PDA

View Full Version : Reducerea nevestelor



bianka_brrr
06-21-2006, 04:20 PM
Bine v-am gasit !:smile06:
Vin si eu cu o intrebare ,daca se poate
Este adevarat ca profetul Muhammad(SAWS)a redus numarul nevestelor intr-o casatorie,de la 9 la 7?Sau intotdeauna au fost 7?

amal
06-21-2006, 04:31 PM
eu persoal nu inteleg intrebarea ta. stiu ca actual e voie ca un musulman sa aiba maxim 4 neveste, cu anumite conditii.
la ce te referi? sa inteleg ca profetul avea la un moment dat 9 neveste si a renuntat la 2?

bianka_brrr
06-21-2006, 05:00 PM
Se pare ca am dat-o in bara din prima zi :smile308:
Si pe mine m-a intrebat un prieten cum e cu nevestele si am venit aici sa va intreb,sa stiu si eu ce sa raspund
Stiu ca in momentul actual un musulman poate avea doar 4sotii.
In trecut,un musulman, putea sa aiba mai multe sotii decat 4,(pe timpul profetului)?Adica 8-9?

gabriela guettat
06-21-2006, 06:12 PM
Bianka,asta gasaseti pe forum la noi este scris de surioarele nostre,asta e facut de Iman::smile26:


Khadija ( s-a scris mai sus despre ea)

2. Sauda Bint Zam'a. El s-a căsătorit cu ea īn Şauual, anul zece al Profeţiei, la cāteva zile după moartea Khadijei. īnainte de aceasta ea a fost măritată cu un văr patern de-al ei, As-Sakran bin 'Amr, mort şi el īnaintea căsătoriei acesteia cu Profetul.

3. 'A'işa Bint Abu Bakr. S-a īnsurat cu ea īn al unsprezecelea an al Profeţiei, Ia un an după căsătoria iui cu Sauda şi cu doi ani şi cinci luni īnainte de migrare. Cānd s-a īnsurat cu ea, 'A'işa avea şase ani. Oricum, el nu şi-a consumat căsătoria cu ea pānă īn Şauual, la şapte luni după emigrarea la Medina, cānd ea avea nouă ani. A'işa a fost singura fecioră cu care s-a căsătorit şi cea mai dragă fiinţă dintre toate pentru el. De asemenea, a fost şi cea mai instruită femeie īn jurisprudenţă.

4. Hafsa Bīnt 'Omar bin Al-Khattab. Fostul ei soţ era Khunais bin Huzafa As-Sahmi īn perioada dintre bătăliile Badr şi Uhud. Mesagerul Iui Aliah s-a īnsurat cu ea īn anul 3 d.H.

5. Zeinab Bint Khuzaīma. Era din neamul Hilal bin 'Amir bin Sa'sa'a. Era poreclită "Umm Al-Masakin" datorită bunătăţii şi grijii faţă de săraci. A fost soţia lui 'Abdullah bin Jahş, care a fost martirizat la Uhud şi s-a măritat cu Profetul īn anul 4 d.H., dar a murit la două-trei luni după căsătoria cu Mesagerul lui Aliah.

6. Umm Salama Hind Bint Abu Omaiia. Ea fusese soţia lui Abu Salama, care a murit īn Jumada AI-Akhir, īn anul 4 d.H. Mesagerul lui Aliah s-a īnsurat cu ea īn luna Şauual a aceluiaşi an.

7. Zeinab bint Jahş bin Riiab. Era din neamul Asad bin Khuzaima şi era verişoara Profetului. Era soţia lui Zaid bin Haritsa, care pe atunci era considerat fiul adoptiv al Profetului. Oricum, Zaid a divorţat de ea, iar Aliah a trimis nişte versete coranice īn această privinţă:
"...Apoi, cānd Zaid a īntrerupt orice legătură cu ea, Noi Ţi-am dat-o ţie să-ţi fie soaţă,..." (33:37}
īn legătură cu ea, Allah a trimis nişte versete din "Capitolul Al-Ahzab", care discutau īn amănunt problema adoptării copiilor, īnsă vom detalia mai tārziu această problemă. Mesagerul lui Allah s-a īnsurat cu ea īn Zul-qi'de, īn anul 5 d.H.

