PDA

View Full Version : Imamul BUKHARI - biografie



Nadia
06-21-2006, 01:34 AM
IMAMUL BUKHARI (194-265)

Dupa Sahabah Al- Kiram, Imamul Bukhari se aliniaza ca fiind cel mai remarcabil printre oameni evlaviosi care au acordat o interminabila fericire asupra Natiunii Profetului Mohammed (saw). Dovada cea mai importanta a acesteia este cartea Ahadith an- Nabawi pe care el a adunat-o sau sub denumirea comuna de Sahih al- Bukhari. Aceasta carte este recunoscuta international ca fiind cea mai autentica dupa Sfantul Quran. Deci, atat timp este va exista un singur musulman pe acest Pamant, binecuvantarile Imamul Bukhari vor avea un loc special in credinta lui sau a ei si in Islam.

COPILARIA SA
Imam al-muhaddithin Hadrat Imam Abu `Abdullah Muhammad ibn Isma`il al-Bukhari (de la orasul sau natal Bukhara) a fost nascut in a XIII-cea luna din calendarul Islamic, Shawwal, in 194 AH, in vestitul oras Bukhara, astazi - Uzbekistan. Tatal sau, Ismâ`îl ibn Ibrâhîm ibn Mughirah al-Ja`fi, a fost un mare orator si singuratic de la care el a mostenit caracteristicile arzatoare si excelente pentru stiinta de carte. Pe parcursul copilariei tatal sau a decedat iar mama sa si-a asumat intreaga responsabilitate pentru cresterea lui. Imamul Bukhari a devenit orb la o varsta foarte frageda. El a avut adapost la foarte multi faimosi si competenti doctori din timpurile lui, dar tratamentele lor nu au avut nici un efect. Mama lui a fost o femeie cinstita si religioasa. Ea a plans pentru ajutor in tribunalul lui Allah (swa) si a cersit pentru refacerea vederii copilului ei. In cele din urma, “ riul milei sa revarsat pente ea” si Atotputernicul Allah a acceptat rugaciunile ei. Intr-o noapte, ea il vazuse pe Ibrahim(AS) intr-un vis si el ia spus: “Allah, i-a redat vederea fiului tau datorita numeroaselor tale rugaciuni si invocatii. In dimineata urmatoare, pe cand Imamul Bukhari se trezea din patul sau, sclipiri de lumina au patruns in ochii sai.

EDUCATIA PRIMARA SI INTERESUL IN HADITH
Cand Imamul Bukhari a implinit varsta de 10 ani si dupa terminarea scolii elementare, Atotputernicul Allah a introdus interesul pentru stiinta hadithurilor in inima sa si el a obitnut admiterea la cursul Hadith al Bukharei. El si-a obtinut educatiile sale dupa un studiu intens. Un an mai tarziu, a avut o asa buna retinere a textelor si lantuirea transmiterilor hadithilor, incat cateodata profesorii isi corectau notitele de la el. Imamul Bukhari a obtinut educatia religioasa cu competenta si rapiditate si la frageda varsta de 16 ani, el a invatat in intregime pe de rost cartea lui Abdullah ibn al-Mubarak, al-Waki si alti invatati companioni ai lui al-Imam Abu Hanifa (RA).
Se relateaza ca in copilaria sa el cunostea deja pe de rost 70000 de hadithe ale profetului nostru (saws).

VIZITA LA MOSCHEIA HARAMAYN si INCEPEREA COLECTIEI SALE DE AHADITH
La varsta de 16 ani, impreuna cu mama sa si cu fratele sau mai mare, Ahmad ibn Isma`il, a fost in vizita la Makkah. Dupa indeplinirea pelerinajului, fratele sau s-a intors acompaniat de mama sa, dar Imamul Bukhari a ramas pentru a-si continua educatia. Intre timp el a scris o carte numita Qadaya as-Sahabah wat-Tabi`in. Dupa aceasta, el a plecat la Madinah al-Munawwarah unde a inceput sa ansambleze renumita carte Asma` ar-rijal (Numele barbatilor din conducere) called, Tarikh al-kabir, in timp ce statea la degetul Profetului Mohammed (saw) in decursul orelor tarzii. Imediat dupa terminarea ei, o alta serie a urmat. Muhammad ibn Yusaf al-Furyabi a facut afirmatia ca la momentul in care Imamul Bukhari a copiat Tarikh al-kabir, el dispunea de nici un fir de par pe fata. Imamul Bukhari a calatorit intr-un oras indepartat pentru a transmite Ahadith si a castigat o imensa cunostinta in timp ce statea departe de tara sa pentru cativa ani. Personal a declarat “ Sa acumulez cunostinte, am calatorit in Egipt si Siria de doua ori, am petrecut 6 ani la Hijaz si am fost plecat la Kufa si Baghdad in foarte multe ocazii acompaniat de oratori”.

