PDA

View Full Version : Diabetul.Simptome si Semne ale bolnavului diabetic.



Hager
06-21-2006, 01:12 AM
Am revenit si sper ca fac ceea ce trebuie!!!.Asadar s-a inteles:subiectul este DIABETUL!!.
Dorinta de a bea mai multe lichide (POLIDIPSIE):peste 2litri pe zi.
Urinare in cantitate crescuta(POLIURIE)
Foame crescuta cu ingerarea de alimente in cantitate mare(POLIFAGIE)
Scadere in greutate,oboseala,somnolenta,vindecare lenta a ranilor,piele uscata,mancarimi,pierderea sensibilitatii la nivelul picioarelor,slabirea vederii,dureri abdominale in hipocondrul drept si stang,lombalgii,infectii urinare repetate.
Hiperglicemia inseamna existenta unei concentratii de glucoza in sange de peste 120mg%.Urmarea cea mai grava e coma diabetica ,iar cauzele sunt:
fie o ingerare a unei cantitati prea mari de hidrocarbonate,care se descompun rapid;fie luarea a prea putine medicamente,care scad glicemia,sau injectarea unei doze prea mici de insulina.
SIMPTOMELE:lipsa de pofta de mancare,ameteala,senzatia de slabiciune,oboseala,respiratia greoaie,durerile abdominale,greata cu varsaturi,halena cu miros den acetona si setea.
ELE trebuie sa fie observate si comunicate medicului in cel mai scurt timp.
HIPOGLICEMIA inseamna existenta unei concentratii de glucoza in sange mai mica de 50mg%.EA poate duce la pierderea cunostintei si la asa numitul soc diabetic.
CAUZELE SOCULUI:fie luarea prea multor medicamente care scad glicemia sau injectarea unei doze prea mari de insulina;fie ca se ingera prea putine hidrocarbonate sau se mananca prea tarziu ori ca se desfasoara o activitate fizica accentuata,cu un efort prea mare,intelegand si prin asta un exces de insulina sau de medicamente,ori de alcool.
SIMPTOMELE SOCULUI DIABETIC:tremuraturi in muschi,palpitatii,valuri de sudoare rece,senzatie acuta de foame,tulburari de vedere,iritabilitate,toate la un loc sau doar cate unul in parte.
DACA bolnavul nu le observa din vreme,ca sa poata lua masuri,urmeaza SOCUL diabetic cu pierderea cunostintei si convulsii care pot duce la afectarea creierului.
DE aceea,E INDICAT ca bolnavul sa poarte in permanenta asupra sa o bucata de zahar pe care sa-l manance la primul semn ca s-ar afla in fata unei crize de hipoglicemie:bomboane,suc de fructe sau orice altceva care stie ca poate dice la alinarea diabetului.
CONSECINTELE CELE MAI CUNOSCUTE SI MAI FRECVENTE ALE DIABETULUI ASUPRA ORGANISMULUI SUNT URMATOARELE:
IN OFTALMOLOGIE:RETINOPATIA sau cu alte cuvinte TULBURAREA VEDERII PRIN DEREGLAREA SISTEMULUI DE IRIGARE A RETINEI.
IN NEFROLOGIE:NEFROPATIA DIABETICA,CU DETERIORAREA FUNCTIILOR RENALE PANA LA INSUFICIENTA SAU CHIAR BLOCAREA ACESTORA.
IN NEUROLOGIE:NEUROPATIILE DIABETICE,INSENSIBILIZAREA LA DURERE ,SENZATIA DE SURDITATE SI TULBURARI DE IRIGATIE LA NIVELUL PICIOARELOR,CU CRESTEREA PERICOLULUI DE RANIRE SI PRELUNGIREA TERMENULUI DE VINDECARE.
DEOCAMDATA,acestea sunt inf. pe care vi le ofer cu mare placere!!!!!!!!!!!dar atentie!!!!!NU ati scapat de mine!!!.
INSHA ALLAH ,ALLAH SWT sa imi dea putere si forta in CREDINTA ca restul sunt trecatoare.VA multumasc pt. timpul acordat si nu uitati eu nu vreau decat sa ajut!!!.MA SALAME.

Hager
08-04-2006, 02:46 AM
Asadar indulcirea se face numai cu zaharina;
Supele si ciorbele se vor prepera numai din legume cu o cantitate de glucide sub 10%HC.Cartofii,morcovii,telina,nu vor fi puse la fiert din cauza ca cedeazamulte glucide apei de fierbere(in cazul cand se folosesc ,se vor lua in calcul hidratii de carbon pe care ii contin);
Diabeticul va consuma zilnic o cantitate de carne(fiarta,fripta sau coapta la cuptor);
Sosurile se vor prepara numai dietetic,fara faina(in cazul folosirii acesteia se va calcula)cu legumele date prin sita;
Mancarurile de legume sunt foarte indicate diabeticilor,preparate ca soteuri,sufleuri,mancaruri de legume cu carne;
Se vor folosi cat mai multe cruditati la masa diabeticului,pretioase prin aportul lor bogat in vitamine si minerale;
Fructele vor fi folosite in mod curent ca desert,crude,coapte sau sub forma de compot indulcit cu zaharina.

Hager
08-04-2006, 03:14 AM
D
Daca am putut reveni,alhamdulilah ,multumita bunului ALLAH SWT ,acum sunt aici si sper sa fie de bun augur,insha ALLAH.
TIPUL UNU(IDDM):SAU DIABETUL INSULINO-DEPENDENT-ESTE o dereglare autoimuna,produsa prin identificarea gresita a unor celule din organism(chiar celulele beta din pancreas,care produc insulina)si care sunt luate drept invadatori microbieni si distruse de catre anticorpi.
Se instaleaza de obicei intr-o perioada scurta de timp,cel mult o luna,(apare si la copii cu varsta de sub un an)in care cam 90%din aceste celule sunt distruse de sistemul imunitar si inceteaza astfel sa mai poata produce insulina.
In nici un caz cele 10%ramase nu o mai pot produce in cantitate suficienta.(O alta teorie ,mai noua,e cea virala sau enzimatica).
Primele semne ale bolii sunt:
SETE intensa
Urinare frecventa,
Slabirea in pitere si in greutate.
Insulina va trebui sa fie administrata pe parcursul intregii vieti,iar doctorul va stabili atat doza de insulina cat si numarul caloriilor razultate prin arderea hidrocarbonatelor consumate.
Initierea parintilor si copiilor se face in faza instalarii si diagnosticarii bolii,in spital,astfel incat la externare bolnavul sa se poata descurca singur ,sau cu ajutorul parintilor,rudelor,celor apropiati,pentru ca boala este determinanta asupra perspectivelor vitale ca:
educatia,meseria,graviditatea,s.a.
CARACTERISTICILE bucatariei diabetului de tipul unu sunt:
Timpul de asteptare intre injectia cu insulina si luarea mesei(la noile tipuri de insulina,calcularea acestuia nu este necesara);
Continutul in hidrocarbonate al mesei sa fie adaptat la tipul de actiune al insulinei(mai rapida sau mai lenta);
Ca antidot rapid al unei crize de hipoglicemie trebuie sa fie luate imediat hidrocarbonate eficiente si cu actiune rapida;
In activitatile sportive ,sau de alt gen ,se consuma mai multe hidrocarbonate.
URMEAZA DIABETUL DE TIP DOI(NIDDM)-SAU DIABETUL ZAHARAT NONDEPENDENT DE INSULINA.:scenic:

latifa
08-04-2006, 09:28 PM
UMMZAFA IUBITA,m-ai speriat rau de tot!!!!!!
Eu am aproape toate simptomele astea,adica dorinta de a bea mai multe lichide,urinare in cantitate crescuta,foame crescuta,scadere in greutate,oboseala,somnolenta,piele uscata,slabirea vederii,dureri abdominale.
Pe langa asta,cand ma enervez putin,mi se usuca gura si gatul de nici nu mai pot vorbi ,ca mi se ingreuneaza si limba si incep sa respir f greu.

Ce sa fac??????

dunia
08-04-2006, 11:01 PM
Sa mergi la medic, faptul ca ai aceste simptome nu inseamna ca ai diabet. Sunt multe boli care au aceste simptome. Analizele de sange vor da verdictul cel mai sigur

Hager
08-05-2006, 12:00 AM
Faptul ca ai aceste simptome ,intr-adevar nu trebuie sa te sperie prea mult dar desigur mergi la un consult ,fa-ti niste analize,si insha ALLAH sa fii bine.
Oricum te sfatuiesc inainte de a-ti face testul de glicemie iti recomand sa bei glocoza(sirop)pt a te ajuta in adevarata identificare a diabetului.
Ceea ce iti spun e din proprie cunostinta,astfel vezi daca e valid testul sau nu.
Eu am sa dau ,sa scriu cum se face un adevarat test de glicemie ,pt stabilirea corecta a unui eventual diabet.
INSHA ALLAH,ALLAH SWT SA NE AIBA PE TOTI IN PAZA LUI.MA SALAME.

genan
08-05-2006, 12:15 AM
asslam 3lakeom wr7mto allah wbrktoho

ca asa simptome nu inseamna ca ai diabet. de ex faza cu scaderea vederii apare tardiv, dupa destui ani, la persoanele cu diabet....

du-te sa-ti faci analize... asta da, trebuie....
dar mergi pe nemancate, nebaute.... daca ei vad ca ai alte valori ale glicemiei decat cele normale, atunci ei iti vor face ceea ce se numeste "testul de toleranta la glucoza".. adica iti vor da glocoza si iti vor masura pick-urile glicemiei incepand d la o jum de ora in sus..... ca sa vada daca organismul tau da atata insulina in oranism, cat trebe, atunci cand si cantitatea de glucoza e mare (cand iei glucoza asta)....

daca te duci pt analize, nu bea nimik si nu manca nimik... cu cel putin 10 ore inainte....

insha allah nu ai nimik...

asslam 3lakeom wr7mto allah wbrktoho

Hager
08-05-2006, 12:25 AM
Acest test se va efectua la orice pacient la care se banuieste existenta unui diabet zaharat,iar glicemia bazala si glicemia nu pot preciza diagnosticul.
TEHNICA:IN cele 3 zile care preced proba ,subiectul va ingera un minimum de 250 de g glucide si va depune o activitate fizica moderata;
Se suspenda administrarea medicamentelor ce afecteaza ----bolismul glucidic:prednison,nefrix,beta-blocante,hormoni sexuali etc;
Se recomanda un post absolut de 12 ore inainte de a efectua proba;
Repaos la pat cu cel putin 30 min inaintea inceperii testului.
EFECTUAREA TESTULUI:1. 75 grame de glucoza se dizolva in 250ml apa;
2. Se recolteaza sange venos pt determinarea glicemiei bazale;
3. Se ingera solutia de glucoza in aproximativ 5 minute;
4. La 1 ora de la ingararea glucozei si la 2 ore se recolteaza sange venos pt determinarea glicemiei.
Valorile constatate se inscriu pe un grafic sub forma unei curbe.
Pt a usura ingerarea se permite adaosul de suc de lamaie,dar se interzice adaosul de cafea sau alcool.
Asadar soer prin aceste date concludent prezentate de mine sa va ajut.
In ceea ce priveste diabetul,daca cineva are nevoie de ajutor ,de pus intrebari cu mare placere,pt ca eu chiar cunosc ceea ce scriu aici,doar si eu aplic ,nu?
Dragele mele sper sa va ajut,ma bucur ca v-am starnit atentia ,pt ca asa va fac ,poate mai atente ,insha ALLAH.
Stiu ce spun doar vb din propriile mele trairi,probleme,de sanatate si alte alea,dar nu vreau sa dau amanunte,VREAU DOAR SA AJUT AM MAI ZIS ASTA,DACA CUIVA NU II PLACE IMI POATE SPUNE.
INSHA ALLAH,ALLAH SWT SA VA,NE,AJUTE PE TOTI SI SA NE TINA IN PAZA LUI.
Voi reveni cu ceea ce am zis.MA SALAME.

latifa
08-05-2006, 12:32 AM
Multumesc foarte mult pt raspunsurile voastre!Cu siguranta voi merge sa-mi fac niste analize.

Ummzafa,cum sa nu ne intereseze?Orice informatie este binevenita!:smile06: :smile06: :smile06:

Mariyah
08-06-2006, 02:22 AM
mie o doctroritza mi-a zis ca diabetul se transmite cel mai des pe cale genetica rar este dobandit altfel

dunia
08-06-2006, 04:08 PM
Cei mai multi pacienti cu diabet au diabet de tipul 2.
Ca si riscuri in aparitia diabetului sunt:
-varsta, de obicei mai inaintata,intre 40 si 75 de ani, insa persoanele de origine africana sau alte minoritati etnice cum ar fii de origine sud-asiatica sau afro-caraibiana dobandesc diabet foarte des si in jurul varstei de 25 de ani. Ei au si un risc de 5 ori mai crescut decat populatia alba in general.
-daca pacientul are rude apropiate care au diabet, riscul este mult mai mare pentru pacient.
-un foarte mare procentaj al pacientilor diagnosticati cu diabet sunt supraponderali. Obezitatea este un mare risc in aparitia diabetului
-daca pacientul are probleme circulatorii, daca a avut un atac de cord sau este sub tratament pentru probleme cauzate de tensiune mare are un risc crescut de diabet
-femeile insarcinate pot suferi de o forma rara de diabet care de obicei isi revine la normal dupa nastere. Femeile care au suferit de acest tip de diabet si cele care dau nastere unui copil cu o greutate mare sunt la risc crescut de a dobandi diabet de tipul 2 in viitor
-femeile care sufera de sindromul ovarelor polichistice si sunt supraponderale au un risc crescut pentru diabetul de tip 2
-pacientii care au o cantitate crescuta de glucoza in sange dar nu au diabet. Urmand o dieta sanatoasa si avand grija de greutatea corporala ajuta in acest caz foarte mult la preventia aparitiei diabetului. De asemenea in acest caz se recomanda analize de sange regulate pentru a depista diabetul inca de la aparitia lui
-alti factori de risc sunt prezenta trigliceridelor in sange peste valorile normale si unele boli mintale
Deci nu este adevarat ca diabetul apare rar daca nu ai pe cineva in familie cu diabet. Sunt multe cauze pentru diabet insa bineinteles daca rude apropiate, rude de gradul 1 in mod normal, au diabet riscul este mult mai mare. De aceea se recomanda teste regulate de sange pentru rudele apropiate ale unei persoane cu diabet de tipul 2.
Ca o completare la simptome, simptomele diabetului de tip 1 sunt la fel ca si cele ale diabetului de tip 2 atunci cand este netratat. Insa cel de tipul 1 progreseaza mult mai rapid si are simptome de o severitate mai mare. In diabetul de tipul 2 uneori sunt greu de depistat simptomele.
Alte simptome in caz de diabet sunt vindecarea inceata a ranilor si episoade repetate de micoze ori prurit vaginal