PDA

View Full Version : Descantecele si amuletele



imanikka
06-25-2006, 02:11 AM
Descantecele si amuletele

1-Descantecele sunt folosite pentru vindecarea celor afectaţi de friguri, epilepsie sau de alte boli. Ele sunt de doua tipuri:

a- Primul tip de descantece sunt acelea lipsite de politeism si constau în recitarea unor versete din Coran pentru cel care este bolnav sau în pomenirea numelor si calitaţilor lui Allah si ele sunt permise, caci Profetul- Allah sa-l binecuvanteze si
sa-l miluiasca!- a recurs la astfel de desantece, le-a recomandat si le-a îngaduit. S-a transmis ca ’Awf ben Malik a relatat: În Jahilyya faceau descantece si l-am întrebat pe Trimisul lui Allah ce parere
are despre aceasta si el ne-a raspuns: «Prezentaţi-mi descantecele voastre; nu-i nici o nenorocire sa recurgeţi la descantece, dar cu condiţia ca ele sa nu fie politeism» Iar AsSuyuti afirma: ”Învaţaţii au fost de acord sa admita descantecele, cu condiţia sa întruneasca trei condiţii: sa constea în recitarea cuvintelor lui Allah sau pomenirea numelor si calitaţilor Sale, sa fie în
limba araba si sa fie înţelese, si sa existe convingerea ca descantecul nu are efect prin sine însusi ci prin puterea lui Allah Preaînaltul”.
Descantecul consta în recitarea si în stropirea cu apa asupra celui bolnav celui bolnav sau în recitare asupra apei din care se da sa bea bolnavului. Sabit ben Qays a trimis un Hadis în care se spune ca Profetul- Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!- „a luat ţarana din vale a pus-o într-un vas, a stropit-o cu apa din gura si a turnat-o peste el”

b- Cel de-al doilea tip de descantece sunt acelea în care apare politeismul, în care se apeleaza la altcineva decat la Allah, asa cum ar fi descantecele djinilor sau cu numele îngerilor, profeţilor si evlaviosilor, caci adresarea de rugi altcuiva decat lui Allah este considerata politeism major, sau nu se rostesc în limba araba sau nu sunt înţelese, deoarece exista temerea ca ele ar putea conţine necredinţa sau politeism fara sa se stie, iar acest gen de descantece este interzis.

imanikka
06-25-2006, 02:17 AM
Amuletele, care se pot agaţa de gatul copiilor pentru a-i feri de deochi sau chiar la gatul barbaţilor si femeilor. Ele sunt de doua tipuri:
a- Primul tip de amulete consta în scrierea unor versete din Coran sau a numelor sau calitaţilor lui Allah si în agaţarea obiectului pe care acestea sunt scrise la gat, cu scopul de a-l tamadui de boala pe cel care îl poarta.

Opiniile învaţaţilor s-au impartit in doua pareri in privinţa lor:
Prima parere:
Unii au permis acest tip de amuleta.Intre acestia s-au numarat Abd Allah ben Amr ben al-`Aas care a transmis o relatare a A’isei, preluata într-o alta varianta si de Abu Ja’far al Baqir si de Ahmad ben Hanbal . Ei au aplicat Hadisul în care agaţarea amuletelor la gat este interzisa la amuletele care conţin ideea de politeism.

A doua parere:
Alţii au interzis amuletele , între acestia numarandu-se Ibn Mas’ud si Ibn Abbas care au preluat relatari ale lui Huzayfa, ’Uqba ben ’Amersi Ibn ’Akim. Acest lucru l-au afirmat si o serie de epigoni, între care tovarasii lui Ibn Mas’ud si ai lui Ahmad, într-o varianta preluata si de transmiţatori mai tarzii care au luat ca argument relatarea lui Ibn
Mas’ud -Allah fie mulţumit de el!- care a spus:” L-am auzit pe Trimisul lui Allah- Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!- spunand ca în unele descantece si amulete si farmece exista
politeism.” Farmecele sunt lucruri despre care se pretinde ca o fac pe femeie sa fie iubita de soţul ei si îl fac pe barbat sa fie iubit de soţia lui.
Aceasta opinie este cea corecta din trei puncte de vedere:
-Interdicţia este generala
-Previne pretextul care conduce la purtarea la gat a unor lucruri nepermise
-Daca agaţa ceva din Coran, cel care poarta amuleta respectiva o pangareste, întrucat o poarta cu el si cand îsi împlineste nevoile fiziologice etc.

b- Cel de-al doilea tip de amulete constau din alte obiecte decat versetele coranice si numele si calitaţile lui Allah, care se agaţa la gat, asa cum sunt margelele, oasele, scoicile, snururile, potcoavele, cuiele, numele diavolilor si ale djinilor sau
talismanele. Acestea sunt interzise în mod categoric, fiindca se încadreaza în faptele care genereaza politeism, întrucat nu au nici o legatura cu Allah Preaînaltul, cu numele, calitaţile si versetele Sale.
Intr-un Hadis se spune ca: ”Acela care va agaţa la gat un lucru va fi dat în grija lui”, adica Allah îl va lasa în grija lucrului pe care îl agaţa la gat, iar aceluia care va fi cu Allah si va cauta refugiu la El si ii va încredinţa Lui problemele lui îi va fi de ajuns; se vor apropia de el toate lucrurile îndepartate si îi vor deveni usoare toate lucrurile grele, în vreme ce acela care se va increde in altceva decat in afara de El, asa cum ar fi alte fapturi, amuletele, leacurile sau mormintele, Allah îl va încredinţa acestor lucruri care nu-i vor fi de nici un folos, care nu-i vor putea aduce nici un rau si nici un folos, întrucat el si-a pierdut credinţa, iar legatura cu Stapanul lui s-a întrerupt si Allah îl va abandona.

Musulmanul are datoria sa-si apere credinţa de ceea ce ar putea sa o strice si sa-i provoace daune si sa nu recurga la leacuri neacceptate, sa nu se duca la sarlatani si la impostori pentru a-i vindeca de boli, fiindca acestia îi vor îmbolnavi inima si credinţa, in vreme ce acela care se va bizui numai pe Allah, sa stie ca El îi va fi de ajuns.
Unii oameni îsi atarna aceste lucruri fara sa sufere de nici o boala adevarata, ci doar de o boala închipuita, asa cum ar fi teama de deochi sau de pizma, sau le agaţa de autoturism, de animalul de calarie, de usa casei sau a pravaliei. Toate acestea se datoreaza credinţei slabe si bizuirii slabe pe Allah si tocmai credinţa slaba este adevarata boala care trebuie tratata prin cunoasterea unicitatii lui Allah Cel Unic si a adevaratei credinţe.

aiscia
06-25-2006, 11:16 AM
:salam:
Eu am vazut multi copii de musulmani care au la gat lantisor cu medalion unde sunt scrise versete di quran...
Parerea mea este ca e gresit,deoarece acel copil cand intra in WC nu isi scoate lantzisorul de la gat si nu este permis sa ducem numele lui ALLAH in baie...
DAR ALLAH STIE CEL MAI BINE

genan
06-25-2006, 12:04 PM
stii aiscia... nu mi-am pus niciodata problema asta, cu mersul la baie... chiar m=-ai pus pe ganduri...:smile19: :confused: :smile19: pt ca si eu port la gat un medalion pe care scrie mashAllah.... http://img93.imageshack.us/img93/3569/mash0wd.gif




:002:

imanikka
06-25-2006, 06:06 PM
stii aiscia... nu mi-am pus niciodata problema asta, cu mersul la baie... chiar m=-ai pus pe ganduri...:smile19: :confused: :smile19: pt ca si eu port la gat un medalion pe care scrie mashAllah.... http://img93.imageshack.us/img93/3569/mash0wd.gif




:002:
SI eu cand am postat si am citit a doua parere a invatatilor tot m-a pus pe ganduri:scenic: , dar ...Allah stie mai bine

daniela_muslimah
06-25-2006, 09:07 PM
Eu stiam ca purtarea amuletelor e interzisa..

parca era s-un hadith?

:confused:

imanikka
06-25-2006, 10:50 PM
Eu stiam ca purtarea amuletelor e interzisa..

parca era s-un hadith?

:confused:

Da habibty si l-am scris : Intr-un Hadis se spune ca: ”Acela care va agaţa la gat un lucru va fi dat în grija lui”, adica Allah îl va lasa în grija lucrului pe care îl agaţa la gat, iar aceluia care va fi cu Allah si va cauta refugiu la El si ii va încredinţa Lui problemele lui îi va fi de ajuns; se vor apropia de el toate lucrurile îndepartate si îi vor deveni usoare toate lucrurile grele, în vreme ce acela care se va increde in altceva decat in afara de El, asa cum ar fi alte fapturi, amuletele, leacurile sau mormintele, Allah îl va încredinţa acestor lucruri care nu-i vor fi de nici un folos, care nu-i vor putea aduce nici un rau si nici un folos, întrucat el si-a pierdut credinţa, iar legatura cu Stapanul lui s-a întrerupt si Allah îl va abandona.

maryam
06-25-2006, 11:58 PM
Este interzis sa intram in baie cu obiecte .oricare ar fi ele pe care sa scrie numele lui ALLAH swt!
Unii teologi sustin ca la baie in sensul in care sunt astazi baile nu cum erau inainte poti spune chiar din Quran(dar nu te poti ruga!) daca capacul de la toaleta este pus .Altii spun ca este recomandabil ca dc vrei sa spui ceva sa spui doar in gand...
In baie nu poti intra insa nici nu Quran nici cu altceva pe care sa scrie numele lui ALLAH swt!
Si eu am un asemenea lantisor pe care il adorar,insa de mult timp nu-l mai port la gat nici macar atunci cand ies afara pentru ca ma gandesc ,dc trebuie sa intru ...undeva?:salam:
Nu mai stiu unde dar am citit ca Profetul saaws avea un inel pe care scria LA ILAHA ILA ALLAH si atunci cand intra in baie il intorcea,dar nu stiu cat este de autentica relatarea...