REMARCABILA SA MEMORIE
Imamul Bukhari a fost un om cu o foarte puternica tinere de minte. Cand analizam memoria lui, este de parca tot corpul sau de la varful degetului mic pana la cap este rezervat in ea. Observand memoria lui, memoria lui Abu Hurayrah (RA) este reaprinsa in inimile musulmanilor.
Hashid ibn Isma`il a relatat ca “in copilaria sa Imamul Bukhari obisnuia sa mearga cu noi la savantii din Basra sa ascultam Ahadith. Noi toti obisnuiam sa scrie Ahadith, cu exceptia lui Imam Bukhari. Dupa 16 zile, ne gandeam la asta si am zis ca Imanul Bukhari va spune ca ” voi va-ti pierdut atatea zile lucrand dar nu scriind Ahadith”. Imamul Bukhari ne intreba sa aducem notitele noastre la el. Si deci noi toti ne aduceam notitele, dupa care Imamul Bukhari a inceput sa citeasca Ahadith unul cite unul din capul sau pana cand el ne-a relatat mai mult de 15,000 de Ahadith! Auzind acestea, se pare ca Imamul Bukhari ne preda din nou toate Ahadith pe care noi le notasem.”
Muhammad ibn Azhar Sajistani a zis: “Obisnuiam sa merg la Sulayman ibn Harab acompaniat de Imam Bukhari sa ascultam Ahadith. Eu le scriam, dar Imam Bukhari nu. Cineva m-a intrebat ”De ce Imam Bukhari nu scrie Ahadith?” La care eu i-am raspuns: “ Daca pierzi oricare din Ahadith in timp ce scrii, il poti obtine din memoria lui Imam Bukhari.” Memoria lui Imam Bukhari putea fii inteleasa prin faptul ca, daca el se apropia de o carte, aceasta era intiparita in memoria sa imediat. Cand el a inceput sa acapareze cunostinte, el a memorat 70,000 de Ahadith si mai tarziu in viata acest numar sa ridicat la 300,000 de Ahadith. Dintre acestea 100,000 erau sahih( autentice) si 200,000 nu erau sahih. Intr-o zii, aflandu-se in vizita in orasul Balkh si locuitorii doreau sa-l asculte recitand cate un hadith de la fiecare din shaykhi pe care el i-a avut. Si el a inceput sa recite 1,000 de Ahadith de la 1,000 de sheikhi.
Sulayman ibn Mujahid a zis: “Intr-o zi ma aflam in compania lui Muhammad ibn Salam Baykandi. El, Muhammad ibn Salam Baykandi, mi-a zis: “Daca veneai mai devreme iti aratam copilul care a memorizat 70,000 Ahadith.” Sulayman sa ridicat de langa cei care il conjurau si a inceput sa se uite dupa Imam Bukhari. Imediat ce la gasit a si intrebat: “Esti tu acel copil care are in memoria sa 70,000 de Ahadith?” Imam Bukhari a replicat: “Am invatat mult mai multe Ahadith pe de rost decat aceasta. Eu stiu chiar si locul de nastere, locul in care au murit si chiar si locuinta multora dintre companioni de la care Ahadith au fost povestite.”

