă şi îşi face un plan despre cum ar putea deveni o persoană mai bună anul următor. Şi totuşi, această ironie o întâlnim în cazul multor oameni – chiar şi musulmani.

În calitate de musulmani, trebuie să încercăm să evităm băuturile alcoolice şi să-i încurajăm şi pe ceilalţi musulmani să facă acelaşi lucru. De asemenea, trebuie să fim în stare să-i ajutăm pe fraţii noştri musulmani care beau, prin recunoaşterea simptomelor alcoolismului sau prin aducerea la cunoştinţă a urmărilor negative ale alcoolului (chiar şi un pahar îţi poate dăuna), dar este necesar ca acest ajutor să-l acordăm fără cuvinte urâte, blesteme sau ridiculizare.
Musulmanii spre deosebire de alţii aparţin unei religii în care îi sunt oprite unele lucruri şi nu i se permite să încalce legile lui Allah Preaînaltul în nici una din zilele anului.

Iar dacă ar fi să sărbătorim sfârşitul anului musulman asta nu înseamnă să satisfacem toate poftele sufletului păcătuind astfel în faţa Creatorului.
Trecerea unui nou an din viaţa musulmanului trebuie să-l determine să mediteze la caracteristica trecătoarea a vieţii, la faptul că, într-o bună zi, inima lui se va opri şi va trebui să dea socoteală Celui care l-a creat.

Ultima zi din an trebuie să fie petrecută prin adorarea Celui care ne-a dat viaţă şi mulţumindu-I pentru toate binecuvântările pe care ni le-a oferit.
De asemenea, aceasta trebuie să fie o zi a meditării în care musulmanul să-şi treacă în revistă faptele împlinite pe parcursul întregului an şi să încerce să fie mai bun în anul următor.
Nesărbătorirea acestei zile nu înseamnă intoleranţă faţă de creştini, dimpotrivă Islamul îl învaţă pe musulman să le ureze sărbători fericite creştinilor (fără a folosi expresii sau cuvinte care vin în contradicţie cu pricipiile Islamului) şi să respecte credinţa, tradiţiile şi obiceiurile lor. Însă toleranaţa nu înseamnă a-ti pierde identitatea, propriiile valori şi a religiei prin asemănarea cu altă naţiune pentru că musulmanii au religia lor iar creştinii o au pe-a lor.

Allah Preaînaltul a spus în Sfântul Quran: "O, Muhammed spune: O, voi, necredincioşi (cei care n-au crezut in mesajul trimis de Allah (Dumnezeu) prin ultimul său profet, Muhammed)! Eu nu ador ceea ce adoraţi voi/ Şi nici voi nu adoraţi ceea ce ador eu/ Nici adorarea mea nu este asemeni adorării voastre,/ Şi nici adorarea voastră nu este asemeni adorării mele!/ Voi aveţi religia voastră, iar eu am religia mea!"(surat Al-Keafirun)

Intr-un alt verset Allah Preaînaltul ne porunceşte să ne comportăm frumos şi să fim drepţi cu cei de alte religii atât timp cât ei nu le-au făcut nici un rău muslumanilor si religiei lor.
"Allah nu vă opreşte să faceţi bine acelora care nu au luptat împotriva voastră, din pricina religiei, şi nu v-au alungat din căminele voastre, (ba din contră) să fiţi foarte buni şi drepţi, căci Allah îi iubeşte pe cei drepţi!"(Al-Mumtehine:9)

Şi cum şă nu ne indrume Allah la comportamentul frumos cu conaţionalii noştri creştini atât timp cât El Preaînaltul ne-a permis să ne căsătorim cu fetele lor şi ne-a permis să mâncăm din bucatele lor ?

De ce să facem ceva care ştim că-L supără pe Allah Preaînaltul?

Oare câtora dintre noi le mai pasă că anumite fapte l-ar putea supără pe Allah Preaînaltul?
Fără îndoială ca va veni ziua în care fiecare om va sta în faţa Creatorului, Stăpânului Lumilor, şi va da socoteală! În acea zi fiecare va primi atât cât a înfăptuit, nici mai mult nici mai puţin!

Din păcate, mulţi musulmani din România nu-şi mai trăiesc viaţa conform învăţăturilor religiei lor. Această ignoranţă şi neglijenţă o putem observa atât în viaţa cotidiană cât şi în evenimentele importante din viaţă. Astfel de evenimente importante pentru fiecare musulman, cum ar fi căsătoria, ar fi trebuit să se desfăşoare conform învăţăturilor religiei noastre, Islamul. Însă realitatea este dureroasă! Musulmanii din Romania îşi sărbătoresc nunta păcătuid în faţa lui Allah Preaînaltul prin consumul de băuturi alcoolice, dansuri mixte (între bărbaţi şi femei), etc.

Oare aceştia nu ştiu că Allah nu binecuvântează o căsătorie întemeiată pe nesupunere şi desfrâu? Dar care musulman se mai gândeşte să obţină prin faptele sale binecuvântarea şi mulţumirea lui Allah!
Poate că ignoranţa îi va face pe unii musulmani să spună că acest articol are idei fundamentaliste şi că musulmanii din Romania sunt musulmani moderaţi. Aceştia se înşeală amarnic!In Islam nu există musulman fundamentalist sau moderat ci există doar musulman. Musulmanul este cel care urmează orânduiala lui Allah Preaînaltul. Fără îndoială că este unul dintre cele mai mari păcate să-l numeşti pe un frate de-al tău fundamentalist sau extremist. Oare de când împlinirea obligaţiilor Islamului înseamnă că eşti fundamentalist sau extremist !?

Foarte multi musulmani din Romania sărbatoresc aceste zile din neştiinţă de cauză, de aceea am simţit ca avem indatorirea de a scrie acest articol pentru a arăta situaţia în care se află puţinii musulmani din aceste ţinuturi. Indatorirea noastră, a celor care cunosc religia Islamică, este foarte mare. Dacă cei invăţaţi n-or să le vorbească musulmanilor despre valorile religiei lor ne vom trezi că copiii noştri nu-si mai cunosc nici limba, nici istoria, nici tradiţiile şi nici religia...

sursa : islamulazi

ALLAH AKBAR

suleiman
06-20-2006, 01:36 AM
ALLAH sa te rasplateasca Iman .

Nu am mai scris ca mi se pare destul de explicit .
Insa mai adaug :

Cum sa ne salutam ?
(o poveste pe scurt)
Omeir ben Wahab , inainte sa fie musulman , a venit la Profetul :009: si i-a spus : Buna diminiata , iar profetul i-a raspuns : ALLAH ne-a daruit un salut mai bun ca al tau , Pacea , salut-ul celor din paradis .

Daca a raspunde la un astfel de salut ar fi indicat , atunci profetul ar fi raspuns la salut-ul lui Omeir .

daniela_muslimah
06-21-2006, 04:48 AM
Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!..

Shukran Jazeelan, Imanika!

:smile06:


[/FONT][/COLOR][/CENTER]



Nesărbătorirea acestei zile nu înseamnă intoleranţă faţă de creştini, dimpotrivă Islamul îl învaţă pe musulman să le ureze sărbători fericite creştinilor (fără a folosi expresii sau cuvinte care vin în contradicţie cu pricipiile Islamului) şi să respecte credinţa, tradiţiile şi obiceiurile lor.



Mai am o intrebare...

despre urarile facute celor de alte religii atunci cand ei sarbatoresc...

e corect sa se faca urari? (doar oamenilor cartii sau si celor de alta religie?)

dar cand sa se faca urari?

(mie una nu mi se pare corect sa urez "Sarbatori fericite!" atunci cand e Pastele... )

~~~

S-aveti o noapte linistita
plina de vise binecuvantate!

;)

suleiman
06-21-2006, 12:34 PM
Danieluta .

Pastele = Moartea Lui Isus (pacea asupra lui) .

Sarbatori fericite = Pastele fericit = Moarta Lui Isus Fericita .

1- Isus nu a murit => Pastele e o falsa serbare
2- Chiar daca a murit => Pt un musulman , care il iubeste pe Isus , cum sa sarbatoreasca moartea sa .? (zica daca !) .

Logic ...
Daca stai sa te gandesti , la orice sarbatoare pe care o au oamenii cartii , vezi in ea un motiv ca sa nu o sarbatoresti .

Dupa traducere , ALLAH a zis :"
Nu se vor invoi cu tine iudeii si nici crestinii pana ce nu le vei urma credinta lor . Spune : "Calauzirea lui ALLAH este singura Calauzire adevarata" . si Daca vei urma dorintele lor , dupa stiinta pe care ai primit-o , nu vei avea nici ocrotitor , nici ajutor . " 2-19

daniela_muslimah
06-21-2006, 02:06 PM
Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!

Pai asta zic si eu.. nu vad nici un motiv pt. nici una...

inseamna ca nu e corect sa se faca nici macar urari, nu?

;)

~~~

Shukran tuturor pt raspunsuri

Ma'a Alssalama

suleiman
06-21-2006, 02:24 PM
Draga :D

eu sunt arab nu sunt roman , si prin urari inteleg sa spui ceva placut .

1- "Raspanditi pacea printre voi"
2- "Dedicati-va cadouri , va iubiti"
3- "O rugaciune pe care o faci pentru fratele / sora in Islam "..

myryam
06-21-2006, 03:02 PM
Sa urezi cuiva ,,Sarbatori fericite!,, e chestiune de bun simt.Poate nu spui ,,Hristos a inviat,, de Pasti sau alte urari traditional crestine,fiindca esti musulmanca si ai sarbatorile tale,dar sa nu-i urezi omului bucurie la sarbatorile lui mi se pare foare urat.Si eu am urat musulmanilor pe care ii cunosc Sarbatori fericite cand a fost momentul si asta nu ma face mai putin crestina,si am primit la randul meu urari de la ei cu ocazia zilelor de nastere sau de sarbatoare.Urarile le faci fiindca il respecti pe celalalt,nu din alte motive.Nu cred ca islamul invata pe careva sa fie grosolan si prost crescut.:confused:

gabriela guettat
06-21-2006, 03:14 PM
Myryam..

Urarile le faci fiindca il respecti pe celalalt,nu din alte motive.Nu cred ca islamul invata pe careva sa fie grosolan si prost crescut.

ai citi ce a scris Suleiman inaintea ta?

myryam
06-21-2006, 03:38 PM
Myryam..

Urarile le faci fiindca il respecti pe celalalt,nu din alte motive.Nu cred ca islamul invata pe careva sa fie grosolan si prost crescut.

ai citi ce a scris Suleiman inaintea ta?

Da,draga mea,am citit,dar atata timp cat subiectul nu este inchis inteleg ca pot sa-mi exprim parerea.

daniela_muslimah
06-21-2006, 05:49 PM
Sa urezi cuiva ,,Sarbatori fericite!,, e chestiune de bun simt.Poate nu spui ,,Hristos a inviat,, de Pasti sau alte urari traditional crestine,fiindca esti musulmanca si ai sarbatorile tale,dar sa nu-i urezi omului bucurie la sarbatorile lui mi se pare foare urat.Si eu am urat musulmanilor pe care ii cunosc Sarbatori fericite cand a fost momentul si asta nu ma face mai putin crestina,si am primit la randul meu urari de la ei cu ocazia zilelor de nastere sau de sarbatoare.Urarile le faci fiindca il respecti pe celalalt,nu din alte motive.Nu cred ca islamul invata pe careva sa fie grosolan si prost crescut.:confused:



Myryam.. te rog,
nu fi suparata pe mine!
:give_rose:

Stiu ca e un subiect
mai "delicat"...

nu e vorba ca Islamul are un set de reguli...
si respecti cu ochelari de cal...
sau mai stiu eu cum...
sau ca esti
"mai putin musulman"

Intr-adevar.. e vorba de Respect si de Politete...

dar eu tocmai asta am intrebat..

cum ar fi mai corect?..
(si unde e "limita")

unii musulmani.. tocmai din Politete

ureaza "Hristos a Inviat!"
(stiu.. ai amintit mai sus de asta.. ;)..)

mie una.. pur si simplu nu-mi vine sa fac
urari de ziua de nume (cand e dupa numele unui sfant)
sau de Paste_nici atat...

Pur si simplu pentru ca simt ca as ura
"Sarbatoreste ca Isus a fost rastignit!"
s.a.m.d.

(adica restul conceptiilor: de fiu.. etc etc
_sa urez ca oamenii sa sarbatoreasca
un lucru cu care eu
Nu sunt de-acord
deloc...)


Iar in rest.. (in ceea ce priveste restul sarbatorilor)

e pur si simplu faptul ca fac o urare cu jumatate de inima...

~~~

In ceea ce priveste sarbatorile islamice..

sunt diferite...

cand urezi "Eid Mubarak".. inseamna sa urezi ca acea zi sa fie binecuvantata
si sa implinesti din nou... (indatorirea)

e o zi pe care noi, Musulmanii, o sarbatorim
la terminarea indatoririlor noastre
(postul, respectiv pelerinajul)

asa ca, e gresit?
ce se-ntampla daca urezi asta?
poate spune cineva ca e gresit?

pe cand in ceea ce priveste zilele sfintilor
(ma refer la onomastica)
e ceva ales.. de la Biserca la Biserica (unii sfinti pt catolici, altii pt ortodocsi)
nu se stie nici macar in crestinism cu certitudine ziua in care s-au nascut (ma refer la Isus_alayhi salam!, cel putin...)
asa ca e ceva neclar..

si in plus.. in ceea ce-l priveste pe Isus (alayhi salam!)
credem in el, dar nu in felul asta..
(conceptia noastra difera)

~~~

atunci asta era intrebarea pe care o puneam...

are rost sa faci o asemenea urare?

sau sa urezi ceva despre care crezi ca e fara sens?..
sau pe care-l urezi cu "jumatate de inima"?
(de la caz la caz)

asta era intrebarea pe care o puneam..

Toate cele bune!~

:)

ummraschid
06-21-2006, 06:14 PM
:006:

assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,

mashAllah,surioare Iman si Daniela, mashAllah, frate Suleiman!...jazkAllahu khairan!...
:999:

...la ceea ce ati postat voi, ceea ce as putea adauga,este DOAR o remarca strict personala...
...noi , toti cei care avem familii crestine...sintem mereu pusi in aceasta situatie...de a oferi sau nu felicitari celor dragi noua...
...ca musulmani...dorinta noastra cea mai mare este ca si cei dragi noua, sa imbratiseze Islamul, adevarata religie...pt ca noi stim...si pt ca sufletul ne este greu...stiind....

...deci, sarbatorile " crestine" nu fac decit sa ne readuca in gind si in inima, cu durere...consecintele faptului ca iubitii nostri parinti, frati, surori,veri,etc...nu sint inca musulmani...oare aceasta ne poate bucura?????!!!....

...oare pot eu sa felicit pe cineva drag, pot eu sa ma bucur pt faptul ca , in akhira , va fi judecat pt asta?!....adica..." sarbatori fericite" si felicitari pt ca nu faci parte din Umma dreptcredinciosilor?!...

...poate ca , unii ma vor judeca pt aceste cuvinte...dar...sincer, eu cred ca un singur Dua'a pt familiile noastre si toti cei care ne sint dragi, prieteni, cunoscuti...valoreaza mult mai mult decit o mie de cuvinte spuse doar din virful buzelor si fara convingere, doar pt a face o placere de moment...

...inshAllah, sa facem Dua'a pt ca Allah subhanahu wa ta'ala sa aduca lumina Islamului in inimile celor pe care ii iubim, inshAllah, sa ne daruiasca fericirea de a- i auzi spunind shahada...fericirea de a-i stii la adapost de Focul cel vesnic al Iadului!...Amin.



http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/path1.jpg



assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu

gabriela guettat
06-21-2006, 06:27 PM
Iar mie ce imi lasi sa scriu,tot timpul ai stiut sa pui punctul pe i,alte vorbe ar fii zadarnice,:give_rose: :give_rose: :give_rose: ,Myryam eu te-am intrebat daca ai citi,eu nu am zis draga sa nu te exprimi,esti libera sa crezi ceea ce iti face placere:give_rose: !

myryam
06-21-2006, 06:33 PM
Daniela,pai pune situatia inversa:eu,ca si crestina,nu cred in necesitatea postului musulman sau a pelerinajului,etc,dar din respect pentru prietenul/cunoscutul meu musulman ii doresc ca el sa se bucure de aceste zile importante pentru el.CE-ar fi sa nu-i zic nimic,ca doar eu nu cred in ramadan si restul.Dar nu e frumos.Eu il respect pe el si ii respect credinta,chiar daca nu sunt de acord cu ea,de aceea ma astept la reciprocitate.Mie nu mi-a zis nici un musulman "Hristos a inviat" sau "Craciun fericit" ci "Sarbatori fericite" ,si asa mi se pare frumos si civilizat,si omeneste.
Si de ziua numelui sau onomastica poti spune cuiva "felicitari" fara ca asta sa insemne ca tu crezi in respectivul sfant,etc.,ci e doar politete.Eu urez ca sfantul respectiv sa ocroteasca cu rugaciunile sale,ceea ce evident ca ar fi o urare care ar contravine convingerilor tale,deci n-ar fi cazul s-o faci.In fine,asta e parerea mea,tu trebuie sa-ti cauti propria cale.

Nadia
06-21-2006, 06:42 PM
Fetelor, fetelor, hai sa nu incepem din nou...masha allah IMAN, DANIELA, UMMRASCHID si GABITZA...alhamdulilah eu nu am probleme de genul asta in familia mea...eu le-am facut clar si la obiect ce fac si ce nu fac...mai greu este la servici cu sarbatorile religioase (paste, anul nou, craciunul si atat ca ei aici nu sarbatoresc sfanti) si cele ca Ziua mamei sau Ziua tatalui sau Ziua Canadei sau Ziua steagului sau Ziua Reginei de parca ar veni sa-mi plateasca chiria...ca tot imi spun ca trebuie sa fie respectoasa si sa fac urari si ca sunt in Canada si ca trebuie sa respect legile tarii respective si blah blah blah...la cele religioase eu le zic SARBATORI FERICITE si atat no lungesc dar o cumnata de a mea are un baietel care este handicapat si are o persoana care este crestina si ea ii face cadouri de aceste sarbatori ea mi-a zis ca nu este nimik rau:(
Era mai greu pentru mine cand lucram la magazin aveam peste 300 de clienti pe zii si ma durea gura la sfarsitul zilei dar acum ALHAMDULILAH nu mai lucrez acolo mi-a mai ramas unul sa clarific situatia:p

Nadia
06-21-2006, 06:44 PM
Iar mie ce imi lasi sa scriu,tot timpul ai stiut sa pui punctul pe i,alte vorbe ar fii zadarnice,:give_rose: :give_rose: :give_rose: ,Myryam eu te-am intrebat daca ai citi,eu nu am zis draga sa nu te exprimi,esti libera sa crezi ceea ce iti face placere:give_rose: !
:36_1_21: :36_1_21: :36_1_21: :give_rose:

daniela_muslimah
06-21-2006, 06:59 PM
Daniela,pai pune situatia inversa:eu,ca si crestina,nu cred in necesitatea postului musulman sau a pelerinajului,etc,dar din respect pentru prietenul/cunoscutul meu musulman ii doresc ca el sa se bucure de aceste zile importante pentru el.CE-ar fi sa nu-i zic nimic,ca doar eu nu cred in ramadan si restul.Dar nu e frumos.Eu il respect pe el si ii respect credinta,chiar daca nu sunt de acord cu ea,de aceea ma astept la reciprocitate.Mie nu mi-a zis nici un musulman "Hristos a inviat" sau "Craciun fericit" ci "Sarbatori fericite" ,si asa mi se pare frumos si civilizat,si omeneste.
Si de ziua numelui sau onomastica poti spune cuiva "felicitari" fara ca asta sa insemne ca tu crezi in respectivul sfant,etc.,ci e doar politete.Eu urez ca sfantul respectiv sa ocroteasca cu rugaciunile sale,ceea ce evident ca ar fi o urare care ar contravine convingerilor tale,deci n-ar fi cazul s-o faci.In fine,asta e parerea mea,tu trebuie sa-ti cauti propria cale.



Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!

Surioare dragi..

Nadia, Ummraschid, Gabita... toate...

:give_rose:

~~~

Myryam draga... ai dreptate

pana la urma e la latitudinea fiecaruia...

(in cazul meu urarile pe care mama le primea
nu erau insa doar "Sarbatori Fericite!"
ci "Hristos a Inviat!"
etc
:()

cat priveste respectul fata de celelalte religii..

de exemplu Mama mea (care e crestin-catolica)
a mers la nunta surorii noastre
acoperita pe cap

(asa a vrut ea sa intre in moschee)
a zis ca altfel nici nu s-ar fi simtit bine....

(mai mult.. la intoarcere... chiar a venit cu baticul pana aproape de casa..

Masha'a Allah.. Masha'a Allah...)

O zi frumoasa tuturor...

~

suleiman
06-21-2006, 07:12 PM
Daniela,pai pune situatia inversa:eu,ca si crestina,nu cred in necesitatea postului musulman sau a pelerinajului,etc,dar din respect pentru prietenul/cunoscutul meu musulman ii doresc ca el sa se bucure de aceste zile importante pentru el.CE-ar fi sa nu-i zic nimic,ca doar eu nu cred in ramadan si restul.Dar nu e frumos.Eu il respect pe el si ii respect credinta,chiar daca nu sunt de acord cu ea,de aceea ma astept la reciprocitate.Mie nu mi-a zis nici un musulman "Hristos a inviat" sau "Craciun fericit" ci "Sarbatori fericite" ,si asa mi se pare frumos si civilizat,si omeneste.
Si de ziua numelui sau onomastica poti spune cuiva "felicitari" fara ca asta sa insemne ca tu crezi in respectivul sfant,etc.,ci e doar politete.Eu urez ca sfantul respectiv sa ocroteasca cu rugaciunile sale,ceea ce evident ca ar fi o urare care ar contravine convingerilor tale,deci n-ar fi cazul s-o faci.In fine,asta e parerea mea,tu trebuie sa-ti cauti propria cale.

Daca esti la un pas de moarte din cauze foamei , si nu ai in fata ta decat o bucata de carne de vitel , si daca nu o manaci mor pe loc . Langa tine sta un budist .
Oare ce faci ? Mananci din miel ca sa nu mori ? sau nu mananci ca sa-l respecti pe budistul de langa tine ?

Aici nu e vorba de respect , ci de credinta .
Cand un crestin spune de ramadan la un musulman "Ramadan Binecuvantat" , intra in mintea lui , vrea sau nu , in subconstientul sau , ideea de a se gandi la ramadan . Si daca cauta sa stie mai multe , afla ca ramadan este numele lunii a-9-a in calendarul arab , si in aceasta luna , musulmanii tin post .
Crestinul se gandeste atunci la cuvantul post , si o sa ajunga sa zica , si noi avem post , si Isus a zis de post , si Avraam , si .... atunci nu e rau sa spun la un musulman :"Ramadan Fericit " sau alte cuvinte de urari ..

Nimic din ce are Islamul nu afecteaza alte credinte :
Avem doar doua clipe de a sarbatori :
1- Postul si sarbatoarea sa : Toate religile au post .
2- Pelerinajul : Toate religile au pelerinaj .

Invers :
Din sarbatorile tinute de crestini : Care este si in Islam ?

Nici una .

Cand spune un musulman unui crestin la multi ani , de ce ii spune ? Din respect ? Nu are ce sa caute respectul cand e vorba de credinta .
Acela care arata respectul sau fata de o actiune religioasa neislamica , este egal ca cel care nu arata respect fata de o actiune Islamica .

Pe ALLAH il iubim , pe el il adoram , si de la ce ne-a oprit ne oprim noi .

Si ramane un lucru de zis :
Profetul ne-a invatat : ALLAH a ridicat de la musulmani 3 lucruri :
- Gresala .
- Uitarea .
- Ce au fost obligati sa faca , fara ca acest lucru sa fie in inima lor .

Adica : Daca intru la examen , si stiu ca proful asteapta sa-i spun la multi ani , altfel ma pica . Ii spun , doar ca sunt obligat , dar nici o data din respect .

Nadia
06-21-2006, 07:26 PM
Bine zis SULEIMAN................................:cup1:

myryam
06-21-2006, 10:45 PM
Daca esti la un pas de moarte din cauze foamei , si nu ai in fata ta decat o bucata de carne de vitel , si daca nu o manaci mor pe loc . Langa tine sta un budist .
Oare ce faci ? Mananci din miel ca sa nu mori ? sau nu mananci ca sa-l respecti pe budistul de langa tine ?

Aici nu e vorba de respect , ci de credinta .
Cand un crestin spune de ramadan la un musulman "Ramadan Binecuvantat" , intra in mintea lui , vrea sau nu , in subconstientul sau , ideea de a se gandi la ramadan . Si daca cauta sa stie mai multe , afla ca ramadan este numele lunii a-9-a in calendarul arab , si in aceasta luna , musulmanii tin post .
Crestinul se gandeste atunci la cuvantul post , si o sa ajunga sa zica , si noi avem post , si Isus a zis de post , si Avraam , si .... atunci nu e rau sa spun la un musulman :"Ramadan Fericit " sau alte cuvinte de urari ..

Nimic din ce are Islamul nu afecteaza alte credinte :
Avem doar doua clipe de a sarbatori :
1- Postul si sarbatoarea sa : Toate religile au post .
2- Pelerinajul : Toate religile au pelerinaj .

Invers :
Din sarbatorile tinute de crestini : Care este si in Islam ?

Nici una .

Cand spune un musulman unui crestin la multi ani , de ce ii spune ? Din respect ? Nu are ce sa caute respectul cand e vorba de credinta .
Acela care arata respectul sau fata de o actiune religioasa neislamica , este egal ca cel care nu arata respect fata de o actiune Islamica .

Pe ALLAH il iubim , pe el il adoram , si de la ce ne-a oprit ne oprim noi .

Si ramane un lucru de zis :
Profetul ne-a invatat : ALLAH a ridicat de la musulmani 3 lucruri :
- Gresala .
- Uitarea .
- Ce au fost obligati sa faca , fara ca acest lucru sa fie in inima lor .

Adica : Daca intru la examen , si stiu ca proful asteapta sa-i spun la multi ani , altfel ma pica . Ii spun , doar ca sunt obligat , dar nici o data din respect .


Suleiman,tu daca vrei sa fii nesimtit te priveste.Eu am cunoscut musulmanui respectuosi,pe care ii respect la randul meu.Eu le urez ,,sarbatori fericite,, cand e cazul,si mi s-a urat asemenea.Cu oameni grosi de obraz n-am de gand sa am de-a face.

genan
06-22-2006, 12:45 AM
Suleiman,tu daca vrei sa fii nesimtit te priveste.Eu am cunoscut musulmanui respectuosi,pe care ii respect la randul meu.Eu le urez ,,sarbatori fericite,, cand e cazul,si mi s-a urat asemenea.Cu oameni grosi de obraz n-am de gand sa am de-a face.


oare nu crezi ca ai exagerat cam mult in ceea ce priveste "nesimtirea".......?
haideti sa ne uitam intai la noi cand vorbim, si dupa aia la cel din fata noastra.....

myryam
06-22-2006, 12:56 AM
oare nu crezi ca ai exagerat cam mult in ceea ce priveste "nesimtirea".......?
haideti sa ne uitam intai la noi cand vorbim, si dupa aia la cel din fata noastra.....

Ok,da-mi alt cuvant pentru o astfel de atitudine si editez.Eu asa stiu,ca tine de buna crestere sa urezi cuiva ,,sarbatori fericite,, sau ,,la multi ani,, ,iar buna crestere nu contravine nici unei religii.Sau cel putin asa stiam eu pana acum :(

suleiman
06-22-2006, 12:57 AM
Suleiman,tu daca vrei sa fii nesimtit te priveste.Eu am cunoscut musulmanui respectuosi,pe care ii respect la randul meu.Eu le urez ,,sarbatori fericite,, cand e cazul,si mi s-a urat asemenea.Cu oameni grosi de obraz n-am de gand sa am de-a face.

Nu e prima data cand imi vorbesti asa , si e clar .
Eu vorbesc de credinta tu de placerile tale personale .
Daca ai fii cu obraz , ai intelege ca a vorbi frumos cu un necunoscut e mai important decat sa urezi la un cunoscut "la multi ani".
Te cheama myryam , dar departe esti de cum a fost Mariam (Maria) binecuvantata sa fie .

Un musulman adevarat pune pe primul loc credinta , nici traditia si nici obiceiurile .
Esti disponibila sa tii post o luna de zile ca sa arati unui musulman respectul tau ?
Sigur ca nu .

Eu daca iti zic sarbatori fericite , indiferent de ocazie , cum de exemplu ar fi de paste , e ca si cum eu cred ca Isus a murit , ceea ce ma scoate din credinta , unica , pe care Dumnezeu o vrea .

E clar la tine a fi conform asteptarilor societatii este egal cu a renunta la credinta de dragul prieteniei , lucru pe care nici o data nu o sa-l gasesti la un adevart credincios .

Apropo de respect : Iti cam lipseste .

gabriela guettat
06-22-2006, 12:57 AM
Myryam,nu am inteles; trebuia sa te folosesti de o astfel de fraza,

"Suleiman,tu daca vrei sa fii nesimtit te priveste."

cand EL ti-a explicat ceea ce e in ISLAM??
Am pretenti la tine!

suleiman
06-22-2006, 01:04 AM
Myryam,nu am inteles; trebuia sa te folosesti de o astfel de fraza,

"Suleiman,tu daca vrei sa fii nesimtit te priveste."

cand EL ti-a explicat ceea ce e in ISLAM??
Am pretenti la tine!

Ce pretentii scumpa mea ?

Quran : 2-109
"Voit-au multi din neamul Scripturii sa va faca din nou , dupa credinta voastra , necredinciosi , din pricina pizmei din sufletele lor, dupa ce li s-a aratat adevarul. Iertati si nu luati in seama , pana ce va veni ALLAH cu porunca Sa, caci ALLAH este cu putere peste toate "

2-120
"Nu se vor invoi cu tine iudeii si nici crestinii pana ce nu le vei urma credinta lor. Spune: Calauzirea Lui ALLAH este singura calauzire adevarata . Daca vei urma dorintele lor, dupa Stiinta pe care ai primit-o nu vei avea nici ocrotitor , nici ajutor "

myryam
06-22-2006, 01:10 AM
Nu e prima data cand imi vorbesti asa , si e clar .
Eu vorbesc de credinta tu de placerile tale personale .
Daca ai fii cu obraz , ai intelege ca a vorbi frumos cu un necunoscut e mai important decat sa urezi la un cunoscut "la multi ani".
Te cheama myryam , dar departe esti de cum a fost Mariam (Maria) binecuvantata sa fie .

Un musulman adevarat pune pe primul loc credinta , nici traditia si nici obiceiurile .
Esti disponibila sa tii post o luna de zile ca sa arati unui musulman respectul tau ?
Sigur ca nu .

Eu daca iti zic sarbatori fericite , indiferent de ocazie , cum de exemplu ar fi de paste , e ca si cum eu cred ca Isus a murit , ceea ce ma scoate din credinta , unica , pe care Dumnezeu o vrea .

E clar la tine a fi conform asteptarilor societatii este egal cu a renunta la credinta de dragul prieteniei , lucru pe care nici o data nu o sa-l gasesti la un adevart credincios .

Apropo de respect : Iti cam lipseste .

Mai omule,eu imi tin religia mea,n-am nevoie sa tin ramadanul ca sa-mi arat respectul fata de un musulman.Faci grave confuzii intre respectarea religiei si politetea fireasca,ce nu are religie,ci doar regleaza relatiile intre oameni.Sa respecti un om nu e similar cu a-i practica religia.Adica eu nu te respect daca nu sunt musulmanca sau cum?
Tu daca imi zici ,, sarbatori fericite,, de Paste imi urezi in mod politicos sa ma bucur de ceea ce cred eu,aratandu-mi astfel ca-mi respecti dreptul la libertate religioasa si ca ma respecti ca persoana.Daca mi-ai ura ,,Paste fericit,, ar insemna ce ai zis tu mai sus.Eu daca ii urez ,,sarbatori fericite,, unui musulman inseamna ca-i doresc sa se bucure in credinta lui,asa cum o are el.Pot sa-i zic si ,,ramadan fericit,, de altfel,ca nu inseamna ca abdic de la crestinism prin asta.
In fine,daca asta cere islamul,sa fii lipsit de ceea ce eu inteleg bun simt elementar e optiunea ta,sau cui mai adera la aceasta cerinta,daca ea o fi existand intradevar.E prima oara cand aud treaba asta si mi se pare foarte trist.

myryam
06-22-2006, 01:16 AM
Quran : 2-109
"Voit-au multi din neamul Scripturii sa va faca din nou , dupa credinta voastra , necredinciosi , din pricina pizmei din sufletele lor,

Da mey,toti va invidiaza pentru religia voastra :D ,ramai la gandul asta si mangaie-te cu el.
Eu am plecat sa ma culc.Noapte buna.

suleiman
06-22-2006, 01:16 AM
Eu sunt credincios , respectuos , dar politete nu am daca inseamna sa ies din Islam .

Tu esti politicoasa , dar respectuasa nu esti .

Acuma intelegi ce am explicat inainte ?

myryam
06-22-2006, 01:28 AM
Eu sunt credincios , respectuos , dar politete nu am daca inseamna sa ies din Islam .

Tu esti politicoasa , dar respectuasa nu esti .

Acuma intelegi ce am explicat inainte ?

Ok,ok,las jocul asta cu ,,ba tu/ba tu,, pe alta data.Eu o sa le urez in continuare cunoscutilor musulmani ,,sarbatori fericite,, cand va fi cazul,si cand ei nu-mi vor ura nimic o sa-mi aduc aminte de discutia asta si o sa-i multumesc Domnului ca sunt crestina si ca pot dori oamenilor sa se bucure fara sa-mi fie frica ca fac pacate.:smile01:

suleiman
06-22-2006, 01:36 AM
2-120
"Nu se vor invoi cu tine iudeii si nici crestinii pana ce nu le vei urma credinta lor. Spune: Calauzirea Lui ALLAH este singura calauzire adevarata . Daca vei urma dorintele lor, dupa Stiinta pe care ai primit-o nu vei avea nici ocrotitor , nici ajutor "

Lasa masca , ca nu-ti merge cu mine .

Si faptul ca am avut rabdare cu tine si cu tovarasul tau nu inseamna sa va fac pe plac .

Nu o sa-mi para rau nici dupa el si nici dupa tine .

Vreti sa fiti cu 100 de fete e treaba voastra , dar nici o data nu e respect ce ne aratati , ci linguseala pt a arata oamenilor ce buni sunteti , in timp ce fiecare celula a voastra ne uraste .

Am avut trei raspunsuri pana acum , ai curajul sa raspunzi la fiecare deoparte ?

maryam
06-22-2006, 01:37 AM
myryam,myryam,meriti un cartonas!

1.suleiman nu a spus nimic care sa nu fie de neinteles,doar ca tu vrei sa rastalmacesti niste cuvinte foarte clar defel exprimate...si mi-se pare ca este o lipsa de respect sa spui cuiva asa ceva,serios,ar trebui sa iti revizuiesti un pic postarea si pe celelalte ,pentru ca ,chiar nu ai dreptate.
2. un musulman il poate felicita din politete pe altul nemusulman atat timp cat aceste vorbe pe care le rosteste nu contravin religiei noastre.Profetul :009: a fost omul cel mai respectuos si mai tolerant,pacat ca nu cunosti suficient de multe despre viata lui,:009: ca sa intelegi de ce noi suntem atat de "indarjiti" cand este vorba de religia noastra.


Una peste alta va rog sa incercam sa pastram o atmosfera decenta,nu sunt permise injurii.

Nadia
06-22-2006, 05:40 PM
MYRYAM asta este pentru tine dedicatie speciala...

Spune: “O, voi, cei necredinciosi
Eu nu ador ceea ce adorati
Si nici voi nu adorati ceea ce ador eu.
Nici adorarea mea nu este asemeni adorarii voastre.
Si nici adorarea voastra nu este asemenea adorarii mele!
Voi aveti religia voastra, iar eu am religia mea!”(Necredinciosii,109:1-6)

Mariyah
06-24-2006, 10:50 PM
Myryam, eu inainte cu 2 min sa inceapa ramadamul am trimis la toti musulmanii din agenda de telefon sms cu Ramadam fericit iar la cei din lista de mess la fel! Si cred ca majoritatea mi-au urat Craciun fericit cand a fost cazul si Paste fericit asa ca nu va inteleg .Ba eu le-am urat inainte sa plec acasa de craciun anul trecut la niste studenti arabi si muslimi Craciun fericit si mi-au rasuns toti in cor : thank u , we don`t celebrate Christmas but merry christmas to u........


in fine, vreau si eu sa stiu daca am voie ca , crestina sa-i spun unui musulman la multi ani si sa-i cumpar un cadou de ziua lui?este haram ?are voie sa-si sarbatoreasca ziua

genan
06-24-2006, 11:04 PM
in primul rand ramadul nu poate fi fericit si asta din urmatoarele motive: ramadul reprezinta postul in sine, timp de o luna, nu mananci si nu bei nimik de la rsarit pana la apusul soarelui, (nici nu fumezi si nici nu a relatii sexuale in tot timpul asta). rolul acestui ramadan este pt a simtit suferinta celor saraci, si de a le da lor de mancare si altor oameni care postesc. din aceasta cauza nu e potrivit sa se ureze fericit....
in limba araba se ureaza ramadan karem, adica ramadan milos.. in sensul sa dai cat mai mult saracilor....
ideea e nu sa il ai fericit, ci milos...

cat despre zua de nastere a unei persoane, dpdv strict islamic, nu e permis sa se ureze la multi ani si nici sa cumperi cadouri.,
singurele zile cand se spune la multi ani sunt la cele 2 sarbatori aed al-fitr (cand se termina ramadanul) si aed al-adha (sarbatoarea sacrificiului, la 70 de zile dupa ce s-a erminat ramadanul).
pe de alta parte, nu e permis sa se sarbatoreasca vreo zi de nastere, asa cum profetul mohammad ( Őáě Çááĺ Úáíĺ ćÓáă ) a spus nici lui sa nu i se spuna la multi ani, si sa nu se sarbatoreasca ziua lui.
deaceea, fata de crestini, cand e ziua profetului (Őáě Çááĺ Úáíĺ ćÓáă) nimeni care il cheama mohammed nu o sa fie bucuros, sa faca vreo petrecere, ca ar fi ziua lui... fata de crestini unde la fiecare sfant, se mananca si se bea...
deaceea ideea e ca ziua de nastere a cuiva e ca oricare alta zi dpdv islamic... acuma ca oamenii mai primesc cadouri, e altceva, nu e ceva specific islamului si nici decum permis. fiecare o face pe pielea lui...

Mariyah
06-25-2006, 04:34 AM
ei da ! si cei care au creat site-ul islamulazi sunt crestini! pai de acolo am luat urarea de Ramadan fericit sau Ramadan mubarak ! http://www.islamulazi.ro/sendcard/compose.php?imageid=18

genan
06-25-2006, 04:37 AM
eu ti-am zis ce este semnificatia ramadanului...
daca tu consideri ca a tine acest post pt simti cum simt saracii, este motiv de fericire... tu stii mai bine.....
dar intreaba un musulman ce e mai potrivit intre ramadan karem sau mubarak (milos sau fericit)... (de preferabil un musulman care sa aiba habar de religie.. nu unu numai cu titlu...)

Mariyah
06-25-2006, 04:40 AM
gresit, nu e parerea mea ci a celor care au gandit site-ul islamulazi .......eu de acolo m-am inspirat

genan
06-25-2006, 04:59 AM
eu sunt deacord cu tine ca d acolo te-ai inspirat , nu aveai d unde sa stii ce si cum...
eu un am negat ca nu se zice fericit, am zis numai ca nu e potrivit, avand in vederea semnificatia si ca mult mai corect si mai potrivit este sa zici kareem (milos)...
pe de alta parte, daca nu ma crezi, avand in evdere semnificatia celor 2 cuvinte, iti poti folosi materia cenusie cu care ai fost inzestrata si sa analizazi cum ar fi mai bine, mai potrivit... (lucru care l-am subliniat si in postarea anterioara).
si daca tot faci pe desteapta si pe atotstiutoarea, si cum ai cunostinte vaste atat in limba engleza cat si araba.. uite.. iti dau un link cu felicitari pt ramadan, si analizeaza si tu de cate ori apare fericit (mubarak) si de cate ori apare milos (kareem)....

http://ecards.fares.net/ar/Events/Ramadhan/index.html

spor la treaba!!
:smile01: :smile01:

maryam
06-25-2006, 05:52 PM
Dar mubarak e fericit sau binecuvantat??????????
Cred ca sensul este de binecuvantat,nu de fericit!
Oricum despre binecuvantat s-ar putea scrie zeci de pagini,e foarte ampla semnificatia!:salam:

genan
06-25-2006, 05:59 PM
e vb sensul de a fi fericit tocmai datorita binecuvantarii...
cei binecuvantati sunt cei care primesc iar ceilalti, care ofera, asteapta rasplata lui allah...