8. Juuairiia Bint Al-Harith. AI-Harith era căpetenia neamului Al-Mustaliq din tribul Khuza'a. Juuairiia era printre prizonierii pe care i-au luat musulmanii de la neamul Mustaliq. Ea a fost dată lui Thabit bin Qais bin Şammas. El a făcut cu ea un legămānt să o elibereze la un moment dat. Mesagerul lui Allah - Allah să-l binecuvānteze şi sā-l miluiască! -a realizat legămāntul şi s-a īnsurat cu ea īn Şa'ban, anul 6 d.H.

9. Umm Habiba Ramla. Este fiica lui Abu Sufian. A fost căsătorită cu 'Ubaidulla şi a migrat cu el īn Abisinia (Etiopia}. Cānd 'Ubaidulla a renunţat la islam şi a devenit creştin, ea s-a menţinut īn religia ei şi a refuzat să se convertească. 'Ubaidulla a murit īn Abisinia. Mesagerul lui Allah - Allah să-l binecuvānteze şi să-l miluiască! - l-a trimis pe 'Amr bin Omaiia Ad-Damiri cu o scrisoare la regele Negus, cerāndu-i māna lui Umm Habiba. Aceasta se īntāmpla īn luna Muharram, īn anul 7 d.H. Negus a consimţit şi a trimis-o Profetului - Allah să-l binecuvānteze şi să-l miluiască!, īnsoţită de Şarhabil bin Hasna.

10. Safiia Bint Huiai bin Akhtab. Din neamul lui Israel, ea s-a numărat printre cei prinşi şi ţinuţi ca sclavi īn bătălia de la Khaibar. Mesagerul lui Allah - Allah să-l binecuvānteze şi să-l miluiască! - a luat-o pentru el īnsuşi. A eliberat-o şi s-a īnsurat cu ea după acea victorie, īn anul 7d.H.

11. Maimuna Bint Al-Harith. Fiica lui Al-Harith şi sora lui Umm Al-Fadl Lubaba bint Al-Harith. Profetul - Allah sa-l binecuvānteze şi să-l miluiască! - s-a căsătorit cu ea după micul pelerinaj de recuperare. Aceasta se īntāmpla īn Zul-qi'de, anul 7 d.H.
Acestea sunt cele unsprezece femei cu care s-a căsătorit Mesagerul lui Allah - Allah să-l binecuvānteze şi să-l miluiască! - şi cu care şi-a consumat căsătoria. Cele două soţii cu care nu şi-a consumat căsătoria au fost: una din neamul Kilab şi cealaltă din neamul Kindah, care se numea Al-Jauniia.

In afară de acestea, el a avut două roabe. Prima era Maria, copta (o egipteană creştină), un dar de la AI-Muqauqis, regele Egiptului. Ea a dat naştere fiului lui fbrahim, care a murit, copil fiind, īn Medina, pe 28 sau 29 Şauual, īn anul 10 d.H., adică 27 ianuarie 632 e.n.. A doua a fost Raihana bint Zaid An-Nadriia sau Quraziia, o prizonieră din neamul Quraiza. Unii spun că ea era una dintre soţiile lui. Totuşi, Ibn Al-Qaiiim acordă mai mult credit primei versiuni. Abu 'Ubaida a amintit de īncă două roabe, Jamila, o prizonieră, şi cealaltă, o sclavă dăruită lui de către Zeinab bint Jahş.'11
Oricine meditează la viaţa Mesagerului lui Allah - īşi dă seama că Profetul, petrecāndu-şi primii treizeci de ani alături de Khadija şi apoi de Sauda, nu s-ar fi putut căsători după vārsta de patruzeci de ani cu un număr aşa de mare de femei doar pentru a-şi satisface o simplă dorinţă carnală, ci a fost motivat de un ţel mult mai nobil.
Tendinţa Mesagerului lui Allah - de a stabili o legătură prin căsătorie atāt cu Abu Bakr, cāt şi cu 'Omar, prin căsătoria lui cu 'A'işa şi Hafsa, precum şi prin căsătoria fiicei sale, Fatima, cu 'Aii bin Abu Talib şi a celorlalte două fiice ale lui, Ruqaiia şi Umm Kulthum cu 'Uthman, arată limpede că ţinta lui era īntărirea legăturii dintre cei patru oameni ale căror sacrificii şi realizări importante pentru cauza islamului sunt bine cunoscute.


SI GASESTI FOARTE MULTE DETALII LA "ISLAM" PAGINA 3
citeste iubita si daca gasesti nelamuriri intreaba.

amal
06-21-2006, 06:18 PM
Asa cum a spus gabriela, s-a mai discutat despre casatorie la Islamul, subiectul "Sotiile Profetului". gasesti subiectul la pagina a 3-a subiectelor din Islam.

musulmanii aveau voie mai multe neveste (pt ca si arabii dinaintea islamului aveau mai multe neveste) pana cand a coborat sura din Quran care a limitat numarul maxim la 4 si au fost precizate deasemenea conditiile pt intocmirea casatoriei si drepturile femeilor in casatorie.

bianka_brrr
06-21-2006, 06:57 PM
Va multumesc mult pentru ajutor,mai tarziu am sa caut capitolul de care mi-ati zis

Acum sunt foarte trista,imi vine sa bocesc:smile308:

Am purtat o discutie :smile19: cu un crestin,amic, pot spune si m-a suparat la culme.Avem noi o discutie pro si contra islam.Am incercat sa-i explic ca nu e asa cum se zice,i-am vorbit despre profet,despre drepturile femeii,despre hijab,chiar i-am cerut ajutorul lui Hannen aseara :smile18: M-a facut naiva,in toate felurile numai sa nu ma jigneasca pe fatza,cica sa ma marit cu un musulman si am devin sclava :smile308: Ca toti musulmanii sunt barbari,sadici,fanatici,n-au frica de Allah,ca toti sunt satanisti etc...Pe mine m-a durut foarte mult si cel mai tare ma doare ca nu am cunostintele necesare sa-i -----strez ca tot ce zice el sunt aberatii:smile308: .Pe mine m-au durut cuvintele lui,eu nu stiu cum voi rezistati zi de zi :smile308: ma simt fara vlaga si foarte moale :smile308:

Imi cer mii de scuze ca am fost off topic in ultima parte,dar simteam sa ma plang cuiva care ma intelege :smile308:

Saira
06-21-2006, 07:09 PM
Va multumesc mult pentru ajutor,mai tarziu am sa caut capitolul de care mi-ati zis

Acum sunt foarte trista,imi vine sa bocesc:smile308:

Am purtat o discutie :smile19: cu un crestin,amic, pot spune si m-a suparat la culme.Avem noi o discutie pro si contra islam.Am incercat sa-i explic ca nu e asa cum se zice,i-am vorbit despre profet,despre drepturile femeii,despre hijab,chiar i-am cerut ajutorul lui Hannen aseara :smile18: M-a facut naiva,in toate felurile numai sa nu ma jigneasca pe fatza,cica sa ma marit cu un musulman si am devin sclava :smile308: Pe mine m-a durut foarte mult si cel mai tare ma doare ca nu am cunostintele necesare sa-i -----strez ca tot ce zice el sunt aberatii:smile308: .Pe mine m-au durut cuvintele lui,eu nu stiu cum voi rezistati zi de zi :smile308: ma simt fara vlaga si foarte moale

Imi cer mii de scuze ca am fost off topic in ultima parte,dar simteam sa ma plang cuiva care ma intelege :smile308:

Bianca,iubitica de tine,prin asta trecem toate....si mie imi vine sa-mi iau campii uneori...si asta din cauza ca desi incerci sa le expui fff frumos si cu toata dragostea si bunavointa ca Islamul nu este aratat asa cum e el de fapt in mass-media,ei nu te inteleg.
Uite,la mine in familie mama e o bomboana,este foarte deschisa si nu judeca omul neaparat dupa religie...ininte de toate apreciaza calitatea lui,ceea ce valoreaza el....ca e musulman sau crestin,din partea ei va primi acelasi respect.Si niciodata nu am auzit-o spunand ceva rau despre musulmani.Doar ca,la inceput,si ea credea aiurelile pe care le vedea la televizor.dar acum,al hamdu lillah!
Tata,pe de alta parte,se face foc si para numai auzind de arabi sau de musulmani...si cat de rau imi pare ca nu vrea sa accepte argumentele pe care i le aduc!dar ce ma enerveaza si mai tare este ca daca ii spun ceva (dar nu-i spun ca asta e din islam) spune ca e fff logic,dar imediat ce spun ca asta se regaseste in islam deja incepe sa ma combata.
Si dupa ce ca el nu are deloc o parere buna despre islam (desi nu cunoaste,face exact ca ceilalti oameni,acuza fara sa stie!),mai avem uneori si niste musafiri la fel de "indoctrinati" care ii sustin ideile aberante.Si eu ma iau la cearta cu toti si sunt practic singura impotriva lor...si imediat aud faze gen "daca o sa te casatoresti cu un musulman va fi vai si amar de tine"...de parca crestinii ar fi mai breji!nu generalizez,dar in general musulmanii sunt mult mai amabili si mai grijulii decat ceilalti....si cred ca tocmai islamul,religia pe care ei o critica ata,tocmai el ii invata aceasta,sa se poarte frumos cu sotiile lor!
Asa mai am si un amic...ma rog...nu mai e amic...care la fel incearca sa ma convinga ca "musulmanii sunt rai si dusmanosi " etc etc etc...dar a vazut ca nu-i merge si ca nu poate aduce dovezi,asa ca a lasat-o mai moale!