EXCELENTA SA INTELIGENTA
Pe langa memoria sa extraordinara, avea de asemenea si un intellect foarte ascutit. El nu a depins de stilou si hartie, atat de mult cat a depins de mintea si memoria sa. Oameni au examinat in repetate randuri capabilitatile lui Iman Bukhari in stiinta hadithurilor, dar el intotdeauna ramane prosper, ca rezultat al talentului sau dat de Allah.
Hafiz Ahmad ibn `Adi descrie: “Cand locuitorii Baghdadului au aflat ca Imam Bukhari va veni in vizita in orasul lor, oratorii Baghdadului sau decis sa-l testeze pe Imam Bukhari, schimband textul si felul de transmitere a 100 de Ahadith si dand acestea la oameni care aveau sa-l testeze pe Imam Bukhari. “ Cand Imam Bukhari a ajuns in Baghdad, locuitorii au tinut o adunare in onoarea lui, in care majoritatea Ulama, nobili si public erau prezenti. Conform planului o persoana s-a ridicat si l-a intrebat in legatura cu un hadith cu schimbarile de rigoare. Dupa acesta, o a doua persoana s-a ridicat si a recitat in aceeasi maniera. Si tot asa, oameni au terminat de recitat cele 100 de Ahadith si asteptau ca Imam Bukhari sa raspunda. El a zis ca nu a auzit niciodata de aceste Ahadith. Cand toata lumea a terminat de pus intrebari, sa ridicat si a citit primul hadith si felul de transmitere si apoi la relatat in maniera corecta. Si asa, el a detaliat fiecare hadith spus gresit si a dat fiecare hadith indreptat. Cand el a terminat, intreaga audienta era plina de lauda si recunoastere de superioritate si maretie pentru Imam Bukhari.”
Hafiz Abul-Azhar a relatat: ”Intr-o zi, 400 de oratori s-au adunat in orasul Samarqand sa-l testeze pe Iman Bukhari. Ei au vrut sa faca asta prin amestecarea inteleselor din Siria cu cele din Iraq si invers. In acelasi timp, ei au introdus intelesuri din Haram(Makkah) in cele din Yemen si vice versa. Ei i-au facut asta lui Iman Bukhari pentru 7 zile, dar nu au reusit sa-l indeparteze de la adevaratul inteles. El a avut cunostinte cuprinzatoare in Stiinta Hadithului- toate radacinile unui Hadith se regaseau in ochii lui, daca unui cu mai multe lanturi erau gasite. In felul acesta, Imam Bukhari avea o buna viziune asupra lor. In acele timpuri nimeni nu avea mai multa ordine asupra diferitelor transmiteri in afara de Iman Bukhari.”
Yusuf ibn Musa Maruzi a povestit: ”Stateam in moscheia din centru orasului Basra cand am auzit o voce spunand: //O tu cautator de informatii, Imam Muhammad ibn Isma`il a ajuns. Acela care doreste sa primeasca Ahadith de la el ar trebui sa se prezinte in fata lui//” Maruzi spunea: “Am vazut un om subtire, un tanar neputincios langa stalp care isi facea rugaciunea cu o extrema umilinta si smerenie iar acela era Imam Bukhari. Imediat dupa ce anuntul a fost facut, oameni curiosi din toate directiile au inceput sa se adune in jurul lui.”

Nadia
06-21-2006, 01:36 AM
CATEVA IDEI DESPRE VIATA SA PRIVATA

1. Independent
Tatal lui Imam Bukhari, era un om extraordinar de bogat si Imam Bukhari a mostenit o mare parte din averea sa. Obisnuia sa dea averea lui intr-o afacere numita “Parteneriatul Tacut” (de exemplu: daca o persoana are in posesia sa un magazin profitul se imparte egal dar munca este facuta numai de o singura persoana).
Abu Sa`id Bakr ibn Munir a relatat: “O data Abu Hafs a trimis niste marfa la Imam Bukhari si cand negustori au aflat de asta, au venit sa-i ofere 5,000 de dirham. El le-a spus “Vin-o mai pe seara”. Al doilea grup de negustori au venit la el si i-a oferit 10,000 dirham, dar el li-a zis ‘Am facut deja o intelegere cu altcineva. Nu vreau sa-mi schimb intentiile de dragul a 10,000 de dirham.’ “

2. Simplitate si Supunere
Din punct de vedere al caracterului sau, Imam Bukhari a fost o persoana simpla si muncitoare. El isi facea toate cele necesare de unul singur. In ciuda faptului ca avea bagatii si un statut, el a pastrat totdeauna numarul cerut de slujitori si niciodata nu s-a rasfatat in aceasta materie.
Muhammad ibn Hatim Warraq, unul din pricipali lui ucenici, a zis: “Imam Bukhari facea infiintarea unui hotel langa orasul Bukhara si aseza caramidele cu propiile maini. M-am dus la el si i-am spus sa lase acesta munca pentru mine, iar el mi-a raspuns: ”Acest act imi va fii de ajutor in Ziua de Apoi” Warraq a continuat: “ Cand il acompaniam pe Imam Bukhari in calatorii, el ne aduna pe toti intr-o camera si statea de unul singur in alta camera. O data l-am vazut pe Imam Bukhari trezindu-se intre 15 si 20 de ori pe parcursul unei nopti si de fiecare data, el aprindea lampa cu propiile maini. A scos niste Ahadith afara, le-a scris si apoi si-a pus capul pe perna si s-a intins pe canapea. I-am spus, “De ce ai trecut prin asa ceva pe perioada noptii, când tu puteai sa ma trezesti pe mine sa te ajut.” El mi-a raspuns: “Tu esti tanar si ai nevoie de somn si nu am vrut sa te deranjez din somn.”

3. Generozitate
Tocmai cand el era generos cu aceasta avere, el de asemea era foarte generos cu inima sa. Cateodata, el dadea cate 3,000 dirham donatii in fiecare zii. Warraq, a spus ca castigurile lui Imam Bukhari erau 500 dirham pe luna si ii cheltuia pe toti pentru studentii lui.

4. Retinere
Imam Bukhari a stat deoparte de dorintele lumnesti si tentatii. Cateodata, in cautarea sa de cunostinte, el trecea masa numai cu iarba uscata(fan). De obicei el manca numai doua sau trei migdale intr-o zii. O data el s-a imbolnavit si doctorul i-a spus “ Intestinele tale au devenit uscate deoarece ai mancat numai frunze uscate.” In acel moment Imam Bukhari i-a spus doctorului ca el timp de 40 de ani a mancat numai Frunze uscate si tot in acelasi timp nu a atins nici un fel de curry(mancare cu acest condiment).

5. Frica de ALLAH
Lui I s-a acordat cel mai inalt grad de bunatate si dreptate. Ii era frica de ALLAH atat in afara cat si innauntru casei sale. El s-a abtinut de la barfit si suspiciuni si intotdeauna a respectat drepturile altora.
Bakr ibn Munir povesteste ca Imam Bukhari a zis: “ Sper ca Atunci când il voi intalnii pe ALLAH, nu imi va cere socoteala de ce nu am barfit”.
Imam Bukhari era atat de precaut in actele sale de adorare, incat isi facea rugaciunea Nawafil si continua cu post. El putea termina zilnic recitarea intregului Qur’an in timpul Ramadanului si de asemenea recita 10 surat din Qur’an pana noaptea tarziu. El termina tot Qur’anul in rugaciunea Tarawih si intotdeauna recita 10 versete(ayat) in fiecare rak’at. El era foarte bine manierat, rabdator si blajin. Daca era tratat neplacut de o persoana, nu se enerva niciodata ci din contra mergea si oferea o rugaciune pentru iertarea celor care i-au atribuit rau. Daca ar fii trebuit sa corecteze pe cineva, el nu l-ar fii stanjenii pe nimeni in public.

Nadia
06-21-2006, 01:39 AM
SOSIREA LUI IN NISHAPUR SI PROBLEMA CREARII QUR’ANULUI
In 250 AH, Imam Bukhari sa decis sa mearga la Nishapur. Dupa auzirea acestor vesti, un val de fericire i-a cuprins pe locuitori. In acele timpuri, Muhammed ibn Yahya adh-Dhuhli era capul literaturii in Regatul Nishapur. El i-a sfatuit si condus pe locuitori sa-I ofere o binevenire lui Imam Bukhari. O masa de oameni au iesit pe strazile orasului sa-l primeasca pe Imam Bukhari, cu foarte mare onoare si splendoare. Imam Muslim ibn Hajjaj a zis ca niciodata in viata lui nu a vazut o asa primire data unui carturar ori unui conducator. Imam Bukhari a inceput sa predice lecture despre hadith. La fiecare sesiune, o multime de oameni se adunau sa-l asculte si multe incluzand oameni care au venit special sa-l asculte si sa invete despre stiinta hadithurilor. Totusi, cativa oameni erau invidiosi pe reputatia si popularitatea lui Imam Bukhari. Acestia au aranjat ca Muhammed ibn Yahya adh-Dhuhli sa-I devina opponent. In acest incident, Muhammed ibn Yahya a considerat pronuntarea Qur’anului la fel de eternal si era cu fermitate convins de conceptul lui. Un Barbat sa apropiat de Imam Bukhari si l-a intrebat daca Qur’anul este creat (makhluq) sau nu este creat (ghayr makhluq). Imam Bukhari a facut o scurta pauza. Barbatul a insistat sa aiba un raspuns, dupa care I s-a spus ca “Qur’anul este cuvantul lui ALLAH si el nu este creat (ghayr makhluq).” Barbatul a pus mai multe intrebari despre cuvantul din Qur’an la care Imam Bukhari i-a raspuns: “ Activitatile noastre sunt creatii si pronuntarea lor sunt activitatile noastre.” Dupa aceea, o propaganda in masa a inceput impotriva lui Imam Bukhari, care a condus la acuzatii ca el credea ca cuvintele din Qur’an erau create. Cand Dhuhli a auzit de aceste zvonuri, el a renuntat la relatiile lui cu Imam Bukhari si a devenit dusmanul lui. El a inceput sa avertizeze oameni sa nu participle la lecturile lui Imam Bukhari. Ca rezultat, oameni s-au retinut de a mai participa la sesiunile lui cu exceptia lui Muslim ibn Hajjaj. In cele din urma, datorita dezamagiirilor sale, Imam Bukhari a parasit orasul Nishapur si sa intors in Bukhara.

IZGONIREA DIN TARA DE BASTINA
In momentul in care locuitori din Bukhara au auzit de ce intamplate si ca Imam Bukhari s-ar intoarce acasa, ei au devenit foarte bucurosi si au ridicat multe corturi pentru a-l intampina. El a construit o scoala, unde a petrecut mult timp predand cu satisfactie. Chiar si aici erau oameni care il invidiau si nu au vrut sa-l lase in pace. Ei l-au intalnit pe Guvernatorul Bukharei, care era un reprezentant al Khilafat ‘Abasiyya, Khalid ibn Ahmad. EI i-au cerut lui sa-l chemepe Imam Bukhari la el acasa si sa-l invete pe fiul sau. Cand Guvernatorul a pus pe masa aceasta oferta, Imam Bukhari i-a zis: “ Nu vreau sa fac abuz de cunostinte si sa le car pe caile conducatorilor. Daca cineva ar dorii sa invete, ei ar trebui sa vina la scoala mea.” Gurvernatorul i-a replicat “Daca fiul meu ar fii sa frecventeze scoala ta, el ar trebui sa fie pus separate de oameni de rand. Ar trebui sa-I predai separate.” Imam Bukhari i-a raspuns: “Nu pot opri pe nimeni sa invete Ahadith” Dupa ce a auzit acestea, Guvernatorul Bakharei a devenit foarte furios si a dat ca verdict(fatwa) in timpul risipei oportuniste(ibn al-waqt) ‘Ulama impotriva lui Imam Bukhari sa-l previna din acest oras. Imam Bukahri era nefericit la gandul sa fie departat de meleagurile natale. Nici macar o luna nu a trecut, si Khaliful din Baghdad la demisionat pe Khalid ibn Ahmad adh-Dhuhli. Guvernatorul a fost expulzat din palatul sau intr-o mare dizgratie si dezonoare, ircat pe un magar si aruncat in inchisoare, unde el a murit in cateva zile. De asemenea si suporteri lui, au avut o moarte disgratioasa.

TRECEREA SA
Dupa intoarcerea lui in Bukhara, Imam Bukhari a decis sa calatoreasca in Samarqand. El inca era departe de acel oras când a auzit ca oameni de acolo au doua pareri despre el. Si el sa decis sa stationeze intr-un oras alaturat numit Kharteng. Aici, a ramas peste noapte si dupa ultima rugaciune a noptii a facut urmatoarea invocatie la ALLAH pana noaptea tarziu: “O, ALLAH, Pamnatul in toate maretia lui a devenit ingust si ma tulbura foarte mult. Deci ia-ma inapoi la Tine” Dupa aceasta invocatie Imam Bukhari a devenit bolnav. Intre timp, locuitorii Samarqandului, au trimis un mesager sa-l aduca la ei in oras. Imam Bukhari sa trezit si era gata sa calatoreasca, dar puterile lui s-au epuizat. El a inceput sa se roage la ALLAH pe intreaga lungime, apoi el sa dus la patul sau si sufletul sau a plecat la Stapanul sau- ALLAH sa aiba mila de el. O cantitate indescriptibila de sudoare a emanate si corpul sau, chiar si dupa ce si-a dat viata in grija Creatorul sau. Cand acesta sa linistit, a fost acoperit. Ela murit in noaptea lui Eid al-Fitr, prima noapte a luni Shawwal in anul 256 AH. El avea 62 de ani mai putin cu 12 zile.
In acea noapte soarele cunoasterii, meritelor si binecuvantarilor, a apus. Aceste informatii si actiuni au luminat inima si mintile unor mari intelectuali si locuitori din Samarqand, Bukhara, Baghdad si Nishapur.

