PDA

View Full Version : Cei 4 califi



Nadia
06-23-2006, 09:15 AM
Cel mai familiar prieten al Profetului dupa ALLAH, companion exclusive Basinul Profetului si in pestera, cel mai mare sustinator, cel mai apropiat confident, primul mostenitor spiritual, primul barbat care a crezut in Trimisul lui ALLAH, si singurul care a facut-o fara hezitare, primul din cei patru succesori, primul din cei zece carora li s-a promis Paradisul, si primul din comunitatea Trimisului sa intre in Paradis.

Singurul dintre companioni, Abu Bakr in repetate randuri a condus rugaciunea in timpul vietii Profetului Mohammed (SAW). In ultimul timp obisnuiau sa-l cheme cu atributele: al-Siddiq , Atîaq Allah min al-nar (Omul Liber de Focul Iadului al lui ALLAH) . Cand clanul Quraysh l-au confruntat pe Trimisul lui ALLAH despre Calatoria Nocturna, ei s-au intors spre Abu Bakr si l-au intrebat: “ Tu crezi ce spune el, ca a fost noaptea trecuta la Casa Sfanta si s-a intors inainte de zori zilei?” La care el le raspunde: “Daca el a zis asa, Atunci il cred, da, si cred in ceea ce este mai departe de asta, in vestile cerului (Quran , Duhul) .” Din aceasta cauza, Abu Bakr,a fost numit al-Siddiq (Cel Care Nu Minte Niciodata) pentru ca a crezut (saddaka) .

Dintre personajele care l-au citat pe Abu Bakr: Anas, A’isha, Jabir, Abu Hurayra, cei 4 Abd-Allah (Ibn `Abbas, Ibn Mas`ud, Ibn `Umar, Ibn `Amr), Abd Allah ibn al-Zubayr, Umar, Uthman, and Ali. Unul dintre hadithurile citate de Abu Bakr de la Profetul Mohammed (SAW) este: “Noi (Profetii), nu lasam nimic ca mostenire. Ceea ce lasam in urma noastra este danie (sadaqa).”

Umar a zis: “Credinta lui Abu Bakr este atat de mare cat intreaga natiune (Umma).” Aceasta este confirmat de urmatorul hadith. Profetul intreaba: “Cineva dintre voi a vazut ceva in visurile sale?” Un barbat raspunde Profetului: “O trimisul lui ALLAH, am vazut in visul meu cum o balanta cazuta din Cer , s-a masurat profetul cu toti musulmanii pana in ziua de apoi si profetul a fost cu valoarea mai mare , dupa aceea a fost cantarit abu-baker si restul musulmanilor (cu exceptia profetului) si a fost cu valoare mai mare , apoi a fost cantarit omar cu muslmanii si a fost cu valoare mai mare , apoi s-a ridicat cantarul ” Aceasta la nemultumit pe Profet care a spus: “Corabia urmasilor ! Apoi ALLAH va da domnia cui El doreste.”
Umar de asemenea a spus: “Cel mai bun din aceasta comunitate dupa Profetul Mohammed (SAW) este Abu Bakr.”
Ali a spus: “Cel mai bun din aceasta comunitate dupa Profetul ei este Abu Bakr si Umar,”;
“Cel mai curajos dintre oameni este Abu Bakr,” si “Cel mai mare in recompense dintre oameni pentru volumul Qur’anului este Abu Bakr, pentru ca el este primul care a adunat Qur’anul intre doua coperti.”
El a fost de asemeni primul care a numit mushaful acestuia.

Nadia
06-23-2006, 09:17 AM
Rangul inalt al lui Abu Bakr este indicat si prin alte semen, prin faptul ca a contrazis Compania Profetului care atrage dupa sine necredinta (kufr), nu ca dezmintirea Companiei lui Umar, Uthman si Ali pentru cea a Profetului. Aceasta este datorita mentionarii companiei in versetul: >>…ca unul dintre cei doi. Cand ei doi se aflau in pestera si cand el i-a zis insotitorului sau: “Nu fi mahnit, caci Allah este cu noi!” << (At-Taubah, 9: 40), care se refera la Profet si la Abu Bakr. Mai departe ALLAH il lauda mai presus de toti spunand: >>...cel care daruieste dintre voi si care lupta inainte de cucerire, caci acestia vor avea o treapta mai inalta decat aceia care au daruit...<< (Al-Hadid, 57:10)

Profetul a confirmat rangul lui Abu Bakr in multe din afirmatiile sale:
• ”ALLAH i-a dat unuia dintre servitori lui apropiati o alegere intre lumea aceasta si ce EL are cu EL si servitorul a ales ceea ce ALLAH are cu EL.” Abu Bakr plangea cu abundenta si noi ne intrebat de ce plange, cand Profetul a spus cine este acel servitor caruia i-a fost oferit acest alegere. Profetul el insusi era acel servitor asa cum Abu Bakr ni-a relatat mai tarziu. Profetul a continuat: ”Printre acestia care s-au dedicat mie in aceasta prietenie si obiecte este Abu Bakr. Daca ar fii sa i-au un alt prieten decat ALLAH acela ar fii Abu Bakr. Dar ceea ce ne uneste este fratia in Islam si dragostea ei. Lasa nici o usa a Moscheii Profetului sa ramana deschisa cu exceptia lui Abu Bakr.”
• ”Cheama-l pe Abu Bakr si pe fiul sau incat am ceva de pus jos in scris, si mie frica ca nu cumva cineva ambitios sa indrazneasca o pretentie si ALLAH si credinciosi sa refuze altcineva decat Abu Bakr.”
• ”Este imposibil ca dintre oameni lui Abu Bakr sa fie condusi de altul decat Abu Bakr.”
• ”Luati ca conducator pe acestia care vin dupa mine, Abu Bakr si Umar.”
• ”Soarele niciodata nu va rasarii sau va apune pe cineva mai bine dacat pe Abu Bakr.”
• ”Profetul lui ALLAH obisnuia sa tina canversatii nocturne cu Abu Bakr, discutand destinul musulmanilor si eu (Umar) eram prezent.”

Intr-o zii Umar era suparat pe Abu Bakr, si l-a lasat in suparare. Abu Bakr l-a urmarit pe Umar sa-i ceara iertare, dar Umar l-a refuzat si i-a inchis usa in fata. Abu Bakr s-a dus la Profetul Mohammed (SAW) si si-a ridicat haina pana cand genunchi i se vedeau. Profetul a zis: ”Prietenul tau se argumenteaza!” Abu Bakr la salutat si i-a spus: ”A avut loc o cearta intre mine si Umar, apoi am plecat remuscat si l-am cerut sa ma ierte, dar el nu a vrut, si deci am venit la tine.” Profetul i-a zis, repetand de trei ori: ”ALLAH sa te ierte, O Abu Bakr! ALLAH sa te ierte, O Abu Bakr! ALLAH sa te ierte, O Abu Bakr!”. Apoi Umar a inceput sa aiba remuscari si a inceput sa-l caute pe Abu Bakr la casa lui si nu l-a gasit. El sa dus la Profet l-a salutat dar expresia fetei Profetului s-a schimbat cu nemultumire. Vazand aceasta Abu Bakr sa asezat in genunchi in fata Profetului zicand: ”O, Trimisul lui ALLAH, eu sunt acela infrant! O, Trimisul lui ALLAH, eu sunt acela infrant! O, Trimisul lui ALLAH, eu sunt acela infrant!” Profetul a zis oamenilor: ”ALLAH m-a trimis voua iar voi ati spus: ’Tu ne minti!’ dar Abu Bakr a spus: ’El spune adevarul’ Abu Bakr m-a consoligat cu personalitatea lui si cu bunatatea lui. Ve-ti lasa voi in pace pe prietenul meu o data pentru totdeauna? Ve-ti lasa voi in pace pe prietenul meu o data pentru totdeauna?!” Dupa aceasta Abu Bakr, nu i-a mai fost facut rau niciodata.

”Jibril a venit si ma luat de mana, si mi-a aratat poarta prin care Comunitatea mea va intra in Paradis.” Abu Bakr a zis: ”Eram cu tine cand ai vazut-o?” Profetul i-a raspuns: ” Dar nu ai stiut? Tu vei fii primul din Comunitate care va intra in ea.”

Nadia
06-23-2006, 09:18 AM
Al-Suyuti relateaza de la Sa’d’s de la A’isha cum il descria ea pe Abu Bakr: ”El era un barbat cu o piele frumoasa, subtire, emancipat, cu o barba imprastiata, cu o structura putin banuitoare, cu ochii dusi in fuindul capului si fruntea pronuntata, si bazele degetelor sale erau fara par.” El era cel dintai genealogist din neamul Quraish si cel mai bun dinttre ei la interpretarea visurilor dupa Profetul Mohammed (SAW). A’isha relateaza ca el si Uthman s-au lasat de bautul vinului inca din Tinmpurile Ignorantei. Califatul lyui a durat 2 ani si 3 luni, in care a ajutat la deschiderea orizonturilor catre Siria si Iraq pentru musulmani, a impiedicat revoltarea intre neamurile arabe, a luptat impotriva falsificarii-Profetii al-Aswad al-Ansi, Tulayha al-Asadi care retracteaza si declareaza profetia sa in Najd si Musaylima Mincinosul care a fost omarat in batalia devastatoare din al-Yamama.

Imam al-Nawawi a aratat ca copacul genealogic a lui Abu Bakr regrupeaza 4 generatii consecutive ale Companierilor Profetului: tatal lui - Abu Quhafa, el insusi, fiica lui – Asma’, si fiul ei – ‘Abd Allah, pe langa fiul lui Abu Bakr - Abd al-Rahman si nepotul sau Abu ‘Atiq.
Nawawi relateaza ca numai 142 hadith de la Profetul Mohammed (SAW) sunt narate de la Abu Bakr. Si el adauga: “ Motivul pentru acest dificit, in ciuda vechimii sale in compania Profetului, este ca moartea sa stabileste desemnarea hadithurilor si stradania Discipolilor sa auda, adune, si pastrarea lor. Printre spusele lui Abu Bakr: “Cel care lunta impotriva eului sau de dragul lui ALLAH, ALLAH il v-a proteja impotriva a ceea ce el uraste.”

Nadia
06-23-2006, 09:18 AM
Sper sa ca placa ce cititi................:give_rose:

nour al huda
06-24-2006, 01:35 AM
....AAAAAAmai si intrebi....da , foarte mult si poate continui sa scrii despre fiecare in parte....

Nadia
06-24-2006, 03:08 AM
....AAAAAAmai si intrebi....da , foarte mult si poate continui sa scrii despre fiecare in parte....
Exact asta mi-am propus:kuzya_01: :rolleyes: :give_rose:

bianka_brrr
06-24-2006, 09:50 AM
Nadia,foarte frumos ce ai scris,am citit cu sufletul la gura.Daca mai ai,mai scrie:36_1_21:
Am mai aflat ceva,nu stiam si de prietenia dintre profet si Umar:confused: ,citisem doar de Abu Bakr mai mult
Profetul Mohammed (SAW) a fost casatorit cu fiica lui Abu Bakr?Cu Asma’?Sau ii confund?:confused:

maryam
06-24-2006, 11:28 AM
Nadia,foarte frumos ce ai scris,am citit cu sufletul la gura.Daca mai ai,mai scrie:36_1_21:
Am mai aflat ceva,nu stiam si de prietenia dintre profet si Umar:confused: ,citisem doar de Abu Bakr mai mult
Profetul Mohammed (SAW) a fost casatorit cu fiica lui Abu Bakr?Cu Asma’?Sau ii confund?:confused:



Inshaa ALLAH bianca,sa ai timp sa citesti despre Profet saaws si companioni,sigur ai sa fii impresionata,Inshaa ALLAH.
Profetul saaws a fost casatorit cu Aysha raa fiica lui Abu Bakr raa si povestea convertirii lui Omar raa este intr-adevar plina de semnificatii,Subhhan ALLAH!

suleiman
06-26-2006, 04:35 PM
Am corectat pana acum doar prima postare .
Revin inchallah peste ele .

(scuze ca nu am avut cum inainte)

Nadia
06-26-2006, 04:38 PM
Am corectat pana acum doar prima postare .
Revin inchallah peste ele .

(scuze ca nu am avut cum inainte)
Multumesc foarte mult si mii scuze de greseli, daca imi spui unde am gresit(traducere sau gramatica romana) voi fii mai atenta data viitoare:give_rose:

suleiman
06-26-2006, 04:46 PM
Multumesc foarte mult si mii scuze de greseli, daca imi spui unde am gresit(traducere sau gramatica romana) voi fii mai atenta data viitoare:give_rose:
1-Ai gresit in Hadith.
2- Ai pus niste cuvinte in engleza :)

imanikka
06-26-2006, 04:53 PM
Am corectat pana acum doar prima postare .
Revin inchallah peste ele .

(scuze ca nu am avut cum inainte)
Ce sa facem? Asta e realitatea. Lipsa cartilor in limba romana si insuficienta de cunostinte . De altfel suntem obligati sa mai facem traduceri cu gandul ca scumpul npstru admin o sa mai corecteze:smile16:

:002:

Nadia
06-26-2006, 05:05 PM
1-Ai gresit in Hadith.
2- Ai pus niste cuvinte in engleza :)

AAAA inca e ok,:kuzya_01: credeam ca sunt batuta in cap rau de tot :36_1_21:

IMANIKA ca de obicei de partea noastra:give_rose:

nour al huda
06-29-2006, 03:59 PM
da'...........unde sunteti frati si surori ???????????????

A dat vacanta peste voi.........................si Nadia ?????????? ce faci? nu mai continui?
:give_rose: :kuzya_01:

Nadia
06-29-2006, 04:05 PM
da'...........unde sunteti frati si surori ???????????????

A dat vacanta peste voi.........................si Nadia ?????????? ce faci? nu mai continui?
:give_rose: :kuzya_01:
De continuat voi continua dar imi trebe si ce timp liber sa fie facut bine sa nu-i mai dau de munca lui Suleiman
:give_rose: :give_rose:

Nadia
07-08-2006, 01:12 AM
UMAR ibn AL - KHATTAB
Umar ibn al-Khattab ibn Nufayl ibn `Abd al-`Uzza ibn Rayyah, Shaykh al-Islam, Amir al-Mu’minin, Abu Hafs al-Qurashi al-`Adawi al-Faruq

Dintre Companieri care au relatat de la el se enumera Ali Ibn Mas`ud Ibn `Abbas, Abu Hurayra, si in special fiul sau Ibn Umar, pe ale carui relatare Malik se bizuie in Muwatta’ lui. El era descris ca fiind deschis la culoarea pielii si putin roscovan, inalt cu o constructie larga, solid, un luptator competent si un calaret bun. El a imbratisat islamul dupa ce a luptat in anul 6 al Hijra, pe cand avea 27 de ani. Acesta a fost rezultatul suplicarii explicite ale Profetului “ O, ALLAH, intareste islamul cu ‘Umar ibn Al- Khattab.” In timpul sau islamul a patruns in Siria, Egipt, Sajistan, Persia si alte regiuni. El a murit ca martir, injunghiat pe la spate in timp ce isi facea rugaciunea, de catre un Sabean sau un sclav Zorostrian la varsta de 66 de ani.

‘Umar al-Faruq era al doilea pentru Abu Bakr al-Siddiq in intimitate si aprobat de Profet :009: Cel de-al doilea a spus: “Am doi ministri dintre locuitorii paradisului si doi dintre locuitorii pamantului. Cei dintai sunt Jibril si Mika’il si cei de-ai doilea sunt Abu Bakr si ‘Umar.” El a spus despre cei de-al doilea: ”Acestia doi sunt auzul si ochii mei” si a instruit companioni: “Urmareste cei care vin dupa mine: Abu Bakr si ‘Umar.”

Lui Umar i-a fost daruit talentul de inspiratie adevarata care este una din calitatile prietenilor lui ALLAH - subhana wa ta'ala, numiti dezvaluitori (kashf). Profetul :009: a zis: “Cu mult timp inaintea voastra erau oameni carora le-au vorbit ingerii dar ei nu erau profeti. Daca este cineva dintre ei in comunitatea mea cu adevarat acela este ‘Umar ibn al-Khattab.”, “ALLAH - subhana wa ta'al, a inscriptionat adevarul pe limba si inima lui ‘Umar si daca ar exista un profet dupa mine cu siguranta acela ar fii ‘Umar.”

‘Umar de asemenea a avut deosebita distinctie de a confirma revelatiile din Santul Qur’an: M-am potrivit cu Stapanul meu in 3 situatii:
* I-am spus Profetului :009: “O Trimisul lui ALLAH! De ce nu facem rugaciunea in spatele locului lui Ibrahim?” Dupa care versetul a fost dezvaluit: >>…Luati ca loc de rugaciune locul unde Avraam a stat in rugaciune…<< (Vaca, 2:125)
* Am spus: “O, Trimisul lui ALLAH! Ar trebui sa le spui sotiilor tale sa se acopere deoarece amandoi, cel nevinovat si cel netrebnic intra sa le vada,” dupa care versetul a fost dezvaluit: >>...Iar daca le rugati pe ele pentru un lucru, atunci rugati-le de dupa o perdea...<<(Coalitia, 33:53)
* Sotiile Profetului impreuna si-au interzis gelozia peste el, si atunci eu le-am zis: ”Se poate intampla ca Stapanul lui, daca divorteaza el de voi, ii va darui in loc neveste mai bune decat voi, (supuse lui ALLAH, credincioase, evlavioase, care se caiesc, inclusiv cele care postesc, vaduve si servitoare).” Si atunci a fost trimis >> Noi am impodobit cerul cel mai de jos cu candele si le-am facut pe ele pietre pentru lovirea Sheitanilor si am pregatit pentru ei pedeapsa Vapaii <<(Suveranitatea, 67:5)

Nadia
07-08-2006, 01:15 AM
El era unic prin puterea lui de a separa adevarul de minciuna si Profetul :009: i-a acordat titlul de AL – FARUQ spunand: ” In adevar, diavolul sigur se intalneste cu (layafruqu min) Umar”. El a memorizat Sura Al-Baqara in 12 ani, si cand a invatat-o in totalitate a sacrificat o camila. Imam Malik relateaza, ca la sugestia lui Umar cuvintele ”Declar ca Mohammed este Trimisul lui ALLAH” sa fie adaugate la Adhan, si de asemenea cuvintele ”Rugaciunea este mai buna decat somnul” la Adhan pentru rugaciunea Fajr. Totusi, cel mai corect raport este ca Bilal este cel care a fost primul care a introdus aceasta formulare la rugaciunea Fajr, si ca Profetul a oprit aceasta.

Umar ibn al – Khattab este primul conducator musulman care infiintat Trezoreria de Stat; primul conducator musulman care a instalat obligatiile vamale numite ‘ushr; primul conducator musulman care a organizat recensamant; primul conducator musulman care a batut monede; primul conducator musulman care a organizat un sistem de canalizare pentru irigatii; si primul conducator musulman care a infiintat oficial provinciile, orasele si districtele. El a infiintat sistemul de camera de oaspeti si casa de odihna pe rutele principale intre orase principale. El a infiintat scoli in toate partile si alocarea salariilor pentru invatatori. El a fost primul care a interzis mut’a sau casatoriile temporare, in acordanta cu interzicerea din timpurile Profetului. El a fost primul care a facut legea mostenirii in forma solida. El a fost primul care a infiintat increderea si primul conducator in istorie care a separat judiciarul de executivul.

El a luat precautiuni sa furnizeze oamenilor justitie rapida si eficienta. El a alcatuit un sistem eficient de administrare sub care justitia a fost administrata in acordanta cu principiile islamului. Qadis sau judecatori au fost denumiti la toate nivelurile administrative. Salarii au fost platite pentru ei si ei au fost denumiti dintre familiile instarite si pentru rangul lor social, pentru a nu fii influentati de pozitia sociala. Qadisurilor nu le era permis sa fie implicati in comert.

Intr-o zii Abu Musa al – Ash’ari, guvernatorul Basrei in acel timp, i-a scris lui Umar in care se plangea ca decretele, instructiile si scrisorile de la Califi erau fara data si pentru acest motiv se ridica probleme legate de progresul indepliniri lor. Din cauza acestora si a altor probleme similare, Umar a convocat o adunare de invatati si sfatuitori sa considere crearea unui calendar. Deliberarea acestui consiliu a rezultat in opinii combinate ca musulmanii sa aiba calendarul lor. Punctul urmator era stabilirea de cand calendarul musulman sa inceapa. Cateva sugestii erau ca calendarul musulman sa inceapa de la data nasterii Profetului :009: in timp ce altii au sugerat ca ar fii trebuit sa inceapa de la data mortii Profetului :009: ‘Ali a sugerat ca calendarul musulman ar fii trebuit sa inceapa de la data cand musulmanii au emigrat de la Mecca la Medina si aceasta a fost decizia finala. Intrebarea urmatoare era care ar fi luna cu care sa inceapa. Cateva sugestii erau sa inceapa de la luna Rabi’ al – Awwal, altele de la Rajab, altele de la Ramadan, altele de la Dhu al-Hijjra. ‘Uthman a sugerat ca era cea noua sa inceapa de la luna Muharram deoarece este prima luna in calendarul arab de la acea vreme. Aceasta a fost decizia finala. Dat fiind faptul ca emigrarea a avut loc in luna Rabi’ al – Awwal, doua luni si 8 zile dupa prima luna Muharram in acel an, data a fost mutata inapoi cu doua luni si 8 zile, si noul calendar Hijri a inceput cu prima zii a luni Muharram in anul emigrari decat de la data adevarata a emigrarii.

Nadia
07-08-2006, 01:20 AM
Cateva dintre inovatiile lui ‘Umar mentionate in Abu Hilal al – ‘Askari’s Kitab al – Awa’il (“Cartea Celor Dintai”) si Tabari’s Tarikh:

• Infiintarea Bayt al – mal sau trezoreria publica.
• Infiintarea Curtilor de Justitii si denumirea in functie a judecatorilor.
• Determinarea calendarului Hijra care continua pana in zilele noastre.
• Insusirea titlului de Amir al – Mu’minin.
• Organizarea Departamentului de Razboi.
• Punerea rezervistilor pe statul de plata.
• Infiintarea Departamentului de Registru Funciar.
• Inregistrarea si evaluarea pamanturilor.
• Recensamantul.
• Cladirea Canalelor.
• Fondarea oraselor Kufa, Basra, al – Jazira, Fustat si Musal.
• Impartirea tarilor cucerite in provincii.
• Stabilirea taxelor vamale.
• Taxarea produselor maritime si denumirea titularilor in functii pentru colectarea ei.
• Permiterea comerciantilor din alte parti sa faca comert in tara lor.
• Organizarea inchisorilor.
• Folosirea biciului.
• Infiintarea garzilor de noapte pentru asigurarea linistii locuitorilor.
• Organizarea Departamentului de Politie.
• Infiintarea baracilor militare in punctele strategice.
• Destingerea cailor de rasa.
• Angajarea agentilor secreti si emisarilor.
• Case de odihna pe drumul de la Mecca la Medina pentru calatori.
• Organizarea caselor de oaspeti in diferite orase.
• Conducatorii arabi, daca erau musulmani sau nemusulmani, nu trebuiau sa fie facuti sclavi.
• Finantarea oamenilor saraci dintre evrei si crestini
• Infiintarea scolilor
• Finantarea invatatorilor si lectorilor.
• Convingerea lui Abu Bakr sa colecteze Qur’anul si executarea acestui proiect sub atentia lui.
• Ordonarea rugaciunii tarawih in congregatii.
• Consimtamantul celor 4 takbir in rugaciunea de inmormantare.
• Organizarea predicilor in moscheie.
• Acordarea de salarii imamilor si mu’adhdhins.
• Inzestrarea pe timpul noptii a moscheielor cu lumina.
• Interzicerea mentionarii numelor femeilor in poeme lirice chiar daca acest obicei este foarte antic in Arabia.

‘Umar era usa inchisa intre Comunitatea Profetului :009: si abordarea neintelegerilor. Moartea sa este unul din semnele timpurii ale Zilei de Apoi. Intr-o zii el l-a intrebat pe Hudhayfa despre “ neintelegerile care se ridica precum valurile marii” conform propriilor cuvinte ale Profetului :009: Hudhayfa i-a raspuns: “Tu nu ar trebui sa-ti faci griji pentru asta, ca intre tine si aceasta este un poarta inchisa.” ‘Umar a spus: “Acesta poarta v-a fii deschisa sau sfarmata?” Hudhayfa i-a spus: “Sfarmata!” ‘Umar i-a replicat: “Asta ar fii cel mai corespunzator decat sa fie deschis.” Cel care nareaza asta, Abu Wa’il, a spus: “ Ne-a fost frica sa-l intrebam cine este acesta poarta, astfel incat l-am trimis pe Masruq sa-l intrebe si el a zis: “Aceasta poarta este ‘Umar”

Nadia
07-15-2006, 04:38 AM
‘UTHMAN ibn ‘ AFFAN
`Uthman ibn `Affan ibn Abi al-`As ibn Umayya ibn `Abd Shams, Abu `Amr, Abu `Abd Allah, Abu Layla al-Qurashi al-Umawi

Prietenul Profetului, Amir al – Mu’minun, al treilea din cei patru succesori legitimi ai Profetului :009: si al treilea din cei 10 carora li s-a promis Paradisul. El a fost numit Dhu al – Nurayn sau "Posesor de doua lumini", referitor la casatoriile lui cu doua dintre fiicele Profetului, Ruqayya si apoi Umm Kulthum. El se afla printre aceeia care au emigrat de doua ori, o data catre Abyssinia si apoi catre Medina. El a adunat Qur’anul si l-a citit in totalitate in fata Profetului. Pe parcursul califatului sau, Armenia, Caucasia, Khurasan, Kirman, Sijistan, Cyprus si mult din Nordul Africii au fost adaugate la Imperiul Islamului. Prin el au fost relatate 146 hadithuri ale Profetului. Dintre cei care au povestit de la el in cele 9 Carti sunt Anas, Abu Hurayra, Jundub, `Abd Allah ibn al-Zubayr, `Abd Allah ibn `Abbas, `Abd Allah ibn `Umar.

‘Uthman era peste masura de bogat si generos. Cand la auzit pe Profet :009: spunand: “ Cine v-a echipa armata al – ‘Usra, Paradisul este pentru el.” El a adus Profetului 1000 de dinari din aur si i-a rasturnat in poalele Profetului. Atunci Profetul i-a cules cu mainile lui si a spus de nenumarate ori: “ Nimic nu-l v-a vatama pe ‘Uthman dupa ce gest a facut azi.” De asemenea este mentionat ca el a echipat armata al – ‘Usra cu 700 de grame de aur sau 750 de camile si 50 de cai.

Profetul :009: a zis: “Cel mai compatimitor din Comunitatea mea pentru Comunitatea mea este Abu Bakr, cel mai de nadejde in religia lui ALLAH este ‘Umar, si cel mai fidel in modestia lui este ‘Uthman.” Profetul :009: l-a laudat special pe ‘Uthman pentru modestia lui zicand: “Ar fii trebuit sa nu ma simt rusinos in fata unui barbat cand si ingerii simt rusine in fata lui?”

El era supus si era vazut de multe ori pe parcursul califatului sau dormind in moscheie, invelit cu o patura, cu nimeni in jurul sau si calarind pe un magar cu fiul sau Na’il in spatele lui.

Este relatat prin cateva legaturi ca ‘Uthman recita intregul Qur’an intr-o singura rak’a. Ibrahim ibn Rustum al-Marwazi a spus: “Sunt 4 imami care recita intregul Qur’an intr-o singura rak’a: Uthman ibn `Affan, Tamim al-Dari, Sa`id ibn Jubayr, si Abu Hanifa. Ibn al – Mubarakde asemenea povesteste ca ‘Uthman obisnuia sa posteasca intregul an.” Ali ibn Abu Talib spunea: “ Uthman este unul dintre >> … aceia care cred si implinesc fapte bune, daca au gustat din vin, inainte de oprirea lui, daca apoi au fost cu frica de Allah, au crezut si au savarsit fapte bune, apoi au fost cu frica si au facut bine, apoi au fost cu frica si au facut si mai bine, caci Allah ii iubeste pe cei care fac bine. << (Masa Intinsa, 5:93) Ibn Umar a spus ca ‘Uthman a fost destinat pentru versetul >>... acela care petrece timpul noptii in rugaciuni, prosternandu-se si stand in picioare, este cu teama de Ziua de Apoi si Il roaga de indurare pe Domnul sau... << (Trupele, 39: 9).

Anas relateaza: Cand Hadhayfa era acompaniat de cetatenii Iraqului si al – Sham in Armenia, musulmanii se contraziceau in legatura cu Qur’anul intr-o maniera vinovata, Hudhayfa a venit la ‚’Uthman si i-a spus: ”O conducatorul Credinciosilor, salveaza aceasta comunitate inainte ca ei sa se deosebeasca in Qur’an asa cum au facut crestini si evreii cu cartile lor.” ’Uthman era foarte alarmat si a trimis o scrisoare la Hafsa, Mama Credinciosilor: ”Trimite toate volumele de Qur’an care au fost scrise.” Cand le-a primit, ’Uthman le-a ordonat lui Zayd ibn Thabit, Sa`id ibn al-`As, `Abd Allah ibn al-Zubayr, si Abd Al-Rahman ibn al-Harith ibn Hisham sa le copieze in volume.” El a spus: Daca voi ca deosebiti cu Zayd in legatura cu limba araba, atunci scrieti in dialectul Quraysh, cu adevarat Qur’anul a fost trimis in dialectul lor.”

‘Uthman nu era nici inalt si nici mic de statura, peste masura de simpatic, brunet, robust, umeri lati, cu o barba larga pe care o vopsea galbena si parul lung pana la umeri. Abd allah ibn Hazm a spus: “ L-am vazut pe ‘Uthman si nu am vazut un barbat sau o femeie mai simpatic la fata decat el.”

Complotul impotriva lui ‘Uthman a marcat inceputul neintelegerilor(fitna) in comunitate. Impreuna cu urata dezbinare, um mare semn al acestei neintelegeri era inceputul neadevarului. Sincronizarea imprastierii neadevarului era prevestit de Profet intr-un hadith: “Ti-am incredintat bunastarea comunitatii mele, si acestora care vor urma dupa ei. Atunci, neadevarul se va imprastia.”

Profetul :009: a vorbit despre apropiatul martiraj a lui ‘Uthman in numeroase ocazii:
• “Da-i lui ‘Uthman vestea Paradisului dupa proba care I se va intampla.”
• “O ‘Uthman! Se pare ca Allah te ve imbraca cu o camasa. Daca ei iti cer sa o dai jos, sa nu o dai jos.”

Ibn Umar a povestit de la ‘Uthman ca in ultima sa noapte l-a visat pe Profetul Mohammed, sallalahu wa aleyhi wa salam, spunandu-i: “Sa fii tare! Cu siguranta iti vei intrerupe postul cu noi, maine seara.” Cand atacantii lui au intrat el citea din Qur’an. ‘Uthamn a fost primul strapuns in cap cu o sageata, dupa aceea barbatul a infipt varful sabiei in stomacul sau, pe cand sotia sa Na’ila incerca sa-l opreasca cu mana ei, pierzand cateva degete. Dupa aceea, servitorii lui ‘Uthman si Na’ila au fost omorati, incercand sa lupte impotriva atacantilor. Sotia lui ‘Uthman a alergat afara strigand dupa ajutor, dar atacantii au disparut. Este afirmat ca ‘Uthman a fost omorat in timp ce recita >> ... si Allah te va feri de raul lor, caci El este Cel care aude Totul si este Atoatestiutorul.<< ( Vaca, 2: 137)

Dintre spusele lui ‘Uthman:
• “Daca m-as fii aflat intre Paradis si Focul Iadului, nesigur unde as merge, as fii ales sa fiu transformnat in cenusa inainte de a afla unde voi sari.”
• “Jur pe Allah ca eu nu am comis niciodata relatii sexuale nepermise in Perioada Ignorantei nici in Islam. Islamul unic mi-a marit modestia.”

Unul din servitorii lui, Hani’ povesteste: Cand ‘Uthman statea langa un mnormant, plangea atat de mult incat barba sa era uda. El a fost intrebat: ‘Tu ai vazut multe razboaie si moarte fara o lacrima, si tu plangi pentru asta?’ El a raspuns: ‘Mormantul este primul pas in cealalta lume. Oricine este salvat de el, ceea ce il asteapta este mai usor; oricine nu este salvat de el, ceea ce urmeaza este cel mai greu.' Profetul :009: a spus: ‘Eu nu am vazut ceva mai infricosator decat pedepsele mormantului.’ ” ‘Uthman relateaza de la Profet :009: ca oricine termina de ingropat pe cineva, el v-a trebui sa stea langa mormant si sa spuna: “Voi toti cereti de la Allah iertare pentru fratele vostru si sa stea drept, pentru ca el este acum interogat.”

Profetul :009: a spus: “ Multi barbati vor intra in Paradis prin interventiile anumitor persoane decat sunt oameni in triburile Rabi’a si Mudar.” Varstnici considera ca acesta era ‘Uthman ibn “Affan.

nour al huda
08-01-2006, 01:43 AM
Ce s-a intamplat cu restul?
Nu mai continui Nadia?

Nadia
08-01-2006, 01:46 AM
De continuat voi continua dar imi trebe si ceva timp liber sa fie facut bine
:give_rose: :give_rose:

Anna
08-01-2006, 01:50 AM
inshAllah cand ai timp
daca ai nevoie de ajutor sa ma anunti:36_1_21:
noi suntem aici sa "te" citim:D:D:D

Nadia
08-01-2006, 01:55 AM
inshAllah cand ai timp
daca ai nevoie de ajutor sa ma anunti:36_1_21:
noi suntem aici sa "te" citim:D:D

Esti o dulce ca intotdeauna...:36_1_21: :give_rose: :36_1_21: :give_rose: :give_rose:

Nadia
09-03-2006, 09:10 PM
`Ali ibn Abi Talib `Abd Manaf ibn `Abd al-Muttalib ibn Hashim ibn `Abd Manaf, Abu al-Hasan al-Qurashi al-Hashimi

Prima persoana de gen masculin care a crezut in Islam, Poarta Orasului de Cunostinte, Portdrapelul in Razboi a Profetului (sallalahu aleyhi wa salam) Cel Mai Drept Dintre Credinciosi, Posesorul Inimii Intelepte. Profetul (sallalahu aleyhi wa salam) la denumit Abu Turab sau Tatal Prafului. Mama lui era Fatima bint Assad pe care Profetul (sallalahu aleyhi wa salam) a numit-o mama lui si la al carei mormant, Profetul (sallalahu aleyhi wa salam) a facut un remarcabil demers. El a acceptat islamul cand avea 8 ani sau 9 ani sau 14 ani, depinde de relatare, dar este stabilit de la ibn Abbas ca el era primul musulman de gen masculin dupa Profet (sallalahu aleyhi wa salam) si Khadija a fost prima femeie musulmana. El a fost omorat la varsta de 58 de ani. De la el au relatat Abu Bakr, `Umar, fii lui al-Hasan si al-Husayn, Ibn `Abbas, `Abd Allah ibn al-Zubayr, si nenumarati alti.

Ali a fost un indemanatic si neinfricat luptator si Profetul (sallalahu aleyhi wa salam) i-a incredintat standardele cu care au mers la Batalia de la Badr si in bataliile urmatoare. Sulayman al – Ahmusi a relatat de la tatal sau care spunea ca Ali a spus: “Jur pe Allah! Nici un verset din Qur’an nu a fost trimis niciodata fara ca eu sa stiu motivul pentru care a fost trimis, in care loc si pentru cine. Cu siguranta Allah m-a imbogatit cu o inima inteleapta si o limba vorbareata.” In acelasi timp Ali a spus: “Ceea ce imi racoreste ficatul cel mai mult, este cand cineva ma intreaba ceva la care eu nu stiu raspunsul si zic ‘Allah stie mai bine’”.

Profetul (sallalahu aleyhi wa salam) a spus: “Eu sunt orasul invataturilor si Ali este poarta”. O alta versiune spune: “Eu sunt casa invataturilor, si Ali este poarta.” Cand Allah a trimis << … Veniti, sa-i chemam pe fii nostri si pe fii vostri, pe femeile noastre si pe femeile voastre, pe noi insine si pe voi insiva, apoi sa ne rugam si sa chemam blestemul lui Allah asupra celor ce mint!.>> ( Al – Baqara, 3:61)

Profetul (sallalahu aleyhi wa salam) a chemat pe Ali, Fatima, Hasan, Husayn si a spus: “O Allah! Acestia sunt familia mea.”

Cand Profetul (sallalahu aleyhi wa salam) l-a trimis pe Ali la Yemen, Ali a spus: “O Trimisul lui Allah, ma trimiti sa fac dreptate unor oameni mult mai in varsta decat mine!” Profetul (sallalahu aleyhi wa salam) a spus: “Du-te cu siguranta Allah iti v-a imputernici limba si conduce inima” Ali a spus: “Dupa aceea nu am mai simtit niciodata indoieli in ceea ce priveste judecata pe care trebuie sa o dau celor doua parti.”

Ali a spus: “Cu adevarat Profetul (sallalahu aleyhi wa salam) a spus: ‘Nimeni nu te iubeste cu exceptia unui credincios, si nimeni nu te uraste cu exceptia unui hipocrit.’”

Cei care au sfredelit o dragoste si admiratie excesiva pentru Ali au aparut pe perioada vietii lui, cu care Ali s-a luptat in cuvinte si in fapte. Acestora care spun ca Profetul (sallalahu aleyhi wa salam) a denumit un predecesor dupa el, Ali a spus: “Cu adevarat, Trimisul lui Allah nu a denumit predecesor pe nimeni si Profetul (sallalahu aleyhi wa salam) cand a fost luat dintre noi, atunci Abu Bakr a fost denumit succesor si el a facut asa cum ar fii facut Profetul (sallalahu aleyhi wa salam) pana cand Allah l-a luat dintre noi, atunci Umar a fost facut succesor si el a facut asa cum Profetul (sallalahu aleyhi wa salam) ar fii facut pana cand Allah la luat dintre noi.” Acestora care au afirmat ca el merita Califatul mai mult decat Abu Bakr si Umar el a spus: “Cel mai bun din aceasta Comunitate dupa Profet (sallalahu aleyhi wa salam) este Abu Bakr si Umar.” Acestora care l-au urat sau l-au iubit pe Ali prea mult, Ali le-a spus: “Doua categorii de oameni vor muri si care vor duce grija mea: cel care ma uraste si v-a nascocii minciuni despre mine si cel care ma v-a slavi prea mult.” Acestora care au spus ca el sau familia lui au in posesie o alta carte decat Qur’anul pe care toti musulmani il au, el le-a spus: “Oricine crede ca noi avem altceva sa citim decat Qur’anul, au mintit.” Intr-un sfarsit un grup de oameni au venit la el si i-au spus: “Tu esti EL, tu esti Domnul! (anta Hu, anta Rabbuna!)” la care el a cerut ca ei sa fie executati si corpurile lor sa fie arse.

Nadia
09-03-2006, 09:14 PM
Cand Ali a fost facut Calif, el s-a mutat de la Medina la Kufa in Iraq si a proclamat orasul capitala lui. Califatul lui a durat 5 ani (35-40) profanat de trei mari neintelegeri care a rupt materialul comunitatii musulmane: Batalia Camilei (anul 36) impotriva Aishei, Mama Credinciosilor, Batalia lui Siffin (anul 37) impotriva lui Mu’awiya ibn Abi Sufyan, si batalia impotriva Khawarij-ilor in urmatori doi ani, pana cand el a fost omorat de una dinte ele in Kufa pe cand iesea de la rugaciunea de dimineata. Pretextul intalnirii armatelor in ziua Camilei si ziua Siffin era cererea pentru cei care l-au omorat pe Uthman din partea Aishei si Mu’awiya, dar vanturile razboiului erau provocate de cusatoare din cele trei grupuri pana cand evenimentele au scapat de sub controlul companionilor.

Profetul Mohammed (sallalahu aleyhi wa salam) a prevestit aceste evenimente, mai ales Batalia Camilei despre care a spus: “Una dintre voi, femeile; v-a iesi afara calarind o camila cu parul mult si caini din Haw’ab [intre Mecca si Basra] vor latra dupa ea. Multi vor muri, din dreapta ei si din stanga ei, iar ea v-a scapa cat-pe-ce.”
Profetul Mohammed (sallalahu aleyhi wa salam) a prevestit ca Ali se v-a lupta cu Khawarij cu aceste cuvinte: “Cu adevarat v-a fii , printre voi, unul care se v-a lupta pentru interpretarea Qur’anului, asa cum eu m-am luptat pentru dezvaluirea lui.”
Profetul Mohammed (sallalahu aleyhi wa salam) de asemenea a prevestit martidomul lui Ali cu aceste cuvinte: “Acesta v-a fii vopsit in rosu din asta” si a aratat spre barba si capul lui Ali.

Cand cel care l-a omorat pe Ali, Abd al-Rahman ibn Muljam al-Muradi, a fost mutilat si orbit, el a ramas nepasator si a recitat Sura Al – ‘Alaq (Sura Deschideri, 96) in intregime, dar cand ei sau pus sa-I scoata limba, el sa opus; intrebat pentru care motiv, el a raspuns: “Urasc sa petrec un singur moment in viata fara sa marturisesc numele lui Allah.” Atunci el a fost executat si ars.

Ali a fost descris, ca avea par alb pe care il despartea in doua, avea o barba larga si alba, iar ochi ii eram mari si grei. El era robust, iar inaltimea lui era intre medie si scunda. Imbracamintea lui era tocita.

Al – Hasan ibn Ali a relatat ca in dimineata morti lui, Ali a spus: “Noaptea trecuta mi-am trezit familia pentru rugaciune, pentru ca era noaptea dinaintea vinerii si dimineata lui Badr, 17 Ramadan, dupa care am atipit si Profetul (sallalahu aleyhi wa salam) a venit inaintea mea. Am spus: ‘O, Trimisul lui Allah! Ce necinstire si controversa am gasit cand m-am inors din Comunitatea ta!’ El a spus: ‘Roagate impotriva lor.’ Am spus: ‘ O Allah! Inlocuiestei cu ceva care sa fie mai bine pentru mine si inlocuiestem-ma cu ceva care sa fie mai rau pentru ei.’” Atunci Ali a iesit sa faca rugaciunea impreuna cu Mu’adhdhin Ibn al – Nabbah si Al – Hasan. Ali a iesit afara din adunare chemand oameni la rugaciune si a fost intampinat de doi oameni inarmati cu sabii. Ibn Muljam la lovit in cap cu o sabie otravita si a fost prins, intre timp celalalt a lovit bolta porti si a disparut. Ali a spus: “Hraneste prizonieri si da-ti-le apa, daca voi supravietui eu voi decide soarta lor, si daca voi muri, omorati-l asa cum am fost omarat, fara prea multa dusmanie.”

A fost decis ca mormantul lui Ali sa fie facut in secret, ca nu cumva Khawarij sa-l scormoneasca. Dupa ce fiul sau Al – Hasan a facut rugaciunea funerara peste el, el a fosty inmormantat in palatul Califilor din Kufa, dupa care toate indiciile mormantului sau au fost sterse. A fost relatat ca Al – Hasan a trimis corpul sau intr-un sicriu la Medina iar camila care purta sicriul s-a ratacit si pana in noapte a fost gasit de membri tribului Tayyi’ care au ars corpul si au macelarit camila.

Iman Al – Nawawi a relatat un remarcabil lant dintr-un hadith care duce inapoi la Ali: “Printre cele mai buna relatari, sunt cele de tipul din tata in fiu este ca Al – Khatib cu un lant care duce inapoi la Abd al – Wahhab ibn Abd al – Aziz ibn al – Harith ibn Asad ibn al- Layth ibn Suleiman ibn al – Aswad ibn Sufyan ibn Yazid ibn Akina al – Tamimi care a spus: L-am auzit pe tatal meu (Suleyman) ca a spus: L-am auzit pe tatal meu (al – Layth) ca a spus: L-am auzit pe tatal meu (Assad) ca a spus: L-am auzit pe tatal meu (al – Harith) ca a spus: L-am auzit pe tatal meu (Abd al – Aziz) ca a spus: L-am auzit pe tatl meu (Abd al – Wahhab) ca a spus: L-am auzit pe Ali ibn Abu Talib ca a spus: “Compatimitorul (al – hannan) este cel care merge la cel care se fereste de el. Nemultumitul (al – mannan) este cel care se intinde dupa un favor inainte ca el sa fie intrebat de.