PDA

View Full Version : Papusa Fulla

imanikka
06-23-2006, 04:25 AM
http://www.nyu.edu/classes/siva/archives/fulla-doll.jpg

http://static.flickr.com/30/45683812_1fefe485b5.jpg http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/41208000/jpg/_41208242_fulla_afp_getty203.jpg http://www.telegraph.co.uk/news/graphics/2005/10/28/weekpix/051027_fulla.jpg

Contrast Barbie si Fulla

http://www.smh.com.au/ffximage/2005/12/22/fulla_narrowweb__300x492,0.jpg http://e-biscuit.com/images/uploads/FullaDollWaving.jpg

Ce parere aveti despre papusa Fulla. Astfel de jucarii influenteaza copiii ? Sunt aceste papusi un exemplu ptr copii?

Anna
06-23-2006, 07:54 AM
habibti nu am auzit de papusa fulla decat acu vreo cateva luni si am fost placut surprinsa de existenta ei
adevarul e ca eu am crescut cu barbie...si imi rugam parintii sa imi cumpere si mie rochite ca ale ei....asa scurte si visam cand cresc mare sa am corpul ei si sa ma imbrac ca ea
normal ca influenteaza negativ copii pentru ca hainele ei nu sunt decente ....sunt "moderne" pe cand fulla e o "papusa puternica cu personalitate"
e atata de frumoasa...m-as juca putin cu ea:36_1_21: :36_1_21:

aiscia
06-23-2006, 01:41 PM
imi place tare mult...:smile16: :smile16: ...cred ca innebunesc creatorii de la barbie:36_1_21: :36_1_21: ...Voi stiti,subhanallah,ca pe atatea fetite muslim le tenteaza sa cumpere papusi barbie si am vazut cum sunt influientate negativ din punct de vedere al imbracamintii.Allahu alem.
Se gasesc deja in comert aceste papusi muslim???Sa dau fuguta sa ii cumpar la fatima...ca deja m-a innebunit sa le pun hijab la toate papusile ei pe care le are...
SUNT MINUNATE

Mariyah
06-23-2006, 01:51 PM
am crescut cu Barbie dar am putut sa fac diferentza ca ea e o papusa si eu un om , de aceea hainele nostre nu prea au semanat.
eu o prefer categoric pe Barbie !

gabriela guettat
06-23-2006, 02:03 PM
Ananmaria,m-ar fi surprins sa spui ca iti place"Fulla",bref,sa stiti ca in Emirate exista de o eternitate astfel de papusele pentru fetite,si nu numai "Fulla",varietatea este foarte mare.
Si toate fetitele le adora acolo!
Inshallah sa aduca si in Romania.

suleiman
06-23-2006, 02:56 PM
Si eu o prefer pe barbie :D

Ce nebunie mai e si asta ? Copilul saracu inca nu stie nimic si noi bagam in mintea lui nebunii si fanatism .
1- Barbie e o jucarie pt fete , asa ca nu vad nimic rau in imbracamintea ei.
2- Fulla ................... Copilul trebuie sa invete sa aleaga el , nu sa fie impus sa aleaga .
3- Mama credinciosilor , Aisha binecuvintata sa fie , avea papusi , si profetul :009: nu-i spunea nimic , oare avea Fulla ? cum e imbracata ?

Aimediat o sa fie o jucarie imbracata in negru de sus pana jos ....

Lasati-va copii sa traiasca copilaria . Au vreme sa invete cum trebuie sa fie un om... Cel putin in primii 7 ani din viata lor sa fie liberi.

gabriela guettat
06-23-2006, 03:17 PM
:give_rose: :36_1_21: :give_rose: :36_1_21: :give_rose: :36_1_21: :o :o

hannen
06-23-2006, 03:20 PM
Mie imi place Fulla!!E prima data cind o vad!
Sigur am sa cumpar si eu daca gasesc,probabil la vreo vizita "acasa"
Suleiman,m-a surprins mesajul tau.De-ai fi parinte de fete mai ales cred ca te-ai gindi de 2 ori inainte sa zici asa cu usurinta "lasati copiii..."
Eu sunt de acord,dar uite ai mei vad numai despuiati/te peste tot,la tv ,,pe strada ...macar o papusa care sa arate ca ma-sa si tot le iau:D :D :D :D
Eu sunt sigura ca influenteaza comportamentul si asa cum vad destula lume cu dosul gol,prefer sa vada si de astea mai imbracate ca sa aiba copilul o balanta.
Stiu eu ce zic,nu va bagatzi:D (glumesc)

hannen
06-23-2006, 03:22 PM
Am pus-o pe fii-mea de 4 ani si 8 luni sa aleaga intre barbie si fulla.
Ia ghiciti ce a ales:36_1_21:

gabriela guettat
06-23-2006, 03:30 PM
Stiu eu,stiu eu"BARBIE":36_1_21: :36_1_21: :36_1_21:

imanikka
06-23-2006, 03:38 PM
Eu cred ca a ales Fulla ca sa semene mai mult cu maica-sa:36_1_21: :36_1_21:

hannen
06-23-2006, 04:03 PM
Gabi,ai ghicit!!
I-am zis "cum mama asa cu chiloti,uite nu-i rusine?Cum sa se vada totul ,e frumos?"
Atunci s-a razgindit si dupa baie nu vroia tricou,ziceai ca-i rusine.Zic lasa,in casa nu-i rusine(cu toate ca nu poarta maneci lungi,nu inca)
Trebuie educatie domne`,din timp!:36_1_21:

suleiman
06-23-2006, 05:53 PM
Gabi,ai ghicit!!
I-am zis "cum mama asa cu chiloti,uite nu-i rusine?Cum sa se vada totul ,e frumos?"
Atunci s-a razgindit si dupa baie nu vroia tricou,ziceai ca-i rusine.Zic lasa,in casa nu-i rusine(cu toate ca nu poarta maneci lungi,nu inca)
Trebuie educatie domne`,din timp!:36_1_21:

Eu sunt psihiatru si nu parinte .
Vezi ? Fica ta a simtit rusinea ca tu i-ai zis , dar ai lasat-o oare sa descopere singura ce e bun si ce nu e bun ?
Asta e gresala parintilor in ziua de azi . Imgingerea copiilor (nu zic de tine) .. Si rezultatele le puteti vedea in fiecare vineri sau sambata , la toate barurile din orasele mari , unde arabii din pacate sunt primii prezenti ...

Oare de ce ? Simplu , pt ca a ales altcineva in locul lui in copilarie , si a fost obligat sa faca multe ...(fara sa stie de ce)

hannen
06-23-2006, 05:54 PM
Hai ca am dezbatut subiectul cu sotul.Hehe,saream eu repede la suleiman:p sotul meu la fel,cica nu conteaza ce-i cumperi copilului,nu asta il influenteaza si ca noi trebuie sa le explicam ,sa-i invatam prin alte metode.Cica cum faci un om sa inteleaga ca focul frige daca nu-l atinge?!
Acum ii tine lectie fie-sii despre Creatie si Creator,m-am scos:smile26:

hannen
06-23-2006, 05:58 PM
Eu sunt psihiatru si nu parinte .
Vezi ? Fica ta a simtit rusinea ca tu i-ai zis , dar ai lasat-o oare sa descopere singura ce e bun si ce nu e bun ?
Asta e gresala parintilor in ziua de azi . Imgingerea copiilor (nu zic de tine) .. Si rezultatele le puteti vedea in fiecare vineri sau sambata , la toate barurile din orasele mari , unde arabii din pacate sunt primii prezenti ...

Oare de ce ? Simplu , pt ca a ales altcineva in locul lui in copilarie , si a fost obligat sa faca multe ...(fara sa stie de ce)

Suleiman,sotul meu dupa ce i-am citit mesajul tau cica "tocmai ce ti-am zis acelasi lucru desi nu-s psihiatru!":smile26:
Sunt surprinsa,e un fel de telepatie sau toti barbatii gindesc asa?
Sau numai aia destepti?(glumesc..hihihiiii):smile26: :cup1:

genan
06-23-2006, 05:59 PM
aici te contrazic putin...
nu-ti contest capacitatea in specializarea ta si nici cunostintele tale...
dar gandeste-te ca daca ii lasi pe copii sa experimenteze pe pielea lor, atunci o sa se duca vinerea si sambata in barurile alea, tocmai pt ca nu le interzice nimeni, si o sa vada ca e "distractie" mare acolo...
si de ce nu ar reveni?
de ce nu ar cere la mama ei o fetita de 5 ani sa i se cumpere haine ca a lui papusa barbie? ea nu isi da seama ca aia e 3 sferturi goala,. pt ca ea e obiectul cu care se joaca, si-ar dori sa fie asa...
de ce toti copiii (sau aproape toti) cand sunt mici ce vor sa fie ? DR..... tocmai pt ca e prima meserie cu care intra in contact cand sunt mici, mergand f des la nenea dr...
sau de ce fetitele cand sunt mici viseaza sa fie printese si sa vina un fat-frumos la ele , sa traiasca intr-un palat si asa mai departe?
ei sunt f usor influentabili.. deci d c nu si-ar dori sa fie si ea ca papusa barbie?

dunia
06-23-2006, 06:28 PM
din pacate problema e cu doua taisuri. daca nu il lasi sa invete si singur, nu ii arati ce e e in afara de ce e bun ajunge cum zice suleiman. prin baruri primul de multe ori.
cate cazuri nu sunt ca plecati la studii au ajuns mai destrabalati ca si europenii sau unde or fii studiind. si cand merg acasa la parinti isi arata fata cea frumoasa.

genan
06-23-2006, 06:32 PM
si cate cazuri sunt care nu fac asta!??!?!?!
de ce?
pai uite de ce: pt ca li s-a explikat c e bun si ce e rau... nu pt ca ei au gandit la 18-19 ani ca ar fi bine sa isi stapaneasca hormonii si sa nu le dea frau liber gandurilor de tot felul....
ideea e sa le explici copiilor, nu sa ii lasi sa incerce ei marea cu degetu sa vada dupa aia efectu....
uneori poate fi prea tarziu sa-ti dai seama ca efectu nu e tocmai ala care-l asteptai si nu te face prea fericit...

Chocolat
06-23-2006, 06:52 PM
Mie mi se pare o papusa ca si Barbie, diferenta sta in nume si in haine, dar si la Barbie am vazut o gramada de seturi cu hainute de schimb, mai scurte sau mai lungi, mai colorate sau mai fade. Nu mi se pare o tragedie ca Barbie e dezbracata, si noi in copilarie croiam haine la contese (nu stiu cum era la voi, noi aveam varianta veche de Barbie, probabil bunica celor de azi :smile26: ), le dezbracam de cele cu care erau de cumparat si le puneam creatiile noastre.
Plus de asta, si Fulla merge la piscina sau face baie, asa ca probabil si ea are costum de baie sub hainele lungi (asta ca o gluma).

Sunt de acord si eu cu ideea ca parintii transfera copiilor grijile, frustrarile, temerile lor, fara a le oferi ocazia sa experimenteze pe pielea lor multe chestii. Este adevarat ca societatea in care traim ne expune copiii multor situatii primejdioase, dar fiecare societate cu problemele ei, daca noi am supravietuit vor reusi si copiii nostri cumva.

hannen
06-23-2006, 06:54 PM
si cate cazuri sunt care nu fac asta!??!?!?!
de ce?
pai uite de ce: pt ca li s-a explikat c e bun si ce e rau... nu pt ca ei au gandit la 18-19 ani ca ar fi bine sa isi stapaneasca hormonii si sa nu le dea frau liber gandurilor de tot felul....
ideea e sa le explici copiilor, nu sa ii lasi sa incerce ei marea cu degetu sa vada dupa aia efectu....
uneori poate fi prea tarziu sa-ti dai seama ca efectu nu e tocmai ala care-l asteptai si nu te face prea fericit...

exact genan,LA ASTA MA GINDESC SI EU SI SOTUL MEU E DE A CORD CA TREBUIE EDUCATI SI CA TREBUIE SA LE EXPLIC AM ,SA-I INVATAM NU SA-I FORTAM SA FACA LUCRURI DE SPRE CARE NU AU HABAR,DE CE ASA SI DE CE NU ASA.
CHIAR L-AM INTREBAT CIND MI-A ZIS FAZA CU FOCUL,CI T DE DEPARTE E PREGATIT SA MEARGA CU INCERCATUL .. .
SCUZATI MAJUSCULELE,M-A ARANJAT ASTA MICA

hannen
06-23-2006, 07:00 PM
Chocolat,nu e vorba de supravietuire,e vorba de o  teama,poate doar parintii o inteleg .
Sincer eu imi fac tot felul de griji,nu stiu cum s a procedez cel mai bine pt. copiii mei.
Sper sa reusesc!nu pot explica in voie ,ma dispera  tastatura

Chocolat
06-23-2006, 07:13 PM
Eu nu pot vedea ultimele 2 postari. :confused:
Si trebuie sa mai scriu ceva sa fie cel putin 50 caractere. M-ati bagat in ceata.

genan
06-23-2006, 07:34 PM
hannen d c se vede asa la postarile tale??
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

adica asa: http://img47.imageshack.us/img47/6626/clipboard012jm.jpg

Saira
06-23-2006, 07:50 PM
exact genan,LA ASTA MA GINDESC SI EU SI SOTUL MEU E DE A CORD CA TREBUIE EDUCATI SI CA TREBUIE SA LE EXPLIC AM ,SA-I INVATAM NU SA-I FORTAM SA FACA LUCRURI DE SPRE CARE NU AU HABAR,DE CE ASA SI DE CE NU ASA.
CHIAR L-AM INTREBAT CIND MI-A ZIS FAZA CU FOCUL,CI T DE DEPARTE E PREGATIT SA MEARGA CU INCERCATUL .. .

Uite o postare,vin si cu a doua,sa vad daca merge,am inteles ca fetita ei i-a facut ceva la tastatura.

Saira
06-23-2006, 07:50 PM
Genan,acum se vede la tine?la mine da.:beberon: :beberon: :beberon:

genan
06-23-2006, 07:51 PM
Genan,acum se vede la tine?la mine da.:beberon: :beberon: :beberon:

nu bebika, la fel.. nici o schimbare...
cred ca din greseala a scris cu litere de japoneza.... :( :(

:002:

Saira
06-23-2006, 07:53 PM
LA ASTA MA GINDESC SI EU SI SOTUL MEU E DE ACORD C A TREBUIE EDUCATI SI CA TREBUIE SA LE EXPLICAM ,SA -I INVATAM NU SA-I FORTAM SA FACA LUCRURI DESPRE C ARE NU AU HABAR,DE CE ASA SI DE CE NU ASA.

Saira
06-23-2006, 07:53 PM
dar acum?am incercat sa sterg quote,ca si cum ar ramane postarea mea.spune-mi daca vezi.

Saira
06-23-2006, 08:02 PM
Uitati postarile,le-am scris in word si le-am copiat aici,insha'Allah sa se vada acum pt cei ce nu puteau sa le vada:

Prima postare:

Exact genan,la asta ma gandesc si eu si sotul meu e de acord ca trebuie educati si ca trebuie sa le explicam,sa-I invatam,nu sa-i fortam sa faca lucruri despre care nu au habar,de ce asa si de ce nu asa.
Chiar l-am intrebat cand mi-a zis faza cu focul,cat de departe e pregatit sa mearga cu incercatul.
Scuzati majusculele,m-a aranjat asta mica.

A doua postare :

Chocolat,nu e vorba de supravietuire,e vorba de o teama,poate doar parintii o inteleg.Sincer eu imi fac tot delul de griji,nu stiu cum sa procedez cel mai bine pentru copiii mei.
Sper sa reusesc !nu pot explica in voie,ma dispera tastatura.

imanikka
06-23-2006, 08:23 PM
Dar la mine se vede bine :cup1: doar ca fontul e altul :smile26:
Genan fa si tu un refresh la pagina , cine stie ....:smile310: :smile19:

suleiman
06-23-2006, 08:44 PM
Fetelor .

Nu e adevarat .
Daca ceri de la fiul /fica sa faca un lucru , il face fara sa inteleaga de ce .
unde sunteti de ce a zis Profetul :009: ?
"Cereti de la copii vostrii sa se roage de la 7 ani , si ii bateti pe la 10 ani daca nu implinesc rugaciunea" .
Stiintific , este -----strat ca un copil sub 7 ani nu pricepe de ce face o actiune , ci o face ca asa vor parintii .
La 10 ani , deja copilul stie sa faca o deosebire , si creierul lui are forma unui creier de adult .
Pana atunci , sau pana la 7 ani , nu incercati sa cereti de la copil nimic prin vorbe , ci prin actiue .

Adica : Copilul a facut o prostie , nu urla la el , nu incerca sa-l bati ci corecteaza in fata lui ceea ce el a gresit .

Revenim la papusa .

Un copil , care nu stie motivele pentru care pune o femeie baticul pe cap , o sa copieze fara pricepere .

V-am zis ce a zis Profetul referitor la rugaciune , si multi dintre savantii islamici au zis ca acest lucru este valabil si pentru batic , adica sa vb cu un copil la 7 ani de batic , si ii pui la 10 ani ca si proba , si la prima menstruatie , atunci intelege de ce il pune ...

Intelegeti fetelor ce am vrut sa zic ??

Sub 7 ani , copilul nu pricepe ci copiaza .......

Aveti mila de copii vostrii si stati departe de fanatism :d

imanikka
06-23-2006, 09:47 PM
Fetelor .

Nu e adevarat .
Daca ceri de la fiul /fica sa faca un lucru , il face fara sa inteleaga de ce .
unde sunteti de ce a zis Profetul :009: ?
"Cereti de la copii vostrii sa se roage de la 7 ani , si ii bateti pe la 10 ani daca nu implinesc rugaciunea" .
Stiintific , este -----strat ca un copil sub 7 ani nu pricepe de ce face o actiune , ci o face ca asa vor parintii .
La 10 ani , deja copilul stie sa faca o deosebire , si creierul lui are forma unui creier de adult .
Pana atunci , sau pana la 7 ani , nu incercati sa cereti de la copil nimic prin vorbe , ci prin actiue .

Adica : Copilul a facut o prostie , nu urla la el , nu incerca sa-l bati ci corecteaza in fata lui ceea ce el a gresit .

Revenim la papusa .

Un copil , care nu stie motivele pentru care pune o femeie baticul pe cap , o sa copieze fara pricepere .

V-am zis ce a zis Profetul referitor la rugaciune , si multi dintre savantii islamici au zis ca acest lucru este valabil si pentru batic , adica sa vb cu un copil la 7 ani de batic , si ii pui la 10 ani ca si proba , si la prima menstruatie , atunci intelege de ce il pune ...

Intelegeti fetelor ce am vrut sa zic ??

Sub 7 ani , copilul nu pricepe ci copiaza .......

Aveti mila de copii vostrii si stati departe de fanatism :d

3zizi pai bine , dar ce fetele se joaca numai pana la 7 ani cu papusele ? Eu una m-am jucat pana in clasa a 4-5 -a ( sper ca nu rade nimeni de mine):smile18: :smile18:

genan
06-23-2006, 11:48 PM
bebe, mersi pt ajutor... am dat muuulte refresh uri si tot degeaba... nu inteleg d c la mine asa se veea....

myryam
06-24-2006, 12:34 AM
Am citit subiectul ,foarte interesant.Dupa cum unele membre ale forumului stiu,am si eu o fetita,si imi fac multe griji pentru cresterea si educarea ei.Ca sa raspund la intrebarea topicului,intre Barbie si Fulla eu nu as alege nici pe una,nici pe cealalta.Desigur,a doua e imbracata mai decent si sa zicem ca transmite copilului un mesaj cat de cat mai pozitiv,dar daca indepartam hainele ramane acelasi chip perfect,acelasi corp cu proportii de manechin,caracterele sexuale(sani) evidentiate.Ce se induce in mintea copilului?Dorinta de a fi frumoasa ca barbie/fulla ,de a avea chipul ideal,corpul ideal,de a fi frumoasa,de a pune pret si accent pe frumusetea fizica si pe sexualitate si senzualitate.
Eu am ales pentru fetita mea papusile ,,My Doll,,

http://www.deagostiniedicola.it/collezioni/mydoll/images/coll4.gif

http://www.deagostiniedicola.it/collezioni/mydoll/images/coll1.gif

http://www.tantestorie.it/IMG05/Home-ballerine.jpg

Le gasesc mult mai potrivite pentru copii decat papusile gen barbie.Parerea mea.

batool391
06-24-2006, 02:47 AM
Apropo de Barbie stiti ca exista un sindrom numit Sindromul Barbie. Se refera la obsesia femeilor de a avea un corp gen papusa Barbie.

genan
06-24-2006, 02:50 AM
Apropo de Barbie stiti ca exista un sindrom numit Sindromul Barbie. Se refera la obsesia femeilor de a avea un corp gen papusa Barbie.

daaaaa, am auzit si eu de asta....
si m-am mai gandit la un lucru: daca lasam pe fetitele noastre sa se joaca fara probleme cu o papusa de genul barbie, si ea are un frate cu vreo 5 ani mai mare.. sper exemplu fetita are 10 ani, varsta lacare se joaca inca cu papusi si fratele ei vreo 15...... oare nu credeti ca baiatul la 15 ani va dori sa gaseasca / vada si in realitatea ceea ce vede la pusa aia, picioarele, sanii, etc etc...
ceea ce nu mi se pare deloc incurajator pt viitorul lui....

daniela_muslimah
06-24-2006, 02:54 AM
Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!

Am vazut si acum cateva luni.. despre papusi de acest fel..

Mai era un "Razanne" parca.. si ceva de prin Iran (Dara si Sara _ in loc de Ken si Barbie :D...)

Cat despre "RAzanne" are si alte hainute: pe dedesubt _ pentru cand "e in casa" ;) (nu stiu cine zicea aici de costum de baie... :D... chiar au si alte haine)...

Insha'a Allah o sa am si eu copii.. si ma gandesc la cum ii voi creste...

Acum cu cateva luni bune in urma intreaba o surioara pe alt forum.. in legatura cu jucariile (era vorba ca ii facuse un ursulet de plus copilului, iar cand a vazut sotul i-a zis de hadith-ul legat de chipuri...)

Si au fost pareri si pareri..

am intalnit si pareri de genul ca nu pot sa se joace copiii.. sau sa se joace cu papusile fara o mana, fara un cap.. etc _ mie asta mi s-a parut Total Gresit... si Neislamic... (adica.. cum sa se joace copilul cu o papusa fara cap?!?.. cred c-ar ramane "traumatizat" putin...)

a venit apoi altcineva cu Hadith despre Aisha' (radhyi Allahu anha _ Allah fie multumit de ea), despre cum se juca (parca era un unicorn, nu? Insha'a Allah sa nu zic gresit; corectati-ma unde gresesc)...

deci au voie copiii sa se joace...

~~~

acum din experienta personala (e singurul lucru la care ma pot raporta :D... )
Cand ma jucam cu papusile... faceam fel de fel de scenarii bazate pe ce vedeam / citeam... (de ex. ma jucam cu ele dupa cum vazusem intr-un film.. sau imi placeau poeziile.. eram o fire mai retrasa recitam din poezii si ma jucam cu papusa respectiva _ se potrivea descrierii "domnitei" ;) _ acum sa nu radeti de mine :giverose: )

Am mai citit si un sondaj _ la inceput Barbie avea alte "dimensiuni".. dupa ce s-a observat marirea numarului cazurilor de anorexie.. s-au schimbat dimensiunile... (deci are efecte asupra copilului)

De remarcat ca in cazul papusilor "cu Hijab" si corpul lor e mai putin detaliat... in comparatie cu Barbie (asta e design-ul ei.. pe sub haine nu arata chiar ca Barbie)

Parerea mea e ca un copil transpune in jocul lui ce vede in lumea din jurul sau..
Eu daca as fi intr-o tara araba: as prefera o papusa "cu Hijab"..

dar asta in cazul in care as prefera asemenea papusi... :D

cum zicea si mama mea: nici ei, asemenea lui Myryam nu-i placeau papusile astea

i se pareau asa "rigide".. (se gandea ca se pot zgaria copiii cu ele)... ea prefera papusile moooooi... (asa ii ramasesera in amintire.. de cand era ea mica)

si eu as opta mai degraba pentru o astfel de papusa..

dar pana la urma... ce conteaza asa de mult??...
(ce nu mi-ar placea sub nici o forma: jucariile gen "monstruozitati" - ca nu stiu cum altfel sa le spun; ma refer la cele pentru baieti... cu tot felul de monstrii... si arme si etc etc)

~~~

fiecare parinte decide cum crede el ca e mai bine pentru copilul sau...
si la urma urmei, cu totii ne-am jucat
:cool:

daniela_muslimah
06-24-2006, 02:59 AM
Batool, Genan..

am posta pe fuga.. si nu v-am observat postarile voastre...

~~~

oricum, parerea mea e ca felul in care arata papusa are o anumita influenta asupra copilului...

Ma'a Alssalama..

:give_rose:

maryam
06-24-2006, 04:48 AM
Nu stiu dc e prima oara(am glumit,fireste ca nu e) insa iti dau o mareeeeeeeee dreptate myryam si noua ne plac aceste papusi pentru ca sunt chiar dragute,mult mai aproape de copilarie si mai semnificative(zic eu) pentru un copil.
Insa fireste ca ysraa are deja acasa cateva fulle:36_1_21: , pentru ca in syria nu am gasit-o ,am recuperat in arabia saudita :36_1_21: :) ,alhamdulillah .
Are un fel de dreptate si suleiman pentru ca ei trebuie sa-si dezvolte singuri perceptiile si nu sa le inducem noi mereu ce sa gandeasca si surprinzator sa stiti ca educati Inshaa ALLAH asa cum trebuie o vor face.
Depinde f mult de fiecare copil in parte,insa nu sunt de acord ca trebuie sa-i bag pe gat un anumit gen de papusa ,de jucarii,ci chiar o las sa aleaga.Asa se face ca in toate librariile imi spune(cat o tin plamanii) :nu-mi place cartea asta ca e cu purcei...si toate vanzatoarele,persoanele de langa noi fac niste mutre...intr-o zi ii cautam o carte si in fine am gasit cu winnie care ii place f mult,ii zic,uite o luam pe asta,ea,la fel...vai cem-a enervat ca i-am zis "da ia-o fata odata ca nu o mancam",halal educatie ,dar :scenic:

In fine ,una peste alta nu se poate face comparatie intre barbie si fulla,asa cum nu se poate face intre mine si vecina de la 6.
Totusi,ma gandesc,Inshaa ALLAH,ALLAH swt sa-i raplateasca pt. cei care s-au gandit la fetitele musulmane cand au facut aceasta papusica ,la fel ca si pe cei care fac papusi negre,japoneze,etc,copiii trebuie sa simta si ca lumea aceasta a jucariilor le apartine.

hannen
06-24-2006, 08:39 AM
Fetele imi cer scuze ca v-am dat batai de cap!
Asa face mereu capra aia mica ,cind nu suntem atenti tzac la pc si butoneaza de zor.
Nu puteam sa-i dau de cap aseara.

Myryam,de acord!!V-am zis,eu vreau sa gasesc o cale de mijloc,nu buna,cea mai buna!Nu vreau sa merg la extreme,nu vreau sa impun,nu vreau sa fiu o mama de care sa fuga pe la 15 ani:D
InshaAllah sa reusesc!
Normal ca ii explic ,deja stie de ce eu port hijab si de ce femeile toate trebuie sa poarte hijab si ca asta depinde de vointa si credinta fiecaruia.Patesc si eu ca Maryam,stie tot magazinul si cine trece pe strada ca noi nu mancam porc.:D
Pai daca urla si explica cit o tin plamanii "mama noi nu mancam porc ca e murdar nu?Allah a interzis porcul..."si uite asa imi explica toate motivele pt. care nu mancam porc.Ii zic ca stiu deja si sa vorbim acasa despre asta dar nu tzine mereu,cind e ea in focurile explicatiilor(asta cam mereu:D ) sa reziste bietele mele urechi.:cow:

huda_alrahim
06-24-2006, 09:37 AM
Daca un copil este bine educat si invatat ce e bine si ce nu este bine, pot sa existe milioane de Barbie pe lume si asta nu o sa ii indeparteze de credinta...
Si ca jocul din copilarie influenteaza felul de a fi al copilului cand acesta va fi mai mare nu este neaparat adevarat...eu cand eram mica ma jucam numai cu ciocanul si cu cu surubelnite...spargeam tot ce prindeam, orice jucarie impreuna cu fratele meu....nu imi aduc aminte sa ma fi jucat vreodata cu papusile, in sensul sa le fac hainute sau sa ma prefac ca sunt mama lor si am grija de ele...cel mult voiam sa vad ce au in ele de spun "mama" cand le intorceai....cautam mecanisme...
Si asta nu inseamna ca acum se mai regaseste ceva din tot ceea ce faceam...nu sunt demolator profesionist, nu am devenit mecanic auto....desi am -----tat mai multe masinute decat toti copiii din cartier si nici nu am ramas un copil problema....ai mei spun ca "m-am indreptat" dupa ce am invatat sa citesc :smile26: copiii pot fi lasati sa mai faca si ce vor...atata timp cat vad la parintii lor lucruri bune...cu timpul ei isi vor da seama cee bine si ce nu... cred ca mai periculos decat papusa Barbie este rasfatul dus la extreme, care este foarte la moda mai ales in familiile cu un singur copil, unde si parintii si bunicii nu stiu ce sa ii mai daca la copil...daca greseste, imediat se gaseste unul sa ii ia apararea....si asa mereu....

daniela_muslimah
06-24-2006, 05:07 PM
Daca un copil este bine educat si invatat ce e bine si ce nu este bine, pot sa existe milioane de Barbie pe lume si asta nu o sa ii indeparteze de credinta...
Si ca jocul din copilarie influenteaza felul de a fi al copilului cand acesta va fi mai mare nu este neaparat adevarat...eu cand eram mica ma jucam numai cu ciocanul si cu cu surubelnite...spargeam tot ce prindeam, orice jucarie impreuna cu fratele meu....nu imi aduc aminte sa ma fi jucat vreodata cu papusile, in sensul sa le fac hainute sau sa ma prefac ca sunt mama lor si am grija de ele...cel mult voiam sa vad ce au in ele de spun "mama" cand le intorceai....cautam mecanisme...
Si asta nu inseamna ca acum se mai regaseste ceva din tot ceea ce faceam...nu sunt demolator profesionist, nu am devenit mecanic auto....desi am -----tat mai multe masinute decat toti copiii din cartier si nici nu am ramas un copil problema....ai mei spun ca "m-am indreptat" dupa ce am invatat sa citesc :smile26: copiii pot fi lasati sa mai faca si ce vor...atata timp cat vad la parintii lor lucruri bune...cu timpul ei isi vor da seama cee bine si ce nu... cred ca mai periculos decat papusa Barbie este rasfatul dus la extreme, care este foarte la moda mai ales in familiile cu un singur copil, unde si parintii si bunicii nu stiu ce sa ii mai daca la copil...daca greseste, imediat se gaseste unul sa ii ia apararea....si asa mereu....

Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!...

Pana la urma.. de acord cu tine, surioara! :D

:give_rose: :give_rose: :give_rose:

myryam
06-24-2006, 06:02 PM
Huda,intradevar,exemplul parintilor conteaza enorm,un copil va asculta mai degraba ,,predica,, din faptele parintilor,decat din vorbele lor.
Pe de alta parte noi am crescut intr-o lume mult mai simpla si oarecum mai curata decat cea de acum.De aceea cred ca parintii de azi trebuie sa fie de zeci de ori mai vigilenti decat au fost parintii nostri,fiindca pericolul pervertirii copilului de la o varsta mica este cu mult,mult mai mare.Pai astazi,cel putin in Ro,mai poti creste copilul ,,cu cheia de gat,, cum am crescut majoritatea dintre noi?(n-a fost asta chiar asa benefic,dar ceea ce vroiam sa scot in evidenta e ca traiam intr-o lume mult mai sigura).Acum trebuie sa fim extrem de atenti cu ce,cu cine si unde se joaca copilul,la ce priveste,cine-i sunt prietenii si colegii,etc.,asta daca vrem sa-l crestem intr-un spirit curat,moral si cu niste valori religioase puternice.

huda_alrahim
06-28-2006, 12:51 AM
Intr-adevar si eu am crescut cu cheia de gat...dar eu acum nu as avea curajul sa imi las copilul singur pe strada, sa se duca la 4 ani sa cumpere paine de la magazin...Allah, imi aduc aminte cum stateam la coada...
Poate am devenit si noi mai paranoia, s-au mai schimbat si vremurile...probabil cate putin din fiecare...
InshaAllah sa avem intelepciunea sa ne educam copii cum trebuie, cu credinta in suflete, sa vada ce e in jurul lor si sa isi dea singuri seama ce e bine si ce e rau....

her
07-31-2006, 01:00 AM
sincer eu nu am auzit de papusa fulla insa fac un mic comentariu. Nu mai visati ca aceasta papusa ar putea sa o egaleze vreodata pe Barbie...Barbie are un trecut e o legenda vie si nemuritoare. Au mai incercat Cindy si altele sa faca ceva insa never ever ever never ever!

Iar eu intre Barbie si o papusa imbracata in calugarita ii dau fetei mele logic Barbie.

QURRAT-UL-AIN
07-31-2006, 01:07 AM
sincer eu nu am auzit de papusa fulla insa fac un mic comentariu. Nu mai visati ca aceasta papusa ar putea sa o egaleze vreodata pe Barbie...Barbie are un trecut e o legenda vie si nemuritoare. Au mai incercat Cindy si altele sa faca ceva insa never ever ever never ever!
Iar eu intre Barbie si o papusa imbracata in calugarita ii dau fetei mele logic Barbie.
FIECARE ARE DREPTUL SA.SI ALEAGA "RIGHT PATH"....DACA TOT VORBIM IN ENGLEZA....SI "NEVER EVER" CINEVA NU VA ALEGE "WHAT NOT SUITS HIM"..."WHAT CAN A BLIND MAN SEE IN THE MIRROR :confused: ?"

imanikka
07-31-2006, 01:31 AM

Asat depinde ce o sa aleaga fata ta. Ori tu ii vei impune Barbie?:(

Anna
07-31-2006, 01:35 AM

nu cred ca papusa respectiva a fost lansata pe piata pentru a face concurenta...ci probabil a fost facuta din alte motive nu?
si eu am fost generatia barbie...dar o atata mare fana ca si tine nu am fost niciodata:36_1_21:
si niciodata pentru mine nu a contat marca sau firma...papusa trebuia sa fie...ca doar asta conta cand eram mica nu?
si acuma her draga mea iti educi copilul cum vrei u nimeni nu te-a obligat sa ii cumperi fulla....dar e vorba de cerintele pietei si de aptitudinea pietei si a firmelor de a multumi toti clientii si toata gusturile....
asa cum u preferi barbie eu prefer fulla...o consider mai educativa pentru copilul meu

sara
07-31-2006, 04:56 AM
:salam:
Si mie imi place FULLA . Nu cred ca o concureaza pe Barbie . Ea este Fulla si este " musulmanca" . Fetele vad un exemplu in papusa si vor si ele sa fie asa , sa poarte higab , si asta cred ca-i foarte bine ca un copil sa-si doreasca sa poarte hijab de mic . Allah sa ne calauzeasca pe calea cea dreapta .
P.S Her Fulla are o reputatie foarte buna , daca tu nu ai auzit treaba ta . Si nu uita s araspunzi la intrebarea lui Iman daca fetita ta ar vrea Fulla{ printr-o minune} tu i-ai impune Barbie? Barbie a fost , A TRECUT - O LEGENDA . Acum Fulla este puterea :kuzya_01:

QURRAT-UL-AIN
07-31-2006, 05:03 AM
:salam:
Si mie imi place FULLA . Nu cred ca o concureaza pe Barbie . Ea este Fulla si este " musulmanca" . Fetele vad un exemplu in papusa si vor si ele sa fie asa , sa poarte higab , si asta cred ca-i foarte bine ca un copil sa-si doreasca sa poarte hijab de mic . Allah sa ne calauzeasca pe calea cea dreapta .
P.S Her Fulla are o reputatie foarte buna , daca tu nu ai auzit treaba ta . Si nu uita s araspunzi la intrebarea lui Iman daca fetita ta ar vrea Fulla{ printr-o minune} tu i-ai impune Barbie? Barbie a fost , A TRECUT - O LEGENDA . Acum Fulla este puterea :kuzya_01:
:36_1_21: cred ca i.ar impune un " Ken " , pe care trebuie sa.l urmeze.... ca sa nu para prea aspra...:36_1_21:

iman99
07-31-2006, 05:50 PM
salamu alekum

imi place Barby Imi place si Fulla...sustin parerea dnl suleiman...inca nu-si da seama copilasul care-i faza:Dsi oricum nu o vede pe mama ei imbracata ca o barby in casa?:)
si mai cred ca orice fetita muslim si-ar dorii o fulla..:kuzya_01:

va pup ..myryam ai dreptate si tu in legatura cu papusile care le-ai ales ptr fetita ta..

QURRAT-UL-AIN
07-31-2006, 09:46 PM
BARBIE , PAPUSA " EDUCATIVA " , INSPIRATIE CATRE O LUME " IDEALA "

http://img271.imageshack.us/img271/1412/060224barbiewb7.jpg

http://img271.imageshack.us/img271/4439/barbie2th7.jpg

http://img286.imageshack.us/img286/6619/barbiecatwomanhe0.png

http://img271.imageshack.us/img271/3140/barbie20and20kenjv1.jpg

http://img271.imageshack.us/img271/8279/barbieharleyua8.gif

http://img286.imageshack.us/img286/8181/kenhm9.png

ASTA E MODELUL PE CARE.L OFERIM COPIILOR ? FIECARE ALEGE...EU NU AS CUMPARA NICI AMBALAJUL LOR...

adrisor
09-06-2012, 10:52 PM
Buna seara. As dorii sa stiu de unde pot cumpara papusi Fulla? As vrea 3 papusi dar nu cred ca se gasesc usor. Si in Romania cu atat mai putin. Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat...raman datoare :)