ACCEPTAREA LUI DE TRIMISUL LUI ALLAH (SAW)
Imam Bukhari si-a dedicate intreaga viata, in cautarea felului de viata dat de Trimisul lui ALLAH (SAW), sa actioneze precum spusele lui si sa cerceteze in acesta stiinta. Fiecare si toate actiunile sale erau un fragment din caile Trimisului lui ALLAH.
Warraq a spus: “ Intr-un vis, l-am vazut pe Imam Bukhari mergand in spatele Profetului Mohammed (SAW) si picioarele lui paseau exact acolo unde cele ale Profetului paseau.”
Farbari a zis: “O data intr-un vis, l-am intalnit pe Profetul Mohammed (SAW) si ma intrebat unde merg si i-am raspuns ca ma duc la Muhammed ibn Isma’il [ al-Bukhari]. Si Atunci el mi-a zis: ‘Dute si transmitei salaam de la mine’. “Asa cum Profetul Mohammed (SAW) a fost bucuros cu Imam Bukhari pe timp ce traia asa era de bucuros dupa moartea sa. Referitor la aceasta, Abd al-Wahid ibn Adam Awaysi a zis: ”L-am vazut pe SWA in timp ce dormeam, stand cu un grup de companieri. L-am intrebat ’O Profetule, pe cine astepti?’ El mi-a raspuns: ‘pe Bukhari’. Dupa cateva zile am aflat stirea ca Imam Bukhari a decedat. El a murit exact in momentul in care l-am vazut pe SWA in visul meu.”

MIRACOLUL LOCULUI LUI IMAM BUKHARI
Rugaciunea Janazah a fost indeplinita peste Imam Bukhari si corpul sau era acoperit de pŕmânt. Un frumos parfum de mosc a fost eliminate din pamantul mormantului sau care a tinut citeva zile. Oamenii din imprejurimi au inceput sa viziteze mormantul sau spre mirarea lor si luau cate o mana plina din sol pentru binecuvantari (tabarruk).

Nadia
06-21-2006, 01:41 AM
Concluzie
Imam Bukhari nu a fost numai un savant, adorator, un discipol si un om prosper, dar el intotdeauna a avut frica de ALLAH si stralucitor cu iubirea fata de Profetul Mohammed (SAW). Virtutiile revarsate pe care le-a oferit acestei lumi pe parcursul intregii vieti, sunt si astazi date si precum populatia musulmana trece prin actele zilnice de adorare, ei realizeaza ce rol important a avut Imam Bukhari. El a adunat si a pus in circulatie Ahadith ale lui SAW oriunde posibil si ALLAH a imprastiat statul sau in fiecare colt al lumi. Este o realitate ca atat timp cat traditiile Profetului Mohammed (SAW) (qila si qala) sunt mentionate in adunari, binecuvantari vor cadea pe mormantul lui Imam Bukhari din cerul lui ALLAH, cel mai mult milostiv.

Anna
06-21-2006, 01:07 PM
mashAllah habibti...
acum am vazut postarea ta
este foarte interesanta si informativa
mai citisem cate ceva despre Bukhari dar traducerea ta e foarte frumoasa si foarte bine organizata
mersi mult
Allah sa te rasplateasca

gabriela guettat
06-21-2006, 02:31 PM
NADIUKO:smile06: ,BRAVO IUBITA FOARTE FRUMOS,ALLAH swt sa te rasplateasca surioara draga!:smile26:

nour al huda
06-21-2006, 05:05 PM
Bravo NADIA......Allah swt sa te raplateasca pentru munca ta!

Extraordinar de informativ si chiar ca ne trebuie!:smile06:

Nadia
06-21-2006, 05:26 PM
Fetelor:salam: si va multumesc de urari, puncte;) si gandurile voastre sunt foarte mult primite. Sunt personalitati de care se vorbeste de gura fiecarui musulman si ar fii pacat sa nu stim nimic din viata lor sau din cariera lor. Mai am o gramada si cum termin ceva cu le pun asa ca tineti-va bine...LOL:smile26: