PDA

View Full Version : Moartea,pedepsele mormantului,viata de apoi



Anna
06-23-2006, 06:17 AM
MOARTEA

Moartea este un eveniment natural pentru toate lucrurile vii. Se Intampla fiecaruia dintre noi. Toti vom muri. Coranul spune:
"Fiecare suflet va gusta moartea". (3:185).
Moartea aduce un sfarsit al vietii noastre temporare pe acest pamant. Este un prilej de durere si adanca mahnire pentru cei apropiati decedatului. In Islam, oamenii Isi poarta doliul recitand Coranul si rugaciuni pentru cel mort. Islamul ne cere sa nu uitam ca moartea poate sosi In orice moment. Doar Allah stie cand slujitorii lui vor muri. Moartea pune capat trupului nostru omenesc, dar nu ne distruge si sufletul. Acesta este luat de catre Ingerul Malakul Maut (Izra'il sau Azrail) si dus la Allah. O persoane se poarta bine si face ceea ce Ii comanda Allah daca Isi va aminte de moarte si de viata de dupa moarte.
In Islam, un cadavru este spalat Inainte de Inmormantare. El este Invelit cu bucati de panza albe si este Inmiresmat peste tot. Inainte de Inmormantare se tine o rugaciune funerara numita Janazah.

Anna
06-23-2006, 06:19 AM
Allah Ta'ala ne spune in Sfantul Coran:
"Fiecare suflet trebuie sa guste moartea. Noi va incercam cu raul si cu binele, in chip de ispita, si la Noi va veti intoarce."(21:35)Intr-adevar promisiunea lui Allah va fii indeplinita.Moartea este ceva inevitabil si cu toate astea in cele mai multe cazuri uitam de ea.

Fiecare zi care trece,pacatuind dau facand fapte bune,este cu o zi mai aproape de sfarsitul nostru,mai aproape de intoarcerea noastra la Creatorul nostru-Allah Ta'ala.Multi dintre noi,la un anumit punct in viata,am pierdut pe o ruda sau un prieten apropiat noua.Am plans,am fost tristi,am fost indurerati dar te intreb-ce ai invatat din asta?Cum ai raportat-o la tine insati?
Allah ne spune in Coran:
"Si cum va fi cand [sufletul] va ajunge la gat?
Si voi veti privi in vremea aceea,
Fiind Noi mai aproape de el decat voi, insa nu Ne veti zari."(56:83-85)
Probabil consideri ca moartea este departe de tine,ca nu vei avea parte de ea decat la o varsta inaintata ,sau consideri ca esti pregatit pentru moarte...intr-adevar o astfel de atitudine te tine mai departe de pacate.
Mujaahid(d.104H) a spus"Nici o zi nu trece care nu spune"O fiul lui Adam,am venit la tine azi si voi mai veni,asa ca fii atent ce vei face in timpul sederii mele"Cand ziua va trece,este inchisa si sigilata,si nimeni si nimic nu o va mai putea intoarce decat Allah in Ziua Judecatii.
Viata nu e decat un drum care te va duce spre Paradis sau spre iad.
De multe ori ni se vorbeste despre moarte in Coran sau Sunnah.
"Allah ia la Sine sufletele, la moartea lor, si pe cele care nu mor [le ia], in timpul somnului lor. El le tine la Sine pe acelea asupra carora a hotarat moartea, iar pe celelalte le trimite [in trupurile lor] pana la un timp hotarat. In aceasta sunt semne pentru un neam [de oameni] care chibzuiesc."(39:42)
Allah deja a stabilit timpul mortii tale asa ca ai grija ce fel de fapte faci caci asa vei fii judecat .Intr-adevar timpul nostru de a parasi dunya este mai aproape decat credem noi.Dar suntem noi pregatiti pentru venirea mortii?am indeplinit intru totul poruncile lui Allah Ta'ala?au devenit inimile noastre atata de tari incat nu varsam nici o lacrima de frica pentru intalnirea cu Allah?Ce vei face?Ce vei spune?Cand moartea va veni la tine...?Intr-adevar cei ce nu au fost credinciosi isi vor dori sa isi recapete viata si sa mai aiba o sansa sa faca bine ...dar va fii prea tarziu...
Allah ne da un semn clar de avertizare in Coran:
"Insa iertare nu este pentru aceia care savarsesc fapte rele pana in clipa cand moartea se iveste la unul dintre ei si atunce el striga “M-am cait acum!’ si nici pentru aceia care mor necredinciosi. Pentru aceia noi am pregatit pedeapsa dureroasa. "(4:18)
"Dar de unde sa stii tu ce este Illiyyin?
Intr-o carte scrisa limpede!
Vor face marturie pentru ea cei apropiati [de Allah]."(83:19-21)
Dar cati dintre noi ne numim credinciosi adevarati?Sa fim atata de buni incat sa primim o asemenea recompensa?

Anna
06-23-2006, 07:35 AM
am sa revin inshAllah cu continuarea traducerii
Allah sa va aiba in paza Lui

Anna
06-23-2006, 08:36 AM
Musulmanii cred ca actuala viata este decat un "trial" pentru pregatirea pentru noul stadiul al existentei.Cand un musulman moare ,el/ea este spalat si invelit intr-un vesmant curat,alb (de obicei de un membru al familiei) si ingropat dupa o rugaciune anumita de preferinta in aceiasi zi.Musulmanii considera aceasta ca acest lucru este un serviciu final pe care il pot face pentru rude/prieteni si este o ocazie pentru a-si aminti ca propria lor existenta pe pamant este scurta.
Conceptul de viata dupa moarte nu intra in jurisdictia stiintei caci ea este preocupata numai de clasificarea si analiza datelor fixe si exacte.
Toti profetii lui Allah au chemat oamenii spre credinta in Allah si spre credinta in viata de dupa moarte.Au pus atata de mult accent pe aceasta parte a credintei incat un simplu dubiu ar insemna negarea existentei lui Allah si au dat de inteles ca toate celalalte credinte ar fii in zadar.
Mai ales faptul ca toti profetii lui Allah au fost preocupati de aceasta intrebare ----fizica a vietii de dupa moarte atata de increzatori si de uniform-discrepanta dintre generatii in anumite cazuri fiind de mii de ani-aduce o dovada ca sursa cunoasterii lor asupra acestui aspect adus la lumina de ei este aceeiasi-Revelatie Divina.
De asemenea mai stim ca acestor Profeti ai lui Allah,oamenii li s-au impotrivit mai ales asupra acestei teme a vietii de dupa moarte caci oamenii o credeau imposibila.Dar in ciuda impotrivirilor ,profetii au reusit sa aduca pe calea cea dreapta atatia oameni.
O intrebare inevitabila:Ce i-a facut pe acesti oameni sa aleaga aceasta cale si sa refuze sa continue sa mearga pe drumul cu credinte traditii ,obiceiuri ale stramosilor lor ,fara sa se gandeasca la riscul de a fii in totalitate instrainati de comunitatea lor?
Raspunsul este simplu:Si-au folosit puterea mintii si a inimii si au realizat care este adevarul.
Au descoperit adevarul prin constiinta perceptuala? Nu ar putea sa faca asta,caci experienta perceptuala a vietii de dupa moarte este imposibila.Allah ne-a daruit in afara de constiinta perceptuala o contiinta rationala,estetica si morala.Este constiinta cea care indruma omul in privinta realitatilor ce nu pot fii verificate prin date senzoriale.De asta profetii lui Allah in timp ce chemau oamenii spre adevar apelau la aceste constiinte.
De exemplu cand idolateristii din Makkah au negat posibilitatea existentei vietii de dupa moarte in Coran ni s-au relevat urmaroarele:
"El ne da Noua o pilda, uitand de crearea sa si zice: “Cine le mai da viata oaselor dupa ce ele sunt putrezite?”
Spune: “Le va da lor viata Acela care le-a creat pe ele prima oara, caci El este bine stiutor al intregii firi!
Acela care a facut pentru voi din pomul verde foc si iata ca voi de la el aprindeti!”
Oare Acela care a creat cerurile si pamantul nu are putinta sa creeze asemenea lor? Ba da! Si El este Creatorul Atoatestiutor!"(36:78-81)

Coranul de asemenea ne mai spune clar ca necrendiciosii nu au nici un argument solid care sa dovedeasca nexistenta vietii de dupa moarte:
"Ei zic: “Nu este decat viata noastra pamanteasca! Noi murim si traim si nu ne face pe noi sa pierim decat numai timpul!” Insa ei nu au stiinta despre aceasta, ci ei doar isi inchipuie.
Iar cand li se recita lor versetele Noastre cele limpezi, atunci nu au ei alt temei decat sa spuna: “faceti-i sa revina pe parintii nostri, de graiti voi adevar!”
Spune: “Allah va da viata, apoi va da moarte, apoi va va aduna pe voi in Ziua Invierii! Nu este indoiala intru aceasta, insa cei mai multi oameni nu stiu."(45:24-26)

Cu siguranta Allah va invia toti mortii.Dar Allah are planul Sau.Va veni o zi cand intregul univers va fii distrus si cei morti vor fii inviati si vor sta in fata lui Allah.Acea zi va fii inceputul unei vietii care nu va avea nici un final si in acea zi fiecare persoana va fii rasplatita de Allah in functie de faptele lui bune sau rele.
Explicatia pe care Coranul o ofera despre viata de dupa moarte este ceea ce constiinta morala a omului cere.De fapt,daca nu ar fii nici o viata dupa moarte,credinta in Allah devine fara sens ,pentru ca ar fii vorba de un Dumnezeu nedrept si indiferent care candva a format omenirea si acum sa nu mai fie preocupata de soarta ei.
Cu siguranta Allah e drept.El va pedepsi tiranii-ale caror crime sunt nenumarabile,au torturat si ucis sute sau mii de oameni nevinovati ,au creat coruptie in societate ,etc.Coranul ne prezinta ca Ziua Judecatii trebuie sa vina si ca Allah va decide soarta fiecaruia in functie de faptele sale:
"Aceia care nu cred zic: “Ceasul nu va veni la noi!” Spune: “Ba – pe Domnul Meu! – el va veni la voi!” Celui ce stie Necunoscutul nu-I scapa nici macar greutatea unui fir de colb, nici din ceruri, nici de pe pamant. Si nimic – nici mai mic decat aceasta, nici mai mare – nu exista fara sa nu fie [inscris] intr-o Carte deslusita.
Pentru ca El sa-i rasplateasca pe aceia care cred si savarsesc fapte bune, caci pentru ei este iertare si inzestrare generoasa;
Aceia, insa, care se straduiesc sa faca zadarnice versetele Noastre, crezand ca vor scapa de pedeapsa, aceia vor avea parte de suferinta unei pedepse dureroase."(34:3-5)

Ziua invierii va fii atunci cand atributele lui Allah de dreptate si mila vor fii in plina desfasurare.
Allah va umple cu mila Lui pe cei ce au suferit de dragul Lui in aceasta viata pamanteasca si care aucrezut in viata de apoi.Dar cei ce au folosit la maxim binecuvatarea lui Allah neaducand nimic pentru viata urmatoare vor fii in cea mai rea postura.
Facand o comparatie intre ele Coranul ne spune:
"Oare acela caruia i-am facut Noi frumoasa fagaduinta, pe care el o primeste, este la fel ca acela caruia Noi i-am daruit bucuriile vietii lumesti si care in Ziua Invierii se va afla printre cei adusi [pentru pedeapsa]?"(28:61)

Coranul de asemenea ne mai spune ca aceasta viata pamanteasca este o preparare pentru eterna viata de dupa moarte.Dar cei ce o vor nega devin sclavii a propriilor pasiuni si dorinte.Asemenea persoane isi vor da seama de ratacirea lor numai la momentul mortii lor si isi doresc sa mai aiba o sansa in aceasta lume dar va fii in zadar.
"Abia cand vine moartea la unul dintre ei, zice el: “Doamne adu-ma pe mine inapoi,
Pentru ca eu sa fac bine, in cele pe care le-am lasat!” “Nicidecum!” Acesta este un cuvant pe care el il va rosti. Iar in urma lor este o despartire, pana in Ziua cand vor fi sculati [din morti].
Iar cand se va sufla in trambita, nu vor mai fi inrudiri intre ei in Ziua aceea, nici nu se vor intreba intreolalta.
Aceia ale caror balante vor atarna mai greu, aceia vor fi cei fericiti,
Iar aceia ale caror balante vor atarna mai usor, aceia sunt cei care si-au pierdut sufletele lor si ei in Gheena vor avea salas vesnic.
Focul va arde fetele lor si buzele lor vor fi schimonosite."(23:99-104)
Credinta in viata de dupa moarte nu numai garanteaza succes in viata de apoi dar face ca aceastalume sa fie plina de pace si de fericire facand fiecare individual responsabil si respectuos in activitatile lor.
Ganditi-va la persoanele din Arabia inainte de sosirea profetului Mohamed(saW).Jocurile de noroc,vinul,cametele,crimele erau principalele rataciri ale oamenilor care nu credeau in viata de apoi.Dar de indata ce au acceptat religia lui Allah au devenit natiunea cea mai disciplinata din lume.Au renuntat la vicii ,se ajutau intre ei la momente de nevoie,si-au rezolvat disputele.
Negarea existentei vietii de apoi are consecinte nu numai in viata de dupa moarte ci si in prezenta viata.Cand o intreaga natiune o neaga ,felurite rautati si coruptii incep sa apara in societate pana la distrugerea acesteia.
Coranul mentioneaza teribilul sfarsit a lui Aad,Thamud si a Faraonului :
"Thamud si ‘Ad au socotit Ziua Judecatii o minciuna!
In ce-i priveste, [cei din neamul] Thamud au fost nimiciti de vijelie.
Si in ce-i priveste, [cei din neamul] ‘Ad au fost nimiciti de un vant suierator, turbat,
Pe care [Allah] l-a dezlantuit impotriva lor [vreme de] sapte nopti si opt zile, una dupa alta! Si ai fi putut sa vezi neamul [de oameni] doborati, de parca ar fi fost niste trunchiuri goale de palmieri.
Oare mai vezi sa fi ramas vreo urma din el?
Au urmat Faraon si cei de dinaintea lui si cetatile nimicite, care au venit cu mare pacat.
Si astfel ei s-au razvratit impotriva Trimisului Domnului lor si El i-a lovit cu pedeapsa mare.
Cand apele s-au revarsat, v-am dus pe voi pe corabie,
Pentru ca Noi sa facem din aceasta pentru voi o pomenire si pentru ca urechea care o aude sa o tina minte."(69:4-12)


"O, trimisilor! Mancati din cele bune si impliniti fapte bune! Eu sunt Binestiutor a ceea ce savarsiti voi.
Aceasta comunitate, a voastra, este o singura comunitate, iar Eu sunt Domnul vostru. Deci fiti cu frica de Mine!
Insa ei au rupt lucrul lor, [despartindu-se in] secte; fiecare secta bucurandu-se de ceea ce avea ea.
Deci lasa-i in ratacirea lor pana la un timp!
Oare socotesc ei ca ceea ce Noi le daruim din bunuri si copii
Sunt bunuri pe care Noi le dam in graba? Nu, ei nu pricep!
Aceia care au teama de Domnul lor
Si aceia care cred in versetele Domnului lor
Si aceia care nu-I fac asociati Domnului lor
Si aceia care dau ce dau cu inimile pline de frica [la gandul ca] se vor intoarce la Domnul lor,
Aceia se grabesc catre faptele bune si ei se intrec in ele."(23:51-61)

Anna
06-23-2006, 09:23 AM
Atitudinea noastra fata de moarte se poate clasifica in patru categorii.

Printre noi sunt unii dintre aceia care incep sa vorbeasca asemenea poetilor nestiutori, cum ar fi cel care a zis :

“Ceea ce a trecut este depasit, iar ceea ce se spera este nevazut;

Ai pentru tine ceasul in care esti in viata”.

Asemenea oameni nu se gandesc la trecut si nici nu se pre***gatesc pentru viitor. Ei privesc ziua ce a trecut ca ceva ce trece in uitare si niciodata nu iau in considerare ziua ce urmeaza. Ei spun: “Orice a trecut este terminat”. Jur in fata lui Allah ca nu este ter***minat. Sunt inregistrate toate faptele noastre: bune si rele; nici una din actiunile noastre, fie ele mari sau mici, nu vor fi omise. Ceea ce se spera este, fara indoiala, nevazut. Dar este nevazut doar atat cat priveste capacitatea noastra de perceptie. Altfel, el este prezent in suflet. Allah Atotputernicul cunoaste aceasta; si se va petrece cu siguranta. Oamenii din aceasta categorie sunt cei mai rai din cele patru categorii care nici nu-si amintesc de moarte, nici nu se gandesc la ea. Cea de-a doua categorie de oameni sunt cei care isi amintesc de moarte dupa modelul lui Umar Khayyam, poetul persan de ale carui viziuni aberante au fost atrasi multi. El spune: Deoarece moartea este un adevar de netagaduit, iar viata este scurta si efemera, s-o umplem cu dragoste si pasiune, iar cand suntem loviti de nenorociri si disperare, sa cautam refugiu intr-un pahar cu vin... si in poezie... si sa ne daruim placerii interzise!

A treia categorie de oameni sunt aceia care isi amintesc de moarte doar ca de un fenomen si o descriu ca pe un eveniment fara consecinte. Poetul arab Abul al-Atahiya este bine cunoscut in lega***tura cu versurile sale despre fenomenul mortii. Dar el nu a vorbit prea mult despre ceea ce va veni dupa moarte. De aceea, el este in acord cu aceia care spun: “Nu este nimic altceva decat somn adanc sub piatra de mormant”. A patra categorie de oameni sunt aceia care raman atasati de stiinta adevarului; ei realizeaza ca moartea nu este punctul final al vietii, ca este, de fapt, inceputul si ca nu este un somn adanc, ci o alta viata, mult mai lunga, o viata fara de sfarsit. Poate fi o viata de eterna beatitudine si bucurie sau o viata de suferinte fara sfarsit.

Anna
06-23-2006, 09:24 AM
Interesul pentru viata este un instinct innascut in noi, toate fiintele umane; ambitiile pe care le nutrim si sperantele la care aspiram nu se incheie niciodata. Datorita acestui motiv, moartea - in ciuda faptului ca se afla in stransa legatura cu simtul nostru de perceptie - este departe de gandurile noastre. Vedem procesiuni funerare trecand zilnic pe langa noi, dar nu simtim ca moartea va veni si la noi intr-o zi. Dimpotriva, traim cu iluzia ca vom trai aici pentru totdeauna. Ne alaturam procesiunilor funerare in timp ce gandurile noastre sunt la cele lumesti; observam multe cimitire si morminte in jurul nostru, dar refuzam sa ne gandim ca intr-o zi vom fi si noi depusi, spre odihna, intr-un asemenea cimitir. Totusi, cimi***tirul nu este resedinta noastra permanenta - Doamne fereste. Doar trupurile noastre sunt cele asezate spre odihna. Trupul omenesc este ca o camasa pe care o lepezi cand se murdareste. Sufletul se desprinde de trup la fel cum copilul se desprinde de placenta mamei in momentul nasterii. Omul uita de moarte, dar un credincios in Allah, nu uita. El este totdeauna pregatit pentru a intalni moartea. El se pregateste pentru aceasta prin cainta fata de Allah si cautand iertarea Lui, prin achitarea a ceea ce datoreaza altora in ceea ce priveste datoriile si obligatiile, prin tinerea socotelii actiunilor sale zilnice si exprimarea multumirii fata de Allah pentru succesele sale si cerandu-i iertare pentru greselile si lipsurile noastre, prin gandirea la Viata de Apoi, prin gandirea la Ziua in care toate inimile si toti ochii vor fi profund tulburati, prin teama de pedeapsa de dupa moarte si prin cautarea de rasplata de la Atotputernicul, prin fapte si actiuni bune, prin rugaciune si retinere.

Anna
06-23-2006, 09:25 AM
Ceasul mortii - una din dovezile credintei

Tineti seama de urmatoarele versete din Sfantul Coran :

"Si cum va fi cand [sufletul] va ajunge la gat? / Si voi veti privi in vremea aceea, / Fiind Noi mai aproape de el decat voi, insa nu Ne veti zari. / De ce, daca voi credeti ca nu aveti de dat socoteala, / Nu-l aduceti inapoi, daca voi sunteti intru adevar?" (56:83-87)

Cu alte cuvinte, cand ceasul mortii se apropie de unul dintre noi, intram in panica si devenim lipsiti de ajutor; persoanei aflate pe moarte ii aducem ajutor medical si o alinam cat putem de mult. In acest moment de rascruce, pot oare, cei ce pretind a nu fi supusi Stapanului Universului, sa faca ceva pentru a-i reface sanatatea si a-i da o noua speranta de viata persoanei aflate pe moarte? Aceasta este o provocare Divina pentru cei ce neaga existenta lui Allah. Este o provocare ce ramane fara raspuns, in ciuda eforturilor lor maxime. Deci, de ce nu accepta acestia faptul ca exista un Stapan al Universului si ca El este cel ce da viata si da moarte si apoi, din nou, readuce la viata?

O indoiala fara sens

Unele persoane lipsite de credinta s-au intrebat in batjocura: “Cum pot ingerii mortii sa ia sufletele a doua persoane aflate la mare distanta una fata de alta; de exemplu, una in America si alta in China, daca a fost sorocit ca aceste doua persoane sa moara in acelasi timp?”

Raspunsul, la cele de mai sus, este urmatorul :

1. Pamantul pe care traim este in viziunea ingerilor o particula minuscula; la fel cum ar fi pentru noi un burduf continand mii de furnici sau o cana ce contine milioane de microbi; un inger este chiar mai mare decat noi vizavi de aceste mici creaturi; globul pe care traim este in palma unui inger asa cum este un graunte de grau in mana unui om.

2. Ingerul mortii are ajutoare care-l sprijina in sarcina de a aduna sufletele celor carora le este sorocit sa moara.

Allah Atotputernicul spune in Sfantul Coran: "...cand moartea ajunge la unul dintre voi, pe acela il iau la sine trimisii Nostri, ..." (6:61).

gabriela guettat
06-23-2006, 01:51 PM
Mashallah,:smile06: foarte frumos!!
Inshallah sa facem cat mai multe fapte bune inainte de a "pleca"!!

imanikka
06-23-2006, 09:08 PM
Masha Allah Annuka. Daca imi permiti sa mai completez si eu ...:beberon:

MAjoritatea oamenilor cred ca daca nu vorbesc despre un lucru pe care nu-l doresc sau le este frica de el , il indeparteaza. Adevarul este ca moartea il asteapta pe fiecare dintre noi . Faptul ca pe zi ce trece ne apropiem mai mult de moarte este unul unul dintre subiectele la care multi dintre noi evita sa se gandeasca.

,, Spune: Moartea de care fugiti va va ajunge pe voi ! Apoi veti fi adusi la Cel care le cunoaste atat pe cele nevazute si care va va vesti voua ceea ce ati savarsit.,, ( Al -Ahzab : 16)

Mintea omului este preocupata cu probleme de genul : la ce scoala voi invata, cu ce ma voi imbraca, ce voi manca... Toate acestea sunt mai importante ptr om , ptr ca el crede ca viata este compusa doar din ele. Omul se gandeste ca este prea tanar ptr a muri si va trai cel putin 50-60 de ani, si n-ar vrea sa se gandeasca asa de tanar la aceste lucruri triste. Nimeni nu are garantia ca va trai urmatoarea secunda


Ce se intampla dupa ce murim?

Din momentul in care am murit , intrerupem relatia cu corpul nostru. Corpul neinsufletit este carat de altii.I se sapa o groapa in care va fi ingropat. Apoi este spalat , infasurat in panze albe si asezat in sicriu. Dupa terminarea rugaciunilor de la moschee , este dus la cimitir unde este ingropat. LA capatai i se asaza o piatra pe care se noteaza numele , prenumele , anul nasterii si cel al decesului. Astfel se termina toate formalitatile.
LA inceput vor fi multi cei care ii vor vizita mormantul , dar dupa un timp vizitatorii vor trece numai o data pe an ...


Ce se intampla sub pamant?

In timp ce altii si continua viata, corpul neinsufletit din pamant si-a inceput procesul de degradare.Bacteriile isi indeplinesc rolul. De acum nu va mai avea sansa sa se intoarca printre cei vii nici macar ptr o secunda.

Omul trebuie sa se gandeasca ca nu este doar un copr si ca este compus si dintr-o arte sufleteasca. Corpul nostru este asemenea unei haine imprumutate ptr un timp scurt. Meditand la felul in care va sfarsi corpul nostru , ar trebui sa nu muncim ptr copr ci ptr suflet...

Acest corp intr-o zi se va transforma in pamant iar poate aceasta zi este apropae. Aproape toti ne gandim ca moartea este departe de noi. Moartea ne poate astepta oricand , pe strada, in timp ce dormim. Traind fericit o zi , maine poti fi unul din subiectele unei tragedii din ziare. Allah ne spune in Coran ca nu putem fugi de moarte.

,, Cand au venit la voi de deasupra voastra si de sub voi si cand ochii vostri au fost tulburati si inimile v-au ajuns la gat si v-ati facut voi fel de fel de ganduri in privinta fagaduintei lui Allah.,, ( Al-Ahzab 10)

imanikka
06-23-2006, 09:43 PM
Podoabele acestei lumi care ne fac sa uitam demoarte

Fiecare om are cateva obiecte pe care vrea sa le atinga in timpul vietii, precum : bogatie, respect , sotie, copii.Iar toate eforturile omului sunt ptr a le obtine. Acesti oameni vor afla poate prea tarziu ca si-au trait viata in zadar. Atunci vor constata ca singurul adevar al aceste lumi este ALLAH si ca scopul crearii nostre este sa-L adoram pe EL. Acestea sunt descrise in Coran: ,, Frumoasa a fost facut sa para in ochii oamenilor dragostea ptr cele jinduite, cum sunt muierile , progeniturile, comorile ingramadite de aur si de argint , caii de rasa aleasa , cirezile de vite si ogoarele inverzite, Acestea sunt placerile vietii celei pamantesti , in timp ce la ALLAH este bna intoarcere. ( Al-Imran 14)

Toate bogatiile pe care le posedam , sunt incercari ptr noi. trebuie sa-l adoram pe Cel care este cu adevarat Stapan al intregului Univers si sa-L multumim.

ALLAH ne-a promis ca daca vom respecta anumite reguli in aceasta viata de Apoi vom fi rasplatiti cu bogatii mult mai frumoase.


Pregatirea ptr lumea de Apoi

Acest pamant este locul unde sufletele noastre se educa . Allah a dat fiecaruia dintre noi anumite responsabilitati si le-a prescris limitele.Omul trebuie sa se fereasca de lucrurile interzise.
,, Nici un suflet nu va putea muri fara voia lui Allah , dupa sorocul scris.,, ( al -Imran 145)

Termenul fiecaruia este diferit , el poate fi lung sau scurt. Asa ca in loc sa mai facem socoteli la cat timp vom mai trai , mai bine sa ne formam un mod de viata exact cum ne este recomandat in Coran.


,, O , voi ce credeti , fiti cu frica in ALLAH ! Fiecare suflet sa bage de seama ce trimite inainte pentru ziua de maine! Si fiti cu frica de ALLAH , caci ALLLAH este bine stiutor a tot ceea ce faceti voi / nu fiti ca aceia care L-au uitat pe ALLAH si pe care EL i-a facut de accea sa uite de ei insisi ! Acestia sunt nelegiuitii.,, ( Al- Hasr 18-19)

hadiya
06-23-2006, 11:36 PM
As Salamu 'Alaykom wa Rahmatullahi wa Barakatuhu

mashaAllah dragi surori :give_rose:

din cartea :"Le voyage de l'ame aprés la mort" scrisa de Layla Mabrouk ,sa invatam impreuna si sa tragem invataminte inchaAllah.

In momentul ca cineva moare ,Ingerul Mortii,vine si-i ia sufletul , oriunde s-ar gasi el .Cel mort il vede si-i vorbeste ,dar nu cu ochii urechile sau limba. Din momentul in care se incepe emigrarea spre o alta lume ,el vede si vorbeste prin mijloace pe care noi ,cei vii,nu le stim ,si nu le putem percepe.

Ibn Abi'-Dunya spune ca in ziua in care Abdu'l-Aziz a murit, el le-a
cerut celor care-l inconjurau:"Asezati-va cu mine". Acestia l-au auzit spunind : " Eu sint acel la care Tu i-ai dat porunci, iar eu nu am fost pe placul Tau .Tu mi-ai spus cele interzise ,si eu am fost cel rebel". A repetat toate astea de trei ori. Apoi a spus :
" Dar nu este alta divinitate inafara de Allah ". Apoi isi ridica capul si privea spre ceva fix :"Eu vad o prezenta care nu este nici ca o fiinta umana nici ca un jinn". Si apoi muri .


Fadala ibn Dinar a spus : "Eu eram aproape de Muhammad ibn Wasi' cind era aproape sa moara ,si a inceput a zice: "Bine ati venit Ingerii Domnului Meu ! Nu este alta forta nici putere daca nu vine de la Allah!"

In momentul acela am respirat parfumul cel mai placut ,parfumul pe care niciodata nu l-am respirat . Apoi el muri.

Dupa ce sufletul este luat,si daca acesta este pur si are parinti in cealalta lume ,care sint destinati Paradisului ,atunci ei se vad cu o bucurie imensa . Ei ii pun intrebari despre cei care sint inca in viata pe cealalta lume .

continuarea miine ,inchaAllah

gabriela guettat
06-24-2006, 12:05 AM
Frumos, foarte frumos, povestesti surioaraHadiya!
Meriti si iti ofer :give_rose: :give_rose: :give_rose: asteptam continuarea!

hadiya
06-24-2006, 05:07 PM
As Salamu 'Alaykom wa Rahmatullahi wa Barakatuhu


Ingerii duc apoi sufletul din Cer in Cer ,si acesta ajunge apoi
in fata lui Allah .Apoi el revine si vede spalarea corpului,punerea
lui in "sicriu" si derularea procesiunii funerare.
El spune ori "luati-ma de aici" ori "unde ma duceti" ?
Ceea ce noi ramasi in viata nu auzim .

Dupa ce corpul a fost plasat in groapa,sufletul se gaseste intre corp
si "sicriu "in asteptarea intrebarilor care ii vor fi puse.
El aude ultimii pasi a celor care au venit la funerii,si care acum se
duc,apoi pamintul este nivelat peste groapa.

Pamintul nu impiedica ingerii a ajunge la corp,si daca o piatra
a fost plasata deasupra si deschizatura sudata cu plumb ,aceasta
nu este o piedica in calea ingerilor.
Aceste substante dense nu pot impiedica passajul sufletului ;
nici Jinnii nu sint impiedicati ,Allah , Glorie Lui a facut ca piatra si
pamintul sa fie ca aerul pentru pasari.

Groapa se largeste si se lungeste pentru suflet,si deci in acelasi
timp si pentru corp. Corpul se gaseste in groapa,dimensiunile ei
fiind mici dar ea se mareste datorita sufletului ,atit de departe cit
se poate cuprinde cu vederea.

Iata un hadith autentic in care Messagerul lui Allah (swt) a spus :
"In momentul in care credinciosul paraseste aceasta lume ,
ingeri a caror fete stralucesc ca soarele ,coboara din Cer si-l
inconjoara in cete ,atit de numeroase cit putem cuprinde cu privirea.
Apoi vine Ingerul Mortii si se aseaza linga capul lui,sii spune:
"Suflet bun ,iesi iertat si iubit de Allah"
Sufletul iese ca o picatura de apa care scurge din alta si ingerul o prinde.In acel moment ,ceilalti ingeri ,il i-au intr-o clipita de ochi,si-l
pun intr-un loc parfumat cu musc ,parfum care niciodata nu-l putem
mirosi pe pamint.

Ingerii il ridica ,si-l poarta din Cer in Cer ,trecind pe linga grupuri de
ingeri care intreaba:"Cine este acest bun suflet?"iar ingerii ce-l poarta raspund "Fiul lui cutate si lui cutare"utilizind cele mai
frumoase nume cu care a fost stigat cind era in viata.

hadiya
06-24-2006, 06:03 PM
As Salamu 'Alaykom wa Rahmatullahi wa Barakatuhu

Deci il urca inspre Allah ,iar ingerii din fiecare Cer pe unde trec
il insotesc .Allah ,Maretul si Puternicul spune: "Inregistrati cartea
servitorului Meu in ILLIYUN si duceti-l in pamint.Eu l-am creat
din pamint si acolo Il trimit din nou,si Il voi renaste din nou."
Sufletul este deci plasat in corp din nou si doi ingeri vin la el si-l
intreaba: : "Cine este domnul tau?"
el raspunde: "Domnul meu este Allah". ei il intreaba: "Care este religia ta?" el raspunde: "Religia mea este Islam ." ei il intreaba: "Cine este omul care fost trimis
pentru voi ?" el raspunde:
"Messagerul lui Allah." ei il inreaba:
"De unde stii tu toate astea ?" el raspunde: "Am citit Cartea lui Allah,am crezut si spun ca este adevarata."
Atunci o Voce venita de sus se aude: " Servitorul Meu a spus
adevarul ,deci asterneti pentru el un covor din Paradis si deschideti
pentru el o poarta din Paradis."Groapa lui se mareste pentru el cit cupride ochiul si un om purtind frumoase vesminte si bine parfumate vine si-i spune:
" Bucura-te de ceea ce-ti place ,ca iata venita ziua care ti-am
promis-o" cel mort intreba:"Cine esti tu ? Fata ta raspindeste binete." El ii raspunde:"Eu sint faptele tale bune."
apoi el spune: "O Domnul meu ,aspept Ziua Judecatii sa ma alatur
familiei mele si celor bune mie."

maryam
06-26-2006, 01:36 AM
Inshaa ALLAH hadiya ,sa te rasplateasca ALLAH swt.
Acestea sunt insa pentru cei care au crezut si s-au supus lui ALLAH swt in aceasta viata pamantesca,pentru ei va fi cum spune in Quran Kariim frumoasa rasplata,pentru ceilati insa...istagfiru ALLAH1
Tot intr-o relatare profetica se spune ca atunci cand omul este pus in mormant ,invelit in giulgiul alb el va striga si toate creaturile din cer si de pe pamant vor auzi strigatul lui in afara de djini si de oameni.

Inshaa ALLAH sa ne ajute ALLAH swt sa fim dintre cei care vor avea mormintele luminate de faptele bune din aceasta viata,caci asa cum stiim cartea omului se inchide in momentul mortii sale,insa trei sunt lucrurile care raman si scriu binele in continuare pentru el :
1. un copil bun care se roaga pentru el
2.o fapta buna care continua sa fie de folos (de ex. o carte )
3.un lucru facut in slujba comunitatii (o fantana,un drum,etc...)

Anna
06-26-2006, 11:21 PM
mashAllah habibti ce frumos ai scris
inshAllah sa fim printre cei din Jannah ,inshAllah sa fim credinciosi si sa fim cat mai aproape de Allah atata prin vorbe cat si prin gandire si comportament si atunci cand va veni ceasul sa fim printre cei alesi
ameen

gabriela guettat
07-01-2006, 12:34 PM
Surioare am ceva pentru voi eu cand l-am vazut am fost foarte impresionata!
Sora voastra UMMRASCHID mi-l trimise!

www.b4death.com/my/last.swf

gabriela guettat
07-05-2006, 05:28 PM
Surioare ati vazut linkul care vi-l trimisei?
Hai ca e foarte interesant de vazut!
Astept sa imi spuneti ce ati simtit cand l-ati ascultat.

Nadia
07-05-2006, 05:51 PM
Gabitza il vazui in engleza cineva mi la dat si mie...ce simt...ma face sa ma gandesc la ALLAH-subhana wa ta'ala mai mult si la moarte ca este inevitabil si toti vom ajunge acolo mai curand sau mai tarziu.
Si masha allah, UMMRASCHID ne trimite numai flashuri frumoase si melodii frumoase:give_rose: :give_rose: :give_rose:

Anna
07-06-2006, 01:03 PM
si eu il stiam iubita de mult timp
ma cam sperie flashul ala:D:D
dar imi si place mult...
multumim mult pt el
Allah sa fie cu tine

ummraschid
03-07-2007, 01:00 PM
:006:



assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,



...inshaallah, iata un articol care descrie in amanunt calatoria sufletelor dupa moarte, atat a sufletului dreptcredincios cat si a celui necredincios...

...imi cer scuze ca nu postez o traducere, ci doar linkul , in engleza ...

http://www.islamreligion.com/articles/406/viewall/


...fie ca Allah ta'ala sa va binecuvinteze impreuna cu intreaga umma, inshaallah, amin!


assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu

iman99
04-15-2007, 03:53 PM
asalamu aleikom wa rahmatulah

masha Allah suriorelor in sha Allah sa vem parte de Paradis in viata de apoi si de locurile cele mai inalte ale Acestuia

La o emisiune tv un invatat pe nume Abdulkarim Ali a povestit despre ce se intampla cu noi dupa ce murim

Necredinciosii vor suferii mult atat in mormant cat si in viata de apoi.cand vor venii ingeri sa-i intrebe Cine este Domnul tau vor raspunde:Ha, ha, adika nu-si vor gasii cuvintele de spaima si vor spune Am auzit de la oameni ca Allah(si aceasta marturie nu va fii acceptata)dupa ce sunt puse toate intrebarile li-i se vor deschide o fereastra cu locul lor in iad iar acei oameni se vor ruga sa nu vina Ziua Judecatii
Ptr cei care nu l-au adorat pe Allah si nu s-au rugat Lui..Allah pregateste pedeapsa dureroasa..vor venii doi serpi si-i vor lovi capetele necredinciosilor ptr ca nu au ascultat de poruncile celui Milostiv


iAR IN ZIUA jUDECATII VOM FI ADUSI NOI IN FATA CREATORULUI ASA CUM NE-AM NASCUT... GOI..un student a intrebat Dar cum vom fii goi cu totii?Nu v-a mai exista rusine?Iar imamul a raspuns:Crede-ma ca in Ziua aceea oamenii nu vor vii preocupati de asta..In ziua aceea vor fii chipuri ingrozite si altele luminate


Daca un om a memorat QURANUL "acesta" nu-l va lasa sa intre in iad