PDA

View Full Version : Se Mai Poate Face Ceva????



aiscia
06-22-2006, 11:58 AM
salam aleikum surioare dragi

as vrea sa va povestesc un caz de casatorie care pe mine sincer ma ingrijoreaza rau....
ea este o surioara(araba) care,allahu alem,unde a gresit in primele luni de casatorie,ca ,acum nu mai poate face nici o miscare prin casa fara ca sotul sa nu urle...
de exemplu,ieri seara m-am dus in vizita la ea si mi-a povestit ca sotul i-a cerut suc(gazos)....si,ea,a luat sticla din frigider si a deschis-o ...un pic de gaz s-a auzit iesind....si a inceput sa urle sotul la ea sa inchida repede sticla ca din cauza ei sucul nu mai e bun...ca nu stie sa desfaca o sticla si ca poate sa il arunce ca oricum el nu il mai bea asa....fetelor,credeti-ma ca atunci cand imi povesteste eu nu stiu nici macar ce sa ii raspuind...
imi vine sa ii zic ca e bolnav sotul ei cu capul...
subhanallah, daca nu as cunoaste aceasta surioara nu as crede ca se poate intampla si asa ceva...dar ea stie sa faca de toate,casa ei este ca lacrima la orice ora intri neanuntat,e mereu ingrijita,are grija de copii,...etc.,etc,...iar sotiorul este mereu nemultumit si are ceva de comentat la toate....PAREREA MEA E CA EA A GRESIT IN MOMENTUL IN CARE NU A STIUT SA SE FACA RESPECTATA,ADICA SA MAI SPUNA SI NU LA ANUMITE CERINTE...EU DEJA I-AM SPUS CA TREBUIE SA FI BUNA,SA ITI INDEPLINESTI INDATORIILE FATA DE SOT,DAR IN ACELASI TIMP TREBUIE SA TE SI IMPUI SI SA NU TE LASI CALCATA IN PICIOARE.

CE TREBUIE SA II RASPUND EU CAND ISI DESCARCA SUFLETUL IN FATA MEA?????????(sa nu radeti de postarea mea)

suleiman
06-22-2006, 12:39 PM
:36_1_21: nu rad .

Dar de ce sa radem ?

Cred ca sotul ei vede multe femei in afara casei , si s-a plictisit de sotia sa si de viata sa monotona .

Daca te intreaba , sa-i spui sa caute motivele pentru care sotul ei o cearta si sa le scrie pe o foaie , si sa inceapa sa elimine din ele unde a fost vina ei .
Ce ramane din lista ei , il discutam inchallah cand o sa vii cu lista .

aiscia
06-22-2006, 01:16 PM
mai,suleiman...suleiman...mmmmmm...lista vrei????
si daca e vorba de muieri in afara casei,cade pontul,siguuuuuuuuur,ptr ca omu lucra de noapte si toata ziua e acasa si doarme,,,iar cand se trezeste urla in stanga si in dreapta ca aia nu e bine...ca ailalta nu e la locul ei...ca de ce e paharul murdar in chiuveta...ettttttttttccccccccc....
tipicul maschilist "increzator" in barbatia lui:smile19:

ABUZ DE PUTERE

SI NU AR FI SINGURUL CAZ PE CARE IL CUNOSC...

suleiman
06-22-2006, 01:25 PM
Tu fata , nu am zis ca umbla cu fete , am zis ca se uita la fete si nu mai are chef de a lui .

Ti-am zis , sa faca ea cu mana ei o lista si sa elimine dupa ce se gandeste bine , de cate ori a urlat la ea si ea era devina ..

Gia_si_David
06-22-2006, 01:38 PM
Io zic ase: e clar ca sotul e vinovat! Si asta nu o spun ca sunt io fumeie!:smile26:
Sa aiba un DIALOG cu el in care sa-i spuna ce o nemultumeste!:mad:

myryam
06-22-2006, 01:43 PM
Tu fata , nu am zis ca umbla cu fete , am zis ca se uita la fete si nu mai are chef de a lui .


Invata sa vb inainte sa postezi

gabriela guettat
06-22-2006, 01:57 PM
Eu zic ca totusi sunt lucruri care tu Aiscia,nu le stii, e ceva putred la mijloc.. sigur!

ALLAH U ALAM

gabriela guettat
06-22-2006, 02:05 PM
Myryam aici e vorba de un caz familial ,daca vii sa dai sfaturi,o vorba buna, o idee, OK,daca nu nu mai baga la orice pe ALLAH swt,ca nu asa ai sa te faci agreabila!!!!

huda_alrahim
06-22-2006, 02:19 PM
Cred ca prietena ta ar trebui sa vorbeasca deschis cu sotul ei si sa ii explice ca ea face tot ce ii sta in putinta ca totul sa mearga bine si ca si el ar trebui sa depuna eforturi pentru a pastra armonia in camin...si daca vede ca paharul este murdar in chiuveta...sa il ignore, caci in curand ea urma sa vina si sa il spele, sau daca nu vrea sa ignore sa faca si el ceva...nu poti sa fii in 10 locuri in acelasi timp, cu zambetul pe buze...si sa rezisti la tipete si urlete...asa cum el este mereu nemultumit...nu o sa faca o casa buna daca nu lasa fiecare de la el....
Si daca tot spunea cineva ca ce parere are Allah.... nu ne invata nimeni sa ne purtam urat cu celalalt, nici crestinsmul, nici islamul...

imanikka
06-22-2006, 02:28 PM
Eu zic ca cand el mai face isterica , ea sa-l trimita sa mai faca vreo rugaciune si sa mai citeasca despre comportamentul sotului fata de sotie...:smile18:

La urma urmei nu ne-am nascut sa-i slugarim (sorry) dar urasc astfel de situatii ... eu una i-as sari in cap , pe bune:cup1:

huda_alrahim
06-22-2006, 02:34 PM
Am auzit ca tunci cand simti ca ai draci si nu stii pe cine sa ii versi...de duci frumusel si iti iei abtez (wudu), faci 2 rekeat si iti este muuuult mai bine...te mai calmezi....e mai bine decat sa te descarci pe altcineva!!!

Saira
06-22-2006, 02:38 PM
Iubitele,eu is prea mica sa ma dau cu sfaturi,dar va pot spune ca asa era cu mama si cu tata...desi maica-mea era un inger si facea tot ce trebuia,tata tot mai se "vaicarea" ca nu stiu ce nu-i convenea...asta pentru ca mama a fost prea draguta si nu i-a zis de la inceput:stop baiatu',ai depasit limita!dar cand si-a dat si ea seama de lucrul asta a inceput sa-i spuna ce nu-i convine si sa nu mai faca el mereu pe "mr muscolo" ca in definitiv tot ea facea totul.Si dupa aceea nu mai facea tata atatea mofturi.

Eu daca as fi fost in locul ei ii dadeam demult o tigaie in cap (pe bune :D :D :D )

suleiman
06-22-2006, 02:52 PM
Eu nu zic din punctul meu ca si barbat , ci ca si psihiatru :)
In orice familie , si barbatul si femeia gresesc impreuna .

De aceea am zis sa calculeze ce a gresit ea , ca sa stim de ce s-a ajuns la situatia asta .
Pot de asemenea sa-i cer si lui dar nu am cum , ca e e prietena ta nu el .
Asa ca incepem cu o parte , sa vedem ce are de zis , ca sa ne lamurim un pic ..

gabriela guettat
06-22-2006, 03:15 PM
BEBELICOOOOOOOOOOOOOOO,rad de cinci minute,mai omorat cu tigaia:36_1_21: :36_1_21: :36_1_21: esti micuta iubita dar ai ideiiiiii mashallah a la bantyyyy:smile26:

batool391
06-22-2006, 03:21 PM
In orice caz e o situatie anormala. Familia are o problema undeva. Cum se poarta cu copii dl. respectiv? A vrut sa se casatoreasca cu ea sau i/a fost impusa? Eu cred ca ea ar trebui sa/i spuna uite nu/mi place sa tipi la orice nimic, daca ceva nu e ok atunci e mai bine sa spui decat sa tipi. E greu de dat solutii daca nu s/a identificat cauza problemei. Spune mai multe despre comportamentul lui. Apropo cum se comporta cu ea in public?

Saira
06-22-2006, 03:50 PM
BEBELICOOOOOOOOOOOOOOO,rad de cinci minute,mai omorat cu tigaia:36_1_21: :36_1_21: :36_1_21: esti micuta iubita dar ai ideiiiiii mashallah a la bantyyyy:smile26:


:36_1_21: :36_1_21: ya ommi,pai sa stii ca eu am fost sincera,bine,cu un picut de umor!:36_1_21: :36_1_21:

aiscia
06-22-2006, 04:57 PM
Eu zic ca totusi sunt lucruri care tu Aiscia,nu le stii, e ceva putred la mijloc.. sigur!

ALLAH U ALAM

GABITZA,IUBITA,SI EU MA GANDEAM LA FEL...DOAR ALLAH POATE SA STIE CE SE INTAMPLA...DAR CUNOSCANDU-I PE AMANDOI IMI DAU SEAMA CA EA ARE DREPTATE...TOATE SURIOARELE II TIN DEPARTE PE SOTIORI DE ACEST FRATE,PTR CA LE E FRICA CA REGIMUL SA NU FIE MOLIPSITOR...EU INAINTE DISCUTAM CU SOTUL MEU DESPRE ACEASTA SITUATIE IAR EL MEREU MI-A SPUS CA DE VINA ESTE IGNORANTA SI EDUCATIA DE ACASA.DAR PROBLEMA E DACA ACEASTA FAMILIE AR MAI AVEA VREO SANSA DE SCHIMBARE IN BINE...PTR CA AU DOI COPII MINUNATI IMPREUNA,IAR DUPA PAREREA MEA,DACA ACEASTA SITUATIE CONTINUA ASA,ACEASTA SURIOARA O SA AIBA O DECADERE NERVOASA...
EU NU AS VREA CHIAR SA CRED CA DACA UN BARBAT SE POARTA URAT,ATUNCI INSEAMNA CA E VINA FEMEII....SI EU I-AS SARI IN CAP,DEFAPT ACEASTA SURIOARA A UZIT DEJA DESTULE DE LA MINE,DAR CRED CA TRE SA TE AFLI IN SITUATIE CA SA VEZI DACA AI MAI SARI SI UNDE.....

aiscia
06-22-2006, 05:05 PM
BATOOL,EL PE COPII NU II SUPORTA SA MANANCE CU EL LA MASA.SOTIA SI COPII MANANCA IN BUCATARIE ,IAR SOTUL IN SALON(CA UN BOIER:mad: )..PTR CA SPUNE CA NU POATE SA II VADA MURDARI.IN CASA NU TRE SA VADA JUCARII IMPRASTIATE PE JOS CA II VINE CU NERVI...SCUTECE NU A SCHIMBAT VREODATA....S-AU CASATORIT ISLAMIC CU ACORDUL LUI AMANDOI...MAI MULT DE ATAT....FITI SIGURE CA SUNT MULTE ASTFEL DE CAZURI....DAR MULTE NU AU CURAJ SA SE DESTAINUIE...:smile308:

batool391
06-22-2006, 05:18 PM
Surioara Aiscia problema e el. Cum se poate refuze sa manince cu copii la masa?:confused: :confused:

aiscia
06-22-2006, 06:31 PM
Normal Ca Problema E El...dar Ea A Gresit Ca A Acceptat De La Inceput Asa Ceva...acum Credeti Ca Se Mai Poate Schimba Ceva???

amal
06-22-2006, 06:41 PM
draga aiscia, din cate inteleg eu, barbatul acesta are nevoie sau de un psiholog sau de un tratament...zic eu ca "iritabilitatea" lui poate fi cauzata sau de o boala cronica care il determina sa fie irascibil, sau de o problema mai adanca, caz in care el singur isi corecteaza f greu comportamentul, asa ca e bine sa invete sa comunice si sa-si rezolve problemele prin ghidarea unui psiholog.

Cum era acest barbat inainte de casatorie sau la inceput?

Din ce ai zis tu aici, acest barbat are anumite "tipicarii" la care tine...si asta e un semn de boala.

dunia
06-22-2006, 10:06 PM
de eram eu demult zburam de acasa cu copii cu tot. Mai ales ca eu nici rabdare nu am. Cum aud ca sotul zice ceva la nervi asa ma aprind ca a invatat ca mai bine tace altfel ies scantei. dara sa se poarte in halul asta.
Sigur o fii avand ceva problema.

aiscia
06-22-2006, 10:45 PM
IUBITELOR,SI EU DACA ERAM IN LOCUL EI FACEAM AIA SI AILALTA,ORI II SPARGEAM CAPUL ,ORI PLECAM DE ACASA CU COPII,ORI ... ORI...ORI...DAR PROBLEMA ESTE CA ACEASTA FATA NU A AVUT DESTUL CURAJ CA SA FACA TOATE ASTEA...PARINTII EI AU SFATUIT-O SA STEA CU EL CA SUNT ALTELE CARE O DUC SI MAI RAU DE CAT EA....EU VA INTREBAM CA TREBUIE SA II RASPUND CAND IMI POVESTESTE NECAZURILE EI...CE TREBUIE SA O SFATUIESC????:smile18: :smile18: :smile18:

Nour0604
06-22-2006, 10:55 PM
Parerea mea este ca... daca tine neaparat sa continue aceasta relatie, ii va fi foarte greu, dar cu rabdare si cu mult dua la Allah ca numai El il poate schimba, sa incerce sa ii explice sotului.
Ce sa o sfatuiesti? Greu de spus... dar poate sa incerce pe moment atunci cand e nervos sa il lase in pace, sa nu il bage in seama pentru a nu aprinde si mai tare scandalul, iar mai tarziu cand este calm si totul e ok... sa incerce sa ii explice pe un ton frumos ca nu este bine ceea ce face, ca nu se poate sa o trateze asa nici pe ea nici pe copiii lor. Sa isi pastreze calmul si sa incerce sa ii arate unde greseste intr-un mod frumos, pentru ca poate asa isi va da seama si el ca are o mare "buba".
... :o

Nour0604
06-22-2006, 10:59 PM
Vroiam sa mai adaug... cunosc un caz bine in care un el foarte nervos tot timpul, si extrem de gelos (enorm) se manifesta ranind persoana de langa, dar care cu timpul s-a schimbat putin cate putin aplicand metoda mai sus mentionata:p

maryam
06-22-2006, 11:49 PM
Sper sa nu va suparati pe mine ca va spun,insa este o situatie dificila in care suntem fiecare dintre noi dandu-ne cu parerea...pentru ca nu uitati,nu puteti trage concluzii si da verdicte fara sa ascultati si parerea lui.
Amintiti-va de robul lui ALLAH swt ,Dawud aws cand a fost incercat de catre ALLAH swt ,aceasta este o pilda pentru noi ,pentru ca unele lucruri ,aparentele,pot fi intr-adevar inselatoare.:002:
Inshaa ALLAH sa facem duaa pt. sora noastra care are probleme in casnicie si sa o ajutam cu sfaturi bune care tin de etica islamica ,de religie si atat-dc considerati ca suntem noi in masura,fireste si spun asta pentru ca nu se pot aplica niste "reguli" de caz la o alta situatie,nu se potriveste intotdeauna sablonul oricat am vrea...
Inshaa ALLAH sa-i fie bine;in astfel de cazuri este bine sa se apeleze la consiliere,pentru ambii soti.

Gia_si_David
06-23-2006, 02:47 AM
Eu daca as fi fost in locul ei ii dadeam demult o tigaie in cap (pe bune :D :D :D )
Ce zgarcita esti!:cup1: :smile26:

Parerea mea, proprie si personala: el a luat-o pe ulei, iar parintzii ei gresesc muuuuuuuuuuultpt ca o "incurajeaza" in loc sa o sprijine in astfel de momente cristice, as putea spune , din viatza ei!
ce ai putea-o sfatui?:scenic: E greu, avand in vedere ca nu poate pleca...atunci sa.si vada de ea insasi, sa se puna pe primul loc- ma gandesc ca asta ii da putere de decizie; evident, copiii nu trebuie lasatzi "in spate" si de acum inainte sa nu mai fie asa amabila, pt ca pierde din ce in ce mai mult- vorbesc din experientza!:mad:

Anna
06-23-2006, 03:12 AM
aiscia habibti e o situatie foarteee grea
da vezi ... relatia dintre soti se modeleaza mai usor de la inceput mai ales daca fiecare isi impune punctele de vedere ,isi exprima placerile si neplacerile si se fac compromisuri....dar ea a lasat totul de la ea la inceput din diverse motive poate...bunatate,sensibilitate,dragoste...probabil el are si o personalitate mai puternica ca ai ei si poate asa s-a impus atat de mult...
e usor cand o persoana mai slaba(psihic)decat tine incet incet sa devii "sefos" cu respectivul/respectiva...
Acuma parerea mea...daca e totul cum spui u trebuie sa se ridice si sa zica Gata!!!! de acum incolo spal paharele cand vreau eu ca doar eu le spal...De acum incolo voi manca cu copii in salon si daca nu iti convine nu ai decat sa mananci in bucatarie....pentru ca si u la randul tau ai fost copil si te-ai murdarit caci asa a aflat cum e sa fii curat..a fost intai murdar!!:D:D:Dsi sa fie foarte clara si foarte hotarata si sa nu ezite....daca nu o face pentru ea sa o faca pentru copii.....
Se pare ca el si-a pierdut respectul fata de ea ,si partea proasta este ca si ea si l-a pierdut....
Nu e in armata e intr-o casatorie....ar trebui sa se simta cel mai comod acasa nu sa se simta inchisa si cu teama sa nu greasesca ceva in ochii lui.
Asta iubita tre sa inteleaga EA....
NUMAI EA poate schimba totul..daca vrea...daca are vointa intru totul
Allah sa fie cu ei si sa ii ajute sa aiba o casatorie fericita

um-rahmun
06-24-2006, 01:43 AM
BATOOL,EL PE COPII NU II SUPORTA SA MANANCE CU EL LA MASA.SOTIA SI COPII MANANCA IN BUCATARIE ,IAR SOTUL IN SALON(CA UN BOIER:mad: )..PTR CA SPUNE CA NU POATE SA II VADA MURDARI.IN CASA NU TRE SA VADA JUCARII IMPRASTIATE PE JOS CA II VINE CU NERVI...SCUTECE NU A SCHIMBAT VREODATA....S-AU CASATORIT ISLAMIC CU ACORDUL LUI AMANDOI...MAI MULT DE ATAT....FITI SIGURE CA SUNT MULTE ASTFEL DE CAZURI....DAR MULTE NU AU CURAJ SA SE DESTAINUIE...:smile308:
Draga sora Aiscia e un lucru bun sa vad ca te intereseaza problema altora.
Parerea mea este ca copiilor le este cel mai bine sa creasca alaturi de propri parinti.Dar nu peste orice critica.
Sti prima data am crezut ca sigur nu o iubeste sau are alta dar cand am inteles ca si cu copii e la fel de rau o fi alceva la mijloc.
Sotul meu cand mananca, daca ma ridic de la masa pentru ceva micutul i-i varsa mancarea sau i-l prinde cu mainile murdare.Niciodata nu l-am vazut nervos din cauza asta din contra i-mi spune sa nu ma inervez eu ca e copil acum i-i e timpul.
Eu cred ca acel om este foarte sever.
Probabil a vazut ca poate face orice nuimeni nu spune psss.
Eu a-s spune sa plece pentru o perioada departe de el dar nu inainte de a incerca sa discute cu el ca nu-i multumita de comportamentul lui,daca nu intelege atunci sa plece.
V-a vedea sotul cat de importanta este si ar prefera jucarii peste tot si plansete de copii si nu v-a vedea decat casa pustie.Eu cred ca acel barbat e prea sigur ca nu v-a fi parasit si de aceia face asa.
Eu am o prietena care a fost in asa situatie.
I-mi povestea ca numai daca indraznea sa i-i spuna ca vrea aer de afara era scandal.Intr-o zi si-a luat inima in dinti si a plecat.
Nu-i raspundea la telefon,nu vroia sa-l vada etc.
Dupa cca 2 luni a acceptat sa vorbeasca cu el.
I-a spus sa se intoarca acasa.EA i-a raspuns:ce rost are sa-ti fac viata amara,nu-s cum i-ti place ,niciodata nu esti fericit ETC. ceva de genul barbatului prietenei tale.
El tremura si-i spunea "draga mea tu esti cea mai frumoasa si mai curata fiinta de pe pamant ,casa e pustie fara tine daca nu te vei intoarce voi fi nefericit intotdeauna.
AHA A INTELES TIPUL CA CE USOR O POATE PIERDE.
Tin minte si acum venea la noi sa manance cateodata si ma ruga sa o lamuresc pe sotia lui sa se intoarca ca-i lipseste mai ca nu plangea.Eu i-i raspundeam: numai tu poti sa o lamuresti caut-o si in fundul pamantului si ai grija de ea daca o gasesti.
Prietena mea s-a intors la el au trecut 5 ani acum sunt fericiti.
i-mi spune ca se mai cearta dar niciodata nu intrece masura si acum indrazneste sa-i spuna ce o doare.
Nu stiu ce sa-i spun prietenei tale vezi aici sunt copii la mijloc.
Eu cred ca daca rezista e mai bine ca copii cresc mari si o v-a apara.
ALLAH vede si stie tot si daca are incredere v-a rasari soarele in viata ei.Important este sa nu ia totul in suflet si daca se poate sa nu-i comenteze cand e nervos sa incerce sa-i explice ca nu e bine ce face cand s-a linistit.
Bafta prietenei tale si incearca sa fi alaturi de ia sa nu se simta singura parasita:012:

Nadia
06-26-2006, 05:50 PM
AISCIA, eu mi-am permis sa discut cu sotul situatia prietenei tale pentru a afla ce gandeste un barbat mai ales al meu in cazuri din astea( ma facut sa rad ca el prima data ma intrebat cu cine il barfesc?) si raspunsul lui a fost ca ea ar trebui sa vorbeasca cu el sau sa caute o explicatie la ceea ce face el sa-l faca sa inteleaga.
Ce zic eu sa faca este sa trimita copii la parintii ei daca are cum si ea sa stea cu el si sa aiba o discutie ca la carte si daca se ivesc certuri si vorbe urate macar copii sa nu fie de fata ca ii poate afecta mai tarziu. Sau cum a zis cineva mai sus sa plece pentru o perioada la ai ei chiar daca ei zic nu si sa-l lase sa se calmeze si sa inceapa sa gandeasca normal. Poate asa a vazut in familia lui, la parintii lui sau la neamuri, Allah stie mai bine :002: Eu cand al meu sare de limita ii zic ALLAH TE VEDE SI AUDE si YA ALLAH CE-AI SA PATESTI si se calmeaza sau efectiv il trimit afara sa se racoreasca sau caut motiv sa-l trimit sa-mi cumpere ceva de la magazin sa gatesc, chipurile ca nu am. Allah sa ma ierte dar eu cred ca e mai bine. Si cand pleaca pun Quran(al- baqara) si cand se intoarce e alt om subhana allah:smile310:
BEBIKA da' mamikule daca strici tigaia degeaba?:give_rose:

Saira
06-26-2006, 06:08 PM
AISCIA, eu mi-am permis sa discut cu sotul situatia prietenei tale pentru a afla ce gandeste un barbat mai ales al meu in cazuri din astea( ma facut sa rad ca el prima data ma intrebat cu cine il barfesc?) si raspunsul lui a fost ca ea ar trebui sa vorbeasca cu el sau sa caute o explicatie la ceea ce face el sa-l faca sa inteleaga.
Ce zic eu sa faca este sa trimita copii la parintii ei daca are cum si ea sa stea cu el si sa aiba o discutie ca la carte si daca se ivesc certuri si vorbe urate macar copii sa nu fie de fata ca ii poate afecta mai tarziu. Sau cum a zis cineva mai sus sa plece pentru o perioada la ai ei chiar daca ei zic nu si sa-l lase sa se calmeze si sa inceapa sa gandeasca normal. Poate asa a vazut in familia lui, la parintii lui sau la neamuri, Allah stie mai bine :002: Eu cand al meu sare de limita ii zic ALLAH TE VEDE SI AUDE si YA ALLAH CE-AI SA PATESTI si se calmeaza sau efectiv il trimit afara sa se racoreasca sau caut motiv sa-l trimit sa-mi cumpere ceva de la magazin sa gatesc, chipurile ca nu am. Allah sa ma ierte dar eu cred ca e mai bine. Si cand pleaca pun Quran(al- baqara) si cand se intoarce e alt om subhana allah:smile310:
BEBIKA da' mamikule daca strici tigaia degeaba?:give_rose:

Glumeam habibty,era o ----fora despre cum tre' sa pui piciorul in prag.Acum sa nu te gandesti ca chiar as face asta....dar nici sa tac n-ar vedea...:D :D :D

Nadia
06-26-2006, 06:10 PM
Glumeam habibty,era o ----fora despre cum tre' sa pui piciorul in prag.Acum sa nu te gandesti ca chiar as face asta....dar nici sa tac n-ar vedea...:D :D :D
Stiu da si eu tot sub forma de gluma am zis-o numai ca am uitat sa pun LOL:36_1_21:

Saira
06-26-2006, 06:15 PM
Stiu da si eu tot sub forma de gluma am zis-o numai ca am uitat sa pun LOL:36_1_21:

Stiu si ca glumeai,dar era politicos sa raspund din moment ce m-am vazut vizata,nu? :36_1_21: :36_1_21:

:smile01: :smile01:

Nadia
06-26-2006, 06:18 PM
http://i49.photobucket.com/albums/f252/nadia_sayeh/1005-005-92-1028.gif

Saira
06-26-2006, 06:26 PM
http://i66.photobucket.com/albums/h255/denisa_aisha/Card20Front.jpg

aiscia
06-26-2006, 08:26 PM
ADEVARUL E CA IERI AM CAM INTRAT IN ACEASTA SURIOARA...
MI-A SPUS DACA POATE SA VINA SA DOARMA LA MINE ACASA,SAPTAMANA VIITOARE?PENTRU CA ACASA LA EA(CASA MARE MASHAALLAH...POT SA STEA 2 FAMILII FARA SA SE INTALNEASCA) VIN IN VIZITA SORA LUI SOTUL EI CU BARBATUL.CUM SOTUL ACESTEI SURIOARE LUCREAZA DE NOAPTE,CUMNATUL EI NU VREA SA INTRE IN CASA DACA EA ESTE ACASA...ADICA...UN FEL DE IESI TU CU COPII TAI AFARA CA SA DORM EU IN CASA TA"..ASA DE TARE M-A SUPARAT SITUATIA CA NU AM PUTUT SA MA ABTIN SI SA NU II SPUN CA NU ARE MANDRIE SI NICI UN PIC DE PERSONALITATE...SA CA CUM POATE SA ACCEPTE ASA CEVA????
EA MI-A RASPUNS CA ACEST CUMNAT ESTE FFFF RELIGIOS,CA A FOST IN HAJJ DE TREI ORI SI CA NU SE UITA LA TV PTR CA ESTE HARAM...SI LA URMA MI-A SPUS CA EU NU AM CUM SA INTELEG SITUATIA.(ca si cum eu as fi cretina).I-AM SPUS CA CASA MEA ESTE DESCHISA SI LA O SUTA DE PERSOANE DACA E NEVOIE,DAR IN CAZUL ASTA IMI INTRA SHEITAN SI NU POT SA INGHIT ASA CEVA...SI AM INTREBAT-O CE PARERE ARE SOTUL EI DE ACEASTA SITUATIE SI MI-A RASPUNS CA E NORMAL ASA....
INSEAMNA CA EU NU SUNT NORMALA SAU NU DESTUL DE CREDINCIOSA:smile28: :smile28: :smile28:
ALLAHU ALEM

Nadia
06-26-2006, 08:31 PM
Ce tampenie e si asta, in primul rand ea poate sa stea in casa ei chiar daca el este acolo ca doar si sotia lui este acolo, ca doara no sa fie numai ei doi. Si ce daca sotul ei lucreaza noaptea ce in timpul respectiv este destrabalare daca ea sta in casa ei. SORRY dar aici o invinovatez pe ea, mort copt ea nu ar trebui sa-si paraseasca casa. Si cu copii ce-o sa faca?

Iman3
06-26-2006, 09:51 PM
salamu alaikum wa rahmatullah!
Mai fetelor dar in ce tara se intampla asta? Intreb ca ma gandesc ca daca omul e atat de religios poate ca un imam sau o autoritate religioasa sa intervina cumva. Eu stiu de barbati musulmani care pleaca pe la prieteni sau raman de garda sa se intalneasca nevestele si sa stea relaxate cu copiii lor nicidecum de femei care sa plece din casele lor ca sa vina cumnatul... Allah alim si sa ma ierte daca gresesc, vorbesc si eu doar din ce stiu.
Sa facem mult du'a pentru acesta doamna.

oardy
06-27-2006, 06:14 PM
astagfirullah!

*cred ca in primul rand trebuie sa zicem sa ne fereasca bunul allah de o situatie similara.
*sunt soti care asa se manifesta de la incepulut casniciei si sunt altii care se schimba peste noapte...astagfirullah!
*cei care sunt asa de la inceputul casniciei....parerea mea e ca sunt mai greu de dat pe breazda.
*dar cei care se schimba in timpul casniciei....au sanse mai multe de schimbare.
* acuma nu stiu in ce categorie s+ar incadra acest sot.

*e de plans situatia surorii noastre .oare ce vor simti acei copii peste ani si ani fata de tatal care nu+i suporta la masa cu el?
*poate atunci nici ei nu+l vor suporta pt ca va fi prea batran si se va murdari si el ca un copil.
*asta nu ar fi nimic,dar poate ca acei copii vor face la fel cand vor devenii parinti...astagfirullah!

*in ceea ce o priveste pe surioara noastra...nu cred ca are taria de a pune piciorul in prag.ce+l putin asta am dedus din postari.daca era asa,o facea pana acum.
*cred ca orice sfat ar primi,si orcat ar fi de bun....tot ca ea va face.
*de ce?
*pt ca asa e ea,si chiar daca nu+i convine una..alta.. are in ea teama de sot,chiar daca poate nu ar recunoaste.

*cu parere de rau ...nu sunt prea optimista ca sora noastra va tine cont de sfaturi ,,radicale,,.
*sotul ei a .. ,,formato,, cum a vrut el si ea nu are curaj sa iasa din..,,tiparul lui,,.

*inshaALLAH sa auzim vesti bune!

genan
06-27-2006, 07:02 PM
astagfirullah!

*cred ca in primul rand trebuie sa zicem sa ne fereasca bunul allah de o situatie similara.
*sunt soti care asa se manifesta de la incepulut casniciei si sunt altii care se schimba peste noapte...astagfirullah!
*cei care sunt asa de la inceputul casniciei....parerea mea e ca sunt mai greu de dat pe breazda.
nu cred ca ideea e sa faci o casnicie si sa pleci din start pe principiu "il iau pe asta, oricum il dau pe brazda mai tarziu.."...daca nu iti convine, nu-l iei si gata....
*dar cei care se schimba in timpul casniciei....au sanse mai multe de schimbare.
* acuma nu stiu in ce categorie s+ar incadra acest sot.

*e de plans situatia surorii noastre .oare ce vor simti acei copii peste ani si ani fata de tatal care nu+i suporta la masa cu el?
*poate atunci nici ei nu+l vor suporta pt ca va fi prea batran si se va murdari si el ca un copil.
*asta nu ar fi nimic,dar poate ca acei copii vor face la fel cand vor devenii parinti...astagfirullah!

*in ceea ce o priveste pe surioara noastra...nu cred ca are taria de a pune piciorul in prag.ce+l putin asta am dedus din postari.daca era asa,o facea pana acum.
nu e vb de tarie sau nu....e vb ca e destul de dificil sa-ti infrunti sotul... si eu m-as gandi de mai multe ori inainte de a o face...

*cred ca orice sfat ar primi,si orcat ar fi de bun....tot ca ea va face.
*de ce?
*pt ca asa e ea,si chiar daca nu+i convine una..alta.. are in ea teama de sot,chiar daca poate nu ar recunoaste.
nu cred ca e teama.. e educatia d a nu-ti infrunta sotul.... si din pacate din aceasta cauza se ajunge uneori in astfel de cazuri....


*cu parere de rau ...nu sunt prea optimista ca sora noastra va tine cont de sfaturi ,,radicale,,.
*sotul ei a .. ,,formato,, cum a vrut el si ea nu are curaj sa iasa din..,,tiparul lui,,.
nu e neaparat vb de format.. ca doara nu e normal sa fie invers, barbatu s afaca ce zice femeia... ar fi culmea... important e sa fie intelegere si armonie intr o casatorie.... nu sa fie concurenta cine formeaza pe cine...

*inshaALLAH sa auzim vesti bune!

emilia
07-11-2006, 04:32 AM
ADEVARUL E CA IERI AM CAM INTRAT IN ACEASTA SURIOARA...
MI-A SPUS DACA POATE SA VINA SA DOARMA LA MINE ACASA,SAPTAMANA VIITOARE?PENTRU CA ACASA LA EA(CASA MARE MASHAALLAH...POT SA STEA 2 FAMILII FARA SA SE INTALNEASCA) VIN IN VIZITA SORA LUI SOTUL EI CU BARBATUL.CUM SOTUL ACESTEI SURIOARE LUCREAZA DE NOAPTE,CUMNATUL EI NU VREA SA INTRE IN CASA DACA EA ESTE ACASA...ADICA...UN FEL DE IESI TU CU COPII TAI AFARA CA SA DORM EU IN CASA TA"..ASA DE TARE M-A SUPARAT SITUATIA CA NU AM PUTUT SA MA ABTIN SI SA NU II SPUN CA NU ARE MANDRIE SI NICI UN PIC DE PERSONALITATE...SA CA CUM POATE SA ACCEPTE ASA CEVA????
EA MI-A RASPUNS CA ACEST CUMNAT ESTE FFFF RELIGIOS,CA A FOST IN HAJJ DE TREI ORI SI CA NU SE UITA LA TV PTR CA ESTE HARAM...SI LA URMA MI-A SPUS CA EU NU AM CUM SA INTELEG SITUATIA.(ca si cum eu as fi cretina).I-AM SPUS CA CASA MEA ESTE DESCHISA SI LA O SUTA DE PERSOANE DACA E NEVOIE,DAR IN CAZUL ASTA IMI INTRA SHEITAN SI NU POT SA INGHIT ASA CEVA...SI AM INTREBAT-O CE PARERE ARE SOTUL EI DE ACEASTA SITUATIE SI MI-A RASPUNS CA E NORMAL ASA....
INSEAMNA CA EU NU SUNT NORMALA SAU NU DESTUL DE CREDINCIOSA:smile28: :smile28: :smile28:
ALLAHU ALEMHARAM,HARAM,BATJOCURA,CAT AR FII ALA DE RELIGIOS NU AS IESI DIN CASA MEA,SAU POATE NU O PLAC CA ESTE ROMANCA?DACA AR FII ASA DE RELIGIOS NU AR ACCEPTA ASA SITUATIE,AR TREBUI SA SE DUCA LA UN HOTEL,HARAM,HARAM

naidamasa
10-11-2008, 10:15 PM
:confused::eek: oare mai exista si astfel de oameni??:mad:e departe de a fi musulman.
o singura mingiere poate avea sarmana femeie :indurind iadul in propria casa, ,poate nadajdui la o treapta mai sus decit "sotul",care e raspunzator de pacea sufleteasca a sotiei si a copiilor.
am o prietena ce-l pune la punct pe sotul ei , spunindui , doar:"ALLAH vede tot, si nu-i departe vremea cind roata se va intoarce"
viata e ca un bumerang si daca semeni vint vei secera furtuna