Asa ca iubita,nu deznadajdui...la urma urmei ce atatia nervi pt astfel de persoane?
te pupic si incearca sa nu mai pui chiar totul la sufletel :smile26:

gabriela guettat
06-21-2006, 07:21 PM
BIENCUTO:smile26: nu fi trista ,cine este un adevarat prieten inceraca sa te intelega nu sa te loveasca,si de noi sunt "n"care isi bat joc,dar atunci cand ai iman'ul(credinta) cu radacini adanci ,nu mai ai de ce sa te deranjezi de ce zice lumea.
Profetul Mohammed saaws=(este formula cu care salutam pe PROFET),a fost batut,lovit cu pietre, batjocorit si a trecut prin toate astea, fara a renunta la cuvintele trimise de ALLAH swt si la adevarat religie care este ISLAMUL

Iubita stii proverbul romanesc care zice"CAINI LATRA URSUL TRECE"!

Lasa ca usor, cu rabdare, tu ai sa inveti noi te vom ajuta sa intelegi, si va veni o zi cand ai sa poti vorbi cu toata gurita ta de ISLAM inshallah(daca vrea bunul ALLAH swt)!
DREPT RECOMPENSA PENTRU LACRIMIOARELE TALE TINE DE LA MINE:give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose:

bianka_brrr
06-22-2006, 12:27 PM
Dragele mele,va multumesc ca sunteti alaturi de mine.Azi ma simt mai bine,iar acel individ care m-a suparat,m-a ambitionat sa citesc mai mult si sa-i arat eu lui :cup1:
Am sa incerc sa nu mai pun la inima,of Doamne,dar sunt asa de sensibila :smile308:

Sa ne intoarcem la subiectul nostru.Pana ieri am crezut ca profetul (Allah să-l binecuvānteze )a avut numai doua sotii,pe Khadija si Aisha

Am citit bine ce-ati scris,acum am inteles,ca de fapt au fost 11 sotii si cu două soţii nu şi-a consumat căsătoria (adica n-am existat relatii intime sau cum?) Si de ce?

hannen
06-22-2006, 06:39 PM
Bianca,te rog nu te intrista.
Stiu ca este imposibil dar deocamdata singura cale sa eviti a te afla pusa in situatia asta este sa eviti discutiile despre islam pina cind vei fi cit de cit pregatita.
Ma regasesc in ceea ce tu descrii.Am patit exact la fel!Eu am inceput sa citesc despre islam si dupa o lectura de citeva ore stiam ce vreau ,ce trebuie sa fac,iubeam islamul si la fel ca tine fara sa cunosc mai nimic m-am avintat in discutii contradictorii.
Nu puteam dovedi nimic,nu aveam argumente pt . ca nu stiam,nu citisem.Chiar si acum,sunt departe imens de departe de a cunoaste tot ce trebuie dar acum credinta mea ,cunostintele mele sunt de ajuns ca nimic sa nu-mi zdruncine credinta si sa pot combate intr-o discutie de asta "amicala".
Nu zic ca dupa aceasta nu va fi dureros,tot va fi .Va fi greu sa incerci sa schimbi mentalitati,va urla indignarea in tine citeodata si nu vei putea face nimic .Vei asista cum raul si cuvintele urite au ecou in inimile multora ,pe cind adevarul este batjocurit insa nu vei putea face nimic.
Va trebui sa te obisnuiesti cu asta.
Singura satisfactie pe care o vei avea (dupa ce vei citi cit mai mult despre islam,despre viata Profetului s.a.w.s ,dupa ce vei citi Qoran-ul,hadith-uri,va fi ca vei fi mereu ultima cu un cuvint de zis.Nimeni nu-ti va putea inchide gura cu nush ce idiotenie .Acum pt. ca nu stii ,acest lucru te va chinui mai mult.
Crede-ma ca vorbesc din experienta.
Te pup si stai alaturi de noi!Sigur vei afla multe si sprijin la nevoie.
:give_rose: